info-ctenari_1.png

info-inzerenti_2.png

 

 

 

 

 

Prodej knihy o historii oboru

 

Nabídka učebnice Inženýrské geodézie:

Nabídka učebnice MicroStation

otevrena-data.gif

 

 

 

2016-gi-fb-zememeric-5-6.jpg

 

 

 

 

Intersucho.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Reklamní zápalky
- dobrý nápad pro
váš byznys

 

 

 

 

 

ARCDATA ARCDATA

zdroje zpráv:

ISKN Import a VFR Import pro ArcGIS Pro 3.1

2.5.2023 10:30  

Vydali jsme nové verze doplňků ISKN ImportVFR Import, které jsou kompatibilní s ArcGIS Pro 3.1. Na příslušných stránkách si můžete stáhnout bezplatné verze doplňků, umožňující základní import dat RÚIAN (VFR) a ISKN (VFK).

Jaké jsou novinky v těchto verzích?

VFR Import 3.1.5

 • Zaslání e-mailu v případě, že nedojde k načtení licence ArcGIS při spouštění konzolové aplikace. (K tomu může dojít například když vás ArcGIS Pro odhlásí.)
 • Nový parametr EnableSsl pro možnost použití Secure Sockets Layer (SSL) při posílání e-mailů.
 • Doplnění dokumentace o kapitolu Datový model.

Opravy

 • Byl opraven datový typ pole Vusc (ze short int na long int) u třídy prvků Okres. Pokud datový model již vytvořený máte, je třeba změnit datový typ pole manuálně.
 • Opraveno odstraňování atributových indexů při importu v postgresql.

ISKN Import 3.1.6

 • Vytváření atributových indexů na místech, kde je automaticky vytváří relační třídy, při spouštění nástroje s licencí ArcGIS Pro Basic.
 • Sestavení geometrie po aktualizaci pomocí změnových souborů.
 • Parametr umožňující sestavení linií (jako je lomená čára), které nemají v datech definovaný atribut typ spojení.
 • Relační třídy mezi tabulkami JED – RIZENI a JPV – RIZENI.
 • Vylepšení importu změnových a stavových dat v určitých specifických případech.
 • Atributové indexy se při importu změnových souborů neodstraňují.
 • Úprava a doplnění dokumentace.

Opravy

 • Chyba při hledání podle vlastníka v ArcGIS Pro 3.X v ISKN View.
 • Doplnění dokumentace ISKN View do archivu ZIP s instalačními soubory.
 • Vytváření a odstraňování atributových indexů v postgresql.
 • Proces deanonymizace v postgresql.
 • Zápis metadat v postgresql.
 • Bug při vytváření datového modelu ve FGDB (ArcGIS Pro 3.1).

Vyšla aktualizace ArcGIS Enterprise 11.1

21.4.2023 9:00  

Tento týden vyšla aktualizovaná verze ArcGIS Enterprise 11.1. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších novinek, které přináší. Pokud chcete znát všechny změny, doporučujeme vaší pozornosti článek na stránkách Esri.

 

 • Webhooky pro feature služby a asynchronní geoprocessingové služby. Kromě stávajících webhooků v ArcGIS Enterprise (například těch pro obsah, uživatele nebo skupiny) budete mít nyní možnost publikovat i webhooky, které se spouštějí na feature a asynchronních geoprocessingových službách (job status), což poskytuje příležitost pro větší integraci se stávajícími podnikovými IT pracovními postupy – například s platformou Microsoft Power Platform. Dojde tak k napojení různých procesů na akce vytvořit, číst, aktualizovat, smazat (CRUD).
 • Custom data feeds. Tato novinka umožňuje uživatelům využít svá data pomocí ArcGIS Enterprise, aniž by je do ArcGIS Enterprise museli registrovat nebo fyzicky nahrát. Data mohou zůstat ve svém původním formátu, který nemusí být nativním formátem podporovaným systémem ArcGIS. Uživatelé nastaví tento datový feed pomocí JavaScriptového kódu a v rámci ArcGIS Enterprise se bude tvářit jako feature služba (s omezením na čtení dat). Jedná se o velmi užitečný nástroj, kterým rozšíříte možnosti zobrazování dat na ArcGIS Enterprise, a tím i v celém systému ArcGIS.
 • Map Viewer nově umožňuje přímé načtení souborů geoJSON a CSV a v jeho pop-upech bude možné zobrazit relačně navázané záznamy. Záznamy z tabulek a vrstev bude také možné zobrazovat pomocí výsečových grafů. A v případě symboliky se můžete těšit na vícebarevné vektorové symboly.
 • V nové verzi ArcGIS Enterprise se také setkáte s vylepšeným editorem Arcade pro pohodlnější psaní výrazů.
 • Webové scéně nyní můžete vdechnout život díky efektům počasí a přidat na realističnosti s 3D vrstvami budov a stromů zpracovaných na základě OpenStreetMap.
 • V ArcGIS Dashboards, konkrétně ve widgetu List, budete moci nově vyhledávat a také se můžete těšit na nové akce. Sumarizovaná data bude možné stáhnout do tabulky CSV.
 • Na pozadí můžete sledovat v rozšířeném editor tracking i události jako přidat/upravit/smazat. Velmi užitečným postupem pak bude možnost nahrazení zdroje.
 • Vylepšením, které známe i z ArcGIS Pro 3.1, je možnost nastavit informaci o časové zóně, která se liší od databázového času či výchozího UTC.
 • Pokud využíváte rozšíření ArcGIS Enterprise s publikovanými webovými nástroji z ArcGIS Notebooks, potěší vás, že nedávná vylepšení umožní uživatelům snadno aktualizovat a přepisovat stávající webové nástroje z aktualizovaných ArcGIS Notebooks.
 • Máte-li v rámci vašeho prostředí ještě služby publikované z ArcMap, aktualizační proces automaticky zmigruje služby postavené na runtime ArcMapu a pro mapové, image a geodatové služby použije runtime ArcGIS Pro. Výsledek upgradu shrne do reportu, kde například uvidíte ty služby, které vyžadují další pozornost (obsahují staré SOI/SOE, nepodporované vrstvy a databáze...) s popiskem o možné nápravě.

Jarní webináře se blíží – registrujte se

13.4.2023 9:20  

Letos jsme pro vás připravili další sérii webinářů. Tentokrát se podíváme na další zajímavé aplikace z portfolia systému ArcGIS.

Účast na webinářích je pro registrované účastníky zdarma – je ale potřeba se přihlásit na každý webinář zvlášť. Náplň jednotlivých webinářů naleznete na našem webu, kde se můžete i registrovat. Pro další informace a diskuzi navštivte Esri Community.

Budeme probírat následující témata:

 • ArcGIS Dashboards – rozšíření pomocí Arcade (Matej Vrtich, 11. května)
 • ArcGIS for Microsoft 365 – zaměřeno na Microsoft Excel (Radek Kuttelwascher, 18. května)
 • ArcGIS Field Maps Designer (Vladimír Holubec, 25. května)
 • ArcGIS Reality Mapping– zaměřeno na Drone2Map (Inka Tesařová, 1. června)
 • ArcGIS Experience Builder (Jan Šarata, 8. června)
 • Nové možnosti analýz v ArcGIS Map Vieweru (Lucie Patková, 15. června)

Těšíme se!

Vyšla aktualizovaná verze ArcGIS Pro 3.1

24.2.2023 9:50  

Tento týden vyšla aktualizace ArcGIS Pro 3.1. Obsahuje mnoho vylepšení a také na 60 zapracovaných nápadů, které uživatelé navrhují na stránkách ArcGIS Ideas. Instalační soubory si můžete stáhnout na stránce My Esri v sekci Stahování.

Co nového v této verzi například najdete?

Vrstvy katalogu (Catalog layers)

Vrstva katalogu je kolekce odkazů na různorodé typy datových zdrojů, které se pak chovají jako jedna logická vrstva. Umožňuje tak pohodlněji pracovat s daty uloženými na několika místech a v různých formátech. Vrstvám v katalogu můžete zobrazit jejich rozsahy, aplikovat na ně různé filtry a podobně. Více si přečtěte na stránce o Catalog layers.

Okno Lupa

Oblíbenou funkcionalitu z aplikace ArcMap naleznete už i v ArcGIS Pro. Můžete si vyvolat okno, které zobrazí určité území ve větším detailu. Budou v něm fungovat nástroje pro výběr, měření a editaci. (Ikonu pro otevření okna lupy naleznete zcea vpravo na kartě nástrojů View.)

Snazší přístup ke složkám

V okně Katalogu přibyla záložka Počítač (Computer), ve které najdete přístup ke všem složkám v počítači včetně zkratek, jako jsou např. Dokumenty.

Podpora času ve vrstvách scény

Co je nového v časových datech? S časem můžete nyní pracovat i ve vrstvách scén s 3D body, 3D objektybudovami. Můžete také ve scéně nastavit meze posuvníku rozsahu (Range) v různých časových intervalech, lze definovat preferovanou časovou zónu při publikaci vrstvy na portál a také je možné nastavit fixní čas pro celou vrstvu, která nemá žádné atributové pole, které by se dalo použít k definici času.

Duplikování výkresu

Tato novinka se může hodit každému, kdo potřebuje vytvořit mapu v různých velikostech. Zjednodušilo se duplikování výkresu, a navíc je možné duplikát vytvořit na jiném formátu papíru. A pokud budete chtít, automaticky se přizpůsobí i velikost všech symbolů.

Vylepšení v nastavení symbolů

Mezi zajímavé novinky v nastavení symbolů patří například možnost určit pořadí, v jakém se prvky ve vrstvě vykreslují. Pořadí se může řídit numerickým nebo textovým polem i časovým údajem.

Tvorbu symbolu usnadní i možnost importovat vrstvu z jiného symbolu uloženého ve stylu. Výplň vzorkem má nový parametr, který umožní zarovnat vzorek nikoli podle mapy, ale podle rotace okna, což se může hodit například při tvorbě mapové série. A již je možné manuálně přidávat kontrolní body, což jsou specifické body, které řídí symboliku (například se chovají jako „rohy“ pro přerušované čáry). To mimo jiné usnadní migraci kartografických reprezentací.

Při tvorbě legendy je nyní možné zobrazit pásek s barevným gradientem vodorovně a proporcionální symboly zobrazit „v sobě“.

Editace střech ve 3D

Díky novým nástrojům pro tvorbu střechy můžete hranatý model budovy snadno upravit na tvar, který více odpovídá skutečnosti.

Změna velikosti popisků v závislosti na měřítku

V rámci jediné třídy popisku můžete definovat velikosti popisku v různých měřítkách.

Vychytávky v geoprocessingu

V rolovací nabídce s výpisem atributových polí, kterou najdeme v mnoha nástrojích geoprocessingu, je nyní možné pole seřadit podle abecedy a vybrat, zda se budou ukazovat jména polí, nebo jejich aliasy.

U většiny nástrojů spotřebovávajících kredity si uživatel může nechat ukázat množství kreditů, které daná úloha spotřebuje. Nyní se může objevit i upozornění, že tato úloha může přečerpat dostupné množství kreditů.

V ModelBuilderu dostane každé okno s modelem vlastní malou nástrojovou lištu s nejpoužívanějšími příkazy.

Jednotlivé nástroje, pokud je otevřeme v samostatném okně, si pamatují polohu svého okna.

Zmínit také můžeme, že nástroj Append nově dovolí i aktualizovat prvky.

Podrobnosti o souřadnicovém systému

V informacích o souřadnicovém systému naleznete i grafické znázornění území, pro které je souřadnicový systém určený.

Něco pro administrátory

Administrátoři mohou omezit změny mnoha nastavení – například pro tvorbu indexů, styl metadat, engine pro popisky, způsob tvorby a umístění cache, cesty, výchozí databáze a sady nástrojů, šablony pro výkresy a mnoho dalšího. Je tak pro ně snazší udržovat větší množství ArcGIS Pro ve správném stavu.

 

Určitě si pročtěte stránku What's new in ArcGIS Pro 3.1, kde naleznete podrobný výpis všech novinek. Hodně se toho totiž do našeho přehledu nedostalo. Vydání české lokalizace pro ArcGIS Pro 3.1 je plánováno na konec března.

Pro další návody a tipy vám doporučujeme navštívit příspěvky kolegů z Technické podpory na platformě Esri Community.

Vyšla aktualizovaná verze ArcGIS Pro 3.1

24.2.2023 9:50  

Tento týden vyšla aktualizace ArcGIS Pro 3.1. Obsahuje mnoho vylepšení a také na 60 zapracovaných nápadů, které uživatelé navrhují na stránkách ArcGIS Ideas. Instalační soubory si můžete stáhnout na stránce My Esri v sekci Stahování.

Co nového v této verzi například najdete?

Vrstvy katalogu (Catalog layers)

Vrstva katalogu je kolekce odkazů na různorodé typy datových zdrojů, které se pak chovají jako jedna logická vrstva. Umožňuje tak pohodlněji pracovat s daty uloženými na několika místech a v různých formátech. Vrstvám v katalogu můžete zobrazit jejich rozsahy, aplikovat na ně různé filtry a podobně. Více si přečtěte na stránce o Catalog layers.

Okno Lupa

Oblíbenou funkcionalitu z aplikace ArcMap naleznete už i v ArcGIS Pro. Můžete si vyvolat okno, které zobrazí určité území ve větším detailu. Budou v něm fungovat nástroje pro výběr, měření a editaci. (Ikonu pro otevření okna lupy naleznete zcela vpravo na kartě nástrojů View.)

Snazší přístup ke složkám

V okně Katalogu přibyla záložka Počítač (Computer), ve které najdete přístup ke všem složkám v počítači včetně zkratek, jako jsou např. Dokumenty.

Podpora času ve vrstvách scény

Co je nového v časových datech? S časem můžete nyní pracovat i ve vrstvách scén s 3D body, 3D objektybudovami. Můžete také ve scéně nastavit meze posuvníku rozsahu (Range) v různých časových intervalech, lze definovat preferovanou časovou zónu při publikaci vrstvy na portál a také je možné nastavit fixní čas pro celou vrstvu, která nemá žádné atributové pole, které by se dalo použít k definici času.

Duplikování výkresu

Tato novinka se může hodit každému, kdo potřebuje vytvořit mapu v různých velikostech. Zjednodušilo se duplikování výkresu, a navíc je možné duplikát vytvořit na jiném formátu papíru. A pokud budete chtít, automaticky se přizpůsobí i velikost všech symbolů.

Vylepšení v nastavení symbolů

Mezi zajímavé novinky v nastavení symbolů patří například možnost určit pořadí, v jakém se prvky ve vrstvě vykreslují. Pořadí se může řídit numerickým nebo textovým polem i časovým údajem.

Tvorbu symbolu usnadní i možnost importovat vrstvu z jiného symbolu uloženého ve stylu. Výplň vzorkem má nový parametr, který umožní zarovnat vzorek nikoli podle mapy, ale podle rotace okna, což se může hodit například při tvorbě mapové série. A již je možné manuálně přidávat kontrolní body, což jsou specifické body, které řídí symboliku (například se chovají jako „rohy“ pro přerušované čáry). To mimo jiné usnadní migraci kartografických reprezentací.

Při tvorbě legendy je nyní možné zobrazit pásek s barevným gradientem vodorovně a proporcionální symboly zobrazit „v sobě“.

Editace střech ve 3D

Díky novým nástrojům pro tvorbu střechy můžete hranatý model budovy snadno upravit na tvar, který více odpovídá skutečnosti.

Změna velikosti popisků v závislosti na měřítku

V rámci jediné třídy popisku můžete definovat velikosti popisku v různých měřítkách.

Vychytávky v geoprocessingu

V rolovací nabídce s výpisem atributových polí, kterou najdeme v mnoha nástrojích geoprocessingu, je nyní možné pole seřadit podle abecedy a vybrat, zda se budou ukazovat jména polí, nebo jejich aliasy.

U většiny nástrojů spotřebovávajících kredity si uživatel může nechat ukázat množství kreditů, které daná úloha spotřebuje. Nyní se může objevit i upozornění, že tato úloha může přečerpat dostupné množství kreditů.

V ModelBuilderu dostane každé okno s modelem vlastní malou nástrojovou lištu s nejpoužívanějšími příkazy.

Jednotlivé nástroje, pokud je otevřeme v samostatném okně, si pamatují polohu svého okna.

Zmínit také můžeme, že nástroj Append nově dovolí i aktualizovat prvky.

Podrobnosti o souřadnicovém systému

V informacích o souřadnicovém systému naleznete i grafické znázornění území, pro které je souřadnicový systém určený.

Něco pro administrátory

Administrátoři mohou omezit změny mnoha nastavení – například pro tvorbu indexů, styl metadat, engine pro popisky, způsob tvorby a umístění cache, cesty, výchozí databáze a sady nástrojů, šablony pro výkresy a mnoho dalšího. Je tak pro ně snazší udržovat větší množství ArcGIS Pro ve správném stavu.

 

Určitě si pročtěte stránku What's new in ArcGIS Pro 3.1, kde naleznete podrobný výpis všech novinek. Hodně se toho totiž do našeho přehledu nedostalo. Vydání české lokalizace pro ArcGIS Pro 3.1 je plánováno na konec března.

Pro další návody a tipy vám doporučujeme navštívit příspěvky kolegů z Technické podpory na platformě Esri Community.

Představujeme nový produkt DTM Connect

21.2.2023 13:57  

O projektu Digitální technické mapy České republiky pravděpodobně slyšela již většina z vás. Jedná se o centrální systém pro správu a využívání údajů o technické infrastruktuře pro území celé ČR a její příchod se rychle blíží. Využijte ji naplno i ve svém GIS díky našemu novému produktu DTM Connect.

Naše řešení poskytuje nástroje pro stažení dat DTM z Informačního systému Digitální mapy veřejné správy (IS DMVS) do ArcGIS a pro jejich nahrání zpět. Po načtení dat DTM do prostředí ArcGIS s nimi můžete pracovat stejně, jako s jakýmkoli jiným zdrojem dat. Můžete je využít k libovolným analýzám a vizualizacím (i ve 3D), při jejich správě a editaci se můžete spolehnout na pokročilé nástroje hlídající jejich topologickou správnost a díky mobilním aplikacím si je můžete vzít i do terénu.

Co vše DTM Connect dokáže?

 • Na základě definičních souborů XSD Jednotného výměnného formátu DTM vytvořit souborovou geodatabázi obsahující datový model DTM.
 • Import stavových i změnových dat (import dat lze prostorově omezit).
 • Obohatit již existující data o další třídy prvků nebo kategorie.
 • Zajistit import XML souborů, které jsou v odpovídající verzi Jednotného výměnného formátu DTM.
 • Exportovat data z datového modelu DTM do XML souboru dle specifikace JVF DTM a odeslat je do DTM kraje prostřednictvím služeb IS DMVS.

Řešíte problematiku DTM ČR?

Více informací k připravovanému produktu DTM Connect získáte na samostatné stránce

Rádi odpovíme na vaše dotazy a poradíme vám, jak situaci týkající se příchodu DTM ČR ve vašem konkrétním případě nejlépe řešit. Se svými dotazy se na nás můžete obracet prostřednictvím e-mailu nebo na sociální platformě Esri Community.

 

Plánujete vzdělávání na rok 2023? Prohlédněte si naše školení

3.1.2023 11:00  

Začátek nového roku nabízí skvělou příležitost k plánování výzev a cílů. Pokud se tedy letos chcete naučit něco nového, neváhejte se přihlásit na některé z našich školení. Kromě stálic, které vám pomůžou osvojit si práci v ArcGIS Pro (například Prostorová analýza v ArcGIS Pro), můžete vyzkoušet i školení, díky kterým zlepšíte práci s GIS v celé vaší organizaci (Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise nebo Správa inženýrských sítí v ArcGIS).

Prohlédněte si celý přehled termínů na nadcházející pololetí.

Pokud máte k obsahu nebo formě školení nějaké dotazy, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511. Budeme se těšit!

PF 2023

19.12.2022 9:28  

Ať už Vás nový rok zavede kamkoli, přejeme Vám zdraví, štěstí a mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Aktualizujte si VFR Import

6.12.2022 14:55  

Data RÚIAN publikovaná Zeměměřickým úřadem budou od 1. 1. 2023 poskytována ve verzi RÚIAN 3.5, která do dat Orp přináší nový atribut Vusc. Tato změna se promítne i do datového modelu nástroje VFR Import. Vydáváme proto novou verzi VFR Import 3.0.4, která datový model upraví a bude připravená s novou verzí dat pracovat. Nezapomeňte si tak nástroj VFR Import co nejdříve aktualizovat.

Na stránce nástroje VFR Import si můžete stáhnout bezplatnou základní verzi a dozvědět se, co vše obsahuje plná verze nástroje.

 

Nová verze VFR Import 3.0.4

Datový model

 • Přidání atributu Vusc do třídy prvků Orp.
 • Přidání relační třídy mezi třídami prvků Vusc a Orp.

Dokumentace

 • Popis licencování ArcGIS Pro při automatickém plánovaném spouštění.

Opraveno

 • Chyba při vkládání vyšších územních celků při aktualizaci.
 • Vytváření geometrie, i když jsou na vstupu duplicitní body.

 

Důležitá informace pro aktualizaci datového modelu

VFR Import 3.0.4 přidá atribut Vusc do třídy prvků Orp automaticky sám, pokud v danou chvíli nebudou na datovém modelu zámky od jiných uživatelů, např. zámky ze serverových služeb apod. V případě, že se nástroji nepodaří získat exkluzivní zámek pro vytvoření atributu, skončí chybou. V takovém případě můžete atribut Vusc (long integer) ve třídě Orp vytvořit sami manuálně, až bude možné získat exkluzivní zámek.

ArcRevue 2/2022 digitálně

5.12.2022 11:24  

ArcRevue 2/2022 si můžete stáhnout ve formátu PDF. Jaké články vás v aktuálním čísle čekají?

Úvod

Pořádně ostrý nůž
Jan Novotný, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Články od uživatelů

Nový GIS ve společnosti ČEVAK
Petr Kestler a Vladimír Plachý, ČEVAK a.s.

Využití GIS při úklidu Vysočiny
Martin Tejkal a Oldřich Sklenář, Kraj Vysočina

BIM do ArcGIS Pro
Petr Mladonický, Aleš Létal, Katedra geografie PřF UP v Olomouci a Marek Devátý, ČVUT v Praze

3D aspekty územního plánování
Jan Rucký, Karel Janečka, Západočeská univerzita v Plzni

Mapy s příběhem v podání středoškoláků na Vysočině
Václav Jáchim a Martin Tejkal, Kraj Vysočina

Software

ArcGIS Knowledge a tak zvané knowledge grafy
Vladimír Holubec, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Práce se síťovými daty v ArcGIS Pro
Marek Ošlejšek, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Teorie

To nejdůležitější, co potřebujete vědět o CMYK
Jan Souček, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Tipy a triky

Jak pracovat s dokumenty Excel v ArcGIS Pro?
Cyril Dynka Mrva, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Jak zlepšit výkon pro rozhraní ArcGIS API for JavaScript
Rene Rubalcava a Julie Powell, Esri; Markéta Pancová, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Atributová pravidla
David Černický, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Jste připraveni na přechod na ArcGIS Enterprise 11?
Jill Edstrom-Shoemaker, Philip Heede, Esri; Markéta Pancová, ARCDATA PRAHA, s.r.o.

Zprávy

GISchat – příležitost pro studenty

Stránka Czech GIS na Esri Community

Přijďte pracovat do ARCDATA PRAHA

 

Odkaz pro stažení PDF celého časopisu.

Česke storymapy oslnily na světové soutěži Esri

22.11.2022 10:00  

Již tradičně společnost Esri uspořádala mezinárodní soutěž o nejlepší storymapy. O nejvyšší umístění se utkaly projekty ze 17 zemí z celého světa. Oceněny byly i dvě české storymapy – Danteho peklo od Josefa Münzbergera ze stavební fakulty ČVUT a Rozmanitá Praha od Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Celkem se soutěžilo v pěti kategoriích:

 • digitální humanitní vědy a populární kultura,
 • zdraví a bezpečnost,
 • humanitární a sociální spravedlnost,
 • přírodní a fyzikální vědy,
 • územní plánování a infrastruktura.

Storymapa Danteho peklo z ČVUT zvítězila v první zmíněné kategorii. Rozmanitá Praha z Institutu plnánování a rozvoje hl. města Prahy vyhrála v kategorii územní plánování a infrastruktura a získala i zvláštní cenu za nejlepší vizualizaci. Gratulujeme všem oceněným tvůrcům – máme radost, že české mapy inspirují po celém světě. Více o soutěži si můžete přečíst na blogu Esri.

České storymapy oslnily na světové soutěži Esri

22.11.2022 10:00  

Již tradičně společnost Esri uspořádala mezinárodní soutěž o nejlepší storymapy. O nejvyšší umístění se utkaly projekty ze 17 zemí z celého světa. Oceněny byly i dvě české storymapy – Danteho peklo od Josefa Münzbergera ze stavební fakulty ČVUT a Rozmanitá Praha od Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

Celkem se soutěžilo v pěti kategoriích:

 • digitální humanitní vědy a populární kultura,
 • zdraví a bezpečnost,
 • humanitární a sociální spravedlnost,
 • přírodní a fyzikální vědy,
 • územní plánování a infrastruktura.

Storymapa Danteho peklo z ČVUT zvítězila v první zmíněné kategorii. Rozmanitá Praha z Institutu plnánování a rozvoje hl. města Prahy vyhrála v kategorii územní plánování a infrastruktura a získala i zvláštní cenu za nejlepší vizualizaci. Gratulujeme všem oceněným tvůrcům – máme radost, že české mapy inspirují po celém světě. Více o soutěži si můžete přečíst na blogu Esri.

Vyšel listopadový update ArcGIS Online

10.11.2022 13:25  

Tento týden vyšel další update pro ArcGIS Online. Jaké novinky na vás čekají? Přečtěte si shrnutí toho nejdůležitějšího.

 • Vylepšená vizualizace – Esri se zaměřila kromě jiného i na vylepšení takzvaných heat map nebo na agregaci symbolů.

 • Nový Arcade Editor – můžete se těšit na nové vyspělé prostředí pro kódování, které bude například podporovat automaticky vyplňované návrhy kódu, umět vyhledávat funkce a konstanty nebo upozorňovat na nepoužité proměnné a chyby v kódu.

 • Přizpůsobení symboliky – změn se dočkaly například šrafované výplně. Nyní budete moci nastavit úhel, odstup či posun a každé nastavení bude možné konfigurovat samostatně.

 • Podpora relačních záznamů – další vylepšení MapVieweru, díky kterému uživatelé budou moci zobrazit relační záznamy z pop-upu prvků.

 • Podpora vlastních symbolů – stejně jako ve starém Map Vieweru můžete nahrávat vlastní symboly ve formátech PNG, JPG, GIF nebo SVG.
   

 • Opět lepší Instant Apps – můžete exportovat data do souborů CSV nebo vytvářet animace dvou nebo více číselných atributů.
   

 • Editor vektorových stylů – tvorba vlastních stylů vektorových podkladových map je nově samostatnou aplikací dostupnou přes App Launcher a není tak spjatá pouze se starým Map Viewer Classic.

 • Reporty položek – nově si mohou administrátoři zobrazit poslední zobrazení položky a identifikovat tak již nepoužívané položky organizace.
   

 • Ukončení starších aplikací – kromě novinek dochází i k ukončení některých starších aplikací – například Dashboards Classic. Ty budou automaticky upgradovány do nové generace dashboardů postavené na moderním JS API 4 a přinášející mezi jiným například podporu jazyka Arcade.
   

 • Konec staré generace Home Page – pokud ji ještě používáte, bude automaticky převedena na novou, která se vám bude určitě také moc líbit.

Další podrobnosti se můžete dočíst v článku na Esri Community.

 

Vyšel listopadový update ArcGIS Online

10.11.2022 13:25  

Tento týden vyšel další update pro ArcGIS Online. Jaké novinky na vás čekají? Přečtěte si shrnutí toho nejdůležitějšího.

 • Vylepšená vizualizace – Esri se zaměřila kromě jiného i na vylepšení takzvaných heat map nebo na agregaci symbolů.

 • Nový Arcade Editor – můžete se těšit na nové vyspělé prostředí pro kódování, které bude například podporovat automaticky vyplňované návrhy kódu, umět vyhledávat funkce a konstanty nebo upozorňovat na nepoužité proměnné a chyby v kódu.

 • Přizpůsobení symboliky – změn se dočkaly například šrafované výplně. Nyní budete moci nastavit úhel, odstup či posun a každé nastavení bude možné konfigurovat samostatně.

 • Podpora relačních záznamů – další vylepšení MapVieweru, díky kterému uživatelé budou moci zobrazit relační záznamy z pop-upu prvků.

 • Podpora animovaných symbolů – nově můžete z ArcGIS Pro vypublikovat animované symboly a oživit tak svoji mapu.
   

 • Opět lepší Instant Apps – můžete exportovat data do souborů CSV nebo vytvářet animace dvou nebo více číselných atributů.
   

 • Editor vektorových stylů – tvorba vlastních stylů vektorových podkladových map je nově samostatnou aplikací dostupnou přes App Launcher a není tak spjatá pouze se starým Map Viewer Classic.

 • Reporty položek – nově si mohou administrátoři zobrazit poslední zobrazení položky a identifikovat tak již nepoužívané položky organizace.
   

 • Ukončení starších aplikací – kromě novinek dochází i k ukončení některých starších aplikací – například Dashboards Classic. Ty budou automaticky upgradovány do nové generace dashboardů postavené na moderním JS API 4 a přinášející mezi jiným například podporu jazyka Arcade.
   

 • Konec staré generace Home Page – pokud ji ještě používáte, bude automaticky převedena na novou, která se vám bude určitě také moc líbit.

Další podrobnosti se můžete dočíst v článku na Esri Community.

 

Ohlédnutí za Konferencí GIS Esri v ČR

7.11.2022 14:02  

Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.

Úvodní blok přednášek – význam GIS, energetika a naše společnost

Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.

Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.

Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.

Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.

Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.

Technologická sekce plná novinek a zajímavostí

Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field MapsArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.

Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.

Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.

ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.

GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.

Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.

Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.

Večerní blok nejen o veřejné správě

Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.

Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.

Druhý den konference

Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Kateřina Bezděkovská, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.

Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“

Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.

Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.

Rady a návody na workshopech

Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.

Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.

Webové aplikace a zajímavé mapy

Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.

Závěr konference – těšíme se na další ročník

Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.

Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!

Ohlédnutí za Konferencí GIS Esri v ČR

7.11.2022 14:02  

Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.

Úvodní blok přednášek – význam GIS, energetika a naše společnost

Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.

Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.

Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.

Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.

Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.

Technologická sekce plná novinek a zajímavostí

Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field MapsArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.

Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.

Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.

ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.

GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.

Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.

Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.

Večerní blok nejen o veřejné správě

Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.

Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.

Druhý den konference

Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Monika Jílková, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.

Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“

Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.

Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.

Rady a návody na workshopech

Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.

Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.

Webové aplikace a zajímavé mapy

Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.

Závěr konference – těšíme se na další ročník

Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.

Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!

Ohlédnutí za Konferencí GIS Esri v ČR

7.11.2022 14:02  

Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.

Úvodní blok přednášek – význam GIS, energetika a naše společnost

Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.

Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.

Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.

Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.

Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.

Technologická sekce plná novinek a zajímavostí

Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field MapsArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.

Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.

Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.

ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.

GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.

Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.

Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.

Večerní blok nejen o veřejné správě

Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.

Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.

Druhý den konference

Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Monika Jílková, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.

Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“

Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.

Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.

Rady a návody na workshopech

Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.

Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.

Webové aplikace a zajímavé mapy

Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.

Závěr konference – těšíme se na další ročník

Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.

Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!

Shrnutí prvního dne Konference GIS Esri v ČR

1.11.2022 19:00  

I letošní ročník konference zahájil tradičně Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA. Tentokrát se k němu ale přidal i Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), a Jiří Čtyroký, ředitel sekce prostorových informací IPR. Řeč byla totiž o jejich práci s prostorovými daty, která zaujala i v zámoří, kde na letošní uživatelské konferenci Esri získali hned dvě ocenění.

Ceny se ale předávaly i v Praze – letošní ocenění ARCDATA PRAHA za komplexní nasazení GIS si z rukou Petra Seidla převzali zástupci společnosti ČEVAK a.s.

Energie a společnost

Následovalo zamyšlení geologa a esejisty Václava Cílka, který hovořil o sociálních aspektech využívání energie, jejich vlivu na vývoj lidské společnosti a o souvislosti využívání energie se změnou klimatu, a tím skvěle uvedl posluchače do tématu posledního dopoledního vystoupení. Tím byla debata předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové a našeho předního klimatologa a českého zástupce v Mezivládním panelu pro změnu klimatu při Světové meteorologické organizaci Radima Tolazse.

Novinky v technologii ArcGIS

Po obědové přestávce přišla na řadu technologická sekce, během které specialisté z ARCDATA představili účastníkům novinky v ArcGIS Pro, mobilních aplikacích či ArcGIS Online. Tématem ale byly i nové trendy v GIS, jako jsou například práce s daty BIM (ArcGIS GeoBIM), integrace GIS do běžných kancelářských aplikací (ArcGIS for Office), pronikání geoinformatiky do světa budov a vnitřních prostor (ArcGIS Indoors) či grafové databáze (ArcGIS Knowledge).

Přednášky uživatelů

Pozdní odpoledne se již neslo ve znamení uživatelských přednášek. O různých aspektech standardu digitálního plánu promluvil ředitel IPR, dopoledne oceněný projekt nasazení ArcGIS v utilitním prostředí podrobněji představili zástupci společnost ČEVAK a.s., o svých datových portálech pohovořili řečníci z Českého statistického úřadu a Královehradeckého kraje a zástupci tří statutárních měst (Brna, Jihlavy a Opavy) celý blok zakončili zamyšlením nad možnostmi využití Digitální technické mapy ČR právě z pohledu municipalit.

Prohlédněte si fotogalerii

Fotografie a další střípky z konference si můžete prohlédnout na facebookové stránce akce.

Co vás čeká na Konferenci GIS Esri v ČR 2022

4.10.2022 10:00  

Pojďme si společně představit program letošní konference. Můžete se těšit na dva dny nabité novinkami ze světa GIS i představení zajímavých oborových řešení.

Jako každý rok v programu konference opět naleznete přednášky o technologii, odborné workshopy nebo uživatelské přednášky zaměřené na aktuální témata z veřejné správy, dálkového průzkumu Země, správy infrastruktury či managementu životního prostředí. Kromě toho se také můžete již tradičně těšit na tematické minisemináře nebo stánek technické podpory, kde můžete konzultovat své otázky.

Připravena bude také online přehlídka map a aplikací. Svoji práci můžete přihlásit do pátku 7. října 2022.

Veškeré podrobnosti zjistíte na našich stránkách.

 

Představujeme první části programu Konference GIS Esri v ČR 2022

19.9.2022 11:07  

Do zahájení Konference GIS Esri v ČR 2022 zbývá už jen 6 týdnů a my Vám nyní přinášíme první informace o jejím programu. Pojďme si nejdříve představit osobnosti, na které se můžete těšit.

Úvodním blok a hlavní řečníci

 • RNDr. Václav Cílek, CSc.; geolog a esejista pracující v Geologickém ústavu AV ČR a v Centru pro teoretická studia, člen třetí „Pačesovy“ energetické komise.

 • Ing. Dana Drábová, Ph.D.; vědkyně, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 • RNDr. Radim Tolasz, Ph.D.; přední český klimatolog, člen Světové meteorologické organizace a Mezivládního panelu pro změnu klimatu.

Speciální hosté:

 • Mgr. Ondřej Boháč: ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy od prosince 2016.
 • Mgr. Jiří Čtyroký, Ph.D.: ředitel sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Stálice programu

Již samozřejmou součástí programu zůstávají bloky věnující se aktuálním otázkám veřejné správyinženýrských sítí, stejně jako přednášky zaměřené na technologie či odborné workshopy.

Těšit se opět můžete i na nabitý doprovodný program.K dispozici Vám bude stánek technické podpory, tematické minisemináře nebo oblíbená přehlídka map a aplikací, kam až do 7. října můžete přihlásit i tu svou.

Jak se zúčastnit

K fyzické účasti na konferenci již zbývá jen několik posledních míst. Díky možnosti digitálního přístupu k obsahu konference Vám ale ani tak nemusí nic uniknout. Aktuální informace o možnostech přihlášení získáte na webových stránkách akce.

 

Představujeme první části programu Konference GIS Esri v ČR 2022

19.9.2022 11:07  

Do zahájení Konference GIS Esri v ČR 2022 zbývá už jen 6 týdnů a my Vám nyní přinášíme první informace o jejím programu. Pojďme si nejdříve představit osobnosti, na které se můžete těšit.

Úvodní blok a hlavní řečníci

 • RNDr. Václav Cílek, CSc.; geolog a esejista pracující v Geologickém ústavu AV ČR a v Centru pro teoretická studia, člen třetí „Pačesovy“ energetické komise.

 • Ing. Dana Drábová, Ph.D.; vědkyně, jaderná inženýrka a předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

 • RNDr. Radim Tolasz, Ph.D.; přední český klimatolog, člen Světové meteorologické organizace a Mezivládního panelu pro změnu klimatu.

Speciální hosté:

 • Mgr. Ondřej Boháč: ředitel Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy od prosince 2016.
 • Mgr. Jiří Čtyroký, Ph.D.: ředitel sekce prostorových informací Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Stálice programu

Již samozřejmou součástí programu zůstávají bloky věnující se aktuálním otázkám veřejné správyinženýrských sítí, stejně jako přednášky zaměřené na technologie či odborné workshopy.

Těšit se opět můžete i na nabitý doprovodný program.K dispozici Vám bude stánek technické podpory, tematické minisemináře nebo oblíbená přehlídka map a aplikací, kam až do 7. října můžete přihlásit i tu svou.

Jak se zúčastnit

K fyzické účasti na konferenci již zbývá jen několik posledních míst. Díky možnosti digitálního přístupu k obsahu konference Vám ale ani tak nemusí nic uniknout. Aktuální informace o možnostech přihlášení získáte na webových stránkách akce.

 

Usnadněte si migraci na ArcGIS Enterprise 11.0 s tipy od naší technické podpory

13.9.2022 14:00  

Od července je k dispozici nová verze ArcGIS Enterprise 11.0. Jestliže uvažujete o jejím zavedení ve své organizaci, věnujte nejprve čas přípravě a ujistěte se, že je vaše organizace na přechod na tuto verzi připravena.

Tento upgrade totiž bude vyžadovat trochu více příprav než při dřívějších upgradech. Verze 11.0 představuje první navýšení čísla hlavní verze ArcGIS Server (nyní součástí ArcGIS Enterprise) od vydání verze 10.0 v roce 2010 a přináší významné technologické změny, týkající se nasazení na platformu Windows i Linux.

Více najdete v článku na Esri Community, kde najdete i spoustu dalšího zajímavého obsahu o ArcGIS přímo od naší technické podpory.

Lokalizace ArcGIS Pro 3.0

12.8.2022 9:45  
Česká lokalizace ArcGIS Pro 3.0 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.

 

Pokud ArcGIS Pro 3.0 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)

 

 

Záznamy webinářů o aplikacích ArcGIS jsou nyní na YouTube

19.7.2022 10:00  

Letošní série jarních webinářů byla zaměřená především na aplikace ArcGIS. Pokud jste některá vysílání nestihli, můžete nyní vše dohnat. Na našem YouTube kanálu totiž nyní najdete jejich záznamy. I během léta se tak můžete vzdělávat v oblasti GIS.

Všechny otázky a odpovědi, které během jednotlivých seminářů zazněly, naleznete na diskusním fóru Esri Community.

Vyberte si ze šesti témat:

IPR v zámoří opět boduje. Jejich datový portál získal cenu Special Achievement in GIS

14.7.2022 10:00  

Special Achievement in GIS (SAG) je ocenění za inovativní či jinak významné nasazení geoinformačních technologií a Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy se mezi letos oceněné dostal za svůj Portál územně analytických podkladů.

Tento projekt si získal pozornost nejen díky objemu a kvalitě publikovaných dat, ale zejména díky inovativnímu způsobu prezentace jednotlivých výstupů. IPR prostřednictvím svého portálu totiž na jednom místě poskytuje data a informace odborníkům, developerům, politikům i široké veřejnosti.

Pokud byste se o Portálu územně analytických podkladů hl. m. Prahy chtěli dozvědět více, doporučujeme přednášku Zdeňky Havlové, která tento projet představila na Konferenci GIS Esri v ČR 2021. Další informace o ocenění se dozvíte také na stránkách Esri.

Nejvyšší ocenění prezidenta Esri získal Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy

12.7.2022 7:55  

Prezident společnosti Esri Jack Dangermond udělil speciální ocenění za práci s geoinformačními systémy Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR). V pondělí si v kalifornském San Diegu cenu osobně převzali Ondřej Boháč (ředitel IPR) a Jiří Čtyroký (ředitel sekce prostorových informací IPR).

Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA).

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy tuto cenu získal především za využití GIS při digitální transformaci městského plánování, které zajišťuje dlouhodobě udržitelnou životaschopnost města a zlepšuje kvalitu života jeho obyvatel. Společnost Esri dokonce o práci IPR s prostorovými daty natočila video a připravila případovou studii.

ISKN Import a VFR Import pro ArcGIS 3.0

8.7.2022 10:00  

Vydali jsme nové verze doplňků ISKN ImportVFR Import, které jsou kompatibilní s ArcGIS Pro 3.0. Na příslušných stránkách si můžete stáhnout bezplatné verze doplňků, umožňující základní import dat RÚIAN (VFR) a ISKN (VFK).

Plné verze doplňků obsahují navíc nové funkce:

ISKN Import 3.0.5

 • Stažení souborů VFK (SGI – pouze geometrie) ze stránek ČÚZK dle souboru obsahujícího kódy katastrálních území.
 • Parametr pro částečnou anonymizaci rodného čísla umožňuje deanonymizovat pouze prvních 6 číslic rodného čísla.
 • Doplněk ISKNView: parametr umožňující vyhledávání ve všech naimportovaných katastrálních územích.

VFR Import 3.0.3

 • Možnost přepočítat pole pro fulltextové vyhledávání pomocí konzolové aplikace.
 • Opraven bug (i ve verzi Free), kdy se neimportovaly bodové a liniové prvky s prázdnou geometrií.

Esri představuje novou platformu StoryMaps pro všechny

28.6.2022 10:00  

Chcete vyprávět příběhy pomocí map? Nyní už nemusíte být součástí platformy ArcGIS. Společnost Esri totiž představila zbrusu novou samostatnou platformu StoryMaps, která má sloužit všem, kteří hledají kreativní a originální formu prezentace.

StoryMaps udělá vypravěče příběhů opravdu z každého. Podělte se o své myšlenky a zážitky skrze interaktivní obsah s mapami, médii a dalšími prvky. Jednoduše si můžete vybrat z různých motivů, fontů, a přizpůsobit tak celé schéma náladě vašeho vyprávění. S novými StoryMaps můžete v základní verzi pracovat zdarma.

Pokud máte účet ArcGIS Online, jsou pro vás stále k dispozici profesionální ArcGIS StoryMaps.

 

 

Kraj Vysočina zná vítěze soutěže o nejlepší středoškolskou StoryMapu

27.6.2022 9:55  

Kraj Vysočina opět uspořádal středoškolskou soutěž o nejlepší mapu s příběhem. Tentokrát bylo zvoleno téma „Jak vidím a chci zlepšit místo, kde žiju“ a stejně jako v minulém ročníku byly všechny výstupy prezentovány pomocí aplikace ArcGIS StoryMaps.

Na nejvyšších příčkách jednoznačně dominovali studentky a studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Letošní vítězkou se stala Natálie Egartová, jejíž story mapa popisuje problematická místa ve městě Ledeč nad Sázavou a zároveň navrhuje, jak na ně upozornit. Druhou příčku obsadila Monika Pačanová, která ve své story mapě prezentovala problematiku zastávek hromadné dopravy na Vysočině. A na bronzové pozici se umístil Alois Sklenář, který se zaměřil na rozmístění veřejných pítek v Jihlavě.

Posíláme gratulace oceněným a děkujeme všem, kteří se zúčastnili. Prezentace nápadů a dat skrze mapy nás vždy těší a jsme rádi, že se na této studentské soutěži můžeme podílet.

Vychází ArcGIS Pro 3.0

24.6.2022 9:05  

Dnes vyšla nová verze ArcGIS Pro 3.0. Pojďme se společně podívat, co nového nás čeká, a na co nesmíme při aktualizaci zapomenout.

Při spuštění aplikace ArcGIS Pro se vám od dnešního rána může zobrazit odkaz ke stažení nové verze 3.0 (záleží na tom, jakou lokalizaci používáte) nebo si instalační soubory můžete stáhnout z webu My Esri na záložce Moje organizace – Stahování. Před samotnou instalací si však prosím přečtěte následující informace.

ArcGIS Pro používá .NET 6

ArcGIS Pro 3.0 je vytvořeno pomocí technologie .NET 6, což je nejnovější verze běhového prostředí, která bude mít od Microsoftu dlouhodobou podporu. Vývojáři tím získávají nejaktuálnější nástroje a perspektivu do budoucna, znamená to ovšem také, že:

Jak zajistit zpětnou kompatibilitu projektů

Přestože dokumenty verze 3.0 nelze přímo otevřít v předchozích verzích, je možné vytvořit projektový balíček, který bude obsahovat verze 2.x i 3.x. Pokud se chcete pojistit, před prací s aktuálními projekty v ArcGIS Pro 3.0 si pomocí funkce Uložit jako uložte kopii projektu 2.x jako zálohu a teprve poté jej uložte do verze 3.0. Více se můžete dočíst v článku od Esri.

Kompatibilita doplňků

Doplňky (add-in) pro ArcGIS Pro 3.0 bude nutné přizpůsobit pro .NET 6. Znamená to, že tvůrce doplňku musí dodat novou verzi, která bude v ArcGIS Pro 3.0 fungovat. Pokud při práci v ArcGIS Pro doplňky používáte, doporučujeme přejít na ArcGIS Pro 3.0 až ve chvíli, kdy budete mít zajištěny jejich nové verze.

Toto se týká také doplňků VFR ImportISKN Import, které na finální verzi právě testujeme a jejich verze pro ArcGIS Pro 3.0 budou k dispozici během několika týdnů.

Česká lokalizace

Česká lokalizace ArcGIS Pro 3.0 zatím není dostupná. Pokud používáte češtinu a hodláte nyní přejít na ArcGIS Pro v angličtině, doporučujeme nejprve v prostředí Windows odinstalovat aplikaci ArcGIS Pro – jazyková sada pro češtinu, aby nevznikaly problémy při automatických aktualizacích z prostředí ArcGIS Pro. O dostupnosti české lokalizace vás budeme na našich stránkách informovat.

Prozkoumejte novinky

A nyní se podívejme na to, co v ArcGIS Pro 3.0 nalezneme nového. K novinkám, kterých si všimneme hned při prvním spuštění, patří nová úvodní obrazovka. Ta obsahuje odkazy na užitečné stránky (například kompletní soupis novinek) a na záložce Learn poskytuje seznam užitečných tutoriálů jak s ArcGIS Pro pracovat, a to nejen pro nové uživatele. Při otevírání projektu pak máme praktickou možnost vyhledávat v nedávno otevřených projektech.

Šikovné informace v geoprocessingových nástrojích

Při práci s geoprocessingovými nástroji jistě uvítáte zobrazení odhadu spotřeby kreditů u vybraných nástrojů z ArcGIS Online. Budete tak mít pod kontrolou spotřebu třeba při používání služby World Geocoding Service.

U geoprocessingových nástrojů se také zobrazí informační řádka, kde zjistíte, zda je na vstupní vrstvy aplikován výběr nebo jiný filtr a kolik záznamů bude zpracováno. Některé nástroje si také budou pamatovat parametry, se kterými byly naposledy spuštěné.

Mapy v reportech

Jaké další nové možnosti v ArcGIS Pro ještě čekají? Například vkládání map do reportů. Mapy jsou podle umístění v rámci reportu buď statické (hlavička, č. 1) nebo dynamické (záhlaví skupin 2, jednotlivé položky 3).

Předvolby exportu

Svá oblíbená nastavení exportů si můžete uložit do předvoleb – nebo použijte některou z již připravených konfigurací.

Simulátor poruch barevného vidění

Simulátor poruch barevného vidění si můžete zapnout na kartě View a zkontrolovat si tak vámi zvolené barevné schéma. Informační proužek vás upozorní že sledujete mapu ve speciálním režimu, takže se nestane, že byste simulátor zapomněli později vypnout.

Data Engineering

V okně Data Engineering je nyní snazší vypočítat hodnoty pro všechna pole najednou, přibyly nové nástroje, statistické ukazatele a funkce.

Mezi další vylepšení patří ukládání webové scény i s jejím ID, podpora časových dat v samostatných tabulkách, optimalizace ukládání obrázků v layoutech, možnost promazat zobrazovací cache po každém zavření aplikace a spousta drobných vylepšení kontextových nabídek, které vám usnadní práci se soubory (velikost souborů, přechod do složky Windows přímo z ArcGIS Pro a další).

Pokud si nebudete vědět rady nebo vám migrace na ArcGIS Pro 3.0 nebude z jakéhokoli důvodu fungovat, neváhejte se obrátit na naší technickou podporu.

Pokud je ArcGIS Pro licencováno s využitím licencí concurrent use, nezapomeňte nejprve aktualizovat ArcGIS License Manager na verzi 2022.0, kterou lze stáhnout z webu My Esri.

Vychází ArcGIS Pro 3.0

24.6.2022 9:05  

Dnes vyšla nová verze ArcGIS Pro 3.0. Pojďme se společně podívat, co nového nás čeká, a na co nesmíme při aktualizaci zapomenout.

Při spuštění aplikace ArcGIS Pro se vám od dnešního rána může zobrazit odkaz ke stažení nové verze 3.0 (záleží na tom, jakou lokalizaci používáte) nebo si instalační soubory můžete stáhnout z webu My Esri na záložce Moje organizace – Stahování. Před samotnou instalací si však prosím přečtěte následující informace.

ArcGIS Pro používá .NET 6

ArcGIS Pro 3.0 je vytvořeno pomocí technologie .NET 6, což je nejnovější verze běhového prostředí, která bude mít od Microsoftu dlouhodobou podporu. Vývojáři tím získávají nejaktuálnější nástroje a perspektivu do budoucna, znamená to ovšem také, že:

Jak zajistit zpětnou kompatibilitu projektů

Přestože dokumenty verze 3.0 nelze přímo otevřít v předchozích verzích, je možné vytvořit projektový balíček, který bude obsahovat verze 2.x i 3.x. Pokud se chcete pojistit, před prací s aktuálními projekty v ArcGIS Pro 3.0 si pomocí funkce Uložit jako uložte kopii projektu 2.x jako zálohu a teprve poté jej uložte do verze 3.0. Více se můžete dočíst v článku od Esri.

Kompatibilita doplňků

Doplňky (add-in) pro ArcGIS Pro 3.0 bude nutné přizpůsobit pro .NET 6. Znamená to, že tvůrce doplňku musí dodat novou verzi, která bude v ArcGIS Pro 3.0 fungovat. Pokud při práci v ArcGIS Pro doplňky používáte, doporučujeme přejít na ArcGIS Pro 3.0 až ve chvíli, kdy budete mít zajištěny jejich nové verze.

Toto se týká také doplňků VFR ImportISKN Import, které na finální verzi právě testujeme a jejich verze pro ArcGIS Pro 3.0 budou k dispozici během několika týdnů.

Česká lokalizace

Česká lokalizace ArcGIS Pro 3.0 zatím není dostupná. Pokud používáte češtinu a hodláte nyní přejít na ArcGIS Pro v angličtině, doporučujeme nejprve v prostředí Windows odinstalovat aplikaci ArcGIS Pro – jazyková sada pro češtinu, aby nevznikaly problémy při automatických aktualizacích z prostředí ArcGIS Pro. O dostupnosti české lokalizace vás budeme na našich stránkách informovat.

Prozkoumejte novinky

A nyní se podívejme na to, co v ArcGIS Pro 3.0 nalezneme nového. K novinkám, kterých si všimneme hned při prvním spuštění, patří nová úvodní obrazovka. Ta obsahuje odkazy na užitečné stránky (například kompletní soupis novinek) a na záložce Learn poskytuje seznam užitečných tutoriálů jak s ArcGIS Pro pracovat, a to nejen pro nové uživatele. Při otevírání projektu pak máme praktickou možnost vyhledávat v nedávno otevřených projektech.

Šikovné informace v geoprocessingových nástrojích

Při práci s geoprocessingovými nástroji jistě uvítáte zobrazení odhadu spotřeby kreditů u vybraných nástrojů z ArcGIS Online. Budete tak mít pod kontrolou spotřebu třeba při používání služby World Geocoding Service.

U geoprocessingových nástrojů se také zobrazí informační řádka, kde zjistíte, zda je na vstupní vrstvy aplikován výběr nebo jiný filtr a kolik záznamů bude zpracováno. Některé nástroje si také budou pamatovat parametry, se kterými byly naposledy spuštěné.

Mapy v reportech

Jaké další nové možnosti v ArcGIS Pro ještě čekají? Například vkládání map do reportů. Mapy jsou podle umístění v rámci reportu buď statické (hlavička, č. 1) nebo dynamické (záhlaví skupin 2, jednotlivé položky 3).

Předvolby exportu

Svá oblíbená nastavení exportů si můžete uložit do předvoleb – nebo použijte některou z již připravených konfigurací.

Simulátor poruch barevného vidění

Simulátor poruch barevného vidění si můžete zapnout na kartě View a zkontrolovat si tak vámi zvolené barevné schéma. Informační proužek vás upozorní že sledujete mapu ve speciálním režimu, takže se nestane, že byste simulátor zapomněli později vypnout.

Data Engineering

V okně Data Engineering je nyní snazší vypočítat hodnoty pro všechna pole najednou, přibyly nové nástroje, statistické ukazatele a funkce.

Mezi další vylepšení patří ukládání webové scény i s jejím ID, podpora časových dat v samostatných tabulkách, optimalizace ukládání obrázků v layoutech, možnost promazat zobrazovací cache po každém zavření aplikace a spousta drobných vylepšení kontextových nabídek, které vám usnadní práci se soubory (velikost souborů, přechod do složky Windows přímo z ArcGIS Pro a další).

Pokud si nebudete vědět rady nebo vám migrace na ArcGIS Pro 3.0 nebude z jakéhokoli důvodu fungovat, neváhejte se obrátit na naši technickou podporu.

Pokud je ArcGIS Pro licencováno s využitím licencí concurrent use, nezapomeňte nejprve aktualizovat ArcGIS License Manager na verzi 2022.0, kterou lze stáhnout z webu My Esri.

ArcRevue 1/2022 je ke stažení

22.6.2022 12:42  

Nejnovější číslo časopisu ArcRevue si můžete prohlédnout ve formátu PDF. Pojďte si přečíst články o projektech, jako je Atlas rozvoje venkova, Atlas Moravskoslezského kraje, Datový portál Královéhradeckého kraje nebo Informační systém „Přejímka Externích Zákresů“. Dozvíte se také, jak na data katastru a RÚIAN nebo jaké jsou novinky v oblasti zpracování rastrových dat.

Celý časopis ArcRevue si můžete stáhnout kliknutím na obrázek nebo si na stránce časopisu vyberte konkrétní článek.

ArcČR® 4.1

15.6.2022 13:27  

Vydali jsme novou verzi geodatabáze ArcČR. Aktualizovali jsme v ní data administrativního členění podle RÚIAN a doplnili jsme vybraná data ze Sčítání lidu, domů a bytů:

 • počet obyvatel (mužů, žen, 0–14, 45–64, nad 65 let, průměrný věk),
 • rodinný stav (registrovaná partnerství, manželství, rozvody),
 • stupně vzdělání,
 • národnostní složení,
 • náboženská víra,
 • vlastnictví domů a historie výstavby domů.

Nová geodatabáze ArcTRN

Vedle toho si můžete stáhnout i geodatabázi ArcTRN, ve které naleznete několik typů dat specifických právě pro geodatabázi. Využili jsme pro to ukázková data, která ČÚZK poskytuje na svém geoportálu. Tato data jsme zpracovali v ArcGIS Pro, uložili do geodatabáze ArcTRN a vytvořili jsme několik mapových souborů, jejichž prostřednictvím si data můžete prohlédnout. K tomu jsme připravili i podrobný návod, ve kterém je krok za krokem popsán celý proces zpracování dat od jejich stažení po konkrétní finální produkt.

V ArcTRN tak naleznete data:

 • topologie (parcel),
 • datovou sadu terén,
 • budovy jako 3D prvky,
 • mozaikovou datovou sadu.

Více informací naleznete na stránce ArcČR 4.1.

Vyhlášení cen Mapa roku 2021

10.6.2022 12:30  

Ve čtvrtek 9. června Česká kartografická společnost vyhlásila vítěze soutěže Mapa roku 2021. Ocenění se udílela v pěti různých kategoriích a my jsme moc rádi, že s celou řadou nominovaných a vítězných prací pomáhal i ArcGIS.

V těchto kategoriích cenu Mapa roku 2021 získali:

 • Atlasy, soubory a edice map: Atlas Moravskoslezského kraje: lidé, podnikání, prostředí (Moravskoslezský kraj a Urban Planner, spol. s. r. o.)
 • Samostatná kartografická díla:Obyvatelstvo Česka: Věková struktura v období 1995-2019 (Univerzita Palackého v Olomouci)
 • Kartografická díla pro školy a vzdělávání: Česko – reliéfní mapa (Kartografie PRAHA a. s.)
 • Digitální kartografické produkty a aplikace na internetu: Dantovo peklo jako ArcGIS Story Map (Josef Münzberger, České vysoké učení technické v Praze)
 • Studentské kartografické práce: Atlas přírodních charakteristik Olomouckého kraje (Ondřej Biemann, Univerzita Palackého v Olomouci)

Gratulujeme všem vítězům i nominovaným a budeme se těšit na další kartografické počiny.

Nové termíny školení pro další pololetí

2.6.2022 10:00  

První polovina roku 2022 je téměř za námi, a proto je ideální čas na plánování té následující. Připravili jsme pro vás nové termíny školení, které by vám neměly uniknout.

V naší nabídce najdete kurzy pro začátečníky (Úvod do GIS, Začínáme s ArcGIS Dashboards) i pro celou organizaci – například ArcGIS Enterprise: nasazení a konfigurace nebo Sběr dat a práce v terénu pomocí ArcGIS. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzem Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro.

Kompletní přehled všech kurzů a jejich termínů najdete na našich stránkách.

Pokud máte k obsahu nebo formě školení nějaký dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

Neváhejte a přihlaste se na Konferenci GIS Esri v ČR 2022

30.5.2022 13:00  

Dnes byla zahájena registrace na Konferenci GIS Esri v ČR 2022, která se uskuteční 1. a 2. listopadu v pražském Cubex Centru. Můžete se přihlásit k prezenční účasti nebo k digitálnímu přístupu.

Již nyní se můžete těšit na:

 • přednášky o aktuálních a inspirativních projektech,
 • představení technologických novinek,
 • workshopy,
 • uživatelské přednášky z nejrůznějších oblastí a oborů.

Pokud máte zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly někomu zjednodušit práci či poskytnout inspiraci, neváhejte a pošlete nám svůj abstrakt ještě před prázdninami – přednášku je totiž možné přihlásit do 30. 6. 2022.

Více informací a přihlášku naleznete na konferenční stránce.

Konference GIS Esri v ČR 2022 se uskuteční v Cubex Centru

4.5.2022 13:00  

Po třech letech můžeme s radostí oznámit, že Konferenci GIS Esri v ČR 2022 plánujeme uspořádat opět prezenčně. Akce se uskuteční 1. a 2. listopadu a registrace bude oficiálně zahájena 30. května. Dojde ale ke změně místa konání – z pražského Kongresového centra se kvůli předsednictví ČR v Radě EU přesuneme do prostorů Cubex Centra. Registrace na akci je možná ve dvou úrovních – vybírat můžete mezi osobní účastí, nebo digitálním přístupem k veškerému konferenčnímu obsahu.

Program konference

Jako vždy pro vás připravujeme zajímavá vystoupení hlavních řečníků a sekce věnované veřejné správě, inženýrským sítím a novinkám v technologiích. Můžete se také těšit na workshopy a samozřejmě také na uživatelské přednášky nebo výstavu map a aplikací.

Uživatelské prezentace

Je pro nás důležité ukázat světu vaši práci. Pokud tedy máte nějaký zajímavý projekt, dejte nám o něm určitě vědět a my s ním budeme při přípravě programu počítat. Přihlásit nám takto můžete přednášku, mapové výstupy nebo svoji online aplikaci.

Aktuální informace o programu a organizaci letošní konference pro vás jsou dostupné na webové stránce akce.

Nástroj pro bezpečnost ArcGIS Enterprise

21.4.2022 13:47  

Sledovat vydávání patchů pro ArcGIS Enterprise, reagujících na nejrůznější bezpečnostní hrozby (jako nedávná Log4j, ke které všechny aktuální informace naleznete na stránce ArcGIS and Apache Log4j Vulnerabilities) vám pomůže nástroj patchnotification. Je součástí standardní instalace ArcGIS Enterprise a vedle e-mailových notifikací a nových oznámení na stránce Patches and Service Packs je další metodou, jak zajistit, aby váš systém byl zabezpečený.

Na stránkách Esri si můžete přečíst podrobný návod, jak nástroj patchnotification používat.

Vychází nová verze nástroje ISKN Import 2.8.4

12.4.2022 13:00  

Ve čtvrtek 14. dubna vychází nová verze 6.0 výměnného formátu katastru (VFK) ČÚZK s kódováním UTF-8 a při té příležitosti jsme aktualizovali nástroj ISKN Import, který obsahuje podporu UTF-8 a šablony pro novou verzi. ISKN Import 2.8.4 navíc přináší několik nových funkcí a oprav, které bychom vám rádi představili.

Novinky

 • Šablony pro verzi 6.0.
 • Podpora kódování UTF-8.
 • Možnost obnovy datového modelu, pokud kontrola datového modelu vypíše chybějící položky.
 • Možnost zašifrovat hesla v konfiguračním souboru pomocí konzolové aplikace, uložením nebo exportováním nastavení.
 • Možnost zasílání e-mailů o výsledku běhu konzolové aplikace. Nastavení zasílání e-mailů je možné pouze v konfiguračním souboru, jelikož je určené pouze pro konzolovou aplikaci.
 • Parametr WSDPPassword do konfiguračního souboru (možnost uložit a zašifrovat).
 • Možnost importu nastavení z konfiguračního souboru.

Opravy

 • Akce Before a After Import – odstranění atributových indexů a relačních tříd vždy (bez ohledu na typ importovaného souboru).
 • Kontrola verzí VFK oproti datovému modelu při spuštění z konzolové aplikace.

Změny

 • Upravená dokumentace.
 • K výpisu v konzolové aplikaci přidán čas a procento zpracování se nyní zobrazuje na spodním řádku konzole.
 • Ovládání konzolové aplikace zcela přepracováno (více v dokumentaci).
 • Odstranění parametru „předpona úplných názvů tabulek“ – prefix.

Více informací o celé sadě nástrojů ISKN Import i o verzi ISKN Free naleznete na samostatné stránce.

Novinky v ArcGIS Online

5.4.2022 13:20  

Koncem minulého měsíce vyšla nová verze ArcGIS Online. Připravili jsem si pro vás výběr našich nejoblíbenějších novinek, které stojí za vaši pozornost. Nejvíce vylepšení pravděpodobně naleznete v Map Vieweru.

Seskupování vrstev

Možnost uspořádání vrstev do skupin je uživatelsky velmi oblíbená. Nyní již můžete stejně jako v původním Map Vieweru vytvářet skupiny vrstev podle vašich potřeb.

Změna souřadnicového systému

Jednou z dalších novinek, kterou byste si neměli nechat ujít, je možnost pracovat s mapou v souřadnicovém systému S-JTSK. Tak jako v Map Viewer Classic, i nyní se souřadnicový systém webové mapy řídí systémem podkladové mapy.

Kategorizace uživatelů

Také bychom vás chtěli upozornit na novou možnost vytvořit kategorie pro členy vaší organizace. Tato novinka se vám může hodit, zvláště pokud je vaše organizace rozsáhlá a potřebujete zpřehlednit správu všech zúčastněných.

Nový editační widget

V nové verzi ArcGIS Online a jeho Map Vieweru najdete také vylepšený editační widget. Editace v Map Vieweru i v ArcGIS Field Maps nyní podporuje funkci Calculations – tedy výpočty atributů na základě jazyka Arcade.

Vizualizace vektorů toku

A na závěr bychom chtěli vyzdvihnout metodu zobrazení rastrových dat Tok (Flow Renderer). V novém Map Vieweru totiž najdete možnost vizualizace rastrových dat pomocí jejich atributů UV a MagDir (vektorové pole). Pokud tedy disponujete daty, která obsahují i informaci o směru, určitě doporučujeme tento nástroj využít.

Vychází nová verze nástroje VFR Import

16.3.2022 9:25  

Nástrojová sada VFR Import obsahuje čtyři nástroje, pomocí kterých je možné data pro vybraná území nejen stáhnout, ale také provést jejich aktualizaci a připravit je pro prohledávání. Součástí instalačního balíčku je také konzolová aplikace, která umožňuje spouštět jednotlivé nástroje bez nutnosti přímého spuštění ArcGIS Pro.

Tento týden jsme vydali novou verzi nástroje VFR Import 2.8.2 určenou pro ArcGIS Pro 2.8 a vyšší. Mezi novinky, které v ní naleznete, patří například:

 • Možnost zasílání e-mailů o výsledku běhu konzolové aplikace.
 • Možnost zašifrovat hesla v konfiguračním souboru pomocí konzolové aplikace nebo uložením/exportováním nastavení do souboru.
 • Možnost importu nastavení z konfiguračního souboru.
 • K výpisu v konzolové aplikaci přidán čas. Procenta zpracování se nyní zobrazuje na spodním řádku konzole.
 • Import bodových a liniových prvků s prázdnou geometrií.
 • Opravy zjištěných chyb.

Bezplatnou verzi VFR Import Free, která umožňuje import XML souboru s daty VFR do geodatabáze, si můžete stáhnout na stránce nástroje VFR Import.

Jarní webináře s aplikacemi ArcGIS

3.3.2022 10:00  

Letos jsme pro Vás připravili další sérii webových workshopů, které budou tentokrát zaměřené na nejrůznější zajímavé aplikace systému ArcGIS.

Účast na workshopech je pro registrované účastníky zdarma – je ale potřeba se přihlásit na každý webinář zvlášť. Náplň jednotlivých workshopů naleznete na samostatné stránce, odkud se na ně také můžete rovnou i přihlásit.

Můžete se těšit na následující témata:

 • Snímky do mapy s ArcGIS
  Inka Tesařová, 5. dubna
   
 • Jak udělat mapu hezčí
  Jan Souček, 12. dubna
   
 • Hostované vrstvy prvků
  Matej Vrtich, 26. dubna
   
 • Novinky v aplikaci Map Viewer
  Lucie Patková, 3. května
   
 • ArcGIS Instant Apps
  Vladimír Holubec, 10. května
   
 • ArcGIS StoryMaps
  Radek Kuttelwascher, 17. května

Pojďte se dozvědět víc o Vltavě

23.2.2022 9:30  

Česká televize vysílá dokumentární cyklus Václava Cílka, Jindřicha Soukala a Miroslava Hrdého Vltava, naše řeka. V deseti epizodách se v něm můžete seznámit se zajímavostmi krajiny v okolí Vltavy – cesta vás zavede od Českých Budějovic přes jihočeská blata po místa v sousedství našich největších přehrad. Nám bylo potěšením pro pořad připravit několik animovaných map s využitím podkladů od Zeměměřického úřadu.

Nejnovější díl Ve znamení delfína si můžete pustit dnes na ČT 2 ve 14.30 či se na něj po odvysílání společně s ostatními epizodami podívat v archivu pořadu Vltava, naše řeka.

Končí starý vzhled domovské stránky ArcGIS Online

22.2.2022 8:40  

Od léta 2020 je na ArcGIS Online k dispozici nový editor domovské stránky, který ji umožňuje sestavit z různých funkčních bloků a přizpůsobit její vzhled lépe, než bylo možné ve starší verzi. Nová verze také podporuje responzivní design, takže se přizpůsobuje podle toho, zda je prohlížena na počítači nebo na mobilním telefonu, je přístupnější ke čtečkám obsahu, a navíc do ní není možné vkládat vlastní HTML a CSS kód, což mohlo představovat určité bezpečnostní riziko.

Stará verze domovské stránky tak používá již zastaralé technologie, a proto dne 22. března 2022 budou všechny úvodní stránky, používající starý vzhled, převedeny na nový typ.  

Pokud vaše organizace stále používá starší vzhled, uživatelům s právem editace domovské stránky se objevují upozornění o její zastaralosti a s návrhem na přechod na nový typ. Doporučujeme přechod provést nejpozději do 22. března – konfigurace nové domovské stránky zabere v novém editoru pouze několik minut.

Prostředí pro nastavení nové domovské stránky naleznete v nabídce Organizace – Nastavení – Domovská stránka.

Patch na Log4j pro ArcGIS Enterprise

15.2.2022 14:34  

Na konci roku 2021 zahýbala IT světem zranitelnost, která se týká široce používané knihovny Log4j. Společnost Esri záhy vydala sérii mitigačních skriptů, které zredukovaly nebezpečí zneužití této zranitelnosti v produktech ArcGIS. Nejnovější patche pro Portal for ArcGIS 10.8.1 a 10.9.1 jsou zaměřeny právě na její opravu.

Problematikou zranitelnosti Log4j se zabývá průběžně aktualizovaný blog Esri ArcGIS and Apache Log4j Vulnerabilities, na kterém naleznete podrobné informace o výskytu Log4j v různých produktech Esri.

Odkazy na bezpečnostní patche:

Podrobnější informace o obsahu těchto patchů naleznete ve článku ArcGIS Enterprise Log4j Security Patches Available.

Novinky v ArcGIS Storymaps

2.2.2022 9:44  

V prosinci a v lednu získaly ArcGIS Storymaps několik nových funkcí. Pojďme si je představit.

3D prohlídka mapy

Prohlížení mapy snímek po snímku bylo dosud možné pouze pro 2D mapy. Nyní v bloku prohlídka mapy (Map Tour) můžeme přepnout i do 3D.

Akce v expresních mapách

Pro expresní mapu lze konfigurovat „akci“, která se spouští kliknutím na odkaz nebo na tlačítko. Akce může znamenat například přesun na vybrané místo na mapě – čtenář tak může tedy klikat na odkazy a tlačítka v textové části bočního bloku (Sidecar) a mapa se bude podle jeho aktivity měnit.

Nahrávání PDF do sbírky

Sbírky umožňují sdružovat různý, obvykle tematicky blízký obsah. Od začátku do nich bylo možné vkládat mapové aplikace a odkazy na webové stránky, od podzimu mohou obsahovat i obrázky a videa a od posledních aktualizací podporují také nahrávání PDF souborů.

Překrývání (Swipe) expresních map

Do bloku překrývání (Swipe) je možné vložit dvě expresní mapy. Velmi rychle se tak dá vytvořit porovnání dvou map, které si autor nakreslí přímo v prostředí map s příběhem.

Úprava názvu mapy v legendě bloku překrývání (Swipe)

Užitečná drobnost se týká také legendy v bloku překrývání (Swipe). Název mapy nad příslušnou legendou lze nyní editovat a přizpůsobit jej tak velikosti okénka, ve kterém se legenda nachází.

Vylepšené formátování textu

Engine pro formátování textu byl přepracován. Některé úpravy jsou proto rychlejší, pohyb kurzoru mezi bloky je pohodlnější a k dispozici jsou i nové formátovací příkazy, jako je například horní a dolní index, dvouúrovňové seznamy, lepší rozeznávání hypertextových odkazů a podpora oblíbených formátovacích zkratek: ctrl+b pro tučné, ctrl+i pro kurzivu, ctrl+enter pro nový řádek a další.

Pro rychlejší formátování je také možné využít zkratku pro nastavení stylu odstavce. Pokud na samý začátek bloku napíšeme následující symbol, změní se formát bloku na:

 • Záhlaví: #
 • Dílčí záhlaví: ##
 • Citace: >
 • Velký odstavec: %
 • Seznam: 1., *, nebo -

Co nového najdete v ArcGIS Field Maps, ArcGIS QuickCapture a ArcGIS Survey123?

18.1.2022 13:00  

Využíváte mobilní aplikace do terénu od Esri? Pokud ano, máme pro vás řadu nových funkcí ArcGIS Field Maps, ArcGIS QuickCapture a ArcGIS Survey123. Kromě novinek, které si už nyní můžete vyzkoušet, se v tomto článku dočtete i o připravovaných aktualizacích, na které se můžete těšit.

ArcGIS Field Maps

Aplikace ArcGIS Field Maps s novým rokem nahradila aplikace ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker, o čemž jste se mohli dočíst v naší dřívější aktualitě. Pokud se chcete s touto všestrannou mobilní aplikací seznámit, určitě nepřehlédněte náš workshop, kde se dozvíte, jak vám ArcGIS Field Maps může usnadnit práci. A protože se tato aplikace neustále vyvíjí, vybrali jsme pro vás několik novinek, které by vám v rámci posledních aktualizací neměly uniknout.

 • Prohlížení map – vylepšené měření vzdálenosti, vyhledávání majetku pomocí skenu čárového kódu (pro Android), zlepšení práce se zabezpečenými vrstvami (Android), podpora tmavého režimu (Android).
 • Sběr dat – rychlý přístup k nedávno použitým šablonám, připojení více fotografií, videí a souborů (pro Android), pořizování a přehrávání zvukových záznamů (Android), stahování gridových transformací z ArcGIS Online.
 • Tvorba formulářů – ve webové aplikaci se zjednodušilo prostředí pro tvorbu podmínek viditelnosti (už není třeba znát jazyk Arcade), autorizace formulářů je nyní k dispozici v Map Vieweru.
 • Práce offline – nové funkce pro optimalizaci používání Field Map ze vzdálených míst, včetně možnosti konfigurovat nastavení offline map, způsob odesílání dat do dalších zařízení a spravování map.

 

ArcGIS QuickCapture

Aplikace ArcGIS QuickCapture se používá stejně jednoduše jako fotoaparát v telefonu, přitom ale jejím prostřednictvím sbíráte prostorová data pro systém ArcGIS včetně atributů. Nedávno vyšla nová verze ArcGIS QuickCapture 1.12, která přináší další zlepšení.

 • Nové ikony na výběr.
 • Sledování polohy – s přejímáním některých funkcí aplikace ArcGIS Tracker přibyla možnost sledování polohy všech projektů i v ArcGIS QuickCapture.

 

ArcGIS Survey123

Výhodou mobilní aplikace ArcGIS Survey123 je uživatelská přívětivost – je založená na formulářích, a tak není třeba mít předchozí zkušenosti s GIS. Na přelomu měsíce nás čeká verze 3.14, která přináší několik změn.

 • Více možností výchozího nastavení map.
 • Nahrávání větších souborů.
 • Rychlejší a efektivnější provádění výpočtů.

 

 

VFR Import pro ArcGIS Pro

13.1.2022 9:35  

Nástroje pro zpracování dat VFR nyní můžete používat i v ArcGIS Pro. Nástrojová sada VFR Import obsahuje čtyři nástroje, pomocí kterých je možné data pro vybraná území nejen stáhnout, ale také provést jejich aktualizaci a připravit je pro prohledávání.

 • Nástroj VFR Import je určen pro převod XML souboru s daty VFR do geodatabáze.
 • VFR Update slouží k aktualizaci geodatabáze prostřednictvím změnového souboru.
 • VFR Batch Import dokáže importovat více stavových souborů najednou, přičemž si vhodné soubory ze stránek ČÚZK dokáže sám stáhnout.
 • VFR Batch Update zkontroluje poslední aktualizaci dat v geodatabázi a začne stahovat a zpracovávat všechny změnové soubory, které najde mezi datem poslední aktualizace a zadaným datem.

Součástí instalačního balíčku je také konzolová aplikace, která umožňuje spouštět jednotlivé nástroje bez nutnosti přímého spuštění ArcGIS Pro.

Více informací o této sadě nástrojů naleznete na stránce VFR Import.

Záznam Konference GIS Esri v ČR 2021 je nyní dostupný pro všechny

11.1.2022 13:00  

Loňský ročník Konference GIS Esri v ČR se již podruhé ve své historii uskutečnil ve virtuálním prostředí. Živé vysílání trvalo celkem 13 hodin, v rámci tematických sekcí a přednášek uživatelů vystoupilo 30 řečníků a v součtu bylo na konferenci přihlášených 1 150 účastníků.

Nyní si můžete záznam celé konference přehrát na našem YouTube kanálu. Najdete tam zahájení konference, diskusi k 30 letům GIS Esri v ČR, záznam technologického bloku, přednášky ze sekcí věnovaných veřejné správě nebo správě inženýrských sítí, všechny uživatelské přednáškyužitečné workshopy.

 

 

Nebojte se výzev nového roku a vzdělávejte se

4.1.2022 13:45  

Pokud byste přeci jen chtěli dát nějakému novoročnímu předsevzetí šanci, máme pro vás několik tipů, jak si zlepšit své znalosti a dovednosti v oblasti GIS.

 

Školení ARCDATA

Na našem webu naleznete aktuální přehled školení s termíny na první pololetí roku 2022. V letošní nabídce je celkem 19 témat, mezi kterými nechybí oblíbené stálice jako je Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro, ale ani zbrusu nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards.

Online kurzy od Esri

Svůj vzdělávací program si můžete doplnit i o školení z rozsáhlé kolekce e-learningových kurzů od Esri, které jsou pro uživatelé s platnou maintenance dostupné zdarma. Pokud si nejste jisti, zda máte na bezplatný přístup ke kurzům Esri nárok, neváhejte nás kontaktovat a my vám rádi pomůžeme.

Kurzy otevřené všem

Další možností jsou bezplatné kurzy typu Massive Open Online Courses (MOOC), kde si na své přijdou začátečníci i pokročilí. Po dobu studia zde získáte přístup k potřebnému softwaru, testovacím datům, výukovým videím, a navíc máte i možnost diskutovat s ostatními studenty a lektory.

 

PF 2022

22.12.2021 8:30  

Přejeme Vám i všem Vašim blízkým klidné prožití vánočních svátků, úspěšný nový rok a hodně štěstí a zdraví.

 

Končí aplikace ArcGIS Collector, Tracker a Explorer

15.12.2021 10:00  

Připomínáme, že s koncem roku 2021 končí i podpora aplikací ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker (pro iOS i Android). Definitivně je tedy nahradí mobilní aplikace ArcGIS Field Maps, kde najdete všechny funkce končících aplikací na jednom místě.

Co to pro uživatele znamená?

 • Pro tyto produkty již nebude poskytována technická podpora.
 • Nebudou vydávány žádné aktualizace ani opravy chyb.
 • Dokumentace zůstane dostupná, ale nebude aktualizovaná.
 • Aby uživatelé využívali především všeobecně dostupné produkty, budou vyzváni k aktualizaci svých aplikací.

Přechod do aplikace ArcGIS Field Maps má mnoho výhod a nemusíte se ho obávat. Není potřeba měnit uživatelské licence ani není třeba učit se novým postupům. Aplikace je v provozu déle než rok a více se o ní můžete dozvědět v článku na našem blogu nebo ze záznamu workshopu, který proběhl v rámci letošní Konference GIS Esri v ČR a který jsme při této příležitosti uvolnili k volnému zhlédnutí.

 

 

Nová verze ArcGIS Online

13.12.2021 15:37  

Očekávaná prosincová aktualizace ArcGIS Online je tady a přináší celou řadu vylepšení. Rádi bychom vám proto představili několik vybraných novinek, které stojí za povšimnutí, a především i za vyzkoušení.

Map Viewer

Efekty

V nové verzi Map Vieweru můžete pomocí nejrůznějších efektů vylepšit své mapy pomocí kreativních vizualizací. Pro zvýraznění bodových prvků můžete například použít efekt Bloom (Neon) nebo nechat vyniknout popisky v mapě použitím efektu Stín. Efekty lze aplikovat na podkladové mapy i ostatní vrstvy a lze je kombinovat s dalšími nastaveními. V této aktualizaci vás potěší, že nyní můžete pomocí filtrů aplikovat efekty pouze na konkrétní prvky ve vrstvě – například na obrázku níže jsou některé prvky zvýrazněny efektem Stín, zatímco ostatní jsou potlačeny a rozostřeny.

Atributové tabulky

V atributových tabulkách jednotlivých vrstev můžete nyní vybrat určité prvky a přiblížit se na rozsah mapy tak, abyste je všechny viděli.

Vyskakovací okna

Ve vyskakovacích oknech lze nyní zobrazovat a upravovat kód HTML, což výrazně posouvá možnosti zobrazení atributů a dalších informací. Tato aktualizace zároveň umožňuje do vyskakovacího okna vložit objekt typu Arcade a následně pomocí Arcade skriptu vrátit cokoliv, co se má v okně zobrazit, a to i včetně HTML kódu.

Práce s GeoJSON

Díky této aktualizaci ArcGIS Online můžete do Map Vieweru přidávat vrstvy ve formátu GeoJSON prostřednictvím jejich adresy URL. (GeoJSON je otevřený standardní formát pro výměnu geoprostorových dat založený na JavaScript Object Notation (JSON), který reprezentuje jednoduché geografické prvky a jejich neprostorové atributy. Používá referenční souřadnicový systém WGS 1984 a často je využíván při sdílení otevřených dat.)

 

Scene Viewer

Tvorba aplikací přímo ze Scene Vieweru

V rozhraní nového 3D Scene Vieweru můžete své 3D scény přímo začlenit do aplikací typu Instant Apps, Experience Builder nebo do Map s příběhem.

ArcGIS Instant Apps

ArcGIS Instant Apps jsou nejnovější generací snadno konfigurovatelných aplikací. Oproti beta verzi, která byla publikována v září tohoto roku, naleznete v této aktualizaci mnoho novinek – nyní můžete například animovat data pomocí časové osy, využít v mapě různé typy grafů nebo můžete přidat nástroj pro vyhledávání.

 

Zranitelnost knihovny Log4j a produkty Esri

13.12.2021 12:04  

Nově objevená zranitelnost široce používané javascriptové knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/

Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.

Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.

Zranitelnost knihovny Log4j a produkty Esri

13.12.2021 12:04  

Nově objevená zranitelnost široce používané knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/

Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.

Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.

Zranitelnost knihovny Log4j a produkty Esri

13.12.2021 12:04  

Aktualizováno: 16. 12. 2021

Nově objevená zranitelnost široce používané knihovny Log4j může ovlivnit některé instalace ArcGIS Enterprise. Důležité informace si můžete přečíst na průběžně aktualizovaném blogu Esri: https://www.esri.com/arcgis-blog/products/arcgis-enterprise/administration/arcgis-software-and-cve-2021-44228-aka-log4shell-aka-logjam/, kde mimo jiné naleznete i mitigační skripty, jejichž nasazení Esri doporučuje.

Služby na ArcGIS Online byly zabezpečeny dostupnými opravami a jejich funkčnost je průběžně testována.

Veškeré informace o bezpečnosti produktů ArcGIS naleznete na stránce https://trust.arcgis.com.

Termíny školení pro rok 2022

7.12.2021 10:00  

Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.

Pojďte si prohlédnout přehled všech školení během prvního pololetí příštího roku.

Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

 

Termíny školení pro rok 2022

7.12.2021 10:00  

Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.

Pojďte si prohlédnout přehled všech školení.

Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

 

Termíny školení pro rok 2022

7.12.2021 10:00  

Můžete se těšit na nové kurzy jako například Začínáme s ArcGIS Dashboards nebo Sdílení geografického obsahu prostřednictvím ArcGIS Enterprise. Také ale nepropásněte důležitý přechod na ArcGIS Pro s kurzy Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy.

Pojďte si prohlédnout přehled všech školení prvního pololetí příštího roku.

Pokud máte k obsahu nebo formě školení; nějaký dotaz, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

 

Jak rozšířit dosah vašeho GIS: Rady a osvědčené postupy pro ArcGIS Online

2.12.2021 11:18  

E-knihu Jak rozšířit dosah vašeho GIS: Rady a osvědčené postupy pro ArcGIS Online vydala společnost Esri Press v roce 2021 jako průvodce pro správce organizace na ArcGIS Online. Shrnuje návody a postupy pro správu organizace, její nastavení a obsahuje také tipy, na co se zaměřit, aby byl váš portál oblíbenou stránkou nejen mezi vašimi kolegy, ale také mezi veřejností.

Knihu jsme lokalizovali do češtiny a vy si ji zde můžete stáhnout ve formátu PDF.

Vychází nová verze nástroje ISKN Import

1.12.2021 10:19  

Nástroj ISKN Import pro aplikaci ArcGIS Pro slouží ke zpracování dat výměnného formátu katastru (VFK) ČÚZK pro použití v geodatabázi Esri. Nová verze ISKN Import 2.8.3 přináší několik nových funkcí a opravy chyb.

Novinky:

 • Při importu pomocí konzole je možné importovat všechny VFK soubory z adresáře.
 • Výpis a uložení shrnutí při importu z konzole.
 • Šablona verze VFK 5.6.
 • Akce BeforeAfter Import, které odstraňují (nebo vytvářejí) atributové indexy a relační třídy, což zrychluje import více souborů najednou.
 • Automatické otevření Nahlížení do KN při označení definičního bodu nemovitosti v mapě, ke kterému lokálně chybí popisné informace (ISKN View).
 • Úprava názvů domén a číselníků (přidán prefix ISKN_), názvy relačních tříd začínají na "R_".
 • Vytváření datového modelu je značně zrychleno.

Opraveno:

 • Načítání tabulek a tříd prvků ze šablony a konfigurace.
 • Vazba na tabulku KRAJE je nyní na NKRAJE (ISKN View).
 • Parsování datumů ze souborů při běhu na operačním systému, který není v češtině.
 • Adresa prokliknutí do KN pro budovu (ISKN View).

Zdarma si můžete stáhnout verzi ISKN Import Free, která umožňuje základní operace s daty dostupnými v rámci souboru VFK.

Používáte-li ještě ISKN Studio pro ArcMap, můžete si také stáhnout novou šablonu VFK 5.6 pro ISKN Studio.

Více informací o celé sadě nástrojů ISKN Import i o verzi ISKN Free naleznete na samostatné stránce.

 

Úspěch uživatelů ArcGIS v soutěži Egovernment The Best 2021

29.11.2021 9:52  

Magazín Egovernment každoročně pořádá soutěž Egovernment The Best, ve které jsou oceňovány nejzajímavější projekty veřejné správy. Letos se na předních místech v kategorii krajů umístily hned dva projekty založené na technologiích Esri.

1. místo v kategorii krajů: Datový portál Královéhradeckého kraje a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje

Cílem datového portálu Data KHK na adrese https://www.datakhk.cz bylo vytvořit centrální informační místo pro veřejnost a zároveň nabídnout veřejnosti otevřená data kraje na vysoce profesionální úrovni.

V současné době je v datovém katalogu 55 sad otevřených dat a přes 300 statistických ukazatelů v grafech. Zároveň je tento web rozcestníkem pro 16 webových portálů a 29 mapových aplikací kraje (většina z nich byla vytvořena pomocí produktů využívajících technologii ArcGIS), umístěno je zde 35 analýz, koncepcí a publikací z Královéhradeckého kraje. Je také rozcestníkem pro strategické a koncepční dokumenty kraje a je zde umístěno 30 datových karet ke zprávě o stavu kraje za rok 2020.

Datový portál Královéhradeckého kraje Data KHK je založen na technologii ArcGIS Hub a byl vytvořen pracovníky Odboru analýz a podpory řízení krajského úřadu a Centra investic, rozvoje a inovací, příspěvkové organizace kraje.

2. místo v kategorii krajů: Portál územního plánování Kraje Vysočina

Portál územního plánování Kraje Vysočina byl spuštěn na jaře tohoto roku a vy jste se s ním mohli seznámit již v přednášce na naší konferenci či v článku Kraj Vysočina spustil Portál územního plánování v časopisu ArcRevue. Cílem tvůrců bylo sjednotit dostupná data územně plánovacích podkladů a územně plánovacích dokumentací, ať již jde o územní plány jednotlivých obcí, zásady územního rozvoje, regulační plány, územní studie a územně analytické podklady. Dále také na jednom místě zpřístupnit data všem potenciálním uživatelům a zprostředkovat informace srozumitelným a uživatelsky přívětivým způsobem formou mapového atlasu.

Portál územního plánování Kraje Vysočina naleznete na adrese https://pupo.kr-vysocina.cz/

Autorům oceněných projektů srdečně gratulujeme a velmi nás těší, že pomocí technologie Esri vytvářejí takto úspěšné a užitečné projekty.

ArcGIS Pro 2.9

12.11.2021 16:36  

Na stránkách My Esri si v sekci Moje organizace – Stahování můžete stáhnout nejnovější verzi desktopové aplikace ArcGIS Pro 2.9. Jaké jsou ty nejzajímavější novinky?

 

Podpora cloudových úložišť

Můžete se připojit do služeb Amazon Redshift, Google BigQuery a Snowflake, vytvořit nad jejich daty query layer a nastavit agregaci dat do buněk, aby se s nimi dalo lépe pracovat.

 

Znalostní graf (Knowledge Graph)

S ArcGIS Enterprise 10.9.1 je v ArcGIS Pro možná vytvářet znalostní grafy – propojení jednotlivých prvků na základě jejich vzájemných vztahů.

 

Dynamické shlukování

Při zobrazení dat v mapovém okně můžeme použít nástroje pro dynamické shlukování blízkých prvků. Symbol pro shluky, formát a styl popisku i obsah vyskakovacího okna se dají v nastavení vrstvy upravit.

 

Animované symboly

V mapě a scéně můžeme používat animované symboly. Pro začátek se dají využít symboly ze stylů 2D Animated3D Animated.

 

Karta pro Lineární referencování

Pokud se v projektu nachází vrstva nastavená pro lineární referencování (čili pokud může vrstva obsahovat i hodnoty m), uživatelé mají k dispozici novou kartu s nástroji, které se při práci s těmito vrstvami nejčastěji používají.

 

Nástroj PDF do TIFF

Pro konverzi souboru ve formátu PDF do rastru GeoTIFF slouží nový geoprocessingový nástrojPDF To TIFF.

 

Presence-only Prediction

Nástroj Presence-only Prediction (MaxEnt) slouží k odhadu výskytu jevu v závislosti na okolních faktorech. Vychází ze známých míst výskytu a na základě jejich charakteristiky vytipuje místa, kde by bylo možné zkoumaný jev (například výskyt živočišného druhu) nalézt.

 

Mnoho dalších menších vylepšení

Mezi další vylepšení patří například nastavení oblíbených geoprocessingových nástrojů, které jsou pak k dispozici napříč všemi vašimi projekty, řádek s odhadem spotřebovaných kreditů v rozhraní některých nástrojů, export statistik z okna Data Engineering do tabulky a možnost přetáhnout pole z tohoto okna přímo do parametrů geoprocessingového nástroje. Ve vlastnostech geodatabáze je nyní záložka Manage, která umožňuje nastavení některé funkcionality. Při editace se pak hodí funkce Link cursor, která zobrazuje polohu kurzoru ve všech propojených mapových oknech.

Úplný přehled novinek naleznete v článku What's new in ArcGIS Pro 2.9 a o novinkách si také můžete prohlédnout video na YouTube:

ArcRevue 2/2021

8.11.2021 12:04  

Aktuální číslo ArcRevue jsme právě publikovali v elektronické podobě. Můžete si v něm přečíst například o nových vojenských topografických mapách, přechodu ze staré technologie ArcMap v Severočeských dolech, způsobech, jak nasadit GIS do terénu, nebo o tom, jak optimalizovat feature služby na ArcGIS Online.

Podrobný obsah a kompletní PDF si můžete stáhnout na stránce časopisu.

První den Konference GIS Esri v ČR 2021

3.11.2021 13:26  

Konference GIS Esri v ČR začala ve středu 3. listopadu blokem živých přednášek. Na začátku přivítal účastníky ředitel ARCDATA PRAHA Ing. Petr Seidl, CSc., a ve svém příspěvku se zabýval nejen významem geografických informačních systémů, ale ohlédl se i po třicetileté historii využívání GIS Esri v České republice. Ocenil také výroční cenou Magistrát města Brna za komplexní nasazení technologií ArcGIS.

Po něm se ujal slova ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost brig. gen. Ing. Karel Řehka s přednáškou o kybernetické bezpečnosti ČR. Následoval politolog doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D., který se zaměřil na analýzu letošních parlamentních voleb – i s využitím geoinformačních technologií.

S videopříspěvkem se hlavního programu zúčastnil prezident společnosti Esri Jack Dangermond, který promluvil o vzrůstající nutnosti starat se o naše životní prostředí. Na něj pak navázal doc. Ing. Jan Kolář, CSc., s přednáškou o ceně kosmických letů.

Během hlavního bloku jsme se mohli prostřednictvím dalších videopříspěvků seznámit i s podrobnostmi o nasazení GIS v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR, Lovochemii a.s., na Magistrátu města Brna a v Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Odpolední blok se věnoval konkrétním tématům z oblasti veřejné správy. Přednášky se tak týkaly portálu otevřených dat data.brno.cz, digitálních územně analytických podkladů v Praze a práce Městského ateliéru prostorového plánování a architektury Ostrava. Zakončení celého dne přednášek pak patřilo diskuzi nad tématem 30 let GIS Esri v ČR, které se zúčastnili Ing. Petr Seidl, CSc., doc. Jan Kolář, CSc., Mgr. Jiří Čtyroký, Ph.D., a Ing. Karel Brázdil, CSc.

Ve čtvrtek bude program pokračovat dopoledním blokem o novinkách a zajímavostech v systému ArcGIS a odpolední sekcí zaměřenou na správu inženýrských sítí. Během celé konferenci si účastníci (kterých je letos přihlášeno 1130) mohou ze záznamu pustit některou ze sedmnácti předtočených přednášek a prohlédnout si dvacítku map, portálů a webových aplikací.

 

Pokud jste zahájení konference nestihli, můžete si jeho záznam pustit na YouTube kanálu ARCDATA PRAHA.

Volby 2021 v mapách

18.10.2021 9:38  

Ve spolupráci s politology Univerzity Palackého v Olomouci – Jakubem Lyskem a Tomášem Lebedou – jsme vytvořili soubor map shrnujících některá zajímavá fakta z letošních parlamentních voleb, a to zejména v porovnání s minulými volbami do poslanecké sněmovny v roce 2017. Můžete si tak například prohlédnout, jaká byla volební účast a jak výsledky voleb ovlivnila, nebo si porovnat zisky tří nejsilnějších stran (respektive koalic) s rokem 2017.

Volební analýzu najdete na adrese https://www.arcdata.cz/volby2021

Poslední dva dny k plnohodnotné registraci na Konferenci GIS Esri v ČR

12.10.2021 9:30  

Konference GIS Esri v ČR nabídne 2 dny živých přenosů, atraktivní uživatelské a partnerské přednášky, 6 technických workshopů, přehlídku online map a aplikací i bohatý doprovodný program

Mezi hosty hlavního programu patří například brig. gen. Ing. Karel Řehka – ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D. – politolog zaměřující se na volby a volební chování či doc. Ing. Jan Kolář, CSc. – specialista na kosmonautiku a DPZ.

Další podrobnosti o programu konference naleznete na webových stránkách akce.

Termín pro přihlášení

Pokud si chcete konferenci užít s veškerým servisem, přihlaste se nejpozději do středy 13. 10. 2021 – jen tak vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí také v případě, že se rozhodnete přihlásit svoji práci do on-line přehlídky map a aplikací.

Přihláška na konferenci.

Program letošní Konference GIS Esri v ČR

5.10.2021 13:00  

Konference GIS Esri v ČR se letos uskuteční virtuálně. Pojďte si o jejím programu přečíst více a nezapomeňte se na konferenci přihlásit, abyste o nic z toho nepřišli.

Na webových stránkách akce nyní naleznete:

Podmínky registrace

Veškerý výše uvedený obsah se zpřístupní pouze registrovaným účastníkům. Na 100% slevu z registračního poplatku má nárok každý uživatel organizace, jež má platnou systémovou podporu (maintenance), a každý pedagog či student.

Termín pro přihlášení

Pokud si chcete konferenci užít s veškerým servisem, přihlaste se prosím nejpozději do středy 13. 10. 2021 – jen tak vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí také v případě, že se rozhodnete přihlásit svoji práci do on-line přehlídky map a aplikací.

Stránky s programem konference.

Představte svoji práci na Konferenci GIS Esri v ČR 2021

21.9.2021 10:55  

Listopadová konference GIS Esri se blíží a s ní i možnost představit svoji práci na největším setkání geoinformatiků v ČR. Pokud máte zajímavý projekt, který by někomu mohl zjednodušit práci nebo poskytnout inspiraci, určitě nám o sobě dejte vědět.
 
V letošním roce konference proběhne 3. a 4. listopadu virtuální formou. I když se tedy nebudeme moci setkat osobně, můžete – právě díky virtuálnímu formátu – oslovit mnohem širší publikum než obvykle. Prezentovat se navíc můžete několika různými způsoby:


Pokud se rozhodnete pro natočenípřednášky, může Vám pomoci tento jednoduchý návod, který je stejně jako vzor abstraktu k nalezení na webových stránkách akce. Termín pro přihlášení příspěvku je 30. září 2021.


 

Přihlašování na Konferenci GIS Esri v ČR je spuštěno

7.9.2021 9:24  

Jaká letošní konference bude a kdo se na ní může přihlásit?

Vzhledem k okolnostem jsme se rozhodli konferenci uspořádat opět virtuální formou, což vám mimo jiné zajistí, že stihnete opravdu každou přednášku či workshop, o který budete mít zájem. Vedle živě přenášených sekcí a předtočených uživatelských přednášek se můžete těšit také na bohatý doprovodný program, který pro vás aktuálně připravujeme.

Výši registračního poplatku i rozsah uznávaných slev jsme i letos přizpůsobili faktu, že konference bude probíhat virtuálně, a toto největší setkání českých geoinformatiků tak může většina posluchačů opět navštívit zdarma.

Možnosti vlastní prezentace

Svoji práci můžete prezentovat několikerým způsobem:

 • Zaslat nám obrázky, snímky obrazovky nebo mapy, které bychom mohli zařadit do úvodní prezentace,
 • připravit záznam přednášky, který můžete vytvořit podle tohoto jednoduchého návodu
 • nebo přihlásit webovou mapu, mapu s příběhem, online aplikaci či mapové dílo (mapu, plakát) ve formátu PDF.

Více informací o možnostech prezentace získáte na samostatné stránce.

Kurz: Imagery in Action – získejte nové znalosti v bezplatném kurzu o práci s rastry

4.8.2021 8:20  

Rádi byste si rozšířili své obzory při práci s rastry? Pak využijte možnost přihlásit se do bezplatného kurzu Imagery in Action. Dozvíte se na něm podrobnosti o různých způsobech využití rastrů a uděláte si představu o možnostech aktuálně dostupných aplikací a analytických nástrojů.

Jaká je náplň kurzu?

 • Seznámení s ArcGIS Living Atlas of the World, kde najdete data pro své projekty.
 • Představení metod dynamického zpracování a vizualizace rastrů.
 • Ukázky rastrových analýz v ArcGIS Pro a ArcGIS Online, které pomocí detekce změny území v čase získávají nové prostorové informace.
 • Tvorba a sdílení 2D i 3D výstupů určených pro jak pro širokou veřejnost, tak třeba jen pro zainteresované kolegy.

Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná ve středu 11. srpna, registrace je však otevřená až do 26. srpna.

Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Pro, ArcGIS Online, ArcGIS Image AnalystArcGIS Image for ArcGIS Online a všem dalším potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení kurzu obdrží certifikát.

Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.

 

Hledáme posilu do marketingového týmu

2.8.2021 12:37  

Kdo jsme?

Jako oficiální distributor systému ArcGIS od společnosti Esri přinášíme do České republiky světovou špičku GIS, ukazujeme lidem, jak jim tyto technologie mohou pomoci, a také je s nimi učíme zacházet. Náš marketingový tým se stará především o firemní komunikaci, přípravu akcí, správu referencí a vydávání firemního blogu i časopisu ArcRevue.

Koho hledáme? 
Přivítáme tě na pozici marketingového specialisty, kterého baví tvořit zajímavé texty, ať už delší články pro blog a časopis, nebo krátké pro web a sociální sítě. Firemní účty na sociálních sítích budeš i spravovat, analyzovat a navrhovat vhodné komunikační strategie. Hodit se ti budou také organizační schopnosti, které využiješ při organizaci menších firemních akcí i při přípravě Konference GIS Esri v ČR. Zároveň budeš v kontaktu s našimi uživateli, se kterými se seznámíš při správě systému referencí.

Uvítáme, pokud již budeš mít s GIS i s marketingem nějakou zkušenost, ale pozice je vhodná i pro absolventy.

Na co se těšit?

Na smysluplnou práci, kdy budeš nejen informovat o důležitých věcech, ale i bavit a inspirovat. Vedle toho se můžeš těšit na různé sportovní akce s kolegy nebo třeba na hraní deskových her po práci. 

Pošli nám svůj životopis

Pokud tě naše nabídka zaujala, pošli nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz.
Více se o pozici dočteš na stránkách Kariéra.

ArcRevue 1/2021

29.7.2021 8:49  

V novém čísle časopisu ArcRevue vás čekají články o GIS v Brněv Ostravě, o novém portálu územního plánování na Kraji Vysočina nebo o využití GIS při analýze viditelnosti z pravěkého hradiště. V technických článcích se seznámíte s novou verzí databáze ArcČR a mapovými dokumenty, které ji doprovází; zjistíte, co obsahuje doplněk pro ArcGIS Pro ISKN Import, dozvíte se, proč se začít seznamovat s novým Map Viewerem na ArcGIS Online a přečtete si řadu technologických tipů.

Časopis si můžete stáhnout na samostatné stránce ArcRevue 1/2021.

Nová verze ISKN Import

27.7.2021 9:52  

Vydali jsme aktualizaci nástroje ISKN Import, který slouží k importu dat VFK do geodatabáze, vytvoření geometrie dat ISKN a k deanonymizaci dat. V této verzi přibyl doplněk ISKN View, který umožňuje prostorové i atributové vyhledávání parcel, prohlížení jejich popisných informací, zobrazení listů vlastnictví i prokliknutí do Nahlížení do katastru nemovitostí.

Volně ke stažení je verze ISKN Import Free, která umožňuje import a vektorizaci dat.

Přečtěte si víc na stránce ISKN Import.

Ocenění Special Achievement in GIS pro Geografickou službu AČR

13.7.2021 10:41  

Special Achievement in GIS (SAG) je cena, kterou každoročně uděluje prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, jako ocenění inovativních či jinak významných nasazení geoinformačních technologií. Za projekt Mapového portálu podporujícího Centrální řídící tým COVID-19 tuto cenu v letošním roce získala Geografická služba AČR.

Projekt Mapového portálu CŘT, o kterém si více můžete přečíst také na stránkách časopisu ArcRevue, se stal důležitou součástí tzv. „Chytré karantény“. Díky integraci dynamických dat z nejrůznějších zdrojů a napojení na data ÚZIS poskytl složkám zapojeným v tomto projektu společný operační obraz – vizualizaci a analýzu aktuální epidemiologické situace v kontextu dalších prostorových dat o území ČR (data z laboratoří a hygienických stanic, sklady HZS atd.), což pomáhalo plánovat nasazení a distribuci prostředků při boji s epidemií.

Více informací o cenách Special Achievement in GIS naleznete na stránkách Esri.

Školící centrum ARCDATA opět otevřeno.

8.7.2021 9:31  

Obnovujeme provoz našeho školícího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.

V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.

Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.

Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

Školící centrum ARCDATA opět otevřeno

8.7.2021 9:31  

Obnovujeme provoz našeho školícího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.

V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.

Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.

Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

Školicí centrum ARCDATA opět otevřeno

8.7.2021 9:31  

Obnovujeme provoz našeho školicího centra, a vy se proto opět můžete hlásit na naše kurzy.

V nabídce je aktuálně i celá řada prázdninových termínů – tak proč nevyužít léta a nenaučit se něco nového? Vybrat si přitom můžete z kompletní nabídky našich školení.

Všechna školení probíhají za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je nejen vyhovět podmínkám stanoveným legislativou, ale především v maximální míře zajistit bezpečnost vás i našich kolegů.

Pokud máte k našim školením či k aktuálně nastaveným opatřením jakýkoli dotaz, rádi vám jej zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.

Záznamy webových seminářů k ArcGIS Pro

30.6.2021 14:16  

Během jara jsme odvysílali celkem sedm webových seminářů, ve kterých jsme se na aplikaci ArcGIS Pro podívali z mnoha různých úhlů – od běžných úloh přes možnosti práce s rastrovými daty až po automatizaci nejrůznějších činností. Vedle toho jsme zde představili i novou generaci aplikace ArcGIS Online Map Viewer.

Na těchto webových seminářích jsme přivítali bezmála 900 účastníků a odpověděli na 160 nejrůznějších dotazů – veškeré otázky a odpovědi, které během jednotlivých seminářů zazněly, naleznete na diskusním fóru Esri Community.

Nestihli jste vše? Podívejte se na záznam

Přihlaste se na Uživatelskou konferenci Esri – začíná již za dva týdny

29.6.2021 14:09  

Už za dva týdny, v pondělí 12. července, začíná největší setkání geoinformatiků – Uživatelská konference Esri. Během čtyř konferenčních dnů zjistíte, kam se za poslední rok posunuly GIS technologie, nebo si třeba osvojíte efektivnější postupy v aplikacích, se kterými pracujete. Přihlaste se na Uživatelskou konferenci a nechte se inspirovat prací uživatelů z celého světa.

Konference se letos koná virtuální formou a pro vaši účast je nutná registrace na webových stránkách konference pod svým uživatelským účtem Esri.

V následujícím videu se podívejte, co všechno si odborníci z Esri letos přichystali.

Lokalizace ArcGIS Pro 2.8

25.6.2021 10:35  

Česká lokalizace ArcGIS Pro 2.8 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.

Pokud ArcGIS Pro 2.8 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)

Konference GIS Esri v ČR 2021 bude virtuální

23.6.2021 12:08  

Už je to více než rok, kdy pandemie COVID-19 zásadním způsobem vstoupila do našich životů. I přes to, že se svět pomalu začíná vracet do běžného režimu, nejsme v tuto chvíli schopni zaručit, že bychom se v listopadu mohli na Konferenci GIS Esri v ČR sejít tak, jako dříve. A proto jsme se i letošní konferenci rozhodli uspořádat virtuální formou.

Program konference

Už nyní se ale můžete těšit na zajímavá vystoupení hlavních řečníků, sekce věnované veřejné správě, inženýrským sítím a novinkám v technologiích, workshopy a samozřejmě také uživatelské přednášky či výstavu map a aplikací.

Uživatelské prezentace

Prezentace Vaší práce je nepostradatelnou součástí našich konferencí. Pokud tedy máte nějaký zajímavý projekt, dejte nám o něm určitě vědět a my s ním budeme při přípravě programu počítat. Přihlásit nám takto můžete přednáškumapové dílo nebo svoji online aplikaci – to vše na adrese konference@arcdata.cz

Aktuální informace o programu a organizaci letošní konference pro vás budou dostupné na webové stránce akce.

Další webový seminář: Představení ArcGIS Online Map Viewer

8.6.2021 15:22  

Série webinářů k ArcGIS Pro je sice za námi, ale my jsme si pro vás připravili ještě jedno vysílání. V úterý 15. června 2021 si vás proto dovolujeme pozvat na webový seminář, jehož prostřednictvím si představíme novou generaci aplikace ArcGIS Online Map Viewer.

Na co se v semináři společně podíváme?

Vedle představení zcela přepracovaného uživatelského prostředí se můžete těšit také na ukázky nové Smart Mapping symbologie, možnosti změny stylů rastrových dat (Imagery Layers), tvorbu interaktivních grafů, konfiguraci vyskakovacích oken nebo třeba vytváření skic. Na závěr se podíváme také na možnosti využití tzv. Instant Apps – snadno konfigurovatelných šablonových aplikací určených ke sdílení a prezentaci vašich map.

Registrace

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webinářeRegistrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata našich webových seminářů zaujala a rádi byste se dozvěděli něco víc, podívejte se na Esri Community, kde naleznete přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během našich předchozích seminářů zazněly.

 

Webinář: Rozšíření a automatizace ArcGIS Pro

3.6.2021 9:26  

úterý 8. června 2021 si vás dovolujeme pozvat na poslední díl ze série webových seminářů o ArcGIS Pro. Tentokrát se zaměříme na to, jak zjednodušit rutinní pracovní postupy a ukážeme si i některé nadstavby k ArcGIS Pro. Podíváme se na práci s nástroji v prostředí ModelBuilder i na tvorbu úloh (tasks) a ukážeme si jejich praktické využití. Seznámíme se také se skriptovacím jazykem Python, kde si nejprve ukážeme základní možnosti a pak i jeho použití v ArcGIS Pro.

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.

Mezinárodní geografická unie ocenila zakladatele Esri Jacka Dangermonda

27.5.2021 12:37  

Zakladatel Esri Jack Dangermond obdržel medaili Planet and Humanity od Mezinárodní geografické unie (IGU). Toto ocenění je udělováno jednou za čtyři roky osobnostem, které se významně zasadily o mír, prosperitu nebo udržitelnost naší společnosti.

V minulých letech byli v této kategorii oceněni například Nelson Mandela nebo Al Gore. Letos je to navíc vůbec poprvé, co byla medaile udělena někomu ze soukromého sektoru. IGU ve své zprávě oceňuje zásluhy Jacka Dangermonda o rozvoj geografie a o nástroje, které umožňují její využití v mnoha oblastech lidské činnosti. Zdůrazňuje také Jackovo přesvědčení, že geografie nám dovoluje lépe pochopit a řešit současné problémy světa.

Jack Dangermond také dlouhodobě podporuje řadu významných environmentálních programů a spolu se svojí manželkou Laurou se zasadil také o zřízení přírodní rezervace na pobřeží Kalifornie s unikátním přímořským prostředím, které bychom jinde ve světě nenašli. O tom, kde přesně se tato přírodní rezervace nachází a jak vypadá, se dozvíte v této mapě s příběhem.

Co to je IGU a čím se zabývá?

IGU je zkratka z anglického názvu pro Mezinárodní geografickou unii, která se jako nevládní profesní organizace zaměřuje na podporu a rozvoj geografie a souvisejících oborů.

Seznam oceněných osobností v roce 2021 naleznete na stránce IGU.

Kraj Vysočina spustil nový Portál územního plánování

26.5.2021 12:58  

Kraj Vysočina oficiálně spustil vlastní Portál územního plánování, který zajišťuje rychlý a srozumitelný přístup k územně plánovací dokumentaci všech obcí na Vysočině, a to včetně Zásad územního rozvoje kraje.

Využití portálu

Mezi hlavní funkce portálu, na jehož realizaci spolupracovalo uskupení našich partnerů VARS BRNO, GEOREAL a T-MAPY, patří možnost vyhledávání územně plánovací dokumentace a územních studií pro vybranou obec či přímo konkrétní parcelu. Díky tomu lze získat přehled o dostupné dokumentaci územních plánů v dané obci s možností zobrazení jejich výkresů na mapě. Vedle toho si uživatel může zobrazit konkrétní podmínky, které územní plán pro dané území nebo parcelu stanovuje.

Došlo také na sjednocení formy prezentace územně plánovacích podkladů, jako je například technická infrastruktura, vymezení jevů ochrany přírody, ale i další záměry v daném území. Součástí Portálu územního plánování je rovněž výdejní modul prostorových dat.

Pro bližší seznámení se s novým portálem pořádá Kraj Vysočina online webový seminář, který se uskuteční ve středu 2. června od 16 hodin. Více informací o Portálu územního plánování a webovém semináři naleznete na oficiálních stránkách Kraje Vysočina.

 

Webinář: Rastrová data v ArcGIS Pro

20.5.2021 8:48  

úterý 25. května 2021 si vás dovolujeme pozvat na další díl webového semináře, ve kterém se tentokrát zaměříme na práci s rastrovými daty v ArcGIS Pro.

Společně se podíváme na základní možnosti práce s rastry, jakými jsou například vizualizace multispektrálních snímků v různých kombinacích spektrálních pásem nebo práce s daty z laserového skenování, a ukážeme si i některé z funkcí nadstavby ArcGIS Image Analyst.

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.

Nový GIS na Letišti Praha

19.5.2021 16:10  

Pro správu polohových dat začíná Letiště Praha využívat geografický informační systém Esri.

Geografické informační systémy na letišti evidují například ochranná pásma, starají se o monitoring překážek, zachycují polohu radionavigačních zařízení nebo denní a noční značení pro navigaci letadel. Používají se však také v mnoha technických úlohách, jako je například polohopis venkovních ploch, správa budov a inženýrských sítí. Díky tomu lze například v případě požáru rychle zjistit, kde je nejbližší hasičský přístroj a hydrant, kolik je v zasažené budově zaměstnanců a kudy vede úniková cesta. Podle vedoucího týmu pro geodézii a kartografii na Letišti Praha, Romana Janečka, je správa polohových dat pro chod letiště klíčová.

V současné době na Letišti Praha probíhá analytická fáze, po které přijde nasazení nového geoinformačního systému, o což se postará společnost Unicorn Systems. Nasazení systému Esri přinese leteckým specialistům nové možnosti, které využijí při práci s velkým množstvím dat. Zaměstnanci letiště budou s tímto moderním systémem pracovat prostřednictvím sady mapových aplikací zaměřených na konkrétní uživatelské scénáře. Pro komplexní analytické úlohy bude k dispozici nejnovější verze desktopového klienta ArcGIS Pro.

Více informací můžete nalézt v tiskové zprávě Letiště Praha

ArcGIS Pro 2.8

17.5.2021 10:00  

Na stránkách my.esri.com si od minulého týdne můžete stáhnout aplikaci ArcGIS Pro 2.8. V následujícím textu vám přiblížíme některé z nejzajímavějších novinek, které s touto verzí přicházejí. Aplikace je aktuálně dostupná v anglické verzi, balíček s českou lokalizací bude dostupný v řádu týdnů.

Verze ArcGIS Pro 2.8 se vedle přidávání nových funkcí zaměřila také na optimalizaci celé aplikace. Zrychlení tak pocítíte například při:

 • otevírání a ukládání větších projektů,
 • prohlížení tabulek,
 • rozmisťování popisků,
 • nahrávání geoprocessingových nástrojů,
 • práci s modely v prostředí ModelBuilder,
 • vykreslování dat z enterprise geodatabáze a ze služeb typu feature service,
 • vykreslování vektorových dlaždic.

Vedle toho byla zapracována také řada nápadů, které uživatelé navrhli na stránkách ArcGIS Ideas. Mezi drobná, ale praktická zlepšení tak patří například:

 • nové rychlé vyhledávání nástrojů a příkazů (Command Search),
 • tlačítko na zkopírování kódu Python pro právě nastavený geoprocessingový nástroj (včetně parametrů a dalších nastavení) bez nutnosti nástroj spouštět,
 • oznámení, že pro daný úkol existuje výkonnější nástroj, než který jste právě vybrali (zejména u nástrojů přepracovaných pro použití více jader, jako je Clip / Pairwise Clip apod.),
 • tlačítko pro screenshot právě viditelné mapy nebo výkresu,
 • volba pro duplikování třídy popisků,
 • kopírování objektů ve výkresu pomocí Ctrl + tažení myší,
 • přehlednější okno historie geoprocessingu,
 • praktičtější automatické nastavení symbolů nových kategorií zkopírováním symbolu pro „všechny ostatní hodnoty“.

Data Engineering

Tato zcela nová funkce umožňuje analyzovat atributová data třídy prvků a upravit je před dalším zpracování. V tomto pohledu se snadno seznámíte s typy atributů, jejich histogramy a statistikou, máte zde k dispozici nástroje pro kontrolu a validaci dat, jako je například jejich čištění, přepočítání, reklasifikace, změna formátu data, změna rozdělení dat, odhalení odlehlých hodnot a podobně.

O prostředí pro Data Engineering si můžete více přečíst v nápovědě Esri: Analysis and geoprocessing – Data Engineering.

Publikace existující dlaždicové cache

Pokud přemisťujete cache z jednoho PC na druhé nebo pokud hodláte prostřednictvím ArcGIS Pro znovu publikovat službu původně publikovanou z ArcMap, pomůže vám nová možnost využít již existující dlaždicovou cache.

Publikace vektorových dlaždic s připojenou feature službou

Pokud na ArcGIS Enterprise 10.9 publikujete vektorové dlaždice, můžete k této vrstvě publikovat i připojenou vrstvu prvků, kterou můžete použít k dotazování.

Command Search – vyhledávání nástrojů a příkazů

V okénku vpravo nahoře (klávesová zkratka Alt+Q) můžete vyhledávat nejen nástroje (jako například Buffer), ale také příkazy (nová mapa, vytvořit graf…).

Polygonový symbol pro výběr

V nastavení aplikace – Výběr (Selection) je možné zvolit polygonový symbol pro výběr (šrafování nebo poloprůhlednou barvu). Díky tomu poznáte, které polygony jsou vybrané, i když jich je více u sebe. Například v níže uvedeném příkladu není v základním nastavení (vlevo) zřetelné, které obce nejsou vybrané.

Podpora dočasně registrovaných fontů

V ArcGIS Pro je možné používat dočasně registrované fonty, například ze služby Adobe Fonts.

Nastavení symbolů nových kategorií

Pokud vás trápilo, že jste symboly, zejména ty komplikovanější, museli pro každou kategorii nastavovat zvlášť, oceníte nové chování. Nejprve nastavte symbol (například šrafovaný polygon) pro „Všechny ostatní hodnoty“. Až se poté budou načítat další kategorie, budou automaticky reprezentované kopií tohoto symbolu.

To bylo jen několik novinek, která ArcGIS Pro 2.8 přináší. Podrobný soupis všech novinek naleznete na stránce What‘s New in ArcGIS Pro. Podívat se můžete také na desetiminutové video, které většinu novinek rychle představí.

Výstava Energie a civilizace – videoprohlídka

13.5.2021 15:18  

Na Kampě můžete v těchto dnech navštívit výstavu pod širým nebem Energie a civilizace. Dokumentuje cestu člověka časem a jeho vzestupy i pády v závislosti na technologických inovacích a poznání. Výstava je k vidění zdarma a díky nasvícení solárními panely i v noci.

Jsme moc rádi, že jsme mohli k výstavě přispět několika mapami a vizualizacemi – podobně jako k výstavě Voda a civilizace, která se na stejném místě konala před dvěma lety.

Výstavu si na Kampě můžete prohlédnout až do 27. června a pustit si můžete dokonce komentovanou virtuální prohlídku, při které vás výstavou provedou čtyři její hlavní autoři: prorektor Univerzity Karlovy, archeolog a egyptolog Miroslav Bárta, vědecký ředitel CIIRC ČVUT Vladimír Mařík, generální ředitel Povodí Vltavy, s.p., Petr Kubala a Marek Novák, ředitel společnosti Newman & Friends.

ArcČR® 4.0

11.5.2021 13:40  

Zveřejnili jsme ArcČR® 4.0, novou verzi populární geodatabáze geografických dat. Stáhnout si ji můžete zdarma.

Vzhledem k tomu, že v současnosti je k dispozici mnoho různých topografických dat – vedle podkladových map Esri také databáze Data50 a Data200 Zeměměřického úřadu – zaměřili jsme se v nové ArcČR zejména na data administrativního členění ČR a na vybrané statistické ukazatele.

Podrobnější informace o ArcČR 4.0 a odkaz ke stažení najdete na stránce ArcČR. Data jsou k dispozici ve formě balíčku projektu ArcGIS Pro s několika ukázkovými mapami.

Novinky ke světové konferenci Esri 2021

6.5.2021 15:49  

I v letošním roce se bude největší světové setkání geoinformatiků, uživatelská konference Esri, konat virtuální formou a již nyní se můžeme seznámit s předběžným programem a jeho styčnými tématy.

Čeká nás více než 500 přednášek a technologických workshopů. Navštívit tak můžeme například workshopy:

 • ArcGIS Pro: Tipy a triky – podíváme se na celou řadu užitečných funkcí a nástrojů, které jsou dostupné v prostředí ArcGIS Pro.
 • ArcGIS Field Apps: Q&A – v této sekci bude možnost živě se ptát a diskutovat s týmem vyvíjejícím aplikace do terénu.
 • ArcGIS Image for ArcGIS Online: Introduction seznámení s novými možnostmi správy, vizualizace a analýzy snímků na ArcGIS Online.

Více se o chystaných workshopech dočtete na stránkách Esri.

Nezapomeňte se na světovou konferenci Esri zaregistrovat na stránkách konference. Pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti a čerství absolventi vysokých škol.

Webinář: Analytické možnosti ArcGIS Pro

6.5.2021 8:52  

úterý 11. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na analytické možnosti v prostředí ArcGIS Pro.

V semináři se podíváme na to, jak efektivně využívat analytické nástroje v ArcGIS Pro. Představíme si principy fungování panelu Geoprocessing a podíváme se i na možnosti interaktivní historie a fultextového vyhledávání nástrojů.

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webinářeRegistrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.

 

Webinář: Analytické možnosti ArcGIS Pro

6.5.2021 8:52  

úterý 11. května 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na analytické možnosti v prostředí ArcGIS Pro.

V semináři se podíváme na to, jak efektivně využívat analytické nástroje v ArcGIS Pro. Představíme si principy fungování panelu Geoprocessing a podíváme se i na možnosti interaktivní historie a fultextového vyhledávání nástrojů.

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webinářeRegistrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.

 

ISKN Import – doplněk do ArcGIS Pro

5.5.2021 15:09  

Český úřad zeměměřický a katastrální publikuje data ISKN mimo jiné i prostřednictvím souborů VFK (výměnný formát katastru). Připravili jsme a dnes zveřejnili doplněk ISKN Import, který umožňuje tato data načíst do geodatabáze, sestavit z nich geometrii a případně také provést deanonymizaci. Navíc je jeho funkce možné ovládat i z příkazové řádky.

Více informací o tomto doplňku si přečtěte na stránce ISKN Import, kde si můžete stáhnout jeho bezplatnou verzi ISKN Import Free, která nabízí mnoho z funkcionality plné verze doplňku.

ISKN Import – doplněk do ArcGIS Pro

5.5.2021 15:09  

Český úřad zeměměřický a katastrální publikuje data ISKN mimo jiné i prostřednictvím souborů VFK (výměnný formát katastru). Připravili jsme a dnes zveřejnili nástroj ISKN Import, který umožňuje tato data načíst do geodatabáze, sestavit z nich geometrii a případně také provést deanonymizaci. Navíc je jeho funkce možné ovládat i z příkazové řádky.

Více informací o tomto doplňku si přečtěte na stránce ISKN Import. Můžete si z této stránky stáhnout jeho bezplatnou verzi ISKN Import Free, která nabízí mnoho z funkcionality plné verze doplňku.

Jak GIS pomáhá Praze čelit změnám klimatu

28.4.2021 15:00  

Praha je jedním z prvních českých měst, které přijalo Strategii adaptace na klimatickou změnu, jejímž cílem je zvýšit dlouhodobou odolnost a omezit zranitelnost vůči nadcházejícím klimatickým změnám. Zařadila se tak mezi několik významných světových metropolí, které se mohou stát inspirací pro ostatní.   

Odborníci z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zvolili přístup založený na zpracování tzv. „velkých dat“ a jejich následné analýze v prostředí geografických informačních systémů. GIS jim při tom pomáhá nalézat širší souvislosti a lépe pochopit, jak tak komplexní prostředí, jako je město, na změny klimatu reaguje.

Jedním z významných specifik Prahy je přitom na jedné straně poměrně hustá zástavba v centru, což napomáhá k vytváření tzv. tepelných ostrovů, a na straně druhé velké množství zeleně. Z pohledu plánování představují tyto dva extrémy velkou výzvu, jak současnou situaci vyřešit, tak aby se dopady klimatických změn podařilo co nejvíce zmírnit a Praha byla i nadále příjemným místem pro život.

Praha jde mezinárodním příkladem

Více o práci odborníků z IPR si můžete přečíst v tomto článku, který popisuje, jak díky pokročilým GIS analýzám mohou posuzovat dopady jednotlivých plánovaných opatření ještě předtím, než do nich město investuje čas a prostředky.

 

Webinář: Správa dat v ArcGIS Pro

22.4.2021 9:05  

úterý 27. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další webový seminář, ve kterém se tentokrát zaměříme na správu dat v ArcGIS Pro.

Základem většiny GIS projektů je totiž navržení vhodného datového modelu – což se ale odvíjí od způsobu zpracovávání dat, metody jejich uložení nebo třeba i přístupových oprávnění jednotlivých uživatelů.

Podíváme se proto na možnosti správy dat, které jsou v aplikaci ArcGIS k dispozici. Ukážeme si například:

- uživatelské prostředí pro správu dat,
- práci s rozšířeným datovým modelem geodatabáze (subtypy, domény),
- sdílení dat pomocí balíčků, předpisů a šablon,
- poodhalíme zákoutí dávkového zpracování dat.

Pro sledování semináře není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webinářeRegistrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde nejen přehled všech námi chystaných i proběhlých akcí, ale především odpovědi na otázky, které během jednotlivých webových seminářů padly.

 

Termín Konference GIS Esri v ČR 2021

20.4.2021 12:00  

Ačkoli v tuto chvíli stále ještě není jasné, jak přesně budeme moci letošní Konferenci GIS Esri v ČR uspořádat, jedno vám již nyní můžeme slíbit s naprostou jistotou – její termín.

Letošní Konference GIS Esri v ČR se bude konat 3.–4. listopadu.

Doba sice stále nepřeje osobním setkáním, ale tím spíš je zapotřebí zůstat v kontaktu a sdílet s ostatními své zkušenosti a poznatky. Vedle nabitého hlavního programu a technologických workshopů se proto konference opět zaměří především na vás a na vaši práci. Budeme rádi, pokud nám již nyní dáte vědět o svém zájmu přihlásit svoji přednášku, webovou nebo mobilní aplikaci či jakýkoli jiný projekt v GIS Esri. Aktuální informace o konferenci vám budou vždy k dispozici na oficiální stránce alce.

 

I vy můžete být součástí Esri UC 2021

16.4.2021 9:52  

Světová konference Esri bude i letos probíhat virtuální formou a bude zdarma přístupná pro všechny uživatele Esri s platnou systémovou podporou (maintenance). Tato konference je největším oborovým setkáním geoinformatiků na světě a je takřka nevyčerpatelným zdrojem inspirace v GIS.

Vaše obrázky v prezentaci Jacka Dangermonda

Představte svoji práci uživatelům ArcGIS z celého světa – zasílejte obrázky do Plenary sekce prostřednictvím formuláře do 3. června 2021.

Přehlídka map a aplikací

Prostřednictvím tohoto formuláře můžete i vy poslat do soutěžní přehlídky svoji mapu nebo aplikaci. Mapy v přehlídce mohou hodnotit všichni účastníci konference a vítězové získají ocenění People's Choice Award. Termín pro zaslání map do virtuální galerie je stanoven na 4. června 2021. V loňském roce se takto na konferenci prezentovala například Masarykova univerzita nebo Česká geologická služba.

Registrace

Na konferenci se již můžete hlásit přímo na stránkách Esri UC, kde se stačí zaregistrovat svým účtem Esri.

 

 

Jaké jsou novinky v ArcGIS Online?

15.4.2021 9:47  

Je tu pravidelná jarní aktualizace prostředí ArcGIS Online. S některými nejvýznamnějšími změnami vás seznámíme v tomto článku.

Spolupráce mezi organizacemi

S touto aktualizací ArcGIS Online přichází velmi očekáváná možnost spolupráce mezi dvěma nebo více organizacemi v rámci ArcGIS Online a doplňuje tak dřívější způsoby spolupráce mezi organizacemi ArcGIS Online a ArcGIS Enterprise, nebo mezi dvěma organizacemi s ArcGIS Enterprise. Podařilo se zefektivnit i správu skupin – koordinátoři ze zastupujících organizací mohou přidávat členy ze své vnitřní organizace do společné skupiny, kde mohou společně vytvářet mapy, aplikace nebo třeba společně sdílet aktualizace.
Aby byl proces sdílení obsahu napříč organizacemi bezpečný, je možné tento sdílený obsah omezit jen pro vybranou skupinu členů ze zastoupených organizací.


 

Novinky v prohlížeči map

Přichází také nová generace mapového prohlížeče, jehož beta verzi jste už určitě zaznamenali v některém z předchozích článků či videí. Novou verzi může nastavit jako výchozí mapový prohlížeč správce dané organizace, případně si jej mohou vybrat sami uživatelé v rámci uživatelského nastavení. Předchozí verze této aplikace bude zatím stále k dispozici pod názvem MapViewer Classic.

Kromě všech stávajících funkcí z beta verze přináší nový mapový prohlížeč další vylepšení v oblasti vizualizace dat (smart mapping), podporu grafů, možnost rychlé publikace aplikací (dashboardů, map s příběhem, šablonových aplikací) a další.

Vedle toho je nyní možné během úprav pohodlně přepínat mezi jednotlivými vrstvami a pro zobrazení mapy využívat režimu celé obrazovky.

ArcGIS Dashboards

ArcGIS Dashboards vycházející z ArcGIS API for JavaScript 4.x také opouštějí označení beta verze a stávají se oficiální. ArcGIS Dashboards dokážou využívat nový mapový prohlížeč včetně víceprvkových pop-up oken. Další významnou novinkou, kterou v nových Dashboards určitě nevynechejte, je podpora jazyka Arcade u vybraných widgetů.

Předchozí verze ArcGIS Dashboards je stále k dispozici, pouze s tím rozdílem, že je přejmenována na ArcGIS Dashboards Classic. Znamená to, že i nadále je možné spustit či upravit již stávající dashboardy ve starší verzi, avšak doporučujeme je zaktualizovat na novou verzi. Starší verze těchto aplikací by však měly fungovat i v této nové verzi ArcGIS Dashboards.

 

ArcGIS Notebooks

ArcGIS Notebooks je prostředí pro spouštění skriptů v jazyku Python, jehož prostřednictvím můžete provádět jak správu organizace, tak spouštění analytických nástrojů.

Nespornou výhodou ArcGIS Notebooks je možnost psát v nich kód, tento postup dokumentovat a současně jej i spouštět. Vše se odehrává v okně webového prohlížeče, kde se jednotlivé příkazy ukládají, můžeme se k nim vracet, upravovat je a spouštět v libovolném pořadí.

Od dubna 2021 je v rámci ArcGIS Notebooks možné rutinní úlohy i automatizovat. Vedle toho lze nastavit automatizovanou úlohuna stanovený čas anebo nastavit její opakování. Kromě plánování je možné i pořízení snapshotu notebooku – funkce je v nabídce v hlavním toolbaru.

Je však třeba mít na paměti, že pro přesné plánování úloh v ArcGIS Notebooks je třeba disponovat patřičnou rolí v systému.

 

Novinky na domovské stránce

Vedle možnosti vybrat si jedno z osmi přednastavených barevných schémat domovské stránky organizace, je nyní také možné přizpůsobit si barevné schéma a využívat vlastní nastavení stylů. Díky tomu lze vytvořit unikátní motivy barev tak, aby odpovídaly pravidlům a vizuální identitě dané organizace.

ArcGIS Experience Builder

Během dubnové aktualizace přichází i ArcGIS Experience Builder s několika novými funkcemi. Jde především o nabídku widgetů (Query, Coordinate Convertion). Vedle toho je nyní možné exportovat data do formátu CSV.

 

Ohlédnutí za Esri Developer Summit 2021

12.4.2021 15:56  

Na začátku dubna 2021 proběhl virtuální Esri Developer Summit, který byl zaměřený na technickou stránku systému ArcGIS.

Pokud byste chtěli vědět, jaká témata na přednáškách této konference zazněla, můžete se podívat na záznamy hlavního bloku přednášek. Jednotliví řečnící a jejich vstupy jsou k dispozici na YouTube kanálu Esri.

Pokud vás tato akce zaujala a rádi byste se jí zúčastnili příští rok, pak si můžete nechat zaslat notifikaci o vyhlášení příštího ročníku.

Webinář: Tvorba mapy v ArcGIS Pro

8.4.2021 15:24  

úterý 13. dubna 2021 si vás dovolujeme pozvat na další vysílání webového semináře. Tentokrát se zaměříme na tvorbu map v prostředí ArcGIS Pro.

Během tohoto semináře vás od základů provedeme procesem tvorby map v ArcGIS Pro, seznámíme vás s jeho prostředím a vedle toho se podíváme i na možnosti nastavení symbolů a popisů. Ukážeme si, kde naleznete nejrůznější nástroje a funkce pro tvorbu map, a i něco trochu navíc. Mimo jiné si také zběžně představíme i některé ze středně pokročilých technik.

Pro sledování není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webinářeRegistrace i účast na semináři jsou zdarma.

Pokud vás témata jednotlivých webových seminářů zajímají, neváhejte se ptát a diskutovat s námi na Esri Community. Naleznete zde přehled všech našich chystaných i proběhlých akcí. V záložce Akce ARCDATA pravidelně odpovídáme na dotazy, které během webových seminářů zaznívají.

Kurz: Jak pomocí ArcGIS vytvořit vlastní aplikaci?

6.4.2021 15:48  

Nejste zrovna softwarový vývojář, ale rádi byste vytvářeli vlastní aplikace, které obsahují mapy a využívají geoprostorové nástroje? V online kurzu od Esri se naučíte, jak kombinovat prostorové informace v jedné aplikaci. Pokud vás zajímá, co vše se můžete v kurzu naučit, podívejte se na sylabus jednotlivých lekcí.

Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná již ve čtvrtek 8. dubna 2021.

Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Online a všem potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení kurzu pak obdrží certifikát.

Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.


Již zítra začíná série webových seminářů

29.3.2021 8:55  

Dovolujeme si vás pozvat na první z šestice webových seminářů, jejichž prostřednictvím vám v průběhu letošního jara přiblížíme svět ArcGIS Pro.

Tento seminář, který se bude věnovat přechodu z ArcMap do prostředí ArcGIS Pro, se uskuteční v úterý 30. března 2021 od 10.00 do 10.45. Další témata a jejich termíny naleznete v přehledu všech webových seminářů.

Pro sledování není zapotřebí instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se pouze zaregistrovat na stránce webináře.Registrace i účast na semináři jsou zdarma, avšak registrace je nutná pro každý webový seminář zvlášť.

Esri Developer Summit

26.3.2021 9:00  

Ve dnech 6. až 8. dubna se koná virtuální Esri Developer Summit – konference zaměřená na technickou stránku technologií ArcGIS. Nemusíte být nutně vývojářem, abyste na ní našli přednášky a workshopy, které vám pomohou při práci. Mnoho přednášek se sice zaměřuje na ArcGIS API for Python, JavaScript a na různá SDK, další workshopy se ale věnují například jazyku Arcade, ArcGIS Field Maps, strojovému učení, správě ArcGIS Enterprise a mnoha dalším tématům, která se technologiemi zabývají detailně.

Registrační poplatek se slevou do 2. dubna činí 45 USD a obsahuje přístup na hlavní přednášky a workshopy, na technické přednášky i do prostředí „Ask our experts“, kde je možné klást dotazy prostřednictvím chatu.

Více informací naleznete na následujících odkazech:

Webové semináře ArcGIS Pro

22.3.2021 10:51  

Na letošní jaro jsme připravili sérii šesti webinářů, ve kterých se společně podíváme na možnosti využití ArcGIS Pro – a to od úplných začátků až po pokročilejší úlohy.

Účast na webinářích je pro přihlášené účastníky zdarma a je potřeba se registrovat na každý seminář zvlášť. Více se o náplni jednotlivých webinářů dočtete na samostatné stránce.

Témata nadcházejících webinářů:

 • Přechod na ArcGIS Pro
  Vladimír Zenkl, úterý 30. března, 10.00–10.45
 • Tvorba mapy v ArcGIS Pro
  Jan Souček, úterý13. dubna, 10.00–10.45
 • Správa dat v ArcGIS Pro
  Radek Kuttelwascher, úterý27. dubna, 10.00–10.45
 • Analytické možnosti ArcGIS Pro
  David Novák, úterý11. května, 10.00–10.45
 • Rastrová data v ArcGIS Pro
  Inka Tesařová, úterý 25. května, 10.00–10.45
 • Rozšíření a automatizace ArcGIS Pro
  Vladimír Holubec, úterý 8. června, 10.00–10.45

 

I letos bude světová konference Esri virtuální

17.3.2021 15:33  

Stejně jako minulý rok, i letos se bude největší světové setkání geoinformatiků konat virtuální formou. Uživatelská konference Esri proběhne v termínu 12.–15. července 2021 a pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti vysokých škol.

Konference se bude konat 12.–15. července 2021.

Více informací na stránkách Esri

Podrobnější informace o konferenci, odkaz na registrační formulář a mnoho dalšího naleznete na stránce věnované konferenci na webu Esri.

I letos bude světová konference Esri virtuální

17.3.2021 15:33  

Stejně jako minulý rok, i letos se bude největší světové setkání geoinformatiků konat virtuální formou. Uživatelská konference Esri proběhne v termínu 12.–15. července 2021 a pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je registrace na konferenci zdarma. Vedle toho mají svoji účast na konferenci zdarma i studenti vysokých škol.

Konference se bude konat 12.–15. července 2021.

Více informací na stránkách Esri

Podrobnější informace o konferenci, odkaz na registrační formulář a mnoho dalšího naleznete na stránce věnované konferenci na webu Esri.

Soutěž Young Scholar Award

15.3.2021 16:59  

Společnost Esri i v letošním roce vyhlašuje soutěž Young Scholar Award, určenou pro studenty a čerstvé absolventy vysokých škol. Vítěz národního kola se bude moci zúčastnit online světové uživatelské konference Esri a mít zde příležitost reprezentovat Českou republiku.

Více informací o tom, jaké náležitosti by měl soutěžní projekt splňovat a podle jakých kritérií bude vítězný projekt vybírán, naleznete na stránce Young Scholar Award.

Pro přihlášení svého projektu nás kontaktujte na e-mailové adrese marketing@arcdata.cz, a to nejpozději do 30. dubna 2021. 

Partnersví se společností Planet

12.3.2021 10:20  

Vizí společnosti Planet je družicovým snímkováním sledovat celou Zemi, aby tato data pomáhala při identifikaci a mapování přírodních jevů či sledování globálních změn. K tomu jí pomáhá přes 130 družic, které každý den snímají Zemi s rozlišením 3–5 metrů.

Jak získat satelitní snímky od společnosti Planet?

Satelitní snímky je možné získat několika způsoby. První způsob, jak snímky od Planet získat, je prostřednictvím webového prohlížeče Planet Explorer. Po registraci je možné vyhledávat pomocí filtrů.
Další způsob, jak získat satelitní snímky, je možný díky našemu partnerství s Planet. Snímky či konzultaci o službě vám rádi zajistíme. Vedle toho si můžete nainstalovat doplněk Planet ArcGIS Add-In V2, jehož prostřednictvím budete mít pořízené snímky k dispozici.

Planet ArcGIS Add-In V2

Planet ArcGIS Add-In V2 je již druhá verze doplňku ArcGIS Pro, která vedle dosavadních možností vyhledávání a stahování snímků či využití podkladových map PlanetScope a SkySat obsahuje novinky:

 • Vylepšené zobrazení a přizpůsobení metadat ve vyhledávacím panelu Planet Imagery.
 • Ukládání historie ve vyhledávání a zachování vyhledávacích filtrů v panelu Planet Imagery.
 • Rozšíření filtrů pro vyhledávání.
 • Vylepšené rozhraní využívající nástroj Planet Basemap.
 • Analýza snímků v ArcGIS Pro ve vysokém rozlišení.

Doplněk je dostupný ke stažení na ArcGIS MarketPlace. Přístup do úložiště Planet pak probíhá na základě zákaznického účtu Planet.
Systémové požadavky k instalaci doplňku Planet ArcGIS Add-In V2, popis procesu instalace a konfigurace naleznete na stránkách Esri

                                                               

                Nejaktuálnější satelitní snímky Země.                                    Snímky z Planet dostupné přímo v ArcGIS Pro.

Kontaktujte nás

Chcete-li využít snímky Planet, nebo chcete-li pomoci se založením svého zákaznického účtu u společnosti Planet, kontaktujte nás na adrese obchod@arcdata.cz. Rádi vám pomůžeme.   

                                                

Partnerství se společností Planet

12.3.2021 10:20  

Vizí společnosti Planet je družicovým snímkováním sledovat celou Zemi, aby tato data pomáhala při identifikaci a mapování přírodních jevů či sledování globálních změn. K tomu jí pomáhá přes 130 družic, které každý den snímají Zemi s rozlišením 3–5 metrů.

Jak získat satelitní snímky od společnosti Planet?

Satelitní snímky je možné získat několika způsoby. První způsob, jak snímky od Planet získat, je prostřednictvím webového prohlížeče Planet Explorer. Po registraci je možné vyhledávat pomocí filtrů.
Další způsob, jak získat satelitní snímky, je možný díky našemu partnerství s Planet. Snímky či konzultaci o službě vám rádi zajistíme. Vedle toho si můžete nainstalovat doplněk Planet ArcGIS Add-In V2, jehož prostřednictvím budete mít pořízené snímky k dispozici.

Planet ArcGIS Add-In V2

Planet ArcGIS Add-In V2 je již druhá verze doplňku ArcGIS Pro, která vedle dosavadních možností vyhledávání a stahování snímků či využití podkladových map PlanetScope a SkySat obsahuje novinky:

 • Vylepšené zobrazení a přizpůsobení metadat ve vyhledávacím panelu Planet Imagery.
 • Ukládání historie ve vyhledávání a zachování vyhledávacích filtrů v panelu Planet Imagery.
 • Rozšíření filtrů pro vyhledávání.
 • Vylepšené rozhraní využívající nástroj Planet Basemap.
 • Analýza snímků v ArcGIS Pro ve vysokém rozlišení.

Doplněk je dostupný ke stažení na ArcGIS MarketPlace. Přístup do úložiště Planet pak probíhá na základě zákaznického účtu Planet.
Systémové požadavky k instalaci doplňku Planet ArcGIS Add-In V2, popis procesu instalace a konfigurace naleznete na stránkách Esri

                                                               

                Nejaktuálnější satelitní snímky Země.                                    Snímky z Planet dostupné přímo v ArcGIS Pro.

Kontaktujte nás

Chcete-li využít snímky Planet, nebo chcete-li pomoci se založením svého zákaznického účtu u společnosti Planet, kontaktujte nás na adrese obchod@arcdata.cz. Rádi vám pomůžeme.   

                                                

Lokalizace ArcGIS Pro 2.7

5.2.2021 15:26  

Česká lokalizace ArcGIS Pro 2.7 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.

Pokud ArcGIS Pro 2.7 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)

Pozvánka na virtuální Geodesign Summit 2021

4.2.2021 9:38  

V letošním roce pořádá společnost Esri již 12. ročník oborové konference Geodesign Summit, která se zabývá urbanismem a efektivním využitím technologií GIS v oblasti územního plánování.

Během Geodesign Summitu se například dozvíte, proč má smysl budovat digitální dvojče, jak co nejlépe využívat aktuální data či jak vám moderní technologie GIS pomohou posoudit dopady plánovaných změn a zlepšit komunikaci s odbornou i laickou veřejností.

Pokud chcete načerpat novou inspiraci nebo vás jen zajímá, kam se obor urbanismu ubírá, připojte se 9.–10. února 2021 k účastníkům akce. Geodesign Summit 2021 se bude konat virtuálně a je zdarma – stačí se jen zaregistrovat na webových stránkách akce.

Další informace a podrobný program naleznete na webových stránkách Esri.

Nabídka certifikovaných kurzů z pohodlí domova

1.2.2021 16:02  

Chcete si zdokonalit své dovednosti v oblastí prostorových analýz a tvorby map, nebo si třeba jen udržet krok s vývojem technologií GIS? Pak nepřehlédněte MOOC (Massive Open Online Courses) – ucelené online kurzy zaměřené vždy na konkrétní problematiku.

Pro letošek jsou v nabídce následující témata:

 • Cartography
 • Do-It-Yourself Geo Apps
 • The Location Advantage
 • Going Places with Spatial Analysis
 • Spatial Data Science: The New Frontier in Analytics


Doba trvání jednoho kurzu je od čtyř do šesti týdnů a účastníci si sami řídí tempo, kterým se budou kurzu věnovat. Každá lekce se skládá z výukových videí a několika samostatných cvičení. Po dokončení kurzu jeho účastníci obdrží certifikát.

První kurz zaměřený na kartografii začíná již 3. února 2021 a přihlašovat se na něj můžete na webových stránkách Esri.

Budoucnost podpory aplikace ArcMap

27.1.2021 15:45  

ArcGIS ve verzi 10.8.1 je poslední verzí, která obsahuje ArcMap, a tato a k ní přidružené aplikace budou podporovány do 1. března 2026, jak je uvedeno v produktovém životním cyklu pro ArcMap. ArcMap bude i po 1. březnu 2026 možné dál využívat, dokud bude mít uživatel platnou licenci. Veškerý vývoj pro desktop je však zaměřen na ArcGIS Pro a všem uživatelům je doporučeno svou práci do ArcGIS Pro zmigrovat.

Jaký software je tímto ovlivněn?

 • ArcMap,
 • ArcCatalog,
 • nadstavby pro ArcMap (včetně ArcScene a ArcGlobe),
 • ArcReader,
 • desktopová část ArcObjects SDK a ArcGIS Engine.

Bude Esri vydávat opravné balíčky pro verzi ArcMap 10.8.x?

Ano. Přestože 10.8.x je poslední verzí, Esri bude nadále přidávat opravné balíčky a reagovat na bezpečnostní hrozby ze systémů třetích stran, jak je uvedeno v životním cyklu ArcMap.

Jaké informační zdroje jsou dostupné pro zákazníky migrující z ArcMap do ArcGIS Pro?

S migrací a s úvodem do práce v ArcGIS Pro vám mohou pomoci naše školení:

Využít můžete i e-learningové kurzy Esri v angličtině:

Další praktické informace:

Plánované vyřazení aplikací ArcGIS Collector, Explorer a Tracker

21.1.2021 10:00  

Nová mobilní aplikace ArcGIS Field Maps vznikla proto, aby zjednodušila práci v terénu. Pro uživatele je pohodlnější, když má všechny funkce k dispozici v jediné aplikaci, a stejně tak je to výhodnější i pro vývojáře. V ArcGIS Field Maps nyní nalezneme veškerou funkcionalitu dnes samostatných aplikací ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker. Postupně budou přibývat i funkce aplikací ArcGIS Workforce a ArcGIS Navigator a samozřejmě také i zcela nové nástroje.

Místo aplikací Collector, Explorer a Tracker je doporučeno používat ArcGIS Field Apps. Aplikace Collector, Explorer ani Tracker již nebudou získávat nové nástroje a funkce, pokud však bude třeba, vyjde bezpečnostní aktualizace, aby aplikace mohly dál v systému bezpečně fungovat. V prosinci 2021 skončí pro ArcGIS Collector, ArcGIS Explorer a ArcGIS Tracker (pro iOS i Android) veškerá podpora a pravděpodobně budou vyřazeny z obchodů s aplikacemi.

Přechod na aplikaci ArcGIS Field Maps

Přechod na aplikaci ArcGIS Field Maps by měl být velmi plynulý.

 • Není potřeba měnit uživatelské licence. Aplikace používá stejné typy licencí jako původní aplikace a uživateli nabízí nástroje odpovídající jeho licencím.
 • Není se třeba učit novým postupům. Aplikace totiž pracuje se stejnými webovými mapami a její uživatelské prostředí je velmi podobné předchozím aplikacím. Ve většině případů nepoznáte při práci rozdíl mezi předchozí aplikací a Field Maps.
 • Pokud uživatelé pracují s offline mapami, budou si je muset do ArcGIS Field Maps stáhnout znovu.
 • Pokud využíváte spouštění aplikace s parametrem pomocí App Link, bude potřeba tyto příkazy upravit.
 • ArcGIS Field Maps zahrnuje i novou webovou aplikací pro lepší správu map určených pro práci v terénu.

Podrobnější informace naleznete v brožuře Esri ArcGIS Field Maps Migration Guide, která vám pomůže ArcGIS Field Maps začít používat.

Zdroje informací

Představení ArcGIS Field Maps (blog v češtině)

ArcGIS Field Maps (workshop v češtině, záznam z YouTube)

ArcGIS Field Maps Migration Guide (průvodce migrací, anglické PDF)

ArcGIS Field Maps Offline Guide (průvodce pro práci s offline mapami, anglické PDF)

Záznamy z virtuální Konference GIS Esri v ČR 2020 jsou již dostupné na YouTube

18.1.2021 10:37  

Na podzim roku 2020 se největší oborové setkání geoinformatiků muselo uskutečnit virtuální formou. Náplň Konference GIS Esri v ČR byla proto rozložena do 14 hodin živého vysílání, 15 předtočených přednášek od uživatelů a partnerů a na galerii 20 map a mapových aplikací.

Nyní prostřednictvím našeho YouTube kanálu přinášíme všem zájemcům záznamy zahájení a hlavních řečníkůkonference, technologického bloku, přednášky ze sekce veřejné správy včetně panelové diskuse o DTM, sekci určenou správcům inženýrských sítí, všech 6 workshopů15 uživatelských přednášek.

Podrobnější informace o programu Konference GIS Esri v ČR 2020 se dočtete na webových stránkách konference.

Plánovaná údržba portálu My Esri od 16. do 19. 1. 2021

14.1.2021 13:28  

Od soboty 16. ledna 2021 (2:00 SEČ) do úterý 19. ledna 2021 (14:00 SEČ) proběhne plánovaná údržba webového portálu My Esri.

Během této doby nebude možné provádět následující procesy:

 • Generování nových licenčních souborů (PRVC nebo JSON). Existující licenční soubory však bude možné stále používat a aktivace softwaru nebude ovlivněna.
 • Změny licence uživatelů ArcGIS Pro.
 • Generování licencí Portal for ArcGIS.
 • Správa konfigurací licenčních souborů.
 • Odesílání a správa licenčních žádostí.
 • Editace informací o organizaci.
 • Kontrola objednávek.
 • Prodloužení technické a systémové podpory (maintenance).

Předem se Vám omlouváme za způsobené komplikace.

Upozornění: Ukončení přístupu k obsahu ArcGIS Online pro aplikace v API pro Flex a Silverlight

13.1.2021 11:15  

V souvislosti s koncem životnosti technologií Flash a Silverlight plánuje společnost Esri během roku 2021 ukončit přístup aplikací vytvořených pomocí API pro Flex a Silverlight k obsahu a službám ArcGIS Online.

Přístup API pro Flex k ArcGIS Online bude ukončen k datu 26. 1. 2021. API pro Silverlight bude mít přístup do podzimu 2021, ukončení je plánováno k datu 12. 10. 2021.

Po uplynutí této doby již nebude možné přistupovat k obsahu a službám ArcGIS Online.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | »
© geoinformace.cz CMS Toolkit