info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

 

 

 

 

Prodej knihy o historii oboru

 

Nabídka učebnice Inženýrské geodézie:

Nabídka učebnice MicroStation

otevrena-data.gif

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

 

 

 

 

Intersucho.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Reklamní zápalky
- dobrý nápad pro
váš byznys

 

 

 

 

 

 

Český Kosmický Portál Český Kosmický Portál

zdroje zpráv:

Agentura pro evropský GNSS (GSA) oslavila své první výročí v Praze

12.9.2013 17:43  

Premiér Jiří Rusnok a ministr dopravy Zdeněk Žák ve čtvrtek 12. září navštívili pražské sídlo Agentury pro evropský globální navigační družicový systém (GSA) u příležitosti jejího ročního působení v České republice. Prohlédli si sídlo agentury a její ředitel Carlo des Dorides je seznámil s jejími současnými i budoucími úkoly v oblasti družicové navigace a jejích aplikací.

EMITS – Nový veřejný tendr zaměřený na tvorbu specifické softwarové aplikace (tendr určen výhradně pro ČR)

11.9.2013 17:45  

Pracovní skupina pro sledování a řízení družic (SM&C) poradního výboru ESA pro kosmické datové systémy (CCSDS) vypracovala koncept rámce služeb k provozu misí. Tento rámec definuje rozšířitelnou sadu koncových služeb navázaných na provoz jednotlivých misí, jakými jsou např. specifické softwarové aplikace.

Výzva českým subjektům v oblasti vzdělávání – možný vznik kanceláře ESERO v České Republice

9.9.2013 15:49  

Kancelář ESA Education Office, jenž je odpovědná za korporátní vzdělávací program ESA, vyzývá subjekty ze svých členských států k předložení návrhů na vznik nových národních vzdělávacích center ESERO (European Space Education Resource Office)

Na cestu se vydalo 200 nových start-upů

6.9.2013 12:23   Když přijde na inovace, pak nebe skutečně není hranicí – ESA právě oslavila dvoustou novou start-upovou firmu, která prošla skrze inkubační střediska BIC (Business Incubation Centres).

ESA Bulletin 155 (srpen 2013)

6.9.2013 12:22  

V červenci se do vesmíru po startu z evropského kosmodromu v Kourou (Francouzská Guayana) vydala největší a nejsofistikovanější evropská telekomunikační družice Alphasat.

Seminář pro oblast pozorování Země - 1st International Earth Observation Convoy and Constellation Concepts Workshop

4.9.2013 17:03  

Evropská kosmická agentura spolu s NASA pořádají první mezinárodní „EO Convoy Workshop“, který se bude konat ve dnech 9. – 11.10. 2013 v centru ESA ESTEC v nizozemském Noordwijku.

REXUS/BEXUS – výzva vysokoškolským studentům k podání návrhů na experimenty pro ročník 2014/2015

4.9.2013 11:30  

Program REXUS/BEXUS umožňuje studentům vysokých škol po celé Evropě provádět vědecké a technologické experimenty na pokusných raketách a balónech. Tento ročník bude vypuštěno 10 raket a 10 balónů, umožňující provádět až 70 pokusných experimentů, které jsou sestaveny a navrženy z řad studentských týmů.

Observatoř Gaia dorazila do Francouzské Guayany

4.9.2013 0:02   Observatoř ESA Gaia určená ke sledování miliardy hvězd se vydala na svoji poslední velkou pozemskou cestu, když se přesunula z Toulouse do Francouzské Guayany. Gaia bude koncem letošního roku vypuštěna z evropského kosmodromu v Kourou na pětiletou misi, během níž má s nebývalou přesností mapovat hvězdy v Mléčné dráze.

Dopočítávání orbit navigačních družic

4.9.2013 0:01   Navigační zařízení ESA, které se nachází ve středisku ESA ESOC v německém Darmstadtu propočítává a předpovídá s vysokou přesností parametry oběžných drah družic systémů GPS, Galileo a GLONASS (ruský navigační systém), a to v téměř reálném čase každých šest hodin. Tato data pak slouží ke zvyšování přesnosti satelitních navigačních systémů, čímž otevírají cestu k sofistikovanějším aplikacím a vědeckým výzkumům jako je celosvětové monitorování klimatu a sledování dlouhodobých změn v geologii Země.

Kosmonaut ESA Andreas Mogensen se vydá v roce 2015 na ISS

3.9.2013 9:18   Dánský kosmonaut ESA Andreas Mogensen byl jmenovaný do mise na Mezinárodní kosmickou stanici, na kterou se vydá v lodi Sojuz z kosmodromu Bajkonur v září 2015.

Čtvrtý start rakety Ariane 5 v roce 2013

3.9.2013 9:16   Evropská raketa Ariane 5 odstartovala ve čtvrtek 29. srpna 2013 z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně na misi, při níž dopravila dva telekomunikační satelity - Eutelsat 25B/Es’hail 1 and GSAT – na plánovanou dráhu, která je přechodovou ke geostacionární.

Družice Galileo roztáhla svá křídla

29.8.2013 10:18   V technickém středisku ESA ESTEC v Nizozemí dochází ke zkušebnímu rozložení panelů se slunečními bateriemi nejnovější družice Galileo. Pár slunečních baterií navigačního satelitu o rozměru 1 krát 5 m nese více než 2500 špičkových GaAs slunečních článků, které budou aparatuře dodávat energii během její plánované dvanáctileté životnosti.

Kosmická klinika kosmonauta Gersta

29.8.2013 10:17   Jsou znalosti, které musí každý kosmonaut vydávající se na Mezinárodní kosmickou stanici znát, ale u nichž doufá, že je nikdy nepoužije. Neb na oběžnou dráhu nemůže dorazit žádná ambulance. Kosmonaut ESA Alexander Gerst aktuálně vylepšoval své medicínské znalosti během stáže v nemocnici.

Itálie pohledem kamery o velikosti šálku kávy

29.8.2013 10:16   Tento bezoblačný pohled na střední a severní Itálii, sněhem pokryté Alpy a střed Evropy byl pořízený pomocí experimentální kamery, která je menší, než šálek kávy, a která je na palubě minidružice Proba-2.

Vysokorychlostní dopady studují technologii pro budoucí mise

27.8.2013 0:02   ESA neustále přemýšlí o nových generacích kosmických misí, a tak testuje pokročilé koncepty, které mají šanci posunout hranice reality.

První ráno na základně Concordia

27.8.2013 0:01   Po třech měsících nepřetržité temnoty se na výzkumné základně Concordia v Antarktidě poprvé objevilo Slunce.

Kosmonaut v akváriu

26.8.2013 13:57   Během své kosmické vycházky v červenci letošního roku čelil italský kosmonaut ESA Luca Parmitano nečekané a nebezpečné situaci: v jeho přilbě se začala hromadit voda, která jej a jeho společníka Chrise Cassidyho přinutila předčasně ukončit výstup a urychleně se vrátit do přechodové komory. V nulové gravitaci totiž představuje voda v přilbě extrémní nebezpečí, protože ji kosmonaut může vdechnout a dokonce se v ní utopit.

Co leží pod povrchem

26.8.2013 13:55   Na Marsu je toho zajímavého mnohem více, než je k vidění prostým okem. Díky radaru na sondě Mars Express ale dokážeme nahlédnout několik kilometrů pod povrch a odhalit, co se nachází v hlubinách.

Výzva ESA k předkládání návrhů projektů demonstrujících transfer technologií

13.8.2013 10:55  

Kancelář ESA odpovědná za transfer technologií (ESAs Technology Transfer Programme Office – TTPO) uveřejnila výzvu k předkládání návrhů na projekty demonstrující transfer technologií, se zaměřením na identifikaci a následné odstranění možných rizik spojených s využíváním stávajících kosmických technologií v pozemních aplikacích, které nejsou s kosmickým sektorem propojeny.

Družice Alphasat rozevřela svoji obří parabolu

12.8.2013 12:03  

Alphasat, historicky největší evropská telekomunikační družice, dosáhla své předběžné pozice na geostacionární oběžné dráze a následně rozevřela svoji parabolickou anténu o průměru 11 metrů. Tím završila prvních deset dní ve vesmíru a provedla jeden ze závěrečných kroků před zahájením testovacího provozu.

Pro lunární misi je připravena laserová komunikace

12.8.2013 12:02  

Po sérii kritických pozemních testů je nyní pokročilý laserový komunikační systém s vysokou přenosovou kapacitou připravený zajistit spojení meziplanetární sondy s řídicím střediskem. A tak již koncem tohoto roku bude základna ESA ve Španělsku s pomocí tohoto laseru komunikovat s lunární sondou NASA.

Divoké Slunce

12.8.2013 12:00  

Od listopadu 2009 je na oběžné dráze družice ESA pro sledování Slunce Proba-2. Demonstruje širokou paletu nových technologií a zároveň slouží jako platforma pro vědecká pozorování.

Seznamte se s programem ARTES v rámci informačních dnů v nově otevřeném centru ESA ECSAT

5.8.2013 11:39  

Telekomunikační program ARTES Evropské kosmické agentury díky svým mnoha elementům pokrývá všechny aktivity ESA v oblasti družicové telekomunikace - od studií proveditelnosti, analýz trhů, přes technologický vývoj až po vývoj a výstavbu celých systémů resp. telekomunikačních družic.

Čítankový start největší a nejsofistikovanější evropské telekomunikační družice

26.7.2013 22:36  

Na plánovanou oběžnou dráhu byla bezpečně dopravena družice Alphasat: největší a nejsofistikovanější evropský telekomunikační satelit.

Globální sledování vegetace

26.7.2013 22:34  

Nedávno vypuštěná družice ESA Proba-V je ve výborném stavu a plně připravena absolvovat svoji patnáctiletou misi, jejímž cílem je monitorování vegetace z vesmíru. Svědčí o tom i nově publikovaná první globální mapa vegetace.

Technologičtí pasažéři

25.7.2013 10:23  

Alphasat – největší evropská telekomunikační družice – bude sloužit nejen jako součást kosmické flotily společnosti Inmarsat, ale také coby testovací platforma pro pokročilé kosmické technologie.

Technické srdce ESA otevře své brány 6. října

25.7.2013 10:14  

Od nejnovějšího kosmického náklaďáku ATV k úplně první družici Alphasat. Aneb Evropa nebyla nikdy ve vesmíru aktivnější – a do konce roku před námi zbývá ještě velmi nabitý „letový řád“. Ale kde se vlastně všechny tyto mise zrodily a připravily? Přijďte se sami podívat letos v říjnu, kdy výzkumné a technologické středisko ESA ESTEC otevře své brány veřejnosti.

Okno nad světem

25.7.2013 10:11  

Tento pozoruhodný snímek pořídit kosmonaut ESA Luca Parmitano na Mezinárodní kosmické stanici a zachycuje její hlavní „okno“: modul Cupola. Luca si ve zprávě na Twitteru dovolil zažertovat: „Důkaz, že je země opravdu kulatá.“

Mars na Zemi

24.7.2013 23:59  

Malá část technického střediska ESA ESTEC se stala navždy Marsem: překážkami posetý model povrchu Rudé planety je zde používaný pro prototypy planetárních roverů k otestování jejich možností. Oficiálně je toto místo pojmenované APRL (Automation & Planetary Robotics Lab), ale jinak má přezdívku „Mars Yard“ (Zahrádka Marsu).

Sledujte start družice Alphasat!

24.7.2013 23:59  

Přidejte se k nám a na webu ESA sledujte 25. července 2013 start družice Alphasat! Největší a nejsofistikovanější evropská telekomunikační družice se totiž vydá do vesmíru po startu z kosmodromu v Kourou. Přímý přenos začíná patnáct minut před vzletem: startovací okno se otevírá od 19:53 h GMT (21:53 h středoevropského času) a trvá do 21:11 h GMT (23:11 h středoevropského času).

Kosmická vycházka skončila předčasně

24.7.2013 23:59  

Jen málo zbývalo do ukončení první hodiny kosmické vycházky, když kosmonaut ESA Luca Parmitano oznáil vodu nacházející se uvnitř jeho přilby. Následně se letový ředitel NASA David Korth rozhodl výstup předčasně ukončit: Parmitano společně se svým kolegou, astronautem NASA Chrisem Cassidym, tak zamířil zpět do přechodové komory. Výstup skončil 16. července ve 13:29 h GMT (15:29 h středoevropského času) po jedné hodině a 32 minutách. Plánovaný byl přitom na 6,5 hodiny strávených mimo Mezinárodní kosmickou stanici.

Příležitost pro studenty: vzdělávací kurz ESA k projektu ESEO

16.7.2013 12:22  

Vzdělávací kancelář ESA nabízí 10 evropským studentům příležitost zúčastnit se první fáze vzdělávacích kurzů, organizovaných v rámci projektu European Student Earth Orbiter (ESEO). Projekt ESEO se ve spolupráci s vysokoškolskými studenty (vybraných Ing./Mgr./PhD. programů) členských státu ESA zaměřuje na vývoj malé družice (tzv. microsatellite).

Konference “eCall Days Germany 2013“

15.7.2013 13:06  

Ve dnech 26. a 27. září 2013 se v budově zastoupení spolkové země Dolní Sasko v Berlíně uskuteční v pořadí již třetí konference “eCall Days Germany 2013“, zaměřující se na problematiku systému eCall, který bude v případě nehody zajišťovat automatické tísňové volání z paluby vozidla na tísňovou linku 112.

Druhá výroční konference „2nd GNSS & LBS Annual Conference and Exhibition”

15.7.2013 10:04   Datum: 24.9.2013 09:00 - 25.9.2013 18:00
Místo konání: Peking, Čína (Beijing International Convention Center, No. 8 Beichen Dong Road, Chaoyang District, Beijing 100101)

EMITS – nové veřejné tendry v oblasti pozorování Země a zpracování dat

11.7.2013 16:15  

Evropská kosmická agentura (ESA) realizuje svůj kosmický program pomocí zakázek, na které vyhlašuje sama či prostřednictvím svých hlavních dodavatelů, veřejnou soutěž pomocí pozvání k tendrům - ITT (Invitation to Tender). Všechny tendry k programům ESA jsou pravidelně publikovány na informačním portálu EMITS.

EMITS – nové veřejné tendry k misi EUCLID a JUICE výhradně pro ČR

10.7.2013 16:41  

Mise ESA EUCLID, jejímž cílem je vypuštění sondy vybavené speciálním vesmírným teleskopem, který bude mapovat rozpínání vesmíru a vliv temné hmoty na své okolí, vstupuje do své další fáze.

EMITS – nové veřejné tendry ESA k misi EUCLID

10.7.2013 16:41  

Mise ESA EUCLID, jejímž cílem je vypuštění sondy vybavené speciálním vesmírným teleskopem, který bude mapovat rozpínání vesmíru a vliv temné hmoty na své okolí, vstupuje do své další fáze.

Na základě konsenzu z Ministerské rady ESA z listopadu 2012 byla vybrána základní konfigurace rakety Ariane 6

10.7.2013 8:45  

V listopadu 2012 se evropští ministři zodpovědní za kosmické aktivity setkali v italské Neapoli a odsouhlasili zahájení přípravných prací na nosné raketě budoucí generace, na Ariane 6.

Poslední pohled na legendu

10.7.2013 8:43  

Drobná tečka viditelná na rozmazané hvězdné obloze je jedním z posledních pohledů z pozemských observatoří na legendární observatoř ESA Herschel.

Úžasná vycházka kosmonauta Lucy Parmitana

9.7.2013 23:59  

Kosmonaut ESA Luca Parmitano, který žije a pracuje na Mezinárodní kosmické stanici, se v úterý odpoledne vydá na procházku. Stane se tak prvním Evropanem od roku 2009, který uskuteční výstup ve skafandru do otevřeného prostoru – a vůbec prvním Italem, který něco podobného podnikne.

Termín pro zasílání návrhů projektů do mezinárodní soutěže ESNC 2013 byl prodloužen do 7.7.2013

2.7.2013 10:24  

European Satellite Navigation Competition (ESNC), dříve Galileo Masters, je mezinárodní soutěž projektů zaměřených na využití družicových navigačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Soutěž je pořádána od roku 2004. Hlavním pořadatelem této soutěže je německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen.

Firma Astrium odeslala družici Alphasat na místo startu

28.6.2013 12:26   Alphasat, nejsofistikovanější komunikační družice jaká kdy spatřila světlo světa, opustila po dokončení finální integrace a testů továrnu firmy Astrium v Toulouse a je nyní na cestě do Kourou ve Francouzské Guayaně. Zde projde předstartovní přípravou a bude vypuštěna na palubě rakety Ariane-5, s jejímž vzletem se počítá před koncem července.

Bezpečné přistání experimentálního zařízení IXV

28.6.2013 12:25   Experimentální návratové zařízení ESA dosáhlo důležitého bodu ve svém vývoji, když ve středu 19. června provedlo úspěšný letový a přistávací test na zkušebním polygonu Poligono Interforze Salto di Quirra u východního pobřeží italské Sardinie.

Rozbalení družice Gaia

28.6.2013 12:23   Koncem letošního roku se vydá do vesmíru nová evropská družice Gaia, která má pozorovat miliardu hvězd. Než se tak stane, připravila ESA novou webovou „ministránku“, která je zaměřená právě na její misi.

Zakázky pro kosmodrom CSG v Kourou – nové příležitosti

27.6.2013 11:00  

CNES spolu s ESA identifikovala projekty, které firmy členských států ESA mohou realizovat pro Evropský kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně. Jedná se o projekty, které se kosmických technologií týkají spíše okrajově (klimatizace, kamery, radary, telekomunikace), a proto jsou vhodné i pro firmy, které se dosud v projektech ESA neangažovaly.

Konzultace s odbornou veřejností k robotickému průzkumu Marsu a Měsíce

27.6.2013 10:53  

Programová rada pro pilotované lety, mikrogravitaci a průzkum vesmíru (PB-HME) Evropské kosmické agentury (ESA) ustavila pracovní skupinu jejíž cílem je pomoci ESA zaměřit své budoucí aktivity a plánování směrem, který vyhovuje členským státům t.j. v tomto případě zejména odbornému zájmu jednotlivých vědců i výzkumných institucí a také technickému i obchodnímu zájmu českých firem.

Observatoř Herschel skončila pozorování a pokračuje jako orbitální zkušebna

26.6.2013 10:33   Poté, co spotřebovala své zásoby kapalného hélia coby chladicího média, ukončila observatoř Herschel dne 29. dubna svoji vědeckou misi. Ale z vědeckého hlediska již nepotřebná družice přinášela i nadále cenná data, když posloužila jako kosmická zkušebna pro techniky a postupy, které nelze otestovat během normálních misí.

Největší evropská kosmická loď dorazila do vesmírného přístavu

26.6.2013 10:31   Čtvrtý „kosmický náklaďák“ ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) pojmenovaný Albert Einstein provedl 15. června bezproblémové setkání s Mezinárodní kosmickou stanicí a bezpečně se k ní připojil ve 14:07 h GMT (16:07 h středoevropského času).

Chcete si otestovat palubní jednotku systému eCall?

25.6.2013 16:17  

Evropské organizace ERTICO a ETSI pořádají ve dnech 9.-13. zaří 2013 v německém Essenu v pořadí již druhý eCall Testfest workshop, který bude zaměřen na testování interoperability systému eCall. Tento týdenní workshop je primárně určen pro dodavatele palubních jednotek systému eCall a technických řešení pro příjem tísňového volání (PSAP).

Máte zájem prezentovat svůj příspěvek na Evropském dopravním kongresu "ETC 2013 Prague" ?

25.6.2013 15:42  

Evropský dopravní kongres se po sedmi letech vrací do České republiky. Letošní jedenáctý ročník kongresu, který se bude konat ve dnech 19. a 20. září 2013, organizuje České vysoké učení technické v Praze, Fakulta dopravní ve spolupráci s Evropskou platformou dopravních věd (EPTS).

Systém eCall, který bude v případě nehody zajišťovat automatické tísňové volání z paluby vozidla, je opět blíže k uvedení do ostrého provozu

14.6.2013 13:18  

Evropská komise přijala dne 13. června 2013 Nařízení specifikující technické požadavky pro palubní jednotky systému eCall. Kromě nyní schváleného právního předpisu pro oblast palubních jednotek podporujících systém eCall bylo v dubnu 2013 vydáno Nařízení Evropské komise shrnující technické specifikace pro centra 112, která budou přijímat tísňové volání eCall.

Ohlédnutí za 2. českým uživatelským fórem GMES/Copernicus

13.6.2013 13:16  

Ve dnech 29. - 30. května 2013 proběhlo 2. české uživatelské fórum GMES/Copernicus, spolupořádané agenturou CENIA, Ministerstvem dopravy, Ministerstvem životního prostředí a Technologickým centrem AV ČR. Letošní ročník konference byl zaměřen na konkrétní témata služeb Copernicus - krizové řízení, území, atmosféru a změnu klimatu. Konference se zúčastnilo téměř 100 návštěvníků ze státní správy, soukromého sektoru i akademické sféry. Pozvání přijali i zástupci evropských institucí - Generálního ředitelství pro podnikání a průmysl Evropské komise, Evropské kosmické agentury, Evropské agentury pro životní prostředí a JRC - Společného výzkumného střediska Evropské komise.

Družice SMOS zaznamenala před povodněmi rekordní vlhkost půdy

13.6.2013 11:55   Některé oblasti střední Evropy bojují s největšími povodněmi za stovky let. Už dnes se ale analytici snaží připravit na další podobné události, když k tomu využívají družici ESA SMOS: její data by měla pomoci zlepšit přesnost předpovědí záplav v budoucnu.

Nepřipoutejte se, prosím

13.6.2013 11:54   Evropští vědci neváhají, když dostanou nabídku vyzkoušet si stav beztíže přímo na Zemi. Navzdory opakovanému a ne příliš příjemnému stoupání a klesání, může opakovaná mikrogravitace na palubě evropského letounu „Zero-G“ Airbus A300 posunout limity mnoha experimentů.

Váš hlas na poli GNSS - EGNOS Open Service (OS) Users´ Satisfaction process 2012

12.6.2013 12:39  

European Satellite Service Provider (ESSP) vyzívá uživatele služby EGNOS Open Service (OS) k poskytnutí zpětné vazby, reflektující současné i potenciální klady, zápory a připomínky k jejímu provozu.

Výzva Evropské komise k podávání návrhů potenciálních aktivit v oblasti výzkumu a vývoje globálních navigačních družicových systémů financovaných skrze program Horizont 2020

10.6.2013 11:59  

Horizont 2020 je novým rámcovým programem Evropské unie s účinností pro období 2014-2020, který je zaměřen na oblast podpory výzkumných a vývojových aktivit (R&D). V rámci tohoto programu lze financovat také aktivity na poli družicové navigace.

Nejtěžší evropská nákladní loď zamířila k Mezinárodní kosmické stanici

7.6.2013 11:56   Čtvrtá zásobovací družice ESA pro Mezinárodní kosmickou stanici ATV (Automated Transfer Vehicle) Albert Einstein byla úspěšně dopravena do vesmíru po startu z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně. Automatický „kosmický náklaďák“ nyní bude provádět sérii korekčních manévrů, které ho přivedou ke spojení s orbitálním komplexem 15. června.

Kosmický kufřík na nářadí z 3D tiskárny

7.6.2013 11:55   První pravidlo kutilů je: mít pořádek v nářadí. Kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, kteří jsou odkázáni sami na sebe ve všech činnostech, to nyní budou mít jednodušší. Na nejnovější zásobovací lodi ATV k nim totiž míří „na míru“ vyrobený kufřík na nástroje, který spatřil světlo světa na 3D tiskárně.

Nový termín k projednání projektů podaných do 3. výzvy CIIS

7.6.2013 9:45  

V návaznosti na mimořádnou situaci spojenou s povodněmi a související evakuací MD, bylo jednání Czech – ESA Task Force k vyhodnocení projektů 3. výzvy CIIS, které se mělo konat dne 4. června 2013 přesunuto na začátek července 2013. Děkujeme za pochopení, Ministerstvo dopravy.

Příležitost pro studenty: možnost získání grantu k účasti na sympóziu Living Planet 2013

5.6.2013 15:13  

Evropská komise vypisuje granty pro evropské studenty vysokoškolských programů (Ing./Mgr., PhD, Post-doktorát), kteří mají zájem zúčastnit se sympózia Living Planet 2013.

Poslední pohled na ATV-4

5.6.2013 11:46   Technici přihlížejí spouštění aerodynamického krytu nosné rakety Ariane 5 na „kosmický náklaďák“ ESA ATV (Automated Transfer Vehicle), největší a nejsofistikovanější zásobovací lodi pro Mezinárodní kosmickou stanici. Menší tmavý válec viditelný pod bílým krytem je ATV-4 Albert Einstein: čtvrtá loď z této série, která bude počátkem června vypuštěna z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Země z vesmíru: kde se východ potkává se západem

5.6.2013 11:44   Na tomto snímku pořízeném družicí Envisat je zachycený Istanbul a jeho okolí v severozápadním Turecku. Na severu je vidět Černé moře, které se propojuje s Marmarským mořem (uprostřed) skrze průliv Bospor. V levém dolním rohu je vidět průliv Dardanely, který propojuje moře Marmarské s Jónským.

Loď ATV-4 je připravena dopravit na ISS důležitý náklad

5.6.2013 11:43   Čtvrtá nákladní loď ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) pojmenovaná Albert Einstein je připravena ke startu na palubě rakety Ariane 5. Pokud se nestane nic nepředvídaného, vzlétne 5. června z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Soutěž Copernicus Masters si žádá Vaše nápady

3.6.2013 11:42  

Letošní ročník soutěže Copernicus Masters Vás vyzívá k zaslání soutěžních nápadů využívajících data získaná prostřednictvím systémů pro pozorování Země, jakožto nástroje pro rozvoj podnikání a společnosti.

Přistání „na pětníku“ na Měsíci, Marsu a asteroidech

31.5.2013 0:02   Nový navigační softwarový systém založený na vizuální navigaci, který je určený pro přistávací automatické meziplanetární sondy, je testovaný v ESA a využívá zmenšený model lunární krajiny. Nyní získal ocenění za výjimečnost, které udělilo francouzské letecko-kosmické středisko ONERA.

ESA otevírá své dveře ve Velké Británii

31.5.2013 0:01   Britský ministr pro univerzity a vědu David Willetts společně s generálním ředitelem ESA Jeanem-Jacquesem Dordainem slavnostně otevřeli první britské středisko ESA: ECSAT (European Centre for Space Applications and Telecommunications). To se nachází v kampusu Harwell Oxford.

Observatoř Herschel spojila vodu na Jupiteru s dopadem komety

30.5.2013 22:22   Evropská kosmická observatoř Herschel vyřešila dlouhé roky přetrvávající záhadu týkající se původu vody v horních vrstvách atmosféry planety Jupiter. Našla totiž důkaz o tom, že sem byla dopravena během dramatického dopadu komety Shoemaker-Levy 9 v červenci 1994.

Šťastné časy v karanténě

30.5.2013 22:20   Kosmonautka NASA Karen Nybergová, ruský velitel lodi Sojuz Fjodor Jurčichin a kosmonaut ESA Luca Parmitano ukazují, že jsou plně připraveni na svoji cestu na Mezinárodní kosmickou stanici.

Kosmonaut ESA Luca Parmitano dorazil na ISS

29.5.2013 20:03   Kosmická loď Sojuz vypuštěná ze základny Bajkonur minulou noc bezpečně dorazila na Mezinárodní kosmickou stanici. Členem její posádky je i kosmonaut ESA Luca Parmitano, přičemž na oběžné dráze bude žít a pracovat pět měsíců.

Východ Měsíce nad Zemí očima sondy Rosetta

29.5.2013 19:59   Tento snímek zachycující východ Měsíce nad mraky pokrývajícími Tichý oceán pořídila svými kamera sonda ESA Rosetta během svého průletu u Země před osmi lety.

ESA Bulletin 154 (květen 2013)

28.5.2013 8:49  

Kosmonaut ESA Luca Parmitano oblečený ve skafandru, v němž uskuteční během svého půlročního pobytu na Mezinárodní kosmické stanici výstupy do otevřeného prostoru, dominuje titulní straně nového ESA Bulletinu. Svoji misi zahájí již tento měsíc.

Vše o Alphasatu

28.5.2013 8:47   S tím, jak se blíží den startu největší evropské telekomunikační družice Alphasat, která je založena na platformě Alphabus, probíhají její závěrečné předletové přípravy.

Upozornění pro média: oslava deseti let objevů sondy Mars Express

28.5.2013 8:44   Zástupci médií jsou zváni na setkání do operačního střediska ESA v německém Darmstadtu, které se uskuteční v pondělí 3. června při příležitost desátého výročí startu sondy ESA Mars Express. Během setkání budou zdůrazněny klíčové vědecké objevy mise a představený nový atlas minerálů, který mapuje geologickou historii Marsu.

Kolokvium o vědeckých a základních aspektech programu Galileo

27.5.2013 11:18   Čtvrté Mezinárodní kolokvium o vědeckých a základních aspektech programu Galileo (International Colloquium on Scientific and Fundamental Aspects of the Galileo Programme) se uskuteční v Praze, a to od 4. do 6. prosince 2013.

Země z vesmíru: Kazašské bohatství

27.5.2013 11:16   Snímek pořízený družicí Kompsat-2 byl získaný nad jihozápadní Mangistauskou oblastí v Kazachstánu, která se nachází východně od Kaspického moře.

Průmyslový den ESA k programu Space Situational Awareness (SSA)

24.5.2013 15:48  

Evropská kosmická agentura ESA pořádá dne 11.června 2013 ve středisku ESOC v Darmstadtu průmyslový den zaměřený na připravované tendry v rámci programu Space Situational Awareness (SSA).

První družice Galileo od nového výrobce dorazila do ESA k testování

24.5.2013 12:18   První satelit z další fáze systému Galileo dorazil do technického střediska ESA v Nizozemí, aby se zde před startem podrobil celé řadě zatěžkávacích a ověřovacích zkoušek.

Družice Proba-V otevřela oči

24.5.2013 12:12   Družice pro pozorování Země Proba-V je po startu z počátku tohoto měsíce ve výborné kondici. Poprvé byl zapnutý i její nejdůležitější přístroj – kamera Vegetation – který získal premiérový snímek západní Francie.

Nebezpečí pod dohledem: ESA otevřela středisko pro sledování asteroidů

23.5.2013 10:04   ESA slavnostně otevřela nové středisko, které zvýší evropský přínos pro globální sledování asteroidů a dalších nebezpečných kosmických objektů, které mohou zasáhnout Zemi.

Kosmonaut ESA Timothy Peake zamíří na ISS

23.5.2013 10:02   Generální ředitel ESA Jean-Jacques Dordain oznámil, že v pátek 17. května 2013 se komise ISS MCOP (Multilateral Crew Operations Panel) rozhodla akceptovat jeho návrh, aby se v roce 2015 vydal na Mezinárodní kosmickou stanici kosmonaut Timothy Peake.

Příští stanice: vesmír

17.5.2013 21:34   Kosmonaut ESA Luca Parmitano dorazil na kosmodrom Bajkonur. To je jeho poslední pozemská zastávka před tím, než se 28. května vydá na Mezinárodní kosmickou stanici.

Systémy Galileo a GPS „seřídily hodinky“, aby mohly pracovat společně

17.5.2013 21:32   Aby byla zajištěna co nejdřívější interoperabilita evropského satelitního navigačního systému s GPS, začala čtveřice družice Galileo vysílat informaci o „posunu“ mezi časováním obou systémů. A to s přesností na několik miliardtin sekundy.

Odvrácená strana ATV

17.5.2013 21:30   Toto je vzácný pohled na druhou stranu panelů se slunečními bateriemi „kosmického náklaďáku“ ESA ATV (Automated Transfer Vehicle) – tedy na stranu, která se nenatáčí ke Slunci a která není pokrytá solárními články. Ta je pokrytá bílým ochranným nátěrem, jenž ji chrání před korozivním vlivem atomárního kyslíku (ATOX).

Hledá se lékař pro misi do bílého světa

17.5.2013 21:29   Je to místo, kde je zima, tma, samota a nebezpečí na každém kroku – ale zároveň nabízí nezapomenutelnou podívanou a zkušenost. Aneb ESA hledá lékaře, který by byl schopen a ochoten realizovat experimenty na výzkumné základně Concordia v Antarktidě.

Od sluneční činnosti k dechberoucí polární záři

17.5.2013 21:28   Překrásná polární záře osvětluje oblohu nad zasněženou krajinou nedaleko norského Tromsø.

Sonda Cassini pozorovala hurikán na Saturnu

17.5.2013 21:27   Meziplanetární sonda Cassini odhalila v oblasti severního pólu planety Saturn silný hurikán obklopený zvláštní rotující skupinou mraků.

ESA hledá členy do poradní skupiny k misi Sentinel 4/5

16.5.2013 13:09  

V souvislosti s pokračujícími přípravami mise Sentinel 4 a 5 se k této misi rozhodla Evropská kosmická agentura (ESA) opětovně zřídit poradní skupinu expertů. Poradní skupina bude mít na starosti zejména poskytování technického poradenství odpovědnému programovému ředitelství ESA.

Únik čpavku na ISS zastaven

16.5.2013 13:05  

O víkendu pracovala posádka Mezinárodní kosmické stanice přesčas, aby odstranila únik pracovní látky z chladicí smyčky vně komplexu. Kosmonauti Chris Cassidy a Tom Marshburn se v sobotu vydali do otevřeného prostoru, aby nahradili pumpu, z níž čpavek unikal.

Jdeme na to!

16.5.2013 13:03  

Kosmonauti Karen Nybergová (NASA), Fjodor Jurčichin (Roskosmos) a Luca Parmitano (ESA) byli 10. května oficiálně uznáni plně připravenými absolvovat let na Mezinárodní kosmickou stanici. Zemi opustí na palubě lodi Sojuz z kosmodromu Bajkonur dne 28. května ve 20:31 h GMT (22:31 h středoevropského času).

Inovativní zařízení pro sledování vegetace je na palubě družice Proba-V ve vesmíru

16.5.2013 13:02  

Flotila družic pro dálkový průzkum Země pod vlajkou ESA přivítala nováčka: satelit Proba-V. Jedná se o inovativní miniaturizovanou observatoř schopnou sledovat vegetaci v globálním měřítku. Její pozorování poskytnou výzkumníkům, pedagogům i studentům nová data a snímky, které pomohou lépe pochopit naše životní prostředí.

Raketa Vega je připravena vstoupit do komerčního provozu

16.5.2013 13:00  

Vypuštění druhé nosné rakety Vega znamená začátek přechodu k jejímu komerčnímu využívání a ukazuje rozsáhlé možnosti plus flexibilitu, díky nimž je schopná pokrýt potřeby různých zákazníků.

Směr Země

16.5.2013 12:59  

Vědci zkoumající naši mateřskou hvězdu se stali umělci, když vytvořili tento unikátní portrét sluneční mířící přímo na Zemi.

Těžké dny v noci

16.5.2013 12:57  

Výzkumná stanice Concordia v srdci Antarktidy viděla na tři měsíce naposledy Slunce. Od tohoto okamžiku bude její osazenstvo fungovat výhradně při umělém osvětlení: bude muset žít a pracovat na nejodlehlejší základně na Zemi.

Český detektor SATRAM na družici PROBA-V byl úspěšně aktivován

15.5.2013 14:45  

Během včerejšího dne proběhl první úspěšný test monitoru SATRAM, neseného na nedávno vypuštěné družici PROBA-V. Hlavním dodavatelem detektoru SATRAM (Space Application of Timepix-based Radiation Monitor) je společnost Czech Space Research Centre (CSRC).

Navrhněte nejlepší řešení využívající moderní dopravní technologie na cenu „2013 iMobility Awards“ - Ocenění za vynikající výsledky v oblasti zavádění systémů „iMobility“

14.5.2013 10:33  

Soutěž „iMobility Awards“ představuje jedinečnou příležitost, jak ocenit nejvýznamnější úspěchy v oblasti nasazení kreativních a inovativních řešení využívající inteligentní dopravní systémy (ITS).

ESA Science Announcements of Oportunity – změna systému distribuce informací

13.5.2013 13:37  

Vzhledem k rozšiřujícímu počtu odběratelů informačního kanálu „ESA Science Announcements of Oportunity“(oznámení, výzvy pro mise, atd.) dochází ke změně systému distribuce informací. Dosavadní manuální rozesílání jednotlivých informativních emailů bylo nahrazeno automatickou formou.

Volně dostupná data mise Sentinel?

9.5.2013 16:19  

Družice Sentinel budou zejména v následujících letech významnou měrou přispívat svými daty do programu GMES/Copernicus, který vznikl z rozhodnutí Evropské komise na summitu EU v roce 2001 jako nástroj k naplňování evropských politik a jako evropská kapacita pro globální monitoring životního prostředí a bezpečnosti.

Nosná raketa Vega úspěšně vynesla do vesmíru družici Proba-V

7.5.2013 15:01   Druhý let nejnovějšího nosného prostředku ESA, rakety Vega, byl úspěšně završený po stratu z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně. Na různé oběžné dráhy byly dopraveny dvě družice pro dálkový průzkum Země, Proba-V od ESA a vietnamská VNREDSat 1A, což demonstrovalo univerzálnost nosiče. Společně s touto dvojicí satelitů se do vesmíru dostala také první estonská družice, technologický demonstrátor ESTCube 1.

Družice Proba-V nese do vesmíru radiační detektor z CERNu

7.5.2013 14:59  

Minidružice ESA Proba-V bude sledovat především vegetaci na zemském povrchu, ale kromě toho se má zabývat také sledováním prostředí, které ji obklopuje. Ponese proto, mimo jiné, i detektorový čip založený na technologii původně vyvinuté pro Velký hadronový urychlovač v CERN. Detektor bude umístěný na vnějším plášti družice a bude měřit radiaci ve vesmíru.

Silné východní větry přerušily odpočítávání startu druhé rakety Vega

6.5.2013 6:43   Druhý let nosné rakety Vega, který se připravoval na 4. května z evropského kosmodromu ve Francouzské Guayaně, byl odložený. Odpočítávání probíhalo normálně, ale během plánovaného přerušení třicet minut před vzletem bylo zastaveno kvůli nepříznivým meteorologickým podmínkám.

Družice Proba-V je připravena na raketě Vega

4.5.2013 21:18   Družice ESA Proba-V je společně s dvojicí doprovázejících satelitů usazena na vrcholu rakety Vega na startovací rampě a je připravena na start, který se uskuteční v prvních květnových dnech.

(Vy)čištění vesmíru

4.5.2013 21:16   Obrázek ukazuje, jak by v budoucnu mohly být nefunkční družice zachytávané pro provedení řízeného zániku v atmosféře: zde by následně shořely a byly tak bezpečně odstraněny z vesmíru.

Směrem k širšímu datovému přenosu

4.5.2013 21:15   V příštím roce se do vesmíru vydá nová satelitní platforma SmallGEO, na níž bude testovaný palubní počítač Redsat. Ten se má stát klíčem k poskytování širokopásmových služeb příští generace, a to s vyšší kvalitou a nižší cenou.

Plnou, prosím

4.5.2013 21:12   Operátor dohlíží na průběh tankovacích operací nového „kosmického náklaďáku“ ATV-4 Albert Einstein, který se na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně připravuje na svoji misi k ISS.

Observatoř Herschel zavřela své oči, kterými pozorovala vesmír

30.4.2013 20:25   Kosmická observatoř ESA Herschel spotřebovala svoji zásobu kapalného hélia, které používala jako chladící médium. Tím skončily více než tři roky unikátních pozorování chladného vesmíru.

„Kosmický náklaďák“ ATV-4 Albert Einstein se chystá na start v červnu

30.4.2013 20:20   Když odstartuje směrem k Mezinárodní kosmické stanici 5. června do vesmíru evropský „kosmický náklaďák“ ATV-4 Albert Einstein, stane se nejtěžším kdy vypuštěným zařízením na palubě rakety Ariane.

Družice Proba-V byla usazena pro let

30.4.2013 20:17   Minidružice ESA Proba-V určená k mapování vegetace byla připojena k palubnímu adaptéru, kde se setkala s dalšími satelity, které ji doprovodí do vesmíru. Stane se tak počátkem května na palubě nosné rakety Vega.

Galileo zajistil evropskou pozici v historii

30.4.2013 20:13   Nové éra evropské družicové navigace si zapsala další důležitý mezník: poprvé byla přesně stanovena poloha objektu za využití čtyři satelitů Galileo, které jsou aktuálně k dispozici ve vesmíru.

Před dlouhou zimou

30.4.2013 20:11   Odloučeni od civilizace a žijíce v bílé pustině, zabydlelo se osazenstvo polární výzkumné základny Concordia v Antarktidě ve svém novém domově – a jalo se očekávati dlouhou a mrazivou zimu před sebou.

ExoMars na mučidlech

30.4.2013 20:04   Strukturální model demonstrátoru EDM (Entry, Descent and Landing Demonstrator Module) pro misi ESA ExoMars v roce 2016 se podrobil sérii intenzivních vibračních testů, které simulovaly náročný start do vesmíru.

Tisková zpráva - Mezinárodní konference o vysokoenergetické astrofyzice IBWS 2013

25.4.2013 17:02  

Desátý z řady úspěšných workshopů věnovaných astrofyzice vysokých energií a pozemním experimentům a pozorováním zejména robotickými dalekohledy, se uskutečnil v Karlových Varech ve dnech 22. - 25. dubna 2013. IBWS (INTEGRAL/BART Workshop) je pracovním setkáním odborníků především z oblasti rentgenového výzkumu vesmíru s pomocí družic pozorujících v gama a rentgenovém oboru a návazných pozemních robotických dalekohledů.

I Váš hlas rozhoduje: Máte možnost uplatnit Váš názor v rámci evropského připomínkového řízení k opatřením na podporu rozvoje aplikací využívající globální družicové navigační systémy (GNSS) Galileo a EGNOS

24.4.2013 15:50  

V současnosti je pro většinu z nás nepředstavitelné, že bychom neměli k dispozici kdykoliv a kdekoliv údaje z GPS o své poloze. Tyto údaje jsou pak využívány v řadě návazných aplikací např. v chytrých telefonech, které nám tak přináší mnoho nových služeb

Výzva subjektům k podání návrhů na založení ESA BIC v ČR

24.4.2013 12:45  

Ministerstvo dopravy zahájilo kroky směřující k podpoře vzniku inkubačního centra začleněného do struktury inkubačních center ESA (ESA BIC) i na území ČR. Cílem tohoto centra by měla být zejména podpora činnosti začínajících malých a středních podniků v jejich rozvoji a usnadnění jejich zapojení do oblasti kosmických aktivit. České ESA BIC by mělo umožnit realizaci nových nápadů, pomoci novým firmám k dalšímu rozvoji a urychlit transfer kosmických technologií mimo kosmický sektor a naopak.

4th Innovations Forum 2013

22.4.2013 11:32   Datum konaní: 14. – 15. 5. 2013
Místo konání: Rešov, Polsko

Polský Institut pro východní studia pořádá ve dnech 14. a 15. května 2013 v pořadí již čtvrtý ročník konference „Innovations Forum“. Klíčových úkolem této události je umožnit účastníkům vést otevřenou diskuzi, podpořit výměnu názorů a zkušeností v oblasti inovativních řešení v odvětví kosmického a leteckého průmyslu.

Workshop na téma standardizace a certifikace systémů ITS

18.4.2013 13:55   Intenzivní vývoj moderních informačních a komunikačních technologií během posledního desetiletí výrazně přispěl k masovému využití navázaných aplikací napříč celou společností a přinesl tak významné socioekonomické přínosy. V oboru dopravy umožnil tento pokrok právě vznik nových systémů a aplikací, které souhrnně nazýváme inteligentní dopravní systémy (ITS).

Kterak družice pomáhají chránit historii

17.4.2013 9:02   Sledování z oběžné dráhy je atraktivním způsobem monitorování historických míst v odlehlých nebo politicky nestabilních oblastech. Navíc může pomoci archeologům při nových objevech.

Viděti zeleně

17.4.2013 9:00   Technička Laurence Levanová je zalitá intenzivním zeleným světlem ze silných ultrafialových lamp, které simulují přímé sluneční světlo v testovací komoře. Světlo je ve skutečnosti modré, ale jde přes žluté filtry, aby došlo k zablokování nebezpečných ultrafialových paprsků.

Příležitosti pro studenty v rámci kongresu IAC 2013

17.4.2013 8:56   Vzdělávací kancelář ESA nabízí evropským studentům příležitost zúčastnit se Mezinárodního astronautického kongresu (International Astronautical Congress, IAC). Letošní ročník IAC se uskuteční od 23. do 27. září v čínském Pekingu.

Konference k závěrečné fázi projektu TRAILBLAZER – Praha 25. 4. 2013

11.4.2013 14:44   Společnost Transport & Travel Research, ltd. a Centrum Dopravního Výzkumu v.v.i. pořádají konferenci k závěrečné fázi projektu TRAILBLAZER, která se bude konat dne 25. dubna 2013 v sídle Auto Klubu ČR v Praze (Opletalova 29, Praha 1).

Družice GOCE se stala prvním seismometrem na oběžné dráze

8.4.2013 10:14   Družice jsou schopné sledovat změny na zemském povrchu způsobené zemětřesením, ale dosud nikdy ve vesmíru nedokázaly zaregistrovat zvukové vlny zemětřesením vyvolané – až doteď. Supercitlivá gravitační družice ESA GOCE si totiž ke svým dosavadním úspěchům přidala další prvenství.
« | 1 | .. | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | »
© geoinformace.cz CMS Toolkit