Rádi byste svůj GIS zapojili do práce v terénu, ale přijde vám to složité? Nevíte, kterou z mobilních aplikací pro svůj úkol zvolit, nebo jste s jejich využíváním už začali, ale chcete si své poznatky utřídit a dozvědět se ještě něco více?
Všechny si vás dovolujeme pozvat na seminář Mobilní aplikace ArcGIS – cenní pomocníci v terénu, který se uskuteční v předvečer Konference GIS Esri v ČR, tedy 7. listopadu 2017. V průběhu semináře se dozvíte vše o aktuálních možnostech mobilního prohlížení dat, jejich sběru a editaci, stejně jako o navigaci a o koordinaci práce terénních pracovníků.
Tým technické podpory zpracoval několik dalších témat, která vám mohou usnadnit a urychlit práci s ArcGIS. Během posledních týdnů vyšly následující tipy a triky:
Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace ze světa GIS a v jarním čísle ArcNews naleznete také jeden český článek. Pražská plynárenská, a.s., úspěšně dokončila v roce 2016 projekt NOKOGI a do tohoto vydání přispěla článkem o průběhu projektu.
Mimo to se můžete dočíst i o Insights for ArcGIS v agendách samosprávy Bavorska, využití geoinformačních technologií v oblasti obchodu a realit nebo co dělá GIS na festivalu jídla.
Jako vždy jsme připravili výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace ze světa GIS a v jarním čísle ArcNews naleznete také jeden český článek. Pražská plynárenská, a.s., úspěšně dokončila v roce 2016 projekt "Nová koncepce GIS" a do tohoto vydání přispěla článkem o průběhu projektu.
Mimo to se můžete dočíst i o Insights for ArcGIS v agendách samosprávy Bavorska, využití geoinformačních technologií v oblasti obchodu a realit nebo co dělá GIS na festivalu jídla.
Jako vždy jsme připravili výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
V ArcRevue 1/2017 naleznete články o novém mapovém portálu Středočeského kraje a o velice zajímavé publikaci Atlas životního prostředí v Libereckém kraji. Také se dočtete o novinkách v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online, o nové aplikaci Insights for ArcGIS a pro lepší orientaci po aplikacích vám poslouží Průvodce platformou ArcGIS.
Podrobný obsah čísla a odkaz na stažení PDF naleznete na stránkách časopisu.
Používáte mapy pro podporu rozhodování či jako nástroj pro spolupráci, využíváte živá data nebo prostorové analýzy, vytváříte poutavé mapy s příběhem nebo kartografická díla? S tím vším se můžete pochlubit a inspirovat své kolegy v ČR nebo dokonce na celém světě.
I v letošním roce totiž máte příležitost vidět svoji mapu v úvodní prezentaci Jacka Dangermonda na světové uživatelské konferenci Esri v San Diegu nebo v úvodní prezentaci Petra Seidla na Konferenci GIS Esri v ČR.
Pro nominaci map na světovou uživatelskou konferenci Esri odešlete své obrázky prostřednictvím speciálního formuláře nejpozději do 12. června 2017.
Pro prezentaci výsledků své práce na Konferenci GIS Esri v ČR a v dalších materiálech ARCDATA PRAHA kontaktujte prosím kolegyni Barboru Šebestovou bsebestova@arcdata.cz, a to nejlépe do 30. června 2017.
Máte zajímavý projekt? Neváhejte a přihlaste se do jedenáctého ročníku studentské soutěže.
Soutěž Student GIS Projekt je určena všem, kteří studovali alespoň jeden semestr v letech 2015/2016 a 2016/2017 na některé z českých vysokých škol a univerzit. Do soutěže můžete přihlásit jakýkoliv projekt, při jehož zpracování jste využili software Esri nebo ENVI.
Soutěž se uskuteční 13. září 2017 na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze. Přihlášku a všechny důležité informace naleznete na stránkách soutěže, uzávěrka přihlášek do soutěže je 15. června 2017.
Tým technické podpory pravidelně připravuje články, ve kterých naleznete různé tipy pro práci s ArcGIS. V uplynulých týdnech vyšly tyto návody:
Konference GIS Esri v ČR je tradičně největším národním setkáním odborníků na geoinformatiku a je určena zejména těm, kdo:
Termín konání letošní Konference GIS Esri v ČR je 8. a 9. listopad 2017. Více informací včetně přihlášky naleznete na stránkách konference.
Brzy bude začínat bezplatný on-line kurz společnosti Esri zaměřený na prostorové analýzy. Provede vás nejrůznějšími analytickými nástroji a pracovními postupy v ArcGIS Online – od zjišťování jednoduchých prostorových souvislostí až po vyhledávání nejvhodnějších lokalit na základě kombinace dat a interpolace hodnot. Více informací o náplni kurzu a časovém harmonogramu naleznete na samostatné stránce.
Těšit se můžete na:
Součástí kurzu je i přístup ke všem analytickým nástrojům ArcGIS Online a možnost konzultovat své dotazy se s dalšími odborníky a studenty. Po dokončení kurzu navíc obdržíte oficiální certifikát o jeho úspěšném absolvování.
Výuka začíná již 12. dubna, a proto neváhejte a přihlaste se co nejrychleji.
Kurzy pod vedením zkušeného školitele jsou tím nejlepším způsobem, jak si osvojit nové dovednosti nebo zdokonalit své stávající znalosti. Pokud při své práci využíváte prostorové analýzy a potřebujete ovládat ArcGIS Spatial Analyst, potom neváhejte a využijte možnost přihlásit se na některý z těchto kurzů:
27. 4. | 7000,- | |
26. 4. | 7000,- | |
25. 4. | 7000,- |
Při objednávce všech tří kurzů „ArcGIS Spatial Analyst“ je cena školení zlevněna o 15 %.
Od dubna máte další možnost absolvovat volně přístupný on-line kurz Location advantage. Naučíte se v něm využívat ekonomická a statistická data a aplikaci Business Analyst Online.
Po přihlášení do kurzu se můžete těšit na:
S kurzem získáte přístup do aplikace Business Analyst a naučíte se vyhodnocovat a vizualizovat data dostupná na platformě ArcGIS. Po dokončení kurzu obdržíte certifikát.
Přihlásit se můžete již dnes a výuka bude probíhat od 12. dubna do 23. května.
Začátkem března proběhla aktualizace ArcGIS Online. To přineslo několik novinek, z nichž ty nejvýznamenější naleznete v této aktualitě.
The Living Atlas of the World je místo, kde naleznete nejrůznější mapy, vrstvy a aplikace. Aby bylo vyhledávání co nejjednodušší, dostaly stránky zcela nový vzhled, jehož součástí je právě i nové vyhledávání.
Obsah atlasu byl navíc aktualizován o nová demografická data (jedná se o údaje z roku 2015) a o podrobnější podkladové vektorové mapy pro některé oblasti.
Od března je v prohlížeči scén možné zobrazit vrstvu mračna bodů, která byla publikována v ArcGIS Pro 1.4. Podporovány jsou také vrstvy WMTS a byla přidána možnost výběru mezi metrickým a nemetrickým (US standard) systémem při změně velikosti 3D symbolu. Poslední novinkou je dotyková navigace u zařízení s dotykovým ovládáním.
Od prosincové aktualizace je možné vytvářet různé pohledy na hostovanou webovou vrstvu, tedy jednu zdrojovou datovou sadou lze zpřístupnit několika způsoby s rozdílnými právy pro přístup a pro editaci. A od březnové aktualizace ArcGIS Online je možné v pohledech definovat i rozsah prvků pomocí filtrů. Novinkou je také možnost publikovat hostovanou vektorovou dlaždicovou službu.
Pokud máte více účtů ArcGIS, určitě využijete možnost je propojit. Díky nové funkci Přepnout účty se jednoduše přihlásíte do účtu a organizace, kde chcete právě pracovat.
Administrátoři organizace mohou nastavit výchozí schéma (Sdílené téma) nově vytvářených aplikací v organizaci. Všechny vytvořené konfigurovatelné aplikace (vč. Story Maps) budou mít jednotné barevné schéma, logo apod.
V zimních vydáních časopisů ArcNews a ArcUser můžete opět nalézt velké množství článků o technologii a projektech uživatelů. Seznámíte se například s aplikací Insights for ArcGIS, přečtete si, jak se rekonstruují zaniklá sídla původních obyvatel Ameriky, nebo si přečtete o projektu Morgenstadt – The City of Future.
Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
Technická podpora pravidelně zpracovává aktuální témata a tipy pomáhající při práci s ArcGIS.
Poslední příspěvky se týkaly Insights for ArcGIS a výrazového jazyka Arcade, které patří mezi novinky platformy, přečíst si však můžete také o vytváření pohledů na hostovanou službu nebo o vkládání webové mapy do webové stránky.
Akademie věd ČR připravila výstavu Ohrožená architektura města Mosulu, která návštěvníky seznamuje s architektonickým dědictvím tohoto města. Výstava vznikla v rámci stejnojmenného projektu, na kterém pracuje Orientální ústav AV ČR.
Mosul patřil mezi kulturně nejhodnotnější střediska blízkého východu. Po obsazení města tzv. Islámským státem však byla řada památek zničena. V rámci výzkumu jsou shromažďovány informace o zničených památkách a je vytvářena databáze, která by v budoucnu měla pomoci při jejich obnově. Na výstavě tak mají návštěvníci možnost prohlédnout si některé památky alespoň virtuálně.
Při shromažďování dat i následném zpracování byl mimo jiné využit také software ENVI a Esri, družicové snímky či amatérské fotografie. Pro více informací se můžete podívat například na reportáž ČT, interaktivní mapu nebo můžete sami navštívit výstavu, která je přístupná do konce března každý pracovní den 10.00–18.00 v galerii Věda a umění, AV ČR.
Jako každý rok i v loňském listopadu proběhla celá řada akcí, které byly věnovány šíření povědomí o GIS. Den GIS je již tradiční událostí, kterou v České republice pořádá na třicet organizací. Nabitý program přilákal několik tisíc návštěvníků, kteří měli možnost vyzkoušet si GIS na vlastní kůži, zhlédnout zajímavé přednášky, vidět GIS v praxi nebo si zahrát nějakou tematickou hru. Chcete si přečíst, co vše se odehrávalo? Na webových stránkách Dne GIS naleznete závěrečné zprávy organizátorů.
Děkujeme všem, kteří se přidali a opět uspořádali velice úspěšné Dny GIS.
Těšíme se, že se s vámi na Dnu GIS setkáme i letos, 15. listopadu 2017.
Technická podpora se Vám snaží nejen pomáhat s konkrétními problémy, ale také každý týden publikuje nápady a postřehy v sekci Tipy a Triky.
V letošním roce už vyšly tyto články:
K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio, která podporuje aktuální verzi systému ArcGIS 10.5. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Aktuální verze nástroje VFR Import pracuje s daty RÚIAN verze 2.1 a podporuje ArcGIS Desktop 10.5. Podrobný popis funkčnosti nástroje VFR Import naleznete na samostatné stránce, kde si můžete zdarma stáhnout verzi VFR Import Basic.
V pátek 3. 3. 2017 se koná další ze seminářů zaměřených na tvorbu widgetů pro Web AppBuilder for ArcGIS. V tomto jednodenním semináři získáte ucelený přehled principů produktu Web AppBuilder, seznámíte se se základy ArcGIS API for JavaScript a dozvíte se, jak jeho prostřednictvím Web AppBuilder rozšiřovat. Budete tak mít možnost nahlédnout pod pokličku našim specialistům z oddělení služeb, kteří vám předají know-how, jež během práce s touto technologií získali.
Těšit se tak můžete na:
Organizační informace
Seminář je určen posluchačům, kteří mají znalosti sdílení obsahu GIS pomocí ArcGIS for Server nebo Portal for ArcGIS a základy JavaScriptu a HTML.
Kapacita semináře je omezena, proto neváhejte a přihlaste se ještě dnes.
ArcRevue 4/2016 vám přináší články o Metropolitním plánu Prahy, analýzách výškopisu, GIS v archeologii, Survey 123 for ArcGIS a o vektorových dlaždicích. Stáhnout si ho můžete na stránkách časopisu.
Již tuto středu 1. února začíná on-line vzdělávací kurz Do-It-Yourself Geo Apps, který je zaměřený na tvorbu aplikací i bez znalosti programování. Naučíte se vytvářet webové i mobilní aplikace, které můžete využít při své práci nebo pro publikaci dat veřejnosti. Kurz vás také naučí, jak je možné základní aplikace upravovat a doplňovat vlastním kódem.
Těšit se můžete na:
Přihlaste se ještě dnes, výuka začíná ve středu 1. února.
Společnost Esri vydala novou verzi aplikace ArcGIS Pro, kterou je možné získat na stránkách my.esri.com. Aktuálně je k dispozici v anglické jazykové verzi a na lokalizaci do češtiny se intenzivně pracuje. Jaké novinky tato verze přináší?
ArcGIS Pro poskytuje nástroje pro georeferencování rastrů a CAD souborů a pro jejich export do formátů, jako je ortomozaika, GeoTIFF, CRF, DEM a DSM. Georeferencování lze provést pomocí karty Imagery – Georeference a pro tvorbu zmiňovaných produktů je určena samostatná karta Ortho Mapping.
V ArcGIS Pro naleznete integrované rozhraní pro využití analytických služeb publikovaných na portálu – jedná se například o nástroje pro analýzu vektorových i rastrových dat a nástroje GeoAnalytics serveru.
Do mapy ve výkresu lze nově vložit souřadnicovou síť. K výběru je několik základních stylů, přičemž některé parametry sítě a popisků lze upravit. Je také možné importovat souřadnicovou síť ze souboru MXD.
Nové editační prostředí pro úpravu prvků multipatch umožňuje rychle vytvořit i složitější reprezentace budov – členitou fasádu nebo šikmou střechu.
Pokud máte raději tmavší pracovní plochu, může se vám líbit tmavá varianta pracovního prostředí, na kterou se dá přepnout v nabídce Options – General.
ArcGIS Pro nabízí také snazší definici CMYK barev, dynamickou legendu, s nadstavbou Geostatistical Analyst prostředí Geostatistical Wizard, pravoúhlou mřížku pro editaci prvků a mnoho dalšího. Celý seznam novinek si můžete přečíst na stránkách Esri ve článku nápovědy What's New in ArcGIS Pro.
Od prosince 2016 jsou vydávány nové verze výměnných souborů (2.1). Tato změna nastala se změnovým souborem z 11. prosince.
(Do 9. prosince včetně jsou změnové soubory VFR verze 1.8.) U základních stavových souborů se jedná o změnu od ledna 2017.
Verze 2.1 neobsahuje žádné změny týkající se základních dat RÚIAN. V souvislosti se změnou verze se ale může zobrazit následující chybová zpráva: „Tato verze VFR souboru není podporována, zadejte prosím VFR soubor verze 1.8.“
Toto omezení lze řešit následující úpravou konfiguračního souboru vfrgp.config nástroje:
Pokud používáte starší verzi nástroje VFR Import (tj. 10.x.11 a nižší) upravte nastavení konfiguračního souboru Settings.xml nástroje VFR Import pomocí následujícího postupu:
Připravujeme pro Vás čtyřhodinový seminář týkající se technologie ArcGIS a ENVI. Setkat se s námi můžete v těchto šesti městech:
Přihlásit se můžete prostřednictvím webového formuláře, registrace je zdarma.
Více o seminářích se dočtete na samostatné stránce.
Připravujeme pro Vás čtyřhodinový seminář týkající se technologie ArcGIS a ENVI. Setkat se s námi můžete v těchto šesti městech:
Přihlásit se můžete prostřednictvím webového formuláře, registrace je zdarma.
Více o seminářích se dočtete na samostatné stránce.
Prosincová aktualizace ArcGIS Online přinesla novinky týkající se webových hostovaných vrstev, konfigurovatelných aplikací, analytických nástrojů i webové scény.
Arcade – nový výrazový jazyk, který je možné využívat napříč celou platformou. Pomocí jednoduchých skriptů můžete měnit styl a popisky prvků v mapě, stejně jako můžete vytvořit výraz, který nalezne průměrný počet vozidel, jež v zájmové oblasti v posledních pěti letech projel. Počet vozidel je pak vizualizován vzrůstající velikostí symbolu. Více o Arcade se dočtete v anglické nápovědě.
Atributová tabulka – upravujte data přímo v atributové tabulce vrstvy (feature layer). Od této verze ArcGIS Online je možné upravovat jednotlivé záznamy, stejně jako prohlížet a editovat připojené informace, fotky a soubory.
Trasy a čas – vytvořte trasu podle času odjezdu. Díky zadání času odjezdu se trasa upraví podle očekávané dopravní situace v danou dobu.
WMTS služba – pokud do mapy přidáte WMTS vrstvu, která nepodporuje souřadnicový systém nebo schéma dlaždic aktuální mapy, můžete přidat vrstvu jako podkladovou mapu a dlaždicové schéma zvolit.
Analytické možnosti ArcGIS Online byly rozšířeny o dva nové nástroje. První z nich naleznete pod skupinou nástrojů Shrnout data a jedná se o nástroj Připojované prvky (Join Features). Ten umožňuje přidat atributy z jedné vrstvy nebo tabulky do jiné na základě prostorových nebo atributových vztahů.
Další nový nástroj je Najít odlehlé prvky (Find Outliers) mezi nástroji Analyzovat vzorce. Jeho prostřednictvím naleznete prvky, které mají znatelně odlišné hodnoty od okolních prvků
Více pohledů na hostovanou službu – Pokud hostujete služby na ArcGIS Online a potřebujete odlišit, kdy je možné vrstvu editovat a kdy jen prohlížet, využijte novou možnost vytváření pohledů na vrstvu. Díky tomu můžete na původní zdrojová data vytvořit jeden pohled, který sdílí vrstvu veřejně a současně i druhý pohled, jehož prostřednictvím umožníte svým kolegům data editovat. Všechny změny se promítají i do veřejného pohledu na vrstvu a svá data máte přitom chráněna proti nežádoucím zásahům.
Mezi další novinky webových služeb patří:
Nového vzhledu se dočkaly i některé šablony pro jednouché sdílení map prostřednictvím konfigurovatelných aplikací. Jedná se o šablony Jednoduchý prohlížeč map, Výškový profil a Mapové nástroje.
Mračno bodů – 3D data různých senzorů, včetně LiDARu, můžete přidat do scény jako vrstvu point cloud scene layer. Díky tomu můžete zobrazit například mračno bodů naskenovaných budov a jejich okolí.
Nové symboly a způsob vykreslování dat – Svou scénu můžete vylepšit realistickými 3D symboly. Vyberte si z galerie stromů, pouličních objektů nebo dopravních značek a vozidel.
Současně můžete využít nových možností vizualizace bodových vrstev podle množství a barvy.
Do šablon Story Map Journal a Story Map Series můžete nyní nahrát fotografie přímo z vašeho zařízení, aniž byste je před tím museli publikovat ve webovém albu. Obrázky budou navíc automaticky optimalizovány pro použití v aplikaci.
V aplikaci Web AppBuilder byla vylepšena celá řada stávajících widgetů, navíc zde naleznete i jeden zcela nový. Jedná se o widget Rozsah navigace (Extend Navigate), který umí přemístit zobrazení na předchozí, resp. následující rozsah mapového okna.
V posledním díle seriálu, který připravili kolegové z technické podpory, je věnována pozornost třem tématům:
Tímto došel letošní seriál Ozvěny technické podpory do svého závěru. Novinky, tipy a triky můžete i nadále sledovat na stránkách technické podpory a na seriál ozvěn se můžete těšit opět za rok.
Společnost Esri vydala nejnovější verzi systému ArcGIS, jejíž instalační soubory můžete získat na stránkách My Esri. Přečtěte si, co ArcGIS 10.5 přináší.
V aplikaci ArcMap přibyla řada nových geoprocessingových nástrojů. Split By Attributes rozdělí datovou sadu na několik nových datových sad, ve kterých budou mít prvky stejnou hodnotu určeného atributu (nebo kombinací atributů). Graphic Buffer vytvoří obalové zóny vhodné pro kartografické maskování, jejichž rohy mohou být kulaté, ostré či seříznuté podobně, jako je tomu při nastavení typu linie v grafických programech.
V sadě nástrojů Správa dat jsou to například nástroje Build Stereo Model, Compute Camera Model, Compute Mosaic Candidates a Generate Point Cloud; při editaci nově pomohou nástroje Align Features a Calculate Transformation Errors.
U mnohých ze stávajících nástrojů přibyly nové parametry nebo byly vylepšeny jejich algoritmy: kartografické nástroje Simplify Line a Simplify Polygon používají nový způsob generalizace prvků a dokážou uvažovat i prvky v jiných datových sadách jako „bariéry“, například aby se po generalizaci pobřeží nenacházela pobřežní cesta v moři.
Podrobné informace o novinkách naleznete na stránce What's new in ArcMap.
V ArcGIS 10.5 rovněž došlo k optimalizaci několika nástrojů pro práci s geodatabází. Rozšířen byl nástroj Register with Geodatabase, který umožňuje registrovat pohledy v enterprise geodatabázi. Log file tabulky v PostgreSQL a SQL Server jsou vytvářeny jako dočasné a vždy je vytvářena pouze jedna pro každého z uživatelů, což zvyšuje rychlost komunikace s databází.
Přibyl rovněž nový datový typ pro ukládání mozaikové datové sady v databázích Oracle, PostgreSQL a SQL Server – rasterblob.
Jméno produktu ArcGIS for Server se poslední dobou stalo mírně zavádějící, protože vedle samotného serveru byly jeho součástí také Portal for ArcGIS, úložiště ArcGIS Data Store a komunikační rozhraní ArcGIS Web Adaptor. Celé toto řešení se proto od verze 10.5 jmenuje ArcGIS Enterprise.
Názvem ArcGIS Server se tedy nyní označuje pouze vlastní serverová část, která existuje v některé z následujících rolí:
Více podrobností o změnách v serverové části platformy ArcGIS naleznete na stránce What’s new in ArcGIS Server 10.5.
Také Portal for ArcGIS doznal významných vylepšení. Mezi mnoha novými funkcemi jmenujme například možnost propojení několika portálů, možnost ovládat některé funkce pomocí ArcGIS Python API, podporu aplikace Insights for ArcGIS, úpravy stránek s údaji o položce, vylepšenou bezpečnost, nové funkce v mapovém prohlížeči a mnoho dalších úprav.
What's new in Portal for ArcGIS 10.5.
Instalační soubory naleznete na portálu My Esri v sekci Moje organizace – Stahování.
V třetím díle seriálu se kolegové technické podpory věnují off-line práci v Collector for ArcGIS, správě kreditů potřebných pro analýzy v ArcGIS Online, tvorbě domény z pole v tabulce nebo doplňku PerTools.
I v novém roce bychom se s vámi rádi setkávali na nejrůznějších akcích. První takovou příležitostí bude série seminářů Roll-out, které v průběhu ledna a února 2017 zavítají do šesti měst. Těšit se můžete na nabitý program, v jehož průběhu vás kolegové Radek Kuttelwascher, Matej Vrtich a Inka Tesařová provedou hlavními novinkami v softwarech ArcGIS a ENVI.
Více o programu, termínech a místech konání se dočtete na samostatné stránce.
Svou přihlášku můžete odeslat prostřednictvím webového formuláře již dnes.
I v druhém pokračování seriálu se dočtete zajímavé tipy a triky. Tentokrát se věnuje aktualizaci licence enterprise geodatabáze, využití tříd popisků nebo ochraně obsahu na ArcGIS Online.
Přijďte si zdokonalit své schopnosti a načerpat nové zkušenosti na naše školení.
Na webových stránkách školení naleznete termíny až do konce června 2017. Vybrat si můžete z téměř dvaceti kurzů včetně zcela nového Nasazení Portal for ArcGIS. Toto dvoudenní školení se věnuje optimálním postupům nasazení a konfigurace Portal for ArcGIS v organizaci.
V ArcRevue 3/2016 naleznete články od předních českých odborníků na změnu klimatu, rozhovor s Jackem Dangermondem, články o zajímavých webových aplikacích a technologických novinkách, tipy a triky – a také seznámení s novou aplikací Drone2Map.
PDF si můžete stáhnout na stránce časopisu.
Tým technické podpory pro vás opět připravil oblíbený seriál Ozvěny technické podpory. Během následujících čtyř týdnů se tak můžete těšit na patnáct tipů a triků pro práci s ArcGIS.
První díl seriálu se věnuje těmto tématům:
Nechte se inspirovat ukázkami práce uživatelů, zajímavými příběhy i nejrůznějšími novinkami. Poslední letošní vydaní časopisů Esri nabízí například články o objevech Alexandra von Humboldta, o neuvěřitelném příběhu rakouského geografa, který pomáhá v Amazonii, nebo o novinkách v ArcGIS ve verzi 10.5.
I tentokrát jsme pro vás připravili přehled článků z časopisů ArcNews a ArcUser, který naleznete na samostatné stránce.
Konference GIS Esri nabídla bohatý program. Podívejte se znovu na vystoupení hlavních řečníků nebo si připomeňte některou z prezentací.
Na stránkách konference naleznete například:
Všechny materiály a zdroje naleznete také přehledně na stránce Ke stažení.
Konference GIS Esri nabídla bohatý program. Podívejte se znovu na vystoupení hlavních řečníků nebo si připomeňte některou z prezentací.
Na stránkách konference naleznete například:
Všechny materiály a zdroje naleznete také přehledně na stránce Ke stažení.
Konference GIS Esri nabídla bohatý program. Podívejte se znovu na vystoupení hlavních řečníků nebo si připomeňte některou z prezentací.
Na stránkách konference naleznete například:
Všechny materiály a zdroje naleznete také přehledně na stránce Ke stažení.
Naučte se vytvářet specializované webové aplikace díky programování widgetů pro Web AppBuilder for ArcGIS. V tomto jednodenním semináři získáte ucelený přehled principů produktu Web AppBuilder, seznámíte se se základy ArcGIS API for JavaScript a dozvíte se, jak jeho prostřednictvím Web AppBuilder rozšiřovat. Budete tak mít možnost nahlédnout pod pokličku našim specialistům z oddělení služeb, kteří vám předají know-how, jež během práce s touto technologií získali.
Seminář je určen posluchačům, kteří mají znalosti sdílení obsahu GIS pomocí ArcGIS for Server nebo Portal for ArcGIS a základy JavaScriptu a HTML.
Kapacita semináře je omezena, proto neváhejte a přihlaste se ještě dnes.
Největší konference pro odborníky GIS v ČR i letos nabízí bohatý program. Její 25. ročník již tradičně zahájil Ing. Petr Seidl, CSc., který předal ocenění za nasazení technologií GIS městu Jihlava. Hosty v hlavním bloku byli RNDr. Taťána Míková, RNDr. Radim Tolasz, Ph.D., Mgr. Zdeněk Venera, Ph.D., a prof. Ing. Zdeněk Žalud, Ph.D., kteří se věnovali tématu klimatické změny v ČR.
Odpolední blok zahájil Jack Dangermond, zakladatel a prezident společnosti Esri, s přednáškou věnovanou významu GIS v reálném světě, zachování udržitelného rozvoje a zapojení GIS při řešení problémů, kterým svět čelí.
Druhá část odpoledne byla již ve znamení technologií, kdy byly představeny novinky ze světa ArcGIS a podvečerní workshop se věnoval vektorovým dlaždicím. Uživatelské přednášky zahájila sekce eGovernmentu a diváci mohli shlédnout prezentace řečníků z Ministerstva vnitra, města Brna, Zeměměřického úřadu a přednášku zahraničního hosta z Esri Schweiz.
Ani letošní konference není ochuzena o bohatý doprovodný program. K vidění je výstava dětských prací ze soutěže Barbary Petchenik, výstava posterů OSN a výstava starých map. Již tradičně probíhá i soutěžní výstava posterů, kde o hlasy odborné poroty i návštěvníků soutěží 43 projektů. Před budovou Kongresového centra je k vidění armádní hydrometeorologické vozidlo Blesk.
I v letošním roce nabídne konference řadu tematických bloků, jako je veřejná správa, INSPIRE, doprava, správa inženýrských sítí nebo vzdělávání. Již nyní si můžete prohlédnout finální program a časový rozvrh jednotlivých sekcí a stejně tak je pro vás připraven i časový rozvrh pro tematické minisemináře, které se budou konat na stánku technické podpory. Mimo to se můžete těšit na bohatý doprovodný program a venkovní expozici.
S ohledem na naplněnou kapacitu konference byl k dnešnímu dni také uzavřen příjem přihlášek. Všem přihlášeným děkujeme a za dva týdny se budeme těšit na viděnou.
Pokud jste se zatím nepřihlásili na letošní Konferenci GIS Esri v ČR, do konce týdne ještě máte možnost přihlásit se s uplatněním slevy na vstupném.
Hlavní program konference nabídne více než 20 hodin přednášek a workshopů, vedle toho se můžete těšit i na bohatý doprovodný program. Připravujeme pro vás například:
Přihlaste se proto nejpozději do tohoto pátku 7. 10. a využijte svoji slevu z registračního poplatku.
Tento pátek 23. září byl termínem pro přihlášení posterů a internetových aplikací na letošní Konferenci GIS Esri v ČR. Pokud jste svůj projekt nestihli přihlásit, máme pro vás dobrou zprávu – termín jsme prodloužili ještě o jeden týden.
Se svým posterem nebo aplikací se můžete přihlásit pomocí on-line formuláře do pátku 30. září.
Zářijová aktualizace ArcGIS Online přinesla několik změn, které se týkají nejen prostředí ArcGIS Online, ale také řady aplikací, které s ArcGIS Online souvisí.
Na domovské stránce nově naleznete ikonu, která je rozcestníkem pro další aplikace.
V aktuální verzi došlo k rozšíření podpory OGC formátů. Uživatelé, kteří pracují s WMS, WMTS a WFS službami, tak mohou ke službám připojit vlastní parametry, jako je například přístupové heslo. Při přidávání WMS služby do mapového prohlížeče je navíc možné zvolit jen požadovanou vrstvu a není nutné přidávat kompletní službu.
Práce v mapovém prohlížeči nabízí více parametrů pro filtrování dat s časovými údaji. Ve stylech pro vykreslení vrstvy najdete novou barevnou škálu pro vykreslování jednopásmových snímků. Velkou a opravdu užitečnou novinkou je možnost nastavit viditelnost popisků v závislosti na měřítku. Díky tomu lze zlepšit přehlednost mapy v malých i velkých měřítkách.
Geo Tour je nová šablona, která umožní připravit prohlídku mapy. Prohlídka se řídí uspořádaným seznamem, který může být založen na jakémkoliv atributu. Můžete tedy například představit 10 nejlepších míst apod.
Styler je další šablonou konfigurovatelné aplikace, která poskytuje možnost snadno měnit vlastnosti aplikace, jako je změna barvy, rozložení panelů nebo uživatelských komponent.
Nové možností naleznete i u těchto widgetů pro Web AppBuilder for ArcGIS:
Mezi šablony Story Map přibyla staronová šablona Story Map Shortlist, která je nyní dostupná ve verzi beta. Získala nový vzhled a podporuje větší obrázky. Šablonu naleznete na ArcGIS Online, kde namísto předchozího upravování zdrojového kódu svůj příběh sestavíte snadno a rychle v interaktivním prostředí.
I v letošním roce se můžete těšit na nabitý program, kdy na vás čekají technologické přednášky a workshopy stejně jako bloky uživatelských přednášek, jež se zaměřují na témata z veřejné správy, INSPIRE, dopravy, správyinženýrskýchsítí či vzdělávání.
Velkou novinkou letošního roku jsou tematické minisemináře, které budou probíhat na stánku technické podpory a jejichž prostřednictvím vám naši specialisté nabídnou šest zajímavých témat.
Samozřejmostí je i předkonferenční seminář, který se letos bude věnovat aplikaci ArcGIS Pro, a proto jej můžeme doporučit všem, kteří chtějí tuto desktopovou aplikaci lépe poznat.
Již tento pátek 23. září je termínem pro přihlášení posterů a internetových aplikací, neváhejte proto přihlásit své projekty co nejdříve.
Další informace týkající se programu a důležitých termínů naleznete na stránkách konference.
Čtvrtý a zároveň poslední díl seriálu technické podpory se věnuje vektorovým dlaždicím. Po krátkém představení jejich smyslu a výhod jejich použití se dozvíte, jak vektorové dlaždice v prostředí ArcGIS Pro připravit a jak je následně sdílet na ArcGIS Online.
Společnost Esri vyhlásila soutěž pro studenty vysokých a středních škol o nejlepší mapu s příběhem.
Cílem je vytvořit co nejlepší aplikaci v šabloně Story Map Journal s využitím obsahu Živého atlasu světa, ze kterého je možné vybrat zajímavé vrstvy, analyzovat je a vytvořit si například vlastní prediktivní model, který se bude zabývat řešením určitého problému.
Nejlepší příběhy vybere porota ve třech kategoriích (krajina, oceán, obyvatelstvo) a z každé budou vybráni tři výherci. Ti se mohou těšit na výhry v hodnotě 2000, 5000 a 10 000 dolarů a uveřejnění aplikace na konferencích Fed GIS a Edu Conference a na akcích Young Professionals Network.
Podívejte se na ukázky aplikací od českých uživatelů nebo do galerie Story Map. Při sestavování aplikace je možné využít i tipy a triky technické podpory, kde se tématu Story Map věnuje např. jeden z videoseminářů naší technické podpory nebo článek 10 tipů, jak vytvářet poutavé mapy s příběhem.
Kompletní podmínky soutěže jsou k dispozici na webových stránkách Esri.
Svět technologií se neustále vyvíjí a prostředí cloudu nabízí nové možnosti na poli IT, což potvrzuje i článek na webu PwC, kde je mimo jiné uveřejněný také seznam nejúspěšnějších společností zabývajících se poskytováním softwaru jako služby. Esri obsadila 22. místo mezi nejrychleji se rozvíjejícími společnostmi a 48. místo mezi 50 nejlepšími softwarovými společnostmi.
Autoři také zmiňují, že společnost Esri se od ostatních IT firem liší, a to především svým působením napříč nejrůznějšími obory.
Přečtěte si zajímavý článek na téma současných softwarových trendů a poskytování softwaru jako služby.
Začátkem listopadu proběhne již 25. ročník Konference GIS Esri v ČR. Zajímá vás, co vám v letošním roce nabídneme?
V hlavním středečním bloku se můžete těšit na přednášky Taťány Míkové, Radima Tolasze, Zdeňka Venery a Zdeňka Žaluda. Zahraničním hostem bude Jack Dangermond, zakladatel a prezident společnosti Esri.
Konference bude i v letošním roce nabízet hned několik tematických bloků, kde vystoupí celá řada předních českých odborníků. Odborný program bude doplněn tradiční soutěží v poznávání družicových snímků, výstavou map i venkovní expozicí. Letošní novinkou budou tematické mini workshopy, které budou probíhat na stánku technické podpory.
Přečtěte si první informace o programu a hlavních řečnících konference.
Začátkem listopadu proběhne již 25. ročník Konference GIS Esri v ČR. Zajímá vás, co vám v letošním roce nabídneme?
V hlavním středečním bloku se můžete těšit na přednášky Taťány Míkové, Radima Tolasze, Zdeňka Venery a Zdeňka Žaluda. Zahraničním hostem bude Jack Dangermond, zakladatel a prezident společnosti Esri.
Konference bude i v letošním roce nabízet hned několik tematických bloků, kde vystoupí celá řada předních českých odborníků. Odborný program bude doplněn tradiční soutěží v poznávání družicových snímků, výstavou map i venkovní expozicí. Letošní novinkou budou tematické mini workshopy, které budou probíhat na stánku technické podpory.
Přečtěte si první informace o programu a hlavních řečnících konference.
Třetí díl videoseriálu technické podpory se zaměřuje na efektivní publikaci rastrových dat prostřednictvím mozaikové datové sady v prostředí ArcGIS for Server. Mimo to se seznámíte i s možnostmi šablon rastrových funkcí.
Uživatelská konference v San Diegu je zdrojem nových informací a poznatků od specialistů Esri. Pokud jste se nemohli konference zúčastnit, nemusíte zoufat. Esri nyní zveřejnila 50 videí z technologických sekcí konference. Podívat se můžete na prezentace o webových technologiích, živých datech, rastrových datech, o prostorových analýzách a různých aplikacích.
Uživatelská konference v San Diegu je zdrojem nových informací a poznatků od specialistů Esri. Pokud jste se nemohli konference zúčastnit, nemusíte zoufat. Esri nyní zveřejnila 50 videí z technologických sekcí konference. Podívat se můžete na prezentace o webových technologiích, živých datech, rastrových datech, o prostorových analýzách a různých aplikacích.
V tomto díle videoseriálu technické podpory se dozvíte více o tzv. mapách s příběhem (Story Maps), tedy interaktivních responzivních webových aplikacích, které kombinují mapy, textový výklad a multimediální obsah. V druhé polovině videa se takovou mapu s příběhem naučíte i vytvářet.
Dne 24. srpna postihlo střed Itálie silné zemětřesení, které kromě škod na majetku bohužel přineslo i ztráty na životech. Tým Esri pro mimořádné situace vytvořil mapovou aplikaci, která zobrazuje předpokládaný rozsah zemětřesení a očekávané škody. Mapa tak může sloužit záchranným složkám, médiím, turistům a všem ostatním, koho zajímá rozsah této pohromy.
Pro odborníky na GIS může mapa posloužit jako příklad rychlého použití šablony mapové aplikace a externích zdrojů. Aplikace byla vytvořena pomocí volně dostupné šablony Impact Summary a tematická data pocházejí ze služby USGS a demografických dat.
Podobná aplikace, která ale mapuje zemětřesení po celém světě, se jmenuje Earthquake Public Information Map. Vedle informací o vlastních zemětřeseních obsahuje i propojení se sociálními sítěmi Instagram, Flickr, Youtube a Twitter a s webovými kamerami. Příspěvky na sociálních sítích jsou vybírány podle předem určených klíčových slov a v mapě znázorněny podle svých geolokačních dat. Takto lze sociální sítě využít pro určitý crowdsourcing a mapa pak podává aktuální informace přímo z místa. (Základní časový filtr pro příspěvky je nastaven na jeden den nazpět, jeho úpravu provedete v nabídce nastavení příslušné vrstvy na záložce Vrstvy.)
Také letos si pro vás oddělení technické podpory připravilo seriál krátkých videoseminářů, jejichž prostřednictvím se seznámíte se zajímavou funkcionalitou a novinkami napříč celou platformou ArcGIS. V průběhu následujících čtyř týdnů se budeme postupně zabývat například správou rastrových dat, přípravou zajímavé prezentace prostřednictvím šablon Story Maps či prací s vektorovými dlaždicemi.
V dnešním, prvním dílu se seznámíme s možnostmi optimalizace mapového dokumentu pro účely jeho publikace formou mapové služby, která bude následně využívána aplikací Web AppBuilder for ArcGIS.
Společnost Esri obdržela od uživatelů chybová hlášení, že po aktualizaci na ArcGIS 10.4 nebo 10.4.1 for Desktop dochází k pádu aplikace ArcMap při otevření mapového dokumentu. Zjistilo se, že toto chování je spojeno s uložením dat v enterprise geodatabázi s MS SQL Server 2008, 2008 R2, 2012 a 2014, pokud geodatabáze obsahuje kombinaci tříd prvků s nízkou a vysokou přesností ukládání souřadnic. Uživatelé používající jiný typ databáze tímto problémem nebyli zasaženi.
Uživatelům, kteří ve své enterprise geodatabázi s MS SQL Server používají oba typy přesnosti ukládání souřadnic, proto doporučujeme instalovat opravný balíček, který je možné stáhnout ze stránek společnosti Esri. Více se o této problematice můžete dočíst v následujícím článku.
Složky integrovaného záchranného systému využívají moderní technologie, které pomáhají s lokalizací událostí, usnadňují komunikaci mezi jednotlivými složkami (hasiči, ZZS, policie) a zkracují čas jejich dojezdu. Podívejte se na reportáž hlavní zpravodajské relace České televize Události ČT, která představuje využití GIS Esri v operačním řízení. A pokud se chcete o práci HZS dozvědět více, doporučujeme vám přednášku plk. Ing. Luďka Prudila z Konference GIS Esri v ČR 2015.
Do rozhodovacích procesů v nejrůznějších oborech jsou v posledních letech stále více zapojována i obrazová data. Analýza leteckých i satelitních snímků v GIS je totiž efektivní způsob, jak získat informace vedoucí ke zvýšení produktivity, snížení nákladů nebo k ochraně životního prostředí.
On-line kurz Earth Imagery at Work vás seznámí s využitím satelitních snímků při řešení problémů v zemědělství, při živelných pohromách nebo například při správě elektrických sítí.
Kurz je rozvržen do 7 týdnů výuky a k jeho úspěšnému dokončení stačí pouhé dvě až tři hodiny studia týdně. Účast v tomto kurzu je zcela zdarma a po jeho absolvování získáte certifikát. Výuka probíhá od 7. září do 18. října,alepřihlásit se můžete již dnes.
Česká lokalizace pro ArcGIS 10.4.1 je zákazníkům s platnou maintenance k dispozici v sekci lokalizace. Jednotlivé lokalizační balíčky si můžete stáhnout rovněž zde:
Heslo ke stažení souboru obdrželi zákazníci s platnou maintenance e-mailem. Před instalací si vždy prosím přečtěte návod, který je součástí ZIP archivu.
Satelitní a letecké snímky jsou bohatým zdrojem dat, která jsou využívána v mnoha odvětvích. Co vše se jejich prostřednictvím dá zjistit, jak se zpracovávají a kam směřuje jejich budoucnost je obsahem knihy
The ArcGIS Imagery Book, kterou vydalo nakladatelství Esri Press.
Jedná se o poutavý úvod do problematiky družicových a leteckých dat, včetně těch pořízených prostřednictvím dronů. Kniha je koncipována jako interaktivní učebnice – k dispozici je nejen v tištěné formě, ale i jako PDF propojené s videoukázkami a mapovými aplikacemi.
Chcete se podívat, jak vypadají snímky pořízené družicí Sentinel? Seznamte se s ní prostřednictvím aplikace Sentinel ve webových mapách.
Seriál Face of Analytics nabízí videosemináře vedené analytiky různých společností, kteří využívají software Esri.
Druhý díl se uskuteční ve středu 10. srpna a seznámí vás s GIS v Unique Digital. Tato společnost se zabývá zpracováním a vizualizací obchodních dat a její specialista na data vás spolu se zástupcem Esri UK provedou možnostmi analýz a zobrazení obchodních dat, vyhledáváním trendů, vzorů chování a možnostmi optimalizace obchodních řešení.
Zúčastnit se můžete zcela zdarma, stačí se jen registrovat. Seminář začíná v 15.00 ve středu 10. srpna.
Mapy s příběhem jsou stále populárnější, což dokládá i fakt, že jen v loňském roce vzniklo přes sto tisíc těchto aplikací. Účelem map s příběhem je poutavě prezentovat zážitky nebo zajímavé projekty. Pokud plánujete vytvořit svoji vlastní, přinášíme vám 10 rad, kterými je dobré se při vytváření řídit.
Inspiraci můžete čerpat na nových stránkách s ukázkami map s příběhem a dalších aplikací, které vytvořili čeští uživatelé. Bohatý přehled nejrůznějších aplikací naleznete také v galerii na stránkách storymaps.arcgis.com.
Další řadu rad a návodů naleznete na stránkách Story Maps Developers‘ Corner. Ty jsou určeny zejména těm, kdo hledají užitečné tipy pro vytváření složitějších aplikací. Zajímavá témata jsou zde i pro ty, kterým nevyhovují stávající šablony a chtěli by se pustit do úpravy zdrojového kódu aplikace.
Ani v létě by vás neměla minout pravidelná vydání časopisů Esri. Dočtete se zde o novinkách, jako je například Drone2Map, ArcGIS API 4.0 for JavaScript, a zajímavých ukázkách práce zahraničních kolegů. Dozvědět se můžete například o tom, jak probíhá výzkum šimpanzů, jak jsou využívány moderní technologie při pozorování masivních sesuvů nebo o snaze zachránit zimoviště vodních ptáků.
I tentokrát je samozřejmostí přehled těch nejzajímavějších článků, který jsme pro vás připravili.
Již tuto středu 20. července začíná on-line vzdělávací kurz Do-It-Yourself Geo Apps, který je zaměřený na tvorbu aplikací i bez znalosti programování. Naučte se vytvářet webové i mobilní aplikace, které můžete využít při své práci nebo pro publikaci dat veřejnosti. Kurz vás také naučí, jak je možné základní aplikace upravovat a doplňovat vlastním kódem.
Těšit se můžete na:
Přihlaste se ještě dnes, výuka začíná již ve středu 20. července.
Prostřednictvím videoseminářů nahlédnete, jak využívají technologie Esri tři různé organizace.
Na zítřejším semináři se můžete dozvědět, jak GIS hraje klíčovou roli při vizualizaci obchodních výsledků ve společnosti Walgreens Boots Aliance. Seminář povede Robine Appleby, konzultant GIS v Esri UK, jenž vás seznámí s konceptem Smart Mapping. Představí několik metod vizualizace, kterými lze analyzovat nejrůznější data.
První ze seminářů se uskuteční ve středu 13. července v 15.00. Zúčastnit se můžete zcela zdarma, stačí se registrovat.
Prostřednictvím videoseminářů nahlédnete, jak využívají technologie Esri různé organizace.
Na zítřejším semináři se můžete dozvědět, jak GIS hraje klíčovou roli při vizualizaci obchodních výsledků ve společnosti Walgreens Boots Aliance. Seminář povede Robine Appleby, konzultant GIS v Esri UK, jenž vás seznámí s konceptem Smart Mapping. Představí několik metod vizualizace, kterými lze analyzovat nejrůznější data.
První ze seminářů se uskuteční ve středu 13. července v 15.00. Zúčastnit se můžete zcela zdarma, stačí se registrovat.
Special Achievement in GIS (SAG) je cena, kterou každoročně uděluje prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, jako ocenění inovativních či jinak významných aplikací geoinformačních technologií. Za projekt Digitální mapy Brna tuto cenu v letošním roce získal Magistrát města Brna.
Digitální mapa Brna je rozsáhlý projekt, který byl zahájen již v roce 2014. Jeho hlavním cílem bylo zvýšit úroveň a efektivitu správy geodat na území města Brna a současně zlepšit kvalitu dat samotných. Tento projekt umožnil integraci velkého množství různých datových zdrojů z různých částí úřadu do jedné geodatabáze. Digitální mapa Brna je součástí komplexního GIS systému města, který byl vytvořen již v roce 2009. Více o tomto projektu se můžete dočíst v časopisu ArcRevue 1/2016.
K dispozici je anglická verze aplikace ArcGIS Pro 1.3. Naleznete v ní například tyto novinky:
Úplný přehled novinek naleznete na stránkách Esri.
ArcGIS Pro 1.3 je nyní k dispozici v anglické verzi. Pokud pracujete s anglickou verzí ArcGIS Pro, volba pro aktualizaci se vám automaticky zobrazí při spuštění aplikace, případně v nabídce Project – About. Česká verze bude k dispozici po dokončení její lokalizace.
Instalační soubory ArcGIS Pro naleznete také na stránkách my.esri.com.
Mezinárodní osvětová akce Den GIS každoročně informuje veřejnost o geografických informačních systémech. V nejrůznějších státech světa se v polovině listopadu při této příležitosti pořádají výstavy, workshopy, přednášky a konference. Celá řada akcí se pravidelně odehrává i v českých školách, univerzitách, institucích a organizacích.
Den GIS 2016 připadá na středu 16. listopadu. Přidejte se mezi organizátory letošního ročníku. Stačí se registrovat na stránkách gisday.com, kde mimo to naleznete také inspiraci pro svůj Den GIS. Jak taková událost vypadá, se můžete dočíst i v závěrečných zprávách loňského ročníku nebo v časopisu ArcRevue.
V San Diegu se odehrává již třicátý sedmý ročník uživatelské konference Esri. Pokud jste se nemohli na konferenci vydat osobně, ale zajímá vás, jaká jsou letošní témata, podívejte se na první zveřejněná videa. Zhlédnout můžete přednášky z hlavního bloku konference.
Vzdělávací kampaň zaměřená na tvorbu aplikací se vrací. Úspěšný on-line kurz vás naučí vytvářet aplikace i bez znalosti programování. Po jeho absolvování budete umět vytvářet webové i mobilní aplikace, které můžete využít při své práci nebo pro publikaci dat veřejnosti. Dozvíte se také, jak je možné základní aplikace upravovat a doplňovat vlastním kódem.
Těšit se můžete na:
Přihlásit se můžete již nyní, výuka začíná ve středu 20. července.
Vzdělávací kampaň zaměřená na tvorbu aplikací se vrací. Úspěšný on-line kurz vás naučí vytvářet aplikace i bez znalosti programování. Po jeho absolvování budete umět vytvářet webové i mobilní aplikace, které můžete využít při své práci nebo pro publikaci dat veřejnosti. Dozvíte se také, jak je možné základní aplikace upravovat a doplňovat vlastním kódem.
Těšit se můžete na:
Přihlásit se můžete již nyní, výuka začíná ve středu 20. července.
V uplynulém týdnu proběhla aktualizace prostředí ArcGIS Online. Připravili jsme pro vás přehled některých novinek.
Zobrazení podrobností položek se dočkalo nového vzhledu i několika nových funkcí:
Novinky se týkají také mapového prohlížeče. Jedná se zejména o vylepšení práce s časovými daty.
Nové číslo ArcRevue jsme právě publikovali v elektronické podobě. Naleznete v něm například tyto články:
Samozřejmě nemohou chybět ani novinky a návody pro software ArcGIS a ENVI.
PDF časopisu si můžete stáhnout na tomto odkazu.
Máte za sebou zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly jiným poskytnout inspiraci nebo jim zjednodušit práci? Pak neváhejte a přihlaste svoji přednášku na Konferenci GIS Esri v ČR.
Přednášku na konferenci je možné přihlásit do 30. 6. 2016, proto neváhejte a svůj abstrakt nám pošlete ještě před prázdninami. Vzor pro zaslání abstraktu a informace o dalších možnostech prezentace naleznete na webových stránkách akce.
Společnost Schneider Electric vydala novou verzi ArcFM 10.2.1c. Software je k dispozici pro přihlášené uživatele na portálu Schneider-Electric. Verze 10.2.1c přináší opravy chyb, zvýšení výkonu a novou funkcionalitu. V této verzi je podporován také operační systém Windows 10 a především ArcGIS 10.4 for Server.
Nová verze softwaru je od dnešního dne dostupná na portálu my.esri.com. Tato verze je zaměřena převážně na opravu chyb. Jejich seznam je uveden na stránkách Esri.
ArcGIS 10.4.1 for Desktop je zatím k dispozici v anglické verzi, na české lokalizaci se nyní pracuje.
Načerpejte nové dovednosti s našimi školiteli v průběhu letních prázdnin. Vybírat můžete z mnoha kurzů pro začátečníky i pokročilé, a to hned v několika termínech. Seznamte se například s ArcGIS Pro, naučte se vytvářet modely v prostředí ModelBuilder nebo ovládněte ArcGIS Online.
Všechny letní kurzy jsou navíc se slevou 35 %, stačí si jen vybrat z naší nabídky.
Společnost Google dnes vydala aktualizaci pro webový prohlížeč Google Chrome na verzi 51, která způsobuje nefunkčnost aplikací využívajících technologii ArcGIS API for JavaScript 3.8–3.16. Tento problém se dotýká i samotného rozhraní ArcGIS Online a Portal for ArcGIS včetně některých aplikací (Galerie, Mapa).
Společnosti Esri a Google nyní společně pracují na řešení tohoto problému.
Česká lokalizace pro ArcGIS 10.4 je zákazníkům s platnou maintenance k dispozici v sekci lokalizace. Jednotlivé lokalizační balíčky si můžete stáhnout rovněž zde:
Heslo ke stažení souboru obdrželi zákazníci s platnou maintenance e-mailem. Před instalací si vždy prosím přečtěte návod, který je součástí ZIP archivu.
Esri vydala novou bezpečnostní záplatu, která opravuje některé bezpečnostní mezery nalezené v ArcGIS for Server. Esri doporučuje nainstalovat tuto záplatu všem uživatelům používajícím ArcGIS for Server 10.2.2 a 10.3.1.
Uživatelé, kteří používají verzi 10.2 nebo 10.2.1, by nejprve měli povýšit jejich instalaci na verzi 10.2.2. Uživatelé, kteří mají verzi 10.3, by ji měli nejdříve povýšit na verzi 10.3.1.
Bezpečnostní záplatu si můžete stáhnout na adrese ArcGIS for Server Security 2016 Update 2 Patch.
Esri vydala novou bezpečnostní záplatu, která opravuje některé bezpečnostní mezery nalezené v ArcGIS for Server. Esri doporučuje nainstalovat tuto záplatu všem uživatelům používajícím ArcGIS for Server 10.2.2 a 10.3.1.
Uživatelé, kteří používají verzi 10.2 nebo 10.2.1, by nejprve měli povýšit jejich instalaci na verzi 10.2.2. Uživatelé, kteří mají verzi 10.3, by ji měli nejdříve povýšit na verzi 10.3.1.
Bezpečnostní záplatu si můžete stáhnout na adrese ArcGIS for Server Security 2016 Update 2 Patch.
Pokud se rádi dozvídáte nové věci, jistě vás potěší aktualizovaná nabídka našich školení, kde můžete vybírat z termínů až do konce roku 2016.
Nově se můžete zúčastnit také dvoudenního kurzu Nasazení a údržba víceuživatelské geodatabáze, kde se naučíte víceuživatelskou databázi správně nainstalovat, konfigurovat, spravovat a efektivně využívat v rámci celé organizace.
Aktualizovaný přehled všech školení včetně jejich termínů naleznete na samostatných stránkách.
Česká kartografická společnost vybírala nejlepší díla roku již po osmnácté. Odborná komise opět hodnotila několik kategorií včetně Digitálních kartografických produktů a aplikací na internetu, kde zvítězila aplikace Analýzy výškopisu.
Díky této aplikaci, která vznikla na Českém úřadu zeměměřickém a katastrálním, můžete prohlížet výškopisná data odvozená z digitálního modelu terénu a digitálního modelu povrchu vzniklých leteckým laserovým skenováním. Jejím prostřednictvím je možné znázornit sklonitost a orientaci svahů, stínovaný a obarvený reliéf, a to i včetně Z-faktoru 10.
Podrobné informace o aplikaci a používaných službách si můžete přečíst ve článku v časopisu ArcRevue 3/2015.
Česká lokalizace pro ArcGIS Pro 1.2 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri. Pokud již používáte aplikaci ArcGIS Pro 1.2, je možné stáhnout pouze lokalizační balíček.
ArcGIS API for JavaScript 4.0 přichází s novou architekturou, která s sebou přináší řadu zajímavých možností. Během online semináře Discover the Next-Generation ArcGIS API 4 for JavaScript se seznámíte s například s tím, jak si zjednodušit tvorbu 2D a 3D aplikací. Seminář, který je zdarma, proběhne již tento čtvrtek 12. května.
Chcete se zúčastnit?
Pokud vám tento termín nevyhovuje, nemusíte zoufat. Seminář bude nahráván a jeho záznam bude možné nalézt na webových stránkách.
Do kalendáře si můžete poznamenat termín letošní Konference GIS Esri v ČR, která se koná 2. a 3. listopadu v Kongresovém centru Praha. Na stránce věnované konferenci se dozvíte, kdy a jak poslat přihlášku, a naleznete zde rovněž informace o předkonferenčním semináři, soutěži posterů, přehlídce internetových aplikací a pokyny, jak přihlásit vlastní přednášku.
Software podporuje aktuální verzi výměnného formátu ISKN 5.1 a umožňuje import takto uložených dat do geodatabáze. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Pojďte si přečíst o netradičních způsobech využití GIS, jako je například řízení návštěvníků slavné archeologické lokality Machu Picchu, využití 3D analýz v Nizozemí v souvislosti se záplavami či kombinace GIS a UAV při hledání pohřešovaných obyvatel při povodni. Inspirovat se můžete navíc i návody k aplikacím ArcGIS. Připravili jsme pro vás totiž výběr zajímavých článků z aktuálních vydání časopisů ArcNews, ArcUser a newsletteru ArcWatch.
Přehled těchto článků naleznete na samostatné stránce.
Kurz zaměřený na prostorové analýzy vás provede nejrůznějšími analytickými nástroji a pracovními postupy v ArcGIS Online – od zjišťování jednoduchých prostorových souvislostí po vyhledávání nejvhodnějších lokalit na základě kombinace dat a řešení úloh interpolací hodnot. Více informací o náplni kurzu a časovém harmonogramu naleznete na samostatné stránce.
Součástí kurzu je navíc přístup ke všem analytickým nástrojům ArcGIS Online, možnost spojit se s dalšími odborníky a po dokončení kurzu obdržíte oficiální certifikát o jeho úspěšném absolvování.
Výuka začíná již 11. května, a proto neváhejte a přihlaste se co nejrychleji.
Elektronickou verzi nejnovějšího čísla ArcRevue si můžete stáhnout na stránkách časopisu. Dočtete se například o geoportálu Jihočeského kraje, Digitální mapě města Brna, portálu Voda v krajině, ale i o dalších projektech našich uživatelů, novinkách v technologiích Esri i ENVI a také o tom, jak se na třiceti místech v ČR slavil Den GIS 2015.
Abychom zpřístupnili nástroj VFR Import všem uživatelům ArcGIS for Desktop, vyvinuli jsme mu zcela nové jádro, které je funkčně méně závislé na základním softwaru. VFR Import je tak možné používat i v ArcGIS for Desktop Basic. Podařilo se také zachovat původní podobu ve formě geoprocessingového nástroje, přechod na novou verzi proto nebude stávajícím uživatelům činit obtíže.
Vedle této hlavní změny došlo i k řadě dalších vylepšení, jejichž výsledkem je vyšší výkon nástroje. Více informací o nástroji VFR Import se dozvíte na samostatné stránce.
Zajímáte se o webový GIS, portály otevřených dat nebo nasazení mobilních aplikací? Pak nás nezapomeňte navštívit na konferenci ISSS 2016, která se bude konat příští týden v Hradci Králové.
Na stánku pro vás budeme mít připraveno mnoho zajímavých novinek a ukázek a kolega Radek Kuttelwascher vedle toho i přednášku, která zazní v úterním odborném programu.
Těšíme se na setkání s vámi v Hradci Králové.
Nová verze mapového klienta pro zobrazování dat v prostředí Microsoft Excel a Microsoft PowerPoint s sebou nejen řadu změn a vylepšení, ale i nové jméno – ArcGIS Maps for Office.
Nástroje smart mapping vyhodnocují charakter dat, se kterými právě pracujete, a nabízejí nejvhodnější styl jejich vykreslování. Funkce smart mapping jsou v této verzi rozšířené a zjednodušena je také manuální klasifikace dat.
Pokud data obsahují datum a čas, je možné je využít v animaci, která zobrazí změny v průběhu časového období. Navíc je možné data porovnávat s jinými časovými vrstvami, které vznikly v prostředí ArcGIS.
Data v tabulkách je možné filtrovat standardním způsobem, nově však můžeme nastavovat filtr i výběrem z mapy.
Další důležité vylepšení přichází v podobě nastavení obnovovacích intervalů, které určují, za jak dlouho se načte aktuální verze vrstvy z portálu. Díky tomu je tedy možné sledovat, jak se dané jevy vyvíjí.
Prostředí pro práci s mapami v aplikaci Microsoft PowerPoint je zcela přepracováno.
Chcete se o novinkách dozvědět více? Stáhněte si ArcGIS Maps for Office na stránkách Esri.
První letošní čísla časopisů obsahují jako vždy novinky týkající se produktů, jako je ArcGIS Earth, ArcGIS Online nebo AppStudio for ArcGIS. Mimo to je v nabídce celá řada uživatelských článků. Hned několik z nich se věnuje nasazení mobilních zařízení do standardních pracovních procesů a GIS technologiím v krizovém řízení.
Prohlédněte si výběr nejzajímavějších článků.
Nově je možné vytvářet podkladové mapy složené z více vrstev (mapových služeb). Lze tak vytvořit např. podkladovou mapu kombinující mapové dlaždice ortofota s WMS službou geonames. Vybrané vrstvy podkladové mapy je pak možné označit jako popisky, což znamená, že se budou objevovat vždy navrchu i po přidání dalších vrstev do mapy, která tuto podkladovou mapu používá (jako například popisky v aktuální šedé podkladové mapě).
K veřejnému účtu na ArcGIS Online je možné přihlásit se prostřednictvím facebookového účtu nebo účtu Google. Uživatelé se tak mohou do ArcGIS Online zapojit bez nutnosti zakládání uživatelského účtu Esri, což je vhodné obzvlášť v aplikacích určených pro širokou veřejnost.
Je možné nastavit, co vše se bude stahovat, když uživatel pracuje s mapou off-line (např. v aplikaci Collector for ArcGIS), a optimalizovat tak objem stahovaných dat s ohledem na pracovní postup uživatele.
Novinkou mezi styly pro vizualizaci dat jsou styly Převládající kategorie a Převládající kategorie a velikost. Pokud je v datech několik polí s hodnotami ve stejných jednotkách (například volební zisky jednotlivých stran, výnosy jednotlivých plodin, počty obyvatel v jednotlivých letech), tyto styly dokáží data klasifikovat v závislosti na tom, které pole má nejvyšší hodnotu.
Více informací o těchto metodách zobrazení naleznete ve Story mapě Mapping Predominance na stránkách Esri.
Vektorové dlaždice
Pomocí aplikace ArcGIS Pro 1.2 lze publikovat vektorové dlaždice formou hostovaných služeb. Úpravou stylu vektorových dlaždic lze vytvořit více podkladových map nad jednou sadou publikovaných dat.
Nástroj Zvolit nejlepší zařízení (Choose Best Facilities) dokáže přiřadit body k pobočkám podle zadaných kritérií. Analytické vrstvy na ArcGIS Online jsou také průběžně aktualizovány a doplňovány o vhodná data.
Nové nastavení organizace určuje, zda členové mohou na svém profilu vyplňovat a zveřejňovat informace o sobě. Je také možné řídit, zda se u položek publikovaných v organizaci budou objevovat tlačítka pro sdílení na sociálních sítích. Více možností nastavení bude k dispozici u autentizace pomocí podnikových účtů – například nastavení odhlášení uživatele.
Web AppBuilder for ArcGIS podporuje 3D aplikace založené na webové scéně. K dispozici jsou pak i další specializované šablony a nové widgety, například Povědomí o situaci, District Lookup, Near Me a Grafy související tabulky.
Podrobnější informace o novinkách naleznete v nápovědě ArcGIS Online, případně v nápovědách jednotlivých aplikací.
Další z volně přístupných kurzů od společnosti Esri je tu. Tentokrát vás provede možnostmi aplikace Business Analyst Online, díky níž je možné provádět prostorové statistické analýzy s ekonomickými daty.
Po přihlášení do kurzu se můžete těšit na:
S kurzem získáte přístup do aplikace Bussiness Analyst a naučíte se vyhodnocovat a vizualizovat data dostupná na platformě ArcGIS. Po dokončení kurzu obdržíte také certifikát.
Přihlásit se můžete do 30. března a výuka začíná již 16. března.
Tradiční setkání odborníků na geoinformační technologie se uskuteční již 16.–18. března. Ani my nebudeme chybět s přednáškou, kterou letos připravuje Sylva Vorlová a jejímž tématem bude tvorba nativních aplikací. Více informací o konferenci a abstrakt přednášky naleznete na samostatné stránce.
Při příležitosti vydání ArcGIS 10.4 vám přinášíme stručný přehled hlavních novinek v desktopu i na serveru, a to včetně ArcGIS Pro 1.2, které bude uvolněno v nejbližších dnech. Podrobný popis všech změn pak naleznete na odkazech na konci článku.
Vektorové dlaždice slouží k rychlejšímu vykreslování mapy v různých měřítkách. Oproti rastrovým však mají několik výhod: přizpůsobí se rozlišení obrazovky, lze jim relativně snadno měnit symboliku, lze s nimi bez problémů otáčet a popisky na toto otáčení mohou reagovat. Velmi významná je také úspora objemu dat, což se kladně projevuje nejenom na velikosti databáze, ale také při transferu dat po síti.
V ArcGIS Pro 1.2 se dají tyto dlaždice vytvořit a nahrát na ArcGIS Online nebo na Portal for ArcGIS 10.4. S vektorovými dlaždicemi jsou schopny pracovat aplikace založené na ArcGIS API for JavaScript, mezi které patří například prohlížeč map na ArcGIS Online a konfigurovatelné šablonové aplikace.
Webové scény v místním souřadnicovém systému je možné publikovat na Portal for ArcGIS a na ArcGIS Online. Lze je prohlížet v ArcGIS Pro a v prohlížeči 3D scén na ArcGIS Online.
Vybrané nástroje byly rozšířeny o nové možnosti a nástrojům pracujícím s rastry byly doplněny parametry pro kompatibilitu se schématy nových družic (Sentinel-2, SPOT 7 a další). Několik nástrojů je zcela nových: například Lidar Ground Classification Tool, EBK Regression Prediction a GA Layer To Rasters.
Portal for ArcGIS podporuje geoprocessingové nástroje, které známe z prohlížeče map na ArcGIS Online. Uživatelé tak na portálu mohou využívat základní analytické úlohy, aniž by je správce serveru musel speciálně konfigurovat.
ArcGIS for Server je možné přepnout do read-only módu, který zajišťuje větší stabilitu GIS systému v případě víceuzlové architektury. V tomto módu není možné publikovat nové služby ani provádět většinu administračních operací, je však možné škálovat server přidáváním (nebo odebíráním) nových uzlů do ArcGIS Server site. Při přechodu do read-only módu se na místní úložiště každého uzlu zkopíruje konfigurace serveru (config-store). Pokud by se při běhu GIS vyskytla chyba připojení do sdíleného config-store, server využije tyto lokální konfigurační soubory.
Verze 10.4 obsahuje několik bezpečnostních oprav a vylepšení, je proto doporučeno na tuto verzi přejít dle možností co nejdříve. Nové instalace ArcGIS 10.4 for Server jsou automaticky připravené ke komunikaci nejen pomocí HTTP, ale také pomocí HTTPS.
K dispozici je také skript v jazyku Python, který překontroluje zranitelnost ArcGIS for Server a Portal for ArcGIS na nejběžnější bezpečnostní hrozby. Na základě výstupu tohoto skriptu pak můžeme vylepšit zabezpečení našeho serveru.
Pro změnu hesla služby, která přistupuje do podnikové geodatabáze, bylo dříve nutné celou službu s aktualizovaným heslem znovu publikovat. Nyní ji stačí pouze restartovat.
Podrobné informace o novinkách v jednotlivých produktech naleznete na stránkách Esri:
Při příležitosti vydání ArcGIS 10.4 vám přinášíme stručný přehled hlavních novinek v desktopu i na serveru, a to včetně ArcGIS Pro 1.2, které bude uvolněno v nejbližších dnech. Podrobný popis všech změn pak naleznete na odkazech na konci článku.
Vektorové dlaždice slouží k rychlejšímu vykreslování mapy v různých měřítkách. Oproti rastrovým však mají několik výhod: přizpůsobí se rozlišení obrazovky, lze jim relativně snadno měnit symboliku, lze s nimi bez problémů otáčet a popisky na toto otáčení mohou reagovat. Velmi významná je také úspora objemu dat, což se kladně projevuje nejenom na velikosti databáze, ale také při transferu dat po síti.
V ArcGIS Pro 1.2 se dají tyto dlaždice vytvořit a nahrát na ArcGIS Online nebo na Portal for ArcGIS 10.4. S vektorovými dlaždicemi jsou schopny pracovat aplikace založené na ArcGIS API for JavaScript, mezi které patří například prohlížeč map na ArcGIS Online a konfigurovatelné šablonové aplikace.
Webové scény v místním souřadnicovém systému je možné publikovat na Portal for ArcGIS a na ArcGIS Online. Lze je prohlížet v ArcGIS Pro a v prohlížeči 3D scén na ArcGIS Online.
Vybrané nástroje byly rozšířeny o nové možnosti a nástrojům pracujícím s rastry byly doplněny parametry pro kompatibilitu se schématy nových družic (Sentinel-2, SPOT 7 a další). Několik nástrojů je zcela nových: například Lidar Ground Classification Tool, EBK Regression Prediction a GA Layer To Rasters.
Portal for ArcGIS podporuje geoprocessingové nástroje, které známe z prohlížeče map na ArcGIS Online. Uživatelé tak na portálu mohou využívat základní analytické úlohy, aniž by je správce serveru musel speciálně konfigurovat.
ArcGIS for Server je možné přepnout do read-only módu, který zajišťuje větší stabilitu GIS systému v případě víceuzlové architektury. V tomto módu není možné publikovat nové služby ani provádět většinu administračních operací, je však možné škálovat server přidáváním (nebo odebíráním) nových uzlů do ArcGIS Server site. Při přechodu do read-only módu se na místní úložiště každého uzlu zkopíruje konfigurace serveru (config-store). Pokud by se při běhu GIS vyskytla chyba připojení do sdíleného config-store, server využije tyto lokální konfigurační soubory.
Verze 10.4 obsahuje několik bezpečnostních oprav a vylepšení, je proto doporučeno na tuto verzi přejít dle možností co nejdříve. Nové instalace ArcGIS 10.4 for Server jsou automaticky připravené ke komunikaci nejen pomocí HTTP, ale také pomocí HTTPS.
K dispozici je také skript v jazyku Python, který překontroluje zranitelnost ArcGIS for Server a Portal for ArcGIS na nejběžnější bezpečnostní hrozby. Na základě výstupu tohoto skriptu pak můžeme vylepšit zabezpečení našeho serveru.
Pro změnu hesla služby, která přistupuje do podnikové geodatabáze, bylo dříve nutné celou službu s aktualizovaným heslem znovu publikovat. Nyní ji stačí pouze restartovat.
Podrobné informace o novinkách v jednotlivých produktech naleznete na stránkách Esri:
Vytvářejte aplikace snadno a rychle, s ArcGIS je to možné i bez znalosti programování. Zajímá vás, jak na to? On-line kurz vám umožní získat potřebné znalosti k vytváření geoaplikací, ve kterých mapa tvoří důležitou součást. Kurz je zcela zdarma a nabízí:
Kurz byl sice již zahájen, ale časový plán je velmi flexibilní, a proto se můžete přihlásit až do 17. února.
Vytvářejte aplikace snadno a rychle, s ArcGIS je to možné i bez znalosti programování. Zajímá vás, jak na to? On-line kurz vám umožní získat potřebné znalosti k vytváření geoaplikací, ve kterých mapa tvoří důležitou součást. Kurz je zcela zdarma a nabízí:
Kurz byl sice již zahájen, ale časový plán je velmi flexibilní, a proto se můžete přihlásit až do 17. února.
Rozhodli jsme se náš tým rozšířit o nové kolegy. V současné době nabízíme tři pozice pro GIS specialisty:
Více informací o volných místech naleznete v přehledu volných pracovních pozic.
Pokud máte zájem stát se součástí přátelského kolektivu v moderní firmě, pak hledáme právě vás. Neváhejte a pošlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz.
Aplikace ArcGIS Earth, kterou jsme vám představili na Konferenci GIS Esri v ČR, je k dispozici ve své první verzi. Podporuje především formáty KML, SHP a obsah z ArcGIS Online, se kterým umožňuje pracovat ve 3D prostředí.
ArcGIS Earth si můžete zdarma stáhnout na stránkách Esri.
Geoaplikace, tedy aplikace, ve kterých mapa tvoří důležitou součást, jsou stále častěji diskutovaným tématem a nacházejí stále širší využití. S ArcGIS můžete takovou aplikaci vytvořit i bez znalostí programátora. Zajímá Vás, jak na to? Nový on-line kurz vám umožní získat potřebné znalosti, spojit se s dalšími odborníky a vyzkoušet si tvorbu zajímavých aplikací. Účast v kurzu je navíc zcela zdarma.
Těšit se můžete na:
Přihlásit se můžete již nyní, výuka začíná v úterý 2. února.
Geoaplikace, tedy aplikace, ve kterých mapa tvoří důležitou součást, jsou stále častěji diskutovaným tématem a nacházejí stále širší využití. S ArcGIS můžete takovou aplikaci vytvořit i bez znalostí programátora. Zajímá Vás, jak na to? Nový on-line kurz vám umožní získat potřebné znalosti, spojit se s dalšími odborníky a vyzkoušet si tvorbu zajímavých aplikací. Účast v kurzu je navíc zcela zdarma.
Těšit se můžete na:
Přihlásit se můžete již nyní, výuka začíná v úterý 2. února.
Zájemci o GIS měli v letošním roce opět mnoho možností, kde čerpat inspiraci i nové vědomosti. Pořadatelé na mnoha místech zorganizovali jednodenní i vícedenní programy pro děti a dospělé, které měly za úkol pobavit i vzdělávat.
Jaké byly ohlasy, co všechno bylo k vidění a jak vše hodnotí samotní organizátoři? To se dočtete v závěrečných zprávách z jednotlivých Dnů GIS. Jak vše zaznamenaly fotoaparáty organizátorů, si můžete navíc prohlédnout na hlavní facebookové stránce akce.