info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

 

 

 

 

Geodézia, kartográfia a geoinformácia 2017-10

 

otevrena-data.gif

 

info-osobnosti3.png

 

 

 

 

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

 

 

 

Intersucho.cz

 

 

 

Práce v zahraničí

volna_mista.png

 

2016-kalendar-cr.jpg

 

 

 

 

CleverMaps CleverMaps

zdroje zpráv:

Senzory v aplikaci CleverFarm – informace hned při ruce

7.9.2017 14:15  

Zajímá vás, jaká je aktuální teplota a vlhkost na parcele v porostu či v půdě? Nebo zda ve skladu/silu se vám nespéká či neplesniví úroda? Všechny tyto informace můžete zjistit hned, z pohodlí vašeho domova či kanceláře, díky senzorům a aplikaci CleverFarm. Chytré řešení pro správu farmy nyní prochází dalšími testy a finálními úpravami.

Do dnešní doby, pokud chtěl farmář změřit např. teplotu, byl odkázán na klasické teploměry či senzory, které sice sbírali informace o naměřené hodnotě, ale stáhnout se daly pouze přes flashdisk. Senzory pro aplikaci CleverFarm, ale využívají ke komunikaci síť Sigfox, která umožňuje vzdálený přenos dat. Naměřené hodnoty jsou tedy v pravidelných intervalech posílány do aplikace a uživatel je informován bez nutnosti kamkoli jezdit. Četnost odezvy se dá nastavit od 10 minut po několik hodin a přizpůsobí se tak různým potřebám.

Mezi jednotlivé typy senzorů patří: senzor do porostu, půdy, meteostanice a senzor do skladu. Jednotlivé senzory nesou vždy informaci o teplotě a vlhkosti, senzory v půdě a skladu sledují informace v několika úrovních a meteostanice navíc sbírá množství srážek.

image

Na prvním obrázku je vidět seznam senzorů, aktivované senzory ukazují aktuální teplotu a vlhkost, neaktivní senzory, zatím nebyly rozmístěny a čekají na spuštění uživatelem. Jednotlivé hodnoty se vždy ukládají do aplikace a uživatel může pak přehledně na grafu vidět jak se vlhkost či teplota během dne měnily. V historických datech je pak možné zobrazit si i průměrnou vlhkost, teplotu a úhrn srážek v měsíci či v roce.

image

Zmíněné funkce aplikace CleverFarm v průběhu roku testujeme s farmáři a vylepšujeme dle potřeby. Hledáme, co vše má smysl uživateli zobrazovat, tak aby informace ze senzorů měly co nejvyšší přidanou hodnotu.

Dále plánujeme například možnost nastavení upozornění při překročení určené hranice. Uživatel by dostal upozornění, že teplota či vlhkost dosáhla kritické hranice a je nutné situaci řešit.

Modul i s jednotlivými senzory bude v prodeji od začátku roku 2018 a uživatelé aplikace CleverFarm se mají určitě na co těšit.

Senzory v aplikaci CleverFarm – informace hned při ruce

7.9.2017 14:15  

Zajímá vás, jaká je aktuální teplota a vlhkost na parcele v porostu či v půdě? Nebo zda se vám ve skladu/silu nespéká či neplesniví úroda? Všechny tyto informace můžete zjistit hned, z pohodlí vašeho domova či kanceláře, díky senzorům a aplikaci CleverFarm. Chytré řešení pro správu farmy nyní prochází dalšími testy a finálními úpravami.

Dosud byli farmáři odkázáni na klasické teploměry či senzory, které sice sbíraly informace o naměřené hodnotě, ale stáhnout se daly pouze přes flashdisk. Senzory pro aplikaci CleverFarm ale využívají ke komunikaci síť Sigfox, která umožňuje vzdálený přenos dat. Naměřené hodnoty jsou tedy v pravidelných intervalech posílány do aplikace a uživatel je informován bez nutnosti kamkoli jezdit. Četnost odezvy se dá nastavit od 10 minut po několik hodin a přizpůsobí se tak různým potřebám.

Mezi jednotlivé typy senzorů patří: senzor do porostu, půdy, meteostanice a senzor do skladu. Jednotlivé senzory nesou vždy informaci o teplotě a vlhkosti, senzory v půdě a skladu sledují informace v několika úrovních a meteostanice navíc sbírá množství srážek.

image

Na prvním obrázku je vidět seznam senzorů, aktivované senzory ukazují aktuální teplotu a vlhkost, neaktivní senzory zatím nebyly rozmístěny a čekají na spuštění uživatelem. Jednotlivé hodnoty se vždy ukládají do aplikace a uživatel může přehledně na grafu vidět, jak se vlhkost či teplota během dne měnily. V historických datech je pak možné zobrazit si i průměrnou vlhkost, teplotu a úhrn srážek v měsíci či v roce.

image

Zmíněné funkce aplikace CleverFarm v průběhu roku testujeme s farmáři a vylepšujeme dle potřeby. Hledáme, jaké informace jsou pro uživatele zajímavé, aby ze senzorů měl co největší přidanou hodnotu.

Dále plánujeme například možnost nastavení upozornění při překročení určené hranice. Uživatel by dostal upozornění, že teplota či vlhkost dosáhla kritické hranice a je nutné situaci řešit.

Modul i s jednotlivými senzory bude v prodeji od začátku roku 2018 a uživatelé aplikace CleverFarm se mají určitě na co těšit.

CleverFarm na moři

25.7.2017 14:47  

Náš CEO, Ondřej Tomas, je vášnivý jachtař. Na jachtu bere svou rodinu, přátele, kamarády, kolegy… Jednoduše se občas nechá přemluvit, aby někoho svezl nebo s ním absolvoval regatu. Jednoho dne se ale sám rozhodl, že vezme na výlet po moři celý tým CleverFarm, jako odměnu za bezesné noci strávené nad „nitrátovou směrnicí“.

 Protože se ale tým CleverFarm na jednu standardní jednotrupou plachetnici „bavárku“ nevměstná, Ondřej požádal svého kamaráda, fotografa Pavla Nesvadbu, shodou okolností také vášnivého jachtaře, aby dělal skippera druhé posádce. V úterý 27. 6. se tak obě posádky vydaly auty na cestu směr Chorvatsko, do země moře, olivových hájů a Gorana Ivaniševiće. Naší domovskou marínou se stalo město Biograd na Moru.

Z deníku posádky:

Den 1

K večeru dorazila do maríny postupně všechna auta se členy posádky. Vybalili jsme věci a našli svoje plachetnice. Mnozí z nás nikdy uvnitř takové lodi nebyli. Obdivovali jsme tedy chytré uložení hrnců, útulnost kajut a ergonomii dvoutaktního splachovacího záchodu. Večer jsme navštívili místní konobu, kde Ondřej podal základní informace o bezpečnosti jednotrupé plachetnice s kýlem („V podstatě se nemůžeme převrátit“) a pochopitelně o mořské nemoci v její nejlepší variantě („Nechoďte do podpalubí, když to moc houpe“).

Den 2

Hned druhý den jsme pochopili, co je tím myšleno. Vítr byl silný „jugo“ a přetrval až do nočních hodin. Loď jela v permanentním náklonu, z police v podpalubí občas vypadl hrnec, posádka ale zůstala na lodi.

Hned ráno jsme dostali rychlé školení k ovládání lodi a docela rychle jsme poznali, co je výtah, otěž, hlavní plachta, gena, rolfok, vinšna, ráčna, stěžeň, ráhno, topenanta, otěžový jezdec, záseky, fendery, jak vytáhnout a svinout plachty, co je návětrná a závětrná strana. Menší problémy byly s nácvikem základních uzlů, bez kterých se na lodi neobejdete, nutno však dodat, že i přes značnou kreativitu ve vázaní lodního uzlu, jsme nic důležitého v moři nezanechali (kromě klobouku, který mi ulétl hned první den).

Zanedlouho už ale posádky kmitaly po palubách a lodě křižovaly proti větru směr národní park Telašćica. Do zátoky jsme dorazili v odpoledních hodinách. Uvázali jsme lodě k bojkám a po chvíli doplul na člunu i místní ranger Goran s kasičkou… za stání na bojkách se platí nemalá kuna.

Součástí každé takové lodi je vždy i malý člun s motorem pro několik lidí. Ten náš byl ucházející… a to doslova. Než jsme se všichni přemístili z lodi na Dugi otok, byla ho půlka. Zajímavostí ostrova je slané jezero Mir a romantické útesy na jeho vnějším pobřeží, což jsme si nemohli nechat ujít.

Den 3

Čtvrtek byl čarovný. Cílem bylo opuštěné filmařské městečko Mana, kde se točil film, který nikdo neviděl. Už samotné kotvení v zátoce mělo svoje kouzlo. Úkol zněl jasně: kotvu spustit, co to jde, a nebyl čas lámat si hlavu nad tím, kde a jak je zakončen řetěz kotvy. Krátce na to jsme tak pozorovali, kterak konec řetězu opouští naviják a mizí pod hladinou. Všechno ale nakonec dobře dopadlo, řetěz byl ještě přivázán lanem do kotevní skříně a po několika pokusech, kdy pomohla síla (zkuste to s metrákovým řetězem na houpající se lodi), se nám jej podařilo nasadit zpět na naviják. Uf.

Po krátké koupačce se posádky vydaly na výšlap k útesům městečka, kde jsme také pořídili pár fotek. Další štace byla ostrov Žut. Tentokrát, za úplného bezvětří, již byla možnost i něco dobrého uvařit za jízdy. Kapitáni sice měli nějaké poznámky o absenci živočišné bílkoviny (zejména té vepřové) v hromadném stravování, Maňo ale nakonec přichystal aspoň tuňákový salát, za což mu náleží bobřík efektivního vaření.

Večer jsme kotvili v maríně Bain, která, troufám si tvrdit, na naši návštěvu jen tak nezapomene. Symbolem večera se stal slovinec s obrovskou luxusní plachetnicí, který si nás chtěl získat hlasitou reprodukcí chorvatských národních písní. Povedlo se to ale pouze částečně, protože Ondrejko a Martin vzápětí opáčili jejich slovenskou variantou. Veselí se tak protáhlo do ranních hodin.

Den 4

Poslední plavební den bylo naprosté bezvětří, takže jsme většinou jeli na motor. Nikomu to, zdá se, nevadilo, ráno bylo náročné a kapitáni vycítili, že svěřit loď posádce v takovém stavu by se nemuselo vyplatit. Plavbu si někteří zpestřili tažením za lodí na laně a večer jsme ještě stihli pokoupit na trhu pár lahví oliváčů a společně oslavili, tentokrát decentně, úspěšnou plavbu společnou večeří v místní konobě.

Mně osobně se plavba moc líbila, bylo fajn si vyzkoušet něco nového a poznat Chorvatsko a krásu jeho ostrovů z jiné perspektivy, než z pláže. Ale jachting není pro každého, a obzvláště ne pro slabé žaludky, taky jsem měl občas namále. Příště ale pojedu zase.

P.S.: Mořská nemoc se nakonec až na jednoho nejmenovaného jedince neprojevila. Rybičky tak snídaly pouze ovocný salát, který na žhavém letním slunci změnil své skupenství na ovocnou polévku.

Jenc Jan Martinák

CleverMaps tmelí tým na Divoké Orlici aneb jak „markeťačka“ do firmy přišla

14.7.2017 0:39  

Poslední výjezdní setkání zaměstnanců společnosti CleverMaps, a s ní úzce spjatých firem, které se konalo v polovině června, probíhalo ryze v neformálním duchu. V táborové osadě Suté Břehy jsme strávili příjemný den naplněný různými aktivitami s úmyslem stmelit kolektiv, abychom druhý den ráno vyrazili v kánoích zmapovat tok řeky Divoká Orlice.

image

Smyslem výjezdního setkání tentokrát nebylo vytyčit cíle a mise, stanovit si strategii, ani polemizovat nad tím, co děláme špatně a proč, a v čem je nutné se změnit a co je potřeba dělat jinak. Jednoduše ne. Cílem výjezdního setkání bylo pobavit se, strávit spolu nějaký čas a naplnit hodnoty, o kterých se stále utvrzujeme, že je v CleverMaps žijeme.

Zpočátku jsem byla mírně nervózní, protože jsem netušila co očekávat. Do firmy jsem na pozici marketingového manažera nastoupila nedávno, zatím jsem nestihla proniknout do firemní kultury ani se blíže poznat s kolegy, a slovíček o neformální zábavě na teambuildingu lišících se od reality jsem slyšela už nespočet. Pak jsem ale sama sebe přesvědčila, že je lepší neočekávat vůbec nic a být připravená na vše.

V úterý 12. června ráno jsme se tedy ze všech možných koutů republiky sjeli do tábořiště, kde jsme složili tašky a netrpělivě očekávali, co se bude dít. Krátké slovo úvodem v podání zakladatele společnosti Ondřeje Tomase bylo působivé a velmi pozitivní. Přesto mě mé myšlenky zavedly k úvahám, jaké to v mém novém zaměstnání přeci jen bude.

image

CleverMaps je na první pohled startup jako každý jiný. Občas se potácí s příliš rychle se měnící situací, s přívalem horkých nápadů, které mají najednou vyšší prioritu než vše ostatní, s chybějícími lidmi i financemi. Prezentuje se jako svobodná firma s plochou strukturou, ve které se smí mluvit upřímně a otevřeně o všem.

Typický startup ale charakterizuje i fakt, že je plný dravých a ambiciózních lidí, s hromadou skvělých nápadů a chutí je všechny realizovat. A stejně tak je tomu i u nás. Ten umí to, ten tohle, a každý je odhodlaný přinést firmě přesně to, co odpovídá jeho profesi. Úspěšný produkt, kvalitní kód, lepší design, spokojené zákazníky, zisk i úspěch. A důležité je, že se každý může realizovat přesně v tom, co ho baví.

Lidi v CleverMaps ale nejsou jen zapálení pracanti. Mají i svou lidskou tvář, hromadu zájmů a rádi se baví, což potvrdila i první aktivita, kterou si pro nás na „výjezdku“ připravil SID, kouč, který se týmu už nějaký ten pátek věnuje. Úkolem bylo odprezentovat na neurčité konferenci produkty společnosti a vzbudit zájem u ostatních účastníků. Rozdělení do skupin proběhlo čistě náhodně a fantazii se při vymýšlení meze nekladly. Narychlo secvičené scénky jsme pak předvedli před publikem tvořeným ostatními týmy a výborně jsme se u toho pobavili.

image

Nakonec zábava je jednou z hodnot, která je podle lidí v CleverMaps pro společnost charakteristická. Shodují se ale i na jiných, které jsou mnohdy daleko důležitější. Lze je popsat třeba slovy: důvěra, rodina, ochota pomáhat a sdílet, svoboda, jistota a otevřenost. A při dalších hrách v průběhu dne se ukazuje, že tomu tak vážně je.

Hecujeme se v rychlostní soutěži při postupném „sbírání“ kartiček s čísly náhodně poházenými v obdelníkové výseči vymezené lanem, kdy v jednu chvíli může být uvnitř výseče pouze jeden z nás. Každý zná svůj úkol a ví, že když při příštím pokusu zabere aspoň o kousek víc, celkový výsledek se může výrazně zlepšit. A zdá se, že to bereme zodpovědně, ani ne kvůli sobě, ale kvůli ostatním.

Spoléháme se na sebe i při štafetě ve formě tiché pošty a především pak při přípravě táboráku a jídla pro celý tým, společně myjeme nádobí a pak i zpíváme u plápolajícího ohně. Trochu nezúčastněně to vše kolem pozoruji a přijde mi neuvěřitelné, že takhle to může v tak hojném počtu lidí fungovat. Začínám ale věřit, že slova o svobodné firmě nejsou prázdná a firemní kultura se zde tvoří podobně jako kultura lidová.

image

Otevřenost lidí SID prověřuje dalším úkolem, při kterém opouštím svou komfortní zónu. Můj vnitřní hlas panicky křičí: „Pomoc! Vždyť jsem tady mezi nimi pořád ještě cizinka!“, ale nevzdávám to. Všichni si vzájemně koukáme do očí, podáváme si ruce a učíme se chválit a děkovat si navzájem za maličkosti, za drobnosti, za úsměvy i za podporu. Jsem mile překvapená a pak ještě jednou, když všichni otevřeně píšou na papíry z flipchartu své názory při poslední aktivitě.

Úkol, který uzavírá část dne organizovanou SIDem, kromě otázek na firemní hodnoty a význam CleverMaps v našich životech, obsahuje také otázku na to, co nám v CleverMaps vadí nebo naopak chybí. Objevují se zde například hesla: Vystupování navenek, Marketing, který není, Chybí články na blogu, Lepší web, Marketing firemní kultury a podobně. A právě zde nacházím odpovědi na mnohé otázky.

V rámci poobědové siesty jsme totiž měli věnovat čas sami sobě a nahlédnout do sebe samých. Popřemýšlet nad tím, kam se chceme v určitém časovém horizontu dostat, zda jsme na cestě, která vede k seberealizaci a rozvoji nás samých, a zda jsme v tuto životní chvíli na správném místě. A ukazuje se, že snad ano.

Dělat marketing ve svobodné firmě, kde je ve vás vkládaná obrovská důvěra, a kde cítí, že vás potřebují, je velká zodpovědnost. Ale taky obrovská výzva. Nespornou úlevou je vědomí, že marketing nikdy nemůže stát osamocený, a je navázaný na produkt, vývoj i obchod. A pokud po vaší pomoci ostatní kolegové volají a uvědomují si, že bez vás výsledky jejich práce svět nikdy nespatří, jste vítězem. Máte skvělý tým, který vás podrží, pomůže vám a společnými silami můžete brand i produkt s radostí servírovat na trh.

image

Pohledem na kouzelnou noční oblohu plnou hvězd a na kroužek vytrvalců pějících u ohně se loučím s úterním dnem plným zážitků. A ačkoli pořád nevím, co všechno mě v CleverMaps čeká, jsem ráda, že jsem součástí týmu. Uléhám na palandu táborové chatky a usínám, abych načerpala nové síly pro další den na sjezd Divoké Orlice.

Ve středu ráno si dáváme v táboře snídani a nezbytnou kávičku, balíme tašky a vyrážíme za dobrodružstvím. Rozdělujeme se náhodně do dvojic, fasujeme lodě, pádla, i pivo, skáčeme do lodí a plujeme. A tak, jak je pro lidi v CleverMaps obvyklé, užíváme si legraci, děláme srandičky, smějeme se, na oko spolu závodíme a krademe si piva přivázaná na provázku za lodí. Těm, kteří se cvakli, ale běžíme pomoct zachránit loď i utopené věci, čekáme na nejslabší posádky a společně obědváme v polních podmínkách špinavýma rukama. Když potom odpoledne pomalu dojíždíme do cíle, vybavuje se mi, že někdo na otázku, co pro něj CleverMaps znamená, odpověděl „best off“.

- ZuZana Vintrová -

image

CleverMaps tmelí tým na Divoké Orlici aneb jak „markeťačka“ do firmy přišla

14.7.2017 0:39  

Poslední výjezdní setkání zaměstnanců společnosti CleverMaps, a s ní úzce spjatých firem, které se konalo v polovině června, probíhalo ryze v neformálním duchu. V táborové osadě Suté Břehy jsme strávili příjemný den naplněný různými aktivitami s úmyslem stmelit kolektiv, abychom druhý den ráno vyrazili v kánoích zmapovat tok řeky Divoká Orlice.

image

Smyslem výjezdního setkání tentokrát nebylo vytyčit cíle a mise, stanovit si strategii, ani polemizovat nad tím, co děláme špatně a proč, a v čem je nutné se změnit a co je potřeba dělat jinak. Jednoduše ne. Cílem výjezdního setkání bylo pobavit se, strávit spolu nějaký čas a naplnit hodnoty, o kterých se stále utvrzujeme, že je v CleverMaps žijeme.

Zpočátku jsem byla mírně nervózní, protože jsem netušila, co očekávat. Do firmy jsem na pozici marketingového manažera nastoupila nedávno, zatím jsem nestihla proniknout do firemní kultury ani se blíže poznat s kolegy, a slovíček o neformální zábavě na teambuildingu lišících se od reality jsem slyšela už nespočet. Pak jsem ale sama sebe přesvědčila, že je lepší neočekávat vůbec nic a být připravená na vše.

V úterý 12. června ráno jsme se tedy ze všech možných koutů republiky sjeli do tábořiště, kde jsme složili tašky a netrpělivě očekávali, co se bude dít. Krátké slovo úvodem v podání zakladatele společnosti Ondřeje Tomase bylo působivé a velmi pozitivní. Přesto mě mé myšlenky zavedly k úvahám, jaké to v mém novém zaměstnání přeci jen bude.

image

CleverMaps je na první pohled startup jako každý jiný. Občas se potácí s příliš rychle se měnící situací, s přívalem horkých nápadů, které mají najednou vyšší prioritu než vše ostatní, s chybějícími lidmi i financemi. Prezentuje se jako svobodná firma s plochou strukturou, ve které se smí mluvit upřímně a otevřeně o všem.

Typický startup ale charakterizuje i fakt, že je plný dravých a ambiciózních lidí, s hromadou skvělých nápadů a chutí je všechny realizovat. A stejně tak je tomu i u nás. Ten umí to, ten tohle, a každý je odhodlaný přinést firmě přesně to, co odpovídá jeho profesi. Úspěšný produkt, kvalitní kód, lepší design, spokojené zákazníky, zisk i úspěch. A důležité je, že se každý může realizovat přesně v tom, co ho baví.

Lidi v CleverMaps ale nejsou jen zapálení pracanti. Mají i svou lidskou tvář, hromadu zájmů a rádi se baví, což potvrdila i první aktivita, kterou si pro nás na „výjezdku“ připravil SID, kouč, který se týmu už nějaký ten pátek věnuje. Úkolem bylo odprezentovat na neurčité konferenci produkty společnosti a vzbudit zájem u ostatních účastníků. Rozdělení do skupin proběhlo čistě náhodně a fantazii se při vymýšlení meze nekladly. Narychlo secvičené scénky jsme pak předvedli před publikem tvořeným ostatními týmy a výborně jsme se u toho pobavili.

image

Nakonec zábava je jednou z hodnot, která je podle lidí v CleverMaps pro společnost charakteristická. Shodují se ale i na jiných, které jsou mnohdy daleko důležitější. Lze je popsat třeba slovy: důvěra, rodina, ochota pomáhat a sdílet, svoboda, jistota a otevřenost. A při dalších hrách v průběhu dne se ukazuje, že tomu tak vážně je.

Hecujeme se v rychlostní soutěži při postupném „sbírání“ kartiček s čísly náhodně poházenými v obdelníkové výseči vymezené lanem, kdy v jednu chvíli může být uvnitř výseče pouze jeden z nás. Každý zná svůj úkol a ví, že když při příštím pokusu zabere aspoň o kousek víc, celkový výsledek se může výrazně zlepšit. A zdá se, že to bereme zodpovědně, ani ne kvůli sobě, ale kvůli ostatním.

Spoléháme se na sebe i při štafetě ve formě tiché pošty a především pak při přípravě táboráku a jídla pro celý tým, společně myjeme nádobí a pak i zpíváme u plápolajícího ohně. Trochu nezúčastněně to vše kolem pozoruji a přijde mi neuvěřitelné, že takhle to může v tak hojném počtu lidí fungovat. Začínám ale věřit, že slova o svobodné firmě nejsou prázdná a firemní kultura se zde tvoří podobně jako kultura lidová.

image

Otevřenost lidí SID prověřuje dalším úkolem, při kterém opouštím svou komfortní zónu. Můj vnitřní hlas panicky křičí: „Pomoc! Vždyť jsem tady mezi nimi pořád ještě cizinka!“, ale nevzdávám to. Všichni si vzájemně koukáme do očí, podáváme si ruce a učíme se chválit a děkovat si navzájem za maličkosti, za drobnosti, za úsměvy i za podporu. Jsem mile překvapená a pak ještě jednou, když všichni otevřeně píšou na papíry z flipchartu své názory při poslední aktivitě.

Úkol, který uzavírá část dne organizovanou SIDem, kromě otázek na firemní hodnoty a význam CleverMaps v našich životech, obsahuje také otázku na to, co nám v CleverMaps vadí nebo naopak chybí. Objevují se zde například hesla: Vystupování navenek, Marketing, který není, Chybí články na blogu, Lepší web, Marketing firemní kultury a podobně. A právě zde nacházím odpovědi na mnohé otázky.

V rámci poobědové siesty jsme totiž měli věnovat čas sami sobě a nahlédnout do sebe samých. Popřemýšlet nad tím, kam se chceme v určitém časovém horizontu dostat, zda jsme na cestě, která vede k seberealizaci a rozvoji nás samých, a zda jsme v tuto životní chvíli na správném místě. A ukazuje se, že snad ano.

Dělat marketing ve svobodné firmě, kde je ve vás vkládaná obrovská důvěra, a kde cítí, že vás potřebují, je velká zodpovědnost. Ale taky obrovská výzva. Nespornou úlevou je vědomí, že marketing nikdy nemůže stát osamocený, a je navázaný na produkt, vývoj i obchod. A pokud po vaší pomoci ostatní kolegové volají a uvědomují si, že bez vás výsledky jejich práce svět nikdy nespatří, jste vítězem. Máte skvělý tým, který vás podrží, pomůže vám a společnými silami můžete brand i produkt s radostí servírovat na trh.

image

Pohledem na kouzelnou noční oblohu plnou hvězd a na kroužek vytrvalců pějících u ohně se loučím s úterním dnem plným zážitků. A ačkoli pořád nevím, co všechno mě v CleverMaps čeká, jsem ráda, že jsem součástí týmu. Uléhám na palandu táborové chatky a usínám, abych načerpala nové síly pro další den na sjezd Divoké Orlice.

Ve středu ráno si dáváme v táboře snídani a nezbytnou kávičku, balíme tašky a vyrážíme za dobrodružstvím. Rozdělujeme se náhodně do dvojic, fasujeme lodě, pádla, i pivo, skáčeme do lodí a plujeme. A tak, jak je pro lidi v CleverMaps obvyklé, užíváme si legraci, děláme srandičky, smějeme se, na oko spolu závodíme a krademe si piva přivázaná na provázku za lodí. Těm, kteří se cvakli, ale běžíme pomoct zachránit loď i utopené věci, čekáme na nejslabší posádky a společně obědváme v polních podmínkách špinavýma rukama. Když potom odpoledne pomalu dojíždíme do cíle, vybavuje se mi, že někdo na otázku, co pro něj CleverMaps znamená, odpověděl „best of“.

- ZuZana Vintrová -

image

Práce nás baví, ale občas „hackáme“

20.6.2017 15:46  

CleverMaps má za sebou další z nepravidelně pravidelných hackatonů. Již počtvrté jsme v průběhu dvou dnů v netradičně složených týmech pracovali na úkolech, které se od naší rutinní práce trochu odchylují, ale které jsme vyhodnotili jako užitečné, zajímavé a přínosné.

V CleverMaps to totiž není pouze o práci na produktech a projektech pro zákazníky, ale také o seberealizaci, rozvoji, prohlubování vztahů s kolegy, rozvíjení týmové spolupráce a ducha a taky… „Světe, div se!“… taky o zábavě.

Vhodnou platformou pro naplňování těchto cílů je hackaton, který je zároveň společenskou událostí, při které můžeme debatovat nad různými strastmi vývojářské komunity, našich softwarových produktů, a dalšími problémy prvního světa… a tak vůbec.

A protože se nám po delší době naplnil zásobník podnětů na malá vylepšení a drobné vychytávky, na jejichž zapracování není v rámci běžného pracovního režimu prostor, řekli jsme si: „Je čas, uspořádat další hackaton!“ Slovo dalo slovo, padlo rozhodnutí, vybrali jsme vhodný termín a bylo hotovo.

Ve čtvrtek 18. května ráno už jsme netrpělivě vyhlíželi naše kolegy z různých koutů republiky. Ale protože do Brna chtějí všichni, stojí se na něj dlouhá fronta. A tak pražská sekce dorazila s menším zpožděním. To nám ale vůbec nevadilo. Alespoň jsme měli čas v poklidu posnídat dobroty, které připravily naše milé kolegyně a kolegové. Souběžně probíhala totiž soutěž o „Nejlepší chlebíček“. Souboj mezi jednohubkáři a chlebíčkáři byl ale tak krutý, že byli nakonec vyhlášení vítězové obou kategorií.

Plni sil a elánu jsme tedy přistoupili k zahájení hackatonu. Návrhů se sešlo dost a práce ještě víc. Témata se týkala například vývoje mobilní aplikace poskytující přehled nemovitého majetku uživatele, použití cachování pro zrychlení načítání rastrových dat, interaktivní vizualizace datového modelu a také vývoji CleverBota, který by nám usnadnil vyhledávání kontaktů na kolegy nebo třeba aktuálního menu v nejbližší restauraci.

Zadání byla vykopnuta, řešitelé se rozdělili do týmů a hon za prestižní vítěznou trofejí mohl začít. Lámali jsme si hlavy, diskutovali, kódili, smáli jsme se a skvěle se bavili. Dvoudenní maraton jsme proložili večerní LAN party – CounterStrike a hraním deskovky - Arkam Horror. Někteří programovali bez přestávky, ti více unavení si ustlali na gauči, pod stolem nebo prostě na zemi, obeskládaní našimi pohankovými bochánky a přikrytí spacákem nebo výtiskem posledního čísla CleverTimes.

Usilovný boj o získání prestižní putovní ceny byl ukončen v pátek úderem půl čtvrté a následovaly prezentace výsledků. Potvrdilo se, že hackaton má smysl. Znovu se ukázalo, že je to pro nás opravdu dobrá vzpruha, která přináší nakopnutí celého týmu do dalších projektů a potvrzuje, že jsme schopni velmi rychle rozpracovat zadání i v netradičním uskupení lidí.

O vítězi se hlasovalo a vyhrál projekt CleverBot. Osobně ale považuji za vítěze každého, kdo se zúčastnil, za což všem děkuji a gratuluji. Myslím, že se udělal obrovský kus práce a nejen firmu, ale i každého z nás, to posunulo zase o kousek dál.

Zana

Zobrazení pozemků v mapě

2.5.2017 12:17  

Ať už jste vlastníkem nebo uživatelem pozemku, potřebujete vědět, kde daný pozemek leží. Zní to jako samozřejmost, ale ne vždy je jednoduché takovou skutečnost zjistit. Které informace dokážu získat z veřejných zdrojů a které už ne? A jaké výhody má zobrazení daných pozemků v aplikaci Clever Assets?

V minulém článku jsme psali o veřejných zdrojích, odkud mohu zjistit, co vlastním. Nejčastěji využívaným nástrojem je Nahlížení do katastru nemovitostí (dále jen “Nahlížení do KN”) a proto si teď ukážeme výstupy, které je možné z tohoto zdroje získat.

V Nahlížení do KN musím zadat název katastrálního území a parcelní číslo. Pokud je parcela vedena v digitální podobě, zobrazí se přímo náhled konkrétní parcely v mapě, viz obrázek 1, modře vyznačená parcela.

Obr. 1: Parcela katastru nemovitostí v digitální podobě

Pokud pozemek není digitalizován, je zanesen pouze v papírové mapě, a my si proto v Nahlížení do KN můžeme zobrazit jen rastr těchto původních papírových map. Jsou dvě možnosti, kde je takový pozemek evidován: buď v katastru nemovitostí (dále jen “KN”), nebo ve zjednodušené evidenci (dále jen “ZE”).

Pokud se jedná o parcelu nedigitalizované mapy KN, mapová on-line aplikace dokáže pouze zacílit v rastru katastrální mapy na tzv. definiční bod parcely, ale parcelu nám aplikace nijak nezvýrazní. Rastr katastrální mapy je možné si promítnout nad leteckým snímkem, abychom viděli, kde parcela leží v terénu.

Obr. 2: Nedigitalizovaná parcela v KN spolu s leteckým snímkem

Jestliže je ale mapa vedená ve ZE, parcela nemá definiční bod, podle kterého by bylo možné ji zacílit v mapě. Bude proto zobrazeno celé katastrální území, viz obr. 3.

Obr. 3: Mapa celého katastrálního území

Pokud vím, případně tuším, kde parcela v terénu leží, dokážu ji najít. Když to nevím, musím hledat parcelní číslo v celém katastrálním území. To je však časově náročné a nepohodlné.

Obr. 4: Pozemky ve ZE

U parcel ZE jsou k dispozici pouze základní údaje o parcele: parcelní číslo, číslo listu vlastnictví a výměra. Chybí např. způsob využití a druh pozemku.

Zobrazení pozemků v aplikaci Clever Assets

Aplikace Clever Assets umí zobrazit vlastněné pozemky, a to včetně parcel zjednodušené evidence, např. s leteckým snímkem nebo s půdními bloky LPIS. V aplikaci jednoduše vidíte, kdo hospodaří na vašem pozemku, resp. měl by vám platit pachtovné.

Obr. 5: Zobrazení parcel ZE společně s půdními bloky LPIS v aplikaci Clever Assets

V Clever Assets je možné najednou v jednom mapovém okně zobrazit více vlastněných parcel ve více katastrálních územích, viz obr. 6, což Nahlížení do KN neumožňuje.

Obr. 6: Zobrazení vlastněných parcel v aplikaci Clever Assets (žlutě jsou vyznačeny vlastněné pozemky, růžově hranice katastrálního území)

Navíc je možné ke každé parcele evidovat pachtovní smlouvu a vést kompletní agendu správy pozemků. Aplikace dokáže zobrazit všechny vlastněné i propachtované pozemky, a ty dále rozlišit podle různých kritérií. To vše je možné zobrazit např. společně s půdními bloky LPIS, viz obr. 7.

Obr. 7: Parcely dle právního vztahu v aplikaci Clever Assets

Věříme, že jsme vám objasnili vyhledání parcel v Nahlížení do KN a také možnosti zobrazení parcel v naší aplikaci Clever Assets.

Tým Clever Assets

Kde leží mé pozemky

21.4.2017 11:34  

Každý vlastník chce jistě vědět, co vlastní a kde jeho pozemky leží. V případech, kdy např. získáte pozemek v dědickém řízení, to může být mnohdy složité. Zvláště, jedná-li se o zemědělské pozemky. Přinášíme vám proto praktický seznam zdrojů, odkud je to možné zjistit, doplněný o jejich výhody i nevýhody.

K získání informací o vlastněném pozemku slouží katastr nemovitostí (dále “KN”). Ten je určujícím zdrojem informace o tom, které nemovitosti vlastním, protože zápis v katastru je důkazem vlastnického práva k nemovitosti. Kromě obvyklých výstupů, jako je výpis z listu vlastnictví nebo snímek katastrální mapy, je možno vyžádat kompletní přehled vlastnictví pro zadanou osobu.

Pro přesnější představu, kde se pozemek v terénu nachází, ale tyto podklady slouží jen velmi orientačně, v nezastavěné části obce obzvlášť.

KN je veřejný seznam, do kterého je možné nahlížet různými způsoby. V první řadě je  samozřejmě možné fyzicky navštívit katastrální úřad. Výhodou je, že pracovníci zde mají zkušenosti, mohou vám poradit a přesně ví, co kde hledat. Nevýhodou je časová náročnost a zpoplatnění některých výstupů. Mnohem pohodlnější a rychlejší je využít jednu z on-line aplikací Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, a to Nahlížení do katastru nemovitostí (dále “Nahlížení do KN”) nebo Dálkový přístup do katastru nemovitostí (dále “Dálkový přístup” nebo “DP”).

Nahlížení do KN

Většina vlastníků pravděpodobně využije tuto volně přístupnou webovou aplikaci, která je, na rozdíl od DP, zdarma a nevyžaduje žádnou registraci. Možnosti výstupů jsou však proti Dálkovému přístupu omezené.

V Nahlížení do KN je možno získávat vybrané informace o parcelách, budovách a jednotkách evidovaných v KN, včetně informace o jejich vlastnících.

Velmi užitečnou funkcí je zobrazení mapy. V té lze na podkladu leteckého snímku (tzv. ortofota) zobrazit katastrální mapu a v ní zvýraznit konkrétní pozemek. Jisté omezení nastává u parcel, které ještě nejsou evidovány v digitálních mapách. Parcely katastru nemovitostí jsou alespoň přiblíženy díky definičnímu bodu. U parcel zjednodušené evidence jakákoliv digitální prostorová informace chybí. Je možné si pouze zobrazit rastr mapy pozemkového katastru a konkrétní pozemek podle parcelního čísla dohledat.

Od určitého měřítka mapy se již katastrální mapy nezobrazují a jsou nahrazeny základními mapami (přehledové mapy), ve kterých však nelze vidět některé širší souvislosti. V Nahlížení do KN tak třeba nejde najednou zobrazit větší množství parcel ve více katastrálních územích, nebo situaci, kdy jsou od sebe parcely vzdáleny a leží např. na druhém konci obce.  

Nahlížení do katastru dále neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS, což oceníte zejména, když potřebujete zjistit, kdo na vašem pozemku hospodaří a měl by tedy platit pacht.

Dálkový přístup

Výpis všech nemovitostí subjektu zadaného dle příjmení a jména, rodného čísla nebo IČ v příslušném kraji je možno získat i prostřednictvím Dálkového přístupu.

DP je vyhrazen pouze pro uživatele, kteří mají založen zákaznický účet, na němž budou veškeré uživatelem provedené výstupy účtovány. Zákaznické účty jsou určeny především pro právnické a fyzické osoby, které předpokládají trvalé a časté využívání DP.

Výstupy z KN jsou formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem. Nevýhodou DP je, že je tato aplikace zpoplatněna a stejně jako Nahlížení do KN, ani DP neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS.

Mapová aplikace CleverAssets

Tato aplikace umožňuje zobrazení všech vlastních pozemků, včetně parcel zjednodušené evidence, v jednom mapovém okně spolu s půdními bloky. Pozemky je navíc možno zobrazit i ve více katastrálních územích, dokud to umožňuje rozlišení.

Srovnání grafických výstupů z veřejných zdrojů a z aplikace CleverAssets pro vás chystáme v dalším článku.

Tým CleverAssets

5 Q’s for Ondřej Tomas, Co-Founder of CleverMaps

27.3.2017 12:42  

What benefits do companies get out of visualizing their data?

In terms of the location intelligence software, it’s the context. It helps you to understand why a particular thing is happening.

Entire article here.

Ondřej Tomas: CleverMaps pomáhá zemědělcům, bankéřům i maloobchodním řetězcům

24.3.2017 11:07  

Rozhovor s Ondřejem Tomasem o využití dat pro chytré mapy, čemu se CleverMaps momentálně věnuje a co chystá do budoucna.

Společnost CleverMaps v současné době pracuje pro firmy jako Česká spořitelna, ČEZ, Teta drogerie, Ředitelství silnic a dálnic nebo zemědělské farmy a velké vlastníky půdy. V dubnu uvede na trh nový agroevidenční software a ve druhém pololetí se soustředí na nové zahraniční trhy, především na Velkou Británii a Německo.

Celý článek je k dispozici zde.

Zjednodušená evidence

16.3.2017 10:02  

V České republice je ještě 600 tisíc parcel vedených ve zjednodušené evidenci. Co to znamená a jaká rizika to přináší? Je možné takové pozemky vidět v digitální podobě?

Ve zjednodušené evidenci jsou evidovány zemědělské a lesní pozemky, jejichž hranice v terénu neexistují (nejsou jednoduše rozeznatelné - např. oddělené polní cestou, či lesem) a jsou sloučeny do větších půdních celků. Jedná se o parcely bývalých pozemkových evidencí jako jsou pozemkový katastr, evidence nemovitostí, přídělový operát či scelení.

Existence parcel ve zjednodušené evidenci je pouze dočasná, do doby jejich zobrazení v katastrální mapě (především v rámci zpracování katastrálních map do digitální podoby).

Vzhledem k tomu, že parcely ZE nejsou digitalizované, může být velmi problematické tyto parcely jednoduše “papírově” identifikovat. Jejich čísla jsou totiž součástí historických katastrálních map. Reálně je lze dohledat pouze v papírových mapách, které je třeba fyzicky objednat na příslušném katastrálním pracovišti.

V těchto mapách však můžou být často nepřesnosti, které mohou vést ke sporům s vlastníky okolních pozemků. Pokud sousedé užívají pozemky ve vzájemné shodě, drobnější nepřesnost jim zpravidla nečiní potíže. Spory ale mohou nastat při stavbě plotu,  nebo například garáže či zahradního domku u hranic pozemku. S problémem se lze setkat i při koupi pozemku, kdy nový vlastník zaplatí i za metry, které mu fakticky nepatří.

Do doby, než u Vašich pozemků dojde k digitalizaci, což se děje v rámci pozemkových úprav, uvidíte své pozemky pouze v papírové podobě bez jakýchkoliv souvislostí s realitou v terénu.

Aplikace CleverAssets umožňuje zobrazení  vlastněných nemovitostí on-line, a to včetně parcel zjednodušené evidence, dohromady nejen s ortofotem nebo rastry katastrálních map, ale i v souvislosti s jinými mapovými a databázovými podklady. Dále vytváří i prostorové analýzy pro požadované aspekty, např. územní plány, registr půdních bloků LPIS (tzv. registr půdních bloků). V aplikaci tak třeba jednoduše vidíte, který uživatel je zaregistrován v LPIS a tedy na vašem pozemku hospodaří, resp. měl by vám platit nájemné.

Co mi tedy zobrazení pozemků v digitální podobě přinese?

 • vím, kde leží mé pozemky v souvislosti s ortofotem
 • nemusím se obávat sporů spojených s neoprávněným užíváním nebo výběrem nájemného či pachtovného
 • pozemky využívám efektivně - pronajímám nebo obhospodařovávám vše, co mi patří
 • odhalím případnou hrubou chybu ve výměře evidované v katastru nemovitostí v porovnáním se stavem mapy

Tým CleverAssets

Zobrazení parcel zjednodušené evidence v on-line mapě?

16.3.2017 10:02  

V České republice je ještě 600 tisíc parcel vedených ve zjednodušené evidenci. Co to znamená a jaká rizika to přináší? Je možné takové pozemky vidět v digitální podobě?

image

Ve zjednodušené evidenci jsou evidovány zemědělské a lesní pozemky, jejichž hranice v terénu neexistují (nejsou jednoduše rozeznatelné - např. oddělené polní cestou, či lesem) a jsou sloučeny do větších půdních celků. Jedná se o parcely bývalých pozemkových evidencí jako jsou pozemkový katastr, evidence nemovitostí, přídělový operát či scelení.

Existence parcel ve zjednodušené evidenci je pouze dočasná, do doby jejich zobrazení v katastrální mapě (především v rámci zpracování katastrálních map do digitální podoby).

image

Vzhledem k tomu, že parcely ZE nejsou digitalizované, může být velmi problematické tyto parcely jednoduše “papírově” identifikovat. Jejich čísla jsou totiž součástí historických katastrálních map. Reálně je lze dohledat pouze v papírových mapách, které je třeba fyzicky objednat na příslušném katastrálním pracovišti.

image

V těchto mapách však můžou být často nepřesnosti, které mohou vést ke sporům s vlastníky okolních pozemků. Pokud sousedé užívají pozemky ve vzájemné shodě, drobnější nepřesnost jim zpravidla nečiní potíže. Spory ale mohou nastat při stavbě plotu,  nebo například garáže či zahradního domku u hranic pozemku. S problémem se lze setkat i při koupi pozemku, kdy nový vlastník zaplatí i za metry, které mu fakticky nepatří.

Do doby, než u Vašich pozemků dojde k digitalizaci, což se děje v rámci pozemkových úprav, uvidíte své pozemky pouze v papírové podobě bez jakýchkoliv souvislostí s realitou v terénu.

Aplikace CleverAssets umožňuje zobrazení  vlastněných nemovitostí on-line, a to včetně parcel zjednodušené evidence, dohromady nejen s ortofotem nebo rastry katastrálních map, ale i v souvislosti s jinými mapovými a databázovými podklady. Dále vytváří i prostorové analýzy pro požadované aspekty, např. územní plány, registr půdních bloků LPIS (tzv. registr půdních bloků). V aplikaci tak třeba jednoduše vidíte, který uživatel je zaregistrován v LPIS a tedy na vašem pozemku hospodaří, resp. měl by vám platit nájemné.

Co mi tedy zobrazení pozemků v digitální podobě přinese?

 • vím, kde leží mé pozemky v souvislosti s ortofotem
 • nemusím se obávat sporů spojených s neoprávněným užíváním nebo výběrem nájemného či pachtovného
 • pozemky využívám efektivně - pronajímám nebo obhospodařovávám vše, co mi patří
 • odhalím případnou hrubou chybu ve výměře evidované v katastru nemovitostí v porovnáním se stavem mapy

Tým CleverAssets

Dodatečné přiznání k dani z nemovitých věcí

1.3.2017 13:33  

Poměrně často se stává, že vlastník prodá či nakoupí pozemek na konci roku. Poté podá návrh na vklad do katastru nemovitostí, ale ani do 31.12. není vklad zapsán. Nastává otázka, jak má potom stihnout podat přiznání k dani z nemovitých věcí.

image

V těchto případech vlastník nemá povinnosti podat daňové přiznání do 31.1., ale až do konce 3. měsíce následujícího po měsíci zapsání. Stejné pravidlo platí v případě dědického řízení, které přesahuje z jednoho roku do dalšího.

Uveďme si to na příkladu:

Pan Novák koupil na konci roku 2016 pozemek. Návrh na vklad do katastru nemovitostí podal 15.12. a zápis do katastru nemovitostí byl proveden až 3.1.2017. V takovém případě má pan Novák čas na podání přiznání k dani z nemovitých věcí až do 30. dubna 2017.

Potřebujete vyhotovit dodatečné přiznání k dani z nemovitých věcí a nevíte si rady? Obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme.

Tým CleverAssets

E-book pro vlastníky a uživatele zemědělské půdy

6.2.2017 10:42  

Vydali jsme e-book. Ocení ho jak vlastníci půdy, tak její uživatelé.

Jak vypadá dobrá pachtovní smlouva, jak efektivně nakoupit zemědělskou půdu nebo kdy potřebuji geometrický plán? Tyto a další otázky jsme se snažili objasnit v jednotlivých článcích. Co myslíte, povedlo se nám to?

E-book je volně ke stažení na našich stránkách, přejeme příjemné čtení.

Tým CleverAssets

Jak vyvolat pozemkové úpravy

3.1.2017 12:28  

Pro některé subjekty jsou pozemkové úpravy zajímavým nástrojem jak zhodnotit svoje pozemky. Jak však tento poměrně náročný proces spustit? Nejprve je třeba si položit otázku, pro které subjekty na trhu se zemědělskou půdou je vyvolání pozemkových úprav výhodné a pro které nikoliv.

image

Velký přínos především pro obce

Asi nejzajímavější jsou pozemkové úpravy pro příslušné obce. Nejen, že dojde k výraznému zpřehlednění vlastnických vztahů díky nové digitální katastrální mapě, která je výstupem pozemkových úprav. Mnohem zajímavějším pro místní samosprávy je tzv. plán společných zařízení. Ten je vytvořen v průběhu prací a je to v podstatě jakýsi regulační plán extravilánu obce. Vznikne tak návrh cestní sítě, návrh protipovodňových a protierozních opatření či návrh prvků ekologické stability. Tato společná zařízení jsou navrhována do vlastnictví příslušné obce. Díky tomu lze po dokončení pozemkových úprav bez majetkoprávních komplikací stavět zpevněné polní cesty, cyklostezky, protipovodňové poldry či sázet aleje podél cest. Z těchto důvodů je hlavním nositelem iniciativy zahájení pozemkových úprav zejména obec.

Pro běžné vlastníky je nejzajímavější scelení

Pro některé, zejména větší vlastníky, může být přínosem scelení jednotlivých pozemků. Takto lze např. z dvaceti pozemků různorodě umístěných v extravilánu obce vytvořit jeden či dva pozemky. Tím se významně zlepšují podmínky pro racionální hospodaření. 

Nejméně nadšenou stranou v pozemkových úpravách bývají zpravidla místní zemědělci. Dokončením pozemkových úprav zanikají práva k užívání pozemků, což způsobuje zesílení konkurenčního tlaku od dalších zemědělských subjektů. To v konečném důsledku může znamenat navýšení pachtovného za užívání pozemků, čímž dochází k růstu nákladů na obhospodařování půdy.

Role pozemkového úřadu

Pokud patříte do skupiny těch, pro které je zajímavé pozemkové úpravy vyvolat, tak doporučujeme kontaktovat místně příslušný státní pozemkový úřad. Ten je ze zákona povinen pozemkové úpravy zahájit v případě, že žádost o zahájení podají vlastníci, kteří vlastní více než polovinu výměry zemědělské půdy zájmového území. I z tohoto je zřejmé, že zde je úloha příslušné obce nezastupitelná. Nejen, že zpravidla vlastní poměrně významnou výměru, její role je ale především koordinační. Kdo jiný může informovat a ve výsledku sdružit poměrně velkou část vlastníků a přesvědčit je o výhodnosti celého procesu než právě obec.

Kdy se můžete dočkat realizace?

V případě, že je státnímu pozemkovému úřadu doručeno dostatečné množství žádostí, je celé řízení zahájeno. Proces je to poměrně složitý (několikerá jednání se všemi vlastníky půdy, jednání s dotčenými orgány státní správy ad.), proto je nutné počítat s dobou trvání v řádu několika roků, zpravidla 2 až 6 let.

Daň z nemovitých věcí

28.12.2016 14:02  

Daňové přiznání za rok 2017 je třeba podat do 31.1.2017. Koho se povinnost týká, kam a jak daňové přiznání podat?

Daň z nemovitých věcí zahrnuje daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Je to jediná daň, která se platí předem, avšak na placení není třeba spěchat. Zaplatit ji je možné až do konce května 2017 a v případě zemědělců až do konce srpna. A pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, můžete si platbu rozdělit do dvou splátek.

Kdo musí podat daňové přiznání

Daňové přiznání musí podat ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1.1.2017. Existuje i výjimka a to, když je vlastník neznámý. V tom případě je poplatníkem daně uživatel.

Daňové přiznání však musí podat jen ten, u jehož nemovitostí se měnily skutečnosti, které ovlivňují vyměření daně. Co to znamená? Pokud jste nakoupili, prodali nebo zdědili nemovitost, případně se změnila výměra nemovitosti nebo došlo ke změně typu pozemku, pak jste povinni podat nové daňové přiznání. V opačném případě pouze obdržíte platební příkaz z finančního úřadu.

Byl pozemek v minulém roce dotčen digitalizací nebo pozemkovými úpravami? I v tomto případě máte s největší pravděpodobností povinnost podat nové daňové přiznání.

Kam se přiznání podává

Daňové přiznání se podává vždy místně příslušnému správci daně, tedy finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitost nachází.

Vlastníte-li pozemky ve více krajích, pak tedy nezapomeňte na to, že daňové přiznání musíte podat  každému příslušnému finančnímu úřadu zvlášť.

Jakým způsobem přiznání doručit

Možnosti, jakým způsobem daňové přiznání podat, jsou celkem tři: osobně na příslušný finanční úřad, poštou nebo elektronicky. Nezapomeňte na to, že pro vlastníky datových schránek je elektronické podání povinností. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši 2 000 Kč.

Přiznání je potřeba dodat do úterý 31.1.2017, je však tolerováno zpoždění maximálně 5 pracovních dnů. Ale pozor, pátý den již musí být přiznání doručeno! Za delší prodlení již naskakuje penále, konkrétně 0,05 % stanovené daně za každý den zpoždění, maximálně však do výše 5 % daně a zároveň do částky 300 000 Kč.

Potřebujete připravit přiznání k dani z nemovitých věcí? Ozvěte se a my to uděláme za Vás rychle, správně a včas. Více na www.cleverassets.cz.

Daň z nemovitých věcí

28.12.2016 14:02  

Přiznání k dani z nemovitých věcí za rok 2017 je třeba podat do 31.1.2017. Koho se povinnost týká, kam a jak daňové přiznání podat?

Daň z nemovitých věcí zahrnuje daň z pozemků a daň ze staveb a jednotek. Je to jediná daň, která se platí předem, avšak na placení není třeba spěchat. Zaplatit ji je možné až do konce května 2017 a v případě zemědělců až do konce srpna. A pokud je daň vyšší než 5 000 Kč, můžete si platbu rozdělit do dvou splátek.

Kdo musí podat daňové přiznání

Daňové přiznání musí podat ten, kdo je vlastníkem nemovitosti k 1.1.2017. Existuje i výjimka a to, když je vlastník neznámý. V tom případě je poplatníkem daně uživatel.

Daňové přiznání však musí podat jen ten, u jehož nemovitostí se měnily skutečnosti, které ovlivňují vyměření daně. Co to znamená? Pokud jste nakoupili, prodali nebo zdědili nemovitost, případně se změnila výměra nemovitosti nebo došlo ke změně typu pozemku, pak jste povinni podat nové daňové přiznání. V opačném případě pouze obdržíte platební příkaz z finančního úřadu.

Byl pozemek v minulém roce dotčen digitalizací nebo pozemkovými úpravami? I v tomto případě máte s největší pravděpodobností povinnost podat nové daňové přiznání.

Kam se přiznání podává

Daňové přiznání se podává vždy místně příslušnému správci daně, tedy finančnímu úřadu, v jehož obvodu územní působnosti se nemovitost nachází.

Vlastníte-li pozemky ve více krajích, pak tedy nezapomeňte na to, že daňové přiznání musíte podat  každému příslušnému finančnímu úřadu zvlášť.

Jakým způsobem přiznání doručit

Možnosti, jakým způsobem daňové přiznání podat, jsou celkem tři: osobně na příslušný finanční úřad, poštou nebo elektronicky. Nezapomeňte na to, že pro vlastníky datových schránek je elektronické podání povinností. Za porušení této povinnosti hrozí pokuta ve výši 2 000 Kč.

Přiznání je potřeba dodat do úterý 31.1.2017, je však tolerováno zpoždění maximálně 5 pracovních dnů. Ale pozor, pátý den již musí být přiznání doručeno! Za delší prodlení již naskakuje penále, konkrétně 0,05 % stanovené daně za každý den zpoždění, maximálně však do výše 5 % daně a zároveň do částky 300 000 Kč.

Potřebujete připravit přiznání k dani z nemovitých věcí? Ozvěte se a my to uděláme za Vás rychle, správně a včas. Více na www.cleverassets.cz.

Tisková zpráva společnosti CleverMaps

23.12.2016 10:48  

CleverMaps konsoliduje vlastnickou strukturu a rozšiřuje spolupráci se skupinou MindForge

Celá tisková zpráva zde

Měsíc MOVEMBER v CleverMaps

9.11.2016 10:48  

Již druhým rokem se tým našich kolegů s názvem “CleverMovember Team” zapojil do kampaně nadačního fondu Muži proti rakovině s názvem MOVEMBER. Na tvářích šesti statečných již raší kníry, které se budou pečlivě udržovat až do konce listopadu.

Přispějte na tuto kampaň prostřednictvím našeho “Clever Movember Teamu” (http://moteam.co/clevermovember-team) a muži, jděte na preventivní vyšetření rakoviny prostaty.

Scelení pozemků, náročná cesta pro zhodnocení pozemků

7.11.2016 10:45  

Někteří vlastníci přemýšlejí, jak svoje rozdrobené pozemky lépe zhodnotit. Jedním z prvních nápadů na řešení je scelení pozemků. Je to však poměrně náročný proces. 

Pokud chcete svoje pozemky scelit a tím je zhodnotit formou běžné směny vlastnictví, je třeba splnit jednu základní podmínku - musíte nalézt někoho, který má podobné zájmy. Vytipování partnera, s kterým by bylo výhodné pozemky směnit, můžete provést náhodným výběrem z dat katastru. Druhou variantou je obrátit se na odborníky, kteří pro vás zakoupí katastrální data a z nich vytipují potenciální partnery pro jednání.

Nyní je třeba začít jednat, a to nejlépe osobně. Začnou padat návrhy, argumenty, budou se objevovat překážky. Protistrana může mít různé strategické zájmy - zemědělská činnost (scelením se mohou změnit podmínky pro potenciální vstup nového zemědělského subjektu do lokality, což zpravidla není žádoucí) či potenciální výstavba (některé pozemky jsou vlastníky záměrně drženy v konkrétní lokalitě pro potenciální zhodnocení).

Finálním aktem je podpis smlouvy a zápis do katastru nemovitostí. Celý proces je poměrně složitý a spoustu vlastníků odradí. 

Ukázka roztříštěného pozemku

Druhou cestou jsou pozemkové úpravy, o kterých jsme psali v jednom z minulých článků. V nich je scelení pozemků jedním z cílů. V případě, že ho budete vyžadovat, tak pokud k tomu nejsou technické překážky, je ve výsledném návrhu nového uspořádání tato vaše podmínka zpravidla splněna. Za toto scelení nic neplatíte, náklady na pozemkové úpravy totiž hradí stát. Nicméně je třeba dodat, že zpracování pozemkových úprav je několikaletý proces. A jak pozemkové úpravy v určité lokalitě vyvolat? O tom se dozvíte v některém z našich příštích článků.   

CleverAssets

Scelení pozemků, náročná cesta pro zhodnocení pozemků

7.11.2016 10:45  

Někteří vlastníci přemýšlejí, jak svoje rozdrobené pozemky lépe zhodnotit. Jedním z prvních nápadů na řešení je scelení pozemků. Je to však poměrně náročný proces. 

Pokud chcete svoje pozemky scelit a tím je zhodnotit formou běžné směny vlastnictví, je třeba splnit jednu základní podmínku - musíte nalézt někoho, který má podobné zájmy. Vytipování partnera, s kterým by bylo výhodné pozemky směnit, můžete provést náhodným výběrem z dat katastru. Druhou variantou je obrátit se na odborníky, kteří pro vás zakoupí katastrální data a z nich vytipují potenciální partnery pro jednání.

Nyní je třeba začít jednat, a to nejlépe osobně. Začnou padat návrhy, argumenty, budou se objevovat překážky. Protistrana může mít různé strategické zájmy - zemědělská činnost (scelením se mohou změnit podmínky pro potenciální vstup nového zemědělského subjektu do lokality, což zpravidla není žádoucí) či potenciální výstavba (některé pozemky jsou vlastníky záměrně drženy v konkrétní lokalitě pro potenciální zhodnocení).

Finálním aktem je podpis smlouvy a zápis do katastru nemovitostí. Celý proces je poměrně složitý a spoustu vlastníků odradí. 

image

Ukázka roztříštěného pozemku

Druhou cestou jsou pozemkové úpravy, o kterých jsme psali v jednom z minulých článků. V nich je scelení pozemků jedním z cílů. V případě, že ho budete vyžadovat, tak pokud k tomu nejsou technické překážky, je ve výsledném návrhu nového uspořádání tato vaše podmínka zpravidla splněna. Za toto scelení nic neplatíte, náklady na pozemkové úpravy totiž hradí stát. Nicméně je třeba dodat, že zpracování pozemkových úprav je několikaletý proces. A jak pozemkové úpravy v určité lokalitě vyvolat? O tom se dozvíte v našem dalším článku.

CleverAssets

Správa majetku pod kontrolou

11.10.2016 16:38  

Ať už půdu pronajímám nebo sám využívám, je velmi důležité mít ve svém vlastnictví pořádek. To je zřejmé. Většina vlastníků půdy samozřejmě ví, co vlastní.

Vzhledem ke změnám v katastru nemovitostí, směnám mezi zemědělci, pozemkovým úpravám, scelování pozemků apod. může docházet k větším či menším nesrovnalostem, na které potom může vlastník pozemků doplatit, v nejhorším případě i ztrátou části pozemků nebo jejich kvality.

Proč je tedy dobré vědět, co PŘESNĚ vlastním?

 • Nestane se mi, že vlastním pozemek, aniž bych ho sám využíval nebo ho propachtovával.
 • Daňové přiznání bude 100% správně a napoprvé.
 • Mnou propachtovaný pozemek nebude obdělávat někdo třetí bez mého vědomí.
 • Mám přesný přehled o příjmech a výdajích plynoucích z vlastnictví nemovitosti.
 • Mohu srovnávat a případně vhodně prodávat, nakupovat či směňovat.
 • Mám vždy k dispozici a po ruce podklady pro jednání se zemědělci, dalšími vlastníky nebo úřady.

Že je to samozřejmost? 

O následcích nedořešených smluvních vztahů jsme již psali zde.

Z našich zkušeností vyplývá, že až 20 % zemědělské půdy mají její vlastníci pronajato nevýhodně, nebo ji dokonce nepronajímají vůbec.

Vytvořit správně daňové přiznání může zabrat spoustu času. Automatizované vytvoření příslušného souboru a zaslání na portál Finanční správy může ušetřit i několik týdnů práce.  A pokud se k tomu přidají řádně a systematicky vedené pachtovní smlouvy, může být úspora času ještě větší.

Prvním krokem, který proto našim klientům doporučujeme, je analýza vlastnictví, díky které zjistí, co přesně vlastní a získají tak jistotu.

Více na www.cleverassets.cz

Pozemkové úpravy, příležitost či strašák?

29.9.2016 11:03  

Spousta vlastníků se domnívá, že se s jejich pozemky bez souhlasu nemůže nic stát. Hrát hru “mrtvého brouka” se však v procesu pozemkových úprav nemusí vyplatit.

Nejvýraznější možností ovlivňující vlastnická práva k zemědělským pozemkům je proces zvaný “pozemkové úpravy”. Ty jsou zpracovávány ve veřejném zájmu a jejich cílem je prostorově uspořádat pozemky tak, aby se na nich dalo racionálně hospodařit.

image

Všichni vlastníci v lokalitách, kde pozemkové úpravy probíhají, jsou informováni o celém procesu na společném zasedání zvaném “úvodní jednání”. V průběhu jednotlivých etap jsou pak všichni několikrát písemně kontaktováni včetně výzvy k osobnímu jednání. Tou nejzásadnější částí je pak projednání návrhu nového uspořádání pozemků. Pokud se do komunikace se zpracovatelem pozemkových úprav vlastník zapojí, zpravidla jsou jeho případné připomínky akceptovány. Opačná pasivní hra se však nemusí vyplatit. V případě zachování zákonných kritérií (rozdíl maximálně 4 % v ceně pozemku, 10% ve výměře, 20% ve vzdálenosti od středu obce) se váš pozemek může ocitnout na opačné straně katastrálního území. Vlastník pak může být nepříjemně překvapen.

Nepodceňujte proto výzvu k jednání v rámci pozemkových úprav.

Jak pozemkové úpravy vyvolat se dočtete v článku zde.

CleverAssets

Pozemkové úpravy, příležitost či strašák?

29.9.2016 11:03  

Spousta vlastníků se domnívá, že se s jejich pozemky bez souhlasu nemůže nic stát. Hrát hru “mrtvého brouka” se však v procesu pozemkových úprav nemusí vyplatit.

Nejvýraznější možností ovlivňující vlastnická práva k zemědělským pozemkům je proces zvaný “pozemkové úpravy”. Ty jsou zpracovávány ve veřejném zájmu a jejich cílem je prostorově uspořádat pozemky tak, aby se na nich dalo racionálně hospodařit.

Všichni vlastníci v lokalitách, kde pozemkové úpravy probíhají, jsou informováni o celém procesu na společném zasedání zvaném “úvodní jednání”. V průběhu jednotlivých etap jsou pak všichni několikrát písemně kontaktováni včetně výzvy k osobnímu jednání. Tou nejzásadnější částí je pak projednání návrhu nového uspořádání pozemků. Pokud se do komunikace se zpracovatelem pozemkových úprav vlastník zapojí, zpravidla jsou jeho případné připomínky akceptovány. Opačná pasivní hra se však nemusí vyplatit. V případě zachování zákonných kritérií (rozdíl maximálně 4 % v ceně pozemku, 10% ve výměře, 20% ve vzdálenosti od středu obce) se váš pozemek může ocitnout na opačné straně katastrálního území. Vlastník pak může být nepříjemně překvapen.

Nepodceňujte proto výzvu k jednání v rámci pozemkových úprav.

CleverAssets

Nedořešené smluvní vztahy jsou rizikem pro čerpání dotací

14.9.2016 17:23  

Hospodaříte bez platné pachtovní smlouvy na zemědělských pozemcích? Jak dramatickou dohru může tato situace vyvolat, popisuje tento článek na Novinky.cz.

Díky pořádku v evidenci pachtovních smluv lze tato rizika eliminovat a nepřicházet tak o příjmy z dotací. Webová aplikace Clever Assets vám může se správou vašeho majetku významně pomoci.

Pachtovní smlouva v aplikaci CleverAssets

12.9.2016 9:14  

Nepořádek v pachtovních smlouvách pro vlastníka půdy znamená ušlý pacht, pro zemědělce riziko, že vlastník půdu propachtuje někomu jinému. Hlídat ale aktuálnost smluv a neustálé změny vlastníků v katastru nemovitostí je mnohdy nad lidské síly, nemyslíte?

Efektivní správa majetku podle nás znamená pořádek v dokumentech a co nejméně času stráveného administrativou. Proto je založení pachtovní smlouvy v aplikaci Clever Assets otázkou 3 minut. Vše již máte přichystáno, stačí doplnit propachtovatele či pachtýře, parcely a zvolit šablonu pachtovní smlouvy.

Jak založit pachtovní smlouvu v CleverAssets?

Nejdříve je potřeba vyplnit základní informace, jako jsou smluvní strany (pachtýř a propachtovatel), zda se jedná o smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou, podmínky výpovědi, předkupní právo a podpropachtování. Je možné zvolit šablonu s již přednastavenými kritérii. Je zde prostor i na poznámky z jednání mezi propachtovatelem a pachtýřem.

Dalším krokem je přidání parcel výběrem ze seznamu všech parcel propachtovatele. Automaticky se tak zobrazí přehledný seznam všech parcel, které budou součástí smlouvy, který je navíc doplněn mapovým oknem, kde jsou všechny vybrané parcely zobrazeny nad ortofotem a dotčenými půdními bloky.

image

Každou z parcel je možné samostatně jednoduše editovat a nebo ze seznamu odebrat. Můžeme zadat informaci o propachtované ploše, o úhradě daně z nemovitých věcí a editovat i druh pozemku podle skutečnosti.

Nakonec je potřeba zvolit způsob výpočtu pachtovného, jeho výši a výplatní termín, je zde i možnost počítat pachtovné s náhradou daně či bez ní.

VZOR PACHTOVNÍ SMLOUVY včetně přílohy je ke stažení zde.

Jak aplikace funguje si můžete sami zdarma vyzkoušet v našem demu, ke kterému lze získat přístup na stránkách www.cleverassets.cz.

Dopravní konference a Dopravní veletrh v Pardubicích

9.9.2016 14:23  

Již podruhé jsme se aktivně jako partner zúčastnili Dopravní konference a Dopravního veletrhu v Pardubicích. Skvěle zorganizovaná akce přitáhla desítky odborníků z oblasti silniční, železniční, letecké i vodní dopravy. S klíčovými příspěvky vystoupili zástupci Ministerstva dopravy, SFDI, Ředitelství silnic a dálnic ČR, ŠŽDC, Pardubického kraje a Správy a údržby silnic Pardubického kraje. Náš CEO prezentoval výsledky projektu plošné analýzy majetkoprávnich vztahů pod silnicemi v Pardubickém kraji, ze které vyplývá, že až 24 % plochy ideálních silničních pozemků patří jiným vlastníkům. Současně představil naše aplikace SyMAP a DiMAP, které správcům infrastruktury pomáhají tento problém efektivně řešit. 

image

Naše řešení jsme pak zájemcům prezentovali na navazujícím veletrhu. 

image

Nový design aplikace CleverAssets

29.8.2016 17:05  

Naše aplikace prošla minulý týden redesignem. Ten přinesl nejen nový vzhled, ale i několik nových funkcí.

image

Obr. 1: Ukázka nového designu aplikace

Zapracovali jsme zejména na výstupech z aplikace. Kromě úpravy exportů seznamu smluv a parcel, kde je nyní možné volit z více variant, je nyní v Reportech a analýzách k dispozici sada několika nových výstupů.

image

Obr. 2: Reporty, analýzy

Asi nejzajímavější je část týkající se analýzy parcel. K dispozici jsou hned tři výstupy:

1. moje parcely v cizích půdních blocích

Zde je možné nalézt seznam všech mých parcel ležících v půdních blocích ostatních subjektů, včetně vyčíslení výměry dotčené půdními bloky. Toto oceníte zejména při směně užívání parcel.

2. moje parcely mimo moje půdní bloky

Tento výstup umožňuje nalézt seznam všech mých parcel ležících mimo půdní blok. Na tyto parcely např. neberete dotace, nebo na nich nehospodaříte a přitom platíte pachtovné.

3. cizí parcely v mých půdních blocích

Chcete nalézt parcely ve Vámi obhospodařovaných půdních blocích, které nemáte zasmluvněné? V aplikaci CleverAssets máte nově dvě možnosti, jak se k seznamu dostat. Kromě tohoto exportu můžete nově využít i přidaného filtru “pacht neuzavřen (užívání bez smlouvy)” v seznamu parcel. Tento výstup také využijete při směně užívání parcel.

image

Obr. 3: Cizí parcely v mých půdních blocích

Jeden z nově přidaných výstupů se svým pojetím vymyká těm dosavadním. V seznamu parcel při výběru parcel jen na několika LV lze vytvořit export přibližně podobný “Výpisu z katastru nemovitostí” obohacený o cenové a součtové údaje.

image

Obr. 4: Export “Výpisu z katastru nemovitostí” 

Stránka Reporty a analýzy obsahuje užitečné statistické údaje, které obvykle požadují vedení firem. Jedná se o celkovou výměru obhospodařované půdy, výměru půdy ve vlastnictví, LPIS a výměru půdy propachtované a upozornění na různé nesrovnalosti.

image

Obr. 5: Reporty a analýzy

Pevně věříme, že se Vám nová podoba aplikace líbí.

Jak aplikace funguje si můžete sami zdarma vyzkoušet v našem demu, ke kterému lze získat přístup na stránkách www.cleverassets.cz.

Přehledná správa majetku zvyšuje výnosy z pachtu

17.8.2016 10:16  

Vlastníte zemědělskou půdu? V tom případě jistě víte, jakou administrativní zátěž to přináší. Každoroční daňová přiznání, hlídání vývoje cen půdy, vyjednávání s jednotlivými zemědělci, správa pachtovních smluv. Pokud vlastníte pozemky ve více katastrálních územích, může se jednoduše stát, že ztratíte přehled, zda pronajímáte a dostáváte pachtovné za skutečně všechny své pozemky a zda máte vše řádně smluvně ošetřeno v pachtovních smlouvách.

CleverAssets, aplikace pro správu zemědělské půdy, veškerou agendu týkající se správy majetku výrazně zjednodušuje. Jde o online aplikaci, která díky průběžné aktualizaci s katastrem nemovitostí zajišťuje aktuální online přehled o smluvních vztazích, pomáhá automaticky generovat pachtovní smlouvy a podklady pro dotace ke každému pozemku a vytvoření daňového přiznání je záležitostí na pár minut. Díky grafickým výstupům vše vidíte jasně a přehledně, navíc bez složitých instalací nového softwaru.

image

Vlastníkům zemědělské půdy jsme schopni připravit kompletní analýzu jejich vlastnictví a doporučit konkrétní kroky pro zvýšení výnosů z pachtů. Díky mnoholetým zkušenostem s katastrem nemovitostí a vlastním průzkumům trhu nabízíme také poradenství v oblasti nákup a prodej půdy a zajištění potřebné agendy.

image

Aplikace je určena nejen vlastníkům půdy, ale také hospodařícím zemědělcům, kterým hlídá změny ve vlastnictví půdy, automaticky vyplácí pacht, zjednodušuje směny pozemků a mnoho dalšího. 

Pořádek v pachtovních smlouvách přispívá k nastavení tržní ceny pachtů a férovému jednání mezi vlastníkem a zemědělcem, což je klíčem pro zachování kvality půdy pro budoucí generace.

Více o tom, jak aplikace funguje, také na www.cleverassets.cz.

Česká města a otevřená data: zlepšení, ale také nečinnost

2.6.2016 11:22  

Stejně jako loni, i letos jsme hodnotili datovou otevřenost 26 statutárních měst. A stejně jako loni, i letos znovu vyhrála Praha. Zatímco loni jí sekundoval pouze Děčín, letos se k těmto dvěma průkopníkům přidaly také Plzeň, Brno a Ostrava.

Srovnání jsme provedli podle Konceptu inteligentních měst, která posuzuje otevřenost měst podle jejich schopnosti publikovat vlastní data. Výsledné hodnocení se skládá z hodnocení kvantity a kvality otevřených dat města.

Praha oproti loňskému roku ještě zvýšila počet datových sad, které poskytuje zdarma - napočítali jsme jich 107.

Plzeň skončila druhá, letos se jí podařilo spustit portál s otevřenými daty, na kterém zveřejnila 128 datových sad.

Brno skončilo třetí. Místo vývoje vlastního řešení vsadili ve městě na portál DataHub, na kterém dnes publikují 48 datových sad.

Ostrava se letos rovněž zařadila mezi seznam měst podporujících koncept otevřených dat. Prostorová data poskytují ve formátech ESRI Shapefile, GeoJSON, GML a DXF na mapovém portálu města.

Děčín klesl z loňského druhého místa na páté.

Otevřená data jsou potenciálním zdrojem inovací, nových služeb, mohou městu přinést úspory, které vyplynou z využití dat komerčními subjekty.

Více informací přináší aktuální číslo magazínu Smart Cities.

Další seminář pro pracovníky evidence půdy

25.4.2016 16:01  

Již podruhé jsme se rozhodli podělit o svoje zkušenosti týkající se zemědělské půdy a katastru nemovitostí s těmi, kteří se evidencí půdy dlouhodobě zaobírají. Ve spolupráci s Institutem vzdělávání v zemědělství se uskutečnil v pátek 22. dubna 2016 v Brně seminář, jehož lektory byli naši kolegové Oldřich Kahoun a Daniel Vráblík. Přítomné posluchače z farem v regionu Brno-venkov informovali o katastru nemovitostí, pozemkových úpravách, dani z nemovitých věcí a dalších zajímavostech týkajících se správy půdy. 

Součástí semináře byla také prezentace naší unikátní aplikace CleverAssets včetně našeho krátkého videa.

I letos jsme sázeli stromy

18.4.2016 12:26  

Tak jako na podzim i nyní v sobotu 16.4.2016 jsme se připojili k iniciativě firmy KenticoTrees for bugs”. Sebrali jsme se a vyrazili do Sebranic, kde jsme vysázeli švestku za každý bug v našich aplikacích, který nám za poslední půl rok naši uživatelé nahlásili.

Na fotografii jsme celá skupina. Dělá nám velkou radost, že počet sázejících vývojářů se od minule zdvojnásobil. Tentokráte sázeli 2.

Standa Madron zavzpomínal na geodetické zlaté časy. Bez jeho zkušeností bychom to určitě nezvládli.

Tady by se mohlo někomu zdát, že je tvrdá práce hraná. Rádi bychom to pro tyto pochybovače uvedli na pravou míru - nezdá!

Titul sazeč dne získal jednoznačně Vráťa Kučera se svou malou pomocnicí.

….a je skoro hotovo. 

SyMAP pomáhá vykupovat pozemky na protipovodňové stavby

11.4.2016 13:26  

Povodně v roce 1997 vedly ke zpracování studie protipovodňových opatření v povodí řeky Novohradky. Ze zvažovaných možností byla jako nejefektivnější zvolena výstavba suché retenční nádrže na toku Krounka v Kutříně.

image

Cílem výstavby poldru je transformace povodňové vlny a zdržení kulminačních průtoků do odeznění povodně na Novohradce. Součástí projektu je také revitalizace Martinického potoka. V roce 2012 byla příprava stavby zastavena kvůli neřešitelné majetkoprávní situaci, kterou se podařilo narovnat po nabytí účinnosti zásad územního rozvoje Pardubického kraje, které stavbu této nádrže definují jako veřejně prospěšnou.

Stavba bude realizována v následujících krocích:

 • 2016/2017 majetkoprávní vypořádání, zpracování dokumentace pro stavební povolení a podání žádosti o vydání stavebního povolení
 • 2018 zahájení stavby
 • 2020 dokončení stavby

Státní podnik Povodí Labe a další externí firmy řešící majetkoprávní vypořádání, budou SyMAP používat k vypořádání zhruba sto listů vlastnictví ve čtyřech katastrálních územích. V SyMAPu budou řešit uzavírání kupních smluv na pozemcích ležících pod hladinou dvouleté vody, budoucí hráze, příjezdových komunikací a na pozemcích revitalizace Martinického potoka. Dále se SyMAP využije při uzavírání smluv na služebnosti dočasné zátopy k pozemkům ležících pod hladinou případné stoleté vody.

Pro nás je tato stavba prvním kontaktem s majetkoprávní činností v oblasti vodního hospodářství a prvním nasazením na jednom z pěti státních podniků Povodí. Věříme, že zkušenosti z majetkoprávní přípravy dopravních staveb se nám podaří uplatnit i v této oblasti.

CleverMaps na lyžích

30.3.2016 11:05  

Už se stalo tradicí, že se na jaře vydáváme společně lyžovat. V loňském roce se osvědčilo vyrazit nejdřív na Stuhleck a potom pokračovat do Obertauernu. Tak jsme si to letos pěkně zopakovali.

image

Letos jsme narostli na 15 lyžařů a snowboardistů.

image

Marketing bereme v CleverAnalytics vážně…

image

…i nevážně.

image

Nízké Taury v celé své kráse.

image

Večerní zábava v plném proudu.

Odborný seminář pro správce zemědělské půdy

16.3.2016 20:27  

Zemědělské půdě se věnujeme v CleverMaps dlouhodobě. Rozhodli jsme se proto o svoje zkušenosti podělit s těmi, kteří se evidenci půdy dlouhodobě zaobírají. Ve spolupráci s Institutem vzdělávání v zemědělství se uskutečnil v pátek 11. března 2016 v Klatovech seminář, jehož lektoři byli naši kolegové Oldřich Kahoun a Daniel Vráblík. Přítomné posluchače informovali o katastru nemovitostí, pozemkových úpravách, dani z nemovitých věcí a dalších zajímavostech týkajících se správy půdy. V příštím měsíci budou kolegové pokračovat v této činnosti i v dalších okresech ČR.

Vyrážíme na GIS Ostrava 2016

16.3.2016 11:46  

Ve dnech 16. 3. - 18. 3. 2016 probíhá v prostorách VŠB-TUO Ostrava sympozium GIS Ostrava 2016. Program sympozia se mimo jiné zaměřuje na využití geoinformatiky ve veřejné správě, dopravním plánování a modelování, zemědělství či lesnictví.

Clever°Maps’ je zlatým sponzorem celé akce. Honza Sirotek bude ve středu kolem půl šesté prezentovat naše řešení automatizovaného majetkoprávního vypořádání staveb. Tak se přijďte podívat.

Podrobnější informace jsou k dispozici na stránkách akce.

Clever Girls

10.2.2016 13:56  

Hlavní náplní práce v naší firmě je tvorba aplikací a zpracování dat. Myslíte si, že je to práce jen pro muže? V CleverMaps tomu tak rozhodně není. V naší firmě máme několik půvabných kolegyň.

Zvon úspěchů

8.2.2016 12:54  

Jedním ze zažitých rituálů v naší firmě je zvonění na firemní “Zvon úspěchů”. Vždy, když se něco podaří, svolá se osazenstvo naší brněnské kanceláře a zazvoní se přede všemi na tento úspěch. V pátek 5. 2. 2016 jsme měli ke zvonění hned dvě příležitosti. 

První zazvonil Lukáš Puchrik na zisk zajímavé zakázky z bankovního sektoru, která přistála do týmu CleverAnalytics. 

image

Druhé zazvonění bylo poněkud netypické, neboť obchodník Daniel Vráblík zazvonil na získání dalšího zákazníka naší aplikace CleverAssets přímo v terénu.

image

Narozeniny “dcerky” CleverAnalytics

26.1.2016 8:38  

Je tomu právě rok, kdy vznikla naše dceřiná společnost CleverAnalytics. Na společném celofiremním meetingu “stav unie” jsme si připomněli tuto významnou událost a společně ji oslavili. Přejeme kolegům hodně úspěchů na jejich plavbě.

Stav unie

25.1.2016 16:26  

Jednou z pravidelných událostí, která se odehrává v naší svobodné firmě a na kterou se vždy těšíme, je tzv. stav unie. Na tomto krátkém celofiremním stand-up meetingu vždy vystoupí členové našeho boardu (vedení) a seznámí všechny kolegy s aktuálním děním ve firmě. Cíleně je zde vyhrazen i čas na sekci “O čem se nemluví”, kde se může zeptat kdokoliv na cokoliv. Je to také ideální okamžik pro oslavy či vyhlášení vítězů různých vnitrofiremních soutěží.

Jelikož je to jediné pravidelné setkání, kde se potkáme opravdu všichni (byť někteří přes videokonferenci na dálku), rozhodli jsme si jej o loňských prázdninách zpestřit. Vždy na začátku vystoupí někdo z nás s malou kulturní vložkou, do které jsou občas zapojeni i ostatní kolegové. V minulosti jsme měli možnost si společně zazpívat, zatančit salsu, vyslechnout chvilku poezie či vidět komentovaný fyzikální pokus. Nejinak tomu bylo v pátek 22. ledna 2016, kdy nás naši kolegové folkloristi Katka s Ondrejem učili základům čardáše. Po tomto rychlokurzu už se nikdo z nás nebojí vyrazit na nějaký lidový bál či veselici a přivést kolegům nějakou výhru v tombole.

Naše brněnská pobočka přestěhována

15.1.2016 13:33  

V předvánočním shonu se odehrála v naší firmě důležitá událost. Naše brněnská pobočka narostla do takových rozměrů, že prostory v druhém patře Vienna Pointu II přestaly vyhovovat. Proto došlo k přestěhování do větších prostor - do 7. patra stejné budovy. V pátek 18. prosince 2015 se celá firma zapojila do této organizačně velice složité akce, jejímž vyvrcholením  byl vánoční večírek s vystoupením naší firemní kapely CleverBand, na který se bude ještě dlouho vzpomínat.

V nových prostorách máme nyní tři zasedací místnosti. O jejich názvech rozhodovala firemní anketa, kde zvítězila speleologická tématika: Macocha, Býčí skála a Amatérská.

Z nových prostor máme nádherný výhled do širokého okolí a těšíme se na spoustu nových zážitků.

image
image
image

První kolo celoročního závodu “Po schodoch”

15.1.2016 12:26  

Umístění naší brněnské pobočky v budově třináctipatrového Vienna Pointu II inspirovalo náš tým k uspořádání vnitrofiremního závodu s názvem “Po schodoch”. Každý měsíc se většina týmu vydá na běh z přízemí do třináctého patra. První kolo se uskutečnilo v pátek 15.1.2016 a účastnilo se ho 20 běžců. Nejlepšího času 1 minuta 6 sekund dosáhl Martin Tesař z týmu CleverAnalytics a ujal se tak vedení v této dlouhodobé soutěži.

image
image

Šťastný nový rok 2016

30.12.2015 11:48  

Děkujeme všem našim zákazníkům, obchodním partnerům, přátelům a příznivcům za spolupráci v roce 2015.

Věříme, že i vy jste měli tak úspěšný rok, jako CleverMaps.

Do roku 2016 vám přejeme hodně zdraví, radosti, štěstí a úspěchů a těšíme se na další spolupráci.

Představujeme žebříček otevřenosti slovenských měst

29.12.2015 17:04  

Jednoznačnou první příčku obsadilo město Prešov. S velkým odstupem následuje Nitra a Michalovce. Bratislava obsadila až 24. místo z celkových 28 hodnocených měst.

Města mohou být tzv. datově “tupá” anebo inteligentní. Žebříček datové otevřenosti de facto porovnává úroveň inteligence jednotlivých měst z pohledu otevřenosti veřejně dostupných dat. Čím více je město datové otevřené a tím pádem inteligentnější, tím větší možnosti a příležitosti nabízí svým obyvatelům a podnikatelům. Například obyvatelé měst, které dalo veřejně k dispozici ve strojově čitelném formátu svá data o jízdních řádech městské dopravy, mohou dnes využívat velké množství mobilních aplikací pro jednoduché naplánování trasy. Města, která dají veřejně k dispozici aktuální data ze senzorů o dopravní situaci, mají vesměs online aplikace, které aktivně upozorňují řidiče na dopravní zácpy.

Datová otevřenost je v našich zeměpisných šířkách stále velmi špatná. Čím dříve dojde k masivnímu otevření veřejných dat, tím dříve budou obyvatelé těchto měst benefitovat. Bude to pozitivní signál pro zaměstnanost, zvýšení investic a zlepšení kvality života,”  říká Jan Sirotek, spoluzakladatel společnost CleverMaps.

image

Zdroj: CleverMaps.cz

CleverMaps ve spolupráci s Centrem dopravného výzkumu vyvinul unikátní metodiku jak otevřenost jednotlivých měst porovnávat a to i v mezinárodním měřítku. Na jaře letošního roku byl zveřejněn žebříček otevřenosti Českých měst a nyní vznikl obdobný žebříček i pro Slovensko.

Společnost CleverMaps je zároveň aktivním signatářem manifestu Náš stát, naše data. Jejím smyslem je poukázat na to, že český stát disponuje obrovským množstvím dat, která nikdo aktivně nevyužívá ve prospěch zlepšení života občanů. Více o manifestu je ZDE.


Detaily průzkumu slovenských měst

Již dnes je na Slovensku možné na základě zákona č. 211/2000 žádat o informace a data vytvářená státní správou či samosprávou. Koncept inteligentního města však usiluje o výraznější posun. Totiž, aby takové město umožnilo svým občanům, svobodně a bezplatně přistupovat k datům, která v něm vznikají, využívat je a budovat nad nimi vizualizace, analýzy nebo mapy.

Samosprávy nenakládají pouze s tabulkovými daty, jako jsou rozpočty nebo smlouvy, ale také s daty o prostoru; ať už jde o katastr nemovitostí, veřejnou zeleň nebo evidenci psů. Oba typy dat je možné uživatelům poskytnout v mnoha různých formátech. Cílem, je aby tato data byla poskytována ve formátech otevřených, strojově čitelných, ideálně přes tzv. rozhraní API.

Zároveň by měla být kvalitní veřejná data doplněna tzv. metadaty. Tedy informacemi o jejich vzniku, autorovi, aktuálnosti, licenčních podmínkách. Mnohé datové sady bez metadat prakticky ztrácejí svou hodnotu, neboť z nich lze jen obtížně odvodit, jaké informace vlastně obsahují.

Hlavní snahou žebříčku otevřenosti Slovenských měst bylo zhodnotit nejen fyzickou dostupnost dat, ale také kvalitu jejich poskytování, tzn. jejich popis či možnosti dalšího využití. K tomuto hodnocení jsme využili metodiku založenou na bodovém hodnocení sledovaných kvantitativních a kvalitativních charakteristik, které dokážou městská data popsat.

Hodnocení

Předmětem průzkumu CleverMaps bylo 28 největších slovenských měst, která k poskytování dat přistupují jedním z těchto způsobů:

 • data poskytují na svém portálu
 • data poskytují na portálu třetí strany, případně prostřednictvím technologie třetí strany

Všechna města poskytují alespoň některou z datových sad týkajících se rozpočtu, smluv, objednávek či faktur. Velmi často se mezi publikovanými sadami nacházejí informace o evidovaných psech lokalizované až na úroveň adresních bodů. Bohužel je však poskytují buď ve formátu PDF, nebo je formou tabulkových výpisů zobrazují přímo na webových stránkách, čímž znemožňují jakékoliv automatizované využití těchto dat. Světlou výjimkou je Prešov, který jako jediný provozuje OpenData katalog.

Jakýmsi standardem pro města využívající technologie třetí strany se stal POMOSAM - Portál modernej samosprávy společnosti CORA GEO. Jedná se o jednoduchou webovou aplikaci, která zobrazuje tabulková data. Zároveň obsahuje GIS modul, který však využívá pouze několik měst (např. Levice). Konkurenční aplikací je Digitálne mesto společnosti DATALAN, a.s., které využívají Nové Zámky nebo Spišská Nová Ves. Rozšířené jsou také aplikace určené k reportingu - Odkazprestarostu.sk a City Monitor (citymonitor.sk).

Množství publikovaných dat silně závisí na zvoleném řešení. Města, která dosud nepoužívají výše zmíněné aplikace, publikují menší množství dat. Prešov zůstává jediným městem, které poskytuje přístup k datům přes veřejně dostupné API, a umožňuje tak jejich strojové zpracování.

Zatímco tabulková data v různém množství publikují všechna města, prostorová data na svých mapových portálech zobrazuje jen dvanáct z nich. Některá města (Liptovský Mikuláš) nahrazují chybějící mapový portál interaktivní mapou Google Maps, která však neobsahuje žádné tematické vrstvy a neposkytuje občanům oproti portálu Google Maps žádnou přidanou hodnotu.

Města, která mapové portály provozují, na nich nejčastěji zobrazují uliční síť, katastr nemovitostí, případně územní plán. Portály většinou provozují na technologiích CORA GEO. Některá města používají řešení od T-MAPY. V závislosti na technologii pak ke zobrazení dat používají buď standardizované OGC služby, nebo proprietární řešení. Metadata ke zobrazeným datům nejsou k dispozici, pokud navíc portál nevyužívá OGC služby, je v podstatě nemožné se k metadatům, pokud existují, dostat. Žádné z měst nenabízí zdrojová data ke stažení.

Závěr

Zásadní překážkou v přístupu k datům jsou v mnoha případech nepřehledné webové stránky, na nichž se uživatel lehce ztratí. Bannery ve spodní části stránky považujeme pro tyto účely za nevhodný způsob prezentace. Na druhou stranu většina měst používá rozdělení stránek na čtyři sekce - Město, Občan, Podnikatel, Návštěvník. Díky tomu si může uživatel rychleji osvojit práci se stránkami různých měst. Je potřeba vyzdvihnout, že snad všechna města na svých stránkách rovněž uvádějí, jakým způsobem mohou občané žádat o poskytnutí dat.

Veřejně dostupná tabulková data bohužel (s výjimkou Prešova) publikují ve formátech nevhodných ke strojovému zpracování, navíc bez možnosti stažení. Prostorová data jsou poskytována v rastrových formátech, které lze zobrazovat v jiných aplikacích, sofistikovanější využití však možné není. Data navíc nejsou doplněna metadaty. Stažení zdrojových dat nenabízí žádný mapový portál.

Naprosto tristní je překvapivě situace v Bratislavě. Na stránkách města se podařilo dohledat pouze několik datových sad, publikovaných ve formátu PDF, bez možnosti hledání či filtrace. Mapový portál město nahradilo interaktivním výřezem mapy ze serveru Google Maps.

DiMAP nová aplikace nejen pro správce silnic

17.12.2015 10:06  

DiMAP je nově vyvinutá webová aplikace, která byla prvotně nasazená na Správě a údržbě silnic Pardubického kraje (dále SÚS PK), kde slouží pro majetkoprávní přehled silničních pozemků v okrese Pardubice.

Aplikace DiMAP porovnává vlastnictví SÚS PK (parcely dle katastru nemovitostí) a plochu silničního tělesa silnice vč. náspů, příkopů, alejí… (určených z měření mobilním mapovacím systém). Prolnutím těchto dvou ploch se určí části pozemků, které nejsou ve vlastnictví SÚS PK a musí je koupit (červená plocha v obrázku), nadbytečné pozemky či jejich části, které můžou prodat (modrá plocha), a pozemky, které jsou v pořádku (zelená plocha). Výstupem z majetkoprávní části je seznam parcel, které má Pardubický kraj jako zřizovatel SÚS PK vypořádat. Zjistili jsme, že SÚS PK má 75 % výměry silnic ve svém vlastnictví.

image

Na základě dat v aplikaci je možné vyhodnotit potřebnou výměru pozemků a následnou cenu za výkup, rozsah nových hranic a cenu za geometrické plány. Pomocí těchto a dalších informací si SÚS PK dovede lépe stanovit finanční plán pro budoucí majetkoprávní vypořádání.

Největším přínosem aplikace DiMAP je snadný přehled pozemků SÚS PK nejen s možností vidět co vlastní, ale i to, co by měli vlastnit. Aktuální majetkoprávní stav je možné prohlížet jak v online mapě, tak i v tabulkách, které lze navíc i exportovat do MS Excel.

Webové prostředí umožňuje snadné nasazování nových verzi pro všechny uživatele, automatická aktualizace dat katastru nemovitostí, dostupnost registrovaných uživatelů z kteréhokoli počítače připojeného na internet.

Využití aplikace DiMAP je univerzální a lze ji využít i v jiných odvětvích např. železnice, vodní toky, či inženýrské sítě a jejich vztah k uzavřenosti věcných břemen.

Staň se Ježíškem 3

16.12.2015 9:07  

V letošním roce jsme nejenom sbírali plyšáky, ale rovněž jsme se zapojili do podpory dětí s autismem. V rámci akce “Staň se Ježíškem 3” Základní školy Štolcova v Brně, která se věnuje právě autistickým dětem, jsme pořídili několik dárků a ty jsme nadělili těmto dětem. V úterý 14.12.2015 jsme měli možnost se účastnit školní besídky, kde žáci vystoupili a dárky si rozbalili. Pro všechny to byl velký zážitek. Pokud byste se rádi něco dozvěděli o autismu či chtěli školu rovněž podpořit, informace najdete na www.proaut.cz

Přinášíme radost dětem v nemocnicích

11.12.2015 10:10  

Podařilo se nám shromáždit další pytel krásných plyšáků. I v tom letošním roce poputují do Fakultní nemocnice Brno, kde během Vánoc vyloudí úsměv na tvářích dětských pacientů, kteří musejí sváteční dny trávit mimo domov. Do této naší akce “Plyšáci patří dětem”, která vznikla v roce 2014, se může zapojit kdokoliv. Stačí přinést nebo poslat plyšáky na některou z našich poboček. Dětem tímto přejeme krásné radostné Vánoce!

Výuka GIS trochu jinak, aneb 3 bezva čtvrtky s holkami a kluky z Mendlovky

7.12.2015 14:05  

Když jsem se zhruba před rokem na GISHackathonu poprvé potkal s Davidem Procházkou z Mendlovy univerzity, moc se mi líbil jeho přístup k vývoji aplikací a ke GISům. Od té doby jsme měli několik debat o tom, jak by šla výuka GISů na škole upravit tak, aby odpovídala současným trendům, byla zajímavější pro studenty a měli možnost se podívat na to, jak se s mapami dělá reálný byznys. David společně s Jardou Landou vymyslel, že by výuku zpestřili přednáškami lidí z praxe a přesvědčil mě, abych se zkusmo na jeden semestr zapojil.

Zaujal mě předmět, kam chodí jak informatici, tak studenti ekonomických oborů. Ideální kombinace - ekonomové budou mít cit pro byznys a informatici můžou vymyslet reálnou aplikaci. Myslím, že podobných propojení na našich vysokých školách je zatím velmi málo. A tak jsme vymysleli, že kromě přednášky zadáme týmům složeným ze studentů obou oborů také projekt, na kterém budou moci předvést svoji kreativitu a schopnost kooperace.

Musím se přiznat, že před první přednáškou pro studenty jsem měl opravdu trému a prezentaci jsem si chystal fakt pečlivě a dokonce jsem si ji i zkoušel při cestách autem. I přesto, že přednáška začínala v 7 ráno (zajímalo by mě, kdo vymýšlí rozvrhy), jsem přišel o 15 minut napřed. Jen pro srovnání, na běžné prezentace se nepřipravuji skoro vůbec a většinou bojuji s tím, abych nepřišel o 5 minut později;-)

V 7.10 už v posluchárně sedělo odhadem 100 lidí. Kromě jednoho spáče, který seděl jak na potvoru uprostřed, mi přišlo, že studenti fakt poslouchají a baví je to. Tréma rychle opadla a já jsem povídal o CleverMaps, našem příběhu, jak přemýšlíme o mapových aplikacích, o našich vizích a trochu o svobodné firmě. Prezentaci si můžete prohlédnout tady: http://www.slideshare.net/JanSirotek/mapy-a-byznys.

Hned po přednášce jsme studentům zadali projekt. Jejich úkolem bylo vytvořit šestičlenné týmy, kde jsou namixovaní studenti obou oborů. Každý tým pak vymyslel téma projektu, který by aplikoval GIS v praxi - ideálně jako podnikatelský záměr nebo zlepšení věcí veřejných. A aby to bylo trošku složitější a protože máme rádi otevřená data, bylo podmínkou, aby každý projekt využil alespoň jednu otevřenou datovou sadu. Vytváření týmů bylo sice trošku chaotické, úkol nebyl úplně obvyklý, nicméně na konci prvního čtvrtku jsme měli 19 týmů a 19 témat.

Po třech týdnech jsme se sešli znovu a začaly prezentace studentů. Forma byl klasický pitch na 5 minut. Všechny týmy měly pečlivě připravené prezentace a vzhledem k vysoké profesionalitě přednesu bych si tipl, že holky a kluci měli taky trému a taky si to zkoušeli;-) Co bylo až neuvěřitelné, že skoro všichni se vlezli do těch 5 minut! Ve stejném formátu jsme pokračovali další čtvrtek, kdy prezentovala druhá polovina týmů. Musím říct, že jsem z výsledků byl nadšený. Většina týmů si dala tu práci a reálně si stáhla data, dala je do GISu a zkoušela si s tím hrát. Několik týmů dokonce k tématu provedlo dotazníkové šetření, kde si ověřovali základní hypotézy svých záměrů. Co trošku kulhalo, byla ekonomická analýza, ale většina projektů by asi v praxi byla realizovatelná i když možná s trochu odlišným byznys modelem.

Z 19 nápadů mě nejvíce zaujaly tyto:

Hungry Students – ISIC platby v restauracích

Základní myšlenkou je vytipování sítě restaurací, které jsou atraktivní pro studenty a pro které by šel zavést síťový model plateb prostřednictvím karet ISIC. Součástí projektu bylo velmi kvalitní dotazníkové šetření včetně rozboru cenové citlivosti. Kromě preferované polohy vzešlé z průzkumu byla do analýzy zahrnuta i mapa konkurenčních restaurací. Výsledkem je pak návrh kandidátů pro oslovení ve slevovém programu.

Windy Crows – potenciální lokality pro výstavbu větrných elektráren

Jedním z mála projektů, které byly prezentovány jako globální, byla analýza vhodných míst pro výstavbu větrných elektráren na základě globální větrné mapy, nadmořské výšky, sklonu svahu, dostupnosti od silniční sítě (s ohledem na náročný transport dlouhých stavebních komponentů) a blízkosti elektrorozvodné sítě. Studenti věnovali hodně pozornosti analýze dostupných zdrojů z oboru a i vzorové analýze na datech z USA. Jsem přesvědčen, že by tento projekt určitě našel investora.

Smart Restaurants – segmentace restaurací s využitím dat sociálních sítí

Tento projekt mě zaujal spíše z pohledu práce s daty a konkrétních výstupů. Jeho reálné využití v praxi by mohlo být zajímavé více pro distribuční sítě než pro majitele konkrétních restaurací pro analýzy prodeje. Kromě volně dostupných dat a dat ze sociálních sítí studenti pracovali s dotazníkovým šetřením a docela slušně uchopili i konkurenční tlak. Myslím, že s kolegy z našeho týmu CleverAnalytics by si docela dobře rozuměli.

Trash Rangers – optimalizace umístění odpadkových košů na tříděný odpad

Jako zástupce projektů cílených na zlepšení života ve městech jsem vybral super nápad, jak by město mohlo ještě více motivovat občany pro třídění odpadu a umožnit jim podílet se na zlepšení stávající sítě košů a kontejnerů. Z analýzy ulic, obyvatelstva a umístění stávajících kontejnerů jsou jasně patrná místa, kde současná kapacita nevyhovuje. Nápad byl rozpracován do podoby konkrétních návrhů, které by město Brno, resp. společnost SAKO, která svoz odpadu zajišťuje mohly okamžitě realizovat.

Děkuji Davidovi a Jardovi za příležitost, kolegovi Michalovi Zimmermannovi za pomoc s přípravou přednášky, studentům za jejich nadšení a dobrou práci a těším se na další podobné akce.

Jan Sirotek

CEO CleverMaps

Náš stát, naše data

3.12.2015 11:09  

Česká republika patří ke světové špičce v IT technologiích i ve zpracování velkých dat. Náš stát přitom této unikátní konkurenční výhody téměř nevyužívá. Společnost CleverMaps se proto aktivně připojuje k manifestu Náš stát, naše data. Jejím smyslem je poukázat na to, že český stát disponuje obrovským množstvím dat, která nikdo aktivně nevyužívá ve prospěch zlepšení života občanů.

Iniciativa si klade za cíl toto téma otevřít a připravit návrhy, jak do českých zákonů zakotvit jednotné standardy výměny dat. Zajistí to větší otevřenost úřadů a lepší fungování služeb pro veřejnost. Pokud je vám tato iniciativa blízká, přihlásit k manifestu se můžete ZDE.

Iniciativu zaštiťuje Fond Otakara Motejla společně s Fórem pro otevřená data, jehož členy jsou  Matematicko-fyzikální fakulta UK a Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze.


Povedený GISHackathon

26.11.2015 10:47  

Uplynulý víkend byl co se týče akcí na české IT scéně opravdu nabitý. Geoinformatici však měli většinou jasno - zúčastnili se brněnského GISHackathonu, který už poněkolikáté zorganizovali bratři Dubrovští s Davidem Procházkou na Mendelově univerzitě. Daří se jim rok co rok vylepšovat program a lákat stále širší okruh zájemců o otevřené technologie a prostorová data. Během dvou dnů se vystřídalo 14 řečníků, které si přišlo poslechnout přibližně 150 diváků.

image

Hlavní ogranizátoři Vojta a Kuba Dubrovští.

Na své si přišli fanoušci velkých dat a jejich zpracování, moderních směrů geoinformatiky - Smartcities, Industry 4.0, 3D zobrazení a příznivci open data a open source nástrojů.

image

Tomáš Bonacina předává své znalosti katastru.

Za CleverMaps vystoupili Tomáš Bonacina a Olda Kahoun na téma katastru nemovitostí a jeho praktického využití. Trochu nečekaně se přidal ještě Michal Zimmermann, který bravurně nahradil přednášku od SocialBakers se svým příspěvkem o dolování geodat ze sociálních sítí.

image

Michal Zimmermann a jeho netradiční pohled na Prahu.

Organizace byla poměrně volná a i přesto opravdu bezchybná. Celá akce se i přes svůj každoroční růst nesla ve velmi přátelském duchu, nechyběly domácí buchty, zákusky a jihomoravské víno. Podařilo se uspořádat setkání kreativních lidí z velkých i malých firem, univerzit, zástupce úřadů i studentů.

image

Takřka rodinný coffee break.

Videa a slidy jednotlivých přednášek už se zpracovávají a budou dostupné z webu gishackathon.eu. Začíná se proslýchat, že na jaře bude mít GISHackathon pokračování. Dokonce to vypadá, že se tentokrát bude opravdu programovat. Ať už to dopadne jakkoli, rozhodně se máme na co těšit. Sledujte twitter @GISHackathon ať se o všem dozvíte co nejdříve.

GISHackathon stále roste

26.11.2015 10:47  

Uplynulý víkend byl co se týče akcí na české IT scéně opravdu nabitý. Geoinformatici však měli většinou jasno - zúčastnili se brněnského GISHackathonu, který už poněkolikáté zorganizovali bratři Dubrovští s Davidem Procházkou na Mendelově univerzitě. Daří se jim rok co rok vylepšovat program a lákat stále širší okruh zájemců o otevřené technologie a prostorová data. Během dvou dnů se vystřídalo 14 řečníků, které si přišlo poslechnout přibližně 150 diváků.

image

Hlavní ogranizátoři Vojta a Kuba Dubrovští.

Na své si přišli fanoušci velkých dat a jejich zpracování, moderních směrů geoinformatiky - Smartcities, Industry 4.0, 3D zobrazení a příznivci open data a open source nástrojů.

image

Tomáš Bonacina předává své znalosti katastru.

Za CleverMaps vystoupili Tomáš Bonacina a Olda Kahoun na téma katastru nemovitostí a jeho praktického využití. Trochu nečekaně se přidal ještě Michal Zimmermann, který bravurně nahradil přednášku od SocialBakers se svým příspěvkem o dolování geodat ze sociálních sítí.

image

Michal Zimmermann a jeho netradiční pohled na Prahu.

Organizace byla poměrně volná a i přesto opravdu bezchybná. Celá akce se i přes svůj každoroční růst nesla ve velmi přátelském duchu, nechyběly domácí buchty, zákusky a jihomoravské víno. Podařilo se uspořádat setkání kreativních lidí z velkých i malých firem, univerzit, zástupce úřadů i studentů.

image

Takřka rodinný coffee break.

Videa a slidy jednotlivých přednášek už se zpracovávají a budou dostupné z webu gishackathon.eu. Začíná se proslýchat, že na jaře bude mít GISHackathon pokračování. Dokonce to vypadá, že se tentokrát bude opravdu programovat. Ať už to dopadne jakkoli, rozhodně se máme na co těšit. Sledujte twitter @GISHackathon ať se o všem dozvíte co nejdříve.

CleverMovember Tým válí

24.11.2015 10:26  

Několika lidem z týmu CleverMaps se zalíbila myšlenka s názvem Movember Nadace Movember Foundation, jejímž cílem je šťastnější, zdravější a delší život. V centru jejich zájmu stojí rakovina prostaty, rakovina varlat, psychické zdraví a nedostatek pohybu.

Rozhodli jsme se ji podpořit, a několik z nás proto na měsíc odložilo žiletky, holicí strojky a jiná udělátka sloužící k úpravě vousů. A zatímco manželky s námi přestaly mluvit, děti plakaly a kolemjdoucí se za námi nevěřícně otáčeli, my jsme hrdě kráčeli vpřed, s knírem vzhůru.

A kráčet budeme dál, až do konce měsíce.

Pokud máte zájem nás sledovat či podpořit, můžete zde: cz.movember.com/team/2157573, říkáme si CleverMovember Tým.

Druhý firemní hackathon v CleverMaps

16.11.2015 18:24  

Na základě kladných reakcí na první interní hackathon, který proběhl 14. – 15. května jsme se rozhodli, že určitě znovu nějaký uspořádáme. A tak po půl roce se na dva dny (12. - 13. 11.) sjeli do brněnské kanceláře zase všichni programátoři a začal náš druhý firemní hackathon.

Tentokrát byly témata zaměřena tak, aby výsledky z hackathonu byly prospěšné pro všechny týmy a produkty CleverMaps.  Vybrala se tedy tři nezávislá témata na mapu a jedno téma se zaměřilo na mobilní aplikaci.

K úspěšnému hackathonu ale nestačí jen mysl a rychlé prsty na klávesnici a tak o plné žaludky a pitný režim našich programátorů bylo s láskou postaráno. O jídlo, pití a dobrou atmosféru se skvěle postarala dámská část týmu.

Atmosféra společného úsilí a práce byla vyloženě nakažlivá a pracovalo se dlouho do noci. A brzo ráno se zase zasedalo za stroje a pokračovalo se v práci. Někteří se nezdržovali ani vylézáním ze spacáku a rovnou se vrhli na práci.

V rámci pátečního vyhlášení představili všechny týmy výsledky své dvoudenní práce a mezi sebou pak hlasovali pro vítěze hackathonu. Tím se nakonec stal tým ve složení Martin Tesař a Jiří Žaloudek zabývající se využitím vektorových dlaždic v mapě.

Tým Assets na výjezdní poradě na jihu Moravy

29.10.2015 10:00  

Pravidelná týmová výjezdní porada nás tentokrát zavedla do Moravského Žižkova na jižní Moravě. V malebném prostředí Penzionu Maděřič jsme strávili příjemný den i večer. V celodenním pracovním programu jsme se věnovali především tvorbě týmové vize na rok 2016. 

V rámci ní jsme mj. probrali téma “happiness”, kde jsme se věnovali možnostem rozšíření našich mimopracovních aktivit, které k naší vědomé a svobodné firmě neodmyslitelně patří. Došlo i na témata pro náš vývojový tým, kde jsme se zaměřili především na to, co zlepšit, aby “nebylo co sázet” (pozn. v rámci akce Trees for bugs vysazujeme jménem uživatelů strom, za každou chybu, kterou v našich aplikacích objeví - více viz http://blog.clevermaps.cz/post/130751919545/clevermaps-sází-stromy).

Výsledkem pak byla týmová vize týmu Assets na rok 2016: “Nadšený tým vytváří chytrá řešení pro trh s půdou a překonává očekávání zákazníků”

Přidejte se k naší akci Plyšáci patří dětem

29.10.2015 7:34  

Je to téměř rok, kdy se v našich řadách zrodil a následně i zrealizoval nápad na sběr plyšových hraček, kterými jsme obdarovali děti z brněnské dětské nemocnice (více viz http://blog.clevermaps.cz/post/103632352884/clever-maps-ze). 

Blížící se Vánoce nás inspirovaly k pokračování této úspěšné akce. Není totiž nad to rozveselit děti, které jsou nuceny prožít vánoční svátky v nemocnici. Pokud tedy máte doma přebytečné plyšové hračky, se kterými si vaše děti nehrají, máte jedinečnou příležitost udělat s nimi někomu dalšímu radost. 

A jak to celé zrealizovat? Prostě je jen doneste či pošlete do naší kanceláře v Praze nebo v Brně. Nebo nám zavolejte. O zbytek se již postaráme. Poštovní adresa je zde: CleverMaps, Vídeňská 101/119, Dolní Heršpice, 619 00 Brno.

image

CleverMaps podporuje open source

16.10.2015 16:25  

Aplikace v naší firmě vyvíjíme takřka výhradně s využitím open source komponent. Na open source modelu vývoje oceňujeme především jeho otevřenost a neustálý vývoj. Díky tomu, že jej spolu s námi používají a vylepšují komunity vývojářů na celém světě, můžeme si být jistí tím, že budou stále přibývat nové funkce, opravovat chyby a náš software bude stále aktuální a nezačne zastarávat.

Komunitně vyvíjený software nejen využíváme, ale snažíme se k jeho rozvoji i aktivně přispívat. Naši vývojáři upozorňují na problémy a posílají návrhy na opravy v používaných knihovnách. Nyní jsme si ale řekli, že je na čase se podpoře open-source věnovat ještě více. Budeme zveřejňovat i naše vlastní knihovny a části softwaru. Věříme, že tím pomůžeme dalším vývojářům s řešením výzev, které se nám podařilo překonat, a že zároveň získáme od komunity cennou zpětnou vazbu.

První vlaštovkou je nedávna zveřejněná Tiny Leaflet Directive, o které si můžete přečíst na blogu CleverAnalytics.

Iniciativa se bude dále rozvíjet, sledujte náš blog a profil na GitHubu: https://github.com/CleverMaps

CleverMaps sází STROMY

8.10.2015 17:23  

Brno 8. října 2015 - Společnost CleverMaps se připojuje k iniciativě Trees for Bugs. Za každou chybu, kterou zákazníci objeví v našem produktu CleverAssets, vysadí živý strom. Zároveň se firma zavazuje, že chybu opraví do 7 dnů od nahlášení. Vysazený strom ponese jméno člověka, který na chybu upozornil. Jeho přesné umístění bude možné dohledat v online v mapové aplikaci. Tento víkend proběhne sázení 30 stromů.

V CleverMaps tráví většina z nás svůj volný čas v přírodě. V létě trháme rekordy v jízdě na kole do práce. Iniciativa Trees for Bugs je nám proto velmi blízká. Uvádíme na trh produkt CleverAsets, který je navíc určen pro segment farmářů a zemědělských družstev,” říká Jan Sirotek, CEO CleverMaps, a.s.

CleverAssets je softwarová služba zajišťující správu nemovitého majetku. Jedná se především o přehlednou online agendu nájemních a pachtovních smluv, které zemědělci uzavírají z vlastníky půdy. Hospodář díky aplikaci vidí na mapě všechna pole kde hospodaří a je upozorňován na smluvní problémy a nesoulad. Zemědělská družstva a farmáři, kteří hospodaří na plochách větších než 100ha zpravidla uzavírají stovky až tisíce pachtovních smluv. Chyby v evidenci mohou vést ke ztrátě práva hospodařit a ztrátě dotací.

O Trees for bugs: S iniciativou přišla česká firma Kentico software v roce 2009. Doposud bylo v ČR vysazeno více než 1000 stromů. Výsadba stromů je organizovaná prostřednictvím Nadace Partnerství v rámci programu Strom života. V sobotu 10. 10. 2015 proběhne výsadba celkem 150 stromů. Společnost Kentico vysadí 120 stromů, CleverMaps 30 stromů.

HN píší CleverMaps

22.9.2015 20:26  

Dnes vyšel v Hospodářských novinách další z článků o byznysu CleverMaps. Více je k dispozici ZDE

E15: Půda začíná vydělávat

10.9.2015 10:04  

Ve spolupráci s E15 jsme spustili seriál o fenoménu zemědělské půdy. První díl vyšel v úterý 1. 9. 2015. Další témata budou následovat. Článek je k dispozici v pdf ZDE


Aplikace pro vyhodnocování sférických snímků

31.8.2015 8:42  

Ve spolupráci se šumperskou firmou HF Biz s.r.o. jsme vyvinuli webovou aplikaci pro potřeby vizuální diagnostiky silnic, která uživatelům umožňuje bez nutnosti instalace desktopových programů rychle zakreslovat zjištěné poruchy vozovek (výtluky, podélné či příčné trhliny aj.) nad sférickými snímky získanými z mobilního mapování.

Aplikace je postavená nad knihovnou sphereMAP, která umí rovněž pracovat se zoomem či natočením scény. V budoucnu můžeme tuto funkcionalitu využít například také pro zobrazení katastrálních dat přímo ve sférických snímcích.

MF Dnes: Stavby dálnic zdržuje chaos v pozemcích. Jde to změnit

27.8.2015 13:42  

V jihomoravském vydání MF Dnes vyšel 24.8.2015 článek o naší firmě CleverMaps, ve kterém se dozvíte něco o tom, jak jsme vznikli a čím se zabýváme.

Článek v PDF ke stažení zde.

image

HN: Aplikace CleverMaps se snaží zrychlit stavbu dálnic

24.7.2015 10:31  

Dnes vyšel v Hospodářských novinách na straně 15 v sekci Podniky a Trhy článek o tom, jak naše aplikace pomáhají zrychlit výkupy pozemků při stavbě silnic a dálnic. Mapy a software jsou naší DNA.

Link na článek přímo v HN je zde

Případně offline ke stažení zde


image

CleverMaps: "Podařilo se nám vybudovat sehraný tým skvělých lidí." | StartupJobs.cz

8.7.2015 13:16   CleverMaps: "Podařilo se nám vybudovat sehraný tým skvělých lidí." | StartupJobs.cz:

Další pěkný článek o naší firmě. Tentokrát o tom, jak se buduje svobodná firma. Za dva roky máme více jak 30 sehraných kolegů.

CleverMaps dokončil projekt pro francouzský stát

2.7.2015 15:44  

Během šesti měsíců jsme zpřesnili hranice více než 50 000 km čtverečních obdělávaných pozemků ve Francii pro tamní registr zemědělské půdy.

Zpřesnění hranic pomáhá významně optimalizovat vyplácení zemědělských dotací.

Na projektu pracovalo více než 300 českých odborníků z oboru geografických informačních systémů.

3. místo mezi účastníky programu CzechEkoSystem

19.6.2015 0:45  

Včera jsme prezentovali náš projekt CleverAnalytics na Fóru Investorů, které pořádal CzechInvest ve spolupráci s Asociací malých a středních podniků, Deloitte Advisory, Node5 a JIC. V rámci předkol byly vybrány nejzajímavější firmy, které prošly programem CzechEkoSystem a ty měly možnost prezentovat svůj “pitch” před investory a hodnotitelskou komisí. Naše prezentace vyvolala zajímavý ohlas a nakonec byla vyhodnocena jako 3. nejlepší. Děkujeme CzechInvestu a JICu za podporu našeho rozvoje.

CleverMaps a Sociologický ústav AV tvoří mapu cenové citlivosti

17.6.2015 16:27  

Tým CleverMaps si díky podpoře hl. města Prahy v rámci inovačních voucherů „Výzva 2014“ vyzkouší spolupráci s kolegy ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Společným cílem je tvorba metodiky pro mapování cenové citlivosti obyvatel a následné vytvoření mapy tohoto jevu pro celou Českou republiku.

Od výsledků spolupráce si CleverMaps slibuje lepší porozumění nákupního chování obyvatel a zejména jevů, které jej ovlivňují. Díky mapě cenové citlivosti tak CleverMaps přinese svým zákazníkům lepší znalost tržního prostředí a kvalitnější podklady pro jejich rozhodování. Jsme rádi, že Praha původně zrušené inovační vouchery nakonec přece jen podpořila. Možnost spolupracovat s vědeckou sférou z AV ČR je pro nás velkou výzvou.

O aplikaci SyMAP se píše v magazínu Silniční síť

17.6.2015 14:20  

V magazínu Silniční síť byl publikován článek Jana Sirotka - Majetková příprava dopravních staveb, který pojednává i o naší aplikaci SyMAP. Celý článek nabízíme ke stažení a přečtení.

image

Tvorba Vize 2016

16.6.2015 8:09  

Letní výjezdní porada CleverMaps (11.-12.6.2015) byla situována do krásného prostředí penzionu a přilehlého zámku v jihočeském Pluhově Žďáru. Hlavními tématy bylo společné vytvoření vize firmy na další rok a revize hodnot firmy. Všichni jsme si uvědomili, jaké máme štěstí, že můžeme pracovat v naší svobodné firmě, kde se každý může dozvědět o čemkoliv a zapojit se do čehokoliv. Kromě nabitého pracovního programu došlo i na týmovou hru, pálení našich strachů či již na tradiční noční výlet, tentokráte na 3 km vzdálenou Červenou Lhotu.

Představili jsme žebříček otevřenosti českých měst

3.6.2015 12:44  

První je Praha, poslední Havířov. CleverMaps vytvořil se ve spolupráci s Centrem dopravního výzkumu unikátní metodiku pro hodnocení datové otevřenosti českých měst. Otevřenost českých měst je vesměs TRAGICKÁ. Přes 90% všech veřejných dat je otevřeno minimálně.

Zahraniční zkušenosti ukazují, že větší datová otevřenost dlouhodobě vede ke zvýšení počtu pracovních míst a sníženi investičních nákladů měst do tvorby informačních systémů. Přímým důsledkem otevřenosti je zlepšování kvality života pro obyvatele, místní firmy a lokální spolky.

image

zdroj: CleverMaps.cz


Žebříček byl představen u příležitosti 2. ročníku konference časopisu Smart Cities, kde je CleverMaps partnerem. Hlavním smyslem projektu je motivovat města k soutěžení. Dlouhodobým cílem je přiblížit se vizi chytrých měst - pomoci městům identifikovat oblasti, kde by mohli výrazně ušetřit na investičních nákladech a zároveň aktivně zapojit obyvatele a místní podniky do městského života.

Unikátní metodiku výzkumu zpracoval tým odborníků v ČR včetně zaměstnanců firmy CleverMaps. Jako jediná svého druhu ve střední a východní Evropě dokáže porovnávat nejen česká města, ale i zahraniční.

Především chceme přinést konkrétní příklady z praxe a návody, které by politici, úředníci, malé a střední firmy, architekti i studenti mohli využít ve své práci, doplňuje David Bárta, autor projektu z Centra dopravního výzkumu.

Čím dříve dojde k masivnímu otevření dat našich měst, tím dříve se projeví inovační schopnosti domácích i zahraničních firem. To bude mít pozitivní dopad na konkurence schopnost a zaměstnanost. Zároveň se zvýší chuť privátní sféry v daných městech investovat,” říká Jan Sirotek ze společnost CleverMaps, který se podílel na řešení projektu.


Otázky a odpovědi k projektu Datová otevřenost českých měst:

Co vlastně žebříček otevřenosti měst říká?

Když stát staví silnice, nestačí jen postavit. Je třeba je dát do mapy a udělat nájezdy v různých místech. Až poté začnou občané silnici využívat k ježdění, a zároveň začnou v okolí otevírat obchody a poskytovat služby.

Datová otevřenost funguje podobně. Stát generuje obrovské množství dat. Problém nastává, když svá data nezpřístupňuje otevřeně. Pak to je stejné, jako když postaví dálnici bez nájezdů. Bohužel současná datová otevřenost českých měst je vesměs tragická. Okolo 90% dat v ČR nejsou přístupná.

Komu všemu by měla města data zpřístupňovat?

Občanům, firmám, studentům, různým zájmovým spolkům. Jen tehdy může stát/město očekávat, že společnost nad daty začne vytvářet další hodnotu, investovat, generovat nová pracovní místa.

Jakou konkrétní hodnotu máte na mysli?

Například jízdní řády - stát je může zveřejnit ve formátu textového souboru, řekněme pdf.  Jenomže tento formát není tak otevřený, abych data moh jednduše používat pro další aplikace s přidanou hodnotou. Ovšem když bych je zveřejnil  např. v rozhraní API, umožnilo by to komukoli vytvářet například aplikace do mobilů. Dříve nebo později by vznikly možosti jak si za lístek na autobus zaplatit online. Jinými slovy by se město samo zbavilo mnohých investičních nákladů. Zároveń by podpořilo vznik nových pracovních míst a nebylo by rukojmím několika málo IT dodvatelů.

Jiným příkladem může být zpřístupnění informací o intenzitě dopravy. Na mnohých místech jsou již dnes elektronické systémy měřící intenzitu provozu. Jejich výsledky jsou ale těžko dostupné. Když by se tato data zpřístupnila, do několika měsíců vzniknou aplikace užitečné pro řidiče - např.  jak dlouho trvá průjezd danou oblastí, atp. Celé to povede k tomu, že lidé svůj čas využijí efektivně. Buď pojedou jinudy anebo počkají, než se doprava nezlepší. Každopádně méně lidí bude trávit hodiny času neefektivně v zácpě, město bude čistší, atp.

Dalším příkladem mohou být fronty na úřadech - jsou úřady skutečně tím, kdo by měl vyvíjet, platit a spravovat online aplikace, kde občan vidí jaká je kde fronta? Spočítal někdo někdy, kolik to náš stát stojí? Nestačilo by zpřítupnit občanům či místním podnikům data z vyvolávacích systémů? Určitě by se našlo několik zájemců, které vyvtoří aplikace pro občany a žít budou například z reklamy. Celý koncept tzv. chytrých měst je především o tom, že když se správně uchopí správa města, profitují všichni - stát, občané a místní firmy.

Existuje nějaký příklad v zahraničí, kde podobný koncept úspěšně funguje?

Dobrým příkladem je Londýn. Tam po zpřístupnění městských dat vzniklo během dvou let přes 100 mobilních aplikací určených pro občany. Anebo vznikl veřejně dostupný mapový portál obsazenosti základních škol. Díky němu město zjistilo, že vzhledem k očekávanému nárůstu obyvatel bude do roku 2020 chybět 4000 tříd základních škol. Pomohlo to nastartovat veřejnou debatu o potřebách obyvatel.

Jsou nějaké podobné vlaštovky už i v České republice?

V Brně se pokouší realizovat projekt chytrého svozu odpadu. Díky nasbíraným datům se předpokládá, že by mohlo v konečném důsledku dojít ke zefektivnění celého systému svozu odpadu. Zároveň by to mohlo vést i ke  spravedlivějšímu systému platby za odpad, než jen tupý paušál podle trvalého bydliště, jak známe dnes.

Co vás vedlo k tvorbě žebříčku otevřenosti měst?

Kombinace výzkumného projektu a snaha přiblížit naše města západním sousedům. Pokud žebříček datové otevřenosti českých měst nastartuje zdravé meziměstské soutěžení, profitovat budou zejména obyvatelé - zjednoduší to život nám všem.

E15 píše o CleverMaps

28.4.2015 10:44  

V ekonomickém deníku E15 vyšel článek profesionálního kouče Vladimíra Smutného, který více než rok pomáhá v rámci projektu CzechEkosystem naší firmě. Článek je velmi úpřímným zhodnocením uplynulé spolupráce z pohledu člověka zvěnčí. Celý text můžete najít ke stažení ZDE


image

CleverMaps na Business Tuesday

27.4.2015 8:53  

Spoluzakladatel CleverMaps Ondřej Tomas vystoupil na pravidelném úterním setkání Business Tuesday, které se neslo v tématu “Když firma roste: radosti a obtíže”.

Ondřej vyprávěl příběh o založení CleverMaps v roce 2013. Zároveň se snažil publiku předat všechny možné tipy a triky jak budovat úspěšnou firmu - co neopomenout či jak hledat nejlepší zaměstnance.

Dnes po dvou letech CleverMaps zaměstnává přes 25 lidí, zakládá nové firmy a svůj obrat meziročně zdvojnásobuje.

image

Šíříme myšlenku svobodných firem

20.4.2015 13:24  

Minulý týden přednášel náš CEO Jan Sirotek na manažerské konferenci “Změna jako příležitost” (http://www.altego.cz/userfiles/files/pozvanka_xxiii_konference.pdf) pořádané vzdělávací agenturou Altego. Konference se odehrávala v komorní otevřené atmosféře za účasti velmi zajímavých řečníků.

Jan mluvil o tom, jak v CleverMaps žijeme v permanentní změně a že nevnímáme změnu jako konflikt, ale spíše jako příležitost pro další růst. Protože směrování a vizi firmy u nás může opravdu ovlivnit každý, nebojíme se změny dělat. Svobodná firma je především o lidech a těm byla věnována i většina přednášky. V CleverMaps se snažíme každému umožnit, aby dělal to, v čem je nejlepší a co ho baví, a v tom lidi podporovat. Podmínkou, aby takový tým mohl fungovat společně, je samozřejmě vysoká míra zodpovědnosti každého jednotlivce. Jan také zdůraznil, že klíčovou a nutnou podmínkou pro cestu svobodné firmy je lídr a jeho autenticita.

Prezentaci z přednášky můžete najít tady: http://www.slideshare.net/JanSirotek/svobodn-firma-ivot-v-permanentn-zmn

Z ohlasů účastníků bylo znát, že toto téma je pro firmy stále více zajímavější a že pro majitele a manažery je důležité, aby se lidé v jejich firmách cítili dobře a dělali, co je baví. Nejvíce zaujalo to, jak ve firmě pracujeme s typologií lidí, a že je to věc veřejná. Díky tomu si uvědomujeme, jaký kdo jsme a jak spolu můžeme nejlépe komunikovat. Největší radost jsme měli z toho, že nás oslovili dva majitelé prosperujících firem, kteří se snaží o podobný koncept a rádi by si s námi vyměnili své zkušenosti. Těšíme se na vzájemnou inspiraci.

Je hezké sledovat, že svět se mění a ukazuje se, že firmy už přestávají být orientované pouze na zisk a zákazníka, ale že stále více je důležitá i spokojenost zaměstnanců a odpovědnost firmy k celé společnosti a že u malých a středních firem to narozdíl od globálních korporací není jen klišé, či kapitola ve výroční zprávě, ale reálné akce a činy.

Tým Clever Assets na Vysočině

17.4.2015 10:03  

Po půlroce se náš tým, který se věnuje problematice nákupu a správy půdy, setkal na výjezdním zasedání, tentokráte na Křemešníku na Vysočině. Nabitý pracovní program byl obohacen i o návštěvu na farmě našeho zákazníka pana Kratochvíla z Horní Cerekve, který nám ukázal stáje pro skot a koně. V rámci pracovní části hýřil tým novými nápady, které postupně převede do současných i nových produktů.

SyMAP - revoluce v majetkoprávní přípravě liniových staveb

13.4.2015 8:11  

Majetkoprávní příprava je spolu s projekčními pracemi nejdůležitější fází přípravy dopravních a infrastrukturních staveb. U složitějších staveb často zabere roky a na pozemcích, které nebyly včas vypořádány se v minulosti zasekla nejedna významná stavba.

Řešili jsme úlohu jak vše zrychlit zkvalitnit a často rutinní práci co nejvíce odlehčit a učinit příjemnou. Naše aplikace, kterou jsme nazvali SyMAP (Systém MAjetkoprávní Přípravy staveb) je unikátní především ve způsobu přístupu k ní, kdy jednu aplikaci využívá jak investor stavby, tak vlastní vykonavatel majetkoprávní činnosti - mandatář. A co více, SyMAP je uživateli k dispozici v běžném internetovém prohlížeči, bez jakýchkoliv dalších technických podmínek a doplňků pro jeho používání. SyMAP provádí kontinuální kontroly stavu dat katastru nemovitostí s návazností na obsah řešených smluv. Aplikace automaticky generuje smluvní dokumenty, dopisy a potřebné reporty. Její součástí je také vlastní úložiště pro dokumentaci k jednotlivým smlouvám a další chytré pomůcky pro kvalitní a rychlou majetkoprávní činnost. Unikátní propojení tabulkových dat  s výkonným mapovým oknem, které je také v SyMAPu k dispozici, dává nový rozměr pro vnímání připravenosti a postupu činností při majetkoprávní přípravě či vypořádání staveb.

Obr. Ukázka úvodní stránky aplikace SyMAP

image

SyMAP dává investorovi jasný přehled o stavu činností majetkoprávní přípravy. Odpadá tak nepřehledná práce s nekonečnými tabulkami a obřími plachtami záborových elaborátů proškrtaných různobarevnými zvýrazňovači. Díky SyMAPu je možné celkovou dobu potřebnou pro vypořádání pozemků na konkrétní akci významně zkrátit. Investor má k dispozici nástroj, jak mít nad přípravou stavby kontrolu.

SyMAP lze využít jak pro stavby plánované, ve stavu před zahájením majetkoprávních činností, tak pro stavby existující, kde je úkolem dosáhnout narovnání nevypořádaného majetkoprávního stavu. Vedle výkupů pozemků je možné SyMAP využít také pro zřizování věcných břemen.

SyMAP je již v ostrém provozu a v současnosti je využíván při přípravě silničních staveb a staveb vysokotlakých plynovodů.

Dokladem jsou spokojení uživatelé, například Ing. Ivana Vyskočilová, ředitelka atelieru inženýrských činností firmy Dopravoprojekt a.s., která říká: “Aplikace SyMAP nám zrychlila a usnadnila majetkoprávní agendu jako je evidence případů, generování smluv, komunikace s investorem, hlídání změn v katastru nemovitostí, generování návrhu na vklad a jiné rutinní činnosti.

Naopak pro investora je důležité mít dobrý přehled o stavu přípravy staveb. Manažerský modul SyMAPu dává možnost podívat se kdykoliv na aktuální procento uzavřených, rozjednaných a navržených smluv na jakékoliv stavbě a zároveň mít finanční statistiku přes všechny akce v gesci ŘSD. Mgr. David Fiala, ředitel ŘSD ČR, Závod Brno to komentuje na základě zkušeností s nasazením SyMAPu  na stavbě obchvatu města Břeclav: “Díky aplikaci SyMAP budeme mít jednoduše naprostý a podrobný přehled o stavu uzavírání majetkoprávních smluv celé stavby. Zrychlí se proces evidence jednotlivých smluv a v jedné aplikaci budeme mít přehled i o majetkoprávním vypořádání a zajišťování stavebních povolení po jednotlivých objektech. Hlavně finanční statistiky jsou silným nástrojem pro plánování financí v majetkoprávní přípravě.

Pokud Vás náš SyMAP zaujal, neváhejte nás kontaktovat pro detailnější představení schopností této aplikace.

CleverMaps hledá obchodníka

8.4.2015 22:41  


Jsi cílevědomý a baví Tě komunikace s lidmi? Máš radost z dotažených obchodů a spokojených zákazníků? Chceš prodávat inovativní řešení pro úspěšný start-up, který už má za sebou porodní bolesti a má hotové odzkoušené aplikace, o které je na trhu zájem? Pak možná právě Tebe hledáme.

Náš tým s láskou vytváří unikátní mapová řešení, která přinášejí zákazníkům radost z rozhodování. Pokud se ukáže, že jsi náš člověk, bude Tvým úkolem získávat nové zákazníky a pečovat o ty stávající v oblasti správy majetku a majetkoprávní přípravy velkých infrastrukturních staveb.

Chtěli bychom, abys měl(a):

 • SŠ/VŠ vzdělání
 • Výborné komunikační a prezentační schopnosti
 • Cílevědomost, vnitřní motivaci a tah na branku
 • Znalost a praxe v oblasti obchodu nebo marketingu výhodou
 • Znalost AJ na komunikativní úrovni

Náplň práce:

 • Komunikace a péče o stávající zákazníky
 • Vyhledávání nových příležitostí
 • Prezentace a obchodní jednání u zákazníků
 • Příprava nabídek a prezentací
 • Spolupráce s produktovým manažerem a vývojovým týmem
 • Příprava obchodních plánů

Nabízíme:

 • Zajímavou práci v mladém, dynamickém týmu
 • Svobodu v práci a neformální pracovní atmosféru
 • Volnou pracovní dobu, možnost práce z domu
 • Podporu v dalším vzdělávaní a osobním růstu
 • Možnost být součástí start-upové komunity se stabilním zázemím
 • Možnost podílet se na dalším rozvoji společnosti
 • Motivační platové ohodnocení, provize z realizovaných obchodů a bonusový systém
 • Firemní notebook a mobilní telefon
 • V případě výborných výsledků služební automobil
 • Smlouvu dle dohody a potřeb kandidáta (ŽL, DPP, HPP)
 • Pracoviště Brno nebo Praha

Pojď s námi psát společný příběh, těšíme se na Tvůj životopis!

Kontakt: Kateřina Lejčková, info@clevermaps.cz, tel.: +420 777 866 306

Reakcí na inzerci/nabídku a odesláním životopisu souhlasím, aby společnost CleverMaps a.s., se sídlem Strakonická 1199/2d, Praha (dále jen společnost), zpracovávala mé osobní údaje pro účely zprostředkování práce (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám, jejichž totožnost je mi společnost povinna sdělit) v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. “O ochraně osobních údajů” ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle §12 a §21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Plné znění je k dispozici na adrese: http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=4&submenu=5&loc=20.

Prohlašuji, že veškeré údaje uvedené v mém životopise jsou pravdivé a jsem si vědom/a vyloučení z výběrového řízení v případě zjištění jiných skutečností

Půda je sázka na jistotu

8.4.2015 9:23  

Investice do půdy patří v posledních letech k těm vůbec nejlepším. Jen v loňském roce ceny půdy vrostly o 12,6 %. Zajímavý článek věnující se detailně této problematice přinesly 2. 4. 2015 Lidové noviny.

Naše společnost CleverMaps se věnuje zajištění nákupu zemědělské půdy dle požadavků klienta i následné správě půdy s využitím vlastního softwarového řešení. Za posledních 12 měsíců jsme pro naše zákazníky nakoupili více než 500 ha půdy.

image

CM4FOSS4G

28.3.2015 7:38  

Když jsme před necelými dvěma roky začínali s CleverMaps, bylo jasné, že se bez kvalitního GIS software neobejdeme. Naštěstí lze právě v oblasti  geoinformačních technologií nalézt celou řadu svobodných nástrojů patřících k tzv. FOSS4G (Free and Open Source Software For Geospatial). Na našich serverech od rána do noci běží postgis a na desktopech našich zaměstnanců se velmi rychle zabydlel qGIS. Některým z nás to ale stále nestačilo a tak občas rádi poslali nějakou tu “gisáckou” úlohu taky do GRASSu. No a protože jsme stále ve světě otevřených technologií, tak to všechno lze samozřejmě pěkně propojit. Běžně si tedy v qGISu prohlížíme data uložená na postgisu nebo v GRASSu. Zas tak samozřejmé to vlastně není! Občas je potřeba nějaký ten plugin. A protože před docela nedávnem vyšla úplně nová verze GRASSu, všemi dlouho očekávaná “sedmička”, rozhodli jsme se podpořit vývoj pluginu do qGISu právě pro tuto novou verzi. Pokud se k nám chcete přidat, stačí trochu zabrouzdat internetem. Tady je malá nápověda: http://www.gissula.eu/qgis-grass-plugin-crowdfunding/
No a vzhledem k tomu, že se nám ve světě OpenSource líbí, chystáme se do něj přispívat i jinak, než jen finančně. O tom ale až zase někdy příště….

Petr Suk

Nultý ročník GISSklípek

21.3.2015 12:18  

V pátek 20.3.2015 jsme se s @lukaspuchrik zúčastnili velmi příjemné akce #GISSklípek. Jednalo se o nultý ročník neformálního setkání otevřených lidí z geo-komunity. Akci prořádali bratři @jakub a @vojta z @gishackathon a myslím, že se jim podařilo dát dohromady zajímavý formát setkání ještě zajímavějších lidí. Pár přednášek na zajímavá témata a přátelská debata se sklenkou vína o všem možném.

@jancibulka nám povykládal o svých zkušenostech s otvíráním dat nejrůznějších státních institucí. Jsem zvědav na to, jak dopadne jeho souboj s mocenským molochem ČÚZK, respektive ZÚ, ze kterých se snaží vypáčit data digitálního modelu terénu z LiDARu. Mile jsem byl překvapen konstatováním, že stále více institucí svá data otevírá. Těším se až se s jejich využitím začnou objevovat zajímavé aplikace.
Kluci z @melownmaps nám ukázali jejich webový engine na prohlídku 3D světů. Myslím, že v této oblasti patří opravdu ke světové špičce a držím palce, aby objevili i ten správný byznis model. Po večeři a veselém koštu vína s panem Hradilem http://www.vinohradil.cz/, který svůj sklep kopal do všech směrů než narazil na sousedy, následovaly ještě dvě přednášky.

@davidprochazka nám povykládal o možnostech spolupráce soukromých firem s univerzitami. Jsem rád, že v akademickém sektoru existují lidé jako je David, kteří nebojují jen o tuny grantů a dotací, ale chtějí dělat smysluplné věci. 

Asi nejvíc na mě zapůsobila přednáška od @jachymcepicky o #opensource komunitě. Původní otázku “Co může opensource komunita udělat pro firmy?” nakonec převrátil do otázky “Co můžou firmy udělat pro opensource?”. Tato otázka ve mě hlodá do teď a myslím, že se nad tím v @clevermaps ještě zamyslíme.Zbytek večera a noci jsme strávili v živých diskuzích o všem možném. Když jsme v 1 ráno odjížděli (kvůli dlouhodobě naplánované pánské jízdě o víkendu), ani se nám nechtělo. Byla to super akce a klukům z @gishackathon patří velký dík! Věřím, že se podařilo dát základ dobré tradici.

Jan Sirotek

Plyšáci nepatří do koše, ale dětem

Již podruhé firma CleverMaps...

13.3.2015 8:51  
obrázek o Adámka


druhá várka plyšáků

Plyšáci nepatří do koše, ale dětem

Již podruhé firma CleverMaps obdarovala nemocné děti z Fakultní nemocnice Brno pytlem plným plyšáků. Odměnou kromě dobrého pocitu byl i krásný obrázek od nemocného Adámka. Doufáme, že jsme nepřispěli naposledy a přidají se i další.

O CleverMaps a byznysu nad mapami na Lupa.cz

5.3.2015 19:22  

Dnes na Lupa.cz vyšel článek o tom, jak mapy mohou vydělávat.

Nad mapovými podklady se dá vystavět rozjetý byznys. Stačí k tomu dostatek dat a schopnost jejich analýzou odhalit nové souvislosti. 

Na troskách brněnského Geodisu raší zajímavé projekty. Kromě TopGisu, do kterého loni majetkově vstoupil Seznam, se na scéně objevil i startup CleverMaps. Ten se spíš než na tvorbu map zaměřil na data, která se nad nimi dají analyzovat.

Vlastní analytická platforma a vlastní startup. Z Clevemaps se během posledních pár měsíců oddělila jedna z divizí a vydala se zkusit štěstí na vlastní pěst. Clever Analytics propojují mapové podklady s daty, které se na ně dají promítnout z veřejných zdrojů.

“Před dvěma lety vzniklo v rámci Clevermaps pár nápadů a kromě projektu zaměřeného na silničáře nebo na farmáře jsme dali dohromady i analytický tým. Věříme, že má globální šanci, a tak jsme se rozhodli rozjet Clever Analytics jako samostatnou firmu,” tvrdí produktový ředitel firmy Lukáš Puchrik s tím, že hledají investora, který by mohl pomoci v expanzi do zahraničí. Hledají už minimálně dvacetimilionovou investici a investora se zkušenostmi z ciziny.

Jak rozvážet cement

Služba je v podstatě jednoduchá: na mapu se naskládají data, která jsou relevantní k požadavku klienta, a statistika v prostoru na první pohled často ukáže informace, které nejsou běžně k vidění. “Demografie funguje všude, takže pracujeme především s daty o obyvatelstvu a už to nám samo o sobě ukáže věci, které leckdy klasická business inteligence nedokáže,” tvrdí Puchrik.

Typickým zákazníkem jsou obchodní řetězce nebo třeba i firmy, které rozváží zboží s krátkou trvanlivostí. “Třeba cementárna, která rozváží cement v míchačkách, musí přemýšlet o tom, z jaké pobočky vyjet, aby směs nepřišla o nějaké své vlastnosti. Musí víc přemýšlet kudy jet a podobně. My to děláme automaticky,” dodává Puchrik s tím, že další příklad může být poradenství obchodním řetězcům, kde je ideální místo pro otevření nové prodejny.

Firma používá desítky otevřených zdrojů a její analytika běží na databázi HANA. “Zapojili jsme se do startupového programu SAPu a máme teď k dispozici kromě licencí i marketingovou podporu, což je možná ještě důležitější,” vysvětluje Puchrik s tím, že jedním z cílů firmy je zakomponovat službu i do ekosystému korporátního informačního kolosu. “HANA je ale jen jeden ze systémů, na kterých jedeme. Nechceme být závislí na jedné platformě,” dodává.


Celý článek najdete zde

Mapy mohou vydělávat!

5.3.2015 12:46   Mapy mohou vydělávat!:

Jsme hrdým partnerem projektu Dětské Mapy

23.2.2015 13:08  

Stejně jako je CleverMaps v začátcích své podnikatelské mise, začínají i malé děti rozvíjet své tvůrčí schopnosti. Projekt Dětské mapy navíc zapadá do naší vize chytrých map a proto jej podporujeme. Postupující práce českých dětí odměníme nádhernou sadou 36 šestihranných dřevěných pastelek. Ty nejlepší kresby, které získají ocenění v mezinárodních kolech jsou následně navrženy k prezentaci  na pohlednicích UNICEF.

O soutěži:

Soutěž dětské mapy BARBARY PETCHENIK byla poprvé spuštěna v roce 1993 jako památka na Barbaru Petchenik, bývalou viceprezidentku ICA (Mezinárodní kartografická asociace) a kartografku, která se po celý život zabývala mapami ve vztahu k dětem. Děti z českých zemí se soutěže pravidelně účastní od roku 1995. Mezinárodního kola se vždy účastní 6 až 9 dětských prací.

Zamyšlení nad rovnicí podnikání

13.2.2015 13:30  

E = mc2

Přímo na komoru zamířil s touhle rovnicí ve svém vystoupení na Retail Summitu 2015 Libor Malý (zakladatel jobs.cz). Celé jeho vystoupeni si vystačilo s jedním slidem a s jednou rovnici, na které představil svůj koncept přemýšlení a zkušenost se svým businessem. Tahle fyzikální rovnice platí i v podnikání.

E = energie / nadšení
m = hmota / hmotné požitky / bohatství / peníze
c = informace / myšlenka

Pokud postavíte rovnici takto: m=E/c2 pak říkáte, že abyste dosáhli materiálního úspěchu nebo bohatství, potřebujete co nejvíc energie a musíte minimalizovat množství myšlenek a informací. Ta rovnice tedy funguje nejlépe pouze s jednou myšlenkou / informací. Zajímavé :-)

Takže potřebujeme FOCUS! Zaměstnancům dejte jednu myšlenku - jednu vizi a podněcujte jejich nadšení a energii.

Z pohledu informačních systémů to znamená potřebu zásadních zjednodušení. A není to o číslech, protože těch je moc. Je to o VIZUALIZACI. Nemusíte vstřebávat všechna čísla, potřebujete jednu informaci. A tu získáte pohledem na vizuál - na mapu. V jednom obrázku je celá informace (i když je za ní hodně čísel).

A to je přesně to, co se v CLEVER°MAPS’ snažíme dodat zákazníkům v našich aplikacích. Myslím, že jsme na dobré cestě :-)

image
image
image
image

Výjezdní porada CLEVER°MAPS’

29.1.2015 13:30  

15.-16. ledna 2015  se symbolicky znovu v Herálci na Vysočině uskutečnila další výjezdní porada CLEVER°MAPS’. Kromě zhodnocení loňského roku a plánu na rok 2015 jsme si po 20 měsících připomněli místo, kde jsme položili základní kámen k naší firmě. A i tentokráte jsme zakládali novou firmu. Naši kolegové z týmu CleverAnalytics se vyčlenili do nové, stejnojmenné firmy. Všichni jsme jim na jejich plavbě do světa byznysu přejeme hodně štěstí a úspěchů. Držíme vám palce!

CLEVER°ANDĚLÉ’

27.1.2015 13:30  

Už je tomu rok, co jsme udělali jako společnost první dobrý skutek a podpořili nadační fond Dobrý anděl. Tato nadace pomáhá rodinám, které se vlivem nemoci dostaly do finanční tísně.

I v letošním roce CLEVER°MAPS’ podpoří tuto nadaci. Systém zůstává stejný - kolik přispějí zaměstnanci, tolik přispěje i společnost. V letošním roce CLEVER°ANDĚLÉ’ poslali na účet nadace celkem 26.500 Kč a stejnou částku poslala i firma.


Společnost CLEVER°MAPS’ je nadále firmou, kde pracují Dobří andělé.

Hledáme super GISáka / GISačku

19.1.2015 17:33  

Hledáme super GISáka / GISačku

Do našeho nadšeného týmu hledáme další chytrou hlavu. Máš nějaké zkušenosti s GIS, jsi nadšený(á), rád(a) a s chutí děláš práci, která Tě baví? Jsi tělem i duší dobrodruh, kterého baví nové výzvy a hledání nečekaných propojení? Pak jsi možná náš člověk.

Chtěli bychom, abys měl(a) alespoň:

 • celkový přehled ve FOSS4G (Free and OpenSource Software for Geomatics)

 • znalost qGIS, postGIS, GDAL

 • základy SQL, python/perl (automatizace činností)

 • znalost angličtiny

Výhodou bude

 • znalost GRASS, MapServer, GeoServer

 • znalost OS Linux výhodou

 • znalost ESRI produktů nebude naškodu

Co nabízíme?

 • práci ve všestranném týmu, který realizuje inovativní myšlenky location intelligence v oblastech zemědělství, dopravy, správy majetku a business intelligence

 • práci ve svobodné firmě, kde každý dělá to, v čem je dobrý a co ho baví, a má kolem sebe super tým a firma ho podporuje v jeho rozvoji

 • zapojení do mezinárodních projektů a projektů, které dávají smysl a tak trochu mění svět:-)

 • spoustu zábavy ale někdy i stresu

 • samozřejmě i motivující platové ohodnocení

Pojď s námi psát společný příběh, těšíme se na Tvůj životopis na adrese info@clevermaps.cz!

PF 2015!

23.12.2014 14:15  

Veselé Vánoce a šťastný nový rok!
Merry Christmas and a Happy New Year!

Nová pobočka v Olomouci

16.12.2014 13:30  

Už v listopadu jsme se zabydleli v nové kanceláři ve Vědeckotechnickém parku Univerzity Palackého v Olomouci. Umístili jsme zde hlavní stan generálního štábu vedení projektu digitalizace pro francouzsý LPIS. V uplynulých týdnech zde proběhla série školení desítek operátorů, kteří dnes digitalizují hranice půdních bloků v objemu stovek čtverečních kilometrů denně. Na projektu, který realizuje sdružení firem CLEVER°MAPS’, EKOTOXA a PRIMIS pracuje přes 220 operátorů především z řad vysokoškolských studentů geoinformatických oborů. Nejnáročnější částí celého projektu je logistika, distribuce dat a kontrola kvality. Právě o tu se stará olomoucký tým.

image

 

Vánoční večírek CLEVER°MAPS'

11.12.2014 8:28  

Ve čtvrtek 4.12. jsme se opět sešli ve Vinařství Hanuš v nedaleké Blučině. Tentokrát zde byl ale nejenom tým CLEVER°ASSETS’ jako v říjnu, ale celý tým CLEVER°MAPS’. Přijeli jsme přivítat Vánoce. 

Začneme ale od začátku. Ráno jsme v brněnské kanceláři společně nazdobili stromeček. Zbytek dopoledne jsme pak všichni pilně pracovali, abychom po obědě mohli vyrazit na místo. Hned na úvod jsme navštívili místní rozhlednu. Cesta k ní nebyla kvůli nedávnému počasí jednoduchá, zachránila nás ale sekerka, která původně sloužila v kanceláři na ukotvení stromečku do stojanu. Jak se na Vánoce patří, udělali jsme dobrý skutek a cestu i pro další návštěvníky zpřístupnili. Na rozhledně potom nechyběl podrobný výklad místního znalce Oldy Kahouna o její historii a nechyběla také skupinová fotografie všech zúčastněných. 

image

Po návratu z rozhledny jsme zasedli ke stolu a společně s Honzou Sirotkem a Sidem (Koučem) jsme zhodnotili uplynulý rok, věnovali jsme se dalšímu růstu naší firmy a zahráli si také pro ještě lepší atmosféru společně hry. Dokázali jsme si, že jsme opravdu nadšený tým. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na vánoční dárky.

Po bohaté nadílce jsme se dočkali návštěvy sklepa, po které přišlo velké překvapení v podobě živé hudby místních Blučiňáků. Jako správný kapelník nám Olda zahrál na svůj klarinet a zazpíval. Posilněni ze sklepa jsme nezapomněli ani na taneček, kde kluci mohli ocenit rozšiřující se „ženský tým“ v CLEVER°MAPS’. Mohlo by se zdát, že tímto by večírek mohl být u konce. My ho ale obohatili ještě malým ohňostrojem a někteří nezapomněli ani na tradiční večerní výstup na rozhlednu.

V pátek jsme se plni zážitků všichni vrátili do práce a už se těšíme na další společnou akci, kterou bude nejspíš lyžování v rakouském středisku Stuhleck.

CLEVER°MAPS’ ze ♥

26.11.2014 13:30  

No to je báječné. Dětská nemocnice je velkým “spotřebitelem” hraček. Ono je dost těžké odejmout dětem hračku, která je věrně provázela při hospitalizaci a při návratu domů ji prostě nechtějí opustit.” Takto nadšeně reagovala asistentka ředitele FN Brno paní Dagmar Zouharová na nabídku našeho kolegy Oldy Kahouna, který navázal na nový interní projekt naší společnosti s názvem CLEVER°MAPS’ ze ♥ a  rozhodl se podarovat dětem v nemocnici dva pytle plyšáků.

K Oldovým dvěma pytlům přibyli ze strany kolegů další plyšáci a dne 12.11.2014 byly všechny vybrané  hračky odvezeny do brněnské nemocnice. 

Se stejným nadšením jsme se setkali také ze strany ředitelky charitativní organizace v pražských Stodůlkách, paní Heleny Ryklové, ohledně naší nabídky uspořádat sbírku oblečení a bot pro “charitní šatník”.

Podle slov Kristýny Vyskočilové, která pracuje ve zmíněné charitě, všechno co se do “šatníku” odevzdá je vydáváno např. sociálně slabším rodinám, bezdomovcům a dalším potřebným a to zdarma, vždy v otevíracích hodinách “šatníků”.

Sedm pytlů a velkých tašek plných oblečení a bot jsme do Stodůlek odvezli v pondělí 10.11.2014.

Oblečení i boty nadále sbíráme a v zásobování “charitního šatníku” plánujeme pokračovat i nadále.

CleverMaps a lokáční analýza na Bloku expertů

26.11.2014 0:30  

Ve čtvrtek 23. 10. 2014 byl hostem Bloku expertů kolega Lukáš Puchrik s přednáškou na téma „lokační analýza“. V rozhovoru pro Inflow.cz se zabývá nejen projekty CleverMaps, ale také  možnostmi využití geolokace, aktuálními trendy nebo bezpečností klientských dat.

Celý rozhovor najdete na stránkách časopisu inflow.cz včetně odkazu na záznam přednášky.

 

Zájem o koupi zemědělské půdy výrazně roste

25.11.2014 10:25  

Praha 20. litopadu 2014 - Společnost CleverMaps umožnila svým zákazníkům za prvních šest měsíců působení získat více jak 350 hektarů zemědělské půdy. Oslovení vlastníků půdy s nabídkou odkupu realizovala firma s využitím unikátní znalosti katastru nemovitostí a vývoje softwaru. Firma zároveň registruje zvyšující poptávku po online evidenci nájemních vztahů k půdě.

“Dříve musel investor složitě vyhledávat v katastru každý jednotlivý pozemek a samostatně  oslovovat každého vlastníka s nabídkou odkupu. Díky naší aplikaci dokážeme celý proces automatizovat,” vysvětluje Oldřich Kahoun, manažer divize výkupu.

Velký investor či farmář na začátku pouze specifikuje, o kolik hektarů má zájem a v jaké lokalitě. Společnost CleverMaps pro něj následně připraví přesně cílenou výkupní kampaň. Výsledkem je, že odejdou tisíce dopisů vlastníkům pozemků s nabídkou na odkup. Odborníci CleverMaps posléze uzavírají jménem investora kupní smlouvy a realizují výkup.

Investor si již v průběhu nákupu může v mapovém okně online aplikace sledovat, jaké pozemky jsou již koupeny a jaké jsou stále v jednání. Aktivně se tak podílí na schválení jednotlivých odkupů.

“Dopisy s nabídkou výkupu jsme schopni majitelům půdy rozeslat v řádu jednotek dnů od podpisu smlouvy s investorem. Pro jednoho významného zákazníka jsme byli schopni zrealizovat oslovení a následný nákup 50 hektarů půdy za jeden měsíc od zadání,” doplňuje Oldřich Kahoun.

“Díky naší službě se stává výkup zemědělské půdy jednoduchou záležitostí. Odpadá složitá byrokracie či potřeba financovat mohutný aparát, který dohledává jednotlivé vlastníky,” doplňuje Jan Sirotek, zakladatel společnosti CleverMaps.

Průměrné ceny zemědělské půdy jsou v ČR ve srovnání s průměrem EU o více jak ⅔ nižší. “Dokonce i na Slovensku se prodává zemědělská půda přibližně 2x dráž než v ČR”, doplňuje Kahoun.

“Vzhledem k rostoucím cenám půdy a cenové hladině v okolních zemích, očekáváme i do budoucna zvyšující zájem investorů,” doplňuje Jan Sirotek.

CleverMaps vytváří unikátní analytický software, který významně zjednodušuje správu půdy. Svým zákazníkům umožňuje kvalifikovaněji rozhodovat, snižovat náklady a zvyšovat produktivitu. Společnost se zaměřuje na projekty v segmentech dopravy, správy majetku, zemědělství a business intelligence. Díky jedinečným zkušenostem z oblastí geodézie, katastru nemovitostí a vývoje software patří CleverMaps mezi nejrychleji rostoucí firmy v ČR.

CleverMaps jezdí do práce na kole!

25.11.2014 9:29  

Na jaře tohoto roku jsme s kolegy vyhlásili neformální soutěž o to, kdo z nás přijede nejvíce krát do práce na kole. Inspirováni podobnu soutěží http://www.dopracenakole.net/, motivující k pohybu a ekologickému způsobu dopravy do práce, jsme si chtěli vyzkoušet, kolik kilometrů dohromady i každý z nás najezdíme. Musím přiznat, že tabulka se jmény a čárkami za každou cestu na kole vystavená na nástěnce v nás vzbudila zdravou soutěživost a velmi dobře motivovala. I když se nakonec nezúčastnili všichni (přece jen je to jiné jet do práce 4 km nebo 40 km) najezdili jsme letos celkem 2045 km na kole a 84 km na koloběžce. S nejvyšším počtem jízd tabulce jednoznačně dominoval Martin Tesař s 43 jízdami. Co do počtu najetých kilometrů zvítězil Petr Suk jako jediný zástupce pražské kanceláře v soutěži, který najel přes 600 km. Už teď se těšíme na další ročník soutěže a aby se nám příští rok jezdilo ještě lépe, pořídili jsme si cyklodresy s vlastním designem CLEVER°MAPS’. Posuďte sami, myslím že se Martinovi dost povedly!

3. ročník GISHackathonu za účasti Clever°Maps'

20.11.2014 7:49  

První polovina uplynulého prodlouženého víkendu (14. a 15. 11.) patřila minimálně v české otevřené geoinformatické komunitě akci nazvané GISHackathon. Na brněnské Mendelově univerzitě se sešla řada GIS profesionálů, studentů i začátečníků, aby se podělili o své znalosti moderních technologií. Vizí této události je i propojování komunity IT vývojářů s kartografy, geodety a dalšími geonadšenci.

Naše firma samozřejmě byla při tom a stala se hrdým partnerem celé akce. V rámci programu naše projekty prezentoval Jiří Žaloudek. Asi nejvíce zaujalo živé demo Clever°Analytics’.

Hlavní program byl plný workshopů a přednášek, které logicky navazovaly. Účastníci se tak setkali se způsoby sběru prostorových dat, jejich zpracováním, analýzou i následnou publikací. To vše pomocí OpenSource nástrojů a aplikací.

Celá akce se nesla ve velmi přátelské, neformální atmosféře, za což patří organizátorům, ale i všem účastníkům velké poděkování. Už dnes se v Clever°Maps’ těšíme na další ročník, který zase rádi podpoříme.

Další detaily můžete najít na webu akce. Pokud jste o GISHackathonu dosud neslyšeli a uvažujete o příští účasti, sledujte na twitteru @GISHackathon.

O CLEVER°MAPS' - Chtěli jsme svobodnou firmu, ale nevěděli, co to znamená

3.11.2014 15:21   O CLEVER°MAPS' - Chtěli jsme svobodnou firmu, ale nevěděli, co to znamená:

Jiří Hlavenka: Mají české e-shopy právo na zisk? - Lupa.cz

31.10.2014 9:55   Jiří Hlavenka: Mají české e-shopy právo na zisk? - Lupa.cz:

Hledání vize s týmem Clever Assets

29.10.2014 9:23  

Tým našich expertů na katastr nemovitostí a informační technologie, zabývající se nákupem a správou půdy, vyrazil 20. října 2014 na jednodenní výjezdní poradu do jihomoravské Blučiny. Celodenní pracovní program jsme si zpříjemnili krátkou polední návštěvou nedalekých Židlochovic, včetně rozhledny Akátová věž na zdejším kopci zvaném Výhon. O celodenní zázemí se postaralo vinařství pana Milana Hanuše. Hlavním tématem celodenního diskusního sezení bylo hledání vize a plánu týmu pro příští rok 2015.

CleverMaps na Bloku expertů

20.10.2014 19:20  

Tento čtvrtek 23.10. od 15:50 - 17:25 se v učebně D22 Filozofické fakulty Masarykovy univerzity koná další přednáška v rámci cyklu Blok expertů. Tentokrát je přednáška zaměřena na lokační analýzu, jejíž princip představí Lukáš Puchrik z CLEVER°MAPS’. Přednáška je volně přístupná takže se těšíme na Vaši účast!

 

Anotace přednášky:

Lokační analýza - jak funguje a co přináší

Více než 70 % všech dat v sobě obsahuje polohovou informaci. Díky využití polohy je tak možné propojovat data, která spolu vzájemně nesouvisí a objevovat nečekaná propojení. Příspěvek vysvětluje princip tzv. Location Intelligence (lokační analýzy) a propojování dat, včetně praktických ukázek použití v různých segmentech lidské činnosti, kde přináší nové pohledy a umožňuje chápat souvislosti, které z tabulek, grafů a databází nejsou viditelné. Cílem přednášky je přiblížit účastníkům, jak lokační analýza pracuje, vysvětlit konkrétní jevy a ukázat, jak lokační analýza funguje nad jejich daty a co je možné přes polohovou složku zjistit.

Více informací naleznete zde.

 

Co umějí Big Data?

13.10.2014 8:09   Co umějí Big Data? :

Do Česka dorazí SAP Big Data Truck. 13. a 14. 10. proběhnou tématické workshopy a přednášky pro odborníky, na kterých vystoupí i CLEVER°MAPS’. Veřejnost jej bude moci navštívit ve středu 15. 10. 2014 v Dejvicích před Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze (Thákurova 9, 160 00 Praha 6) od 10 do 17 hodin nebo 16. 10. 2014 u stanice metra Budějovická od 15 do 17 hodin.

Vice informací získáte natéto adrese.

Zdroj:http://technet.idnes.cz/big-data-c53-/veda.aspx?c=A141010_115149_veda_kuz

CLEVER°MAPS’ na pražském SAP BIG DATA TOUR 2014!

10.10.2014 8:50  

13. a 14.10. proběhne v Praze dvoudenní akce společnosti SAP zaměřená na zpracování velkých objemů dat a In-memory databáze. V rámci akce vystoupí s řešením CLEVER°ANALYTICS’ pro SAP HANA kolega Ondřej Tomas a ukáže možnosti využití In-memory databáze SAP HANA  pro lokační analýzu. Přijďte si Ondřeje poslechnout  14.10. od 15 hodin.

Tohle by se Vám s našimi podklady stát nemohlo!

10.10.2014 8:48   Tohle by se Vám s našimi podklady stát nemohlo!:

Máte v pořádku svůj nemovitý majetek?

8.10.2014 16:06  

Jednou z oblastí, které se společnost CLEVER°MAPS’ věnuje, je problematika katastru nemovitostí a správy majetku. Pokud po 1. lednu 2015 bude v katastru nemovitostí falešný zápis, původní vlastník už se majetku nedomůže (více článek Zkontrolujte si své nemovitosti na ihned.cz). 

V rámci našeho produktu CLEVER°ASSETS’ nabízíme mj. prověření majetku klienta v katastru nemovitostí a jeho přehledné zobrazení v mapové aplikaci včetně nástrojů na běžnou agendu či poradenství. Opravdu máte svoje nemovitosti v pořádku?

image

 

O čem jsme hovořili na Loyalty over Gold?

26.9.2014 12:08  

Využitím věrnostního programu pro optimalizaci prodejní sítě Teta se zabývali David Vejtruba, marketingový ředitel p.k. Solvent Ondřej TomasCleverMaps.cz. Ondrej Tomas představil lokační a datovou analýzu, pomůcku pro kombinaci informací o zákaznících z věrnostních systémů a externích dat vztažených k jejich lokalitě. „Loajalitu lze chápat jako stimulaci produkce oxytocinu, hormonu lásky, věrnosti a důvěry. Musíme se k zákazníkům chovat slušně, ohleduplně a láskyplně. Abychom to mohli dělat dobře, musíme o nich něco vědět“. Praktické využití této analýzy ilustroval D. Vejtruba na programu Teta Club, do kterého jsou zapojeny 2 miliony lidí v síti se 770 pobočkami a milionem transakcí měsíčně. „Máme spoustu dat, potřebuje z nich dostat informace. S pomocí dat pak simulujeme a analyzujeme např. optimalizaci sítě poboček, vhodné formáty, interakci mezi prodejnami, spádovou oblast letáků a další lokální aktivity. Práce s daty vyžaduje připravenost a čas. Vyplatí se, protože pak děláte kvalifikovaná rozhodnutí.“ Věrnostní program mají v úmyslu dále rozvíjet a proměnit ho tak, aby představoval nejen slevové akce. 

Celá tisková zpráva a galerie pořadatele akce.

CLEVER°MAPS’ bude přednášet na semináři Loyalty Over Gold

15.9.2014 14:06  

Dne 24. 9. 2014 se v Praze uskuteční již šestý ročník semináře Loyalty over Gold zaměřený na využití věrnostních programů v marketingu. V rámci dopoledního programu vystoupí kolega Ondřej Tomas spolu marketingovým ředitelem společnosti p.k. Solvent Davidem Vejtrubou a v rámci společného příspěvku uvedou praktické zkušenosti s využitím lokační analýzy a aplikace CLEVER°ANALYTICS’ pro optimalizaci prodejní sítě více než 900 prodejen drogerií Teta.

image


Společnost p.k. Solvent  je lídr českého drogistického trhu. V České republice organizuje více než 700 maloobchodních prodejen a dalších cca 200 prodejen sama provozuje. Společnost p.k. Solvent získala mimo jiné pětkrát titul obchodníka roku a v minulém roce i ocenění za věrnostní program roku. Více o p.k. Solvent na www.pksolvent.cz.

O CLEVER°MAPS' na Žive.cz - "Češi dodávali mapy Googlu, teď na nich analyzují data"

10.9.2014 12:15   O CLEVER°MAPS' na Žive.cz - "Češi dodávali mapy Googlu, teď na nich analyzují data":

Top odpovědná firma 2014

5.9.2014 14:38  

CleverMaps to nejsou jen chytré mapy, softwary a technologie. Ve firmě se intenzivně zabýváme také konceptem svobodných firem a sociální odpovědností firem. Je nám ctí, že Ondřej Tomas, partner ve společnosti, mohl i v letošním roce zasednout v komisi pro výběr Top odpovědné firmy za rok 2014. Tato cena je nejprestižnější českou cenou oceňující firmy za odpovědné a udržitelné podnikání. Více o soutěži, ceně a odpovědných firmách najdete zde.

ČT24: Česko je letáková velmoc Evropy, předčí Francii i Británii

19.8.2014 10:13  

Zdroj:ČT24, http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/283231-cesko-je-letakova-velmoc-evropy-predci-francii-i-britanii/

Praha – Na každého Čecha připadá 390 letáků ročně. Je to zhruba třikrát víc než v Británii nebo Francii. I když řada lidí na letáky nadává a jejich schránky zdobí nápis Nevhazujte reklamu, supermarkety dobře vědí, že na slevu Češi slyší. A nejde jen o potraviny – tržby zvedá i propagace zahradních potřeb a drogerie.

přehrát video
Česko – letáková velmoc

To, jaký leták se Čechům ve schránce objeví, rozhodně není náhoda. Distributoři mají k dispozici data ze sčítání lidu a tak vědí, které skupiny obyvatel kde bydlí. Specialisté na geomarketing díky tomu přesně určí, kde se vyplatí letáky roznést – tam, kde žije hodně seniorů nebo rodin s malými dětmi.

Důležité je také načasování letáků. K zákazníkovi se musí dostat s mírných předstihem, aby si je mohl nastudovat, ale zase ne tak brzo, aby na ně stihl zapomenout. Od momentu, kdy vytištěné materiály opustí tiskárnu, do chvíle, kdy je doručovatel začne roznášet, uplyne průměrně 32 hodin. Češi nejčastěji nákupy plánují ke konci týdne, nové letáky se proto objeví ve schránce ve středu.

Na letácích si tuzemští zákazníci vytvořili obstojnou závislost. Čtyřiapadesát procent z nich podle letáků nakupuje každý týden, z toho sedm procent dokonce denně. Těch, kterým letáky vadí a nikdy je nečtou, je už jen 12 procent. Jitka Vysekalová, předsedkyně České marketignové společnosti, v této souvislosti ale znovu připomíná známý fakt – lidé s vidinou slevy utratí nakonec více peněz, než původně zamýšleli. “Kupují věci, které nepotřebují, kupují množství které nepotřebují… Nebo si řeknou: když jsem tak dobře ve slevě nakoupil, tak si koupím ještě to vedle,” uvedla Vysekalová. 

Letáky už dávno nemají jen papírovou podobu – většina firem vyrábí i elektronickou verzi pro internetové uživatele. Existují dokonce i agregáty, které sdružují nabídku aktuálních letáků – na jedné stránce je tak možné nalézt slevy všech možných obchodů. 

Hledáme další CleverHead: JAVA programátora!

12.8.2014 14:54  

Jsi zkušený vývojář a máš minimálně 5 let praxe na komercnich JEE projektech?

Jsi nadšenec a tak trochu dobrodruh, kterého baví hledat nové výzvy a  nečekaná propojení ?
Umíš HTML + CSS + Java a JavaScript?
Znáš SQL (Postgres)?
Říkají ti něco  verzovací systémy - SVN?
Domluvíš se anglicky?
Jsi na území ČR?

Pak jsi náš člověk!

Zabýváme se oblastí location intelligence a hledáme do svého týmu  JAVA Programátora.

Co nabízíme?
Svobodu v práci
Sehraný tým
Zábavu
Projekty, které dávají smysl a tak trochu mění svět:-)
A samozřejmě i motivující platové ohodnocení

Pojď s námi psát společný příběh, těšíme se na Tvůj životopis!

Hledá se: MARKETING SUPERMAN anebo SUPERWOMAN

24.7.2014 12:15  

Co všechno u nás budeš dělat?

Všechno! Co nějak souvisí s marketingem :-)

Co všechno od tebe očekáváme?

Minimálně 3leté zkušenosti s marketingem
Schopnost efektivně organizovat čas a samostatně plnit vlastní a zadané pracovní úkoly
Angažovanost a proaktivní přístup k práci, samostatnost, kreativitu a ochotu učit se novým věcem
Uživatelská zkušenost s jakýmkoliv redakčním systémem a SEO optimalizací webu
Uživatelská znalost PC, GoogleAps, Google Analytics
Povědomí o využití sociálních sítích (LinkedIn, FB, twitter, tumblr, pinterest, instagram)
Zkušenosti s psaním PR článků a úpravou textů
Znalost grafických programů výhodou
Spisovná znalost češtiny a dobrá znalost angličtiny podmínkou

Co všechno ti zato dáme?

Zábavu a radost z práce!
Práci na projektech, které dávají smysl a tak trochu mění svět :-)
Motivující platové ohodnocení
Možnost dalšího růstu
Svobodu v práci
Sehraný tým

Pojď s námi psát společný příběh, těšíme se na Tvůj životopis!

 

Kontakt: Katarína Cieniková, katarina.cienikova@clevermaps.cz, Tel: 776 223 225

Reakcí na inzerci/nabídku a odesláním životopisu souhlasím, aby společnost Clevermaps s.r.o., se sídlem Strakonická 1199/2d, Praha (dále jen společnost), zpracovávala mé osobní údaje pro účely zprostředkování práce (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám, jejichž totožnost je mi společnost povinna sdělit) v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. “O ochraně osobních údajů” ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle §12 a §21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Plné znění je k dispozici na adresehttp://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=4&submenu=5&loc=20.

Prohlašuji, že veškeré údaje uvedené v mém životopise jsou pravdivé a jsem si vědom/a vyloučení z výběrového řízení v případě zjištění jiných skutečností

 

Rosteme do krásy

23.7.2014 14:56  

S radostí oznamujeme, že se CLEVER°MAPS’ rozšířil o dva další členy, Moniku Miškovou a Dušana Stloukala!

Monika k nám přichází ze slovenské Zemědělské platební agentury, kde pracovala na pozici státního rádce pro kontrolu přímých plateb v zemědělství. Baví ji práce s GIS, cestování, vyrábění “handmade” věciček, turistika, cyklistika a snowboarding.
V CLEVER°MAPS’ bude mít na starosti zejména koordinaci produktu CLEVER°FARM’ a práci na jeho dalším rozvoji.

Dušan má za sebou více než desetiletou zkušenost s databázemi v nadnárodní telekomunikační firmě a později v české nebankovní společnosti s mezinárodní působností. Ve volném čase se nejlépe odreaguje se svou ohařkou při lovu geokeší anebo jen tak na procházce v lese. Práce je však jeho největším koníčkem, takže se rozhodně nikdy nenudí. V CLEVER°MAPS’ bude databázovou posilou týmu CLEVER°ANALYTICS’.

Věříme, že Monika a Dušan do našeho týmu rychle zapadnou a budou naplno rozvíjet svůj potenciál.

Témata letošního roku v lokačních službách? Beacons, LBS a velká data

18.6.2014 13:50  

Zdroj: www.lupa.cz

První českou firmou, která vystupovala na největší lokalizační konferenci Location Intelligence Summit, byli smíchovští Clever Maps. Jaké jsou v této oblasti trendy?

Konference Location Intelligence Summit tradičně probíhá v hlavním městě Spojených států a je jednou z nejvýznamnějších akcí ve světě geografie, zpracování a vizualizace dat. Problematika Location Intelligence zahrnuje techniky pokročilé integrace a vizualizace prostorově umístitelných dat. Na tři dny se tak americká metropole stane středobodem všech lokačních expertů. 

Desátý ročník konference se letos na konci května zaměřil na rostoucí potřebu zpracování lokačních dat z mobilních telefonů, senzorů nebo sociálních medií. Geometricky rostoucí množství informací totiž vyžaduje nejen inovativní přístup k zpracování těchto informací, ale zároveň přináší i nové možnosti jejich využití. 

Výzkum? Stačí umět rozklíčovat data

Poprvé v historii byla úvodní řeč věnována geolokaci a marketingu. „Výzkum, jak jsme ho znali doposud, je mrtvý,“ tvrdí šéf agentury Nielsen Paul Donato. Budoucnost podle něj bude patřit systémům s algoritmy umožňujícimi zpracování a vyhodnocování velkého množství lokačních údajů.

Stále větší význam byl na konferenci přisuzován aktuálním a historickým satelitním snímkům. Lze z nich totiž odvodit vzorce chování nabídky a poptávky. 

„Je to něco úplně nového – podle obrázku a struktury na něm poznáme, jak je lokalita vyvinutá, a dokážeme odhadovat spotřebu a specifické problémy například u logistiky,“ dodal Donato.

Workshopy a Google

Po úvodní keynote bylo dopoledne věnováno prezentacím a workshopům na téma vizualizace a zpracování dat v BI a technologiím pro indoor navigace. 

Prvním velkým tématem byla auta a automobilový průmysl vůbec. Google Car je totiž ztělesněním mobilní lokační analýzy a převedením veškerých dostupných geoinformačních technologií do života nás všech.

Google vzal technologii pro mobilní mapování a laserové scanování a spojil ji se systémem řízení auta. Tyto technologie se tak staly náhražkou očí a smyslů řidiče a auto dokáže v reálném čase samo jezdit a bezpečně převážet cestující po silnici. 

Jsou to ale i další technologie, které budou zajímat širší publikum. V zásadě jde o vstup aplikací do automobilu a zároveň o propojení s telefony a osobními účty řidiče nebo cestujících. Auta si tak mohou načíst řidičův smartphone a firma už testuje široké využití technologie rozpoznání hlasu a virtuální komunikace, jak ji dnes známe např. v podobě Siri u Apple. Takže už nejde jen o “connected car”,  ale i “automated car” koncept. 

V roce 1958 prezentovalo studio Disney krásný vizionářský koncept “Magic Highway” s auty jedoucími nebo i vznášejícími se nad vozovkou a s kontinuální synchronizací s mapou. Google Car v kombinaci s interními aplikacemi pro uživatele tento koncept až strašidelně naplňuje…

Beacons, beacons, beacons

Dalším fenoménem, který se letos chystá vrhnout naplno do byznysu, jsou takzvané “microlocations”. Tedy nejen adresní místo na mapě, ale mikrolokace například ve smyslu úplně konkrétního umístění zboží v regálu. Na základě testování se předpokládá rozmach technologie iBeacons a MicroBeacons – malých vysílačů, které informují o přesné lokaci. Vzhledem k tomu, že od iOS 7 může každý iPhone fungovat jako iBeacon, dostává celá hra ještě zajímavější rozměr. 

Lokace a lokační data byla představena jako nový druh “cookie”. To, co před pár lety změnilo internet a internetovou analytiku (viz Google Analytics), teď přechází i do reálného světa. Už nějakou dobu se také aktivně hovoří o internetu věcí – Internet of Things. Přesně v tomto prostředí je sada lokačních dat takovým novodobým “cookie”.

Dalším podstatným tématem byla bezpečnost. Společnost ZONESecurity prezentovala celou řadu příkladů a problémů, se kterými se snaží vypořádat a prodávat je jako službu na trhu. Je jisté, že s nastupující větší propojeností všech našich zařízení, která zaznamenávají polohu, se dostáváme do situace, kdy je skutečně každý náš krok, každý pohyb, každé sáhnutí do regálu v obchodě, sledováno. Tato data tak mají velký obchodní potenciál i potenciál užitečného využití, ale také velký potenciál zneužití. Dá se předpokládat vznik nového typu zločinnosti zaměřeného na naše sledování pomocí těchto zařízení.

Foursquare vede scénu s ohromným potenciálem

Location Based Services (LBS) byly dalším silným tématem konference. Tyto služby jsou samozřejmě spojeny zejména s využíváním smartphonů, ale silný význam mají i při standardním používání internetu na běžném počítači.

Trh s LBS se má v příštích 3 – 5 letech ztrojnásobit. Analytici odhadují nárůst na 700 miliard dolarů během jedné dekády. Z prezentace AT&T vyplynulo, že zejména telekomunikační operátoři si zde brousí zuby na nové příjmy, které teď po zlevnění standardních tarifů potřebují jako sůl.

Velkou pozornost věnovali pořadatelé i interiérové lokalizaci. Je jisté, že zmapování vnitřních prostor veřejných a poloveřejných míst bude probíhat podstatně rychlejším tempem, než probíhalo zmapování zemského povrchu. Je to také dáno vznikem nových technologií pro automatické mapování prostoru s použitím všech možných lokačních signálů se zahrnutím WiFi, bluetooth a samotných smartphonů uživatelů.

Po těchto oblastech dostala prostor data, velká data a lokační data. Jak je všeobecně známo, geoinformatika se již roky potýká s problémem generování obrovského objemu dat. Letecké a satelitní snímky ve vysokém rozlišení generují terabyty a terabyty dat a velikost stále narůstá. Stejně tak data, z laserových scannerů nebo nejrůznějších lokačních senzorů proudí obrovská množství údajů, se kterými si doposud nikdo nedokázal příliš poradit. 

V tomto ohledu jsou zajímavé dva koncepty a to společnosti Spacecurve, která přichází s první distribuovanou geoinformační databází na světě, a pak společnost MapLarge, která se snaží koncept velkých lokačních dat dotáhnout až k vizualizacím pro zákazníka.

Na scénu se dostaly i startupy. Za českou scénu jsme s Clever°Maps představili svou analytickou aplikaci, která propojuje nestrukturovaná obchodní data s geografickými daty. Tradiční BI tak dostává nový rozměr a umožňuje nový typ podpory rozhodování zejména v oblasti obchodu, distribuce, marketingu a řízení rizik.

První český technologický startup CLEVER°MAPS’ na konferenci Location Intelligence Summit 2014

21.5.2014 10:59  

Washington D.C., 21. května 2014 - Jak zlepšit fungování obchodní sítě, zmapovat své zákazníky nebo jak efektivně využívat věrnostní programy prezentoval na konferenci Location Intelligence Summit 2014 ve Washingtonu český technologický startup CLEVER°MAPS. V průběhu 19. až 21. května na konferenci mezi desítkami geografů, IT specialistů a obchodních stratégů vystoupil jako jediný zástupce z České republiky spoluzakladatel společnosti CLEVER°MAPS Ondřej Tomas a představil fungování aplikace CLEVER°ANALYTICS, která díky propojování obchodních a geografických dat přináší nové možnosti podpory rozhodování v otázkách plánování obchodních a marketingových aktivit. Konference Location Intelligence Summit 2014 je významnou událostí ve světě geografie, zpracování a vizualizace dat. Celá konference se zabývá tzv. Location Intelligence což souhrnně označuje techniky pokročilé integrace a vizualizace prostorově umístitelných dat.  Během tří dnů konání konference byly prezentovány novinky, pokročilé nástroje a postupy a byla vedena celá řada workshopů. Od svého prvního ročníku v roce 2004 se konference etablovala i mezi špičkovými technologickými firmami, jako jsou Oracle, Esri nebo TomTom.

CLEVER°MAPS’ je ač mladá, tak na zkušenosti bohatá česká softwarová a konzultační společnost působíci v oblasti Location Intelligence. Jejim revolučním řešením jsou “chytré mapy” přinášející unikátní pohled na byznys. Objevíte v nich nečekaná propojení, která umožní se správně rozhodnout a provést rychlou akci.

 

Dnes začíná Location Intelligence Summit 2014!!!

19.5.2014 19:55  

Ve dnech 19. a 21. května se ve Washingtonu koná Location Intelligence Summit 2014.  Jedná se o největší konferenci na téma Location Intelligence na světě. Tenhle ročník je věnovaný zejména tématu Location Analytics & Visual Data Discovery.  

Pro ty z vás, kteří jste se s Location Intelligence ješté nesetkali, se jedná o inovativní přístup ke zpracování a analýze dat na základě lokační (geografické) složky. Tento přístup odráží narůstající potřeby státních institucí a firem analyzovat a spravovat nejrůznější typy dat z různých zdrojů.

Více informací najděte na: http://www.locationintelligence.net/

 

CLEVER°MAPS’ nominován na Central European Startup Award

6.5.2014 9:21  

Dnes jsme se dozvěděli skvělou zprávu! CLEVER°MAPS’ byl nominován na Central European Startup Award. Hezký dárek k narozeninám. A bude ještě hezčí pokud vyhrajeme :-).

Co je Central European Startup Award?
Jedná se o sérii startupových akcí napříč střední a východní Evropou. Akce se budou konat v Rakousku, Bulharsku, České republice, Srbsku, Polsku, Rumunsku, Slovensku a Maďarsku. Vyvrcholením pak bude velké finále v Budapešti 30.května 2014, kde pak budou slavnostně korunováni králové a královny pro střední a východní Evropu. Cílem této akce je propojit jednotlivé lokální startupy a udělat z regionu centrum pro inovace.

WANTED: Databázový specialista/-tka

5.5.2014 10:17  

CLEVER°MAPS’ Hledá do svého týmu vhodnýho kandidáta/-tku na pozici

Databázový specialista/-tka.

Přidejte se k nám a spolu budeme tvořit SUPER INTELIGENTNÍ MAPY.

Náplň práce

Vývoj a testování nových databází
Systémová a databázová podpora uživatelů
Instalace systémů
Zajištění bezpečnosti dat
Správa uživatelských práv

Požadavky

VŠ/SŠ vzdělání v oboru IT
Min. 1 roky praxe v IT
Zkušenosti, případně zájem o oblast tvorby datových modelů, analýz, OLAP a data miningu PL/SQL
MySQL, případně znalost noSQL databází
PostgreSQL (PL/pgSQL)
Znalosti Postgresu, spatial databází a ETL vítány
Znalost PostGIS a OracleSpatial výhodou
Znalosti Javy případně Pythonu výhodou

Znalost AJ na komunikativní úrovni
Samostatnost a spolehlivost, proaktivní a iniciativní přístup
Dobré analytické schopnosti

Co nabízíme?

Zajímavou práci v mladém, dynamickém týmu
Svobodu v práci
Motivující platové ohodnocení
Radost z vykonané práce

Kontakt: Katarína Cieniková, katarina.cienikova@clevermaps.cz, Tel: 776 223 225

Reakcí na inzerci/nabídku a odesláním životopisu souhlasím, aby společnost Clevermaps s.r.o., se sídlem Strakonická 1199/2d, Praha (dále jen společnost), zpracovávala mé osobní údaje pro účely zprostředkování práce (ukládání, úprava, vyhledávání, třídění, kombinování, likvidace a poskytování třetím osobám, jejichž totožnost je mi společnost povinna sdělit) v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. “O ochraně osobních údajů” ve znění pozdějších předpisů, a to až do odvolání písemnou formou. Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy v souvislosti s přístupem k informacím a jejich ochraně podle §12 a §21 zákona č. 101/2000 Sb. ve znění pozdějších předpisů. Plné znění je k dispozici na adrese http://www.uoou.cz/uoou.aspx?menu=4&submenu=5&loc=20.

Prohlašuji, že veškeré údaje uvedené v mém životopise jsou pravdivé a jsem si vědom/a vyloučení z výběrového řízení v případě zjištění jiných skutečností.

 

Slavíme 1. narozeniny

25.4.2014 16:43  

Čas běží a máme za sebou první rok fungování CLEVER°MAPS’. Bylo to (a stále je) vzrušující dobrodružství budování firmy od základu v nově se rozvíjející oblasti Location Intelligence. Dalo by se to přirovnat k dítěti, které se postupně učí nové věci, začíná dělat první krůčky a objevuje své možnosti. CLEVER°MAPS’ už nedělá jenom jednotlivé krůčky, ale podniká i docela odvážné výpravy do dříve nepředstavitelných oblastí. Z party nadšených lidí se spoustou nápadů vyrostla za rok firma, která dodává služby a řešení v oblasti správy majetku, dopravy, zemědělství a Business Intelligence. Za úspěšným rozjezdem stojí nejen tým skvělých spolupracovníků, ale také naši zákazníci, kteří nám dali svou důvěru a naše řešení jim uź dnes pomáhají dělat rychleji správná rozhodnutí v jejich podnikání.

Děkujeme všem a těšíme se na další roky a nové věci, které nás čekají.

image

Budeme se podílet na tvorbě Informačního Systému Katastru Nemovitostí v Moldávii

25.4.2014 10:52  

CLEVER°MAPS’ se bude jako člen vítězného konzorcia, spolu se společností Sinergise a   S&T, podílet na projektu Informační Systém Katastru Nemovitostí v Moldávii - MOLDLIS. Projekt je financován Norskou vládou a je veden pod záštitou Norské Mapovací Agentury - Norwegian Mapping Authority, Centre for Property Rights and Development.

Hlavním cílem je vytvořit nové, bezpečné a moderní řešení pro elektronickou registraci  vlastnických a jiných práv nemovitého majetku, které nahradí  stávající decentralizovaný, nekoncepční systém a poskytne tak nejen lepší uživatelské prostředí, ale zlepší i přístup veřejnosti k informacím.

Systém MOLDLIS (Moldavian Land Information System; a Real Property Information System for Moldova)  je webové rozhraní centrální databáze sloužící uživatelům jak na centrále katastrálního úřadu tak na regionální úrovni obsahující také webový portál poskytující služby široké veřejnosti a externím systémům přes e-government  nebo  dálkový přístup. Systém zahrnuje registr nemovitostí (katastrální mapa) včetně údajů o vlastnických a jiných právech, registr osob a správu všech záznamů týkajících se vlastníků nemovitostí, ale také registr pro oceňování nemovitostí.

V současnosti je za registraci všech nemovitostí odpovědná Státní Společnost CADASTRU, která byla založena Národní  Agenturou pro pozemky a katastr. Její hlavní úlohou je identifikace dané nemovitosti na katastrální mapě  a  následnou registraci práv k ní stávajících. Tyto informace a služby s tím spojené (např. oceňování majetku) pak CADASTRU následně prodává svým klientům  a zajišťuje tak své financování.  

Přibližně 86% procent z celkového počtu 5,7 miliónů nemovitostí je registrovaných a ročně se zpracuje 350 000 transakcí. Většina transakcí však probíhá ve větších městech, 30% pak v Kišiněvě.

Moldávie má rozlohu 33.846 km2 s celkovým počtem obyvatel 3,6 mil, přičemž 40%  obyvatelstva žije na venkově a 40% z celkového počtu jsou aktivní uživatelé internetu. Moldávie na své cestě do Evropy přijala tříletý akční plán v souladu s Evropskou politikou v rámci programu Evropaská politika sousedství (European Neighbourhood Policy ).V Moldávii je úředním jazykem moldavština, v některých oblastech je pak možné mluvit turecky a rusky.

 

Pokud jste dojeli až na letiště máte nejnebezpečnější část cesty za sebou

2.4.2014 10:54  

Mapa leteckých nehod od roku 1919 ukazuje, že éra největších tragédií skončila.Letecká doprava je technicky nejpokročilejší a zároveň suverénně nejbezpečnější způsob přepravy. Podívejte se na interaktivní mapu a posuďte samy. Celý článek a mapu najdete ZDE.

Zdroj: www.ihned.cz

 

1 | 2 | »
© geoinformace.cz CMS Toolkit