info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

 

 

 

 

otevrena-data.gif

 

info-osobnosti3.png

.  . . .

. 

. 

 

 

 

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

HSI - produkty

 

Intersucho.cz

 

volna_mista.png

 

 

 

 

 

ARCDATA ARCDATA

zdroje zpráv:

Den GIS 2019

17.9.2019 9:30  

Hlavním posláním Dne GIS je šíření povědomí o geografických informačních systémech. K této akci, která letos připadá na středu 13. listopadu 2019, se každoročně připojí na tisíce organizátorů a odborníci na GIS zde přibližují svoji práci žákům, studentům, kolegům, ale i široké veřejnosti.

Přidejte se také

Chcete uspořádat výstavu, workshop nebo přednášku? Inspiraci pro svou vlastní akci můžete najít na webových stránkách Dne GIS. Na oficiálních stránkách gisday.com pak naleznete nejen registrační formulář, ale také další zdroje, které vám mohou pomoci při sestavování programu.

V příštím vydání Esri Map Book můžete být i vy

12.9.2019 9:30  

Vydavatelství Esri Press každým rokem vydává sbírku Map Book, kde naleznete inspirativní mapy z celého světa napříč obory.

Ani v letošním vydání nechybí čeští uživatelé. K vidění je ukázka aplikace ze společnosti ČEZ Distribuce, kterou připravila společnost HSI, spol. s r. o., člen skupiny Unicorn, a výstupy projektu dokumentujícího zříceninu hradu Rýzmburk z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

 

Chcete být součástí 35. ročníku sborníku Esri Map Book?

Sdílejte své projekty nejpozději do konce října prostřednictvím webového portálu. Na stránkách Esri Map Book, volume 35, pak naleznete veškeré informace týkající se formuláře. 

 

Hlavní řečníci Konference GIS Esri v ČR

11.9.2019 9:51  

Na letošní Konferenci GIS Esri v ČR se můžete opět těšit na nabitý program. V úvodním bloku přednášek vystoupí:

 • RNDr. Radim Tolasz, Ph.D.; přední český klimatolog, člen Světové meteorologické organizace a Mezivládního panelu pro změnu klimatu
 • prof. Ing. Mgr. Miroslav Trnka, Ph.D.; bioklimatolog zabývající se matematickým modelováním a experimenty zaměřenými na studium dopadů změny klimatu a adaptačních možností
 • prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr.; egyptolog a archeolog studující vztah člověka a krajiny ve starověku a vývoj a kolaps komplexních společností

Mimo to na vás bude čekat na plno uživatelských přednášek z oblasti veřejné správy, inženýrských sítí, životního prostředí a DPZ. Nebude však chybět ani stánek technické podpory, postery, soutěž v poznávání družicových snímků, tematické minisemináře a mnoho dalšího.

On-line školení na prostorové analýzy

4.9.2019 9:30  

Chcete si zdokonalit své dovednosti v prostorových analýzách v prostředí ArcGIS Online? Pak se nezapomeňte zúčastnit on-line kurzu Going Places with Spatial Analysis.

Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná již ve středu 4. září 2019, ale přidat se můžete i později.

Po registraci získáte přístup do účtu organizace ArcGIS Online a v následující šesti týdnech se naučíte pracovat s nejrůznějšími analýzami, které jsou na ArcGIS Online dostupné.

Novinky a inspirace v časopisech Esri

22.8.2019 9:16  

Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků z časopisů ArcUser a ArcNews. V letních číslech se můžete inspirovat tématy, jako je optimalizace terénních činností, národní bezpečnost nebo snižování rizik při přepravě nebezpečných látek po železnici. Mimo to si můžete přečíst třeba o tom, co zaznělo na letošní konferenci Esri v San Diegu, na jaké technologické novinky se můžete těšit nebo jaká je budoucnost umělé inteligence a GIS.

Přihlaste svou mapu s příběhem do soutěže

13.8.2019 11:11  

V mapách s příběhem (Story Maps) můžete kombinovat mapy a multimediální obsah. Dokážete tak poutavě prezentovat výsledky své práce, můžete však jejich formou také edukovat veřejnost nebo třeba vyprávět svůj příběh z dovolené. A teď díky nim můžete vyhrát i zajímavou cenu – to když svou mapu přihlásíte do soutěže StoryMapper of the Year.

Co můžete vyhrát?

Autor nejlepší mapy vyhraje 5000 $. Další čtyři finalisté získají 1000 $.

Jak na to?

Vytvořte svou aplikaci na stránkách https://storymaps.arcgis.com/. (Aplikace musí být vytvořena právě v tomto novém editoru ArcGIS StoryMaps.) Přihlaste ji do soutěže nejpozději do 30. září 2019.

V pondělí 21. října bude vybráno pět finalistů a vítěz bude vyhlášen ve středu 13. listopadu.

Na stránkách soutěže StoryMapper of the Year naleznete vedle důležitých termínů a podmínek soutěže také mnoho inspirace pro tvorbu map s příběhem.

O čem byla uživatelská konference Esri?

6.8.2019 10:30  

Na YouTube kanálu Esri Events nyní naleznete mimo jiné také záznamy z vybraných letošních technologických workshopů. Můžete vybírat z padesáti témat týkajících se nejrůznějších aplikací ArcGIS – od možnosti vizualizace na ArcGIS Online přes Utility Network po integraci BIM a GIS.

Na tomtéž kanálu naleznete i videa z doprovodných konferencí, a sice z Esri Education Summit, která se věnuje vzdělávání, a ze setkání strategických vedoucích pracovníků Senior Executive Summit.

 

O čem byla uživatelská konference Esri?

6.8.2019 10:30  

Na YouTube kanálu Esri Events nyní naleznete mimo jiné také záznamy z vybraných letošních technologických workshopů. Můžete vybírat z padesáti témat týkajících se nejrůznějších aplikací ArcGIS – od možnosti vizualizace na ArcGIS Online přes Utility Network po integraci BIM a GIS.

Na tomtéž kanálu naleznete i videa z doprovodných konferencí, a sice z Esri Education Summit, která se věnuje vzdělávání, a ze setkání strategických vedoucích pracovníků Senior Executive Summit.

 

Sleva na školení: Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro

1.8.2019 9:48  

V době letních prázdnin máte možnost absolvovat všechna naše školení se slevou 30 %. Pro velký zájem o kurz Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro jsme se rozhodli slevu rozšířiti na prvnízářijový termín tohoto školení, tedy 17.–18. září.

Přijďte se seznámit se současnou desktopovou aplikací ArcGIS Pro a naučte se, jak v ní provádět vše, k čemu jste doposud používali aplikaci ArcMap. Navíc se také dozvíte, co v ArcGIS Pro dokážete navíc.

Podrobné informace a přihlášku naleznete v popisu kurzu Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro.

Pozvánka na 23. kartografickou konferenci

23.7.2019 9:30  

Česká kartografická společnost vás ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK a katedrou geomatiky ČVUT zvou na 23. kartografickou konferenci. Ta se uskuteční 18.–20. září 2019 v Kutné Hoře. Program letošního ročníku se zaměří především na následující témata:

 • Teoretické aspekty současné kartografie
 • Praktická a komerční kartografie
 • Vzdělávání v kartografii a školská kartografie
 • Uživatelské aspekty kartografických děl
 • Webová kartografie
 • Kartografie ve státním sektoru
 • Otevřená data a open source v kartografii
 • Historická kartografie a stará mapová díla
 • Aplikovaná kartografie v přírodních i společenských vědách
 • Aktuální technologické trendy v kartografii

Zajímáte se o kartografii? Pak určitě neváhejte a registrujte sena stránkách konference. Termín pro přihlášení je 18. srpna 2019.

Reportáž z konference naleznete i v příštím vydání časopisu ArcRevue, který je mediálním partnerem této konference.

Special Achievement in GIS putuje do Jihlavy

11.7.2019 5:24  

Letošní ocenění Special Achievement in GIS Award získalo Statutární město Jihlava, a to za komplexní nasazení GIS ve svých agendách. Ocenění z rukou Jacka Dangermonda na UC Esri v San Diegu převzali Jaroslav Škrobák a Jana Košábková. Více informací o projektu můžete nalézt na webových stránkách Esri.

Videa z konference Esri na YouTube

10.7.2019 9:15  

V San Diegu je konference v plném proudu a Esri již zveřejnila první videa z letošních přednášek. Všechna dostupná videa nyní najdete na stránkách Esri Video E360YouTube kanálu Esri Events.

ArcGIS Pro 2.4

4.7.2019 10:00  

Na stránkách My Esri je ke stažení nová verze ArcGIS Pro, a my proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších novinek.

Dynamické shlukování

U bodové třídy prvků, uložené v relační databázi, můžeme nástrojem Enable Feature Binning umožnit automatické shlukování do šestiúhelníků či čtverců. Při oddálení mapy se tak zobrazení prvků změní na pravidelnou síť, jejíž symboliku lze nastavit podle souhrnných statistik v jednotlivých buňkách.

GeoAnalytics Desktop

Nástroje GeoAnalytics Desktop, dostupné v licenci Advanced, dokážou díky technologii Apache Spark využívat paralelní geoprocessing na více procesorech. Usnadní tak analýzu a zpracování objemných dat.

Pixel editor

Součástí nadstavby Image Analyst je nově i editor rastrových dat. Jeho prostřednictvím je možné upravovat jednotlivé hodnoty pixelů (např. multispektrálních nebo výškových dat); vyhlazovat hodnoty pomocí speciálních filtrů; ponechat pouze pixely, které reprezentují povrch, a vzniklé díry (např. po budovách) dopočítat a vyplnit; klonovat určitou oblast snímku a vložit ji na místo zastíněné oblačností či do oblasti, která podléhá utajení.

3D editace

Pro editaci 3D prvků typu multipatch jsou k dispozici nové nástroje: Explode, MergeSlice Multipatch.

ModelBuilder: export do skriptu a tvorba modelu z historie

ModelBuilder má dva nové nástroje pro export modelu: Export To Python FileSend To Python Window.

Z okna geoprocessingové historie je možné přetáhnout použité nástroje do prostředí ModelBuilder, kde se z nich automaticky vytvoří model podle posloupnosti, v jaké byly použity.

Zobrazení 3D profilu

Při práci se scénou je možné zobrazit profil v interaktivně zadaném řezu – což je vhodné například při prohlížení budov nebo při práci s daty ve formátu LAS.

Vylepšená 3D vizualizace

Vykreslení světla ve 3D nyní bere v úvahu i zastínění okolím. Při vykreslování bodových prvků se navíc používá metoda Eye-dome lighting, díky které je snazší od sebe rozeznat jednotlivé symboly.

Novinkou je také styl Voda, který je určen pro polygony vodních ploch. Ty jsou pak vykresleny jako fotorealistická vodní hladina s animovanými vlnkami, na které se odráží slunce.

Maskování na úrovni vrstev symbolu

Pokud je zapnuto vykreslování po jednotlivých vrstvách symbolu, je možné aplikovat masku pouze na vybrané vrstvy.

Pozadí v popiskách a anotacích

Formátovací tag <BGD> umožňuje nastavit pozadí popisku (nebo anotace), což je vhodné například pro napodobení informačních tabulí nebo dopravních značek.

Nový graf

Použít můžeme i nový typ grafu, calendar heat chart, který zobrazuje četnost výskytu v jednotlivých měsících v roce, dnech v týdnu, hodinách apod.

Kompletní přehled novinek

Novinek a změn je ve verzi 2.4 velké množství a jejich podrobný seznam naleznete v nápovědě k ArcGIS Pro: What's New in ArcGIS Pro nebo se můžete podívat na video, které vám mnoho z nich v rychlém sledu představí.

ArcGIS Pro 2.4 si můžete stáhnout na stránkách My Esri, na záložce Organizace – Stahování.

 

Sledujte Esri UC živě

2.7.2019 9:30  

Chcete vidět, co se bude dít na uživatelské konferenci Esri v San Diegu, ale nemůžete tam být osobně? Nevadí, podívejte se na přímý přenos z konference.

Přenos bude rozdělen do tří sekcí – ranní, dopolední, odpolední, a pro jeho sledování se stačí zaregistrovat. Hlavní blok přednášek začne v pondělí 8. července v 17.30 středoevropského letního času.

Novinky na ArcGIS Online – červen 2019

28.6.2019 13:15  

Představujeme vám výběr novinek z červnové aktualizace ArcGIS Online. Úplný přehled naleznete v dokumentaci na stránce What’s New – ArcGIS Online Help.

Podkladové mapy

Mnoho nového se událo v oblasti vektorových podkladových map. Stávají se preferovaným podkladem, a tak nové účty organizace na ArcGIS Online mají vektorové mapy jako výchozí nabídku podkladových map. (Chcete-li je zpřístupnit i ve své organizaci, v nastavení organizace na záložce Mapa je třeba zaškrtnout volbu Používejte vektorové podkladové mapy v podporovaných aplikacích ArcGIS.)

Zlepšila se provázanost vektorových dlaždic s Mapovým prohlížečem ArcGIS Online. Kliknutím na ikonku Styl u vrstvy vektorových dlaždic v tabulce obsahu se automaticky spustí editor stylu, kde je možné vzhled vrstvy dlaždic zcela předefinovat. (Před samotným spuštěním editoru nás prohlížeč nejprve požádá o vytvoření kopie definice vrstvy v našem obsahu ArcGIS Online.)

K dispozici jsou nové vektorové mapy: Navigation (Dark Mode) je vhodná pro noční použití, Community Map je přizpůsobená k zakreslování sportovišť, kampusů a parků v rámci crowdsourcingového programu Community Maps, do vektorové podoby je přepracovaný styl National Geographic a nový je styl Watercolour, napodobující malbu vodovými barvami.

Novou rastrovou podkladovou vrstvou je World Hillshade (Dark), s níž je možné vylepšit mapy vytvořené na tmavém pozadí.

V nabídce symbolů jsou nově univerzální značky z okruhů Inženýrské sítě: kanalizace, voda a dešťová voda.

Správa organizace

Usnadnila se tvorba nového uživatele. Správce může předem nastavit soubor práv, rolí, alokovaných kreditů a dalších vlastností, které budou noví uživatelé automaticky získávat. K dispozici jsou také nové filtry pro snazší vyhledávání mezi uživateli a pro identifikaci položek, které jsou sdíleny v rámci distribuované spolupráce portálů.

Správce může znepřístupnit veřejně přístupný seznam členů veřejných skupin, a tím chránit jejich soukromí. Také má možnost zakázat uživatelům opouštět skupinu (odebrat je tak může pouze správce skupiny).

3D GIS

Zlepšily se možnosti vizualizace dat ve 3D. V prostředí Prohlížeče scén je nyní možné definovat 3D vytažení polygonu podle hodnoty atributuprvku. Nové styly pro vizualizaci liniových prvků také umožňují zobrazovat např. potrubí a stěny.

Pro přehledné prohlížení 3D dat budov je určeno okno Building Explorer, které usnadňuje výběr kategorií jednotlivých prvků a výběr zobrazeného podlaží.

Nový styl Voda je určen pro polygony řek, moří a jezer. Prvky jsou pak vykresleny jako fotorealistická vodní hladina s animovanými vlnkami, na které se odráží slunce.

Attachment Viewer

Nová webová aplikace Attachment Viewer je určená pro snazší prohlížení příloh ve vrstvě prvků. Lze v ní snadno procházet přílohy například ve vrstvách z Collector for ArcGIS nebo Survey123 for ArcGIS.

Data Sentinel v ČR

27.6.2019 12:33  

Optické snímky z družic Sentinel 2 jsou díky 13 spektrálním pásmům vhodné pro sledování zdravotního stavu vegetace, klasifikaci lesních porostů, sledování prostředí ve městech či management rozvoje regionů. Pro snazší prohlížení a analýzu těchto dat vytvořilo Ministerstvo dopravy ČR v rámci rozvoje spolupracujícího pozemního segmentu Sentinel v ČR (jako garant spolupráce s ESA) veřejně dostupnou webovou službu a aplikaci.

Webová služba

Novou aplikační nadstavbou datového skladu CollGS pro snímky Sentinel 2 je webová služba ve formátu OGC. Ta umožňuje zobrazení i analýzu snímků bez nutnosti jejich fyzického stažení do počítače, a to v jakémkoli typu klienta. Prostřednictvím URL  https://arcgis.cesnet.cz/server/rest/services/Sentinel/Sentinel2_CR/ImageServer ji stačí připojit do svého GIS.

Webová aplikace

Pro snadnější a rychlejší prohlížení služby byla vytvořena webová aplikace. Ta nabízí například možnost výběru snímku podle data, nastavení vykreslení snímku, porovnávání různých snímků či jednoduchou pixelovou analýzu. Se snímky je možné pracovat on-the-fly nebo si vybraný výřez snímku exportovat ve formátu GeoTIFF.

 

ArcRevue 3/2019

19.6.2019 9:16  

Co znamená termín Geospatial Cloud, jak využívá webový GIS společnost ČEZ a jak pomáhá ArcGIS Online při správě veřejného osvětlení v Praze? To jsou jen některá z témat nového čísla časopisu ArcRevue. Dále si v něm můžete přečíst řadu technologických článků o ArcGIS Enterprise, ArcGIS Notebook Serveru, prostředí ArcGIS Hub, aplikaci ArcGIS Excalibur, nové verzi ENVI a nadstavbě ArcGIS LocateXT. K tomu zajímavé tipy a triky a první náhled do nástrojů využívajících strojové učení a deep learning.

Časopis si můžete stáhnout ve formátu PDF.

Pojďte do toho s námi

17.6.2019 9:52  

Rádi bychom našli do našeho týmu posilu na pozici obchodně technický zástupce. Tato pozice je ideální pro ty, co mají chuť lidem přinášet něco smysluplného, umí naslouchat potřebám ostatních a dokážou rychle nastínit funkční řešení.

Pošlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:

 • Vysokoškolské vzdělání technického nebo ekonomického směru.
 • Znalosti v oblasti informačních technologií.
 • Komunikační schopnosti na dobré úrovni.
 • Dobrou znalost anglického jazyka.

A pokud vás tato pozice nezaujala, podívejte se i na další možnosti na stránkách kariéry. Případně nás neváhejte oslovit i když zrovna nenajdete vypsanou pozici, kterou hledáte.

Pojďte do toho s námi

17.6.2019 9:52  

Rádi bychom našli do našeho týmu posilu na pozici obchodně technický zástupce. Tato pozice je ideální pro ty, co mají chuť lidem přinášet něco smysluplného, umí naslouchat potřebám ostatních a dokážou rychle nastínit funkční řešení.

Pošlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:

 • Vysokoškolské vzdělání technického nebo ekonomického směru.
 • Znalosti v oblasti informačních technologií.
 • Komunikační schopnosti na dobré úrovni.
 • Dobrou znalost anglického jazyka.
 • Alespoň základní orientaci v ekonomických a daňových otázkách a právní povědomí.

A pokud vás tato pozice nezaujala, podívejte se i na další možnosti na stránkách kariéry. Případně nás neváhejte oslovit i když zrovna nenajdete vypsanou pozici, kterou hledáte.

Prezentujte svoji práci na Konferenci GIS Esri v ČR

11.6.2019 10:54  

Máte zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly někomu zjednodušit práci nebo poskytnout inspiraci? Pak neváhejte a prezentujte se na Konferenci GIS Esri v ČR.

Své zkušenosti přitom můžete sdílet hned několika způsoby:

 • přednáškou,
 • výstavním posterem,
 • tím, že nás upozorníte na svoji webovou aplikaci
 • nebo nám zašlete své obrazové či mapové výstupy.

Přednášku na konferenci je možné přihlásit do 30. 6. 2019. Vzor pro zaslání abstraktu a informace o dalších možnostech prezentace naleznete na webových stránkách akce.

Poster je možné přihlásit do 11. 10. 2019 a podrobnější informace naleznete rovněž na stránkách akce.

Zaslané webové aplikace, mapyobrázky budou návštěvníkům prezentovány jako součást doprovodného programu a úvodní prezentace.

Sleva na všechna prázdninová školení

3.6.2019 10:32  

Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:

Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.

Prohlédnotu si můžete i tabulku se všemi našimi kurzy a jejich termíny.

Sleva na všechna prázdninová školení

3.6.2019 10:32  

Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:

Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.

Prohlédnout si můžete i tabulku se všemi našimi kurzy a jejich termíny.

Sleva na všechna prázdninová školení

3.6.2019 10:32  

Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:

Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.

Výstava Voda & civilizace

6.5.2019 13:20  

Jedním z nejzávažnějších témat současnosti je určitě voda. Její dostatek a nedostatek, změny v její distribuci, naše hospodaření s touto klíčovou surovinou a známé i méně známé jevy, které voda ovlivňuje – to vše (a ještě mnohem více) je předmětem rozsáhlé výstavy Voda & civilizace, kterou můžete po celý květen navštívit na pražské Kampě.

Autorem koncepce výstavy a mnoha odborných textů je profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu. Na jednotlivých tématech pak pracovali odborníci z několika desítek českých vědeckých institucí (za všechny například Česká geologická služba, Český hydrometeorologický ústav, Povodí Vltavy), ale také třeba Scrippsův institut pro oceánografiiuniverzita v San Diegu v Kalifornii. Společnost ARCDATA PRAHA k výstavě přispěla mapami a vizualizacemi.

Výstava je do 28. května umístěna na náměstí Na Kampě hned u Karlova mostu a je veřejně přístupná. Vstup je volný.

Reportáž o zahájení výstavy si můžete prohlédnout například na stránkách PRAHA TV.

Rezervujte si místo na Konferenci GIS Esri v ČR

2.5.2019 10:00  

Právě jsme spustili online přihlášku na letošní Konferenci GIS Esri v ČR a na předkonferenční seminář, který se pro tentokrát zaměří na desktopovou aplikaci ArcGIS Pro.

Přijměte naše pozvání na letošní ročník Konference GIS Esri v ČR, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. listopadu 2019 v Kongresovém centru Praha.

Konference GIS Esri v ČR je tradičně určena zejména těm, kdo se chtějí zorientovat v technologických novinkách a vyslechnout si zajímavé a inspirativní přednášky o aktuálních projektech v oboru. Pokud tedy máte zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly někomu zjednodušit práci či poskytnout inspiraci, neváhejte a přihlaste se s přednáškou nebo s posterem.

Vedle nabitého programu konference připravujeme i tradiční předkonferenční seminář, kde si tentokrát posvítíme na ArcGIS Pro.

Více informací o konferenci a online přihlášku naleznete na samostatné stránce.

ISKN Studio pro ArcGIS

23.4.2019 10:15  

Na stránkách aplikace ISKN Studio pro ArcGIS naleznete novou verzi tohoto softwaru označenou jako 10.x.2. Tato verze je k dispozici pro ArcGIS Deskop 10.7 a zpětně až do verze 10.2.

V aktuálním vydání ISKN Studia můžete nově převádět pseudonymizovaná data VFK verze 5.3 na VFK s osobními údaji (deanonymizace). Stejně lze provést i import původního formátu dat s osobními údaji nebo deanonymizovaných VFK dat pomocí šablony template5.3.vfk, která je součástí instalačního balíčku.

ArcRevue 1+2/2019

16.4.2019 9:40  

Právě jsme publikovali aktuální vydání – dvojčíslo časopisu ArcRevue – ve formátu PDF. Naleznete v něm uživatelské články týkající se služeb DMR a RÚIAN dostupných na geoportálu ČÚZK, o hlukovém mapování, digitální mapě Opavy nebo třeba o záchraně tropických želv. Technologické články se věnují novinkám v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online, nástrojům pro práci s daty katastru nemovitostí, aplikaci pro sledování stavu systému ArcGIS Monitor a mnoha dalším tématům.

Svůj názor na ArcRevue nám pak můžete zaslat prostřednictvím on-line dotazníku. Zajímá nás, co si o časopisu myslíte a co by se dalo zlepšit. Budeme proto moc rádi, pokud nám zanecháte jakoukoliv zpětnou vazbu.

Vyplnit dotazník.

Stáhnout časopis v PDF.

Připomenutí: Zabezpečení ArcGIS Online bude používat novou verzi protokolu TLS

8.4.2019 9:15  

Připomínáme, že od 16. dubna 2019 bude aktualizován protokol, kterým se přistupuje k obsahu a službám ArcGIS Online (Transport Layer Security, TLS), na verzi 1.2. Tato změna se dotkne produktů Esri, které využívají služby ArcGIS Online, kam patří například podkladové mapy, hostované vrstvy prvků, geoprocessingové služby nebo položky ArcGIS Living Atlas. Zejména se jedná o produkty ArcGIS Desktop, ArcGIS Enterprise, aplikace postavené na ArcGIS Engine (ArcObjects), ArcGIS Runtime SDK a mobilní aplikace.

Ověřte si, zda vaše aplikace protokol TLS 1.2 podporují, nebo zda bude pro zajištění funkčnosti služeb ArcGIS Online v těchto aplikacích potřeba učinit nějaké kroky (např. instalaci patche). Přehled všech verzí produktů Esri s informací o podpoře TLS 1.2 naleznete na stránce technické podpory Esri. V případě, že není daná verze na TLS 1.2 připravena, naleznete tam také kroky k nápravě.

Stručné shrnutí:

ArcGIS Pro: bez problémů od verze 2.0, dřívější vyžadují patch.
ArcMap: bez problémů od verze 10.7, dřívější vyžadují patch.
ArcGIS Enterprise: bez problémů od verze 10.5.

Kam pro další informace

Kompletní informace o problematice TLS nabízí také článek zabezpečení ArcGIS Online služeb pomocí protokolu Transport Layer Security (TLS). Jelikož jsou informace na této stránce průběžně doplňovány a aktualizovány, doporučujeme sledovat aktualizace této stránky kliknutím na tlačítko Subscribe.

V dalším technickém článku Esri naleznete také odpovědi na často kladené otázky k TLS 1.2.

Postup pro otestování funkčnosti služeb ArcGIS Online se zabezpečením TLS 1.2 před 16. dubnem 2019 naleznete v článku na našich stránkách v sekci Tipy a Triky.

Vyhlášení termínu Konference GIS Esri v ČR 2019

4.4.2019 10:30  

Na konferenci budete mít možnost seznámit se s aktuálními projekty v oboru GIS, příležitost inspirovat se prací kolegů z celé České republiky a v neposlední řadě také uvidíte spoustu technologických novinek, o kterých si budete moci na místě pohovořit s našimi konzultanty, nebo si je dokonce rovnou i vyzkoušet.

Rezervujete si proto čas a připojte se k bezmála tisícovce odborníků, kteří se na této konferenci pravidelně scházejí. Více informací naleznete na webové stránce konference.

ArcGIS 10.7

2.4.2019 10:05  

Z portálu My Esri si již můžete stáhnout nejnovější verzi softwaru ArcGIS 10.7, a proto vám přinášíme přehled nejdůležitějších novinek.

ArcMap

V aplikaci ArcMap proběhly opravy různých drobných chyb a do některých geoprocessingových nástrojů přibyly i nové parametry. Nové nastavení geoprocessingového prostředí Cell Size Projection Method například určuje, jakým způsobem se bude určovat velikost pixelu při přepočtu rastru do jiného kartografického zobrazení.

ArcGIS Pro

O novinkách ArcGIS Pro 2.3 jsme vás informovali v samostatném článku. Rádi bychom však upozornili, že aplikaci si můžete aktualizovat prostřednictvím opravného balíčku ArcGIS Pro 2.3.2.

ArcGIS Enterprise

ArcGIS Enterprise 10.7 přináší vylepšení ve správě dat, publikování služeb, spolupráci portálů, webovém mapování, správě obsahu a uživatelů a mnoho dalšího. Výkon serveru (zejména po stránce využité operační paměti) zlepší sdílené instance, které může využívat několik služeb zároveň – ne pouze jediná jako doposud. Mezi novinky ve správě dat paří například zpřístupnění domén s kódovanými hodnotami v hostovaných feature vrstvách. Na webových mapách mohou být definovány oblasti pro stažení do offline aplikací. Pro vizualizaci jsou k dispozici nové styly umožňující zobrazit vztah mezi dvěma proměnnými, vektorové dlaždice podporují optimalizovaný formát TPKX a technologie webhooks zajišťuje odeslání notifikací (zpráv, e-mailů), pokud se stane něco specifického.

Nesmíme zapomenout ani na důležitou změnu v licencování (podobně jako na ArcGIS Online), která umožňuje lépe přizpůsobit uživatelské licence skutečnému využití ArcGIS Enterprise.

Novinkou je i prostředí pro spouštění skriptů v jazyku Python – ArcGIS Notebook Server. K dispozici jsou například knihovny ArcGIS API for Python, ArcPy a open source knihovny pro statistické výpočty a strojové učení. Pro snadný začátek mohou uživatelé navíc využít širokou nabídku ukázkových skriptů.

Celý soupis novinek naleznete na stránkách Esri:

Jarní akce, na kterých se s vámi rádi setkáme

15.3.2019 10:00  

Pokud máte v plánu návštěvu tradičních jarních konferencí ISSS a GIVS, tak vězte, že my také a že vás na nich rádi uvidíme.

Těšit se můžete zejména na informace o novinkách v technologiích ArcGIS (webový GIS, moderní analytický nástroj Insights for ArcGIS a další) i na aktuální témata veřejné správy, kam patří využití dat katastru nemovitostíRÚIAN, integrace GIS a BIM a ty nejčerstvější novinky ohledně projektu Digitální technické mapy ČR.

Více se o naší plánované účasti můžete dočíst na samostatných stránkách:

Těšíme se na viděnou.

Nové webové služby nad daty RÚIAN

11.3.2019 15:00  

Zeměměřický úřad publikoval nové webové služby založené na datech RÚIAN. Ve svých desktopových, webových a mobilních aplikacích tak můžete používat geokódovacímapovou službu RÚIAN, jejichž obsah se každý den aktualizuje. Článek s podrobnými informacemi o vyhledávací službě s daty RÚIAN si budete moci přečíst v nadcházejícím čísle časopisu ArcRevue, které vyjde na začátku dubna.

Aktualizace služeb je založena na sadě nástrojů VFR Import Advanced. Vyhledávací (geokódovací) služba využívá rozšíření GeocodeSOE.

Odkazy na služby

Vyhledávací služba

Metadatový záznam:
https://geoportal.cuzk.cz/Default.aspx?mode=TextMeta&side=sit.vyhled&metadataID=CZ-CUZK-GeocodeSOE&metadataXSL=metadata.sluzba

Adresa:
http://ags.cuzk.cz/arcgis/rest/services/RUIAN/Vyhledavaci_sluzba_nad_daty_RUIAN/MapServer/exts/GeocodeSOE

Mapová služba

Metadatový záznam:
https://geoportal.cuzk.cz/Default.aspx?menu=31498&mode=TextMeta&side=wms.AGS&metadataID=CZ-CUZK-AGS-RUIAN&metadataXSL=metadata.sluzba

Adresa:
http://ags.cuzk.cz/arcgis/rest/services/RUIAN/Prohlizeci_sluzba_nad_daty_RUIAN/MapServer

 

Zabezpečení ArcGIS Online bude používat novou verzi protokolu TLS

28.2.2019 10:43  

Od 19. dubna 2019 bude aktualizován protokol, kterým se přistupuje k obsahu a službám ArcGIS Online (Transport Layer Security, TLS), na verzi 1.2. Tato změna se dotkne produktů Esri, které využívají služby ArcGIS Online, kam patří například podkladové mapy, hostované vrstvy prvků, geoprocessingové služby nebo položky ArcGIS Living Atlas. Zejména se jedná o produkty ArcGIS Desktop, ArcGIS Enterprise, aplikace postavené na ArcGIS Engine (ArcObjects), ArcGIS Runtime SDK a mobilní aplikace.

Ověřte si, zda vaše aplikace protokol TLS 1.2 podporují, nebo zda bude pro zajištění funkčnosti služeb ArcGIS Online v těchto aplikacích potřeba učinit nějaké kroky (např. instalaci patche). Přehled všech verzí produktů Esri s informací o podpoře TLS 1.2 naleznete na stránce technické podpory Esri. V případě, že není daná verze na TLS 1.2 připravena, naleznete tam také kroky k nápravě.

Stručné shrnutí:

ArcGIS Pro: bez problémů od verze 2.0, dřívější vyžadují patch.
ArcMap: bez problémů od verze 10.7, dřívější vyžadují patch.
ArcGIS Enterprise: bez problémů od verze 10.5.

Kam pro další informace

Kompletní informace o problematice TLS nabízí také článek zabezpečení ArcGIS Online služeb pomocí protokolu Transport Layer Security (TLS). Jelikož jsou informace na této stránce průběžně doplňovány a aktualizovány, doporučujeme sledovat aktualizace této stránky kliknutím na tlačítko Subscribe.

V dalším technickém článku Esri naleznete také odpovědi na často kladené otázky k TLS 1.2.

Postup pro otestování funkčnosti služeb ArcGIS Online se zabezpečením TLS 1.2 před 19. dubnem 2019 naleznete v článku na našich stránkách v sekci Tipy a Triky.

Zabezpečení ArcGIS Online bude používat novou verzi protokolu TLS

28.2.2019 10:43  

Od 16. dubna 2019 bude aktualizován protokol, kterým se přistupuje k obsahu a službám ArcGIS Online (Transport Layer Security, TLS), na verzi 1.2. Tato změna se dotkne produktů Esri, které využívají služby ArcGIS Online, kam patří například podkladové mapy, hostované vrstvy prvků, geoprocessingové služby nebo položky ArcGIS Living Atlas. Zejména se jedná o produkty ArcGIS Desktop, ArcGIS Enterprise, aplikace postavené na ArcGIS Engine (ArcObjects), ArcGIS Runtime SDK a mobilní aplikace.

Ověřte si, zda vaše aplikace protokol TLS 1.2 podporují, nebo zda bude pro zajištění funkčnosti služeb ArcGIS Online v těchto aplikacích potřeba učinit nějaké kroky (např. instalaci patche). Přehled všech verzí produktů Esri s informací o podpoře TLS 1.2 naleznete na stránce technické podpory Esri. V případě, že není daná verze na TLS 1.2 připravena, naleznete tam také kroky k nápravě.

Stručné shrnutí:

ArcGIS Pro: bez problémů od verze 2.0, dřívější vyžadují patch.
ArcMap: bez problémů od verze 10.7, dřívější vyžadují patch.
ArcGIS Enterprise: bez problémů od verze 10.5.

Kam pro další informace

Kompletní informace o problematice TLS nabízí také článek zabezpečení ArcGIS Online služeb pomocí protokolu Transport Layer Security (TLS). Jelikož jsou informace na této stránce průběžně doplňovány a aktualizovány, doporučujeme sledovat aktualizace této stránky kliknutím na tlačítko Subscribe.

V dalším technickém článku Esri naleznete také odpovědi na často kladené otázky k TLS 1.2.

Postup pro otestování funkčnosti služeb ArcGIS Online se zabezpečením TLS 1.2 před 16. dubnem 2019 naleznete v článku na našich stránkách v sekci Tipy a Triky.

Zdokonalte si znalosti

29.1.2019 9:33  

Vyberte si z naší nabídky kurzů, ať se chcete dozvědět něco nového nebo si jen zdokonalit své znalosti. Na stránkách školení nyní můžete vybírat z celé řady termínů až do června 2019. Kurzy vždy probíhají pod vedením našich certifikovaných školitelů a jsou určeny pro pokročilé i začátečníky.

Mimo to první týden v únoru startují dvě online školení Esri (tzv. MOOC). V průběhu několika týdnů si můžete osvojit znalosti o prostorových analýzáchtvorbě vlastních aplikací. Registrace je zdarma a přihlásit se můžete až do 21. února. Po absolvování kurzu obdržíte navíc i certifikát.

ArcGIS Pro 2.3

25.1.2019 10:00  

Instalační soubory aplikace ArcGIS Pro 2.3 jsou k dispozici na stránkách My Esri. Jaké jsou její nejzajímavější novinky?

Spuštění aplikace

Při spuštění ArcGIS Pro již není nutné zakládat nový projekt. Lze pracovat hned a projekt případně vytvořit později. Rozšířil se také seznam nedávno otevřených projektů a vybrané projekty lze k seznamu „připíchnout“, takže budou stále k dispozici.

Záložka Katalog také obsahuje více nástrojů pro správu dat a součástí projektu.

Hluboké učení

Nová sada nástrojů Hluboké učení (Deep Learning), kterou naleznete v nástrojích ArcGIS Image Analyst, obsahuje tři nástroje pro klasifikaci a rozpoznávání objektů na snímku, které využívají technologie pro hluboké učení, jako je TensorFlow, CNTK a PyTorch.

LocateXT

Nová nadstavba LocateXT umožňuje analyzovat textový dokument (PDF, DOCX apod.) pro souřadnice uvedené v textu a vytvoří z nich prvky.

Vylepšení editačních nástrojů

Mnoho editačních nástrojů obsahuje drobná praktická vylepšení, navíc je možné používat čtyři nové nástroje: Divide rozdělí prvek na několik částí podle zadaných parametrů (počet částí, jejich délka, výměra, procentuální poměr apod.). Fillet, který vytváří obloukový přechod při styku prvků, Generalize, který provede jednoduchou generalizaci prvku, a Split by Feature, umožňující rozdělit prvek určitými existujícími prvky.

Oříznutí mapového rámce ve výkresu

Mapový rám ve výkresu se dá oříznout podle vybraného prvku a je také možné vybrat vrstvy prvků, na které toto oříznutí nepůsobí.

Do výkresu lze také vložit pravoúhlou síť pro tvorbu rejstříků, která není závislá na použitém souřadnicovém systému.

Přepínání mezi podmnožinami dat

U každé vrstvy mohou být uloženy různé definice podmnožiny dat a na záložce Data lze mezi nimi snadno přepínat.

Práce se symboly

U zobrazení polygonů stylem jedinečné hodnoty, stupňované barvyneklasifikované barvy lze vybrat, zda se bude barevná stupnice aplikovat na výplň polygonu, jeho hranici nebo na obojí.

Polygonové symboly v legendě mohou mít různé tvary.

Při zobrazování bodů metodou teplotní mapa se zobrazení přepočítávalo při každém pohybu mapového okna, ať to byla změna měřítka, nebo posunutí do oblasti s jinou hustotou prvků. Nyní je možné použít metodu konstantní hustoty, která mění vzhled mapy pouze při změně měřítka, ale ne při posunu v mapě.

Podobně jako na ArcGIS Online, i při zobrazování 3D symbolů v ArcGIS Pro jsou nyní pro vzdálené prvky používány modely se sníženou úrovní detailů.

Zprávy (Reports)

Z dat vybraných prvků lze vytvářet zprávy (reporty) – několikastránkové shrnutí atributových dat a jejich statistik.

Kompletní přehled novinek

Novinek a změn je ve verzi 2.3 velké množství a jejich podrobný seznam naleznete v nápovědě k ArcGIS Pro:What's New in ArcGIS Pro.

Můžete se také podívat na video, které vám mnoho z nich v rychlém sledu představí.

ArcGIS Pro 2.3 si můžete stáhnout na stránkách My Esri, na záložce Organizace – Stahování.

Jak ovlivní změna v licencování Javy software ArcGIS?

24.1.2019 14:27  

S chystanou změnou v oblasti licencování Javy se společnost Esri rozhodla, že ve svých produktech nahradí současný Java Runtime Environment (JRE) za AdoptOpenJDK JRE, který disponuje identickou funkcionalitou jako JRE od Oracle.

Nadcházející verze ArcGIS 10.7, která vyjde v průběhu března 2019, bude obsahovat již nové AdoptOpenJDK JRE pro ArcGIS Desktop (ArcMap), ArcGIS Engine a ArcGIS Enterprise. Pro nižší verze softwaru, počínaje od ArcGIS 10.6.1, nebude mít tato změna v licencování Javy přímý dopad na funkcionalitu, nicméně uživatelům, kteří využívají např. doplňky, nadstavby a aplikace založené na jazyku Java, doporučujeme pročíst následující doporučení od společnosti Esri, které je podrobně rozepsáno pro jednotlivé produkty systému ArcGIS.

Bezpečnostní politiky některých organizací vyžadují používání nejnovější verze Javy. Javu, instalovanou v rámci ArcGIS Enterprise, sice není možné manuálně aktualizovat zvlášť, Esri však vydává bezpečnostní aktualizace pokaždé, pokud se v ArcGIS Enterprise zjistí bezpečnostní riziko – bez ohledu na to, zda se vztahuje k Javě, či nikoliv.

Esri byla v nezávislé analýze označena za technologického leadera v oblasti location intelligence

9.1.2019 9:27  

Analytická společnost Forrester ocenila Esri ve své zprávě zabývající se firmami v oblasti „location intelligence“, tedy v oblasti využívání prostorových dat. V analýze The Forrester Wave™: Location Intelligence Platforms, Q4 2018 Evaluation se například uvádí: „Vizí Esri v oblasti location intelligence je pomoci firmám zjistit, kde se co děje a proč, a získat tak obchodní výhodu. Esri rozšiřuje využití platformy ArcGIS z oblasti GIS, kde již dlouho dominuje, i na trh location intelligence.“

Esri ve zprávě dosáhla nejvyššího hodnocení v kategoriích strategie a přítomnost na trhu. V kategorii prostorová vizualizace a analýza pak získala nejlepší ohodnocení ze všech posuzovaných společností.

Jack Dangermond, prezident Esri, zprávu okomentoval: „Využití ArcGIS k analýze a vizualizaci prostorových dat ve veřejném sektoru má dlouhou tradici. Analýza společnosti Forrester podle nás potvrzuje, že jej lze jako páteřní systém úspěšně nasadit i v komerčním sektoru.“

Přečtěte si zprávu společnosti Forrester na stránkách Esri.

Semináře Roll-out startují již příští týden

8.1.2019 10:54  

Naše semináře Roll-out procestují na začátku roku celou republiku. Zastavíme se za vámi v šesti různých městech. Máme připravený čtyřhodinový program, ve kterém zazní například:

 • nápady a tipy pro práci s GIS,
 • novinky v ArcGIS Pro 2.3,
 • zajímavosti v oblasti webového GIS,
 • Insights for ArcGIS 3.1,
 • rastrový GIS – novinky v ArcGIS a ENVI.

Registrovat se můžete zdarma na stránkách seminářů Roll-out, kde najdete také termíny a místa jednotlivých zastávek.

Portal for ArcGIS Critical Security Patch - Elevation of Privilege Vulnerability

20.12.2018 10:00  

Společnost Esri vydala opravný balíček pro komponentu Portal for ArcGIS, kde bylo nalezeno následující bezpečnostní riziko. Běžný uživatel, který se může přihlásit do Portal for ArcGIS, dokáže sledem určitých kroků povýšit své oprávnění na roli administrátor. Z toho důvodu Esri doporučuje všem uživatelům od verze Portal for ArcGIS 10.3 instalovat jeden z níže uvedených opravných balíčků:

PF 2019

14.12.2018 10:00  

Veselé Vánoce a šťastný nový rok

Ať už jste Ježíšek, který naděluje s první večerní hvězdou, nebo Santa Claus, který má na dárky celou noc,
může se Vám hodit naše mapa.

Za celý tým ARCDATA PRAHA Vám přejeme klidné svátky a úspěšný rok 2019.

ArcRevue 4/2018

12.12.2018 12:29  

Časopis ArcRevue je ke stažení ve formátu PDF.

Čtvrté číslo časopisu ArcRevue se věnuje novinkám v softwaru, jako je ArcGIS Pro, ArcGIS GeoAnalytics Server nebo ArcGIS Enterprise Sites, a obsahuje také mnoho triků a návodů, které vám pomohou například s prostorovou interpolací, převodem do formátu geohash nebo při přidávání výškových dat do projektů v ArcGIS Pro. Nechybí ani zajímavé články od uživatelů: PanoramaGIS v Českých Radiokomunikacích, Metropolitní plán Prahy, GIT na ORP Břeclav, GIS v Pražské teplárenské či výběr map z historie vojenského mapování českých zemí.

Stáhněte si PDF časopisu a navštivte stránky ArcRevue s archivem čísel.

Načerpejte inspiraci v ArcNews

11.12.2018 13:57  

Podzimní vydání časopisu ArcNews je opět plné uživatelských článků. Dozvíte se, jak v Portoriku pomáhají mobilní aplikace po ničivém hurikánu, přečíst si můžete o nasazení platformy v oblasti inženýrských sítí nebo jak s pomocí ArcGIS monitorovat události, jako je výtržnictví, a reagovat na ně.

Výběr zajímavých článků jsme pro vás opět připravili na samostatné stránce.

Novinky na ArcGIS Online (prosinec 2018)

6.12.2018 9:10  

Nejviditelnějšími změnami nové aktualizace ArcGIS Online jsou určitě úprava designu a doplnění nových uživatelských typů, ale opomenout bychom neměli ani některé nové funkce a aplikace.

Typy uživatelů

Dělení uživatelů podle dostupnosti funkcí a aplikací se dosud skládalo ze dvou uživatelských úrovní: úrovně 1 a 2. Nyní bylo rozšířeno na pět typů uživatelů, díky čemuž mohou administrátoři přesněji řídit přístup k aplikacím a snížit tak náklady spojené s licencováním.

Stávající uživatelské účty byly automaticky převedeny na typy „Viewer“ (pro úroveň 1) a „Creator“ (pro úroveň 2), které mají stejné parametry, jako měli jejich předchůdci. Nově jsou však k dispozici i uživatelské typy „Editor“, „Field Worker“ a „GIS Professional“. Podrobnější popis nových uživatelských rolí a informace o tom, jak se liší, naleznete na našich stránkách.

Uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí portálu na ArcGIS Online bylo lépe přizpůsobeno menším displejům, jaké mají mobilní telefony a tablety. Úpravou prošly i stránky, na kterých administrátor spravuje uživatelské účty. Vylepšeno je také vyhledávání v obsahu portálu – zobrazuje průběžné výsledky zároveň s tím, jak uživatel píše dotaz.

Síťová analýza

Výpočet jednoduché trasy nyní spotřebuje 0,005 kreditu, tedy pouze osminu původní částky. Síťové analýzy berou v potaz bodové, liniové a plošné překážky – lze je převzít z vrstvy prvků nebo je zadat ručně pomocí mapových poznámek. Lze tak brát v úvahu dočasná omezení v dopravě, jako jsou spadlé stromy, dopravní nehody, uzavírky veřejných prostranství nebo třeba záplavy.

3D GIS

Prohlížeč scén dokáže zpracovat objemné liniové i polygonové vrstvy. Limit maximálního počtu prvků, který bylo možné zobrazit, byl zrušen, a tak je nyní možné prohlížet až stovky tisíc polygonů či linií.

3D symboly podporují proměnlivou úroveň detailu v závislosti na vzdálenosti od pozorovatele. Symboly, které se nacházejí daleko, se automaticky zjednoduší, díky čemuž je možné zobrazit i desítky tisíc 3D objektů (například stromů).

Prvky lze filtrovat podle určité hodnoty atributu a využít můžeme i nový nástroj interaktivního řezu 3D prvky, díky kterému se lze například rychle podívat dovnitř budovy nebo pod zemský povrch.

Správa dat

Při tvorbě pohledu na feature vrstvu je možné zakázat přístup k přílohám. Uživatelé tak budou moci například prohlížet data o prvcích infrastruktury, ale neuvidí navázanou dokumentaci, ke které budou mít přistup jen vybraní uživatelé.

Mobilní aplikace

Vyzkoušejte si aplikaci ArcGIS Companion, která slouží ke správě obsahu a uživatelských účtů na ArcGIS Online. Můžete v ní rychle prohledávat vrstvy a mapy sdílené ve vaší organizaci, pracovat s uživatelskými skupinami nebo řešit uživatelské žádosti.

Dále vyšla i nová verze aplikace Collector for ArcGIS. Engine aplikace je zcela přepracován, díky čemuž aplikace dokáže pracovat s popisky, vektorovými podkladovými mapami i s komplexními symboly, také je možné ve formulářích používat výrazy Arcade. Uživatelské prostředí je přívětivější a se zapracovanými připomínkami, které uživatelé k práci s aplikací měli – například je možné vidět zároveň mapu i formulář. Více informací naleznete na stránkách What's new in Collector for ArcGIS.

Původní aplikaci je stále možné stahovat pod jménem Collector Classic.

Podrobnější výpis změn v prosincové aktualizaci ArcGIS Online naleznete na stránce What's new in ArcGIS Online.

ArcGIS Earth 1.8

29.11.2018 15:10  

V nové verzi aplikace ArcGIS Earth 1.8 naleznete specializované nástroje pro interaktivní 3D analýzu. Podobně jako v ArcGIS Pro tak můžete provádět analýzu viditelnosti (linie pohledu i oblast viditelnosti), měřit ve 3D nebo si zobrazit výškový profil vybrané linie.

Vylepšena je také práce s webovými mapami a webovými scénami, díky čemuž nyní snadno načtete 2D i 3D mapy a vrstvy.

ArcGIS Earth je volně ke stažení na stránkách Esri a k jejímu používání není potřeba účet pojmenovaného uživatele.

Vyzkoušet můžete také alfa verzi aplikace ArcGIS Earth pro Android, která umožňuje prohlížet 2D a 3D data v online i offline režimu.

Připomeňte si konferenci

21.11.2018 13:28  

Každoroční listopadové setkání odborníků ze světa GIS doprovázel rekordní zájem 990 registrovaných účastníků.

Připomeňte si, co všechno bylo během dvoudenního programu možné vidět a slyšet. Na stránkách konference naleznete například:

 • přehled všech příspěvků včetně prezentací v PDF,
 • výsledky posterové a družicové soutěže,
 • náhledy posterů,
 • sborník konference.

Na sociálních sítích si pak můžete prohlédnout fotografie a videa:

První den Konference GIS Esri v ČR

7.11.2018 20:01  

Mapy, plány, historie, současnost i budoucnost

Přednášky hlavních řečníků se věnovaly nejen soudobým tématům, jako je pražský Metropolitní plán, ale také historii českého a československého mapování. Připomněly také významná výročí: s naší republikou slaví sto let také vojenská zeměpisná služba a pět staletí uběhlo od vzniku Klaudyánovy mapy. 

Co nabízí svět GIS

Odpoledne bylo věnováno technologii. Z Esri přijel Bern Szukalski, který společně se specialisty z ARCDATA PRAHA představil novinky platformy ArcGIS. V technologickém bloku bylo možné vidět i několik hostů z řad uživatelů, kteří ve svých ukázkách demonstrovali, jak jim GIS pomáhá v každodenní práci. Velkým tématem technologického bloku byly také nové možnosti vizualizace dat ve webovém i v desktopovém prostředí.

Na technologický blok tematicky navazovaly dva workshopy – jeden se věnoval mobilním a webovým aplikacím ArcGIS, druhý byl zaměřen na vývoj webových aplikací prostřednictvím ArcGIS API for JavaScript.

Veřejná správa a inženýrské sítě

Večerní přednáškové bloky byly věnovány veřejné správě a inženýrským sítím. Na nich se mohli posluchači dozvědět ještě více podrobností o Metropolitním plánu, Brnem publikovaných datech, integraci BIM a GIS nebo o projektu digitální technické mapy ČR.

V sekci zaměřené na správu inženýrských sítí představili své projekty řečníci ze společností Pražská teplárenská, České Radiokomunikace, SAP, OSIsoft a také z Masarykovy univerzity v Brně.

Výstavy a doprovodný program

V přísálí Společenského sálu jsou k vidění hned dvě rozsáhlé výstavy prezentující Klaudyánovu mapu a historii vojenského mapování. Ve foyer je možné obdivovat dvě velkoformátové mapy – první z nich je věnována tématu komunálních voleb, druhou je vojenská mapa Československa z roku 1920.

Posterová sekce představila na 35 projektů. Během večera mají návštěvníci možnost s autory diskutovat a rozhodnout se, komu věnují svůj hlas při hlasování o Cenu publika.

Ti, kterým nestačila dávka technologie v sálech, mohli další znalosti načerpat z tematických miniseminářů na stánku technické podpory ARCDATA PRAHA. Během společenského večera mohli zájemci na stejném místě okusit virtuální realitu.

 

Program konference

15.10.2018 10:06  

Na stránkách Konference GIS Esri v ČR nyní naleznete časový harmonogram jednotlivých sekcí a můžete si přečíst abstrakty přihlášených příspěvků.

Vedle podrobného programu jsme připravili i časový rozvrh tematických miniseminářů, které se budou opět konat na stánku technické podpory. Z doprovodného programu se pak můžete těšit třeba na oblíbené postery, výstavu ke stému výročí založení československé vojenské zeměpisné služby a pětistému výročí Klaudyánovy mapy.

Videoseminář 2018 – díl čtvrtý

11.10.2018 10:35  

V posledním dílu návodů z technické podpory se seznámíte s nástrojem ModelBuilder. Video vás provede základy WYSIWYG programování geoprocessingových nástrojů (tzv. modelů). Dozvíte se, jak modely vytvářet, jak je správně nastavit pomocí parametrů a jak v nich používat cykly a podmínky.

Přihlaste se na konferenci se slevou

9.10.2018 13:17  

Konference GIS Esri v ČR se nezadržitelně blíží. Chcete-li využít slevu na vstupném, máte čas poslat svou přihlášku pouze do tohoto pátku 12. října 2018.

Zajímá vás, na co se můžete těšit?

Uvidíte a uslyšíte více než 20 hodin přednášek a workshopů. Mimo to vás čeká také bohatý doprovodný program, ve kterém najdete například:

 • předkonferenční seminář zaměřený na analýzy GIS,
 • krátké tematické minisemináře přímo na stánku technické podpory,
 • výstavu soutěžních posterů a přehlídku internetových aplikací,
 • oblíbenou soutěž v poznávání družicových snímků,
 • tematickou výstavu ke stému výročí založení československé vojenské zeměpisné služby a 500 letům od vzniku Klaudyánovy mapy.

Přihlaste se na konferenci se slevou

9.10.2018 13:17  

Konference GIS Esri v ČR se nezadržitelně blíží. Chcete-li využít slevu na vstupném, máte čas poslat svou přihlášku pouze do tohoto pátku 12. října 2018.

Zajimá vás, na co se můžete těšit?

Uvidíte a uslyšíte více než 20 hodin přednášek a workshopů. Mimo to vás čeká také bohatý doprovodný program, ve kterém najdete například:

 • předkonferenční seminář zaměřený na analýzy GIS,
 • krátké tematické minisemináře přímo na stánku technické podpory,
 • výstavu soutěžních posterů a přehlídka internetových aplikací,
 • oblíbená soutěž v poznávání družicových snímků,
 • tematickou výstavu ke stému výročí založení československé vojenské zeměpisné služby a 500 letům od vzniku Klaudyánovy mapy.

Nová verze ArcGIS Pro 2.2.3

8.10.2018 15:06  

V minulém týdnu jsme vás upozorňovali na závažnou chybu, která se vyskytla v aktualizaci ArcGIS Pro 2.2.2. V důsledky této chyby se objevil problém v editačním postupu, kdy mohly být přepsány hodnoty atributů na "Null". Nyní je k dispozici nová verze ArcGIS Pro 2.2.3, kde je tento problém odstraněn.

Pokud vám ArcGIS Pro nenabídne novou verzi při spuštění programu automaticky, můžete si ji stáhnout na portálu My Esri.

Upozornění na chybu v ArcGIS Pro 2.2.2

3.10.2018 12:37  

Esri objevila závažný problém v editačním postupu ArcGIS Pro 2.2.2, který může přepsat hodnoty atributů na "Null", a proto doporučujeme aktualizaci odinstalovat. Oprava tohoto chování bude zapracována ve verzi ArcGIS Pro 2.2.3, která bude k dispozici v první polovině října. Verze ArcGIS Pro 2.2.3 bude obsahovat všechna vylepšení předchozích verzí (2.2.1 a 2.2.2).

Podrobnější popis problému:

Hodnoty polí atributové tabulky mohou být při editaci změněny na hodnotu "Null". K tomuto problému dochází, pokud v atributové tabulce vyberte více prvků a procházíte jednotlivé buňky atributové tabulky tlačítkem Tab. Více informací naleznete na stránce technické podpory Esri.

Postup odinstalace:

V operačním systému Windows vyhledejte Ovládací panelyProgramyProgramy a funkceNainstalované aktualizace. Klikněte pravým tlačítkem na ArcGIS Pro 2.2 Patch 2 (2.2.2) a vyberte Odinstalovat.

Pokud nemáte předchozí verzi ArcGIS Pro 2.2.1, můžete ji stáhnout z portálu  My Esri.

Upozornění na chybu v ArcGIS Pro 2.2.2

3.10.2018 12:37  

Esri objevila závažný problém v editačním postupu ArcGIS Pro 2.2.2, který může přepsat hodnoty atributů na "Null", a proto doporučujeme aktualizaci odinstalovat. Oprava tohoto chování bude zapracována ve verzi ArcGIS Pro 2.2.3, která bude k dispozici v první polovině října. Verze ArcGIS Pro 2.2.3 bude obsahovat všechna vylepšení předchozích verzí (2.2.1 a 2.2.2).

Podrobnější popis problému:

Hodnoty polí atributové tabulky mohou být při editaci změněny na hodnotu "Null". K tomuto problému dochází, pokud v atributové tabulce vyberte více prvků a procházíte jednotlivé buňky atributové tabulky tlačítkem Tab.

Postup odinstalace:

V operačním systému Windows vyhledejte Ovládací panelyProgramyProgramy a funkceNainstalované aktualizace. Klikněte pravým tlačítkem na ArcGIS Pro 2.2 Patch 2 (2.2.2) a vyberte Odinstalovat.

Pokud nemáte předchozí verzi ArcGIS Pro 2.2.1, můžete ji stáhnout z portálu  My Esri.

Videoseminář 2018 – díl třetí

27.9.2018 8:52  

Seznamte se s aplikací Sentinel Explorer, která byla vytvořena pro snadné prohlížení dat družice Sentinel 2. Vedle základních nástrojů pro zobrazení snímků nabízí také nástroje pro pokročilejší práci s daty, jako je porovnání dat z různých časových období nebo použití různých typů vykreslovačů pro sledování změn v krajině i ve zdraví vegetace apod. Na snímcích je také možné identifikovat jednotlivé objekty a zobrazit si jejich spektrální křivku či použít interaktivní rozptylogram.

O čem bude letošní Konference GIS Esri v ČR?

25.9.2018 14:00  

Konference opět nabídne přednášky o technologii, odborné workshopy a minisemináře ARCDATA, stejně jako bloky uživatelských přednášek zaměřující se na aktuální témata z veřejné správy, dálkového průzkumu Země, správy inženýrských sítí či managementu životního prostředí.

Podívejte se na stránky konference, kde naleznete přehled přednášek a jejich abstrakty. Nezapomeňte také, že přihlášku do soutěže posterů či na přehlídku internetových aplikací je třeba zaslat do 12. října.

Videoseminář 2018 – díl druhý

20.9.2018 9:53  

Máte prostorová data a potřebujete s nimi pracovat v prostředí webového GIS, ale nechcete čekat, až je administrátor GIS nahraje do databáze a publikuje na ArcGIS Serveru? Jde to i jinak, neváhejte a nahlédněte do světa hostovaných vektorových dat.

O jihlavském GIS v časopisu ArcUser

17.9.2018 9:24  

V letním vydání časopisu ArcUser najdete článek od GISáků z Jihlavy, ve kterém se dozvíte, jak vypadá jejich každodenní práce.

V dalších článcích pak naleznete témata jako Operations Dashboard for ArcGIS, mapy s příběhem, LiDAR nebo také možnosti vzdělávání se v Esri Academy.

Mimo to jsme pro Vás opět vybrali to nejzajímavější z celého čísla.

ArcUser Summer 2018

Den GIS 2018

14.9.2018 9:43  

V listopadu se po celém světě opět uskuteční stovky akcí, které budou šířit povědomí o možnostech využití geografických informačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti, a budeme rádi, pokud se přidáte i vy.

Ať už se rozhodnete Den GIS připravit pro svoje kolegy nebo pro veřejnost, rádi vám akci pomůžeme zpropagovat. Dejte nám o sobě proto vědět a zaregistrujte svou událost na stránkách gisday.com.

Pokud hledáte inspiraci na program, můžete využít přehledu na stránkách Dne GIS nebo se inspirovat v závěrečných zprávách loňských pořadatelů. Nahlédnout můžete také do facebookové galerie, kde naleznete fotografické střípky z předchozích ročníků.

Seriál videoseminářů začíná

13.9.2018 15:05  

Již dnes máte možnost zhlédnout první video ze čtyřdílného videoseriálu tipů a triků, ve kterém se seznámíte s možnostmi nastavení uživatelského prostředí ArcGIS Pro.

V dalších týdnech se můžete těšit na tato témata:

 • Hosting vektorových dat v ArcGIS Online / Enterprise
 • Seznámení s aplikací Sentinel Explorer
 • Základy práce s nástrojem ModelBuilder v ArcGIS Pro

Na našem YouTube kanálu si navíc můžete připomenout i videa z minulých let.

O čem píše technická podpora

12.9.2018 9:58  

Články v sekci Tipy a Triky vychází každý týden, věnují se aplikacím desktopovým i webovým a ukazují postupy pro začátečníky i pokročilé. Podívejte se na články, které jsme vydali během prázdnin.

Od tohoto týdne si dají články na pár týdnů přestávku, těšit se však můžete na jejich obdobu ve formě videí.

Koho letos uslyšíte na konferenci?

11.9.2018 10:17  

Termín Konference GIS Esri v ČR se pomalu blíží a na webových stránkách akce proto naleznete první informace o jejím programu.

Těšit se tak můžete na vystoupení prof. Ing. arch. Romana Kouckého, plukovníka gšt. Ing. Jana Marši, Ph.D., nebo prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D.

Již tradičně se pak na konferenci objeví přednášky týkající se veřejné správy, ochrany životního prostředí, oblasti inženýrských sítí nebo například rastrového GIS.

Na stránkách konference také naleznete všechny informace o přihláškách.

Koho letos uslyšíte na konferenci?

11.9.2018 10:17  

Termín Konference GIS Esri v ČR se pomalu blíží a na webových stránkách akce proto naleznete první informace o jejím programu.

Těšit se tak můžete na vystoupení prof. Ing. arch. Romana Kouckého, plukovníka gšt. Ing. Jana Maršy, Ph.D., nebo prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D.

Již tradičně se pak na konferenci objeví přednášky týkající se veřejné správy, ochrany životního prostředí, oblasti inženýrských sítí nebo například rastrového GIS.

Na stránkách konference také naleznete všechny informace o přihláškách.

Dočasné omezení telefonního spojení do ARCDATA PRAHA

17.8.2018 8:48  

V současné době není možné spojit se s námi prostřednictvím pevných linek. Závadu se snažíme co nejrychleji opravit. Do té doby nás, prosím, kontaktujte e-mailem.

V případě dotazů na technickou podporu můžete využít nejlépe kontaktní formulář pro hlášení případů.

Nejdůležitější e-mailové adresy:

Recepce:

office@arcdata.cz

Technická podpora:

podpora@arcdata.cz

Obchodní oddělení:

obchod@arcdata.cz

Služby zákazníkům:

customerservices@arcdata.cz

Ocenění pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR

23.7.2018 9:35  

Na letošní uživatelské konferenci Esri byla Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) udělena cena Special Achievement in GIS(SAG). Tuto cenu uděluje každoročně prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, organizacím po celém světě jako ocenění inovativních či jinak významných aplikací geoinformačních technologií.

AOPK ČR vytvořila a provozuje Informační systém ochrany přírody, jehož důležitou součástí pro zpracování, vizualizaci a analýzu prostorových dat jsou technologie Esri. Serverovou technologií je publikováno množství datových služeb a hojně je využíváno prostředí ArcGIS Online, zejména pro zajištění práce s mobilními aplikacemi v terénu. Pro veřejnost jsou také publikovány zajímavé aplikace vytvořené pomocí ArcGIS API for JavaScript.

Většina prostorových dat je publikována v rámci licence Creative Commons. Služby a datové sady jsou také k dispozici prostřednictvím Open Data portálu AOPK. Publikována jsou mimo jiné také i data z nálezové databáze čítající přes 22 milionů záznamů.

Zprávu o ocenění a podrobné představení projektu si můžete prohlédnout na stránkách Esri věnovaným cenám SAG.

Předávání ceny: Petr Seidl, ARCDATA PRAHA; Jan Zohorna, AOPK ČR; Jack Dangermond, Esri; Jan Zárybnický, AOPK ČR.

Čerpejte inspiraci i o prázdninách

17.7.2018 12:56  

Časopisy Esri nabízejí zajímavé uživatelské články, představují novinky na platformě ArcGIS a v neposlední řadě ukazují širokou škálu využití GIS napříč obory. Jako vždy jsme pro vás připravili výběr nejzajímavějších článků z posledních čísel ArcNews a ArcUser. Dočtete se tak o nových možnostech mapování povodní, efektivním sběru dat v terénu, propojení GIS a BIM, práci s časovými daty a mnohém dalším.

Konference Esri na YouTube

11.7.2018 10:33  

Největší světové setkání GIS komunity v San Diegu je v plném proudu. Podívejte se na videa z hlavní sekce uživatelské konference Esri, poslechněte si inspirativní řečníky a seznamte se s technologickými novinkami. Všechna videa naleznete na YouTube kanálu Esri Events.

ArcRevue 3/2018

10.7.2018 9:05  

Nové číslo časopisu ArcRevue je k dispozici ke stažení ve formátu PDF. Naleznete v něm například články o sledování polohy vozidel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, Informačním systému provozní dokumentace vedení ve společnosti ČEPS, a.s., ArcGIS GeoEvent Serveru, který je specializovaný na práci s daty v reálném čase, nebo třeba o nadstavbě ArcGIS Utility Network Management.

PDF verzi časopisu si můžete stáhnout na tomto odkazu. Předchozí čísla naleznete v archivu ArcRevue.

 

Přímý přenos z konference Esri od 17.30

9.7.2018 12:46  

Největší GIS konference na světě začíná již dnes v 17.30 středoevropského času. Hlavní sekci prvního dne můžete zhlédnout prostřednictvím živého přenosu Facebooku.

Novinky na ArcGIS Online (červen 2018)

2.7.2018 13:19  

Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších novinek, které se objevily v červnové aktualizaci ArcGIS Online. Kompletní přehled všech nových funkcí pak naleznete na stránkách Esri: What's new in ArcGIS Online.

Vizualizace „Vztah“ a „Vztah a velikost“

V prostředí aplikace Mapový prohlížeč (Map Viewer) můžeme použít metodu vizualizace kartogramu se dvěma veličinami. V případě metody Vztah vybíráme barevnou stupnici pro každou veličinu a výsledná barva areálu je jejich vzájemným prolnutím. Při metodě Vztah a velikost jsou navíc místo barevných areálů použity barevné kruhové značky, které mění velikost v závislosti na třetím atributu (například na počtu obyvatel v oblasti).

Optimalizace výkonu

Díky použití technologie protocol buffers se zmenšila velikost přenášených dat z ArcGIS Online a zvýšila se maximální velikost souboru při nahrávání na ArcGIS Online.

Prohlížeč scén (3D)

V předchozí verzi získal Prohlížeč scén možnost zapnout vykreslení hran. V této verzi přibyl styl napodobující kresbu rukou a možnosti zvolit sílubarvu hran.

Novou možností je upravit barvu a průhlednost povrchu. Změnit lze také barvu pozadí, přičemž zvolená barva nahradí oblohu a hvězdy. Takto upravená scéna pak lépe zapadne například do stylu webových stránek uživatele. 

Úprava úvodní obrazovky

Výrazně se změnil i vzhled stránky pro správu organizace. Na jednom místě jsou nyní k dispozici informace o uživatelích, dostupných licencích, spotřebě kreditů a dalších důležitých statistikách.

Novinkou je i možnost verifikovat organizaci – na základě žádosti administrátora tak proběhne ověření, že stránka organizace patří skutečně společnosti, jejíž název nese, a vybrané položky bude díky tomu možné označovat jako Autoritativní.

Oblasti pro offline použití v aplikacích

Pro aplikace založené na ArcGIS Runtime a pro aplikaci Collector for ArcGIS (betaverzi označenou „Aurora Project“) je možné definovat oblasti (Map Area), které půjdou snadno stáhnout pro offline použití.

Editor stylu vektorových dlaždic

Jednou z výhod vektorových dlaždic (vedle menšího objemu dat, snadné rotace a ostřejšího vykreslování) je možnost jejich stylování. A právě s úpravou stylů pomůže aplikace ArcGIS Vector Tile Style Editor. Lze ji ovládat dvěma způsoby: ve zjednodušeném rozhraní stačí změnit několik základních barev a stylů písma a mapa se našim volbám přizpůsobí. Rozšířené rozhraní pak umožňuje pro každou kategorii prvků nastavit všechny parametry zvlášť.

Chcete zažít konferenci Esri?

29.6.2018 8:50  

Největší GIS konference na světě začíná již v pondělí 9. července. Letos poprvé si hlavní sekci prvního dne můžete užít prostřednictvím živéhopřenosu na Facebooku. Vše vypukne v 17.30 středoevropského času a více informací zjistíte sledováním události Esri UC na Facebooku.

Přehled letošních řečníků a další zajímavé informace o programu naleznete na přímo stránkách konference.

ArcGIS Pro 2.2

28.6.2018 9:10  

Na stránkách My Esri je ke stažení nová verze ArcGIS Pro, a my proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších novinek.

Snazší ovládání

ArcGIS Pro 2.2 obsahuje mnoho drobných vylepšení pro pohodlnější ovládání. Do panelu Obsah můžeme nyní přetahovat soubory přímo z Průzkumníku Windows (využitelné například pro soubory SHP, LYR, obrázky nebo tabulky). Pro urychlení práce se složitými mapovými kompozicemi je k dispozici tlačítko pro pozastavení vykreslování. Kliknutím pravého tlačítka v mapovém okně můžeme kopírovat souřadnice a převádět jejich jednotky. Záložka Nastavení symbolůupravený vzhled a jednotlivé vlastnosti symbolů jsou na ní lépe rozčleněny. Tlačítko Download map umožňuje stáhnout si online data (např. podkladovou mapu) a pracovat na projektu i bez internetového připojení.

Dávkový geoprocessing

Geoprocessingové nástroje je možné spustit s několika různými vstupy nebo s několika odlišnými hodnotami vybraného parametru.

Nástroj Slice

Nástroj Slice patří mezi nástroje pro rychlou vizualizaci a slouží k „seříznutí“ stěn 3D objektu, aby byl vidět vnitřek, případně objekty za ním skryté.

Grafy

K dispozici je nový formát grafu Datové hodiny, který zobrazuje data jako kruhové segmenty. Sloupcové grafy mají nyní více formátů zobrazení, je možné je otáčet o 90°, k jednotlivým hodnotám je možné přiřazovat i popisky a do grafů je také možné zanést čáru znázorňující např. mezní hodnotu.

Vrstva streamovaných dat (Stream layer)

Stream layer je nový typ vrstvy, která jako zdroj využívá Stream službu poskytující data v reálném čase. Umožňuje některé operace charakteristické pro rychle se měnící data, jako je například zobrazení aktuálních dat a jejich vizuální odlišení od předchozích hodnot (či pozic) senzoru.

Podpora formátu Revit

Revit je software společnosti Autodesk pro Informační modely budov (BIM). Modely z tohoto programu se nyní dají snadno načíst do scén v ArcGIS Pro a georeferencovat pomocí standardních nástrojů.

Full-motion video

Nástroje pro full-motion video, které jsou k dispozici v nadstavbě Image Analyst, dokážou zapojit videa z letadel či UAV do sběru dat. V mapovém okně se zobrazuje pozice letadla a oblast, kterou kamera v daném okamžiku zabírá. Okno videa i okno s mapou jsou propojeny, a tak je možné přímo ve videu zakreslovat nové prvky, které se ihned zobrazují i v mapě.

Kde stáhnout ArcGIS Pro 2.2 a kde se dozvědět víc?

ArcGIS Pro 2.2 naleznete na stránce my.esri.com na záložce Moje organizace – Stahování. Podrobný přehled všech novinek si můžete přečíst na stránkách Esri: http://pro.arcgis.com/en/pro-app/get-started/whats-new-in-arcgis-pro.htm

Pravý čas přihlásit svůj příspěvek

25.6.2018 10:00  

Uzávěrka přednášekMáte zajímavé téma nebo projekt z oblasti GIS? Přijďte ho prezentovat na Konferenci GIS Esri v ČR. Termín pro přihlášení přednášky je již 30. června.

Všechny důležité informace o přednáškách a dalších možnostech prezentace naleznete na webových stránkách akce.

Data z družice Sentinel‑2 na ArcGIS Online

20.6.2018 10:00  

Optická data družice Sentinel‑2 jsou uživatelům ArcGIS Online k dispozici v podobě archivu snímků, který obsahuje historii 14 měsíců snímkování. Data mají rozlišení 10 metrů a obsahují 13 multispektrálních pásem od pobřežního pásma a RGB po širokou škálu infračervených pásem.

Vrstvy můžete na ArcGIS Online nalézt jako položku s názvem Sentinel‑2 Views uživatele esri. Pro prohlížení a prozkoumávání dat je vhodné použít aplikaci Sentinel Explorer, ve které jde snadno filtrovat podle času a provádět nejběžnější operace s rastrovými snímky.

Služby jsou aktuálně v beta verzi a k jejich přístupu je zapotřebí přihlásit se jako pojmenovaný uživatel na ArcGIS Online. Práce se službami však nespotřebovává kredity.

Přihlaste se na Konferenci GIS Esri v ČR

5.6.2018 14:00  

Právě jsme otevřelionline přihlášku na Konferenci GIS Esri v ČR. Konference se již tradičně uskuteční v Kongresovém centru Praha 7. a 8. listopadu 2018. V úterý 6. listopadu máte možnost zúčastnit se také předkonferenčního semináře, který bude zaměřen na analytické možnosti a nástroje platformy ArcGIS. Přijďte k nám načerpat novinky a inspiraci ze světa GIS.

Chcete-li prezentovat své projekty formou přednášky, přihlaste se nejlépe do 30. 6. 2018.

Důležité termíny

 • 30. 6. 2018 – přihláška přednášky,
 • 30. 6. 2018 – přihláška firemní prezentace,
 • 30. 6. 2018 – přihláška stánku.

Využijte Story mapy v neziskových organizacích

24.5.2018 14:00  

Pro neziskové organizace je klíčové získat podporu a zájem veřejnosti. Potřebu prezentovat svoji práci moderním a poutavým způsobem ale určitě máte i vy, a proto  by webový seminář společnosti Esri Mapy s příběhem v neziskových organizacíchrozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Seminář je volně přístupný a koná se ve středu 30. května, stačí se registrovat na stránkách semináře.

Novinky v ArcGIS Online

16.5.2018 10:00  

Dubnová aktualizace prostředí ArcGIS Online přinesla několik zajímavých novinek.

Uživatelské prostředí

Kategorie organizace

Díky novým metadatovým kategoriím můžete snadněji spravovat svá data, mapy a další obsah uložený a publikovaný na ArcGIS Online. Tyto kategorie, které slouží ke třídění a katalogizování dat, může v rámci organizace vytvořit její administrátor, ale k dispozici jsou i  přednastavená témata, jako je ArcGIS, ISO nebo INSPIRE. Ta je samozřejmě následně možné doplnit přesně podle potřeby.

Nový vzhled galerie

ArcGIS Online získává postupem času nový, modernější vzhled. Designová změna se v této aktualizaci dotkla zejména galerie. Od dubna má nové uspořádání i vzhled a naleznete zde lepší nástroje pro řazení, filtrování a zobrazování položek.

Mapový prohlížeč

V mapovém prohlížeči jste mohli zaznamenat změnu zejména ve vyhledávání a přidávání nových vrstev. Při vyhledávání navíc můžete filtrovat, abyste lépe našli relevantní výsledky. Obsah publikovaný na serveru nyní můžete přidávat prostřednictvím volby Přidat vrstvu z webu.

Pokud vykreslujete vrstvu podle více atributů s využitím stylů Převládající kategorie a Převládající kategorie a velikost, nově můžete využít až 10 atributů.

Správa organizace

Pokud jste omezili členům organizace využití kreditů nastavením limitů, máte nyní možnost zobrazit jim dostupné kredity na jejich profilové stránce.

Administrátoři mohou také zobrazit stav synchronizace v distribuované spolupráci a mohou tak ověřit, kdy se uskutečnila poslední plánovaná synchronizace a zda byla úspěšná.

Další změna souvisí s novinkou v kategoriích ve správě obsahu. Administrátoři, kteří spravují uživatelské role, mohou přiřazovat práva k úpravě kategorií. U již existujících rolí stačí toto oprávnění přidat a změnu uložit.

Mapy s příběhem

 • Šablona aplikace Mapová prohlídka má nový vzhled, ve kterém naleznete postranní panel a volitelně můžete také přidat úvodní stránku příběhu.
 • Aplikaci v Kaskádové šabloně můžete nyní exportovat do PDF nebo vytisknout.

Šablona Mapová série nově umožňuje přidávat Akce příběhu, které vám umožní navigovat čtenáře po mapě, přesunout je na konkrétní obrázek, video apod.

Insights for ArcGIS

Insights for ArcGIS je dostupný i s předplatným ArcGIS Online. V nejnovější verzi v něm naleznete hned dva nové typy analýz: analýzy vazeb a regresní analýzy.

Analýza vazeb a vztahů umožňuje vytvořit a zobrazit vztahy mezi souvisejícími datovými prvky. Díky tomu je možné pochopit souvislosti mezi lidmi, místy, událostmi a dalšími entitami. Diagramy a mapy mohou znázorňovat i směry jednotlivých vztahů.

Jak vytvářet vztahové diagramy a mapy se dozvíte v tomto videu:

Regresní analýzy umožňují zkoumat vliv různých faktorů na zkoumaný jev. Insights for ArcGIS pomáhá sestavit regresní model tím, že vytvoří matici korelačních diagramů. Výstupy regresní analýzy (jako například reziduály) pak Insights for ArcGIS zobrazí i v mapě, což usnadňuje interpretaci a prezentaci výsledků.

Více se můžete dozvědět v následujícím videu:

Inspirujte svou prací ostatní

14.5.2018 12:49  

Již nyní spouštíme přípravy listopadové Konference GIS Esri v ČR a hledáme zajímavé a inspirativní projekty. Budeme rádi, pokud nám pošlete ukázky své práce, které využijeme nejen při tvorbě úvodní prezentace, ale i pro naše webové stránky a další materiály.

Chcete-li své projekty představit českým uživatelům, neváhejte a pošlete je na e-mailovou adresu bsebestova@arcdata.cz.

Již v pátek 18. května je konečný termín pro zaslání obrázků do prezentace Jacka Dangermonda na uživatelskou konferenci v San Diegu. Chcete-li se pochlubit také v celosvětovém měřítku, stačí odeslat obrázky přes webový formulář.

Zveřejnění Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jednotlivé vrstvy a výkresy lze také nalézt na ArcGIS Online a přímo si je tak připojit do ArcGIS Desktop nebo do své webové aplikace.

Zveřejnění návrhu Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jednotlivé vrstvy a výkresy lze také nalézt na ArcGIS Online a přímo si je tak připojit do ArcGIS Desktop nebo do své webové aplikace.

Zveřejnění návrhu Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

 

Jarní čtení

30.4.2018 8:54  

Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace a novinek ze světa geoinformatiky. Je tomu tak i v jarním vydání časopisu ArcNews.

Dočtete se v něm o standardech OGC, geodesignu nebo novinkách v jednotlivých aplikacích. Zajímavé jsou také uživatelské články, ve kterých se můžete dočíst o mapě města Grazu pro nevidomé nebo o projektu Bezpečná cesta do školy ve Wisconsinu.

Podívejte se na výběr zajímavých článků, který jsme pro vás připravili.

ArcRevue 2/2018

19.4.2018 12:30  

Tématem ArcRevue 2/2018 jsou chytrá města – smart cities. Úvodní článek vysvětluje roli GIS při vytváření chytřejších společností, článek Kde má Praha centrum? zkoumá život v Praze pomocí dat ze sociálních sítí a článek Ekonomická aktivita v Brně analyzuje nejrůznější data o ekonomických subjektech na území města.

Na naši mapu s příběhem Kdo rozhodl volby? navazuje článek Prezidentské volby a možnosti GIS, který se tématu věnuje podrobněji. Všechny technické aspekty tvorby této mapové aplikace pak vysvětluje článek Jak jsme mapovali prezidentské volby.

Technologické články se dále zabývají například nadstavbou ArcGIS Image Analyst a softwarem pro zpracování rastrových dat ENVI v nejnovější verzi 5.5.

Časopis si můžete stáhnout přímo ve formátu PDF nebo nejprve navštívit stránku s podrobným obsahem čísla.

Kdy bude Konference GIS Esri v ČR 2018?

12.4.2018 9:04  

Zveme vás na tradiční Konferenci GIS Esri v ČR. Toto největší setkání odborníků z oblasti geoinformačních systémů Vám opět nabídne bohatý program a pokud zavítáte do Kongresového centra Praha můžete se těšit na:

 • novinky ze světa Esri a ENVI,
 • odborné přednášky,
 • zajímavé projekty z nejrůznějších oborů,
 • praktické workshopy,
 • setkání s kolegy.

Přihlášky na konferenci sice otevřeme v průběhu května, ale již nyní si do svých kalendářů můžete poznačit datum 7. a 8. listopadu 2018.

Přihlaste svou mapu s příběhem do soutěže

11.4.2018 9:37  

Máte hezkou aplikaci vytvořenou v šabloně story map? Pak určitě neváhejte a přihlaste ji do soutěže 2018 Storytelling with Maps Contest.  

Mapy s příběhem budou hodnoceny v pěti kategoriích a na nejlepší autory čekají zajímavé ceny. Porota je bude hodnotit z hlediska srozumitelnosti, poutavosti příběhu, schopnosti zapojit čtenáře, designu a kreativity.

Přihlásit se můžete až do pondělí 7. května 2018. Na stránkách soutěže naleznete vedle kompletních pravidel také galerii loňských vítězů i zajímavé tipy pro tvorbu aplikace. V příspěvcích technické podpory ARCDATA PRAHA pak naleznete několik článků, které jsou zaměřeny na mapy s příběhem.

 

ISKN Studio pro ArcGIS 10.6

6.4.2018 11:45  

K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio, která podporuje aktuální verzi systému ArcGIS 10.6. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.

ArcRevue 1/2018

20.3.2018 9:34  

Časopis ArcRevue 1/2018 je ke stažení ve formátu PDF. Naleznete v něm články o analýze a vizualizaci dopravních nehod, Registru svahových nestabilit ČR, fragmentaci krajiny, historii geologického mapování ČR či studentské analýze bezpečnosti pražských cyklotras. Články o softwaru se i tentokrát zabývají novinkami v technologiích, jako je například aplikace Operations Dashboard, ale také možnostmi strojového učení a spolupráce mezi portály.

Časopis si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Naučte se tvořit krásné mapy

12.3.2018 13:05  

Zjistěte, jaké kartografické know-how stojí za mapami Kennetha Fielda. Tento úspěšný kartograf obdržel v roce 2016 cenu za mapu Pitch Perfect od Britské kartografické společnosti. Z jeho dalších úspěšných map stojí za prohlédnutí například mapa volebních výsledků ve Velké Británii vizualizovaná ve stylu Jacksona Pollocka

KartografiePod vedením Kennetha Fielda máte nyní možnost absolvovat šestitýdenní on-line kurz zaměřený na kartografii. Těšit se můžete na tato témata:

 1. Úvod do tvorby map v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online
 2. Souřadnicové systémy a kartografická zobrazení
 3. Generalizace, tematické mapy, grafický styl
 4. Popisky a kompozice
 5. Tvorba mapy ve 3D
 6. Zobrazení změn v čase s nástroji animace

Kurz probíhá od 18. dubna do 30. květnapřihlásit se můžete zdarma až do středy 2. května.

Co se děje ve světě Esri?

7.3.2018 12:52  

Využití GIS během tropických bouří a při odstraňování jejich následků, nasazení GIS v rozšířené realitě, ve facility managementu, při správě silnic či při prevenci dopravních nehod – to jsou jen některá témata článků z nových čísel časopisů ArcUser a ArcNews. Přečíst si ale můžete i o animovaných symbolech ve webových mapách, dozvíte se, jak si vyzkoušet práci se snímky z dronů, a prohlédnete si třeba i aplikaci pro sdílení uběhnutých tras ve 3D.

Podívejte se na výběr článků z ArcUser a ArcNews, který jsme pro vás připravili. Oba časopisy si také můžete stáhnout ve formátu PDF (ArcNews, ArcUser).

Litoměřice uspěly v soutěži Zlatý erb

1.3.2018 9:40  

V krajském kole soutěže Zlatý erb se město Litoměřice radovalo hned z prvního i druhého místa v kategorii Smart City a nejlepší elektronická služba. První místo získala služba Litoměřice: Komunitní plánování sociálních služeb, druhé pak Geoportál – rozcestník mapových služeb, který využívá platformu ArcGIS Online. Občané na něm najdou mnoho užitečných informací, jako jsou například parkovací zóny a rozpisy čištění ulic, vhodné bezbariérové trasy, parkoviště ZTP a řadu dalších.

Zlatý erb je populární soutěž o nejlepší webové stránky, elektronické služby měst a obcí nebo webové turistické prezentace. Vítězové celostátního kola budou vyhlášeni v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě 9. dubna v Hradci Králové.

Více podrobností o krajském kole soutěže Zlatý erb naleznete v tiskové zprávě Města Litoměřice.

Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková, tajemník Milan Čigáš a vedoucí oddělení informačních technologií Leona Slabochová.

Kde nás můžete v prvním pololetí potkat

21.2.2018 13:00  

akce2018V průběhu první poloviny roku se s námi můžete potkat na nejrůznějších akcích. Chystáme se například na tyto konference:

Přijďte si s námi popovídat o novinkách v ArcGIS, 3D, Smart Cities, Insights for ArcGIS, dopadu GDPR na váš GIS nebo prostě o tom, co vás zrovna zajímá. 

Olympiáda v mapách

19.2.2018 15:34  

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou velké téma také v mapách s příběhem. Prohlédněte si tři zajímavé aplikace, které se věnují medailovým ziskům, sportovištím a historickým statistikám.

Medailové zisky na ZOH

Medaile na ZOH

Historické statistiky ZOH

Statistiky ZOH

Sportoviště ZOH

Lokality ZOH

 

Kdo a kde rozhodl prezidentské volby

30.1.2018 15:00  

Jak prezidentské volby dopadly, víme již několik dní. Kdo a kde je ale rozhodl? Kde se podařilo Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi oslovit nejvíce voličů a proč? Jaký vliv na výsledek měla strategie jednotlivých kandidátů před druhým kolem?

Hledáním odpovědí na tyto a další otázky se zabývá naše mapa s příběhem, která vznikla ve spolupráci s odborníky z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Mapu si prohlédněte na adrese https://www.arcdata.cz/volby2018.

Kdo a kde rozhodl prezidentské volby

30.1.2018 15:00  

Jak prezidentské volby dopadly, víme již několik dní. Kdo a kde je ale rozhodl? Kde se podařilo Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi oslovit nejvíce voličů a proč? Jaký vliv na výsledek měla strategie jednotlivých kandidátů před druhým kolem?

Hledáním odpovědí na tyto a další otázky se zabývá naše mapa s příběhem, která vznikla ve spolupráci s odborníky z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Mapu si prohlédněte na adrese https://www.arcdata.cz/volby2018.

ArcGIS 10.6 a ArcGIS Pro 2.1

22.1.2018 9:31  

Společnost Esri vydala nové verze softwaru ArcGIS Desktop a ArcGIS Enterprise. Jejich instalační soubory jsou k dispozici na stránkách my.esri.com v části Moje organizace – Stahování. Jaké jsou hlavní novinky a změny?

ArcGIS Pro 2.1

V aplikaci ArcGIS Pro lze nově používat nástroje ArcGIS Image Analyst, nadstavby pro zpracování a analýzu leteckých a družicových snímků. Díky ní lze provádět pokročilou klasifikaci snímků, stereomapování, pracovat se šikmými snímky a vytvářet geoprocessingové modely s rastrovými funkcemi.

ArcGIS Pro 2.1 obsahuje i nástroje pro práci s novou nadstavbou ArcGIS Enterprise pro inženýrské a telekomunikační sítě, ArcGIS Utility Network Management.  

Editace (zejména ta ve 3D) je snazší díky speciální editační mřížce a využít také můžeme nové nástroje pro okamžité analýzy viditelnosti, při kterých stačí kliknutím do mapy označit stanoviště pozorovatele a zájmové body, případně s nimi interaktivně pohybovat.

Před spuštěním vybraných geoprocessingových nástrojů je možné použít volbu „zahájit editaci“. Díky tomu, že se nástroj spustí v režimu editace, je možné změny nakonec neuložit, a tím „vrátit zpět“.

Novinky jsou i v nastavení symbolů. Polygon lze vyplnit metodou teček – do polygonu se náhodně rozmístí bodové symboly, jejichž počet vyjadřuje velikost vybraného atributu. Je také možné na linii vynášet značky staničení včetně hodnoty vynášeného atributu – za tím účelem je také umožněno použít vrstvu textu jako součást bodové značky.

Při tvorbě vektorových dlaždic je možné znázorňovat prvky proměnlivou hodnotou průhlednosti, barvy, natočení nebo velikosti. A nově je podporováno i natáčení popisků.

V prostředí ModelBuilder jsou k dispozici logické nástroje, které kontrolují existenci (či platnost) vybraných výrazů. Lze tak použít například nástroj If Field Exists, If Feature Type Is, If Field Value Is, If Spatial Relationship Is a další.

ArcGIS Enterprise 10.6

Operace se službami, jako je publikování, zastavení či spuštění, jsou v ArcGIS Enterprise 10.6 výrazně rychlejší. Upraveno je i uživatelské prostředí na portálu, zejména záložky SkupinyObsah, čímž je usnadněno především filtrování a třídění uživatelských dat.

Vylepšen je také proces synchronizace portálů, mezi kterými je nyní možné sdílet položky jako kopie (a vytvořit tak na propojeném portálu novou vrstvu prvků). Stav synchronizace se také vypisuje v pracovním prostoru, což je užitečné pro přehled o stavu sdílení a pro případné řešení chyb. Zavedena jsou také pravidla pro mazání položek, která definují, co se s daty stane, pokud je jejich položka z pracovního prostoru odebrána.

Nástroj ArcGIS Enterprise Builder, který vznikl za účelem snazší instalace ArcGIS Enterprise, má rozšířené možnosti pro automatizaci jednotlivých procesů a jeho prostřednictvím je také snazší provádět upgrade na vyšší verze. Zmínit také můžeme vylepšenou tiskovou službu, která nyní podporuje vektorové dlaždice a jejich vrstvy do PDF exportuje jako samostatné vrstvy.

Usnadnila se i publikace geoprocessingových modelů z ArcGIS Pro do podoby webových analytických nástrojů, které se dají používat například v aplikaci Map Viewer na portálu. V této aplikaci je také nově zavedena možnost shlukování (clustering) bodových symbolů.

Hostovaný pohled na vrstvu prvků (Hosted feature layer view) umožňuje definovat podmnožinu dat a jejich atributových polí, které jsou viditelné pro určitou skupinu uživatelů. Řídit lze také nastavení pro editaci a další operace s daty.

Podrobné informace

Nových nástrojů, oprav a vylepšení je ve verzích ArcGIS 10.6 a ArcGIS Pro 2.1 mnohem více. Jejich seznam a odkazy na podrobnější dokumentaci naleznete například na těchto stránkách:

What's new in ArcGIS Pro 2.1

What's new in ArcGIS Enterprise 10.6

What's new in ArcMap

Řešení problému se spuštěním ArcGIS Pro po aktualizaci .NET Framework

19.1.2018 15:25  

Někteří uživatelé Windows 7 a Server 2008 R2 SP1 se po nedávné aktualizaci .NET Framework mohou setkat s problémem při spuštění aplikace ArcGIS Pro. Inicializace aplikace končí chybou s oznámením „ArcGIS Pro has encountered a serious application error and is unable to continue.“

Řešení mohou být u různých uživatelů rozdílná. Nejčastěji pouze stačí odebrat aktualizaci s označením KB4055002. V současné době je již tato aktualizace dle vyjádření firmy Microsoft nahrazena aktualizacemi KB4055532, respektive KB4074880.

Pokud ve vašem případě tento postup nepomůže problém vyřešit, další možnosti jsou popsány na následujícím odkazu:

https://community.esri.com/docs/DOC-11301-arcgis-pro-broken-by-net-471-security-update?commentID=56997

Chyba serverových služeb po aktualizaci Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897

18.1.2018 15:23  

Spravujete-li ArcGIS Server na systémech Windows Server 2008 či Windows 7, vyhněte se zatím aktualizacím Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897. Po jejich instalaci se vyskytují problémy s některými geoprocessingovými službami, které končí s chybovým kódem 8273.

Doporučujeme instalaci těchto aktualizací pozdržet. Pokud jste již aktualizace nainstalovali a pozorujete popsané problémy, pro další bezproblémový běh systému prosím proveďte jejich odinstalaci.

Další informace je možné najít na tomto odkazu.

Společnost Esri na řešení tohoto problému pracuje a o jeho výsledku Vás budeme informovat.

Chyba serverových služeb po aktualizaci Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897

18.1.2018 15:23  

Spravujete-li ArcGIS Server na systémech Windows Server 2008 či Windows 7, vyhněte se zatím aktualizacím Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897. Po jejich instalaci se vyskytují problémy s některými geoprocessingovými službami, které končí s chybovým kódem 8273.

Doporučujeme instalaci těchto aktualizací pozdržet. Pokud jste již aktualizace nainstalovali a pozorujete popsané problémy, pro další bezproblémový běh systému prosím proveďte jejich odinstalaci.

Další informace je možné najít na tomto odkazu.

Společnost Esri na řešení tohoto problému pracuje a o jeho výsledku Vás budeme informovat.

 

Aktualizace ke dni 29. 1. 2018:

Společnost Esri vydala opravný balíček k řešení této chyby. Naleznete jej v samostatném článku v sekci Tipy a Triky.

 

GIS a prezidentské volby

16.1.2018 11:26  

Pokud vás zajímá současné politické dění, určitě nepřehlédněte článek Mgr. Jakuba Lyska na serveru GISportal.cz. Naleznete zde volební mapy popisující výsledky prvního kola prezidentských voleb, v nichž se autor vedle vizualizace úspěšnosti jednotlivých kandidátů zabývá také několika dalšími analýzami. Zajímavé je například porovnání aktuálních výsledků s politickými preferencemi jednotlivých regionů.

Mgr. Jakuba Lyska si můžete pamatovat z Konference GIS Esri v ČR, kde s doc. Tomášem Lebedou podrobně analyzovali volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017. (Na záznam jejich přednášky se můžete podívat na našem Youtube kanálu.)

Prosincové novinky na ArcGIS Online

20.12.2017 13:40  

Přečtěte si, jaké možnosti a nástroje naleznete od prosince na ArcGIS Online.

Uživatelské prostředí

 • Ve svém profilu lze nastavit, která stránka se bude zobrazovat po přihlášení. Tak se můžete ihned po přihlášení ocitnout například ve svém obsahu či přímo v mapě.

Domovská stránka ArcGIS Online

 • Správci organizace mohou upravovat nabídku aplikací, která je dostupná prostřednictvím ikony vpravo nahoře. Uživatelé si pak mohou změnit jejich pořadí nebo vytvořit seznam nejčasteji používaných aplikací.

aplikace na ArcGIS Online

Položky

 • Administrátoři a kurátoři (účty s právy ke správě obsahu organizace) mají u jednotlivých položek možnost označit stav obsahu jako „spolehlivý“, nebo „zastaralý“. Autoři jednotlivých položek mohou přitom za zastaralé označit jen své vlastní vrstvy. Tyto atributy je možné používat při vyhledávání a eliminovat tak z výsledků zastaralá data.
 • U položek je na interaktivní škále zobrazeno, jak dobře (úplně) jsou u ní vyplněny informace. Navíc se zobrazuje i doporučení, jak popis položky zlepšit.

Informace o položce

Mapový prohlížeč

 • V analytických nástrojích přibyla možnost Vyhledat centroidy. Tento nástroj vytvoří geometrické středy linií, polygonů i vícebodových vrstev.

Vyhledat centroidy

 • Pro tvorbu tematických map přibyla nová sada symbolů Firefly, která je navržena pro zobrazení dat nad podkladovou mapou World Imagery Firefly.

Firefly symbologie

 • Ve výrazovém jazyce Arcade lze nyní využít geometrických operací – ve výrazech je tak možné používat pokročilé funkce pro normalizaci dat, testování prostorových vztahů, výpočet vzdálenosti mezi definovanými oblastmi a další.
 • Mapový prohlížeč podporuje vytvoření vrstvy ze souboru ve formátu GeoJSON. Novinkou je také tvorba vrstvy CSV ze souboru, který je uložen v úložištích Microsoft OneDrive a Dropbox.

Přístup přes HTTPS

Novinkou je také možnost změnit v nastavení webové mapy URL vrstev z HTTP na HTTPS. ArcGIS Online si poté vyžádá použité vrstvy pomocí protokolu HTTPS a pokud jsou dostupné, aktualizuje je v mapě. V opačném případě zůstane vrstva nezměněna. Změnu na HTTPS je možné provést také v nastavení každé vrstvy.

přístup přes HTTPS

Přijďte se dozvědět něco nového

12.12.2017 10:10  

Vyberte si z nabídky našich kurzů a přijďte získat nové znalosti a vědomosti pod vedením zkušených školitelů. Vybírat si můžete z termínů na první pololetí roku 2018.

V nabídce nově naleznete i kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS ProArcGIS Enterprise: nasazení a konfigurace.

Podzimní čtení o GIS

1.12.2017 9:31  

ArcNews Fall

V časopisech vydávaných společností Esri vždy naleznete mnoho zajímavostí z oboru GIS. Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků z podzimního čísla ArcNews, a tak se můžete opět nechat inspirovat prací uživatelů z různých koutů světa, kteří s pomocí GIS řeší krizové situace, zlepšují prostředí města nebo svým kolegům usnadňují pracovní postupy.

ArcRevue 3–4/2017

29.11.2017 10:30  

Na webové stránce časopisu ArcRevue si můžete prohlédnout PDF verzi nového dvojčísla. Dočtete se v něm například o možnostech využití GIS v hygienické službě, o aplikacích z dílny magistrátu města Brna i od Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a o aplikaci ukazující riziko přívalových povodní. Seznámíte se s návody pro práci se 3D daty, novinkami v ArcGIS Pro a ENVI, tvorbou vlastních mapových značek, úskalími používání češtiny ve skriptech v jazyku Python i s nástrahami interpolace chybějících dat.

Dále bychom Vás rádi upozornili na upravený ediční plán časopisu. ArcRevue 1/2018 vyjde na konci ledna, ArcRevue 2/2018 v dubnu, číslo 3/2018 v červnu a číslo 4/2018 v listopadu u příležitosti Konference GIS Esri v ČR.

Přejeme příjemné čtení elektronické verze časopisu.

Společnosti Esri a Autodesk spolupracují na užší provázanosti BIM a GIS

24.11.2017 10:04  

Společnosti Esri a Autodesk oznámily začátek nové spolupráce, jejímž cílem je užší provázanost BIM (informačních modelů budov) a geografických informačních systémů. Cílem tohoto nově vzniklého partnerství je objevování vzájemných vztahů mezi přírodou, urbanizovaným územím a lidmi, kteří zde žijí.

 „Při navrhování a realizaci současných projektů je důležité brát v úvahu i potřeby příštích generací,“ říká Jack Dangermond, prezident společnosti Esri. „Naše partnerství se společností Autodesk pomůže zajistit a lépe využívat zdroje pro rostoucí populaci, udržovat odpovědnou ekologickou stopu a zlepšit odolnost měst vůči sociálním a ekonomickým výzvám.“

Provázanost technologií BIM a GIS totiž usnadní nejen efektivnější plánování, návrh, stavbu a provoz jednotlivých budov, ale významně se zjednoduší i některé pracovní procesy, resp. jejich dopad na okolní prostředí. Předpokládá se totiž, že v příštích 30 letech naroste světová populace o 2,5 miliardy lidí, z nichž 70 % bude bydlet ve městech. To přinese enormní zátěž pro sídelní infrastrukturu, jejíž rozšíření si vyžádá vysoké investice.

„Naším cílem je umožnit architektům plánovat v kontextu reálného světa. To umožní vybudovat propojenější, odolnější města a infrastrukturu zaměřenou na udržitelnost. Partnerství s Esri propojí možnosti BIM s nástroji mapování, a to umožní našim uživatelům postavit cokoliv, kdekoliv,“ říká Andrew Anagnost, výkonný ředitel společnosti Autodesk.

Jack Dangermond a Andrew Anagnost tuto vizi přednesli na uživatelské konferenci firmy Autodesk v Las Vegas. Více informací můžete nalézt na webové stránce věnované spolupráci společností Esri a Autodesk.

Společnosti Esri a Autodesk spolupracují na užší provázanosti BIM a GIS

24.11.2017 10:04  

Společnosti Esri a Autodesk oznámily začátek nové spolupráce, jejímž cílem je užší provázanost BIM (informačních modelů budov) a geografických informačních systémů. Cílem tohoto nově vzniklého partnerství je objevování vzájemných vztahů mezi přírodou, urbanizovaným územím a lidmi, kteří zde žijí.

 „Při navrhování a realizaci současných projektů je důležité brát v úvahu i potřeby příštích generací,“ říká Jack Dangermond, prezident společnosti Esri. „Naše partnerství se společností Autodesk pomůže zajistit a lépe využívat zdroje pro rostoucí populaci, udržovat odpovědnou ekologickou stopu a zlepšit odolnost měst vůči sociálním a ekonomickým výzvám.“

Provázanost technologií BIM a GIS totiž usnadní nejen efektivnější plánování, návrh, stavbu a provoz jednotlivých budov, ale významně se zjednoduší i některé pracovní procesy, resp. jejich dopad na okolní prostředí. Předpokládá se totiž, že v příštích 30 letech naroste světová populace o 2,5 miliardy lidí, z nichž 70 % bude bydlet ve městech. To přinese enormní zátěž pro sídelní infrastrukturu, jejíž rozšíření si vyžádá vysoké investice.

„Naším cílem je umožnit architektům plánovat v kontextu reálného světa. To umožní vybudovat propojenější, odolnější města a infrastrukturu zaměřenou na udržitelnost. Partnerství s Esri propojí možnosti BIM s nástroji mapování, a to umožní našim uživatelům postavit cokoliv, kdekoliv,“ říká Andrew Anagnost, výkonný ředitel společnosti Autodesk.

Jack Dangermond a Andrew Anagnost tuto vizi přednesli na uživatelské konferenci firmy Autodesk v Las Vegas. Více informací můžete nalézt na webové stránce věnované spolupráci společností Esri a Autodesk.

Tipy a triky se vrací

21.11.2017 14:52  

Od konce září jste měli možnost sledovat seriál výukových videí, která se věnovala různým aplikacím ArcGIS. Celkem jsme vydali šest dílů:

Nyní opět vycházejí oblíbené tipy a triky z technické podpory a první z nich se zabývá tvorbou editační šablony v ArcGIS Pro.

Připomeňte si konferenci

21.11.2017 13:11  

Letošní ročník Konference GIS Esri v ČR je již minulostí. Pokud jste se nemohli zúčastnit a zajímá vás, co bylo k vidění, nebo si chcete konferenci jen připomenout, přinášíme vám ucelený přehled všeho, co bylo možné na konferenci zažít.

Na stránkách akce tak naleznete například:

Nahlédnout můžete také do fotogalerie na facebooku a také se můžete podívat na videa z hlavního bloku přednášek.Konference GIS Esri v ČR

První den Konference GIS Esri v ČR

8.11.2017 19:37  

Největší setkání odborníků GIS v ČR je v plném proudu. Nemohli jste být u toho a zajímá vás, jak proběhl první den?

Sociální vědy a GIS

Lidé a GIS – tak znělo letošní téma hlavního bloku přednášek, kde vystoupili přední čeští odborníci na sociodemografii, politologii a urbanismus. Pokud budete mít o přednášky Martina Ouředníčka, Jiřího Horáka, Tomáše LebedyJiřího Čtyrokého zájem, sledujte náš YouTube kanál, kde se v brzké době objeví jejich záznam.

Ocenění za nasazení technologií GIS

V průběhu slavnostního zahájení konference, kterého se již tradičně ujal ředitel společnosti ARCDATA PRAHA Petr Seidl bylo předáno i ocenění za komplexní nasazení platformy GIS ve společnosti Pražská plynárenská Distribuce, a.s.

Technologie i uživatelské přednášky

První část odpoledního programu se věnovala technologiím, kde nejprve vystoupil host ze společnosti Esri – Dean Angelides. Na něj navázal tým odborníků ARCDATA, který doplnil tradiční technologický blok o sérii krátkých zajímavostí napříč platformou ArcGIS. Pro ty, kterým nestačila technologická sekce, byly v druhé polovině odpoledního programu připraveny workshopy týkající se platformy ArcGIS a aplikace Explorer for ArcGIS.

Samozřejmostí byly i dvě oborové sekce týkající se novinek v oblasti e-Governmentu a správy inženýrských sítí.

Doprovodný program

V průběhu dne měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu dětských prací ze soutěže Barbary Petchenik, hlasovat o nejlepší poster nebo tipovat místa ukrytá v družicové soutěži. Na stánku technické podpory probíhaly také stále oblíbenější tematické minisemináře.

V rámci doprovodného programu zazněla i přednáška cestovatele Petra Čermáka, který zde potěšil zejména nadšence železniční dopravy. Posluchači se zde mohli dozvědět, jak funguje švýcarský dopravní systém, proč jsou Švýcaři považováni za nedostižné mistry světa v cestování vlakem a mnoho dalšího o světě obdivuhodných alpských železnic.
 

Minisemináře na Konferenci GIS Esri v ČRMartin Ouředníček přednáší na Konferenci GIS Esri v ČR.Zahájení Konference GIS Esri v ČR

Poslední díl seriálu výukových videí

18.10.2017 9:55  

Šestým dílem dnes uzavíráme letošní seriál výukových videí ARCDATA PRAHA. Zabývali jsme se v nich řadou témat pokrývajících desktopové, webové i mobilní aplikace.

Připomeňte si všechny díly letošního videoseriálu:

 

Video: Základy Smart Mappingu

11.10.2017 9:39  

Nebojte se vytvářet tematické mapy. S funkcemi Smart Mapping vznikne poutavá mapa během několika kliknutí. Podívejte se na další díl videosemináře a zjistěte více o možnostech vizualizace dat.

Nezapomeňte se včas přihlásit na konferenci

10.10.2017 13:52  

Ještě nejste přihlášeni na letošní Konferenci GIS Esri v ČR? Pak vás jistě bude zajímat, že k využití slevy na registrační poplatek je potřeba poslat přihlášku nejpozději do tohoto pátku 13. října 2017. Těšit se můžete na bezmála dvacet hodin přednášek a workshopů. Mimo to na vás čeká také bohatý doprovodný program, ve kterém naleznete například:

 • předkonferenční seminář plný mobilních aplikací GIS,
 • krátké tematické minisemináře přímo na stánku technické podpory,
 • interaktivní prezentace internetových aplikací,
 • výstavu soutěžních posterů,
 • soutěž v poznávání družicových snímků
 • a zajímavou přednášku cestovatele Petra Čermáka.

K registraci na konferenci a předkonferenční seminář můžete použít naši on-line přihlášku.

Připravujete se na Den GIS?

9.10.2017 11:07  

Hlavním cílem Dne GIS je šířit povědomí o geografii a geoinformatice mezi studenty a širokou laickou veřejnost. Uspořádat můžete přednášky, diskuzní semináře, nebo různé výstavy. Níže jsme pro vás připravili přehled informačních zdrojů, které by vám při přípravě vaší akce mohli pomoci:

Dobrou inspirací vám mohou být i zprávy od organizátorů loňského ročníku.

Aby si vás vaše publikum lépe našlo, připravili jsme tento formulář s mapou, kam můžete svoji akci přidat a dát tak o svém dni GIS vědět.

Přidejte se k nám

5.10.2017 8:42  

Baví vás geoinformatika a chcete se stát součástí týmu technické podpory? Neváhejte a pošlete nám svůj životopis.

Jako technická podpora budete našim uživatelům pomáhat s jednoduchými úkoly i náročnějšími problémy. Hledat pro ně vhodná řešení budete za podpory zkušených kolegů z týmu ARCDATA a Esri.

Jako pracovník technické podpory se naučíte výborně ovládat software ArcGIS, identifikovat uživatelské problémy a nacházet náhradní řešení.

Svůj životopis zašlete na adresu jobs@arcdata.cz. Chcete-li si přečíst více informací o nabízené pozici, stačí navštívit stránky volných pracovních míst.

Video: Drone2Map for ArcGIS

4.10.2017 9:28  

Pracujete s drony a potřebujete efektivně zpracovat snímky, které jste pořídili? Seznamte se s aplikací Drone2Map for ArcGIS v dalším díle našich videoseminářů.

Video: Základy práce s Insights for ArcGIS

27.9.2017 9:59  

Třetí díl seriálu se věnuje aplikaci Insights for ArcGIS. Podívejte se na to, jak samotná aplikace vypadá, co vše je v ní možné vizualizovat a jakým způsobem v ní lze s daty pracovat.

Co uslyšíte na konferenci

26.9.2017 10:32  

V programu konference opět naleznete přednášky a workshopy zaměřené na technologii a novinky ze světa GIS. Ani v letošním roce nebudou chybět uživatelské přednášky z oblasti veřejné správy, INSPIRE, správy inženýrských sítí nebo životního prostředí.

Těšit se můžete také na tematické minisemináře na stánku ARCDATA, výstavu posterů a mnohé další. Termín pro přihlášení posterů a internetových aplikací jsme posunuli ještě o jeden týden. Pokud chcete svoji práci na konferenci prezentovat právě tímto způsobem, určitě nám o tom dejte vědět nejpozději do tohoto pátku 29. září.

Prohlédněte si přehled přednášek a přečtěte si abstrakty jednotlivých příspěvků.

O čem psala technická podpora?

21.9.2017 14:42  

Přečtěte si články technické podpory, které byly publikovány v uplynulých týdnech. Opět se jedná o zajímavosti a návody, které vám usnadní práci. Mezi nimi naleznete:

Od poloviny září navíc vychází videoseriál miniseminářů, který můžete sledovat na našem YouTube kanálu.

Video: Poznejte základy práce s aplikací Explorer for ArcGIS

20.9.2017 8:40  

Sledujte druhý díl videosemináře technické podpory, který se věnuje práci v aplikaci Explorer for ArcGIS.

Student GIS Projekt zná své vítěze

18.9.2017 9:58  

Soutěž pro studenty českých škol a univerzit se konala již po jedenácté. Letošní ročník se uskutečnil ve spolupráci s Fakultou životního prostředí ČZU v Praze, kde 13. září proběhlo samotné finále.

Prezentovat svou práci přijelo třináct studentů z deseti vysokých škol a univerzit. Práce byly zpracovány na různá témata od kriminality po životní prostředí. Z nich odborná porota vybrala tři nejlepší práce a vedle toho byla udělena cena ARCDATA PRAHA za využití nástrojů platformy ArcGIS při zpracování a prezentaci projektu.

Podívejte se navýsledky soutěže, přečtěte si sborník přihlášených prací nebo nahlédněte do fotogalerie.

1 | 2 | 3 | 4 | .. | 8 | »
© geoinformace.cz CMS Toolkit