info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

Prodej knihy o historii oboru

 

Nabídka učebnice Inženýrské geodézie:

Nabídka učebnice MicroStation

otevrena-data.gif

 

.  . . .

 

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

 

 

Intersucho.cz

 

 

 

 

 

 

 

ARCDATA ARCDATA

zdroje zpráv:

Upozornění na chybu v ArcGIS Pro 2.2.2

3.10.2018 12:37  

Esri objevila závažný problém v editačním postupu ArcGIS Pro 2.2.2, který může přepsat hodnoty atributů na "Null", a proto doporučujeme aktualizaci odinstalovat. Oprava tohoto chování bude zapracována ve verzi ArcGIS Pro 2.2.3, která bude k dispozici v první polovině října. Verze ArcGIS Pro 2.2.3 bude obsahovat všechna vylepšení předchozích verzí (2.2.1 a 2.2.2).

Podrobnější popis problému:

Hodnoty polí atributové tabulky mohou být při editaci změněny na hodnotu "Null". K tomuto problému dochází, pokud v atributové tabulce vyberte více prvků a procházíte jednotlivé buňky atributové tabulky tlačítkem Tab. Více informací naleznete na stránce technické podpory Esri.

Postup odinstalace:

V operačním systému Windows vyhledejte Ovládací panelyProgramyProgramy a funkceNainstalované aktualizace. Klikněte pravým tlačítkem na ArcGIS Pro 2.2 Patch 2 (2.2.2) a vyberte Odinstalovat.

Pokud nemáte předchozí verzi ArcGIS Pro 2.2.1, můžete ji stáhnout z portálu  My Esri.

Videoseminář 2018 – díl třetí

27.9.2018 8:52  

Seznamte se s aplikací Sentinel Explorer, která byla vytvořena pro snadné prohlížení dat družice Sentinel 2. Vedle základních nástrojů pro zobrazení snímků nabízí také nástroje pro pokročilejší práci s daty, jako je porovnání dat z různých časových období nebo použití různých typů vykreslovačů pro sledování změn v krajině i ve zdraví vegetace apod. Na snímcích je také možné identifikovat jednotlivé objekty a zobrazit si jejich spektrální křivku či použít interaktivní rozptylogram.

O čem bude letošní Konference GIS Esri v ČR?

25.9.2018 14:00  

Konference opět nabídne přednášky o technologii, odborné workshopy a minisemináře ARCDATA, stejně jako bloky uživatelských přednášek zaměřující se na aktuální témata z veřejné správy, dálkového průzkumu Země, správy inženýrských sítí či managementu životního prostředí.

Podívejte se na stránky konference, kde naleznete přehled přednášek a jejich abstrakty. Nezapomeňte také, že přihlášku do soutěže posterů či na přehlídku internetových aplikací je třeba zaslat do 12. října.

Videoseminář 2018 – díl druhý

20.9.2018 9:53  

Máte prostorová data a potřebujete s nimi pracovat v prostředí webového GIS, ale nechcete čekat, až je administrátor GIS nahraje do databáze a publikuje na ArcGIS Serveru? Jde to i jinak, neváhejte a nahlédněte do světa hostovaných vektorových dat.

O jihlavském GIS v časopisu ArcUser

17.9.2018 9:24  

V letním vydání časopisu ArcUser najdete článek od GISáků z Jihlavy, ve kterém se dozvíte, jak vypadá jejich každodenní práce.

V dalších článcích pak naleznete témata jako Operations Dashboard for ArcGIS, mapy s příběhem, LiDAR nebo také možnosti vzdělávání se v Esri Academy.

Mimo to jsme pro Vás opět vybrali to nejzajímavější z celého čísla.

ArcUser Summer 2018

Den GIS 2018

14.9.2018 9:43  

V listopadu se po celém světě opět uskuteční stovky akcí, které budou šířit povědomí o možnostech využití geografických informačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti, a budeme rádi, pokud se přidáte i vy.

Ať už se rozhodnete Den GIS připravit pro svoje kolegy nebo pro veřejnost, rádi vám akci pomůžeme zpropagovat. Dejte nám o sobě proto vědět a zaregistrujte svou událost na stránkách gisday.com.

Pokud hledáte inspiraci na program, můžete využít přehledu na stránkách Dne GIS nebo se inspirovat v závěrečných zprávách loňských pořadatelů. Nahlédnout můžete také do facebookové galerie, kde naleznete fotografické střípky z předchozích ročníků.

Seriál videoseminářů začíná

13.9.2018 15:05  

Již dnes máte možnost zhlédnout první video ze čtyřdílného videoseriálu tipů a triků, ve kterém se seznámíte s možnostmi nastavení uživatelského prostředí ArcGIS Pro.

V dalších týdnech se můžete těšit na tato témata:

 • Hosting vektorových dat v ArcGIS Online / Enterprise
 • Seznámení s aplikací Sentinel Explorer
 • Základy práce s nástrojem ModelBuilder v ArcGIS Pro

Na našem YouTube kanálu si navíc můžete připomenout i videa z minulých let.

O čem píše technická podpora

12.9.2018 9:58  

Články v sekci Tipy a Triky vychází každý týden, věnují se aplikacím desktopovým i webovým a ukazují postupy pro začátečníky i pokročilé. Podívejte se na články, které jsme vydali během prázdnin.

Od tohoto týdne si dají články na pár týdnů přestávku, těšit se však můžete na jejich obdobu ve formě videí.

Koho letos uslyšíte na konferenci?

11.9.2018 10:17  

Termín Konference GIS Esri v ČR se pomalu blíží a na webových stránkách akce proto naleznete první informace o jejím programu.

Těšit se tak můžete na vystoupení prof. Ing. arch. Romana Kouckého, plukovníka gšt. Ing. Jana Maršy, Ph.D., nebo prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D.

Již tradičně se pak na konferenci objeví přednášky týkající se veřejné správy, ochrany životního prostředí, oblasti inženýrských sítí nebo například rastrového GIS.

Na stránkách konference také naleznete všechny informace o přihláškách.

Koho letos uslyšíte na konferenci?

11.9.2018 10:17  

Termín Konference GIS Esri v ČR se pomalu blíží a na webových stránkách akce proto naleznete první informace o jejím programu.

Těšit se tak můžete na vystoupení prof. Ing. arch. Romana Kouckého, plukovníka gšt. Ing. Jana Marši, Ph.D., nebo prof. PhDr. Martina Kováře, Ph.D.

Již tradičně se pak na konferenci objeví přednášky týkající se veřejné správy, ochrany životního prostředí, oblasti inženýrských sítí nebo například rastrového GIS.

Na stránkách konference také naleznete všechny informace o přihláškách.

Dočasné omezení telefonního spojení do ARCDATA PRAHA

17.8.2018 8:48  

V současné době není možné spojit se s námi prostřednictvím pevných linek. Závadu se snažíme co nejrychleji opravit. Do té doby nás, prosím, kontaktujte e-mailem.

V případě dotazů na technickou podporu můžete využít nejlépe kontaktní formulář pro hlášení případů.

Nejdůležitější e-mailové adresy:

Recepce:

office@arcdata.cz

Technická podpora:

podpora@arcdata.cz

Obchodní oddělení:

obchod@arcdata.cz

Služby zákazníkům:

customerservices@arcdata.cz

Ocenění pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR

23.7.2018 9:35  

Na letošní uživatelské konferenci Esri byla Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) udělena cena Special Achievement in GIS(SAG). Tuto cenu uděluje každoročně prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, organizacím po celém světě jako ocenění inovativních či jinak významných aplikací geoinformačních technologií.

AOPK ČR vytvořila a provozuje Informační systém ochrany přírody, jehož důležitou součástí pro zpracování, vizualizaci a analýzu prostorových dat jsou technologie Esri. Serverovou technologií je publikováno množství datových služeb a hojně je využíváno prostředí ArcGIS Online, zejména pro zajištění práce s mobilními aplikacemi v terénu. Pro veřejnost jsou také publikovány zajímavé aplikace vytvořené pomocí ArcGIS API for JavaScript.

Většina prostorových dat je publikována v rámci licence Creative Commons. Služby a datové sady jsou také k dispozici prostřednictvím Open Data portálu AOPK. Publikována jsou mimo jiné také i data z nálezové databáze čítající přes 22 milionů záznamů.

Zprávu o ocenění a podrobné představení projektu si můžete prohlédnout na stránkách Esri věnovaným cenám SAG.

Předávání ceny: Petr Seidl, ARCDATA PRAHA; Jan Zohorna, AOPK ČR; Jack Dangermond, Esri; Jan Zárybnický, AOPK ČR.

Čerpejte inspiraci i o prázdninách

17.7.2018 12:56  

Časopisy Esri nabízejí zajímavé uživatelské články, představují novinky na platformě ArcGIS a v neposlední řadě ukazují širokou škálu využití GIS napříč obory. Jako vždy jsme pro vás připravili výběr nejzajímavějších článků z posledních čísel ArcNews a ArcUser. Dočtete se tak o nových možnostech mapování povodní, efektivním sběru dat v terénu, propojení GIS a BIM, práci s časovými daty a mnohém dalším.

Konference Esri na YouTube

11.7.2018 10:33  

Největší světové setkání GIS komunity v San Diegu je v plném proudu. Podívejte se na videa z hlavní sekce uživatelské konference Esri, poslechněte si inspirativní řečníky a seznamte se s technologickými novinkami. Všechna videa naleznete na YouTube kanálu Esri Events.

ArcRevue 3/2018

10.7.2018 9:05  

Nové číslo časopisu ArcRevue je k dispozici ke stažení ve formátu PDF. Naleznete v něm například články o sledování polohy vozidel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny, Informačním systému provozní dokumentace vedení ve společnosti ČEPS, a.s., ArcGIS GeoEvent Serveru, který je specializovaný na práci s daty v reálném čase, nebo třeba o nadstavbě ArcGIS Utility Network Management.

PDF verzi časopisu si můžete stáhnout na tomto odkazu. Předchozí čísla naleznete v archivu ArcRevue.

 

Přímý přenos z konference Esri od 17.30

9.7.2018 12:46  

Největší GIS konference na světě začíná již dnes v 17.30 středoevropského času. Hlavní sekci prvního dne můžete zhlédnout prostřednictvím živého přenosu Facebooku.

Novinky na ArcGIS Online (červen 2018)

2.7.2018 13:19  

Připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších novinek, které se objevily v červnové aktualizaci ArcGIS Online. Kompletní přehled všech nových funkcí pak naleznete na stránkách Esri: What's new in ArcGIS Online.

Vizualizace „Vztah“ a „Vztah a velikost“

V prostředí aplikace Mapový prohlížeč (Map Viewer) můžeme použít metodu vizualizace kartogramu se dvěma veličinami. V případě metody Vztah vybíráme barevnou stupnici pro každou veličinu a výsledná barva areálu je jejich vzájemným prolnutím. Při metodě Vztah a velikost jsou navíc místo barevných areálů použity barevné kruhové značky, které mění velikost v závislosti na třetím atributu (například na počtu obyvatel v oblasti).

Optimalizace výkonu

Díky použití technologie protocol buffers se zmenšila velikost přenášených dat z ArcGIS Online a zvýšila se maximální velikost souboru při nahrávání na ArcGIS Online.

Prohlížeč scén (3D)

V předchozí verzi získal Prohlížeč scén možnost zapnout vykreslení hran. V této verzi přibyl styl napodobující kresbu rukou a možnosti zvolit sílubarvu hran.

Novou možností je upravit barvu a průhlednost povrchu. Změnit lze také barvu pozadí, přičemž zvolená barva nahradí oblohu a hvězdy. Takto upravená scéna pak lépe zapadne například do stylu webových stránek uživatele. 

Úprava úvodní obrazovky

Výrazně se změnil i vzhled stránky pro správu organizace. Na jednom místě jsou nyní k dispozici informace o uživatelích, dostupných licencích, spotřebě kreditů a dalších důležitých statistikách.

Novinkou je i možnost verifikovat organizaci – na základě žádosti administrátora tak proběhne ověření, že stránka organizace patří skutečně společnosti, jejíž název nese, a vybrané položky bude díky tomu možné označovat jako Autoritativní.

Oblasti pro offline použití v aplikacích

Pro aplikace založené na ArcGIS Runtime a pro aplikaci Collector for ArcGIS (betaverzi označenou „Aurora Project“) je možné definovat oblasti (Map Area), které půjdou snadno stáhnout pro offline použití.

Editor stylu vektorových dlaždic

Jednou z výhod vektorových dlaždic (vedle menšího objemu dat, snadné rotace a ostřejšího vykreslování) je možnost jejich stylování. A právě s úpravou stylů pomůže aplikace ArcGIS Vector Tile Style Editor. Lze ji ovládat dvěma způsoby: ve zjednodušeném rozhraní stačí změnit několik základních barev a stylů písma a mapa se našim volbám přizpůsobí. Rozšířené rozhraní pak umožňuje pro každou kategorii prvků nastavit všechny parametry zvlášť.

Chcete zažít konferenci Esri?

29.6.2018 8:50  

Největší GIS konference na světě začíná již v pondělí 9. července. Letos poprvé si hlavní sekci prvního dne můžete užít prostřednictvím živéhopřenosu na Facebooku. Vše vypukne v 17.30 středoevropského času a více informací zjistíte sledováním události Esri UC na Facebooku.

Přehled letošních řečníků a další zajímavé informace o programu naleznete na přímo stránkách konference.

ArcGIS Pro 2.2

28.6.2018 9:10  

Na stránkách My Esri je ke stažení nová verze ArcGIS Pro, a my proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších novinek.

Snazší ovládání

ArcGIS Pro 2.2 obsahuje mnoho drobných vylepšení pro pohodlnější ovládání. Do panelu Obsah můžeme nyní přetahovat soubory přímo z Průzkumníku Windows (využitelné například pro soubory SHP, LYR, obrázky nebo tabulky). Pro urychlení práce se složitými mapovými kompozicemi je k dispozici tlačítko pro pozastavení vykreslování. Kliknutím pravého tlačítka v mapovém okně můžeme kopírovat souřadnice a převádět jejich jednotky. Záložka Nastavení symbolůupravený vzhled a jednotlivé vlastnosti symbolů jsou na ní lépe rozčleněny. Tlačítko Download map umožňuje stáhnout si online data (např. podkladovou mapu) a pracovat na projektu i bez internetového připojení.

Dávkový geoprocessing

Geoprocessingové nástroje je možné spustit s několika různými vstupy nebo s několika odlišnými hodnotami vybraného parametru.

Nástroj Slice

Nástroj Slice patří mezi nástroje pro rychlou vizualizaci a slouží k „seříznutí“ stěn 3D objektu, aby byl vidět vnitřek, případně objekty za ním skryté.

Grafy

K dispozici je nový formát grafu Datové hodiny, který zobrazuje data jako kruhové segmenty. Sloupcové grafy mají nyní více formátů zobrazení, je možné je otáčet o 90°, k jednotlivým hodnotám je možné přiřazovat i popisky a do grafů je také možné zanést čáru znázorňující např. mezní hodnotu.

Vrstva streamovaných dat (Stream layer)

Stream layer je nový typ vrstvy, která jako zdroj využívá Stream službu poskytující data v reálném čase. Umožňuje některé operace charakteristické pro rychle se měnící data, jako je například zobrazení aktuálních dat a jejich vizuální odlišení od předchozích hodnot (či pozic) senzoru.

Podpora formátu Revit

Revit je software společnosti Autodesk pro Informační modely budov (BIM). Modely z tohoto programu se nyní dají snadno načíst do scén v ArcGIS Pro a georeferencovat pomocí standardních nástrojů.

Full-motion video

Nástroje pro full-motion video, které jsou k dispozici v nadstavbě Image Analyst, dokážou zapojit videa z letadel či UAV do sběru dat. V mapovém okně se zobrazuje pozice letadla a oblast, kterou kamera v daném okamžiku zabírá. Okno videa i okno s mapou jsou propojeny, a tak je možné přímo ve videu zakreslovat nové prvky, které se ihned zobrazují i v mapě.

Kde stáhnout ArcGIS Pro 2.2 a kde se dozvědět víc?

ArcGIS Pro 2.2 naleznete na stránce my.esri.com na záložce Moje organizace – Stahování. Podrobný přehled všech novinek si můžete přečíst na stránkách Esri: http://pro.arcgis.com/en/pro-app/get-started/whats-new-in-arcgis-pro.htm

Pravý čas přihlásit svůj příspěvek

25.6.2018 10:00  

Uzávěrka přednášekMáte zajímavé téma nebo projekt z oblasti GIS? Přijďte ho prezentovat na Konferenci GIS Esri v ČR. Termín pro přihlášení přednášky je již 30. června.

Všechny důležité informace o přednáškách a dalších možnostech prezentace naleznete na webových stránkách akce.

Data z družice Sentinel‑2 na ArcGIS Online

20.6.2018 10:00  

Optická data družice Sentinel‑2 jsou uživatelům ArcGIS Online k dispozici v podobě archivu snímků, který obsahuje historii 14 měsíců snímkování. Data mají rozlišení 10 metrů a obsahují 13 multispektrálních pásem od pobřežního pásma a RGB po širokou škálu infračervených pásem.

Vrstvy můžete na ArcGIS Online nalézt jako položku s názvem Sentinel‑2 Views uživatele esri. Pro prohlížení a prozkoumávání dat je vhodné použít aplikaci Sentinel Explorer, ve které jde snadno filtrovat podle času a provádět nejběžnější operace s rastrovými snímky.

Služby jsou aktuálně v beta verzi a k jejich přístupu je zapotřebí přihlásit se jako pojmenovaný uživatel na ArcGIS Online. Práce se službami však nespotřebovává kredity.

Přihlaste se na Konferenci GIS Esri v ČR

5.6.2018 14:00  

Právě jsme otevřelionline přihlášku na Konferenci GIS Esri v ČR. Konference se již tradičně uskuteční v Kongresovém centru Praha 7. a 8. listopadu 2018. V úterý 6. listopadu máte možnost zúčastnit se také předkonferenčního semináře, který bude zaměřen na analytické možnosti a nástroje platformy ArcGIS. Přijďte k nám načerpat novinky a inspiraci ze světa GIS.

Chcete-li prezentovat své projekty formou přednášky, přihlaste se nejlépe do 30. 6. 2018.

Důležité termíny

 • 30. 6. 2018 – přihláška přednášky,
 • 30. 6. 2018 – přihláška firemní prezentace,
 • 30. 6. 2018 – přihláška stánku.

Využijte Story mapy v neziskových organizacích

24.5.2018 14:00  

Pro neziskové organizace je klíčové získat podporu a zájem veřejnosti. Potřebu prezentovat svoji práci moderním a poutavým způsobem ale určitě máte i vy, a proto  by webový seminář společnosti Esri Mapy s příběhem v neziskových organizacíchrozhodně neměl uniknout vaší pozornosti.

Seminář je volně přístupný a koná se ve středu 30. května, stačí se registrovat na stránkách semináře.

Novinky v ArcGIS Online

16.5.2018 10:00  

Dubnová aktualizace prostředí ArcGIS Online přinesla několik zajímavých novinek.

Uživatelské prostředí

Kategorie organizace

Díky novým metadatovým kategoriím můžete snadněji spravovat svá data, mapy a další obsah uložený a publikovaný na ArcGIS Online. Tyto kategorie, které slouží ke třídění a katalogizování dat, může v rámci organizace vytvořit její administrátor, ale k dispozici jsou i  přednastavená témata, jako je ArcGIS, ISO nebo INSPIRE. Ta je samozřejmě následně možné doplnit přesně podle potřeby.

Nový vzhled galerie

ArcGIS Online získává postupem času nový, modernější vzhled. Designová změna se v této aktualizaci dotkla zejména galerie. Od dubna má nové uspořádání i vzhled a naleznete zde lepší nástroje pro řazení, filtrování a zobrazování položek.

Mapový prohlížeč

V mapovém prohlížeči jste mohli zaznamenat změnu zejména ve vyhledávání a přidávání nových vrstev. Při vyhledávání navíc můžete filtrovat, abyste lépe našli relevantní výsledky. Obsah publikovaný na serveru nyní můžete přidávat prostřednictvím volby Přidat vrstvu z webu.

Pokud vykreslujete vrstvu podle více atributů s využitím stylů Převládající kategorie a Převládající kategorie a velikost, nově můžete využít až 10 atributů.

Správa organizace

Pokud jste omezili členům organizace využití kreditů nastavením limitů, máte nyní možnost zobrazit jim dostupné kredity na jejich profilové stránce.

Administrátoři mohou také zobrazit stav synchronizace v distribuované spolupráci a mohou tak ověřit, kdy se uskutečnila poslední plánovaná synchronizace a zda byla úspěšná.

Další změna souvisí s novinkou v kategoriích ve správě obsahu. Administrátoři, kteří spravují uživatelské role, mohou přiřazovat práva k úpravě kategorií. U již existujících rolí stačí toto oprávnění přidat a změnu uložit.

Mapy s příběhem

 • Šablona aplikace Mapová prohlídka má nový vzhled, ve kterém naleznete postranní panel a volitelně můžete také přidat úvodní stránku příběhu.
 • Aplikaci v Kaskádové šabloně můžete nyní exportovat do PDF nebo vytisknout.

Šablona Mapová série nově umožňuje přidávat Akce příběhu, které vám umožní navigovat čtenáře po mapě, přesunout je na konkrétní obrázek, video apod.

Insights for ArcGIS

Insights for ArcGIS je dostupný i s předplatným ArcGIS Online. V nejnovější verzi v něm naleznete hned dva nové typy analýz: analýzy vazeb a regresní analýzy.

Analýza vazeb a vztahů umožňuje vytvořit a zobrazit vztahy mezi souvisejícími datovými prvky. Díky tomu je možné pochopit souvislosti mezi lidmi, místy, událostmi a dalšími entitami. Diagramy a mapy mohou znázorňovat i směry jednotlivých vztahů.

Jak vytvářet vztahové diagramy a mapy se dozvíte v tomto videu:

Regresní analýzy umožňují zkoumat vliv různých faktorů na zkoumaný jev. Insights for ArcGIS pomáhá sestavit regresní model tím, že vytvoří matici korelačních diagramů. Výstupy regresní analýzy (jako například reziduály) pak Insights for ArcGIS zobrazí i v mapě, což usnadňuje interpretaci a prezentaci výsledků.

Více se můžete dozvědět v následujícím videu:

Inspirujte svou prací ostatní

14.5.2018 12:49  

Již nyní spouštíme přípravy listopadové Konference GIS Esri v ČR a hledáme zajímavé a inspirativní projekty. Budeme rádi, pokud nám pošlete ukázky své práce, které využijeme nejen při tvorbě úvodní prezentace, ale i pro naše webové stránky a další materiály.

Chcete-li své projekty představit českým uživatelům, neváhejte a pošlete je na e-mailovou adresu bsebestova@arcdata.cz.

Již v pátek 18. května je konečný termín pro zaslání obrázků do prezentace Jacka Dangermonda na uživatelskou konferenci v San Diegu. Chcete-li se pochlubit také v celosvětovém měřítku, stačí odeslat obrázky přes webový formulář.

Zveřejnění Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jednotlivé vrstvy a výkresy lze také nalézt na ArcGIS Online a přímo si je tak připojit do ArcGIS Desktop nebo do své webové aplikace.

Zveřejnění návrhu Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Jednotlivé vrstvy a výkresy lze také nalézt na ArcGIS Online a přímo si je tak připojit do ArcGIS Desktop nebo do své webové aplikace.

Zveřejnění návrhu Metropolitního plánu Prahy

7.5.2018 14:05  

Metropolitní plán Prahy komplexním způsobem vyjadřuje vizi rozvoje města v příštích desetiletích. Zpracovává koncepci celého města, včetně rozvoje infrastruktury nebo ploch pro novou bytovou výstavbu. Řídit se jím bude veřejná správa, investoři i občané. Odbor územního rozvoje Magistrátu hl. m. Prahy zveřejnil návrh Metropolitního plánu, jehož jednotlivé části (textyvýkresy) lze prohlížet v aplikaci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

 

Jarní čtení

30.4.2018 8:54  

Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace a novinek ze světa geoinformatiky. Je tomu tak i v jarním vydání časopisu ArcNews.

Dočtete se v něm o standardech OGC, geodesignu nebo novinkách v jednotlivých aplikacích. Zajímavé jsou také uživatelské články, ve kterých se můžete dočíst o mapě města Grazu pro nevidomé nebo o projektu Bezpečná cesta do školy ve Wisconsinu.

Podívejte se na výběr zajímavých článků, který jsme pro vás připravili.

ArcRevue 2/2018

19.4.2018 12:30  

Tématem ArcRevue 2/2018 jsou chytrá města – smart cities. Úvodní článek vysvětluje roli GIS při vytváření chytřejších společností, článek Kde má Praha centrum? zkoumá život v Praze pomocí dat ze sociálních sítí a článek Ekonomická aktivita v Brně analyzuje nejrůznější data o ekonomických subjektech na území města.

Na naši mapu s příběhem Kdo rozhodl volby? navazuje článek Prezidentské volby a možnosti GIS, který se tématu věnuje podrobněji. Všechny technické aspekty tvorby této mapové aplikace pak vysvětluje článek Jak jsme mapovali prezidentské volby.

Technologické články se dále zabývají například nadstavbou ArcGIS Image Analyst a softwarem pro zpracování rastrových dat ENVI v nejnovější verzi 5.5.

Časopis si můžete stáhnout přímo ve formátu PDF nebo nejprve navštívit stránku s podrobným obsahem čísla.

Kdy bude Konference GIS Esri v ČR 2018?

12.4.2018 9:04  

Zveme vás na tradiční Konferenci GIS Esri v ČR. Toto největší setkání odborníků z oblasti geoinformačních systémů Vám opět nabídne bohatý program a pokud zavítáte do Kongresového centra Praha můžete se těšit na:

 • novinky ze světa Esri a ENVI,
 • odborné přednášky,
 • zajímavé projekty z nejrůznějších oborů,
 • praktické workshopy,
 • setkání s kolegy.

Přihlášky na konferenci sice otevřeme v průběhu května, ale již nyní si do svých kalendářů můžete poznačit datum 7. a 8. listopadu 2018.

Přihlaste svou mapu s příběhem do soutěže

11.4.2018 9:37  

Máte hezkou aplikaci vytvořenou v šabloně story map? Pak určitě neváhejte a přihlaste ji do soutěže 2018 Storytelling with Maps Contest.  

Mapy s příběhem budou hodnoceny v pěti kategoriích a na nejlepší autory čekají zajímavé ceny. Porota je bude hodnotit z hlediska srozumitelnosti, poutavosti příběhu, schopnosti zapojit čtenáře, designu a kreativity.

Přihlásit se můžete až do pondělí 7. května 2018. Na stránkách soutěže naleznete vedle kompletních pravidel také galerii loňských vítězů i zajímavé tipy pro tvorbu aplikace. V příspěvcích technické podpory ARCDATA PRAHA pak naleznete několik článků, které jsou zaměřeny na mapy s příběhem.

 

ISKN Studio pro ArcGIS 10.6

6.4.2018 11:45  

K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio, která podporuje aktuální verzi systému ArcGIS 10.6. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.

ArcRevue 1/2018

20.3.2018 9:34  

Časopis ArcRevue 1/2018 je ke stažení ve formátu PDF. Naleznete v něm články o analýze a vizualizaci dopravních nehod, Registru svahových nestabilit ČR, fragmentaci krajiny, historii geologického mapování ČR či studentské analýze bezpečnosti pražských cyklotras. Články o softwaru se i tentokrát zabývají novinkami v technologiích, jako je například aplikace Operations Dashboard, ale také možnostmi strojového učení a spolupráce mezi portály.

Časopis si můžete stáhnout na tomto odkazu.

Naučte se tvořit krásné mapy

12.3.2018 13:05  

Zjistěte, jaké kartografické know-how stojí za mapami Kennetha Fielda. Tento úspěšný kartograf obdržel v roce 2016 cenu za mapu Pitch Perfect od Britské kartografické společnosti. Z jeho dalších úspěšných map stojí za prohlédnutí například mapa volebních výsledků ve Velké Británii vizualizovaná ve stylu Jacksona Pollocka

KartografiePod vedením Kennetha Fielda máte nyní možnost absolvovat šestitýdenní on-line kurz zaměřený na kartografii. Těšit se můžete na tato témata:

 1. Úvod do tvorby map v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online
 2. Souřadnicové systémy a kartografická zobrazení
 3. Generalizace, tematické mapy, grafický styl
 4. Popisky a kompozice
 5. Tvorba mapy ve 3D
 6. Zobrazení změn v čase s nástroji animace

Kurz probíhá od 18. dubna do 30. květnapřihlásit se můžete zdarma až do středy 2. května.

Co se děje ve světě Esri?

7.3.2018 12:52  

Využití GIS během tropických bouří a při odstraňování jejich následků, nasazení GIS v rozšířené realitě, ve facility managementu, při správě silnic či při prevenci dopravních nehod – to jsou jen některá témata článků z nových čísel časopisů ArcUser a ArcNews. Přečíst si ale můžete i o animovaných symbolech ve webových mapách, dozvíte se, jak si vyzkoušet práci se snímky z dronů, a prohlédnete si třeba i aplikaci pro sdílení uběhnutých tras ve 3D.

Podívejte se na výběr článků z ArcUser a ArcNews, který jsme pro vás připravili. Oba časopisy si také můžete stáhnout ve formátu PDF (ArcNews, ArcUser).

Litoměřice uspěly v soutěži Zlatý erb

1.3.2018 9:40  

V krajském kole soutěže Zlatý erb se město Litoměřice radovalo hned z prvního i druhého místa v kategorii Smart City a nejlepší elektronická služba. První místo získala služba Litoměřice: Komunitní plánování sociálních služeb, druhé pak Geoportál – rozcestník mapových služeb, který využívá platformu ArcGIS Online. Občané na něm najdou mnoho užitečných informací, jako jsou například parkovací zóny a rozpisy čištění ulic, vhodné bezbariérové trasy, parkoviště ZTP a řadu dalších.

Zlatý erb je populární soutěž o nejlepší webové stránky, elektronické služby měst a obcí nebo webové turistické prezentace. Vítězové celostátního kola budou vyhlášeni v rámci konference Internet ve státní správě a samosprávě 9. dubna v Hradci Králové.

Více podrobností o krajském kole soutěže Zlatý erb naleznete v tiskové zprávě Města Litoměřice.

Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví Renáta Jurková, tajemník Milan Čigáš a vedoucí oddělení informačních technologií Leona Slabochová.

Kde nás můžete v prvním pololetí potkat

21.2.2018 13:00  

akce2018V průběhu první poloviny roku se s námi můžete potkat na nejrůznějších akcích. Chystáme se například na tyto konference:

Přijďte si s námi popovídat o novinkách v ArcGIS, 3D, Smart Cities, Insights for ArcGIS, dopadu GDPR na váš GIS nebo prostě o tom, co vás zrovna zajímá. 

Olympiáda v mapách

19.2.2018 15:34  

Zimní olympijské hry v Pchjongčchangu jsou velké téma také v mapách s příběhem. Prohlédněte si tři zajímavé aplikace, které se věnují medailovým ziskům, sportovištím a historickým statistikám.

Medailové zisky na ZOH

Medaile na ZOH

Historické statistiky ZOH

Statistiky ZOH

Sportoviště ZOH

Lokality ZOH

 

Kdo a kde rozhodl prezidentské volby

30.1.2018 15:00  

Jak prezidentské volby dopadly, víme již několik dní. Kdo a kde je ale rozhodl? Kde se podařilo Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi oslovit nejvíce voličů a proč? Jaký vliv na výsledek měla strategie jednotlivých kandidátů před druhým kolem?

Hledáním odpovědí na tyto a další otázky se zabývá naše mapa s příběhem, která vznikla ve spolupráci s odborníky z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Mapu si prohlédněte na adrese https://www.arcdata.cz/volby2018.

Kdo a kde rozhodl prezidentské volby

30.1.2018 15:00  

Jak prezidentské volby dopadly, víme již několik dní. Kdo a kde je ale rozhodl? Kde se podařilo Miloši Zemanovi a Jiřímu Drahošovi oslovit nejvíce voličů a proč? Jaký vliv na výsledek měla strategie jednotlivých kandidátů před druhým kolem?

Hledáním odpovědí na tyto a další otázky se zabývá naše mapa s příběhem, která vznikla ve spolupráci s odborníky z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci.

Mapu si prohlédněte na adrese https://www.arcdata.cz/volby2018.

ArcGIS 10.6 a ArcGIS Pro 2.1

22.1.2018 9:31  

Společnost Esri vydala nové verze softwaru ArcGIS Desktop a ArcGIS Enterprise. Jejich instalační soubory jsou k dispozici na stránkách my.esri.com v části Moje organizace – Stahování. Jaké jsou hlavní novinky a změny?

ArcGIS Pro 2.1

V aplikaci ArcGIS Pro lze nově používat nástroje ArcGIS Image Analyst, nadstavby pro zpracování a analýzu leteckých a družicových snímků. Díky ní lze provádět pokročilou klasifikaci snímků, stereomapování, pracovat se šikmými snímky a vytvářet geoprocessingové modely s rastrovými funkcemi.

ArcGIS Pro 2.1 obsahuje i nástroje pro práci s novou nadstavbou ArcGIS Enterprise pro inženýrské a telekomunikační sítě, ArcGIS Utility Network Management.  

Editace (zejména ta ve 3D) je snazší díky speciální editační mřížce a využít také můžeme nové nástroje pro okamžité analýzy viditelnosti, při kterých stačí kliknutím do mapy označit stanoviště pozorovatele a zájmové body, případně s nimi interaktivně pohybovat.

Před spuštěním vybraných geoprocessingových nástrojů je možné použít volbu „zahájit editaci“. Díky tomu, že se nástroj spustí v režimu editace, je možné změny nakonec neuložit, a tím „vrátit zpět“.

Novinky jsou i v nastavení symbolů. Polygon lze vyplnit metodou teček – do polygonu se náhodně rozmístí bodové symboly, jejichž počet vyjadřuje velikost vybraného atributu. Je také možné na linii vynášet značky staničení včetně hodnoty vynášeného atributu – za tím účelem je také umožněno použít vrstvu textu jako součást bodové značky.

Při tvorbě vektorových dlaždic je možné znázorňovat prvky proměnlivou hodnotou průhlednosti, barvy, natočení nebo velikosti. A nově je podporováno i natáčení popisků.

V prostředí ModelBuilder jsou k dispozici logické nástroje, které kontrolují existenci (či platnost) vybraných výrazů. Lze tak použít například nástroj If Field Exists, If Feature Type Is, If Field Value Is, If Spatial Relationship Is a další.

ArcGIS Enterprise 10.6

Operace se službami, jako je publikování, zastavení či spuštění, jsou v ArcGIS Enterprise 10.6 výrazně rychlejší. Upraveno je i uživatelské prostředí na portálu, zejména záložky SkupinyObsah, čímž je usnadněno především filtrování a třídění uživatelských dat.

Vylepšen je také proces synchronizace portálů, mezi kterými je nyní možné sdílet položky jako kopie (a vytvořit tak na propojeném portálu novou vrstvu prvků). Stav synchronizace se také vypisuje v pracovním prostoru, což je užitečné pro přehled o stavu sdílení a pro případné řešení chyb. Zavedena jsou také pravidla pro mazání položek, která definují, co se s daty stane, pokud je jejich položka z pracovního prostoru odebrána.

Nástroj ArcGIS Enterprise Builder, který vznikl za účelem snazší instalace ArcGIS Enterprise, má rozšířené možnosti pro automatizaci jednotlivých procesů a jeho prostřednictvím je také snazší provádět upgrade na vyšší verze. Zmínit také můžeme vylepšenou tiskovou službu, která nyní podporuje vektorové dlaždice a jejich vrstvy do PDF exportuje jako samostatné vrstvy.

Usnadnila se i publikace geoprocessingových modelů z ArcGIS Pro do podoby webových analytických nástrojů, které se dají používat například v aplikaci Map Viewer na portálu. V této aplikaci je také nově zavedena možnost shlukování (clustering) bodových symbolů.

Hostovaný pohled na vrstvu prvků (Hosted feature layer view) umožňuje definovat podmnožinu dat a jejich atributových polí, které jsou viditelné pro určitou skupinu uživatelů. Řídit lze také nastavení pro editaci a další operace s daty.

Podrobné informace

Nových nástrojů, oprav a vylepšení je ve verzích ArcGIS 10.6 a ArcGIS Pro 2.1 mnohem více. Jejich seznam a odkazy na podrobnější dokumentaci naleznete například na těchto stránkách:

What's new in ArcGIS Pro 2.1

What's new in ArcGIS Enterprise 10.6

What's new in ArcMap

Řešení problému se spuštěním ArcGIS Pro po aktualizaci .NET Framework

19.1.2018 15:25  

Někteří uživatelé Windows 7 a Server 2008 R2 SP1 se po nedávné aktualizaci .NET Framework mohou setkat s problémem při spuštění aplikace ArcGIS Pro. Inicializace aplikace končí chybou s oznámením „ArcGIS Pro has encountered a serious application error and is unable to continue.“

Řešení mohou být u různých uživatelů rozdílná. Nejčastěji pouze stačí odebrat aktualizaci s označením KB4055002. V současné době je již tato aktualizace dle vyjádření firmy Microsoft nahrazena aktualizacemi KB4055532, respektive KB4074880.

Pokud ve vašem případě tento postup nepomůže problém vyřešit, další možnosti jsou popsány na následujícím odkazu:

https://community.esri.com/docs/DOC-11301-arcgis-pro-broken-by-net-471-security-update?commentID=56997

Chyba serverových služeb po aktualizaci Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897

18.1.2018 15:23  

Spravujete-li ArcGIS Server na systémech Windows Server 2008 či Windows 7, vyhněte se zatím aktualizacím Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897. Po jejich instalaci se vyskytují problémy s některými geoprocessingovými službami, které končí s chybovým kódem 8273.

Doporučujeme instalaci těchto aktualizací pozdržet. Pokud jste již aktualizace nainstalovali a pozorujete popsané problémy, pro další bezproblémový běh systému prosím proveďte jejich odinstalaci.

Další informace je možné najít na tomto odkazu.

Společnost Esri na řešení tohoto problému pracuje a o jeho výsledku Vás budeme informovat.

Chyba serverových služeb po aktualizaci Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897

18.1.2018 15:23  

Spravujete-li ArcGIS Server na systémech Windows Server 2008 či Windows 7, vyhněte se zatím aktualizacím Windows KB4056894, KB4056568 a KB4056897. Po jejich instalaci se vyskytují problémy s některými geoprocessingovými službami, které končí s chybovým kódem 8273.

Doporučujeme instalaci těchto aktualizací pozdržet. Pokud jste již aktualizace nainstalovali a pozorujete popsané problémy, pro další bezproblémový běh systému prosím proveďte jejich odinstalaci.

Další informace je možné najít na tomto odkazu.

Společnost Esri na řešení tohoto problému pracuje a o jeho výsledku Vás budeme informovat.

 

Aktualizace ke dni 29. 1. 2018:

Společnost Esri vydala opravný balíček k řešení této chyby. Naleznete jej v samostatném článku v sekci Tipy a Triky.

 

GIS a prezidentské volby

16.1.2018 11:26  

Pokud vás zajímá současné politické dění, určitě nepřehlédněte článek Mgr. Jakuba Lyska na serveru GISportal.cz. Naleznete zde volební mapy popisující výsledky prvního kola prezidentských voleb, v nichž se autor vedle vizualizace úspěšnosti jednotlivých kandidátů zabývá také několika dalšími analýzami. Zajímavé je například porovnání aktuálních výsledků s politickými preferencemi jednotlivých regionů.

Mgr. Jakuba Lyska si můžete pamatovat z Konference GIS Esri v ČR, kde s doc. Tomášem Lebedou podrobně analyzovali volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR 2017. (Na záznam jejich přednášky se můžete podívat na našem Youtube kanálu.)

Prosincové novinky na ArcGIS Online

20.12.2017 13:40  

Přečtěte si, jaké možnosti a nástroje naleznete od prosince na ArcGIS Online.

Uživatelské prostředí

 • Ve svém profilu lze nastavit, která stránka se bude zobrazovat po přihlášení. Tak se můžete ihned po přihlášení ocitnout například ve svém obsahu či přímo v mapě.

Domovská stránka ArcGIS Online

 • Správci organizace mohou upravovat nabídku aplikací, která je dostupná prostřednictvím ikony vpravo nahoře. Uživatelé si pak mohou změnit jejich pořadí nebo vytvořit seznam nejčasteji používaných aplikací.

aplikace na ArcGIS Online

Položky

 • Administrátoři a kurátoři (účty s právy ke správě obsahu organizace) mají u jednotlivých položek možnost označit stav obsahu jako „spolehlivý“, nebo „zastaralý“. Autoři jednotlivých položek mohou přitom za zastaralé označit jen své vlastní vrstvy. Tyto atributy je možné používat při vyhledávání a eliminovat tak z výsledků zastaralá data.
 • U položek je na interaktivní škále zobrazeno, jak dobře (úplně) jsou u ní vyplněny informace. Navíc se zobrazuje i doporučení, jak popis položky zlepšit.

Informace o položce

Mapový prohlížeč

 • V analytických nástrojích přibyla možnost Vyhledat centroidy. Tento nástroj vytvoří geometrické středy linií, polygonů i vícebodových vrstev.

Vyhledat centroidy

 • Pro tvorbu tematických map přibyla nová sada symbolů Firefly, která je navržena pro zobrazení dat nad podkladovou mapou World Imagery Firefly.

Firefly symbologie

 • Ve výrazovém jazyce Arcade lze nyní využít geometrických operací – ve výrazech je tak možné používat pokročilé funkce pro normalizaci dat, testování prostorových vztahů, výpočet vzdálenosti mezi definovanými oblastmi a další.
 • Mapový prohlížeč podporuje vytvoření vrstvy ze souboru ve formátu GeoJSON. Novinkou je také tvorba vrstvy CSV ze souboru, který je uložen v úložištích Microsoft OneDrive a Dropbox.

Přístup přes HTTPS

Novinkou je také možnost změnit v nastavení webové mapy URL vrstev z HTTP na HTTPS. ArcGIS Online si poté vyžádá použité vrstvy pomocí protokolu HTTPS a pokud jsou dostupné, aktualizuje je v mapě. V opačném případě zůstane vrstva nezměněna. Změnu na HTTPS je možné provést také v nastavení každé vrstvy.

přístup přes HTTPS

Přijďte se dozvědět něco nového

12.12.2017 10:10  

Vyberte si z nabídky našich kurzů a přijďte získat nové znalosti a vědomosti pod vedením zkušených školitelů. Vybírat si můžete z termínů na první pololetí roku 2018.

V nabídce nově naleznete i kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS ProArcGIS Enterprise: nasazení a konfigurace.

Podzimní čtení o GIS

1.12.2017 9:31  

ArcNews Fall

V časopisech vydávaných společností Esri vždy naleznete mnoho zajímavostí z oboru GIS. Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků z podzimního čísla ArcNews, a tak se můžete opět nechat inspirovat prací uživatelů z různých koutů světa, kteří s pomocí GIS řeší krizové situace, zlepšují prostředí města nebo svým kolegům usnadňují pracovní postupy.

ArcRevue 3–4/2017

29.11.2017 10:30  

Na webové stránce časopisu ArcRevue si můžete prohlédnout PDF verzi nového dvojčísla. Dočtete se v něm například o možnostech využití GIS v hygienické službě, o aplikacích z dílny magistrátu města Brna i od Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a o aplikaci ukazující riziko přívalových povodní. Seznámíte se s návody pro práci se 3D daty, novinkami v ArcGIS Pro a ENVI, tvorbou vlastních mapových značek, úskalími používání češtiny ve skriptech v jazyku Python i s nástrahami interpolace chybějících dat.

Dále bychom Vás rádi upozornili na upravený ediční plán časopisu. ArcRevue 1/2018 vyjde na konci ledna, ArcRevue 2/2018 v dubnu, číslo 3/2018 v červnu a číslo 4/2018 v listopadu u příležitosti Konference GIS Esri v ČR.

Přejeme příjemné čtení elektronické verze časopisu.

Společnosti Esri a Autodesk spolupracují na užší provázanosti BIM a GIS

24.11.2017 10:04  

Společnosti Esri a Autodesk oznámily začátek nové spolupráce, jejímž cílem je užší provázanost BIM (informačních modelů budov) a geografických informačních systémů. Cílem tohoto nově vzniklého partnerství je objevování vzájemných vztahů mezi přírodou, urbanizovaným územím a lidmi, kteří zde žijí.

 „Při navrhování a realizaci současných projektů je důležité brát v úvahu i potřeby příštích generací,“ říká Jack Dangermond, prezident společnosti Esri. „Naše partnerství se společností Autodesk pomůže zajistit a lépe využívat zdroje pro rostoucí populaci, udržovat odpovědnou ekologickou stopu a zlepšit odolnost měst vůči sociálním a ekonomickým výzvám.“

Provázanost technologií BIM a GIS totiž usnadní nejen efektivnější plánování, návrh, stavbu a provoz jednotlivých budov, ale významně se zjednoduší i některé pracovní procesy, resp. jejich dopad na okolní prostředí. Předpokládá se totiž, že v příštích 30 letech naroste světová populace o 2,5 miliardy lidí, z nichž 70 % bude bydlet ve městech. To přinese enormní zátěž pro sídelní infrastrukturu, jejíž rozšíření si vyžádá vysoké investice.

„Naším cílem je umožnit architektům plánovat v kontextu reálného světa. To umožní vybudovat propojenější, odolnější města a infrastrukturu zaměřenou na udržitelnost. Partnerství s Esri propojí možnosti BIM s nástroji mapování, a to umožní našim uživatelům postavit cokoliv, kdekoliv,“ říká Andrew Anagnost, výkonný ředitel společnosti Autodesk.

Jack Dangermond a Andrew Anagnost tuto vizi přednesli na uživatelské konferenci firmy Autodesk v Las Vegas. Více informací můžete nalézt na webové stránce věnované spolupráci společností Esri a Autodesk.

Společnosti Esri a Autodesk spolupracují na užší provázanosti BIM a GIS

24.11.2017 10:04  

Společnosti Esri a Autodesk oznámily začátek nové spolupráce, jejímž cílem je užší provázanost BIM (informačních modelů budov) a geografických informačních systémů. Cílem tohoto nově vzniklého partnerství je objevování vzájemných vztahů mezi přírodou, urbanizovaným územím a lidmi, kteří zde žijí.

 „Při navrhování a realizaci současných projektů je důležité brát v úvahu i potřeby příštích generací,“ říká Jack Dangermond, prezident společnosti Esri. „Naše partnerství se společností Autodesk pomůže zajistit a lépe využívat zdroje pro rostoucí populaci, udržovat odpovědnou ekologickou stopu a zlepšit odolnost měst vůči sociálním a ekonomickým výzvám.“

Provázanost technologií BIM a GIS totiž usnadní nejen efektivnější plánování, návrh, stavbu a provoz jednotlivých budov, ale významně se zjednoduší i některé pracovní procesy, resp. jejich dopad na okolní prostředí. Předpokládá se totiž, že v příštích 30 letech naroste světová populace o 2,5 miliardy lidí, z nichž 70 % bude bydlet ve městech. To přinese enormní zátěž pro sídelní infrastrukturu, jejíž rozšíření si vyžádá vysoké investice.

„Naším cílem je umožnit architektům plánovat v kontextu reálného světa. To umožní vybudovat propojenější, odolnější města a infrastrukturu zaměřenou na udržitelnost. Partnerství s Esri propojí možnosti BIM s nástroji mapování, a to umožní našim uživatelům postavit cokoliv, kdekoliv,“ říká Andrew Anagnost, výkonný ředitel společnosti Autodesk.

Jack Dangermond a Andrew Anagnost tuto vizi přednesli na uživatelské konferenci firmy Autodesk v Las Vegas. Více informací můžete nalézt na webové stránce věnované spolupráci společností Esri a Autodesk.

Tipy a triky se vrací

21.11.2017 14:52  

Od konce září jste měli možnost sledovat seriál výukových videí, která se věnovala různým aplikacím ArcGIS. Celkem jsme vydali šest dílů:

Nyní opět vycházejí oblíbené tipy a triky z technické podpory a první z nich se zabývá tvorbou editační šablony v ArcGIS Pro.

Připomeňte si konferenci

21.11.2017 13:11  

Letošní ročník Konference GIS Esri v ČR je již minulostí. Pokud jste se nemohli zúčastnit a zajímá vás, co bylo k vidění, nebo si chcete konferenci jen připomenout, přinášíme vám ucelený přehled všeho, co bylo možné na konferenci zažít.

Na stránkách akce tak naleznete například:

Nahlédnout můžete také do fotogalerie na facebooku a také se můžete podívat na videa z hlavního bloku přednášek.Konference GIS Esri v ČR

První den Konference GIS Esri v ČR

8.11.2017 19:37  

Největší setkání odborníků GIS v ČR je v plném proudu. Nemohli jste být u toho a zajímá vás, jak proběhl první den?

Sociální vědy a GIS

Lidé a GIS – tak znělo letošní téma hlavního bloku přednášek, kde vystoupili přední čeští odborníci na sociodemografii, politologii a urbanismus. Pokud budete mít o přednášky Martina Ouředníčka, Jiřího Horáka, Tomáše LebedyJiřího Čtyrokého zájem, sledujte náš YouTube kanál, kde se v brzké době objeví jejich záznam.

Ocenění za nasazení technologií GIS

V průběhu slavnostního zahájení konference, kterého se již tradičně ujal ředitel společnosti ARCDATA PRAHA Petr Seidl bylo předáno i ocenění za komplexní nasazení platformy GIS ve společnosti Pražská plynárenská Distribuce, a.s.

Technologie i uživatelské přednášky

První část odpoledního programu se věnovala technologiím, kde nejprve vystoupil host ze společnosti Esri – Dean Angelides. Na něj navázal tým odborníků ARCDATA, který doplnil tradiční technologický blok o sérii krátkých zajímavostí napříč platformou ArcGIS. Pro ty, kterým nestačila technologická sekce, byly v druhé polovině odpoledního programu připraveny workshopy týkající se platformy ArcGIS a aplikace Explorer for ArcGIS.

Samozřejmostí byly i dvě oborové sekce týkající se novinek v oblasti e-Governmentu a správy inženýrských sítí.

Doprovodný program

V průběhu dne měli návštěvníci možnost zhlédnout výstavu dětských prací ze soutěže Barbary Petchenik, hlasovat o nejlepší poster nebo tipovat místa ukrytá v družicové soutěži. Na stánku technické podpory probíhaly také stále oblíbenější tematické minisemináře.

V rámci doprovodného programu zazněla i přednáška cestovatele Petra Čermáka, který zde potěšil zejména nadšence železniční dopravy. Posluchači se zde mohli dozvědět, jak funguje švýcarský dopravní systém, proč jsou Švýcaři považováni za nedostižné mistry světa v cestování vlakem a mnoho dalšího o světě obdivuhodných alpských železnic.
 

Minisemináře na Konferenci GIS Esri v ČRMartin Ouředníček přednáší na Konferenci GIS Esri v ČR.Zahájení Konference GIS Esri v ČR

Poslední díl seriálu výukových videí

18.10.2017 9:55  

Šestým dílem dnes uzavíráme letošní seriál výukových videí ARCDATA PRAHA. Zabývali jsme se v nich řadou témat pokrývajících desktopové, webové i mobilní aplikace.

Připomeňte si všechny díly letošního videoseriálu:

 

Video: Základy Smart Mappingu

11.10.2017 9:39  

Nebojte se vytvářet tematické mapy. S funkcemi Smart Mapping vznikne poutavá mapa během několika kliknutí. Podívejte se na další díl videosemináře a zjistěte více o možnostech vizualizace dat.

Nezapomeňte se včas přihlásit na konferenci

10.10.2017 13:52  

Ještě nejste přihlášeni na letošní Konferenci GIS Esri v ČR? Pak vás jistě bude zajímat, že k využití slevy na registrační poplatek je potřeba poslat přihlášku nejpozději do tohoto pátku 13. října 2017. Těšit se můžete na bezmála dvacet hodin přednášek a workshopů. Mimo to na vás čeká také bohatý doprovodný program, ve kterém naleznete například:

 • předkonferenční seminář plný mobilních aplikací GIS,
 • krátké tematické minisemináře přímo na stánku technické podpory,
 • interaktivní prezentace internetových aplikací,
 • výstavu soutěžních posterů,
 • soutěž v poznávání družicových snímků
 • a zajímavou přednášku cestovatele Petra Čermáka.

K registraci na konferenci a předkonferenční seminář můžete použít naši on-line přihlášku.

Připravujete se na Den GIS?

9.10.2017 11:07  

Hlavním cílem Dne GIS je šířit povědomí o geografii a geoinformatice mezi studenty a širokou laickou veřejnost. Uspořádat můžete přednášky, diskuzní semináře, nebo různé výstavy. Níže jsme pro vás připravili přehled informačních zdrojů, které by vám při přípravě vaší akce mohli pomoci:

Dobrou inspirací vám mohou být i zprávy od organizátorů loňského ročníku.

Aby si vás vaše publikum lépe našlo, připravili jsme tento formulář s mapou, kam můžete svoji akci přidat a dát tak o svém dni GIS vědět.

Přidejte se k nám

5.10.2017 8:42  

Baví vás geoinformatika a chcete se stát součástí týmu technické podpory? Neváhejte a pošlete nám svůj životopis.

Jako technická podpora budete našim uživatelům pomáhat s jednoduchými úkoly i náročnějšími problémy. Hledat pro ně vhodná řešení budete za podpory zkušených kolegů z týmu ARCDATA a Esri.

Jako pracovník technické podpory se naučíte výborně ovládat software ArcGIS, identifikovat uživatelské problémy a nacházet náhradní řešení.

Svůj životopis zašlete na adresu jobs@arcdata.cz. Chcete-li si přečíst více informací o nabízené pozici, stačí navštívit stránky volných pracovních míst.

Video: Drone2Map for ArcGIS

4.10.2017 9:28  

Pracujete s drony a potřebujete efektivně zpracovat snímky, které jste pořídili? Seznamte se s aplikací Drone2Map for ArcGIS v dalším díle našich videoseminářů.

Video: Základy práce s Insights for ArcGIS

27.9.2017 9:59  

Třetí díl seriálu se věnuje aplikaci Insights for ArcGIS. Podívejte se na to, jak samotná aplikace vypadá, co vše je v ní možné vizualizovat a jakým způsobem v ní lze s daty pracovat.

Co uslyšíte na konferenci

26.9.2017 10:32  

V programu konference opět naleznete přednášky a workshopy zaměřené na technologii a novinky ze světa GIS. Ani v letošním roce nebudou chybět uživatelské přednášky z oblasti veřejné správy, INSPIRE, správy inženýrských sítí nebo životního prostředí.

Těšit se můžete také na tematické minisemináře na stánku ARCDATA, výstavu posterů a mnohé další. Termín pro přihlášení posterů a internetových aplikací jsme posunuli ještě o jeden týden. Pokud chcete svoji práci na konferenci prezentovat právě tímto způsobem, určitě nám o tom dejte vědět nejpozději do tohoto pátku 29. září.

Prohlédněte si přehled přednášek a přečtěte si abstrakty jednotlivých příspěvků.

O čem psala technická podpora?

21.9.2017 14:42  

Přečtěte si články technické podpory, které byly publikovány v uplynulých týdnech. Opět se jedná o zajímavosti a návody, které vám usnadní práci. Mezi nimi naleznete:

Od poloviny září navíc vychází videoseriál miniseminářů, který můžete sledovat na našem YouTube kanálu.

Video: Poznejte základy práce s aplikací Explorer for ArcGIS

20.9.2017 8:40  

Sledujte druhý díl videosemináře technické podpory, který se věnuje práci v aplikaci Explorer for ArcGIS.

Student GIS Projekt zná své vítěze

18.9.2017 9:58  

Soutěž pro studenty českých škol a univerzit se konala již po jedenácté. Letošní ročník se uskutečnil ve spolupráci s Fakultou životního prostředí ČZU v Praze, kde 13. září proběhlo samotné finále.

Prezentovat svou práci přijelo třináct studentů z deseti vysokých škol a univerzit. Práce byly zpracovány na různá témata od kriminality po životní prostředí. Z nich odborná porota vybrala tři nejlepší práce a vedle toho byla udělena cena ARCDATA PRAHA za využití nástrojů platformy ArcGIS při zpracování a prezentaci projektu.

Podívejte se navýsledky soutěže, přečtěte si sborník přihlášených prací nebo nahlédněte do fotogalerie.

Zdokonalte své znalosti

15.9.2017 9:13  

V naší nabídce školení naleznete kurzy, které se věnují základním i pokročilým pracovním postupům v prostředí ArcGIS. V letošním roce jsme tuto nabídku obohatili o tři nová školení, kterými jsou:

Do konce roku je dostupná ještě celá řada termínů, prohlédněte si proto kompletní nabídku na samostatných stránkách.

Video: Začínáme se Survey123 for ArcGIS

13.9.2017 9:57  

V prvním díle videoseriálu technické podpory se naučíte vytvořit dotazníkový formulář v prostředí aplikace Survey123 a vyhodnotit výsledky svého průzkumu.

Seznamte se s hlavními řečníky konference

12.9.2017 10:34  

Termín Konference GIS Esri v ČR se pomalu blíží a na našich webových stránkách proto naleznete první informace o jejím programu, seznámíte se s hlavními řečníky a vybranými součástmi doprovodného programu.

Nezapomeňte se přihlásit včas, přihlášky posterů a internetových aplikací přijímáme jen do 22. září.

Survey123 for ArcGIS v Jihlavě

8.9.2017 11:12  

Město Jihlava zapojilo své obyvatele do tvorby nové dopravní koncepce. Veřejnost má nyní možnost posílat své názory na aktuální problémy v dopravě, ať se to týká cyklostezek, městské hromadné dopravy nebo nedostatku parkovacích míst. Lidé mohou odesílat své názory prostřednictvím webové aplikace Jihlava [ne]jede, která je vytvořena pomocí Survey123 for ArcGIS. Chcete se dozvědět více? Podívejte se na reportáž České televize o tomto projektu.

Chcete se seznámit s aplikací Survey123 for ArcGIS? Od příštího týdne se opět můžete těšit na videosemináře kolegů, z nichž první bude právě o aplikaci Survey123 for ArcGIS.

 

Podzimní vzdělávací on-line kurzy

6.9.2017 10:52  

Volně dostupné vzdělávací kurzy Esri startují od 6. září a vybrat si můžete hned ze dvou témat: Do-It-Yourself Geo AppsEarth Imagery at Work.

V prvním z uvedených kurzů si zdokonalíte své dovednosti v oblasti webových aplikací. Trvá čtyři týdny a během sedmi lekcí se naučíte vytvářet aplikace, které budou vyhovovat vašim potřebám. Tento kurz se věnuje základům i pokročilým možnostem tvorby s využitím moderních API a SDK.

Druhý kurz, zaměřený na rastrová data, poběží šest týdnů a jeho hlavním cílem je představit postupy správné analýzy, interpretace a využití obrazových dat.

Po úspěšném absolvování kurzu získáte příslušný certifikát. Účast v kurzu je zdarma a můžete se do nich připojit až do 20. září 2017.
 

Přijďte se podívat na soutěž studentských prací

5.9.2017 13:00  

Jedenáctý ročník studentské soutěže vyvrcholí 13. září 2017 na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Zajímá vás, jaké projekty řeší studenti vysokých škol a univerzit? Přijďte se podívat nebo podpořit své favority.

Přihlásit se můžete do pátku 8. září 2017.

Více informací o soutěži včetně programu naleznete na samostatné stránce.

 

Připomeňte si poslední tipy a triky

17.8.2017 9:51  

Tým technické podpory se v posledních týdnech věnoval celé řadě zajímavých témat, jako byly hostované feature služby, možnosti úpravy vyskakovacích oken pomocí jazyka Arcade nebo definice umístění obrázku, využití prémiového obsahu ve vlastních aplikacích a dalšímu.

Letní ArcNews

9.8.2017 13:28  

Letní číslo časopisu ArcNews se věnuje novým možnostem v technologiích, jako jsou aplikace Landsat Explorer nebo aktualizovaný digitální výškový model na ArcGIS Online. Dočíst se ale můžete také o tom, jak probíhal Esri Developer Summit, a nechybí ani celá řada článků od uživatelů.

Připravili jsme pro vás opět výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
 

Ocenění pro Metropolitní plán

21.7.2017 13:45  

Na uživatelské konferenci Esri jsou každoročně oceňovány výjimečné a inovativní projekty z oblasti geoinformačních technologií a jedna z cen Special Achievement in GIS (SAG) putuje i v letošním roce do České republiky. Za nasazení geoinformačních technologií v rámci projektu Metropolitní plán ji získali pracovníci Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a jejich zástupci si cenu v San Diegu i osobně převzali. Více informací o oceněném projektu si můžete přečíst v ArcRevue 4/2016 nebo přímo na stránkách Esri.

Ocenění pro Metropolitní plán

21.7.2017 13:45  

Na uživatelské konferenci Esri jsou každoročně oceňovány výjimečné a inovativní projekty z oblasti geoinformačních technologií a jedna z cen Special Achievement in GIS (SAG) putuje i v letošním roce do České republiky. Za nasazení geoinformačních technologií v rámci projektu Metropolitní plán ji získali pracovníci Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a jejich zástupci si cenu v San Diegu i osobně převzali. Více informací o oceněném projektu si můžete přečíst v ArcRevue 4/2016 nebo přímo na stránkách Esri.

Letní novinky na ArcGIS Online

13.7.2017 13:10  

Mapový prohlížeč

 • Jazyk Arcade jsme již představili ve článku technické podpory a v posledním čísle časopisu ArcRevue. Nyní tento jazyk můžete využít při zobrazování atributů ve vyskakovacích oknech na ArcGIS Online.

 • Výstupem analytických nástrojů bývá nová vrstva s výsledky. Nyní u ní naleznete možnost opětovného spuštění analýzy s uloženými původními parametry.

 • Pokud potřebujete mapu z ArcGIS Online vytisknout, můžete k ní přidat také legendu. A nově můžete tisknout i vektorové podkladové mapy.
 • Při práci s rastrovými daty můžete využít vykreslení pomocí jedinečných hodnot nebo klasifikaci obrazových bodů do několika intervalů. Vykreslení obrazových dat pomocí Roztažení (Strech Renderer) můžete nastavit podle vlastních statistik.

Prohlížeč scén

 • Bodové vrstvy ve scénách je možné zobrazit v relativní výšce vůči povrchu nebo vůči objektům na povrchu (jako jsou například budovy) a doplnit je o bublinu s popiskem, která zlepší přehlednost dat.

 • Možnost Uklidit (Declutter) eliminuje překrývající se 2D prvky ve scéně.

 • K vykreslení dat je možné používat vybrané nástroje smart mapping a do galerie byla přidána celá řada 3D realistických symbolů.
 • Nově je možné přidávat a vizualizovat dynamické rastrové vrstvy v globálních i lokálních scénách.

Hostované webové služby

 • Při tvorbě hostované dlaždicové služby z hostované služby můžete zvolit možnost vytvořit dlaždice automaticky (create tiles automatically). V tom případě se dlaždice budou generovat jen v místě a v měřítku, které je požadováno uživatelem při práci s mapou. Dlaždice se tak vytvoří jen v místech, která jsou uživateli používána, což šetří úložný prostor i spotřebu kreditů za tvorbu dlaždic. V případě změny zdrojových dat se při další možné příležitosti dlaždice automaticky zaktualizuje.
 • Hostované vrstvy prvků nyní můžete publikovat přímo z aplikace Microsoft Excel a exportovat je jako soubory KML nebo XLSX.
 • Novou hostovanou vrstvu je možné připravit pro zápis metadat z aplikace Collector for ArcGIS. Collector totiž umožňuje k nasbíraným datům zapisovat vybraná metadata externích GPS přijímačů a tato možnost vytvoří ve schématu hostované vrstvy příslušná atributová pole.

Více informací

Podrobný seznam naleznete na blogu Esri What’s New in ArcGIS Online (June 2017), kde jsou vedle novinek na ArcGIS Online popsány například i změny v Živém atlasu a v mobilních aplikacích.

Letní novinky na ArcGIS Online

13.7.2017 13:10  

Mapový prohlížeč

 • Jazyk Arcade jsme již představili ve článku technické podpory a v posledním čísle časopisu ArcRevue. Nyní tento jazyk můžete využít při zobrazování atributů ve vyskakovacích oknech na ArcGIS Online.

 • Výstupem analytických nástrojů bývá nová vrstva s výsledky. Nyní u ní naleznete možnost opětovného spuštění analýzy s uloženými původními parametry.

 • Pokud potřebujete mapu z ArcGIS Online vytisknout, můžete k ní přidat také legendu. A nově můžete tisknout i vektorové podkladové mapy.
 • Při práci s rastrovými daty můžete využít vykreslení pomocí jedinečných hodnot nebo klasifikaci obrazových bodů do několika intervalů. Vykreslení obrazových dat pomocí Roztažení (Strech Renderer) můžete nastavit podle vlastních statistik.

Prohlížeč scén

 • Bodové vrstvy ve scénách je možné zobrazit v relativní výšce vůči povrchu nebo vůči objektům na povrchu (jako jsou například budovy) a doplnit je o bublinu s popiskem, která zlepší přehlednost dat.

 • Možnost Uklidit (Declutter) eliminuje překrývající se 2D prvky ve scéně.

 • K vykreslení dat je možné používat vybrané nástroje smart mapping a do galerie byla přidána celá řada 3D realistických symbolů.
 • Nově je možné přidávat a vizualizovat dynamické rastrové vrstvy v globálních i lokálních scénách.

Hostované webové služby

 • Při tvorbě hostované dlaždicové služby z hostované služby můžete zvolit možnost vytvořit dlaždice automaticky (create tiles automatically). V tom případě se dlaždice budou generovat jen v místě a v měřítku, které je požadováno uživatelem při práci s mapou. Dlaždice se tak vytvoří jen v místech, která jsou uživateli používána, což šetří úložný prostor i spotřebu kreditů za tvorbu dlaždic. V případě změny zdrojových dat se při další možné příležitosti dlaždice automaticky zaktualizuje.
 • Hostované vrstvy prvků nyní můžete publikovat přímo z aplikace Microsoft Excel a exportovat je jako soubory KML nebo XLSX.
 • Novou hostovanou vrstvu je možné připravit pro zápis metadat z aplikace Collector for ArcGIS. Collector totiž umožňuje k nasbíraným datům zapisovat vybraná metadata externích GPS přijímačů a tato možnost vytvoří ve schématu hostované vrstvy příslušná atributová pole.

Více informací

Podrobný seznam naleznete na blogu Esri What’s New in ArcGIS Online (June 2017), kde jsou vedle novinek na ArcGIS Online popsány například i změny v Živém atlasu a v mobilních aplikacích.

Přednášky z uživatelské konference Esri

12.7.2017 16:29  

Uživatelská konference v San Diegu se pomalu chýlí ke konci. Pokud jste se nemohli na konferenci vypravit, ale přesto vás zajímá, co na ní zaznělo, můžete se podívat na záznamy z hlavního bloku přednášek.

První videa z letošní konference naleznete na stránkách E360 a kanálu Esri Events na Youtube.

 

Přednášky z uživatelské konference Esri

12.7.2017 16:29  

Uživatelská konference v San Diegu se pomalu chýlí ke konci. Pokud jste se nemohli na konferenci vypravit, ale přesto vás zajímá, co na ní zaznělo, můžete se podívat na záznamy z hlavního bloku přednášek.

První videa z letošní konference naleznete na stránkách E360 a kanálu Esri Events na Youtube.

 

ArcRevue 2/2017

3.7.2017 16:16  

aktuálním vydání časopisu ArcRevue se dočtete například o využití GIS v komerčním sektoru, o tom, jak Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy analyzoval data mobilních operátorů, jak se pomocí DPZ hledají archeologické památky v Kurdistánu nebo třeba jak ve společnosti ELTODO převedli starého webového klienta do nové aplikace vytvořené nástrojem Web AppBuilder for ArcGIS.

 

ArcRevue 2/2017

3.7.2017 16:16  

aktuálním vydání časopisu ArcRevue se dočtete například o využití GIS v komerčním sektoru, o tom, jak Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy analyzoval data mobilních operátorů, jak se pomocí DPZ hledají archeologické památky v Kurdistánu nebo třeba jak ve společnosti ELTODO převedli starého webového klienta do nové aplikace vytvořené nástrojem Web AppBuilder for ArcGIS.

 

ArcGIS Pro 2.0

28.6.2017 14:20  

Na stránkách my.esri.com si můžete stáhnout anglickou verzi aplikace ArcGIS Pro 2.0. V této aktualitě vám přiblížíme některé z nejvýznamnějších novinek. Podrobný seznam všech změn pak naleznete na stránkách Esri What's new in ArcGIS Pro 2.0.

Editace anotací

ArcGIS Pro 2.0 umožňuje vytvářet a editovat anotace, což jsou texty uložené jako třída prvků v geodatabázi. Oproti popiskům tedy nejsou vykreslované dynamicky. Nástroj pro převod popisků na anotace naleznete přímo na liště nástrojů Mapa.

Grafy a mřížky ve výkresu

Vedle souřadnicových sítí můžete do výkresu vložit také mřížky, které usnadňují lokalizaci prvků v mapě. K dispozici je i několik typů grafů.

Karta Project

Karta Project byla přejmenována na Catalog a naleznete na ní novou záložku Favorites (Oblíbené), do které si můžete uložit odkazy na často používané složky, servery a databáze.

Podpora připojení k serveru WFS

Pomocí volby Připojení k novému serveru je nyní možné připojit se i k serveru se službami WFS.

Spouštění několika instancí

ArcGIS Pro je nyní možné spustit v několika instancích najednou. Dokonce je možné otevřít vícekrát jeden projekt. V takovém případě jsou všechny další varianty tohoto projektu otevřeny v módu jen ke čtení.

Zpětná kompatibilita

Číslo verze 2.0 napovídá, že se jedná o významnou aktualizaci, což s sebou nese změny ve formátech souborů. Zatímco projekty z verzí 1.x lze v ArcGIS Pro 2.0 otevřít bez problémů, nové projekty nejsou zpětně kompatibilní. Pokud potřebujeme uložit projekt, aby šel otevřít ve starších verzích, je nutné použít tzv. balíček projektu(project package). Ten obsahuje i soubor projektu pro nižší verze, který se v ArcGIS Pro 1.x automaticky použije.

Kvůli změnám v SDK není v ArcGIS Pro 2.0 možné používat doplňky (add-in) pro starší verze aplikace. Vývojář musí doplněk znovu sestavit s novým SDK 2.0.

ArcGIS Pro 2.0

28.6.2017 14:20  

Na stránkách my.esri.com si můžete stáhnout anglickou verzi aplikace ArcGIS Pro 2.0. V této aktualitě vám přiblížíme některé z nejvýznamnějších novinek. Podrobný seznam všech změn pak naleznete na stránkách Esri What's new in ArcGIS Pro 2.0.

Editace anotací

ArcGIS Pro 2.0 umožňuje vytvářet a editovat anotace, což jsou texty uložené jako třída prvků v geodatabázi. Oproti popiskům tedy nejsou vykreslované dynamicky. Nástroj pro převod popisků na anotace naleznete přímo na liště nástrojů Mapa.

Grafy a mřížky ve výkresu

Vedle souřadnicových sítí můžete do výkresu vložit také mřížky, které usnadňují lokalizaci prvků v mapě. K dispozici je i několik typů grafů.

Karta Project

Karta Project byla přejmenována na Catalog a naleznete na ní novou záložku Favorites (Oblíbené), do které si můžete uložit odkazy na často používané složky, servery a databáze.

Podpora připojení k serveru WFS

Pomocí volby Připojení k novému serveru je nyní možné připojit se i k serveru se službami WFS.

Spouštění několika instancí

ArcGIS Pro je nyní možné spustit v několika instancích najednou. Dokonce je možné otevřít vícekrát jeden projekt. V takovém případě jsou všechny další varianty tohoto projektu otevřeny v módu jen ke čtení.

Zpětná kompatibilita

Číslo verze 2.0 napovídá, že se jedná o významnou aktualizaci, což s sebou nese změny ve formátech souborů. Zatímco projekty z verzí 1.x lze v ArcGIS Pro 2.0 otevřít bez problémů, nové projekty nejsou zpětně kompatibilní. Pokud potřebujeme uložit projekt, aby šel otevřít ve starších verzích, je nutné použít tzv. balíček projektu(project package). Ten obsahuje i soubor projektu pro nižší verze, který se v ArcGIS Pro 1.x automaticky použije.

Kvůli změnám v SDK není v ArcGIS Pro 2.0 možné používat doplňky (add-in) pro starší verze aplikace. Vývojář musí doplněk znovu sestavit s novým SDK 2.0.

Inspirujte svými projekty

26.6.2017 16:13  

Příprava na letošní konferenci již odstartovala, a proto jsme zahájili i sběr zajímavých map a výstupů do zahajovací přednášky. Pošlete nám ukázky své práce a staňte se součástí slavnostního zahájení konference. Stačí, když nám na adresu bsebestova@arcdata.cz zašlete své mapy, obrázky, snímky aplikací nebo třeba i fotografie z terénu.

To vše nejlépe do 14. července 2017.

Inspirujte svými projekty

26.6.2017 16:13  

Příprava na letošní konferenci již odstartovala, a proto jsme zahájili i sběr zajímavých map a výstupů do zahajovací přednášky. Pošlete nám ukázky své práce a staňte se součástí slavnostního zahájení konference. Stačí, když nám na adresu bsebestova@arcdata.cz zašlete své mapy, obrázky, snímky aplikací nebo třeba i fotografie z terénu.

To vše nejlépe do 14. července 2017.

Přidejte se do týmu technické podpory

21.6.2017 10:22  

Zajímáte se o GIS a chtěli byste se stát součástí profesionálního týmu? Potom hledáme právě vás.

Nově jsme otevřeli pozici Pracovník technické podpory desktopových technologií.

Hlavní pracovní náplní specialisty technické podpory je:

 • podpora stávajících uživatelů technologií ArcGIS,
 • lokalizace produktů Esri do českého prostředí,
 • podpora marketingových aktivit,
 • spolupráce na správě IT prostředků firmy.

Máte vysokoškolské vzdělání se zaměřením na geoinformatiku, ovládáte anglický jazyk a máte znalosti v oblasti ArcGIS? Neváhejte a pošlete nám svůj životopis.

Více podrobností o nabízené pozici naleznete na samostatné stránce.

Přečtěte si jarní časopis ArcUser

19.6.2017 9:30  

Jarní vydání časopisu ArcUser se věnuje celé řadě zajímavých témat. Naleznete zde hned tři „hands on“ cvičení, novinky o technologii i články o nasazení GIS napříč obory.

I tentokrát jsme pro vás připravili přehled zajímavých článků z tohoto čísla, který naleznete na samostatné stránce.

Přihlaste svou přednášku na konferenci

15.6.2017 9:52  

Věnujete se zajímavému projektu? Chcete se podělit o své zkušenosti? Přihlaste svou přednášku na letošní Konferenci GIS Esri v ČR. Termín pro přihlášení je již 30. června.

Všechny důležité informace a další možnosti prezentace naleznete na webových stránkách akce.

Blíží se uzávěrka přihlášek do studentské soutěže

6.6.2017 12:00  

Soutěž pro studenty, kteří se ve svých projektech věnují tematice GIS – Student GIS Projekt – proběhne 13. září na Fakultě životního prostředí ČZU. Stále nám ještě můžete zaslat svou přihlášku.

Neváhejte a přihlaste své seminární, bakalářské, diplomové nebo dizertační práce, a to nejpozději 15. června 2017.

Všechny důležité informace a termíny naleznete na stránkách soutěže nebo na facebooku.

CACIO fórum 2017

30.5.2017 10:00  

Jak moderní technologie mění informatiku – to je letošní motto tradičního setkání, které pořádá Česká asociace manažerů informačních technologií ve spolupráci s ARCDATA PRAHA.

Zajímá Vás, jak velké firmy reagují na digitální svět? Jaké možnosti a změny přináší současný vývoj technologií? Přijďte si na letošní CACIO fórum poslechnout celou řadu odborníků a jejich inspirativní přednášky na toto téma.

CACIO fórum se koná v úterý 27. června v Hrzánském paláci (Praha 1–Hradčany).
Na základě registrace je pro manažery a ředitele IT vstup volný.

Programujte widgety pro Web AppBuilder for ArcGIS

15.5.2017 12:30  

Naučte se programovat widgety pro Web AppBuilder for ArcGIS a vytvořit specializované webové aplikace v kurzu, který jsme nově přidali do nabídky školení.

Co Vás na tomto jednodenním kurzu čeká?

 • Úvod do ArcGIS API for JavaScript
  • Mapa, vrstvy, dotazování a zobrazování výsledků, komponenty Esri, editace dat.
 • ArcGIS Web AppBuilder
  • Principy fungování, konfigurace.
 • Rozšiřování ArcGIS Web AppBuilderu
  • Vývoj vlastního motivu.
  • Vývoj vlastního widgetu.
 • Tipy pro vývoj widgetů
  • Využití open source nástrojů a knihoven pro tvorbu widgetů.
  • Komunikace mezi widgety.

Více informací a přihlášku naleznete na samostatné stránce kurzu.

Tématem letošního předkonferenčního semináře budou mobilní aplikace ArcGIS

11.5.2017 15:15  

Rádi byste svůj GIS zapojili do práce v terénu, ale přijde vám to složité? Nevíte, kterou z mobilních aplikací pro svůj úkol zvolit, nebo jste s jejich využíváním už začali, ale chcete si své poznatky utřídit a dozvědět se ještě něco více?

Všechny si vás dovolujeme pozvat na seminář Mobilní aplikace ArcGIS – cenní pomocníci v terénu, který se uskuteční v předvečer Konference GIS Esri v ČR, tedy 7. listopadu 2017. V průběhu semináře se dozvíte vše o aktuálních možnostech mobilního prohlížení dat, jejich sběru a editaci, stejně jako o navigaci a o koordinaci práce terénních pracovníků.

Jarní vydání časopisu ArcNews

28.4.2017 9:30  

Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace ze světa GIS a v jarním čísle ArcNews naleznete také jeden český článek. Pražská plynárenská, a.s., úspěšně dokončila v roce 2016 projekt NOKOGI a do tohoto vydání přispěla článkem o průběhu projektu.

Mimo to se můžete dočíst i o Insights for ArcGIS v agendách samosprávy Bavorska, využití geoinformačních technologií v oblasti obchodu a realit nebo co dělá GIS na festivalu jídla.

Jako vždy jsme připravili výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
 

Jarní vydání časopisu ArcNews

28.4.2017 9:30  

Časopisy Esri jsou pravidelnou dávkou inspirace ze světa GIS a v jarním čísle ArcNews naleznete také jeden český článek. Pražská plynárenská, a.s., úspěšně dokončila v roce 2016 projekt "Nová koncepce GIS" a do tohoto vydání přispěla článkem o průběhu projektu.

Mimo to se můžete dočíst i o Insights for ArcGIS v agendách samosprávy Bavorska, využití geoinformačních technologií v oblasti obchodu a realit nebo co dělá GIS na festivalu jídla.

Jako vždy jsme připravili výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.
 

ArcRevue 1/2017

24.4.2017 13:35  

V ArcRevue 1/2017 naleznete články o novém mapovém portálu Středočeského kraje a o velice zajímavé publikaci Atlas životního prostředí v Libereckém kraji. Také se dočtete o novinkách v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online, o nové aplikaci Insights for ArcGIS a pro lepší orientaci po aplikacích vám poslouží Průvodce platformou ArcGIS.

Podrobný obsah čísla a odkaz na stažení PDF naleznete na stránkách časopisu.

Chcete ukázat svou práci světu?

24.4.2017 9:22  

Používáte mapy pro podporu rozhodování či jako nástroj pro spolupráci, využíváte živá data nebo prostorové analýzy, vytváříte poutavé mapy s příběhem nebo kartografická díla? S tím vším se můžete pochlubit a inspirovat své kolegy v ČR nebo dokonce na celém světě.

I v letošním roce totiž máte příležitost vidět svoji mapu v úvodní prezentaci Jacka Dangermonda na světové uživatelské konferenci Esri v San Diegu nebo v úvodní prezentaci Petra Seidla na Konferenci GIS Esri v ČR.

Pro nominaci map na světovou uživatelskou konferenci Esri odešlete své obrázky prostřednictvím speciálního formuláře nejpozději do 12. června 2017.

Pro prezentaci výsledků své práce na Konferenci GIS Esri v ČR a v dalších materiálech ARCDATA PRAHA kontaktujte prosím kolegyni Barboru Šebestovou bsebestova@arcdata.cz, a to nejlépe do 30. června 2017.

 

Student GIS Projekt 2017

12.4.2017 9:30  

Máte zajímavý projekt? Neváhejte a přihlaste se do jedenáctého ročníku studentské soutěže.

Soutěž Student GIS Projekt je určena všem, kteří studovali alespoň jeden semestr v letech 2015/2016 a 2016/2017 na některé z českých vysokých škol a univerzit. Do soutěže můžete přihlásit jakýkoliv projekt, při jehož zpracování jste využili software Esri nebo ENVI.

Soutěž se uskuteční 13. září 2017 na Fakultě životního prostředí ČZU v Praze. Přihlášku a všechny důležité informace naleznete na stránkách soutěže, uzávěrka přihlášek do soutěže je 15. června 2017.

 

Vyhlášení Konference GIS Esri v ČR 2017

6.4.2017 9:00  

Konference GIS Esri v ČR je tradičně největším národním setkáním odborníků na geoinformatiku a je určena zejména těm, kdo:

 • se zajímají o novinky ze světa GIS,
 • rádi si vyslechnou zajímavé a inspirativní přednášky,
 • se chtějí porozhlédnout po aktuálních projektech ve svém oboru
 • nebo se prostě jen chtějí setkat s kolegou, se kterým se celý rok neviděli.

Termín konání letošní Konference GIS Esri v ČR je 8. a 9. listopad 2017. Více informací včetně přihlášky naleznete na stránkách konference.

 

Další příležitost zúčastnit se on-line kurzu

3.4.2017 10:08  

Brzy bude začínat bezplatný on-line kurz společnosti Esri zaměřený na prostorové analýzy. Provede vás nejrůznějšími analytickými nástroji a pracovními postupy v ArcGIS Online – od zjišťování jednoduchých prostorových souvislostí až po vyhledávání nejvhodnějších lokalit na základě kombinace dat a interpolace hodnot. Více informací o náplni kurzu a časovém harmonogramu naleznete na samostatné stránce.

Těšit se můžete na:

 • jednu až dvě hodiny výuky týdně po dobu šesti týdnů,
 • praktická cvičení,
 • video přednášky
 • a případové studie.

Součástí kurzu je i přístup ke všem analytickým nástrojům ArcGIS Online a možnost konzultovat své dotazy se s dalšími odborníky a studenty. Po dokončení kurzu navíc obdržíte oficiální certifikát o jeho úspěšném absolvování.

Výuka začíná již 12. dubna, a proto neváhejte a přihlaste se co nejrychleji.

Využijte možnosti přihlásit se na školení ArcGIS Spatial Analyst

30.3.2017 9:30  

Kurzy pod vedením zkušeného školitele jsou tím nejlepším způsobem, jak si osvojit nové dovednosti nebo zdokonalit své stávající znalosti. Pokud při své práci využíváte prostorové analýzy a potřebujete ovládat ArcGIS Spatial Analyst, potom neváhejte a využijte možnost přihlásit se na některý z těchto kurzů:

ArcGIS Spatial Analyst – další analýzy

27. 4.

7000,-

ArcGIS Spatial Analyst – vytváření povrchu

26. 4.

7000,-

ArcGIS Spatial Analyst – zpracování rastru

25. 4.

7000,-

Při objednávce všech tří kurzů „ArcGIS Spatial Analyst“ je cena školení zlevněna o 15 %.

On-line kurz: Location advantage

13.3.2017 10:00  

Od dubna máte další možnost absolvovat volně přístupný on-line kurz Location advantage. Naučíte se v něm využívat ekonomická a statistická data a aplikaci Business Analyst Online.

Po přihlášení do kurzu se můžete těšit na:

 • video lekce,
 • kvízy,
 • případové studie,
 • 6 týdnů výuky.

S kurzem získáte přístup do aplikace Business Analyst a naučíte se vyhodnocovat a vizualizovat data dostupná na platformě ArcGIS. Po dokončení kurzu obdržíte certifikát.

Přihlásit se můžete již dnes a výuka bude probíhat od 12. dubna do 23. května.

Březnové novinky na ArcGIS Online

10.3.2017 9:00  

Začátkem března proběhla aktualizace ArcGIS Online. To přineslo několik novinek, z nichž ty nejvýznamenější naleznete v této aktualitě.

The Living Atlas of the World

The Living Atlas of the World je místo, kde naleznete nejrůznější mapy, vrstvy a aplikace. Aby bylo vyhledávání co nejjednodušší, dostaly stránky zcela nový vzhled, jehož součástí je právě i nové vyhledávání.

Obsah atlasu byl navíc aktualizován o nová demografická data (jedná se o údaje z roku 2015) a o podrobnější podkladové vektorové mapy pro některé oblasti.

Prohlížeč scén

Od března je v prohlížeči scén možné zobrazit vrstvu mračna bodů, která byla publikována v ArcGIS Pro 1.4. Podporovány jsou také vrstvy WMTS a byla přidána možnost výběru mezi metrickým a nemetrickým (US standard) systémem při změně velikosti 3D symbolu. Poslední novinkou je dotyková navigace u zařízení s dotykovým ovládáním.

Hostované webové vrstvy

Od prosincové aktualizace je možné vytvářet různé pohledy na hostovanou webovou vrstvu, tedy jednu zdrojovou datovou sadou lze zpřístupnit několika způsoby s rozdílnými právy pro přístup a pro editaci. A od březnové aktualizace ArcGIS Online je možné v pohledech definovat i rozsah prvků pomocí filtrů. Novinkou je také možnost publikovat hostovanou vektorovou dlaždicovou službu.

Správa účtu a organizace

Pokud máte více účtů ArcGIS, určitě využijete možnost je propojit. Díky nové funkci Přepnout účty se jednoduše přihlásíte do účtu a organizace, kde chcete právě pracovat.

Administrátoři organizace mohou nastavit výchozí schéma (Sdílené téma) nově vytvářených aplikací v organizaci. Všechny vytvořené konfigurovatelné aplikace (vč. Story Maps) budou mít jednotné barevné schéma, logo apod.

Zimní vydání časopisů

9.3.2017 14:59  

V zimních vydáních časopisů ArcNews a ArcUser můžete opět nalézt velké množství článků o technologii a projektech uživatelů. Seznámíte se například s aplikací Insights for ArcGIS, přečtete si, jak se rekonstruují zaniklá sídla původních obyvatel Ameriky, nebo si přečtete o projektu Morgenstadt – The City of Future.

Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků, který naleznete na samostatné stránce.

Nenechte si utéct tipy technické podpory

8.3.2017 12:52  

Technická podpora pravidelně zpracovává aktuální témata a tipy pomáhající při práci s ArcGIS.

Poslední příspěvky se týkaly Insights for ArcGIS a výrazového jazyka Arcade, které patří mezi novinky platformy, přečíst si však můžete také o vytváření pohledů na hostovanou službu nebo o vkládání webové mapy do webové stránky.


Zničené památky Mosulu ožívají

6.3.2017 14:05  

Akademie věd ČR připravila výstavu Ohrožená architektura města Mosulu, která návštěvníky seznamuje s architektonickým dědictvím tohoto města. Výstava vznikla v rámci stejnojmenného projektu, na kterém pracuje Orientální ústav AV ČR.

Mosul patřil mezi kulturně nejhodnotnější střediska blízkého východu. Po obsazení města tzv. Islámským státem však byla řada památek zničena. V rámci výzkumu jsou shromažďovány informace o zničených památkách a je vytvářena databáze, která by v budoucnu měla pomoci při jejich obnově. Na výstavě tak mají návštěvníci možnost prohlédnout si některé památky alespoň virtuálně.

Při shromažďování dat i následném zpracování byl mimo jiné využit také software ENVI a Esri, družicové snímky či amatérské fotografie. Pro více informací se můžete podívat například na reportáž ČT, interaktivní mapu nebo můžete sami navštívit výstavu, která je přístupná do konce března každý pracovní den 10.00–18.00 v galerii Věda a umění, AV ČR.

Jak probíhal Den GIS 2016?

17.2.2017 10:00  

Jako každý rok i v loňském listopadu proběhla celá řada akcí, které byly věnovány šíření povědomí o GIS. Den GIS je již tradiční událostí, kterou v České republice pořádá na třicet organizací. Nabitý program přilákal několik tisíc návštěvníků, kteří měli možnost vyzkoušet si GIS na vlastní kůži, zhlédnout zajímavé přednášky, vidět GIS v praxi nebo si zahrát nějakou tematickou hru. Chcete si přečíst, co vše se odehrávalo? Na webových stránkách Dne GIS naleznete závěrečné zprávy organizátorů.

Děkujeme všem, kteří se přidali a opět uspořádali velice úspěšné Dny GIS.
Těšíme se, že se s vámi na Dnu GIS setkáme i letos, 15. listopadu 2017.

Tipy a triky technické podpory

13.2.2017 9:53  

Technická podpora se Vám snaží nejen pomáhat s konkrétními problémy, ale také každý týden publikuje nápady a postřehy v sekci Tipy a Triky.

V letošním roce už vyšly tyto články:

 

ISKN Studio pro ArcGIS 10.5

10.2.2017 13:24  

K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio, která podporuje aktuální verzi systému ArcGIS 10.5. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.

Nová verze nástroje VFR Import

10.2.2017 10:55  

Aktuální verze nástroje VFR Import pracuje s daty RÚIAN verze 2.1 a podporuje ArcGIS Desktop 10.5. Podrobný popis funkčnosti nástroje VFR Import naleznete na samostatné stránce, kde si můžete zdarma stáhnout verzi VFR Import Basic.

 

Nový termín Programování widgetů pro Web AppBuilder

2.2.2017 15:40  

V pátek 3. 3. 2017 se koná další ze seminářů zaměřených na tvorbu widgetů pro Web AppBuilder for ArcGIS. V tomto jednodenním semináři získáte ucelený přehled principů produktu Web AppBuilder, seznámíte se se základy ArcGIS API for JavaScript a dozvíte se, jak jeho prostřednictvím Web AppBuilder rozšiřovat. Budete tak mít možnost nahlédnout pod pokličku našim specialistům z oddělení služeb, kteří vám předají know-how, jež během práce s touto technologií získali.

Těšit se tak můžete na:

 • Úvod do ArcGIS API for JavaScript
  • Mapa, vrstvy, dotazování a zobrazování výsledků, komponenty Esri, editace dat.
 • ArcGIS Web AppBuilder
  • Principy fungování, konfigurace.
 • Rozšiřování ArcGIS Web AppBuilderu
  • Vývoj vlastního motivu.
  • Vývoj vlastního widgetu.
 • Tipy pro vývoj widgetů
  • Využití open source nástrojů a knihoven pro tvorbu widgetů.
  • Komunikace mezi widgety.

Organizační informace

 • Přihlásit se můžete zasláním e-mailu na adresu skoleni@arcdata.cz.
 • Cena kurzu: 3 900 Kč bez DPH za osobu.
 • Termín: pátek3. 3. 2017.
 • Místo konání: ARCDATA PRAHA, s.r.o., Hybernská 24, 110 00 Praha 1

Seminář je určen posluchačům, kteří mají znalosti sdílení obsahu GIS pomocí ArcGIS for Server nebo Portal for ArcGIS a základy JavaScriptu a HTML.
Kapacita semináře je omezena, proto neváhejte a přihlaste se ještě dnes.

 

ArcRevue 4/2016

31.1.2017 10:44  

ArcRevue 4/2016 vám přináší články o Metropolitním plánu Prahy, analýzách výškopisu, GIS v archeologii, Survey 123 for ArcGIS a o vektorových dlaždicích. Stáhnout si ho můžete na stránkách časopisu.

« | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 10 | »
© geoinformace.cz CMS Toolkit