Po třech letech můžeme s radostí oznámit, že Konferenci GIS Esri v ČR 2022 plánujeme uspořádat opět prezenčně. Akce se uskuteční 1. a 2. listopadu a registrace bude oficiálně zahájena 30. května. Dojde ale ke změně místa konání – z pražského Kongresového centra se kvůli předsednictví ČR v Radě EU přesuneme do prostorů Cubex Centra. Registrace na akci je možná ve dvou úrovních – vybírat můžete mezi osobní účastí, nebo digitálním přístupem k veškerému konferenčnímu obsahu.
Jako vždy pro vás připravujeme zajímavá vystoupení hlavních řečníků a sekce věnované veřejné správě, inženýrským sítím a novinkám v technologiích. Můžete se také těšit na workshopy a samozřejmě také na uživatelské přednášky nebo výstavu map a aplikací.
Je pro nás důležité ukázat světu vaši práci. Pokud tedy máte nějaký zajímavý projekt, dejte nám o něm určitě vědět a my s ním budeme při přípravě programu počítat. Přihlásit nám takto můžete přednášku, mapové výstupy nebo svoji online aplikaci.
Aktuální informace o programu a organizaci letošní konference pro vás jsou dostupné na webové stránce akce.
Sledovat vydávání patchů pro ArcGIS Enterprise, reagujících na nejrůznější bezpečnostní hrozby (jako nedávná Log4j, ke které všechny aktuální informace naleznete na stránce ArcGIS and Apache Log4j Vulnerabilities) vám pomůže nástroj patchnotification. Je součástí standardní instalace ArcGIS Enterprise a vedle e-mailových notifikací a nových oznámení na stránce Patches and Service Packs je další metodou, jak zajistit, aby váš systém byl zabezpečený.
Na stránkách Esri si můžete přečíst podrobný návod, jak nástroj patchnotification používat.
Ve čtvrtek 14. dubna vychází nová verze 6.0 výměnného formátu katastru (VFK) ČÚZK s kódováním UTF-8 a při té příležitosti jsme aktualizovali nástroj ISKN Import, který obsahuje podporu UTF-8 a šablony pro novou verzi. ISKN Import 2.8.4 navíc přináší několik nových funkcí a oprav, které bychom vám rádi představili.
Více informací o celé sadě nástrojů ISKN Import i o verzi ISKN Free naleznete na samostatné stránce.
Koncem minulého měsíce vyšla nová verze ArcGIS Online. Připravili jsem si pro vás výběr našich nejoblíbenějších novinek, které stojí za vaši pozornost. Nejvíce vylepšení pravděpodobně naleznete v Map Vieweru.
Možnost uspořádání vrstev do skupin je uživatelsky velmi oblíbená. Nyní již můžete stejně jako v původním Map Vieweru vytvářet skupiny vrstev podle vašich potřeb.
Jednou z dalších novinek, kterou byste si neměli nechat ujít, je možnost pracovat s mapou v souřadnicovém systému S-JTSK. Tak jako v Map Viewer Classic, i nyní se souřadnicový systém webové mapy řídí systémem podkladové mapy.
Také bychom vás chtěli upozornit na novou možnost vytvořit kategorie pro členy vaší organizace. Tato novinka se vám může hodit, zvláště pokud je vaše organizace rozsáhlá a potřebujete zpřehlednit správu všech zúčastněných.
V nové verzi ArcGIS Online a jeho Map Vieweru najdete také vylepšený editační widget. Editace v Map Vieweru i v ArcGIS Field Maps nyní podporuje funkci Calculations – tedy výpočty atributů na základě jazyka Arcade.
A na závěr bychom chtěli vyzdvihnout metodu zobrazení rastrových dat Tok (Flow Renderer). V novém Map Vieweru totiž najdete možnost vizualizace rastrových dat pomocí jejich atributů UV a MagDir (vektorové pole). Pokud tedy disponujete daty, která obsahují i informaci o směru, určitě doporučujeme tento nástroj využít.
Nástrojová sada VFR Import obsahuje čtyři nástroje, pomocí kterých je možné data pro vybraná území nejen stáhnout, ale také provést jejich aktualizaci a připravit je pro prohledávání. Součástí instalačního balíčku je také konzolová aplikace, která umožňuje spouštět jednotlivé nástroje bez nutnosti přímého spuštění ArcGIS Pro.
Tento týden jsme vydali novou verzi nástroje VFR Import 2.8.2 určenou pro ArcGIS Pro 2.8 a vyšší. Mezi novinky, které v ní naleznete, patří například:
Bezplatnou verzi VFR Import Free, která umožňuje import XML souboru s daty VFR do geodatabáze, si můžete stáhnout na stránce nástroje VFR Import.
Letos jsme pro Vás připravili další sérii webových workshopů, které budou tentokrát zaměřené na nejrůznější zajímavé aplikace systému ArcGIS.
Účast na workshopech je pro registrované účastníky zdarma – je ale potřeba se přihlásit na každý webinář zvlášť. Náplň jednotlivých workshopů naleznete na samostatné stránce, odkud se na ně také můžete rovnou i přihlásit.
Česká televize vysílá dokumentární cyklus Václava Cílka, Jindřicha Soukala a Miroslava Hrdého Vltava, naše řeka. V deseti epizodách se v něm můžete seznámit se zajímavostmi krajiny v okolí Vltavy – cesta vás zavede od Českých Budějovic přes jihočeská blata po místa v sousedství našich největších přehrad. Nám bylo potěšením pro pořad připravit několik animovaných map s využitím podkladů od Zeměměřického úřadu.
Nejnovější díl Ve znamení delfína si můžete pustit dnes na ČT 2 ve 14.30 či se na něj po odvysílání společně s ostatními epizodami podívat v archivu pořadu Vltava, naše řeka.
Od léta 2020 je na ArcGIS Online k dispozici nový editor domovské stránky, který ji umožňuje sestavit z různých funkčních bloků a přizpůsobit její vzhled lépe, než bylo možné ve starší verzi. Nová verze také podporuje responzivní design, takže se přizpůsobuje podle toho, zda je prohlížena na počítači nebo na mobilním telefonu, je přístupnější ke čtečkám obsahu, a navíc do ní není možné vkládat vlastní HTML a CSS kód, což mohlo představovat určité bezpečnostní riziko.
Stará verze domovské stránky tak používá již zastaralé technologie, a proto dne 22. března 2022 budou všechny úvodní stránky, používající starý vzhled, převedeny na nový typ.
Pokud vaše organizace stále používá starší vzhled, uživatelům s právem editace domovské stránky se objevují upozornění o její zastaralosti a s návrhem na přechod na nový typ. Doporučujeme přechod provést nejpozději do 22. března – konfigurace nové domovské stránky zabere v novém editoru pouze několik minut.
Prostředí pro nastavení nové domovské stránky naleznete v nabídce Organizace – Nastavení – Domovská stránka.
Na konci roku 2021 zahýbala IT světem zranitelnost, která se týká široce používané knihovny Log4j. Společnost Esri záhy vydala sérii mitigačních skriptů, které zredukovaly nebezpečí zneužití této zranitelnosti v produktech ArcGIS. Nejnovější patche pro Portal for ArcGIS 10.8.1 a 10.9.1 jsou zaměřeny právě na její opravu.
Problematikou zranitelnosti Log4j se zabývá průběžně aktualizovaný blog Esri ArcGIS and Apache Log4j Vulnerabilities, na kterém naleznete podrobné informace o výskytu Log4j v různých produktech Esri.
Podrobnější informace o obsahu těchto patchů naleznete ve článku ArcGIS Enterprise Log4j Security Patches Available.
V prosinci a v lednu získaly ArcGIS Storymaps několik nových funkcí. Pojďme si je představit.
Prohlížení mapy snímek po snímku bylo dosud možné pouze pro 2D mapy. Nyní v bloku prohlídka mapy (Map Tour) můžeme přepnout i do 3D.
Pro expresní mapu lze konfigurovat „akci“, která se spouští kliknutím na odkaz nebo na tlačítko. Akce může znamenat například přesun na vybrané místo na mapě – čtenář tak může tedy klikat na odkazy a tlačítka v textové části bočního bloku (Sidecar) a mapa se bude podle jeho aktivity měnit.
Sbírky umožňují sdružovat různý, obvykle tematicky blízký obsah. Od začátku do nich bylo možné vkládat mapové aplikace a odkazy na webové stránky, od podzimu mohou obsahovat i obrázky a videa a od posledních aktualizací podporují také nahrávání PDF souborů.
Do bloku překrývání (Swipe) je možné vložit dvě expresní mapy. Velmi rychle se tak dá vytvořit porovnání dvou map, které si autor nakreslí přímo v prostředí map s příběhem.
Užitečná drobnost se týká také legendy v bloku překrývání (Swipe). Název mapy nad příslušnou legendou lze nyní editovat a přizpůsobit jej tak velikosti okénka, ve kterém se legenda nachází.
Engine pro formátování textu byl přepracován. Některé úpravy jsou proto rychlejší, pohyb kurzoru mezi bloky je pohodlnější a k dispozici jsou i nové formátovací příkazy, jako je například horní a dolní index, dvouúrovňové seznamy, lepší rozeznávání hypertextových odkazů a podpora oblíbených formátovacích zkratek: ctrl+b pro tučné, ctrl+i pro kurzivu, ctrl+enter pro nový řádek a další.
Pro rychlejší formátování je také možné využít zkratku pro nastavení stylu odstavce. Pokud na samý začátek bloku napíšeme následující symbol, změní se formát bloku na:
Využíváte mobilní aplikace do terénu od Esri? Pokud ano, máme pro vás řadu nových funkcí ArcGIS Field Maps, ArcGIS QuickCapture a ArcGIS Survey123. Kromě novinek, které si už nyní můžete vyzkoušet, se v tomto článku dočtete i o připravovaných aktualizacích, na které se můžete těšit.
Aplikace ArcGIS Field Maps s novým rokem nahradila aplikace ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker, o čemž jste se mohli dočíst v naší dřívější aktualitě. Pokud se chcete s touto všestrannou mobilní aplikací seznámit, určitě nepřehlédněte náš workshop, kde se dozvíte, jak vám ArcGIS Field Maps může usnadnit práci. A protože se tato aplikace neustále vyvíjí, vybrali jsme pro vás několik novinek, které by vám v rámci posledních aktualizací neměly uniknout.
Aplikace ArcGIS QuickCapture se používá stejně jednoduše jako fotoaparát v telefonu, přitom ale jejím prostřednictvím sbíráte prostorová data pro systém ArcGIS včetně atributů. Nedávno vyšla nová verze ArcGIS QuickCapture 1.12, která přináší další zlepšení.
Výhodou mobilní aplikace ArcGIS Survey123 je uživatelská přívětivost – je založená na formulářích, a tak není třeba mít předchozí zkušenosti s GIS. Na přelomu měsíce nás čeká verze 3.14, která přináší několik změn.
Nástroje pro zpracování dat VFR nyní můžete používat i v ArcGIS Pro. Nástrojová sada VFR Import obsahuje čtyři nástroje, pomocí kterých je možné data pro vybraná území nejen stáhnout, ale také provést jejich aktualizaci a připravit je pro prohledávání.
Součástí instalačního balíčku je také konzolová aplikace, která umožňuje spouštět jednotlivé nástroje bez nutnosti přímého spuštění ArcGIS Pro.
Více informací o této sadě nástrojů naleznete na stránce VFR Import.
Loňský ročník Konference GIS Esri v ČR se již podruhé ve své historii uskutečnil ve virtuálním prostředí. Živé vysílání trvalo celkem 13 hodin, v rámci tematických sekcí a přednášek uživatelů vystoupilo 30 řečníků a v součtu bylo na konferenci přihlášených 1 150 účastníků.
Nyní si můžete záznam celé konference přehrát na našem YouTube kanálu. Najdete tam zahájení konference, diskusi k 30 letům GIS Esri v ČR, záznam technologického bloku, přednášky ze sekcí věnovaných veřejné správě nebo správě inženýrských sítí, všechny uživatelské přednášky i užitečné workshopy.
Pokud byste přeci jen chtěli dát nějakému novoročnímu předsevzetí šanci, máme pro vás několik tipů, jak si zlepšit své znalosti a dovednosti v oblasti GIS.
Na našem webu naleznete aktuální přehled školení s termíny na první pololetí roku 2022. V letošní nabídce je celkem 19 témat, mezi kterými nechybí oblíbené stálice jako je Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro, ale ani zbrusu nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards.
Svůj vzdělávací program si můžete doplnit i o školení z rozsáhlé kolekce e-learningových kurzů od Esri, které jsou pro uživatelé s platnou maintenance dostupné zdarma. Pokud si nejste jisti, zda máte na bezplatný přístup ke kurzům Esri nárok, neváhejte nás kontaktovat a my vám rádi pomůžeme.
Další možností jsou bezplatné kurzy typu Massive Open Online Courses (MOOC), kde si na své přijdou začátečníci i pokročilí. Po dobu studia zde získáte přístup k potřebnému softwaru, testovacím datům, výukovým videím, a navíc máte i možnost diskutovat s ostatními studenty a lektory.
Připomínáme, že s koncem roku 2021 končí i podpora aplikací ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker (pro iOS i Android). Definitivně je tedy nahradí mobilní aplikace ArcGIS Field Maps, kde najdete všechny funkce končících aplikací na jednom místě.
Co to pro uživatele znamená?
Přechod do aplikace ArcGIS Field Maps má mnoho výhod a nemusíte se ho obávat. Není potřeba měnit uživatelské licence ani není třeba učit se novým postupům. Aplikace je v provozu déle než rok a více se o ní můžete dozvědět v článku na našem blogu nebo ze záznamu workshopu, který proběhl v rámci letošní Konference GIS Esri v ČR a který jsme při této příležitosti uvolnili k volnému zhlédnutí.
Očekávaná prosincová aktualizace ArcGIS Online je tady a přináší celou řadu vylepšení. Rádi bychom vám proto představili několik vybraných novinek, které stojí za povšimnutí, a především i za vyzkoušení.
V nové verzi Map Vieweru můžete pomocí nejrůznějších efektů vylepšit své mapy pomocí kreativních vizualizací. Pro zvýraznění bodových prvků můžete například použít efekt Bloom (Neon) nebo nechat vyniknout popisky v mapě použitím efektu Stín. Efekty lze aplikovat na podkladové mapy i ostatní vrstvy a lze je kombinovat s dalšími nastaveními. V této aktualizaci vás potěší, že nyní můžete pomocí filtrů aplikovat efekty pouze na konkrétní prvky ve vrstvě – například na obrázku níže jsou některé prvky zvýrazněny efektem Stín, zatímco ostatní jsou potlačeny a rozostřeny.
V atributových tabulkách jednotlivých vrstev můžete nyní vybrat určité prvky a přiblížit se na rozsah mapy tak, abyste je všechny viděli.
Ve vyskakovacích oknech lze nyní zobrazovat a upravovat kód HTML, což výrazně posouvá možnosti zobrazení atributů a dalších informací. Tato aktualizace zároveň umožňuje do vyskakovacího okna vložit objekt typu Arcade a následně pomocí Arcade skriptu vrátit cokoliv, co se má v okně zobrazit, a to i včetně HTML kódu.
Díky této aktualizaci ArcGIS Online můžete do Map Vieweru přidávat vrstvy ve formátu GeoJSON prostřednictvím jejich adresy URL. (GeoJSON je otevřený standardní formát pro výměnu geoprostorových dat založený na JavaScript Object Notation (JSON), který reprezentuje jednoduché geografické prvky a jejich neprostorové atributy. Používá referenční souřadnicový systém WGS 1984 a často je využíván při sdílení otevřených dat.)
V rozhraní nového 3D Scene Vieweru můžete své 3D scény přímo začlenit do aplikací typu Instant Apps, Experience Builder nebo do Map s příběhem.
ArcGIS Instant Apps jsou nejnovější generací snadno konfigurovatelných aplikací. Oproti beta verzi, která byla publikována v září tohoto roku, naleznete v této aktualizaci mnoho novinek – nyní můžete například animovat data pomocí časové osy, využít v mapě různé typy grafů nebo můžete přidat nástroj pro vyhledávání.
Nově objevená zranitelnost široce používané javascriptové knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/
Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.
Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.
Nově objevená zranitelnost široce používané knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/
Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.
Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.
Aktualizováno: 16. 12. 2021
Nově objevená zranitelnost široce používané knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/, kde mimo jiné naleznete i mitigační skripty, jejichž nasazení Esri doporučuje.
Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.
Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.
Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.
Pojďte si prohlédnout přehled všech školení.
Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.
Pojďte si prohlédnout přehled všech školení prvního pololetí příštího roku.
Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.
Pojďte si prohlédnout přehled všech školení během prvního pololetí příštího roku.
Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
E-knihu Jak rozšířit dosah vašeho GIS: Rady a osvědčené postupy pro ArcGIS Online vydala společnost Esri Press v roce 2021 jako průvodce pro správce organizace na ArcGIS Online. Shrnuje návody a postupy pro správu organizace, její nastavení a obsahuje také tipy, na co se zaměřit, aby byl váš portál oblíbenou stránkou nejen mezi vašimi kolegy, ale také mezi veřejností.
Knihu jsme lokalizovali do češtiny a vy si ji zde můžete stáhnout ve formátu PDF.
Nástroj ISKN Import pro aplikaci ArcGIS Pro slouží ke zpracování dat výměnného formátu katastru (VFK) ČÚZK pro použití v geodatabázi Esri. Nová verze ISKN Import 2.8.3 přináší několik nových funkcí a opravy chyb.
Novinky:
Opraveno:
Zdarma si můžete stáhnout verzi ISKN Import Free, která umožňuje základní operace s daty dostupnými v rámci souboru VFK.
Používáte-li ještě ISKN Studio pro ArcMap, můžete si také stáhnout novou šablonu VFK 5.6 pro ISKN Studio.
Více informací o celé sadě nástrojů ISKN Import i o verzi ISKN Free naleznete na samostatné stránce.
Magazín Egovernment každoročně pořádá soutěž Egovernment The Best, ve které jsou oceňovány nejzajímavější projekty veřejné správy. Letos se na předních místech v kategorii krajů umístily hned dva projekty založené na technologiích Esri.
Cílem datového portálu Data KHK na adrese https://www.datakhk.cz bylo vytvořit centrální informační místo pro veřejnost a zároveň nabídnout veřejnosti otevřená data kraje na vysoce profesionální úrovni.
V současné době je v datovém katalogu 55 sad otevřených dat a přes 300 statistických ukazatelů v grafech. Zároveň je tento web rozcestníkem pro 16 webových portálů a 29 mapových aplikací kraje (většina z nich byla vytvořena pomocí produktů využívajících technologii ArcGIS), umístěno je zde 35 analýz, koncepcí a publikací z Královéhradeckého kraje. Je také rozcestníkem pro strategické a koncepční dokumenty kraje a je zde umístěno 30 datových karet ke zprávě o stavu kraje za rok 2020.
Datový portál Královéhradeckého kraje Data KHK je založen na technologii ArcGIS Hub a byl vytvořen pracovníky Odboru analýz a podpory řízení krajského úřadu a Centra investic, rozvoje a inovací, příspěvkové organizace kraje.
Portál územního plánování Kraje Vysočina byl spuštěn na jaře tohoto roku a vy jste se s ním mohli seznámit již v přednášce na naší konferenci či v článku Kraj Vysočina spustil Portál územního plánování v časopisu ArcRevue. Cílem tvůrců bylo sjednotit dostupná data územně plánovacích podkladů a územně plánovacích dokumentací, ať již jde o územní plány jednotlivých obcí, zásady územního rozvoje, regulační plány, územní studie a územně analytické podklady. Dále také na jednom místě zpřístupnit data všem potenciálním uživatelům a zprostředkovat informace srozumitelným a uživatelsky přívětivým způsobem formou mapového atlasu.
Portál územního plánování Kraje Vysočina naleznete na adrese https://pupo.kr-vysocina.cz/
Autorům oceněných projektů srdečně gratulujeme a velmi nás těší, že pomocí technologie Esri vytvářejí takto úspěšné a užitečné projekty.
Na stránkách My Esri si v sekci Moje organizace – Stahování můžete stáhnout nejnovější verzi desktopové aplikace ArcGIS Pro 2.9. Jaké jsou ty nejzajímavější novinky?
Můžete se připojit do služeb Amazon Redshift, Google BigQuery a Snowflake, vytvořit nad jejich daty query layer a nastavit agregaci dat do buněk, aby se s nimi dalo lépe pracovat.
S ArcGIS Enterprise 10.9.1 je v ArcGIS Pro možná vytvářet znalostní grafy – propojení jednotlivých prvků na základě jejich vzájemných vztahů.
Při zobrazení dat v mapovém okně můžeme použít nástroje pro dynamické shlukování blízkých prvků. Symbol pro shluky, formát a styl popisku i obsah vyskakovacího okna se dají v nastavení vrstvy upravit.
V mapě a scéně můžeme používat animované symboly. Pro začátek se dají využít symboly ze stylů 2D Animated a 3D Animated.
Pokud se v projektu nachází vrstva nastavená pro lineární referencování (čili pokud může vrstva obsahovat i hodnoty m), uživatelé mají k dispozici novou kartu s nástroji, které se při práci s těmito vrstvami nejčastěji používají.
Pro konverzi souboru ve formátu PDF do rastru GeoTIFF slouží nový geoprocessingový nástrojPDF To TIFF.
Nástroj Presence-only Prediction (MaxEnt) slouží k odhadu výskytu jevu v závislosti na okolních faktorech. Vychází ze známých míst výskytu a na základě jejich charakteristiky vytipuje místa, kde by bylo možné zkoumaný jev (například výskyt živočišného druhu) nalézt.
Mezi další vylepšení patří například nastavení oblíbených geoprocessingových nástrojů, které jsou pak k dispozici napříč všemi vašimi projekty, řádek s odhadem spotřebovaných kreditů v rozhraní některých nástrojů, export statistik z okna Data Engineering do tabulky a možnost přetáhnout pole z tohoto okna přímo do parametrů geoprocessingového nástroje. Ve vlastnostech geodatabáze je nyní záložka Manage, která umožňuje nastavení některé funkcionality. Při editace se pak hodí funkce Link cursor, která zobrazuje polohu kurzoru ve všech propojených mapových oknech.
Úplný přehled novinek naleznete v článku What's new in ArcGIS Pro 2.9 a o novinkách si také můžete prohlédnout video na YouTube:
Aktuální číslo ArcRevue jsme právě publikovali v elektronické podobě. Můžete si v něm přečíst například o nových vojenských topografických mapách, přechodu ze staré technologie ArcMap v Severočeských dolech, způsobech, jak nasadit GIS do terénu, nebo o tom, jak optimalizovat feature služby na ArcGIS Online.
Podrobný obsah a kompletní PDF si můžete stáhnout na stránce časopisu.
Konference GIS Esri v ČR začala ve středu 3. listopadu blokem živých přednášek. Na začátku přivítal účastníky ředitel ARCDATA PRAHA Ing. Petr Seidl, CSc., a ve svém příspěvku se zabýval nejen významem geografických informačních systémů, ale ohlédl se i po třicetileté historii využívání GIS Esri v České republice. Ocenil také výroční cenou Magistrát města Brna za komplexní nasazení technologií ArcGIS.
Po něm se ujal slova ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost brig. gen. Ing. Karel Řehka s přednáškou o kybernetické bezpečnosti ČR. Následoval politolog doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D., který se zaměřil na analýzu letošních parlamentních voleb – i s využitím geoinformačních technologií.
S videopříspěvkem se hlavního programu zúčastnil prezident společnosti Esri Jack Dangermond, který promluvil o vzrůstající nutnosti starat se o naše životní prostředí. Na něj pak navázal doc. Ing. Jan Kolář, CSc., s přednáškou o ceně kosmických letů.
Během hlavního bloku jsme se mohli prostřednictvím dalších videopříspěvků seznámit i s podrobnostmi o nasazení GIS v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Lovochemii a.s., na Magistrátu města Brna a v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Odpolední blok se věnoval konkrétním tématům z oblasti veřejné správy. Přednášky se tak týkaly portálu otevřených dat data.brno.cz, digitálních územně analytických podkladů v Praze a práce Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ostrava. Zakončení celého dne přednášek pak patřilo diskuzi nad tématem 30 let GIS Esri v ČR, které se zúčastnili Ing. Petr Seidl, CSc., doc. Jan Kolář, CSc., Mgr. Jiří Čtyroký, Ph.D., a Ing. Karel Brázdil, CSc.
Ve čtvrtek bude program pokračovat dopoledním blokem o novinkách a zajímavostech v systému ArcGIS a odpolední sekcí zaměřenou na správu inženýrských sítí. Během celé konferenci si účastníci (kterých je letos přihlášeno 1130) mohou ze záznamu pustit některou ze sedmnácti předtočených přednášek a prohlédnout si dvacítku map, portálů a webových aplikací.
Pokud jste zahájení konference nestihli, můžete si jeho záznam pustit na YouTube kanálu ARCDATA PRAHA.
Ve spolupráci s politology Univerzity Palackého v Olomouci – Jakubem Lyskem a Tomášem Lebedou – jsme vytvořili soubor map shrnujících některá zajímavá fakta z letošních parlamentních voleb, a to zejména v porovnání s minulými volbami do poslanecké sněmovny v roce 2017. Můžete si tak například prohlédnout, jaká byla volební účast a jak výsledky voleb ovlivnila, nebo si porovnat zisky tří nejsilnějších stran (respektive koalic) s rokem 2017.
Volební analýzu najdete na adrese https://www.arcdata.cz/volby2021
Konference GIS Esri v ČR nabídne 2 dny živých přenosů, atraktivní uživatelské a partnerské přednášky, 6 technických workshopů, přehlídku online map a aplikací i bohatý doprovodný program
Mezi hosty hlavního programu patří například brig. gen. Ing. Karel Řehka – ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D. – politolog zaměřující se na volby a volební chování či doc. Ing. Jan Kolář, CSc. – specialista na kosmonautiku a DPZ.
Další podrobnosti o programu konference naleznete na webových stránkách akce.
Pokud si chcete konferenci užít s veškerým servisem, přihlaste se nejpozději do středy 13. 10. 2021 – jen tak vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí také v případě, že se rozhodnete přihlásit svoji práci do on-line přehlídky map a aplikací.
Konference GIS Esri v ČR se letos uskuteční virtuálně. Pojďte si o jejím programu přečíst více a nezapomeňte se na konferenci přihlásit, abyste o nic z toho nepřišli.
Na webových stránkách akce nyní naleznete:
Veškerý výše uvedený obsah se zpřístupní pouze registrovaným účastníkům. Na 100% slevu z registračního poplatku má nárok každý uživatel organizace, jež má platnou systémovou podporu (maintenance), a každý pedagog či student.
Pokud si chcete konferenci užít s veškerým servisem, přihlaste se prosím nejpozději do středy 13. 10. 2021 – jen tak vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí také v případě, že se rozhodnete přihlásit svoji práci do on-line přehlídky map a aplikací.
Listopadová konference GIS Esri se blíží a s ní i možnost představit svoji práci na největším setkání geoinformatiků v ČR. Pokud máte zajímavý projekt, který by někomu mohl zjednodušit práci nebo poskytnout inspiraci, určitě nám o sobě dejte vědět.
V letošním roce konference proběhne 3. a 4. listopadu virtuální formou. I když se tedy nebudeme moci setkat osobně, můžete – právě díky virtuálnímu formátu – oslovit mnohem širší publikum než obvykle. Prezentovat se navíc můžete několika různými způsoby:
Pokud se rozhodnete pro natočenípřednášky, může Vám pomoci tento jednoduchý návod, který je stejně jako vzor abstraktu k nalezení na webových stránkách akce. Termín pro přihlášení příspěvku je 30. září 2021.
Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli konferenci uspořádat opět virtuální formou, což vám mimo jiné zajistí, že stihnete opravdu každou přednášku či workshop, o který budete mít zájem. Vedle živě přenášených sekcí a předtočených uživatelských přednášek se můžete těšit také na bohatý doprovodný program, který pro vás aktuálně připravujeme.
Výši registračního poplatku i rozsah uznávaných slev jsme i letos přizpůsobili faktu, že konference bude probíhat virtuálně, a toto největší setkání českých geoinformatiků tak může většina posluchačů opět navštívit zdarma.
Svoji práci můžete prezentovat několikerým způsobem:
Více informací o možnostech prezentace získáte na samostatné stránce.
Rádi byste si rozšířili své obzory při práci s rastry? Pak využijte možnost přihlásit se do bezplatného kurzu Imagery in Action. Dozvíte se na něm podrobnosti o různých způsobech využití rastrů a uděláte si představu o možnostech aktuálně dostupných aplikací a analytických nástrojů.
Jaká je náplň kurzu?
Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná ve středu 11. srpna, registrace je však otevřená až do 26. srpna.
Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Pro, ArcGIS Online, ArcGIS Image Analyst a ArcGIS Image for ArcGIS Online a všem dalším potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení kurzu obdrží certifikát.
Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.
Kdo jsme?
Jako oficiální distributor systému ArcGIS od společnosti Esri přinášíme do České republiky světovou špičku GIS, ukazujeme lidem, jak jim tyto technologie mohou pomoci, a také je s nimi učíme zacházet. Náš marketingový tým se stará především o firemní komunikaci, přípravu akcí, správu referencí a vydávání firemního blogu i časopisu ArcRevue.
Koho hledáme?
Přivítáme tě na pozici marketingového specialisty, kterého baví tvořit zajímavé texty, ať už delší články pro blog a časopis, nebo krátké pro web a sociální sítě. Firemní účty na sociálních sítích budeš i spravovat, analyzovat a navrhovat vhodné komunikační strategie. Hodit se ti budou také organizační schopnosti, které využiješ při organizaci menších firemních akcí i při přípravě Konference GIS Esri v ČR. Zároveň budeš v kontaktu s našimi uživateli, se kterými se seznámíš při správě systému referencí.
Uvítáme, pokud již budeš mít s GIS i s marketingem nějakou zkušenost, ale pozice je vhodná i pro absolventy.
Na co se těšit?
Na smysluplnou práci, kdy budeš nejen informovat o důležitých věcech, ale i bavit a inspirovat. Vedle toho se můžeš těšit na různé sportovní akce s kolegy nebo třeba na hraní deskových her po práci.
Pošli nám svůj životopis
Pokud tě naše nabídka zaujala, pošli nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz.
Více se o pozici dočteš na stránkách Kariéra.
V novém čísle časopisu ArcRevue vás čekají články o GIS v Brně a v Ostravě, o novém portálu územního plánování na Kraji Vysočina nebo o využití GIS při analýze viditelnosti z pravěkého hradiště. V technických článcích se seznámíte s novou verzí databáze ArcČR a mapovými dokumenty, které ji doprovází; zjistíte, co obsahuje doplněk pro ArcGIS Pro ISKN Import, dozvíte se, proč se začít seznamovat s novým Map Viewerem na ArcGIS Online a přečtete si řadu technologických tipů.
Časopis si můžete stáhnout na samostatné stránce ArcRevue 1/2021.
Vydali jsme aktualizaci nástroje ISKN Import, který slouží k importu dat VFK do geodatabáze, vytvoření geometrie dat ISKN a k deanonymizaci dat. V této verzi přibyl doplněk ISKN View, který umožňuje prostorové i atributové vyhledávání parcel, prohlížení jejich popisných informací, zobrazení listů vlastnictví i prokliknutí do Nahlížení do katastru nemovitostí.
Volně ke stažení je verze ISKN Import Free, která umožňuje import a vektorizaci dat.
Přečtěte si víc na stránce ISKN Import.
Special Achievement in GIS (SAG) je cena, kterou každoročně uděluje prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, jako ocenění inovativních či jinak významných nasazení geoinformačních technologií. Za projekt Mapového portálu podporujícího Centrální řídící tým COVID-19 tuto cenu v letošním roce získala Geografická služba AČR.
Projekt Mapového portálu CŘT, o kterém si více můžete přečíst také na stránkách časopisu ArcRevue, se stal důležitou součástí tzv. „Chytré karantény“. Díky integraci dynamických dat z nejrůznějších zdrojů a napojení na data ÚZIS poskytl složkám zapojeným v tomto projektu společný operační obraz – vizualizaci a analýzu aktuální epidemiologické situace v kontextu dalších prostorových dat o území ČR (data z laboratoří a hygienických stanic, sklady HZS atd.), což pomáhalo plánovat nasazení a distribuci prostředků při boji s epidemií.
Více informací o cenách Special Achievement in GIS naleznete na stránkách Esri.
Obnovujeme provoz našeho školícího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.
V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.
Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.
Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Obnovujeme provoz našeho školícího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.
V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.
Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.
Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Obnovujeme provoz našeho školicího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.
V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.
Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.
Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Během jara jsme odvysílali celkem sedm webových seminářů, ve kterých jsme se na aplikaci ArcGIS Pro podívali z mnoha různých úhlů – od běžných úloh přes možnosti práce s rastrovými daty až po automatizaci nejrůznějších činností. Vedle toho jsme zde představili i novou generaci aplikace ArcGIS Online Map Viewer.
Na těchto webových seminářích jsme přivítali bezmála 900 účastníků a odpověděli na 160 nejrůznějších dotazů – veškeré otázky a odpovědi, které během jednotlivých seminářů zazněly, naleznete na diskusním fóru Esri Community.
Nestihli jste vše? Podívejte se na záznam
Už za dva týdny, v pondělí 12. července, začíná největší setkání geoinformatiků – Uživatelská konference Esri. Během čtyř konferenčních dnů zjistíte, kam se za poslední rok posunuly GIS technologie, nebo si třeba osvojíte efektivnější postupy v aplikacích, se kterými pracujete. Přihlaste se na Uživatelskou konferenci a nechte se inspirovat prací uživatelů z celého světa.
Konference se letos koná virtuální formou a pro vaši účast je nutná registrace na webových stránkách konference pod svým uživatelským účtem Esri.
V následujícím videu se podívejte, co všechno si odborníci z Esri letos přichystali.
Česká lokalizace ArcGIS Pro 2.8 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.
Pokud ArcGIS Pro 2.8 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)
Už je to více než rok, kdy pandemie COVID-19 zásadním způsobem vstoupila do našich životů. I přes to, že se svět pomalu začíná vracet do běžného režimu, nejsme v tuto chvíli schopni zaručit, že bychom se v listopadu mohli na Konferenci GIS Esri v ČR sejít tak, jako dříve. A proto jsme se i letošní konferenci rozhodli uspořádat virtuální formou.
Už nyní se ale můžete těšit na zajímavá vystoupení hlavních řečníků, sekce věnované veřejné správě, inženýrským sítím a novinkám v technologiích, workshopy a samozřejmě také uživatelské přednášky či výstavu map a aplikací.
Prezentace Vaší práce je nepostradatelnou součástí našich konferencí. Pokud tedy máte nějaký zajímavý projekt, dejte nám o něm určitě vědět a my s ním budeme při přípravě programu počítat. Přihlásit nám takto můžete přednášku, mapové dílo nebo svoji online aplikaci – to vše na adrese konference@arcdata.cz
Aktuální informace o programu a organizaci letošní konference pro vás budou dostupné na webové stránce akce.
Série webinářů k ArcGIS Pro je sice za námi, ale my jsme si pro vás připravili ještě jedno vysílání. V úterý 15. června 2021 si vás proto dovolujeme pozvat na webový seminář, jehož prostřednictvím si představíme novou generaci aplikace ArcGIS Online Map Viewer.
Vedle představení zcela přepracovaného uživatelského prostředí se můžete těšit také na ukázky nové Smart Mapping symbologie, možnosti změny stylů rastrových dat (Imagery Layers), tvorbu interaktivních grafů, konfiguraci vyskakovacích oken nebo třeba vytváření skic. Na závěr se podíváme také na možnosti využití tzv. Instant Apps – snadno konfigurovatelných šablonových aplikací určených ke sdílení a prezentaci vašich map.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata našich webových seminářů zaujala a rádi byste se dozvěděli něco víc, podívejte se na Esri Community, kde naleznete přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během našich předchozích seminářů zazněly.
V úterý 8. června 2021 si vás dovolujeme pozvat na poslední díl ze série webových seminářů o ArcGIS Pro. Tentokrát se zaměříme na to, jak zjednodušit rutinní pracovní postupy a ukážeme si i některé nadstavby k ArcGIS Pro. Podíváme se na práci s nástroji v prostředí ModelBuilder i na tvorbu úloh (tasks) a ukážeme si jejich praktické využití. Seznámíme se také se skriptovacím jazykem Python, kde si nejprve ukážeme základní možnosti a pak i jeho použití v ArcGIS Pro.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.
Zakladatel Esri Jack Dangermond obdržel medaili Planet and Humanity od Mezinárodní geografické unie (IGU). Toto ocenění je udělováno jednou za čtyři roky osobnostem, které se významně zasadily o mír, prosperitu nebo udržitelnost naší společnosti.
V minulých letech byli v této kategorii oceněni například Nelson Mandela nebo Al Gore. Letos je to navíc vůbec poprvé, co byla medaile udělena někomu ze soukromého sektoru. IGU ve své zprávě oceňuje zásluhy Jacka Dangermonda o rozvoj geografie a o nástroje, které umožňují její využití v mnoha oblastech lidské činnosti. Zdůrazňuje také Jackovo přesvědčení, že geografie nám dovoluje lépe pochopit a řešit současné problémy světa.
Jack Dangermond také dlouhodobě podporuje řadu významných environmentálních programů a spolu se svojí manželkou Laurou se zasadil také o zřízení přírodní rezervace na pobřeží Kalifornie s unikátním přímořským prostředím, které bychom jinde ve světě nenašli. O tom, kde přesně se tato přírodní rezervace nachází a jak vypadá, se dozvíte v této mapě s příběhem.
Co to je IGU a čím se zabývá?
IGU je zkratka z anglického názvu pro Mezinárodní geografickou unii, která se jako nevládní profesní organizace zaměřuje na podporu a rozvoj geografie a souvisejících oborů.
Seznam oceněných osobností v roce 2021 naleznete na stránce IGU.
Kraj Vysočina oficiálně spustil vlastní Portál územního plánování, který zajišťuje rychlý a srozumitelný přístup k územně plánovací dokumentaci všech obcí na Vysočině, a to včetně Zásad územního rozvoje kraje.
Využití portálu
Mezi hlavní funkce portálu, na jehož realizaci spolupracovalo uskupení našich partnerů VARS BRNO, GEOREAL a T-MAPY, patří možnost vyhledávání územně plánovací dokumentace a územních studií pro vybranou obec či přímo konkrétní parcelu. Díky tomu lze získat přehled o dostupné dokumentaci územních plánů v dané obci s možností zobrazení jejich výkresů na mapě. Vedle toho si uživatel může zobrazit konkrétní podmínky, které územní plán pro dané území nebo parcelu stanovuje.
Došlo také na sjednocení formy prezentace územně plánovacích podkladů, jako je například technická infrastruktura, vymezení jevů ochrany přírody, ale i další záměry v daném území. Součástí Portálu územního plánování je rovněž výdejní modul prostorových dat.
Pro bližší seznámení se s novým portálem pořádá Kraj Vysočina online webový seminář, který se uskuteční ve středu 2. června od 16 hodin. Více informací o Portálu územního plánování a webovém semináři naleznete na oficiálních stránkách Kraje Vysočina.
V úterý 25. května 2021 si vás dovolujeme pozvat na další díl webového semináře, ve kterém se tentokrát zaměříme na práci s rastrovými daty v ArcGIS Pro.
Společně se podíváme na základní možnosti práce s rastry, jakými jsou například vizualizace multispektrálních snímků v různých kombinacích spektrálních pásem nebo práce s daty z laserového skenování, a ukážeme si i některé z funkcí nadstavby ArcGIS Image Analyst.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.
Pro správu polohových dat začíná Letiště Praha využívat geografický informační systém Esri.
Geografické informační systémy na letišti evidují například ochranná pásma, starají se o monitoring překážek, zachycují polohu radionavigačních zařízení nebo denní a noční značení pro navigaci letadel. Používají se však také v mnoha technických úlohách, jako je například polohopis venkovních ploch, správa budov a inženýrských sítí. Díky tomu lze například v případě požáru rychle zjistit, kde je nejbližší hasičský přístroj a hydrant, kolik je v zasažené budově zaměstnanců a kudy vede úniková cesta. Podle vedoucího týmu pro geodézii a kartografii na Letišti Praha, Romana Janečka, je správa polohových dat pro chod letiště klíčová.
V současné době na Letišti Praha probíhá analytická fáze, po které přijde nasazení nového geoinformačního systému, o což se postará společnost Unicorn Systems. Nasazení systému Esri přinese leteckým specialistům nové možnosti, které využijí při práci s velkým množstvím dat. Zaměstnanci letiště budou s tímto moderním systémem pracovat prostřednictvím sady mapových aplikací zaměřených na konkrétní uživatelské scénáře. Pro komplexní analytické úlohy bude k dispozici nejnovější verze desktopového klienta ArcGIS Pro.
Více informací můžete nalézt v tiskové zprávě Letiště Praha.
Na stránkách my.esri.com si od minulého týdne můžete stáhnout aplikaci ArcGIS Pro 2.8. V následujícím textu vám přiblížíme některé z nejzajímavějších novinek, které s touto verzí přicházejí. Aplikace je aktuálně dostupná v anglické verzi, balíček s českou lokalizací bude dostupný v řádu týdnů.
Verze ArcGIS Pro 2.8 se vedle přidávání nových funkcí zaměřila také na optimalizaci celé aplikace. Zrychlení tak pocítíte například při:
Vedle toho byla zapracována také řada nápadů, které uživatelé navrhli na stránkách ArcGIS Ideas. Mezi drobná, ale praktická zlepšení tak patří například:
Tato zcela nová funkce umožňuje analyzovat atributová data třídy prvků a upravit je před dalším zpracování. V tomto pohledu se snadno seznámíte s typy atributů, jejich histogramy a statistikou, máte zde k dispozici nástroje pro kontrolu a validaci dat, jako je například jejich čištění, přepočítání, reklasifikace, změna formátu data, změna rozdělení dat, odhalení odlehlých hodnot a podobně.
O prostředí pro Data Engineering si můžete více přečíst v nápovědě Esri: Analysis and geoprocessing – Data Engineering.
Pokud přemisťujete cache z jednoho PC na druhé nebo pokud hodláte prostřednictvím ArcGIS Pro znovu publikovat službu původně publikovanou z ArcMap, pomůže vám nová možnost využít již existující dlaždicovou cache.
Pokud na ArcGIS Enterprise 10.9 publikujete vektorové dlaždice, můžete k této vrstvě publikovat i připojenou vrstvu prvků, kterou můžete použít k dotazování.
V okénku vpravo nahoře (klávesová zkratka Alt+Q) můžete vyhledávat nejen nástroje (jako například Buffer), ale také příkazy (nová mapa, vytvořit graf…).
V nastavení aplikace – Výběr (Selection) je možné zvolit polygonový symbol pro výběr (šrafování nebo poloprůhlednou barvu). Díky tomu poznáte, které polygony jsou vybrané, i když jich je více u sebe. Například v níže uvedeném příkladu není v základním nastavení (vlevo) zřetelné, které obce nejsou vybrané.
V ArcGIS Pro je možné používat dočasně registrované fonty, například ze služby Adobe Fonts.
Pokud vás trápilo, že jste symboly, zejména ty komplikovanější, museli pro každou kategorii nastavovat zvlášť, oceníte nové chování. Nejprve nastavte symbol (například šrafovaný polygon) pro „Všechny ostatní hodnoty“. Až se poté budou načítat další kategorie, budou automaticky reprezentované kopií tohoto symbolu.
To bylo jen několik novinek, která ArcGIS Pro 2.8 přináší. Podrobný soupis všech novinek naleznete na stránce What‘s New in ArcGIS Pro. Podívat se můžete také na desetiminutové video, které většinu novinek rychle představí.
Na Kampě můžete v těchto dnech navštívit výstavu pod širým nebem Energie a civilizace. Dokumentuje cestu člověka časem a jeho vzestupy i pády v závislosti na technologických inovacích a poznání. Výstava je k vidění zdarma a díky nasvícení solárními panely i v noci.
Jsme moc rádi, že jsme mohli k výstavě přispět několika mapami a vizualizacemi – podobně jako k výstavě Voda a civilizace, která se na stejném místě konala před dvěma lety.
Výstavu si na Kampě můžete prohlédnout až do 27. června a pustit si můžete dokonce komentovanou virtuální prohlídku, při které vás výstavou provedou čtyři její hlavní autoři: prorektor Univerzity Karlovy, archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík, generální ředitel Povodí Vltavy, s.p., Petr Kubala a Marek Novák, ředitel společnosti Newman & Friends.
Zveřejnili jsme ArcČR® 4.0, novou verzi populární geodatabáze geografických dat. Stáhnout si ji můžete zdarma.
Vzhledem k tomu, že v současnosti je k dispozici mnoho různých topografických dat – vedle podkladových map Esri také databáze Data50 a Data200 Zeměměřického úřadu – zaměřili jsme se v nové ArcČR zejména na data administrativního členění ČR a na vybrané statistické ukazatele.
Podrobnější informace o ArcČR 4.0 a odkaz ke stažení najdete na stránce ArcČR. Data jsou k dispozici ve formě balíčku projektu ArcGIS Pro s několika ukázkovými mapami.
I v letošním roce se bude největší světové setkání geoinformatiků, uživatelská konference Esri, konat virtuální formou a již nyní se můžeme seznámit s předběžným programem a jeho styčnými tématy.
Čeká nás více než 500 přednášek a technologických workshopů. Navštívit tak můžeme například workshopy:
Více se o chystaných workshopech dočtete na stránkách Esri.
Nezapomeňte se na světovou konferenci Esri zaregistrovat na stránkách konference. Pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti a čerství absolventi vysokých škol.
V úterý 11. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na analytické možnosti v prostředí ArcGIS Pro.
V semináři se podíváme na to, jak efektivně využívat analytické nástroje v ArcGIS Pro. Představíme si principy fungování panelu Geoprocessing a podíváme se i na možnosti interaktivní historie a fultextového vyhledávání nástrojů.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.
V úterý 11. května 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na analytické možnosti v prostředí ArcGIS Pro.
V semináři se podíváme na to, jak efektivně využívat analytické nástroje v ArcGIS Pro. Představíme si principy fungování panelu Geoprocessing a podíváme se i na možnosti interaktivní historie a fultextového vyhledávání nástrojů.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.
Český úřad zeměměřický a katastrální publikuje data ISKN mimo jiné i prostřednictvím souborů VFK (výměnný formát katastru). Připravili jsme a dnes zveřejnili doplněk ISKN Import, který umožňuje tato data načíst do geodatabáze, sestavit z nich geometrii a případně také provést deanonymizaci. Navíc je jeho funkce možné ovládat i z příkazové řádky.
Více informací o tomto doplňku si přečtěte na stránce ISKN Import, kde si můžete stáhnout jeho bezplatnou verzi ISKN Import Free, která nabízí mnoho z funkcionality plné verze doplňku.
Český úřad zeměměřický a katastrální publikuje data ISKN mimo jiné i prostřednictvím souborů VFK (výměnný formát katastru). Připravili jsme a dnes zveřejnili nástroj ISKN Import, který umožňuje tato data načíst do geodatabáze, sestavit z nich geometrii a případně také provést deanonymizaci. Navíc je jeho funkce možné ovládat i z příkazové řádky.
Více informací o tomto doplňku si přečtěte na stránce ISKN Import. Můžete si z této stránky stáhnout jeho bezplatnou verzi ISKN Import Free, která nabízí mnoho z funkcionality plné verze doplňku.
Praha je jedním z prvních českých měst, které přijalo Strategii adaptace na klimatickou změnu, jejímž cílem je zvýšit dlouhodobou odolnost a omezit zranitelnost vůči nadcházejícím klimatickým změnám. Zařadila se tak mezi několik významných světových metropolí, které se mohou stát inspirací pro ostatní.
Odborníci z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zvolili přístup založený na zpracování tzv. „velkých dat“ a jejich následné analýze v prostředí geografických informačních systémů. GIS jim při tom pomáhá nalézat širší souvislosti a lépe pochopit, jak tak komplexní prostředí, jako je město, na změny klimatu reaguje.
Jedním z významných specifik Prahy je přitom na jedné straně poměrně hustá zástavba v centru, což napomáhá k vytváření tzv. tepelných ostrovů, a na straně druhé velké množství zeleně. Z pohledu plánování představují tyto dva extrémy velkou výzvu, jak současnou situaci vyřešit, tak aby se dopady klimatických změn podařilo co nejvíce zmírnit a Praha byla i nadále příjemným místem pro život.
Praha jde mezinárodním příkladem
Více o práci odborníků z IPR si můžete přečíst v tomto článku, který popisuje, jak díky pokročilým GIS analýzám mohou posuzovat dopady jednotlivých plánovaných opatření ještě předtím, než do nich město investuje čas a prostředky.
V úterý 27. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další webový seminář, ve kterém se tentokrát zaměříme na správu dat v ArcGIS Pro.
Základem většiny GIS projektů je totiž navržení vhodného datového modelu – což se ale odvíjí od způsobu zpracovávání dat, metody jejich uložení nebo třeba i přístupových oprávnění jednotlivých uživatelů.
Podíváme se proto na možnosti správy dat, které jsou v aplikaci ArcGIS k dispozici. Ukážeme si například:
- uživatelské prostředí pro správu dat,
- práci s rozšířeným datovým modelem geodatabáze (subtypy, domény),
- sdílení dat pomocí balíčků, předpisů a šablon,
- poodhalíme zákoutí dávkového zpracování dat.
Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.
Ačkoli v tuto chvíli stále ještě není jasné, jak přesně budeme moci letošní Konferenci GIS Esri v ČR uspořádat, jedno vám již nyní můžeme slíbit s naprostou jistotou – její termín.
Letošní Konference GIS Esri v ČR se bude konat 3.–4. listopadu.
Doba sice stále nepřeje osobním setkáním, ale tím spíš je zapotřebí zůstat v kontaktu a sdílet s ostatními své zkušenosti a poznatky. Vedle nabitého hlavního programu a technologických workshopů se proto konference opět zaměří především na vás a na vaši práci. Budeme rádi, pokud nám již nyní dáte vědět o svém zájmu přihlásit svoji přednášku, webovou nebo mobilní aplikaci či jakýkoli jiný projekt v GIS Esri. Aktuální informace o konferenci vám budou vždy k dispozici na oficiální stránce alce.
Světová konference Esri bude i letos probíhat virtuální formou a bude zdarma přístupná pro všechny uživatele Esri s platnou systémovou podporou (maintenance). Tato konference je největším oborovým setkáním geoinformatiků na světě a je takřka nevyčerpatelným zdrojem inspirace v GIS.
Představte svoji práci uživatelům ArcGIS z celého světa – zasílejte obrázky do Plenary sekce prostřednictvím formuláře do 3. června 2021.
Prostřednictvím tohoto formuláře můžete i vy poslat do soutěžní přehlídky svoji mapu nebo aplikaci. Mapy v přehlídce mohou hodnotit všichni účastníci konference a vítězové získají ocenění People's Choice Award. Termín pro zaslání map do virtuální galerie je stanoven na 4. června 2021. V loňském roce se takto na konferenci prezentovala například Masarykova univerzita nebo Česká geologická služba.
Na konferenci se již můžete hlásit přímo na stránkách Esri UC, kde se stačí zaregistrovat svým účtem Esri.
Je tu pravidelná jarní aktualizace prostředí ArcGIS Online. S některými nejvýznamnějšími změnami vás seznámíme v tomto článku.
S touto aktualizací ArcGIS Online přichází velmi očekáváná možnost spolupráce mezi dvěma nebo více organizacemi v rámci ArcGIS Online a doplňuje tak dřívější způsoby spolupráce mezi organizacemi ArcGIS Online a ArcGIS Enterprise, nebo mezi dvěma organizacemi s ArcGIS Enterprise. Podařilo se zefektivnit i správu skupin – koordinátoři ze zastupujících organizací mohou přidávat členy ze své vnitřní organizace do společné skupiny, kde mohou společně vytvářet mapy, aplikace nebo třeba společně sdílet aktualizace.
Aby byl proces sdílení obsahu napříč organizacemi bezpečný, je možné tento sdílený obsah omezit jen pro vybranou skupinu členů ze zastoupených organizací.
Přichází také nová generace mapového prohlížeče, jehož beta verzi jste už určitě zaznamenali v některém z předchozích článků či videí. Novou verzi může nastavit jako výchozí mapový prohlížeč správce dané organizace, případně si jej mohou vybrat sami uživatelé v rámci uživatelského nastavení. Předchozí verze této aplikace bude zatím stále k dispozici pod názvem MapViewer Classic.
Kromě všech stávajících funkcí z beta verze přináší nový mapový prohlížeč další vylepšení v oblasti vizualizace dat (smart mapping), podporu grafů, možnost rychlé publikace aplikací (dashboardů, map s příběhem, šablonových aplikací) a další.
Vedle toho je nyní možné během úprav pohodlně přepínat mezi jednotlivými vrstvami a pro zobrazení mapy využívat režimu celé obrazovky.
ArcGIS Dashboards vycházející z ArcGIS API for JavaScript 4.x také opouštějí označení beta verze a stávají se oficiální. ArcGIS Dashboards dokážou využívat nový mapový prohlížeč včetně víceprvkových pop-up oken. Další významnou novinkou, kterou v nových Dashboards určitě nevynechejte, je podpora jazyka Arcade u vybraných widgetů.
Předchozí verze ArcGIS Dashboards je stále k dispozici, pouze s tím rozdílem, že je přejmenována na ArcGIS Dashboards Classic. Znamená to, že i nadále je možné spustit či upravit již stávající dashboardy ve starší verzi, avšak doporučujeme je zaktualizovat na novou verzi. Starší verze těchto aplikací by však měly fungovat i v této nové verzi ArcGIS Dashboards.
ArcGIS Notebooks je prostředí pro spouštění skriptů v jazyku Python, jehož prostřednictvím můžete provádět jak správu organizace, tak spouštění analytických nástrojů.
Nespornou výhodou ArcGIS Notebooks je možnost psát v nich kód, tento postup dokumentovat a současně jej i spouštět. Vše se odehrává v okně webového prohlížeče, kde se jednotlivé příkazy ukládají, můžeme se k nim vracet, upravovat je a spouštět v libovolném pořadí.
Od dubna 2021 je v rámci ArcGIS Notebooks možné rutinní úlohy i automatizovat. Vedle toho lze nastavit automatizovanou úlohuna stanovený čas anebo nastavit její opakování. Kromě plánování je možné i pořízení snapshotu notebooku – funkce je v nabídce v hlavním toolbaru.
Je však třeba mít na paměti, že pro přesné plánování úloh v ArcGIS Notebooks je třeba disponovat patřičnou rolí v systému.
Vedle možnosti vybrat si jedno z osmi přednastavených barevných schémat domovské stránky organizace, je nyní také možné přizpůsobit si barevné schéma a využívat vlastní nastavení stylů. Díky tomu lze vytvořit unikátní motivy barev tak, aby odpovídaly pravidlům a vizuální identitě dané organizace.
Během dubnové aktualizace přichází i ArcGIS Experience Builder s několika novými funkcemi. Jde především o nabídku widgetů (Query, Coordinate Convertion). Vedle toho je nyní možné exportovat data do formátu CSV.
Na začátku dubna 2021 proběhl virtuální Esri Developer Summit, který byl zaměřený na technickou stránku systému ArcGIS.
Pokud byste chtěli vědět, jaká témata na přednáškách této konference zazněla, můžete se podívat na záznamy hlavního bloku přednášek. Jednotliví řečnící a jejich vstupy jsou k dispozici na YouTube kanálu Esri.
Pokud vás tato akce zaujala a rádi byste se jí zúčastnili příští rok, pak si můžete nechat zaslat notifikaci o vyhlášení příštího ročníku.
V úterý 13. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na tvorbu map v prostředí ArcGIS Pro.
Během tohoto semináře vás od základů provedeme procesem tvorby map v ArcGIS Pro, seznámíme vás s jeho prostředím a vedle toho se podíváme i na možnosti nastavení symbolů a popisů. Ukážeme si, kde naleznete nejrůznější nástroje a funkce pro tvorbu map, a i něco trochu navíc. Mimo jiné si také zběžně představíme i některé ze středně pokročilých technik.
Pro sledování není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde přehled všech našich chystaných i proběhlých akcí. V záložce Akce ARCDATA pravidelně odpovídáme na dotazy, které během webových seminářů zaznívají.
Nejste zrovna softwarový vývojář, ale rádi byste vytvářeli vlastní aplikace, které obsahují mapy a využívají geoprostorové nástroje? V online kurzu od Esri se naučíte, jak kombinovat prostorové informace v jedné aplikaci. Pokud vás zajímá, co vše se můžete v kurzu naučit, podívejte se na sylabus jednotlivých lekcí.
Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná již ve čtvrtek 8. dubna 2021.
Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Online a všem potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení kurzu pak obdrží certifikát.
Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.
Dovolujeme si vás pozvat na první z šestice webových seminářů, jejichž prostřednictvím vám v průběhu letošního jara přiblížíme svět ArcGIS Pro.
Tento seminář, který se bude věnovat přechodu z ArcMap do prostředí ArcGIS Pro, se uskuteční v úterý 30. března 2021 od 10.00 do 10.45. Další témata a jejich termíny naleznete v přehledu všech webových seminářů.
Pro sledování není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře.Registrace i účast na semináři jsou zdarma, avšak registrace je nutná pro každý webový seminář zvlášť.
Ve dnech 6. až 8. dubna se koná virtuální Esri Developer Summit – konference zaměřená na technickou stránku technologií ArcGIS. Nemusíte být nutně vývojářem, abyste na ní našli přednášky a workshopy, které vám pomohou při práci. Mnoho přednášek se sice zaměřuje na ArcGIS API for Python, JavaScript a na různá SDK, další workshopy se ale věnují například jazyku Arcade, ArcGIS Field Maps, strojovému učení, správě ArcGIS Enterprise a mnoha dalším tématům, která se technologiemi zabývají detailně.
Registrační poplatek se slevou do 2. dubna činí 45 USD a obsahuje přístup na hlavní přednášky a workshopy, na technické přednášky i do prostředí „Ask our experts“, kde je možné klást dotazy prostřednictvím chatu.
Více informací naleznete na následujících odkazech:
Na letošní jaro jsme připravili sérii šesti webinářů, ve kterých se společně podíváme na možnosti využití ArcGIS Pro – a to od úplných začátků až po pokročilejší úlohy.
Účast na webinářích je pro přihlášené účastníky zdarma a je potřeba se registrovat na každý seminář zvlášť. Více se o náplni jednotlivých webinářů dočtete na samostatné stránce.
Stejně jako minulý rok, i letos se bude největší světové setkání geoinformatiků konat virtuální formou. Uživatelská konference Esri proběhne v termínu 12.–15. července 2021 a pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti vysokých škol.
Konference se bude konat 12.–15. července 2021.
Podrobnější informace o konferenci, odkaz na registrační formulář a mnoho dalšího naleznete na stránce věnované konferenci na webu Esri.
Stejně jako minulý rok, i letos se bude největší světové setkání geoinformatiků konat virtuální formou. Uživatelská konference Esri proběhne v termínu 12.–15. července 2021 a pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti vysokých škol.
Konference se bude konat 12.–15. července 2021.
Podrobnější informace o konferenci, odkaz na registrační formulář a mnoho dalšího naleznete na stránce věnované konferenci na webu Esri.
Společnost Esri i v letošním roce vyhlašuje soutěž Young Scholar Award, určenou pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol. Vítěz národního kola se bude moci zúčastnit online světové uživatelské konference Esri a mít zde příležitost reprezentovat Českou republiku.
Více informací o tom, jaké náležitosti by měl soutěžní projekt splňovat a podle jakých kritérií bude vítězný projekt vybírán, naleznete na stránce Young Scholar Award.
Pro přihlášení svého projektu nás kontaktujte na e-mailové adrese marketing@arcdata.cz, a to nejpozději do 30. dubna 2021.
Vizí společnosti Planet je družicovým snímkováním sledovat celou Zemi, aby tato data pomáhala při identifikaci a mapování přírodních jevů či sledování globálních změn. K tomu jí pomáhá přes 130 družic, které každý den snímají Zemi s rozlišením 3–5 metrů.
Satelitní snímky je možné získat několika způsoby. První způsob, jak snímky od Planet získat, je prostřednictvím webového prohlížeče Planet Explorer. Po registraci je možné vyhledávat pomocí filtrů.
Další způsob, jak získat satelitní snímky, je možný díky našemu partnerství s Planet. Snímky či konzultaci o službě vám rádi zajistíme. Vedle toho si můžete nainstalovat doplněk Planet ArcGIS Add-In V2, jehož prostřednictvím budete mít pořízené snímky k dispozici.
Planet ArcGIS Add-In V2 je již druhá verze doplňku ArcGIS Pro, která vedle dosavadních možností vyhledávání a stahování snímků či využití podkladových map PlanetScope a SkySat obsahuje novinky:
Doplněk je dostupný ke stažení na ArcGIS MarketPlace. Přístup do úložiště Planet pak probíhá na základě zákaznického účtu Planet.
Systémové požadavky k instalaci doplňku Planet ArcGIS Add-In V2, popis procesu instalace a konfigurace naleznete na stránkách Esri
Nejaktuálnější satelitní snímky Země. Snímky z Planet dostupné přímo v ArcGIS Pro.
Chcete-li využít snímky Planet, nebo chcete-li pomoci se založením svého zákaznického účtu u společnosti Planet, kontaktujte nás na adrese obchod@arcdata.cz. Rádi vám pomůžeme.
Vizí společnosti Planet je družicovým snímkováním sledovat celou Zemi, aby tato data pomáhala při identifikaci a mapování přírodních jevů či sledování globálních změn. K tomu jí pomáhá přes 130 družic, které každý den snímají Zemi s rozlišením 3–5 metrů.
Satelitní snímky je možné získat několika způsoby. První způsob, jak snímky od Planet získat, je prostřednictvím webového prohlížeče Planet Explorer. Po registraci je možné vyhledávat pomocí filtrů.
Další způsob, jak získat satelitní snímky, je možný díky našemu partnerství s Planet. Snímky či konzultaci o službě vám rádi zajistíme. Vedle toho si můžete nainstalovat doplněk Planet ArcGIS Add-In V2, jehož prostřednictvím budete mít pořízené snímky k dispozici.
Planet ArcGIS Add-In V2 je již druhá verze doplňku ArcGIS Pro, která vedle dosavadních možností vyhledávání a stahování snímků či využití podkladových map PlanetScope a SkySat obsahuje novinky:
Doplněk je dostupný ke stažení na ArcGIS MarketPlace. Přístup do úložiště Planet pak probíhá na základě zákaznického účtu Planet.
Systémové požadavky k instalaci doplňku Planet ArcGIS Add-In V2, popis procesu instalace a konfigurace naleznete na stránkách Esri
Nejaktuálnější satelitní snímky Země. Snímky z Planet dostupné přímo v ArcGIS Pro.
Chcete-li využít snímky Planet, nebo chcete-li pomoci se založením svého zákaznického účtu u společnosti Planet, kontaktujte nás na adrese obchod@arcdata.cz. Rádi vám pomůžeme.
Česká lokalizace ArcGIS Pro 2.7 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.
Pokud ArcGIS Pro 2.7 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)
V letošním roce pořádá společnost Esri již 12. ročník oborové konference Geodesign Summit, která se zabývá urbanismem a efektivním využitím technologií GIS v oblasti územního plánování.
Během Geodesign Summitu se například dozvíte, proč má smysl budovat digitální dvojče, jak co nejlépe využívat aktuální data či jak vám moderní technologie GIS pomohou posoudit dopady plánovaných změn a zlepšit komunikaci s odbornou i laickou veřejností.
Pokud chcete načerpat novou inspiraci nebo vás jen zajímá, kam se obor urbanismu ubírá, připojte se 9.–10. února 2021 k účastníkům akce. Geodesign Summit 2021 se bude konat virtuálně a je zdarma – stačí se jen zaregistrovat na webových stránkách akce.
Další informace a podrobný program naleznete na webových stránkách Esri.
Chcete si zdokonalit své dovednosti v oblastí prostorových analýz a tvorby map, nebo si třeba jen udržet krok s vývojem technologií GIS? Pak nepřehlédněte MOOC (Massive Open Online Courses) – ucelené online kurzy zaměřené vždy na konkrétní problematiku.
Pro letošek jsou v nabídce následující témata:
Doba trvání jednoho kurzu je od čtyř do šesti týdnů a účastníci si sami řídí tempo, kterým se budou kurzu věnovat. Každá lekce se skládá z výukových videí a několika samostatných cvičení. Po dokončení kurzu jeho účastníci obdrží certifikát.
První kurz zaměřený na kartografii začíná již 3. února 2021 a přihlašovat se na něj můžete na webových stránkách Esri.
ArcGIS ve verzi 10.8.1 je poslední verzí, která obsahuje ArcMap, a tato a k ní přidružené aplikace budou podporovány do 1. března 2026, jak je uvedeno v produktovém životním cyklu pro ArcMap. ArcMap bude i po 1. březnu 2026 možné dál využívat, dokud bude mít uživatel platnou licenci. Veškerý vývoj pro desktop je však zaměřen na ArcGIS Pro a všem uživatelům je doporučeno svou práci do ArcGIS Pro zmigrovat.
Ano. Přestože 10.8.x je poslední verzí, Esri bude nadále přidávat opravné balíčky a reagovat na bezpečnostní hrozby ze systémů třetích stran, jak je uvedeno v životním cyklu ArcMap.
S migrací a s úvodem do práce v ArcGIS Pro vám mohou pomoci naše školení:
Využít můžete i e-learningové kurzy Esri v angličtině:
Další praktické informace:
Nová mobilní aplikace ArcGIS Field Maps vznikla proto, aby zjednodušila práci v terénu. Pro uživatele je pohodlnější, když má všechny funkce k dispozici v jediné aplikaci, a stejně tak je to výhodnější i pro vývojáře. V ArcGIS Field Maps nyní nalezneme veškerou funkcionalitu dnes samostatných aplikací ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker. Postupně budou přibývat i funkce aplikací ArcGIS Workforce a ArcGIS Navigator a samozřejmě také i zcela nové nástroje.
Místo aplikací Collector, Explorer a Tracker je doporučeno používat ArcGIS Field Apps. Aplikace Collector, Explorer ani Tracker již nebudou získávat nové nástroje a funkce, pokud však bude třeba, vyjde bezpečnostní aktualizace, aby aplikace mohly dál v systému bezpečně fungovat. V prosinci 2021 skončí pro ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker (pro iOS i Android) veškerá podpora a pravděpodobně budou vyřazeny z obchodů s aplikacemi.
Přechod na aplikaci ArcGIS Field Maps by měl být velmi plynulý.
Podrobnější informace naleznete v brožuře Esri ArcGIS Field Maps Migration Guide, která vám pomůže ArcGIS Field Maps začít používat.
Představení ArcGIS Field Maps (blog v češtině)
ArcGIS Field Maps (workshop v češtině, záznam z YouTube)
ArcGIS Field Maps Migration Guide (průvodce migrací, anglické PDF)
ArcGIS Field Maps Offline Guide (průvodce pro práci s offline mapami, anglické PDF)
Na podzim roku 2020 se největší oborové setkání geoinformatiků muselo uskutečnit virtuální formou. Náplň Konference GIS Esri v ČR byla proto rozložena do 14 hodin živého vysílání, 15 předtočených přednášek od uživatelů a partnerů a na galerii 20 map a mapových aplikací.
Nyní prostřednictvím našeho YouTube kanálu přinášíme všem zájemcům záznamy zahájení a hlavních řečníkůkonference, technologického bloku, přednášky ze sekce veřejné správy včetně panelové diskuse o DTM, sekci určenou správcům inženýrských sítí, všech 6 workshopů a 15 uživatelských přednášek.
Podrobnější informace o programu Konference GIS Esri v ČR 2020 se dočtete na webových stránkách konference.
Od soboty 16. ledna 2021 (2:00 SEČ) do úterý 19. ledna 2021 (14:00 SEČ) proběhne plánovaná údržba webového portálu My Esri.
Během této doby nebude možné provádět následující procesy:
Předem se Vám omlouváme za způsobené komplikace.
V souvislosti s koncem životnosti technologií Flash a Silverlight plánuje společnost Esri během roku 2021 ukončit přístup aplikací vytvořených pomocí API pro Flex a Silverlight k obsahu a službám ArcGIS Online.
Přístup API pro Flex k ArcGIS Online bude ukončen k datu 26. 1. 2021. API pro Silverlight bude mít přístup do podzimu 2021, ukončení je plánováno k datu 12. 10. 2021.
Po uplynutí této doby již nebude možné přistupovat k obsahu a službám ArcGIS Online.
Koho hledáme?
Hledáme kolegu do týmu konzultačních a implementačních služeb, který umí poctivě pracovat samostatně i v kolektivu, má chuť řídit projekt a projektový tým, při kontaktu se zákazníkem neztrácí obchodního ducha, zvládne porozumět jeho potřebám a v průběhu projektu dokáže odhadnout rizika a včas reagovat.
Na co se můžete těšit?
Čím můžete potěšit Vy nás?
Pokud Vás tato pozice zaujala, ale nejste si jisti, že vše potřebné již umíte, nemějte obavy – vše důležité Vás naučíme.
Neváhejte a pošlete nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz.
Společnost Esri vydala opravný patch ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 Stability Patch. Tato oprava je určena pro uživatele ArcGIS Enterprise 10.8.1, kteří provozují komponentu ArcGIS Web Adaptor 10.8.1 na webovém serveru IIS. Patch řeší problém, kdy síťové požadavky na ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 mohou začít selhávat s chybovým kódem HTTP 500, což způsobí, že systém ArcGIS Enterprise přestane reagovat. Z tohoto důvodu doporučujeme instalovat tuto opravu pro všechny Web Adaptory (IIS), které jsou napojené na ArcGIS Enterprise 10.8.1.
Pozn.: Instalace ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 Stability Patch provede aktualizaci všech ArcGIS Web Adaptorů, které jsou na daném stroji nainstalované.
V letošním roce hlavní město Praha přijalo novou vyhlášku upravující použití pyrotechniky při oslavách Silvestra a Nového roku.
Tato vyhláška platí ve vybraných lokalitách města, zejména se jedná o historické centrum Prahy či o území v bezprostřední blízkosti nemocnic nebo jiných speciálních zařízení. Hlavní město vytvořilo mapu s vyznačenými místy, kde platí omezení použití pyrotechniky.
Můžete si tak jednoduše ověřit, zda je volně prodejnou pyrotechniku dovoleno používat třeba v okolí vašeho bydliště.
Pro více informací o užívání zábavní pyrotechniky na území Prahy se můžete podívat na reportáž České televize.
Vánoce se blíží, a tak bychom vám rádi za celý tým ARCDATA PRAHA popřáli krásné prožití vánočních svátků a klidný vstup do roku 2021.
Pro zpestření vánočního času máme jeden tip – složte si vlastní ozdobu na stromeček v podobě zeměkoule. O své výtvory se s námi pak můžete podělit v mapě vánočních zeměkoulí.
Skupina lékařů v České republice se rozhodla založit iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která má za cíl zapojit ordinace ambulantních lékařů do testování na nemoc COVID-19 pomocí antigenních testů. Připojením k síti míst antigenního testování tak pomáhají překonat nepříznivý vývoj pandemie COVID-19.
Antigenní testování pacientů
Ambulance zapojené v iniciativě Lékaři pomáhají v Česku testují výhradně své pacienty, pracovní týmy a blízké okolí. V interaktivní mapě si můžete prohlédnout, zda se i váš lékař rozhodl připojit k antigennímu testování svých pacientů.
Na stránkách my.esri.com si můžete stáhnout aplikaci ArcGIS Pro 2.7. V této aktualitě vám přiblížíme některé z nejzajímavějších novinek. Aplikace je zatím dostupná v anglické verzi, balíček s českou lokalizací bude dostupný přibližně na začátku února.
Mód prolnutí, funkci známou z grafických programů GIMP nebo Adobe Photoshop, můžeme aplikovat na jednotlivé vrstvy, a dokonce i na jednotlivé prvky. Nastavení módu prolnutí naleznete na kartě Vzhled vrstvy, hned pod nastavením průhlednosti.
Při výběru barvy lze použít kapátko.
Při volbě „upravit všechny symboly“, když upravujeme symboly roztříděné do několika kategorií, máme v náhledu možnost přepínat mezi vzhledy jednotlivých kategorií, abychom mohli naše změny lépe posoudit v kontextu nastavených tříd.
Představen je nový formát mobilní geodatabáze na základě SQLite pro snazší přenositelnost dat na různých platformách – například tím, že se jedná o jediný soubor.
Přibyly také různé nástroje pro analýzu pohybu objektů, které jejich trasy analyzují a rozpoznají, kdy se objekty potkaly a kdy měly společnou cestu. Přibyl také nový datový typ 3D Object layer, což je vylepšená varianta typu Multipatch. A protože se ArcGIS Pro často provozuje i na přenosných počítačích, lze zapnout i sběr dat pomocí připojeného GNSS zařízení.
Celý obsah vyskakovacích oken lze editovat v HTML. Je již také možné omezit zobrazení mapy jen na některá měřítka.
Více možností je i pro popisky – pro batymetrické vrstevnice v hloubkových metrech je možné natočit popisky tak, aby směřovaly dolů, ačkoliv hodnoty hloubkových vrstevnic jsou kladné (10, 20, 30…).
Lepší je tvorba tabulkového seznamu neumístěných popisků a upraveny jsou také volby popisků, které jsou k objektu připojeny čarou. ArcGIS Pro podporuje variabilní fonty – to jsou fonty, u kterých můžeme tloušťku a tučnost písmen plynule vybírat nastavením určitých parametrů.
Načíst si můžeme také barevné palety Pantone. Pro bodové symboly můžeme použít nový efekt Circular Sector, který umožňuje vytvářet výsečové kartodiagramy (například pro zobrazení síly větru).
Při tvorbě legendy se snadněji určuje, jaké prvky mají být v jakém sloupci. Mřížku ve výkresu je možnépřevést na prvky a ty pak podle libosti editovat.
Můžeme také použít funkci pro tvorbu vlastních kartografických zobrazení. Na základě oblasti, kterou vybereme, a parametrů, které určíme (např. plochojevné zobrazení) nám ArcGIS Pro nabídne parametry nového kartografického zobrazení.
Několik dalších nástrojů bylo přizpůsobeno použití pro běh na více jádrech procesoru (Pairwise Clip, Erase a Integrate).
V kalkulátoru polí je možné použít i příkazy SQL.
Zlepšila se i práce s geoprocessingovou historií – v použitých nástrojích je možné filtrovat a označovat je jako oblíbené.
Různá vylepšení obsahuje také ModelBuilder (hledání nástrojů, iterování vrstev, přizpůsobení vkládání výsledků do mapy), tvorba grafů (nový graf Matrix Heat Chart, čára s klouzavým průměrem, duplikace grafů jedním kliknutím), práce s animací voxelových dat (a nástroje pro práci s voxely v API), nástroje pro analýzu změn a hloubkové učení, analýzu změn v sousedství a mnoho dalšího.
Podrobný soupis novinek naleznete na stránce What‘s New in ArcGIS Pro 2.7 a můžete se také podívat na půlhodinové video, které většinu novinek rychle představí.
;
Od roku 2018 město Brno spravuje svůj datový portál, jehož prostřednictvím poskytuje svá data odborníkům i široké veřejnosti. Dne 16. 12. 2020 byla spuštěna jeho nová verze, jejímž hlavním cílem je zvýšení kvality otevřených dat a možnost jejich snadného sdílení.
Vize nového datawebu
Jedním z hlavních cílů byla snaha poskytovat kvalitní a aktuální otevřená data, která se mohou následně stát základem pro další úspěšné projekty. Data jsou zde proto poskytována jako služby. Jednou z dalších výhod nového portálu je podpora senzorových dat, neboť časem bude těchto dat významně přibývat. Krásným příkladem je využití datové sady od WAZE, která pracuje s aktuálními informacemi o dopravní situaci v Brně.
Využití služeb ArcGIS HUB
ArcGIS HUB funguje jako propojující centrum a kromě sdílení a sběru dat slouží i ke shromažďování názorů a nápadů od občanů. Právě tyto funkce může město naplno využít a otevřít tak veřejnosti kvalitní prostorová data, které má k dispozici.
Dalším důvodem pro přechod na službu ArcGIS HUB byla nezávislost na dodavatelích a úplná kontrola nad obsahem datawebu.
Co na datawebu naleznete?
V nové verzi datawebu data.brno.cz naleznete aktualizované statistiky města, sociologické průzkumy a stejně tak i různé články či data ke zpracování. Pokud však uživatel nenalezne data, která právě potřebuje, má možnost o ně požádat v sekci data na vyžádání.
Vedle toho může kdokoliv navrhnout i novou datovou sadu či statistiku, kterou by na datawebu rád našel.
Město Brno má v úmyslu nový datový portál nadále rozvíjet, a proto sdílí své zkušeností s dalšími městy, sleduje trendy v oboru a zajímá se i o názor svých uživatelů tak, aby datový portál co nejlépe naplňoval jejich očekávání.
V souvislosti s dopadem Zákona č. 51/2020 Sb. o územně správním členění státu dojde v rámci instalace nové verze ISKN 9.1 k příslušné změně ve struktuře výměnného formátu ISKN.
Nová verze nese označení VF ISKN 5.5 a od 7. 11. 2020 jsou všechny exporty vydávány právě v této v verzi.
V souvislosti s dopadem Zákona č. 51/2020 Sb. o územně správním členění státu došlo v rámci instalace nové verze ISKN 9.1 ke změně ve struktuře výměnného formátu ISKN.
Nová verze nese označení VF ISKN 5.5 a od 7. 11. 2020 jsou všechny exporty vydávány právě v této v verzi. Tato změna byla promítnuta i do ISKN Studia tak, že byly vytvořeny nové šablony verze 5.5.
Taktéž je k dispozici i nová verze aplikace ISKN Studio 10.x.4, která podporuje aktuální, i starší verze systému ArcGIS. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Nejnovější číslo časopisu ArcRevue si již můžete přečíst ve formátu PDF. Naleznete v něm články o nových aplikacích Zeměměřického úřadu, o tom, jak GIS pomáhaly Armádě ČR v krizovém štábu COVID-19, o Základní topografické mapě 1 : 5000, o projektu Digitální technická mapa ČR a o mnoha dalších tématech.
Novinkou je i rozdělení časopisu v našem archivu po jednotlivých článcích, takže je můžete pohodlněji stahovat a sdílet.
K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio 10.x.4, která podporuje aktuální, i starší verze systému ArcGIS. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Jedním z cílů chytrých měst (Smart Cities) je plánovat jejich chod a rozvoj s ohledem na to, jak skutečně fungují. K tomu je ale zapotřebí sledovat a analyzovat co nejvíce dat a informací průběžně proudících z nejrůznějších systémů a senzorů. Jak s těmito daty efektivně pracovat, jak je analyzovat a jak je v reálném čase sledovat? A jakými nástroji do rozvoje města zapojit i veřejnost?
Webový seminář společností Esri a Microsoft vám ukáže, jak pro plánování rozvoje a chytré správy měst využít technologie Microsoft Azure a Esri. Dozvíte se o nástrojích, které prostřednictvím analýzy dat pomáhají s přijímáním informovaných rozhodnutí, a seznámíte se s různými příklady již existujících nasazení těchto technologií v celé řadě měst, mimo jiné i v Praze.
Seminář se bude konat ve středu 9. prosince 2020 od 10.00 hodin a účast na něm je bezplatná.
Tak jako každý rok i letos se konalo setkání odborníků ze světa geoinformatiky, byť tentokrát výhradně virtuálně. Nový formát konference nám umožnil přivítat ještě více posluchačů než obvykle a do programu jsme díky němu mohli zařadit také několik novinek.
Hlavním tématem letošního ročníku byla digitální transformace a COVID-19 jako její možný akcelerátor. Připomeňte si, co všechno bylo během dvoudenního programu možné vidět a slyšet.
Na stránkách konference naleznete shrnutí programu jednotlivých sekcí a odborného programu včetně odkazů na záznamy z vysílání.
Na Konferenci GIS Esri v ČR dnes zazněly přednášky nejen o GIS a jeho využití v nejrůznějších oborech, ale také o digitální transformaci společnosti a čtvrté průmyslové revoluci, kterou právě prožíváme.
Co jste všechno dnes mohli na konferenci vidět a slyšet? Například představení role Armády ČR při organizaci chytré karantény i to, jak GIS pomáhá při práci Hasičského záchranného sboru. Příspěvky se také týkaly práce, kterou měli pracovníci GIS na úřadech statutárních měst při výjimečném stavu během jarní vlny COVID-19, ale i jejich dalších každodenních agend.
Odpolední blok nás seznámil s novými aplikacemi Zeměměřického úřadu a s nastupující rolí BIM v agendách měst, ale jeho hlavní část se věnovala aktuálnímu stavu projektu Digitální technické mapy, a to včetně následné panelové diskuse.
Účastníci konference si také mohou poslechnout patnáct předtočených uživatelských přednášek a prohlédnout si na dvacet internetových map a aplikací. Součástí konferenčního prostředí je ale i možnost přímé komunikace mezi účastníky.
Zítra, ve čtvrtek, se budou živé přednášky týkat novinek v technologii ArcGIS (od 10.00) a správy inženýrských sítí (od 14.00).
Konference GIS Esri v ČR se letos koná virtuálně. Nabídne dva dny živých přenosů, 15 předtočených uživatelských a partnerských přednášek, 6 technických workshopů a také 20 map a aplikací v online přehlídce.
Tematickou linkou pro letošní konferenci je oblast digitální transformace, a proto nás těší, že jedním z hostů hlavního programu je prof. Vladimír Mařík, odborník zabývající se otázkami kybernetiky a umělé inteligence. Na konferenci vystoupí taktéž i ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu plk. gšt. Jan Marša a vedoucí oddělení rozvoje a projektového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plk. Jan Brothánek.
Jaké další přednášky vás čekají, si můžete přečíst v podrobném programu na webových stránkách konference.
Možnost přihlásit se máte až do 30. října. Na konferenci má přitom nárok na 100% slevu z registračního poplatku každý uživatel z organizace, která má platnou systémovou podporu (maintenance), a každý student či pedagog.
Podrobné informace o konferenci a možných slevách naleznete také na webových stránkách akce.
I v letošním roce oslavíme Den GIS. Svátek všech geoinformatiků tentokrát připadl na středu 18. listopadu a my vám nyní přinášíme celou řadu tipů, jak si tento den společně připomenout.
A protože aktuální situace není pro osobní setkávání příznivá, přinášíme několik inspirativních podnětů, které mohou při organizaci virtuálního Dne GIS pomoci třeba právě vám.
V případě jakýchkoli dotazů, týkajících se organizace Dne GIS, se na nás prosím neváhejte kdykoli obrátit.
Společnost Esri pořádá ve dnech 27.–30. 10. 2020 v pořadí již druhou virtuální konferenci Esri Infrastructure Management & GIS Conference, zaměřující se tentokrát na oblast správy inženýrských sítí a přidružených oborů.
Konference bude rozčleněna do několika po sobě jdoucích bloků zahrnujících technologické novinky, uživatelské i partnerské prezentace a samozřejmě i technologické workshopy. Keynote sekce se budou věnovat oblastem energetiky, plynárenství, vodárenství, telekomunikací, dopravy a AEC včetně propojení s GIS a BIM.
Přihlaste se a získejte inspiraci a nové informace o využití moderních prvků GIS v oblasti utilit, strojírenství, stavebnictví, architektury, ale i digitalizace procesů a velmi rychle se rozvíjejícího napojení světů GIS a IoT.
Registrace je zdarma pro všechny účastníky z organizací s platnou maintenance a pro studenty. (Pro přihlášení je potřeba účet Esri a zákaznické číslo organizace, které naleznete na My Esri.)
Kompletní program konference naleznete na webových stránkách akce.
Společnost Esri pořádá ve dnech 27.–30. 10. 2020 v pořadí již druhou virtuální konferenci Esri Infrastructure Management & GIS Conference, zaměřující se tentokrát na oblast správy inženýrských sítí a přidružených oborů.
Konference bude rozčleněna do několika po sobě jdoucích bloků zahrnujících technologické novinky, uživatelské i partnerské prezentace a samozřejmě i technologické workshopy. Keynote sekce se budou věnovat oblastem energetiky, plynárenství, vodárenství, telekomunikací, dopravy a AEC včetně propojení GIS a BIM.
Přihlaste se a získejte inspiraci a nové informace o využití moderních prvků GIS v oblasti utilit, strojírenství, stavebnictví, architektury, ale i digitalizace procesů a velmi rychle se rozvíjejícího napojení světů GIS a IoT.
Registrace je zdarma pro všechny účastníky z organizací s platnou maintenance a pro studenty. (Pro přihlášení je potřeba účet Esri a zákaznické číslo organizace, které naleznete na My Esri.)
Kompletní program konference naleznete na webových stránkách akce.
Dnes jsme program konference doplnili o přednášky našich uživatelů a partnerů, a tak je přehled přednášek již kompletní. Letošní ročník je svým virtuálním formátem netradiční, proto budou mít netradiční formu i ony – budou to předtočené videopřednášky. Týkat se však budou tradičních témat, jako je veřejná správa, inženýrské sítě, management životního prostředí či vzdělávání.
Tyto přednášky budou všem registrovaným účastníkům konference zpřístupněné první den konference.
Celý seznam přednášek spolu s jejich abstrakty naleznete na webové stránce konference.
Letošní Konference GIS Esri v ČR se vzhledem k aktuálním opatřením uskuteční výhradně virtuální formou. Přesto věříme, že se nám podařilo připravit atraktivní program, ve kterém se našlo místo pro aktuální společenská témata, moderní trendy z oblastí GIS a ICT i vystoupení inspirativních osobností.
Na webových stránkách akce již nyní naleznete kompletní informace o náplni zahajovacího bloku, profily hlavních řečníků a poodhalíme Vám zde i náplň technologického bloku a dalších živě vysílaných sekcí. Důležitou součástí konference bude také 6 živě vysílaných workshopů, na které se můžete těšit v průběhu celého listopadu.
Přehled předtočených videopřednášek uživatelů a partnerů pro Vás uveřejníme příští týden.
Pokud si chcete konferenci užít se vším servisem, přihlaste se prosím nejpozději do 14. 10. 2020 – jen tak Vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí i pokud se rozhodnete přihlásit do on-line přehlídky map a aplikací.
V oboru GIS se stále něco děje. Ať už se jedná o inspirativní projekty, netradiční oblasti využití GIS, dostupnost dat či softwarové novinky, je prostě dobré zůstat v obraze. Abyste spolu s námi mohli tento živý obor snáze sledovat, připravili jsme pro vás blog – prostor pro články o aktuálních trendech a novinkách.
Pojďte se tedy na blog.arcdata.cz podívat a začíst se do něčeho zajímavého. Nové články na něm budou přibývat několikrát do měsíce, a tak si ho nezapomeňte přidat do oblíbených záložek nebo jej můžete také odebírat prostřednictvím RSS kanálu.
Pokud zvažujete přihlásit svůj projekt jako uživatelskou přednášku na letošní Konferenci GIS Esri v ČR, dejte nám o tom vědět co nejdříve.
Letos se na konferenci můžete prezentovat pomocí předtočené video přednášky. S jejím natočením Vám rádi pomůžeme v našem nahrávacím studiu, nebo se do toho můžete pustit podle jednoduchého návodu i vy sami. Svoji práci také můžete předvést v přehlídce map a online aplikací nebo zasláním obrázku či mapy do úvodní prezentace konference, která zazní v podání Petra Seidla.
S přihlášením uživatelské přednášky však neváhejte (do 11. 9. 2020). Termín pro zaslání záznamu přednášky je pak o měsíc později, 19. 10. 2020.
Do našeho týmu hledáme posilu na pozici obchodně technický zástupce, který bude pečovat o stávající klienty a vyhledávat nové obchodní příležitosti. Pokud dokážete naslouchat potřebám ostatních, máte rádi smysluplné projekty a často přicházíte s efektivním řešením otázek, pak je tato pozice přesně pro vás.
Zašlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:
Není obchodně technický zástupce přesně to pravé? Nevadí, podívejte se i na další nabídky v záložce kariéra. Určitě nás neváhejte oslovit ani v případě, když zrovna nenaleznete vypsanou pozici, kterou hledáte – pro šikovné lidi se u nás místo vždy najde.
Přihláška na virtuální Konferenci GIS Esri v ČR byla právě spuštěna. Přečtěte si podrobnosti a pokud máte navíc i nějaký zajímavý projekt, určitě neváhejte a využijte některou z možností prezentace.
Výši registračního poplatku i rozsah uznávaných slev jsme letos přizpůsobili faktu, že konference bude probíhat virtuálně a toto největší setkání českých geoinformatiků jsme tak mohli udělat dostupnějším. Virtuální forma konference vám navíc zajistí i to, že stihnete opravdu každou přednášku či workshop, o který budete mít zájem.
Svoji práci můžete letos prezentovat dvojím způsobem – natočením přednášky nebo účastí v přehlídce map a online aplikací.
Záznam přednášky si můžete vytvořit sami, nebo vám s tím rádi pomůžeme v našem nahrávacím studiu. Co se přehlídky týče, přihlásit je možné webovou mapu, mapu s příběhem, online aplikaci i mapové dílo (mapu, plakát) ve formátu PDF. Více informací o možnostech prezentace získáte na samostatné stránce.
Takže – zbývá se již jen přihlásit.
Zeměměřický úřad (ZÚ) připravil novou generaci aplikací, které sdružují a nahrazují funkce celé řady aplikací stávajících. Vlajkovou lodí zveřejněných aktualizací je generační obměna Geoprohlížeče, ale užít si můžete i úplně nový pohled na Archivní mapy a Letecké měřické snímky či přepracované Analýzy výškopisu. Díky využití ArcGIS API for Javascript 4.xx je jejich výhodou nejen nový a do budoucna perspektivní technologický základ, ale i sjednocené uživatelské rozhraní. Důležitou informací je také skutečnost, že tyto aplikace byly vytvořeny přímo odborníky ZÚ, jsou plně pod jejich kontrolou a v případě potřeby je mohou průběžně aktualizovat a doplňovat o nové funkce.
Geoprohlížeč
Primárním účelem aplikace Geoprohlížeč (https://ags.cuzk.cz/geoprohlizec/) je samozřejmě prohlížení mapových produktů a služeb ČÚZK. (Pro většinu produktů jsou navíc připraveny vhodné mapové kompozice.)
Uživatel si ale může vytvořit, uložit nebo sdílet i vlastní kompozici, k čemuž lze využít služby z ArcGIS serveru,WMS či WMTS, a to nejen z nabídky ČÚZK, ale dokonce i externí webové mapové služby, včetně těch ve 3D. Geoprohlížeč umí pracovat také s lokálně uloženými soubory SHP a GPX.
Důležitou součástí aplikace je také funkce vyhledávání, která využívá geokódovacích služeb a funguje nad daty RÚIAN (jako například adresy, ulice, obce, KÚ, …) a nad Zeměpisnými jmény (Geonames). Aplikace dále nabízí také možnost rozšířeného hledání (Query dotazů) nad mapovými službami RÚIAN (např. podle čísla parcely) a nad Databází bodových polí.
Archiv
Aplikace Archiv (https://ags.cuzk.cz/archiv/) slučuje prohlížení Archivních map a Archivu leteckých měřických snímků (LMS). Po umístění bodu či polygonu do mapy a zvolení kategorie se zobrazí náhledy nalezených archiválií, které si uživatel může následně otevřít v novém okně prohlížeče. Při zobrazení detailu archiválie jsou k dispozici další relevantní informace a nástroje – například zobrazení legendy, přechod do e-shopu nebo vygenerování URL pro sdílení konkrétní archiválie, který je možné vložit například do webových stránek.
Analýzy výškopisu
V případě Analýzy výškopisu (https://ags.cuzk.cz/av/) přineslo použití ArcGIS API for 4.xx úplně nové možnosti aplikace. Geoprocessingové služby, které výpočty zajišťují, zůstaly sice stejné, ale v rámci uživatelského rozhraní došlo k řadě vylepšení. Jednotlivé widgety, které umožňují nastavení a spouštění výpočtů, jsou nyní například lépe optimalizované pro dotyková zařízení a výsledky výpočtu mají kvůli přehlednosti v každém widgetu svou vlastní záložku. Další, na první pohled viditelnou, změnou je samozřejmě i možnost zadávání výpočtů i ve 3D pohledu.
Budoucí vývoj aplikací
Jakkoli je publikování nové generace těchto aplikací velkým krokem vpřed, jejich autoři již nyní plánují postupné vylepšování a rozšiřování funkcionality. V úvahu přitom plánují brát i zpětnou vazbu od uživatelů – určitě si tedy tyto nové aplikace neváhejte vyzkoušet.
Online Kurz Spatial Anylysis začíná již 12. srpna
Chcete rozvíjet své dovednosti v oblasti prostorových analýz, osvojit si pár triků a vyzkoušet si práci na zajímavých úkolech? Pokud se zajímáte o technologické novinky a rádi si rozšiřujete obzory, tak je tento kurz určen právě Vám.
Společnost Esri pořádá další z otevřených online vzdělávacích kurzů, tentokrát s tématikou: Going Places with Spatial Analysis.
A jaká bude náplň?
První lekce začne 12. srpna a do kurzu je možné se zapsat již nyní.
Kurz je určen všem, kdo mají zájem o hlubší poznání této problematiky. Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Online a všem potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení 6týdenního kurzu pak obdrží certifikát.
Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.
Po nedávném úspěchu v oblasti Location Intelligence získala Esri od nezávislé analytické společnosti Forrester další hodnocení Leader, tentokrát na poli Climate Risk Analytics.
Hodnoceno bylo celkem osm nejvýznamnějších dodavatelů, u kterých byla posuzována celá řada ukazatelů. Jmenovitě se jednalo o proces sběru a export dat, nástroje na jejich zpracování a následnou vizualizaci. Posuzována byla také dlouhodobá vize společnosti a její plánovaný přístup k dané problematice.
Status Leadera Esri získala především díky svým pokročilým nástrojům pro práci s daty, jejich analýzu a následnou vizualizaci. Jak ale řekl prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, jedná se i o výsledek dlouhodobé systematické práce Esri v oblasti managementu životního prostředí.
Zpráva od společnosti The Forrester Wave™ je dostupná na webových stránkách Esri.
S ohledem na možnost, že se v době konání konference mohou vrátit aktivní opatření proti šíření COVID-19, jsme se rozhodli letošní konferenci uspořádat virtuální formou.
Určitě věříte, že naše rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Konference GIS Esri v ČR, to totiž není jen příležitost vyslechnout si zajímavé řečníky a získat informace o aktuálním dění v oblasti GIS. Je především místem, kde se můžeme setkávat s lidmi z oboru, s kolegy, s přáteli. Tento krok jsme proto pečlivě promýšleli a hledali způsob, jak do digitálního prostředí přenést všechny nejdůležitější části programu našich konferencí.
I letos se tedy můžete těšit na:
Další informace
Veškeré informace o programu a rozsahu konference, důležitých termínech, stejně jako kontakty na organizační tým naleznete na webových stránkách akce.
Letošní ročník Esri UC se vzhledem k celosvětové pandemii COVID-19 konal virtuálně, díky čemuž se k jejímu sledování mohlo přihlásit více než 86 000 účastníků z celého světa. Do online prostředí se přitom podařilo přenést většinu tradičního konferenčního obsahu a pro účastníky tak byla připravena třídílná plenary sekce, setkání s inspirativními hosty, technologické sekce s workshopy, virtuální výstava Map Gallery a dokonce zde byl i samostatný prostor pro networking.
Plenary Session
První den konference zahájil prezident Esri, Jack Dangermond, který prezentoval svoji vizionářskou představu týkající se budoucího směřování společnosti s přihlédnutím na sociální a environmentální problémy světa. Poté nastínil technologické novinky v softwaru ArcGIS a přiblížil práci uživatelů. Zde byla Česká republika zastoupena ukázkou urbanistické vizualizace od Magistrátu města Brna.
Jack Dangermond nezapomněl ani na každoročně udílené ceny Special Achievement in GIS, z nichž jedna opět putovala i do Česka – za projekt vytvoření a koordinace tísňových linek bylo letos oceněno Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Druhý den se pak již nesl ve znamení technologií a specialisté Esri se s účastníky podělili o nejzajímavější novinky ArcGIS. Ve středeční části přivítal Jack Dangermond dva hosty – Vicky Philips z National Geographic Society a Jeffryho Sachse z Colombia University. Hovořili spolu o tématech globální udržitelnosti, podpory vzdělávání a významu vědecké práce.
Videozáznamy z Plenary Session mohou na Youtube kanálu Esri zhlédnout i zájemci, kteří se na konferenci nestihli včas zaregistrovat. Zbývající obsah konference je až do konce srpna dostupný pouze předem přihlášeným.
Technologické sekce a workshopy
V rámci konference byla představena celá řada technologických novinek, zbrusu nových aplikací i dílčích vylepšení stávajícího softwaru ArcGIS. To vše bylo obsahem více než 370 workshopů a bezmála 160 oborových tematický sekcí.
Virtuální výstava
Účastníci Esri UC 2020 měli dokonce možnost navštívit i výstavu partnerů a sponzorů konference. Firmy zde v rámci svých virtuálních výstavních stánků prezentovaly svá technologická řešení, případové studie a návštěvníci s nimi mohli i živě diskutovat.
Map Gallery
Významnou součástí konference byla také galerie map a online aplikací, které vytvořili uživatelé ArcGIS z celého světa – i v této sekci jsme díky Mapě s příběhem od Masarykovy univerzity mohli nalézt českou stopu. Dalším českým úspěchem je zařazení do prestižní sbírky Esri Map Book, kde byly publikovány mapové aplikace ČGS.
Networking
Konferenční prostředí účastníkům umožňovalo také networking, tedy navázání profesních vztahů včetně a možnosti diskuze, která by jinak ve virtuálním prostoru nebyla možná.
Letošní, trochu netradiční a zároveň inovativní, pojetí Esri UC 2020 jsme si užili a již nyní jsme zvědaví, jak bude vypadat příští ročník konference. Po letošním úspěchu se totiž nechá očekávat, že její virtuální podoba bude nějakým způsobem zachována, i pokud se bude konference opět konat na svém tradičním místě v San Diegu.
Součástí úterního bloku přednášek na uživatelské konferenci Esri byly nejen ukázky nových verzí a funkcí tradičního softwaru, ale také představení zcela nových aplikací. Pro rychlou orientaci jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, ale pokud byste měli chuť podívat se na celý záznam – máte možnost. Odkaz na video naleznete na konci článku.
Nový Prohlížeč map je zatím stále v beta verzi, ale je k dispozici všem uživatelům ArcGIS Online. Protože je založen na nejnovější verzi JavaScriptového API, může využívat jeho nejnovější funkce. Oproti starému prohlížeči je tak možné například dynamicky měnit filtrování a symboliku, použít nové typy symboliky, jako je například metoda teček, případně zcela novou funkcionalitu – režim grafického prolnutí vrstev.
Hledali jste někdy pomocí GIS vhodnou lokalitu tím, že jste kombinovali několik vrstev s různými jevy (sklonitost, půda, pokryv, srážky) a s různými vahami? Součástí ArcGIS Pro 2.6 je prostředí Suitability Modeler, které celý proces znatelně usnadní.
Voxely jsou, jednoduše řečeno, „pixely v prostoru“. ArcGIS Pro má nyní nástroje pro práci s voxely, takže je můžeme používat například při interpolaci jevů v prostoru, při znázorňování dějů v atmosféře, v oceánu či pod zemí.
Podpora pro rychlou tvorbu mapové grafiky ve výkresu bez nutnosti zakládat novou vrstvu prvků.
Zlepšení propojení a práce se soubory AutoCAD, Civil 3D, Revit.
Utilitní síť je model pro správu, modelování, analýzu a vizualizaci inženýrských sítí. Nyní je možné tímto způsobem evidovat i ne-prostorové objekty.
Nové nástroje pro hledání souvislostí v datech v prostoru a čase (colocation) a pro vizualizaci propojení prvků mezi sebou (vztahový diagram).
LocateXT je nadstavba, která umožňuje z nestrukturovaného dokumentu získat lokalizační údaje (především souřadnice) a vytvořit z nich vrstvu mapových prvků. Funkce nadstavby jsou k dispozici i jako geoprocessingové nástroje, díky čemuž je možné je začlenit je do automatizovaného zpracování dat prostřednictvím modelů a skriptů, a je k dispozici také pro ArcGIS Enterprise.
Site Scan for ArcGIS je cloudová služba, která zajišťuje plánování automatického skenování pomocí UAV, zpracování obrazových dat a jejich analýzu. Výstupem pak může být 2D ortomozaika, 3D mesh nebo mračno bodů.
ArcGIS Analytics for IoT je cloudové řešení pro monitoring velkého počtu „chytrých zařízení“ Internetu věcí. Umožňuje prakticky v reálném čase pracovat s daty ze senzorů, spotřebičů připojených do Internetu a z GPS přijímačů. Obsahuje i nástroje pro práci s Big daty.
Nebezpečí COVID-19 je stále aktuální a pro USA to platí dvojnásob. Součástí technologického bloku byly proto i ukázky některých GIS řešení, které mohou pomoci při analýze a prevenci nemoci. Sada nástrojů Time Series Forecasting z ArcGIS Pro umožňuje pokročilou časoprostorovou analýzu dat, přičemž algoritmus dokáže sám vybrat nejvhodnější analytický model pro konkrétní zájmovou oblast. ArcGIS Indoors je sofistikované řešení pro vnitřní správu budov, které může v těchto případech posloužit i k plánování bezpečných zón mezi pracovníky, jejich střídání v kancelářích a zasedacích místnostech a při dalších úlohách, které musí organizace řešit v karanténních podmínkách. Community Contact Tracing jsou pak volně dostupné nástroje umožňující analyzovat kontakty jednotlivých sledovaných subjektů a přispět tak k prevenci rozšiřování nákazy.
Videa, která popsané novinky popisují detailněji, si můžete prohlédnout v záznamu hlavního programu konference.
V pondělí večer byla zahájena letošní uživatelská konference Esri, která se vzhledem k aktuálním okolnostem koná virtuálně. Konference se tak stala dostupnější a registrovalo se na ni již přes 70 000 účastníků. Ti mohou sledovat živé či předtočené přednášky a workshopy, prohlížet si stovky zajímavých mapových aplikací nebo se setkávat se zaměstnanci Esri a ostatními uživateli na virtuálních schůzkách.
Konferenci tradičně zahájil Jack Dangermond, prezident společnosti Esri, který se ve své přednášce zaměřil na tři hlavní témata: na roli GIS při řešení environmentálních a sociálních problémů (včetně aktuální situace s pandemií COVID-19), na novinky v technologii GIS a věnoval se i práci uživatelů GIS z celého světa. V jeho prezentaci jsme tak mohli vidět například i ukázku urbanistické vizualizace z Magistrátu města Brna.
České zastoupení ale nalezneme i ve výběru zajímavých map a aplikací Esri Map Book, který každoročně vychází ve formě tištěné knihy a webové galerie. Do tohoto prestižního výběru se letos zařadily mapové aplikace ČGS. V soutěžní přehlídce map a aplikací Map Gallery pak můžete nalézt mapu s příběhem Masarykovy univerzity MUNI 100 – The story of GIS (a podpořit ji svým hlasem).
Jack Dangermond ve své přednášce také ocenil vybrané organizace z celého světa a za inovativní nasazení geoinformačních technologií jim udělil cenu Special Achievement in GIS. Za Českou republiku se toto ocenění dostalo Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, kde GIS Esri tvoří nezastupitelnou součást jejich informační infrastruktury.
Od 19.00 můžete sledovat druhou část hlavního programu konference – novinky v technologii. Pokud jste se prozatím nestihli zaregistrovat, stále ještě máte možnost. Registrace k účasti na hlavním programu je zcela zdarma. Pokud má vaše organizace platnou systémovou podporu softwaru, můžete se zdarma účastnit i všech dalších částí konference.
Na záznam hlavního programu z prvního dne konference se můžete podívat na YouTube.
Uživatelská konference Esri je jedinečnou příležitostí, jak se dozvědět, co se ve světě GIS Esri v uplynulém roce stalo, co se plánuje pro rok následující, jaké jsou nejnovější technologie a k čemu je můžete využít. Navštívit můžete také desítky technologických workshopů, které vás naučí efektivnější postupy v aplikacích, se kterými již pracujete, nebo vám představí aplikace nové.
Letošní konference se koná virtuálně. Účastnit se jí tedy může prakticky každý, stačí se pouze na stránkách konference zaregistrovat svým uživatelským účtem Esri. Součástí konference jsou jak přímé přenosy hlavních bloků konference, tak i záznamy přednášek a workshopů, interaktivní přehlídky aplikací a místa pro on-line setkávání uživatelů.
Čím ještě je virtuální konference výjimečná? To vám prozradíme v následujícím videu.
Na začátku července proběhla aktualizace prostředí ArcGIS Online. S některými nejvýznamnějšími změnami vás seznámíme v tomto článku.
Domovská stránka organizace získala nový vzhled a také editor, ve kterém si stránku můžeme přizpůsobit. Záhlaví je určeno pro grafiku, název organizace a její logo. Tělo stránky pojme až pět bloků, které mohou obsahovat text či galerii položek z vybrané skupiny. Stránka je optimalizována pro použití na PC, tabletech i mobilních telefonech.
Novou domovskou stránku si můžeme nejprve připravit, vyzkoušet, a až bude vše nachystáno, změnu veřejně zpublikovat.
ArcGIS Notebooks je technologie pro vytváření, spouštění a sdílení programů a skriptů v jazyku Python. Notebook představuje interaktivní webové uživatelské rozhraní, ve kterém lze psát kód, dokumentovat jej a současně jej spouštět. Vše se odehrává ve webovém prohlížeči. V jeho prostředí se jednotlivé příkazy ukládají, můžeme se k nim vracet, upravovat je a spouštět v libovolném pořadí. Na ArcGIS Online jsme s Notebooky mohli zatím pracovat v beta verzi, nyní se staly oficiální součásti ArcGIS Online.
Každý vytvořený Notebook je uložen v portálu jako nová položka. Je tak možné jej sdílet s vybranou skupinou uživatelů nebo jej kdykoliv otevřít, spustit, aktualizovat či stáhnout.
Při vytváření nového Notebooku uživatel vybírá, v rámci jakého prostředí bude Notebook vytvořen:
Použití prostředí Standard je bezplatné, použití Advanced a Advanced s GPUspotřebovává kredity v závislosti na využití.
Snadnou cestou, jak vytvořit webovou aplikaci, je v Prohlížeči map na ArcGIS Online použít tlačítko Sdílet a následně Vytvořit webovou aplikaci. Pak je možné zvolit některou ze šablon. Nově některé šablony (např. Nearby, Minimalist, Zone Lookup a Attachment Viewer) obsahují i funkci Expresní nastavení, díky které lze to nejdůležitější nastavit jen pomocí několika kliknutí.
Správci organizace mohou vytvářet nové podrobné reporty. Na stránce Organizace – Stav – Reporty si mohou vytvořit zprávu o členech či o položkách v organizaci. Výsledkem je CSV soubor s výpisem dat.
Je zlepšena podpora přihlašování pomocí OpenID a vedle přihlášení účtem Facebook, Google a GitHub je možné se přihlásit i pomocí účtu Apple.
Snáze se dají hromadně přesouvat položky jednoho uživatele druhému, což je praktické zejména když potřebujeme odstranit uživatelský účet z organizace, ale jeho obsah musíme rozdělit mezi různé uživatele.
A pokud je potřeba uživatelům odstranit možnost stahování softwaru ze stránky Moje nastavení – Licence (například je zde možné stahovat instalační soubor k ArcGIS Pro), správci organizace na to získali nový přepínač.
K dispozici jsou dvě nové možnosti vykreslování rastrových služeb. Tyto možnosti nalezneme v Nabídce vrstvy – Zobrazení snímku – Vykreslovač. V této nabídce jsou k dispozici různé způsoby vykreslení (pro data obsahující nadmořskou výšku to jsou například vykreslovače „svažitost“, „orientace“, „stínování“ apod.), které jsou definované při publikaci dotyčné služby. Uživatel nyní může v nabídce Zlepšení obrazu: Typ symboliky vybrat vlastní nastavení stínovaného reliéfu: určit pozici Slunce, převýšení i použitou barevnou hypsometrickou stupnici.
Je také možné používat typ symboliky Mapa barev, který aplikuje předdefinované barvy jednotlivým hodnotám rastru. Vhodný je tedy pro klasifikované rastry.
Betaverze nového prohlížeče map se v nejbližších dnech dočká také nové funkcionality. Vrstvy v mapě bude možné slučovat do skupin, shluky prvků budou moci mít vlastní popisky (dosud byly k dispozici jen vyskakovací okna) a přijde lepší podpora vektorových symbolů.
Podrobný přehled novinek červencové aktualizace ArcGIS Online naleznete ve článku What's new in ArcGIS Online (June 2020), případně v dokumentaci What's new.
Světová uživatelská konference Esri začíná již v pondělí 13. července a vy můžete být u toho. Všechny přednášky a workshopy budou totiž přenášeny online a prostřednictvím internetu můžete navštívit i stánky vystavovatelů a virtuální výstavu map a aplikací. Na programu jsou také další doprovodné akce a nejrůznější oborová setkání.
Možná nejdůležitější informací letošního roku je, že účast na konferenci je pro každého uživatele s platnou systémovou podporou zdarma, že speciální volný vstup je k dispozici i pro studenty a že přenos z hlavních přednášek konference je volně přístupný pro každého.
Pokud by vás ale zajímaly další informace ohledně organizace nebo programu konference, doporučujeme navštívit stránku Esri User Conference Q&A, kde určitě naleznete odpověď i na vaši otázku.
Tak tedy na viděnou na Esri UC 2020.
Nezávislá analytická společnost Forrester ve své zprávě Forrester Wave: Location Intelligence Platforms Q2 2020 hodnotí firmy zabývající se oblastí location intelligence. Společnost Esri se v této zprávě umístila na předním místě s titulem leader.
Hodnocena byla celá řada parametrů týkajících se aktuální nabídky systému (práce s prostorovými daty, možnosti jejich analýzy, komplexnost softwarové platformy atd.) i dlouhodobé strategie firmy (vize vývoje, rozsah služeb, prostředí pro partnery, …).
U Esri analytici společnosti Forrester ocenili především ucelený soubor nástrojů pro zpracování a analýzu prostorových dat a zaznamenali, že si uživatelé váží její společenské odpovědnosti.
Zprávu společnosti Forrester si můžete přečíst na webové stránce Esri.
Máte rádi mapy, moderní mapové aplikace a máte chuť se podílet na rozvoji softwaru, který je vytváří? Chcete pracovat pro leadera na českém i světovém trhu v oblasti geoinformatiky? Chcete být členem dobře fungujícího týmu? Pak vás rádi poznáme.
Protože chceme náš tým rozšířit o další konzultanty a vývojáře webového GIS, hledáme někoho, kdo má alespoň základní znalosti a schopnosti vývoje ve webovém prostředí – primárně vývoje klientských aplikací v JavaScript (ES6, TypeScript, HTML5, CSS3) a ideálně i serverových aplikací nad platformou .NET či Java.
Na práci v menších týmech, kde táhneme za jeden provaz a učíme se jeden od druhého navzájem. Na projekty plné inovativních a technologicky progresivních řešení. Na moderní IT a software opravdového leadera na trhu GIS. Na další vzdělávání, a to nejen formou různých externích školení, ale také interních kurzů v ARCDATA nebo přímo v Esri.
Pokud vás tato nabídka zaujala, napište nám na adresu jobs@arcdata.cz.