Česká kosmická kancelář a Mezinárodní astronautická akademie pořádají 29. června až 3. července 2015 sympozium Humans in Space. Hlavními tématy je problematika přítomnosti člověka v kosmickém prostoru, kosmická medicína a zajištění životních podmínek včetně potřebných simulačních a analogových studií na Zemi.
Česká kosmická kancelář a Mezinárodní astronautická akademie pořádají ve dnech 29. června až 3. července 2015 sympozium Humans in Space. Hlavními tématy symposia jsou problematika přítomnosti člověka v podmínkách kosmického letu, zajištění životních podmínek a jejich technickém zabezpečení včetně potřebných simulačních a analogových studií na Zemi.
Česká kosmická kancelář a Mezinárodní astronautická akademie pořádají 29. června až 3. července 2015 sympozium Humans in Space. Hlavními tématy je problematika přítomnosti člověka v kosmickém prostoru, kosmická medicína a zajištění životních podmínek včetně potřebných simulačních a analogových studií na Zemi.
Vyšlo 10. číslo časopisu Czechspace, ve kterém se dočtete o událostech v české kosmonautice druhé poloviny roku 2014. Kromě našich tradičních rubrik v něm naleznete zhodnocení Ministerské rady ESA 2014 nebo.
Odborníci z Ústavu technické a experimentální fyziky ČVUT společně s kolegy z Johnsonova kosmického střediska NASA a Univerzity v Houstonu postavili aktivní detektor záření, který byl využit při premiérovém letu americké kosmické lodi Orion. Čeští vědci dodali elektronické rozhraní a dva detektory založené na čipu TimePix.
Praha, 5. prosince 2014 – Česká kosmická kancelář uspořádala tiskovou konferenci, na které její ředitel Jan Kolář zhodnotil dopady rozhodnutí z ministerské konference ESA 2014 na českou kosmonautiku a představitelé českých pracovišť pohovořili o vývoji a výrobě vlastních malých družic. Na závěr vystoupila ředitelka observatoře Kleť Jana Tichá, která předala řediteli CSO oficiální listinu s pojmenováním planetky Kolářjan.
Praha, 5. prosince 2014 – Česká kosmická kancelář uspořádala tiskovou konferenci, na které její ředitel Jan Kolář zhodnotil dopady rozhodnutí z Rady ESA na ministerské úrovni 2014 na českou kosmonautiku a představitelé českých pracovišť pohovořili o vývoji a výrobě vlastních malých družic. Na závěr vystoupila ředitelka Hvězdárny Kleť Jana Tichá, která předala řediteli CSO oficiální listinu s pojmenováním planetky Kolářjan.
V pořadí již 66. Mezinárodní astronautický kongres se bude konat od 12. do 16. října 2015 v izraelském Jeruzalémě. Zájemci o prezentování výsledků svých projektů a aktivit v kosmonautice mohou vkládat abstrakty až do 23. února 2015 prostřednictvím webových stránek Mezinárodní astronautické federace.
CSO uspořádala workshop o stavu českého výzkumu v oblasti pilotovaných letů, mikrogravitace a hypergravitace. Z diskuze vyplynuly zásadní závěry mezi něž patří nevyhovující schéma financování v ČR a nutnost zvýšit povědomí o výsledcích a možnostech českých pracovišť.
V roce 2004 vstoupila Česká republika do Evropské unie a v roce 2008 se stala členskou zemí Evropské kosmické agentury. Díky tomu mají české organizace příležitost pracovat na kosmických projektech v Rámcovém programu EU a také programů ESA. České organizace se však také mohou zapojit do komerčních či bilaterálních projektů nebo národních grantových programů.
Každý projektový manažer, který řídí nebo by měl v budoucnu řídit kosmické projekty, by se měl seznámit se základními pravidly a požadavky na projektový management v příslušném programu. Další možností, jak si rozšířit vzdělání v oblasti managementu nebo projektového managementu, je absolvování specializovaných kurzů nebo studijních programů.
Pro každou novou organizaci, která má zájem o zapojení do projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury by měl být jeden z prvních kroků, které v této oblasti udělá, registrace do systému EMITS. Bez této registrace nemá organizace přístup k zadávacím dokumentacím tendrů. Bez registrace také nezíská tzv. Bidder Code, který je nutný k účasti v tendrech.
ESA v rámci programu Young Graduate Trainee zveřejnila nové nabídky stipendijních stáží pro mladé odborníky z členských zemí. Aktuálně je vyhlášeno celkem 83 pozic ve střediscích ESA i v pařížské centrále, určených VŠ absolventům a postgraduálním studentům. Uzávěrka přihlášek je 14.12.2014.
Staňte se mladými kosmickými architekty a navrhněte velkou základnu ve vesmíru v celosvětové soutěži pod záštitou NASA. Zapojte svojí představivost, využijte znalosti z technických i přírodovědných oborů a vyprojektujte vesmírný domov pro budoucí generace. Uzávěrka celosvětové soutěže mladých architektů ve věku do 18 let je 1. března 2015.
Již popáté se mohou třídní skupiny dětí ve věku 8-12 let (po dohodě i mladší nebo starší) zapojit do celosvětového vzdělávacího projektu Mixe-X 2015: Trénuj jako kosmonaut. Soutěž, kterou organizují kosmické agentury NASA a ESA, vede děti zábavnou formou k aktivnímu životnímu stylu, pohybu a zdravé výživě. Uzávěrka přihlášek je 15. ledna 2015.
CSO vydává analýzu o stavu a výhledu zapojení České republiky do volitelných programů ESA. Analýza byla vypracována jako podklad pro rozhodování do jakých volitelných programů ESA a v jaké výši by se měla Česká republika nově zapojit nebo navýšit finanční objem stávajícího zapojení na Radě ESA na ministerské úrovni v prosinci 2014.
NASA v Kennedyho kosmickém středisku na Floridě pořádá od 22. do 27. února 2015 kurz zaměřený na řízení mezinárodních projektů v kosmonautice. Česká kosmická kancelář má příležitost na tento kurz nominovat jednoho účastníka z České republiky. Své nominace můžete posílat až do 5. prosince 2014.