Koho hledáme?
Hledáme kolegu do týmu konzultačních a implementačních služeb, který umí poctivě pracovat samostatně i v kolektivu, má chuť řídit projekt a projektový tým, při kontaktu se zákazníkem neztrácí obchodního ducha, zvládne porozumět jeho potřebám a v průběhu projektu dokáže odhadnout rizika a včas reagovat.
Na co se můžete těšit?
Čím můžete potěšit Vy nás?
Pokud Vás tato pozice zaujala, ale nejste si jisti, že vše potřebné již umíte, nemějte obavy – vše důležité Vás naučíme.
Neváhejte a pošlete nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz.
Společnost Esri vydala opravný patch ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 Stability Patch. Tato oprava je určena pro uživatele ArcGIS Enterprise 10.8.1, kteří provozují komponentu ArcGIS Web Adaptor 10.8.1 na webovém serveru IIS. Patch řeší problém, kdy síťové požadavky na ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 mohou začít selhávat s chybovým kódem HTTP 500, což způsobí, že systém ArcGIS Enterprise přestane reagovat. Z tohoto důvodu doporučujeme instalovat tuto opravu pro všechny Web Adaptory (IIS), které jsou napojené na ArcGIS Enterprise 10.8.1.
Pozn.: Instalace ArcGIS Web Adaptor (IIS) 10.8.1 Stability Patch provede aktualizaci všech ArcGIS Web Adaptorů, které jsou na daném stroji nainstalované.
V letošním roce hlavní město Praha přijalo novou vyhlášku upravující použití pyrotechniky při oslavách Silvestra a Nového roku.
Tato vyhláška platí ve vybraných lokalitách města, zejména se jedná o historické centrum Prahy či o území v bezprostřední blízkosti nemocnic nebo jiných speciálních zařízení. Hlavní město vytvořilo mapu s vyznačenými místy, kde platí omezení použití pyrotechniky.
Můžete si tak jednoduše ověřit, zda je volně prodejnou pyrotechniku dovoleno používat třeba v okolí vašeho bydliště.
Pro více informací o užívání zábavní pyrotechniky na území Prahy se můžete podívat na reportáž České televize.
Vánoce se blíží, a tak bychom vám rádi za celý tým ARCDATA PRAHA popřáli krásné prožití vánočních svátků a klidný vstup do roku 2021.
Pro zpestření vánočního času máme jeden tip – složte si vlastní ozdobu na stromeček v podobě zeměkoule. O své výtvory se s námi pak můžete podělit v mapě vánočních zeměkoulí.
Skupina lékařů v České republice se rozhodla založit iniciativu Lékaři pomáhají Česku, která má za cíl zapojit ordinace ambulantních lékařů do testování na nemoc COVID-19 pomocí antigenních testů. Připojením k síti míst antigenního testování tak pomáhají překonat nepříznivý vývoj pandemie COVID-19.
Antigenní testování pacientů
Ambulance zapojené v iniciativě Lékaři pomáhají v Česku testují výhradně své pacienty, pracovní týmy a blízké okolí. V interaktivní mapě si můžete prohlédnout, zda se i váš lékař rozhodl připojit k antigennímu testování svých pacientů.
Na stránkách my.esri.com si můžete stáhnout aplikaci ArcGIS Pro 2.7. V této aktualitě vám přiblížíme některé z nejzajímavějších novinek. Aplikace je zatím dostupná v anglické verzi, balíček s českou lokalizací bude dostupný přibližně na začátku února.
Mód prolnutí, funkci známou z grafických programů GIMP nebo Adobe Photoshop, můžeme aplikovat na jednotlivé vrstvy, a dokonce i na jednotlivé prvky. Nastavení módu prolnutí naleznete na kartě Vzhled vrstvy, hned pod nastavením průhlednosti.
Při výběru barvy lze použít kapátko.
Při volbě „upravit všechny symboly“, když upravujeme symboly roztříděné do několika kategorií, máme v náhledu možnost přepínat mezi vzhledy jednotlivých kategorií, abychom mohli naše změny lépe posoudit v kontextu nastavených tříd.
Představen je nový formát mobilní geodatabáze na základě SQLite pro snazší přenositelnost dat na různých platformách – například tím, že se jedná o jediný soubor.
Přibyly také různé nástroje pro analýzu pohybu objektů, které jejich trasy analyzují a rozpoznají, kdy se objekty potkaly a kdy měly společnou cestu. Přibyl také nový datový typ 3D Object layer, což je vylepšená varianta typu Multipatch. A protože se ArcGIS Pro často provozuje i na přenosných počítačích, lze zapnout i sběr dat pomocí připojeného GNSS zařízení.
Celý obsah vyskakovacích oken lze editovat v HTML. Je již také možné omezit zobrazení mapy jen na některá měřítka.
Více možností je i pro popisky – pro batymetrické vrstevnice v hloubkových metrech je možné natočit popisky tak, aby směřovaly dolů, ačkoliv hodnoty hloubkových vrstevnic jsou kladné (10, 20, 30…).
Lepší je tvorba tabulkového seznamu neumístěných popisků a upraveny jsou také volby popisků, které jsou k objektu připojeny čarou. ArcGIS Pro podporuje variabilní fonty – to jsou fonty, u kterých můžeme tloušťku a tučnost písmen plynule vybírat nastavením určitých parametrů.
Načíst si můžeme také barevné palety Pantone. Pro bodové symboly můžeme použít nový efekt Circular Sector, který umožňuje vytvářet výsečové kartodiagramy (například pro zobrazení síly větru).
Při tvorbě legendy se snadněji určuje, jaké prvky mají být v jakém sloupci. Mřížku ve výkresu je možnépřevést na prvky a ty pak podle libosti editovat.
Můžeme také použít funkci pro tvorbu vlastních kartografických zobrazení. Na základě oblasti, kterou vybereme, a parametrů, které určíme (např. plochojevné zobrazení) nám ArcGIS Pro nabídne parametry nového kartografického zobrazení.
Několik dalších nástrojů bylo přizpůsobeno použití pro běh na více jádrech procesoru (Pairwise Clip, Erase a Integrate).
V kalkulátoru polí je možné použít i příkazy SQL.
Zlepšila se i práce s geoprocessingovou historií – v použitých nástrojích je možné filtrovat a označovat je jako oblíbené.
Různá vylepšení obsahuje také ModelBuilder (hledání nástrojů, iterování vrstev, přizpůsobení vkládání výsledků do mapy), tvorba grafů (nový graf Matrix Heat Chart, čára s klouzavým průměrem, duplikace grafů jedním kliknutím), práce s animací voxelových dat (a nástroje pro práci s voxely v API), nástroje pro analýzu změn a hloubkové učení, analýzu změn v sousedství a mnoho dalšího.
Podrobný soupis novinek naleznete na stránce What‘s New in ArcGIS Pro 2.7 a můžete se také podívat na půlhodinové video, které většinu novinek rychle představí.
;
Od roku 2018 město Brno spravuje svůj datový portál, jehož prostřednictvím poskytuje svá data odborníkům i široké veřejnosti. Dne 16. 12. 2020 byla spuštěna jeho nová verze, jejímž hlavním cílem je zvýšení kvality otevřených dat a možnost jejich snadného sdílení.
Vize nového datawebu
Jedním z hlavních cílů byla snaha poskytovat kvalitní a aktuální otevřená data, která se mohou následně stát základem pro další úspěšné projekty. Data jsou zde proto poskytována jako služby. Jednou z dalších výhod nového portálu je podpora senzorových dat, neboť časem bude těchto dat významně přibývat. Krásným příkladem je využití datové sady od WAZE, která pracuje s aktuálními informacemi o dopravní situaci v Brně.
Využití služeb ArcGIS HUB
ArcGIS HUB funguje jako propojující centrum a kromě sdílení a sběru dat slouží i ke shromažďování názorů a nápadů od občanů. Právě tyto funkce může město naplno využít a otevřít tak veřejnosti kvalitní prostorová data, které má k dispozici.
Dalším důvodem pro přechod na službu ArcGIS HUB byla nezávislost na dodavatelích a úplná kontrola nad obsahem datawebu.
Co na datawebu naleznete?
V nové verzi datawebu data.brno.cz naleznete aktualizované statistiky města, sociologické průzkumy a stejně tak i různé články či data ke zpracování. Pokud však uživatel nenalezne data, která právě potřebuje, má možnost o ně požádat v sekci data na vyžádání.
Vedle toho může kdokoliv navrhnout i novou datovou sadu či statistiku, kterou by na datawebu rád našel.
Město Brno má v úmyslu nový datový portál nadále rozvíjet, a proto sdílí své zkušeností s dalšími městy, sleduje trendy v oboru a zajímá se i o názor svých uživatelů tak, aby datový portál co nejlépe naplňoval jejich očekávání.
V souvislosti s dopadem Zákona č. 51/2020 Sb. o územně správním členění státu dojde v rámci instalace nové verze ISKN 9.1 k příslušné změně ve struktuře výměnného formátu ISKN.
Nová verze nese označení VF ISKN 5.5 a od 7. 11. 2020 jsou všechny exporty vydávány právě v této v verzi.
V souvislosti s dopadem Zákona č. 51/2020 Sb. o územně správním členění státu došlo v rámci instalace nové verze ISKN 9.1 ke změně ve struktuře výměnného formátu ISKN.
Nová verze nese označení VF ISKN 5.5 a od 7. 11. 2020 jsou všechny exporty vydávány právě v této v verzi. Tato změna byla promítnuta i do ISKN Studia tak, že byly vytvořeny nové šablony verze 5.5.
Taktéž je k dispozici i nová verze aplikace ISKN Studio 10.x.4, která podporuje aktuální, i starší verze systému ArcGIS. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Nejnovější číslo časopisu ArcRevue si již můžete přečíst ve formátu PDF. Naleznete v něm články o nových aplikacích Zeměměřického úřadu, o tom, jak GIS pomáhaly Armádě ČR v krizovém štábu COVID-19, o Základní topografické mapě 1 : 5000, o projektu Digitální technická mapa ČR a o mnoha dalších tématech.
Novinkou je i rozdělení časopisu v našem archivu po jednotlivých článcích, takže je můžete pohodlněji stahovat a sdílet.
K dispozici je nová verze aplikace ISKN Studio 10.x.4, která podporuje aktuální, i starší verze systému ArcGIS. Více informací o funkcích a vlastnostech softwaru ISKN Studio naleznete na samostatné stránce.
Jedním z cílů chytrých měst (Smart Cities) je plánovat jejich chod a rozvoj s ohledem na to, jak skutečně fungují. K tomu je ale zapotřebí sledovat a analyzovat co nejvíce dat a informací průběžně proudících z nejrůznějších systémů a senzorů. Jak s těmito daty efektivně pracovat, jak je analyzovat a jak je v reálném čase sledovat? A jakými nástroji do rozvoje města zapojit i veřejnost?
Webový seminář společností Esri a Microsoft vám ukáže, jak pro plánování rozvoje a chytré správy měst využít technologie Microsoft Azure a Esri. Dozvíte se o nástrojích, které prostřednictvím analýzy dat pomáhají s přijímáním informovaných rozhodnutí, a seznámíte se s různými příklady již existujících nasazení těchto technologií v celé řadě měst, mimo jiné i v Praze.
Seminář se bude konat ve středu 9. prosince 2020 od 10.00 hodin a účast na něm je bezplatná.
Tak jako každý rok i letos se konalo setkání odborníků ze světa geoinformatiky, byť tentokrát výhradně virtuálně. Nový formát konference nám umožnil přivítat ještě více posluchačů než obvykle a do programu jsme díky němu mohli zařadit také několik novinek.
Hlavním tématem letošního ročníku byla digitální transformace a COVID-19 jako její možný akcelerátor. Připomeňte si, co všechno bylo během dvoudenního programu možné vidět a slyšet.
Na stránkách konference naleznete shrnutí programu jednotlivých sekcí a odborného programu včetně odkazů na záznamy z vysílání.
Na Konferenci GIS Esri v ČR dnes zazněly přednášky nejen o GIS a jeho využití v nejrůznějších oborech, ale také o digitální transformaci společnosti a čtvrté průmyslové revoluci, kterou právě prožíváme.
Co jste všechno dnes mohli na konferenci vidět a slyšet? Například představení role Armády ČR při organizaci chytré karantény i to, jak GIS pomáhá při práci Hasičského záchranného sboru. Příspěvky se také týkaly práce, kterou měli pracovníci GIS na úřadech statutárních měst při výjimečném stavu během jarní vlny COVID-19, ale i jejich dalších každodenních agend.
Odpolední blok nás seznámil s novými aplikacemi Zeměměřického úřadu a s nastupující rolí BIM v agendách měst, ale jeho hlavní část se věnovala aktuálnímu stavu projektu Digitální technické mapy, a to včetně následné panelové diskuse.
Účastníci konference si také mohou poslechnout patnáct předtočených uživatelských přednášek a prohlédnout si na dvacet internetových map a aplikací. Součástí konferenčního prostředí je ale i možnost přímé komunikace mezi účastníky.
Zítra, ve čtvrtek, se budou živé přednášky týkat novinek v technologii ArcGIS (od 10.00) a správy inženýrských sítí (od 14.00).
Konference GIS Esri v ČR se letos koná virtuálně. Nabídne dva dny živých přenosů, 15 předtočených uživatelských a partnerských přednášek, 6 technických workshopů a také 20 map a aplikací v online přehlídce.
Tematickou linkou pro letošní konferenci je oblast digitální transformace, a proto nás těší, že jedním z hostů hlavního programu je prof. Vladimír Mařík, odborník zabývající se otázkami kybernetiky a umělé inteligence. Na konferenci vystoupí taktéž i ředitel Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu plk. gšt. Jan Marša a vedoucí oddělení rozvoje a projektového řízení Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR plk. Jan Brothánek.
Jaké další přednášky vás čekají, si můžete přečíst v podrobném programu na webových stránkách konference.
Možnost přihlásit se máte až do 30. října. Na konferenci má přitom nárok na 100% slevu z registračního poplatku každý uživatel z organizace, která má platnou systémovou podporu (maintenance), a každý student či pedagog.
Podrobné informace o konferenci a možných slevách naleznete také na webových stránkách akce.
I v letošním roce oslavíme Den GIS. Svátek všech geoinformatiků tentokrát připadl na středu 18. listopadu a my vám nyní přinášíme celou řadu tipů, jak si tento den společně připomenout.
A protože aktuální situace není pro osobní setkávání příznivá, přinášíme několik inspirativních podnětů, které mohou při organizaci virtuálního Dne GIS pomoci třeba právě vám.
V případě jakýchkoli dotazů, týkajících se organizace Dne GIS, se na nás prosím neváhejte kdykoli obrátit.
Společnost Esri pořádá ve dnech 27.–30. 10. 2020 v pořadí již druhou virtuální konferenci Esri Infrastructure Management & GIS Conference, zaměřující se tentokrát na oblast správy inženýrských sítí a přidružených oborů.
Konference bude rozčleněna do několika po sobě jdoucích bloků zahrnujících technologické novinky, uživatelské i partnerské prezentace a samozřejmě i technologické workshopy. Keynote sekce se budou věnovat oblastem energetiky, plynárenství, vodárenství, telekomunikací, dopravy a AEC včetně propojení s GIS a BIM.
Přihlaste se a získejte inspiraci a nové informace o využití moderních prvků GIS v oblasti utilit, strojírenství, stavebnictví, architektury, ale i digitalizace procesů a velmi rychle se rozvíjejícího napojení světů GIS a IoT.
Registrace je zdarma pro všechny účastníky z organizací s platnou maintenance a pro studenty. (Pro přihlášení je potřeba účet Esri a zákaznické číslo organizace, které naleznete na My Esri.)
Kompletní program konference naleznete na webových stránkách akce.
Společnost Esri pořádá ve dnech 27.–30. 10. 2020 v pořadí již druhou virtuální konferenci Esri Infrastructure Management & GIS Conference, zaměřující se tentokrát na oblast správy inženýrských sítí a přidružených oborů.
Konference bude rozčleněna do několika po sobě jdoucích bloků zahrnujících technologické novinky, uživatelské i partnerské prezentace a samozřejmě i technologické workshopy. Keynote sekce se budou věnovat oblastem energetiky, plynárenství, vodárenství, telekomunikací, dopravy a AEC včetně propojení GIS a BIM.
Přihlaste se a získejte inspiraci a nové informace o využití moderních prvků GIS v oblasti utilit, strojírenství, stavebnictví, architektury, ale i digitalizace procesů a velmi rychle se rozvíjejícího napojení světů GIS a IoT.
Registrace je zdarma pro všechny účastníky z organizací s platnou maintenance a pro studenty. (Pro přihlášení je potřeba účet Esri a zákaznické číslo organizace, které naleznete na My Esri.)
Kompletní program konference naleznete na webových stránkách akce.
Dnes jsme program konference doplnili o přednášky našich uživatelů a partnerů, a tak je přehled přednášek již kompletní. Letošní ročník je svým virtuálním formátem netradiční, proto budou mít netradiční formu i ony – budou to předtočené videopřednášky. Týkat se však budou tradičních témat, jako je veřejná správa, inženýrské sítě, management životního prostředí či vzdělávání.
Tyto přednášky budou všem registrovaným účastníkům konference zpřístupněné první den konference.
Celý seznam přednášek spolu s jejich abstrakty naleznete na webové stránce konference.
Letošní Konference GIS Esri v ČR se vzhledem k aktuálním opatřením uskuteční výhradně virtuální formou. Přesto věříme, že se nám podařilo připravit atraktivní program, ve kterém se našlo místo pro aktuální společenská témata, moderní trendy z oblastí GIS a ICT i vystoupení inspirativních osobností.
Na webových stránkách akce již nyní naleznete kompletní informace o náplni zahajovacího bloku, profily hlavních řečníků a poodhalíme Vám zde i náplň technologického bloku a dalších živě vysílaných sekcí. Důležitou součástí konference bude také 6 živě vysílaných workshopů, na které se můžete těšit v průběhu celého listopadu.
Přehled předtočených videopřednášek uživatelů a partnerů pro Vás uveřejníme příští týden.
Pokud si chcete konferenci užít se vším servisem, přihlaste se prosím nejpozději do 14. 10. 2020 – jen tak Vám totiž stihneme zaslat i balíček konferenčních materiálů. Stejný termín platí i pokud se rozhodnete přihlásit do on-line přehlídky map a aplikací.
V oboru GIS se stále něco děje. Ať už se jedná o inspirativní projekty, netradiční oblasti využití GIS, dostupnost dat či softwarové novinky, je prostě dobré zůstat v obraze. Abyste spolu s námi mohli tento živý obor snáze sledovat, připravili jsme pro vás blog – prostor pro články o aktuálních trendech a novinkách.
Pojďte se tedy na blog.arcdata.cz podívat a začíst se do něčeho zajímavého. Nové články na něm budou přibývat několikrát do měsíce, a tak si ho nezapomeňte přidat do oblíbených záložek nebo jej můžete také odebírat prostřednictvím RSS kanálu.
Pokud zvažujete přihlásit svůj projekt jako uživatelskou přednášku na letošní Konferenci GIS Esri v ČR, dejte nám o tom vědět co nejdříve.
Letos se na konferenci můžete prezentovat pomocí předtočené video přednášky. S jejím natočením Vám rádi pomůžeme v našem nahrávacím studiu, nebo se do toho můžete pustit podle jednoduchého návodu i vy sami. Svoji práci také můžete předvést v přehlídce map a online aplikací nebo zasláním obrázku či mapy do úvodní prezentace konference, která zazní v podání Petra Seidla.
S přihlášením uživatelské přednášky však neváhejte (do 11. 9. 2020). Termín pro zaslání záznamu přednášky je pak o měsíc později, 19. 10. 2020.
Do našeho týmu hledáme posilu na pozici obchodně technický zástupce, který bude pečovat o stávající klienty a vyhledávat nové obchodní příležitosti. Pokud dokážete naslouchat potřebám ostatních, máte rádi smysluplné projekty a často přicházíte s efektivním řešením otázek, pak je tato pozice přesně pro vás.
Zašlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:
Není obchodně technický zástupce přesně to pravé? Nevadí, podívejte se i na další nabídky v záložce kariéra. Určitě nás neváhejte oslovit ani v případě, když zrovna nenaleznete vypsanou pozici, kterou hledáte – pro šikovné lidi se u nás místo vždy najde.
Přihláška na virtuální Konferenci GIS Esri v ČR byla právě spuštěna. Přečtěte si podrobnosti a pokud máte navíc i nějaký zajímavý projekt, určitě neváhejte a využijte některou z možností prezentace.
Výši registračního poplatku i rozsah uznávaných slev jsme letos přizpůsobili faktu, že konference bude probíhat virtuálně a toto největší setkání českých geoinformatiků jsme tak mohli udělat dostupnějším. Virtuální forma konference vám navíc zajistí i to, že stihnete opravdu každou přednášku či workshop, o který budete mít zájem.
Svoji práci můžete letos prezentovat dvojím způsobem – natočením přednášky nebo účastí v přehlídce map a online aplikací.
Záznam přednášky si můžete vytvořit sami, nebo vám s tím rádi pomůžeme v našem nahrávacím studiu. Co se přehlídky týče, přihlásit je možné webovou mapu, mapu s příběhem, online aplikaci i mapové dílo (mapu, plakát) ve formátu PDF. Více informací o možnostech prezentace získáte na samostatné stránce.
Takže – zbývá se již jen přihlásit.
Zeměměřický úřad (ZÚ) připravil novou generaci aplikací, které sdružují a nahrazují funkce celé řady aplikací stávajících. Vlajkovou lodí zveřejněných aktualizací je generační obměna Geoprohlížeče, ale užít si můžete i úplně nový pohled na Archivní mapy a Letecké měřické snímky či přepracované Analýzy výškopisu. Díky využití ArcGIS API for Javascript 4.xx je jejich výhodou nejen nový a do budoucna perspektivní technologický základ, ale i sjednocené uživatelské rozhraní. Důležitou informací je také skutečnost, že tyto aplikace byly vytvořeny přímo odborníky ZÚ, jsou plně pod jejich kontrolou a v případě potřeby je mohou průběžně aktualizovat a doplňovat o nové funkce.
Geoprohlížeč
Primárním účelem aplikace Geoprohlížeč (https://ags.cuzk.cz/geoprohlizec/) je samozřejmě prohlížení mapových produktů a služeb ČÚZK. (Pro většinu produktů jsou navíc připraveny vhodné mapové kompozice.)
Uživatel si ale může vytvořit, uložit nebo sdílet i vlastní kompozici, k čemuž lze využít služby z ArcGIS serveru,WMS či WMTS, a to nejen z nabídky ČÚZK, ale dokonce i externí webové mapové služby, včetně těch ve 3D. Geoprohlížeč umí pracovat také s lokálně uloženými soubory SHP a GPX.
Důležitou součástí aplikace je také funkce vyhledávání, která využívá geokódovacích služeb a funguje nad daty RÚIAN (jako například adresy, ulice, obce, KÚ, …) a nad Zeměpisnými jmény (Geonames). Aplikace dále nabízí také možnost rozšířeného hledání (Query dotazů) nad mapovými službami RÚIAN (např. podle čísla parcely) a nad Databází bodových polí.
Archiv
Aplikace Archiv (https://ags.cuzk.cz/archiv/) slučuje prohlížení Archivních map a Archivu leteckých měřických snímků (LMS). Po umístění bodu či polygonu do mapy a zvolení kategorie se zobrazí náhledy nalezených archiválií, které si uživatel může následně otevřít v novém okně prohlížeče. Při zobrazení detailu archiválie jsou k dispozici další relevantní informace a nástroje – například zobrazení legendy, přechod do e-shopu nebo vygenerování URL pro sdílení konkrétní archiválie, který je možné vložit například do webových stránek.
Analýzy výškopisu
V případě Analýzy výškopisu (https://ags.cuzk.cz/av/) přineslo použití ArcGIS API for 4.xx úplně nové možnosti aplikace. Geoprocessingové služby, které výpočty zajišťují, zůstaly sice stejné, ale v rámci uživatelského rozhraní došlo k řadě vylepšení. Jednotlivé widgety, které umožňují nastavení a spouštění výpočtů, jsou nyní například lépe optimalizované pro dotyková zařízení a výsledky výpočtu mají kvůli přehlednosti v každém widgetu svou vlastní záložku. Další, na první pohled viditelnou, změnou je samozřejmě i možnost zadávání výpočtů i ve 3D pohledu.
Budoucí vývoj aplikací
Jakkoli je publikování nové generace těchto aplikací velkým krokem vpřed, jejich autoři již nyní plánují postupné vylepšování a rozšiřování funkcionality. V úvahu přitom plánují brát i zpětnou vazbu od uživatelů – určitě si tedy tyto nové aplikace neváhejte vyzkoušet.
Online Kurz Spatial Anylysis začíná již 12. srpna
Chcete rozvíjet své dovednosti v oblasti prostorových analýz, osvojit si pár triků a vyzkoušet si práci na zajímavých úkolech? Pokud se zajímáte o technologické novinky a rádi si rozšiřujete obzory, tak je tento kurz určen právě Vám.
Společnost Esri pořádá další z otevřených online vzdělávacích kurzů, tentokrát s tématikou: Going Places with Spatial Analysis.
A jaká bude náplň?
První lekce začne 12. srpna a do kurzu je možné se zapsat již nyní.
Kurz je určen všem, kdo mají zájem o hlubší poznání této problematiky. Účastníci v rámci kurzu získají volný přístup k ArcGIS Online a všem potřebným aplikacím. Po celou dobu konání kurzu budou mít rovněž přístup ke studijním materiálům a cvičením a po dokončení 6týdenního kurzu pak obdrží certifikát.
Na kurz se můžete přihlásit na webových stránkách Esri.
Po nedávném úspěchu v oblasti Location Intelligence získala Esri od nezávislé analytické společnosti Forrester další hodnocení Leader, tentokrát na poli Climate Risk Analytics.
Hodnoceno bylo celkem osm nejvýznamnějších dodavatelů, u kterých byla posuzována celá řada ukazatelů. Jmenovitě se jednalo o proces sběru a export dat, nástroje na jejich zpracování a následnou vizualizaci. Posuzována byla také dlouhodobá vize společnosti a její plánovaný přístup k dané problematice.
Status Leadera Esri získala především díky svým pokročilým nástrojům pro práci s daty, jejich analýzu a následnou vizualizaci. Jak ale řekl prezident společnosti Esri, Jack Dangermond, jedná se i o výsledek dlouhodobé systematické práce Esri v oblasti managementu životního prostředí.
Zpráva od společnosti The Forrester Wave™ je dostupná na webových stránkách Esri.
S ohledem na možnost, že se v době konání konference mohou vrátit aktivní opatření proti šíření COVID-19, jsme se rozhodli letošní konferenci uspořádat virtuální formou.
Určitě věříte, že naše rozhodování nebylo vůbec jednoduché. Konference GIS Esri v ČR, to totiž není jen příležitost vyslechnout si zajímavé řečníky a získat informace o aktuálním dění v oblasti GIS. Je především místem, kde se můžeme setkávat s lidmi z oboru, s kolegy, s přáteli. Tento krok jsme proto pečlivě promýšleli a hledali způsob, jak do digitálního prostředí přenést všechny nejdůležitější části programu našich konferencí.
I letos se tedy můžete těšit na:
Další informace
Veškeré informace o programu a rozsahu konference, důležitých termínech, stejně jako kontakty na organizační tým naleznete na webových stránkách akce.
Letošní ročník Esri UC se vzhledem k celosvětové pandemii COVID-19 konal virtuálně, díky čemuž se k jejímu sledování mohlo přihlásit více než 86 000 účastníků z celého světa. Do online prostředí se přitom podařilo přenést většinu tradičního konferenčního obsahu a pro účastníky tak byla připravena třídílná plenary sekce, setkání s inspirativními hosty, technologické sekce s workshopy, virtuální výstava Map Gallery a dokonce zde byl i samostatný prostor pro networking.
Plenary Session
První den konference zahájil prezident Esri, Jack Dangermond, který prezentoval svoji vizionářskou představu týkající se budoucího směřování společnosti s přihlédnutím na sociální a environmentální problémy světa. Poté nastínil technologické novinky v softwaru ArcGIS a přiblížil práci uživatelů. Zde byla Česká republika zastoupena ukázkou urbanistické vizualizace od Magistrátu města Brna.
Jack Dangermond nezapomněl ani na každoročně udílené ceny Special Achievement in GIS, z nichž jedna opět putovala i do Česka – za projekt vytvoření a koordinace tísňových linek bylo letos oceněno Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Druhý den se pak již nesl ve znamení technologií a specialisté Esri se s účastníky podělili o nejzajímavější novinky ArcGIS. Ve středeční části přivítal Jack Dangermond dva hosty – Vicky Philips z National Geographic Society a Jeffryho Sachse z Colombia University. Hovořili spolu o tématech globální udržitelnosti, podpory vzdělávání a významu vědecké práce.
Videozáznamy z Plenary Session mohou na Youtube kanálu Esri zhlédnout i zájemci, kteří se na konferenci nestihli včas zaregistrovat. Zbývající obsah konference je až do konce srpna dostupný pouze předem přihlášeným.
Technologické sekce a workshopy
V rámci konference byla představena celá řada technologických novinek, zbrusu nových aplikací i dílčích vylepšení stávajícího softwaru ArcGIS. To vše bylo obsahem více než 370 workshopů a bezmála 160 oborových tematický sekcí.
Virtuální výstava
Účastníci Esri UC 2020 měli dokonce možnost navštívit i výstavu partnerů a sponzorů konference. Firmy zde v rámci svých virtuálních výstavních stánků prezentovaly svá technologická řešení, případové studie a návštěvníci s nimi mohli i živě diskutovat.
Map Gallery
Významnou součástí konference byla také galerie map a online aplikací, které vytvořili uživatelé ArcGIS z celého světa – i v této sekci jsme díky Mapě s příběhem od Masarykovy univerzity mohli nalézt českou stopu. Dalším českým úspěchem je zařazení do prestižní sbírky Esri Map Book, kde byly publikovány mapové aplikace ČGS.
Networking
Konferenční prostředí účastníkům umožňovalo také networking, tedy navázání profesních vztahů včetně a možnosti diskuze, která by jinak ve virtuálním prostoru nebyla možná.
Letošní, trochu netradiční a zároveň inovativní, pojetí Esri UC 2020 jsme si užili a již nyní jsme zvědaví, jak bude vypadat příští ročník konference. Po letošním úspěchu se totiž nechá očekávat, že její virtuální podoba bude nějakým způsobem zachována, i pokud se bude konference opět konat na svém tradičním místě v San Diegu.
Součástí úterního bloku přednášek na uživatelské konferenci Esri byly nejen ukázky nových verzí a funkcí tradičního softwaru, ale také představení zcela nových aplikací. Pro rychlou orientaci jsme pro vás připravili přehled toho nejdůležitějšího, ale pokud byste měli chuť podívat se na celý záznam – máte možnost. Odkaz na video naleznete na konci článku.
Nový Prohlížeč map je zatím stále v beta verzi, ale je k dispozici všem uživatelům ArcGIS Online. Protože je založen na nejnovější verzi JavaScriptového API, může využívat jeho nejnovější funkce. Oproti starému prohlížeči je tak možné například dynamicky měnit filtrování a symboliku, použít nové typy symboliky, jako je například metoda teček, případně zcela novou funkcionalitu – režim grafického prolnutí vrstev.
Hledali jste někdy pomocí GIS vhodnou lokalitu tím, že jste kombinovali několik vrstev s různými jevy (sklonitost, půda, pokryv, srážky) a s různými vahami? Součástí ArcGIS Pro 2.6 je prostředí Suitability Modeler, které celý proces znatelně usnadní.
Voxely jsou, jednoduše řečeno, „pixely v prostoru“. ArcGIS Pro má nyní nástroje pro práci s voxely, takže je můžeme používat například při interpolaci jevů v prostoru, při znázorňování dějů v atmosféře, v oceánu či pod zemí.
Podpora pro rychlou tvorbu mapové grafiky ve výkresu bez nutnosti zakládat novou vrstvu prvků.
Zlepšení propojení a práce se soubory AutoCAD, Civil 3D, Revit.
Utilitní síť je model pro správu, modelování, analýzu a vizualizaci inženýrských sítí. Nyní je možné tímto způsobem evidovat i ne-prostorové objekty.
Nové nástroje pro hledání souvislostí v datech v prostoru a čase (colocation) a pro vizualizaci propojení prvků mezi sebou (vztahový diagram).
LocateXT je nadstavba, která umožňuje z nestrukturovaného dokumentu získat lokalizační údaje (především souřadnice) a vytvořit z nich vrstvu mapových prvků. Funkce nadstavby jsou k dispozici i jako geoprocessingové nástroje, díky čemuž je možné je začlenit je do automatizovaného zpracování dat prostřednictvím modelů a skriptů, a je k dispozici také pro ArcGIS Enterprise.
Site Scan for ArcGIS je cloudová služba, která zajišťuje plánování automatického skenování pomocí UAV, zpracování obrazových dat a jejich analýzu. Výstupem pak může být 2D ortomozaika, 3D mesh nebo mračno bodů.
ArcGIS Analytics for IoT je cloudové řešení pro monitoring velkého počtu „chytrých zařízení“ Internetu věcí. Umožňuje prakticky v reálném čase pracovat s daty ze senzorů, spotřebičů připojených do Internetu a z GPS přijímačů. Obsahuje i nástroje pro práci s Big daty.
Nebezpečí COVID-19 je stále aktuální a pro USA to platí dvojnásob. Součástí technologického bloku byly proto i ukázky některých GIS řešení, které mohou pomoci při analýze a prevenci nemoci. Sada nástrojů Time Series Forecasting z ArcGIS Pro umožňuje pokročilou časoprostorovou analýzu dat, přičemž algoritmus dokáže sám vybrat nejvhodnější analytický model pro konkrétní zájmovou oblast. ArcGIS Indoors je sofistikované řešení pro vnitřní správu budov, které může v těchto případech posloužit i k plánování bezpečných zón mezi pracovníky, jejich střídání v kancelářích a zasedacích místnostech a při dalších úlohách, které musí organizace řešit v karanténních podmínkách. Community Contact Tracing jsou pak volně dostupné nástroje umožňující analyzovat kontakty jednotlivých sledovaných subjektů a přispět tak k prevenci rozšiřování nákazy.
Videa, která popsané novinky popisují detailněji, si můžete prohlédnout v záznamu hlavního programu konference.
V pondělí večer byla zahájena letošní uživatelská konference Esri, která se vzhledem k aktuálním okolnostem koná virtuálně. Konference se tak stala dostupnější a registrovalo se na ni již přes 70 000 účastníků. Ti mohou sledovat živé či předtočené přednášky a workshopy, prohlížet si stovky zajímavých mapových aplikací nebo se setkávat se zaměstnanci Esri a ostatními uživateli na virtuálních schůzkách.
Konferenci tradičně zahájil Jack Dangermond, prezident společnosti Esri, který se ve své přednášce zaměřil na tři hlavní témata: na roli GIS při řešení environmentálních a sociálních problémů (včetně aktuální situace s pandemií COVID-19), na novinky v technologii GIS a věnoval se i práci uživatelů GIS z celého světa. V jeho prezentaci jsme tak mohli vidět například i ukázku urbanistické vizualizace z Magistrátu města Brna.
České zastoupení ale nalezneme i ve výběru zajímavých map a aplikací Esri Map Book, který každoročně vychází ve formě tištěné knihy a webové galerie. Do tohoto prestižního výběru se letos zařadily mapové aplikace ČGS. V soutěžní přehlídce map a aplikací Map Gallery pak můžete nalézt mapu s příběhem Masarykovy univerzity MUNI 100 – The story of GIS (a podpořit ji svým hlasem).
Jack Dangermond ve své přednášce také ocenil vybrané organizace z celého světa a za inovativní nasazení geoinformačních technologií jim udělil cenu Special Achievement in GIS. Za Českou republiku se toto ocenění dostalo Generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR, kde GIS Esri tvoří nezastupitelnou součást jejich informační infrastruktury.
Od 19.00 můžete sledovat druhou část hlavního programu konference – novinky v technologii. Pokud jste se prozatím nestihli zaregistrovat, stále ještě máte možnost. Registrace k účasti na hlavním programu je zcela zdarma. Pokud má vaše organizace platnou systémovou podporu softwaru, můžete se zdarma účastnit i všech dalších částí konference.
Na záznam hlavního programu z prvního dne konference se můžete podívat na YouTube.
Uživatelská konference Esri je jedinečnou příležitostí, jak se dozvědět, co se ve světě GIS Esri v uplynulém roce stalo, co se plánuje pro rok následující, jaké jsou nejnovější technologie a k čemu je můžete využít. Navštívit můžete také desítky technologických workshopů, které vás naučí efektivnější postupy v aplikacích, se kterými již pracujete, nebo vám představí aplikace nové.
Letošní konference se koná virtuálně. Účastnit se jí tedy může prakticky každý, stačí se pouze na stránkách konference zaregistrovat svým uživatelským účtem Esri. Součástí konference jsou jak přímé přenosy hlavních bloků konference, tak i záznamy přednášek a workshopů, interaktivní přehlídky aplikací a místa pro on-line setkávání uživatelů.
Čím ještě je virtuální konference výjimečná? To vám prozradíme v následujícím videu.
Na začátku července proběhla aktualizace prostředí ArcGIS Online. S některými nejvýznamnějšími změnami vás seznámíme v tomto článku.
Domovská stránka organizace získala nový vzhled a také editor, ve kterém si stránku můžeme přizpůsobit. Záhlaví je určeno pro grafiku, název organizace a její logo. Tělo stránky pojme až pět bloků, které mohou obsahovat text či galerii položek z vybrané skupiny. Stránka je optimalizována pro použití na PC, tabletech i mobilních telefonech.
Novou domovskou stránku si můžeme nejprve připravit, vyzkoušet, a až bude vše nachystáno, změnu veřejně zpublikovat.
ArcGIS Notebooks je technologie pro vytváření, spouštění a sdílení programů a skriptů v jazyku Python. Notebook představuje interaktivní webové uživatelské rozhraní, ve kterém lze psát kód, dokumentovat jej a současně jej spouštět. Vše se odehrává ve webovém prohlížeči. V jeho prostředí se jednotlivé příkazy ukládají, můžeme se k nim vracet, upravovat je a spouštět v libovolném pořadí. Na ArcGIS Online jsme s Notebooky mohli zatím pracovat v beta verzi, nyní se staly oficiální součásti ArcGIS Online.
Každý vytvořený Notebook je uložen v portálu jako nová položka. Je tak možné jej sdílet s vybranou skupinou uživatelů nebo jej kdykoliv otevřít, spustit, aktualizovat či stáhnout.
Při vytváření nového Notebooku uživatel vybírá, v rámci jakého prostředí bude Notebook vytvořen:
Použití prostředí Standard je bezplatné, použití Advanced a Advanced s GPUspotřebovává kredity v závislosti na využití.
Snadnou cestou, jak vytvořit webovou aplikaci, je v Prohlížeči map na ArcGIS Online použít tlačítko Sdílet a následně Vytvořit webovou aplikaci. Pak je možné zvolit některou ze šablon. Nově některé šablony (např. Nearby, Minimalist, Zone Lookup a Attachment Viewer) obsahují i funkci Expresní nastavení, díky které lze to nejdůležitější nastavit jen pomocí několika kliknutí.
Správci organizace mohou vytvářet nové podrobné reporty. Na stránce Organizace – Stav – Reporty si mohou vytvořit zprávu o členech či o položkách v organizaci. Výsledkem je CSV soubor s výpisem dat.
Je zlepšena podpora přihlašování pomocí OpenID a vedle přihlášení účtem Facebook, Google a GitHub je možné se přihlásit i pomocí účtu Apple.
Snáze se dají hromadně přesouvat položky jednoho uživatele druhému, což je praktické zejména když potřebujeme odstranit uživatelský účet z organizace, ale jeho obsah musíme rozdělit mezi různé uživatele.
A pokud je potřeba uživatelům odstranit možnost stahování softwaru ze stránky Moje nastavení – Licence (například je zde možné stahovat instalační soubor k ArcGIS Pro), správci organizace na to získali nový přepínač.
K dispozici jsou dvě nové možnosti vykreslování rastrových služeb. Tyto možnosti nalezneme v Nabídce vrstvy – Zobrazení snímku – Vykreslovač. V této nabídce jsou k dispozici různé způsoby vykreslení (pro data obsahující nadmořskou výšku to jsou například vykreslovače „svažitost“, „orientace“, „stínování“ apod.), které jsou definované při publikaci dotyčné služby. Uživatel nyní může v nabídce Zlepšení obrazu: Typ symboliky vybrat vlastní nastavení stínovaného reliéfu: určit pozici Slunce, převýšení i použitou barevnou hypsometrickou stupnici.
Je také možné používat typ symboliky Mapa barev, který aplikuje předdefinované barvy jednotlivým hodnotám rastru. Vhodný je tedy pro klasifikované rastry.
Betaverze nového prohlížeče map se v nejbližších dnech dočká také nové funkcionality. Vrstvy v mapě bude možné slučovat do skupin, shluky prvků budou moci mít vlastní popisky (dosud byly k dispozici jen vyskakovací okna) a přijde lepší podpora vektorových symbolů.
Podrobný přehled novinek červencové aktualizace ArcGIS Online naleznete ve článku What's new in ArcGIS Online (June 2020), případně v dokumentaci What's new.
Světová uživatelská konference Esri začíná již v pondělí 13. července a vy můžete být u toho. Všechny přednášky a workshopy budou totiž přenášeny online a prostřednictvím internetu můžete navštívit i stánky vystavovatelů a virtuální výstavu map a aplikací. Na programu jsou také další doprovodné akce a nejrůznější oborová setkání.
Možná nejdůležitější informací letošního roku je, že účast na konferenci je pro každého uživatele s platnou systémovou podporou zdarma, že speciální volný vstup je k dispozici i pro studenty a že přenos z hlavních přednášek konference je volně přístupný pro každého.
Pokud by vás ale zajímaly další informace ohledně organizace nebo programu konference, doporučujeme navštívit stránku Esri User Conference Q&A, kde určitě naleznete odpověď i na vaši otázku.
Tak tedy na viděnou na Esri UC 2020.
Nezávislá analytická společnost Forrester ve své zprávě Forrester Wave: Location Intelligence Platforms Q2 2020 hodnotí firmy zabývající se oblastí location intelligence. Společnost Esri se v této zprávě umístila na předním místě s titulem leader.
Hodnocena byla celá řada parametrů týkajících se aktuální nabídky systému (práce s prostorovými daty, možnosti jejich analýzy, komplexnost softwarové platformy atd.) i dlouhodobé strategie firmy (vize vývoje, rozsah služeb, prostředí pro partnery, …).
U Esri analytici společnosti Forrester ocenili především ucelený soubor nástrojů pro zpracování a analýzu prostorových dat a zaznamenali, že si uživatelé váží její společenské odpovědnosti.
Zprávu společnosti Forrester si můžete přečíst na webové stránce Esri.
Máte rádi mapy, moderní mapové aplikace a máte chuť se podílet na rozvoji softwaru, který je vytváří? Chcete pracovat pro leadera na českém i světovém trhu v oblasti geoinformatiky? Chcete být členem dobře fungujícího týmu? Pak vás rádi poznáme.
Protože chceme náš tým rozšířit o další konzultanty a vývojáře webového GIS, hledáme někoho, kdo má alespoň základní znalosti a schopnosti vývoje ve webovém prostředí – primárně vývoje klientských aplikací v JavaScript (ES6, TypeScript, HTML5, CSS3) a ideálně i serverových aplikací nad platformou .NET či Java.
Na práci v menších týmech, kde táhneme za jeden provaz a učíme se jeden od druhého navzájem. Na projekty plné inovativních a technologicky progresivních řešení. Na moderní IT a software opravdového leadera na trhu GIS. Na další vzdělávání, a to nejen formou různých externích školení, ale také interních kurzů v ARCDATA nebo přímo v Esri.
Pokud vás tato nabídka zaujala, napište nám na adresu jobs@arcdata.cz.
Máte rádi mapy, moderní mapové aplikace a máte chuť se podílet na rozvoji softwaru, který je vytváří? Chcete pracovat pro leadera na českém i světovém trhu v oblasti geoinformatiky? Chcete být členem dobře fungujícího týmu? Pak vás rádi poznáme.
Protože chceme náš tým rozšířit o další konzultanty a vývojáře webového GIS, hledáme někoho, kdo má alespoň základní znalosti a schopnosti vývoje ve webovém prostředí – primárně vývoje klientských aplikací v JavaScript (ES6, TypeScript, HTML5, CSS3) a ideálně i serverových aplikací nad platformou .NET či Java.
Na práci v menších týmech, kde táhneme za jeden provaz a učíme se jeden od druhého navzájem. Na projekty plné inovativních a technologicky progresivních řešení. Na moderní IT a software opravdového leadera na trhu GIS. Na další vzdělávání, a to nejen formou různých externích školení, ale také interních kurzů v ARCDATA nebo přímo v Esri.
Pokud vás tato nabídka zaujala, napište nám na adresu jobs@arcdata.cz.
Úvodní foto: Pexels
Obrázky ze svých map a aplikací, fotografie vašeho GIS v akci a jakékoliv další obrázky, které zachycují vaši práci a které byste chtěli dát k dispozici pro tvorbu úvodní prezentace na konferenci, můžete zasílat už jen do zítřka.
https://www.esri.com/en-us/about/events/uc/get-involved/call-for-images#/home
Naplánujte si přednášky a workshopy, které na konferenci chcete vidět. Na stránce https://userconference2020.schedule.esri.com/schedule si je můžete filtrovat podle tématu, náročnosti i podle přednášejících. Můžete si také označit přednášky, které vás zajímají, nahrát si upomínky do kalendáře a nebo si svůj naplánovaný program vytisknout.
Z důvodu zlepšení zabezpečení plánuje společnost Esri pro práci v ArcGIS Online povolit výhradně protokol HTTPS. Tato změna je plánovaná na 8. prosince 2020, doporučujeme se na ni však připravit co nejdříve.
V našem článku se dozvíte, proč k této změně dochází, jak zjistit, že se vás změna týká, a co v takovém případě bude potřeba udělat.
O tom, jakou roli hrají GIS technologie v rámci tzv. Chytré karantény, promluvil na středeční odborné konferenci NZIS & ISIN Open 2020 plk. Ing. Petr Šnajdárek, náčelník štábu Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT).
S cílem omezit šíření COVID-19 připravuje CŘT každodenní analýzy a predikce vývoje situace, zabezpečuje operativní řízení, navrhuje systémová opatření, která předkládá ke schvalování vládě ČR, a samozřejmě se pak stará i o jejich monitoring a vyhodnocování. S tím vším na CŘT pomáhá i technologie ArcGIS.
Ve své přednášce plk. Ing. Petr Šnajdárek ocenil zejména možnost vytvoření jednotného situačního obrazu nad mapou, který nejenže usnadňuje vlastní monitoring, ale pomáhá i při tvorbě nejrůznějších predikcí a díky přístupu k datovým sadám z Německa a Polska je využit také při vyhodnocování přeshraniční situace.
S drobným zpožděním kvůli jarní výjimečné situaci jsme vydali první letošní číslo časopisu ArcRevue. Jeho elektronickou PDF verzi si můžete stáhnout na našich stránkách. Naleznete v něm zajímavé články o GIS v Litvínově, databázi Data50 Zeměměřického úřadu či o tom, jak výuka GIS na univerzitě pomohla se zlepšením života v jedné městské části.
Soubory s daty RÚIAN je možné stáhnout na Geoportálu ČÚZK, jsou však ve formátu VFR. Sada nástrojů VFR Import dokáže tyto soubory zpracovat a do geodatabáze z nich převést údaje od katastrálních území až po parcely a stavební objekty. Součástí importovaných dat jsou také adresní místa, volební okrsky a další údaje.
Základní verzi Basic si můžete zdarma stáhnout na stránkách ARCDATA. Obsahuje nástroj pro ruční import stavových souborů VFR. Placené verze nástrojů obstarají i ruční či automatickou aktualizaci dat a připraví je pro fulltextové prohledávání, které probíhá prostřednictvím doplňku pro aplikaci ArcMap.
Přehled funkcionality i všechny varianty nástrojů pro různá vydání aplikace ArcMap (aktuálně jsou podporovány verze 10.8.x až 10.2.x) naleznete na výše zmíněné stránce VFR Import.
Od 1. června obnovujeme provoz našeho školicího centra. Můžete se proto opět začít hlásit na naše školení. V nabídce jsme vypsali termíny až do konce roku 2020.
Školení budou probíhat za zvýšených hygienických opatření, jejichž cílem je maximálně zajistit vaši bezpečnost a současně vyhovět podmínkám stanoveným legislativou. Epidemiologická situace a s ní spojená opatření se v průběhu času vyvíjí a mění, a proto budete včas předem informováni o tom, jaká pravidla budou pro váš kurz platit.
Podívejte se na naši tabulku termínů a vyberte si kurz, který se vám líbí. Pokud máte k obsahu školení nějaký dotaz či vás zajímají podrobnější informace k provozu školení nebo k nastaveným opatřením, rádi vám je zodpovíme e-mailem na adrese skoleni@arcdata.cz nebo telefonicky na čísle 224 190 511.
Dovolujeme si Vás pozvat na náš další webinář, který se tentokát zaměří na aplikaci Survey123 for ArcGIS, která je určená ke sběru dat pomocí formulářů.
Na semináři se naučíte:
Webinář se uskuteční v úterý 26. 5. 2020 od 14.00. Pro účast není potřeba instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče, stačí se zaregistrovat na stránce webináře. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Dovolujeme si vás pozvat na letošní ročník Konference GIS Esri v ČR, která se bude konat 4. a 5. listopadu 2020.
V tuto chvíli sice ještě nevíme, jakou formou pro vás budeme moci toto tradiční setkání českých geoinformatiků připravit, ale již nyní vám můžeme slíbit, že konat se bude v každém případě a že se opět můžete těšit na celou řadu inspirativních řečníků, technologických novinek a vzájemného sdílení zkušeností napříč obory.
Ve svých kalendářích si tedy, prosím, rezervujte termín 4.–5. listopadu 2020 a jakmile to bude možné, sdělíme vám další podrobnosti. Aktuální informace přitom budou vždy k dispozici na oficiální stránce konference.
Nepostradatelnou součástí našich konferencí jsou samozřejmě i prezentace výsledků vaší práce, a to se nezmění ani letos. Pokud tedy máte nějaký zajímavý projekt, dejte nám o něm určit vědět na e-mail konference@arcdata.cz a my s ním budeme při přípravě programu počítat. Přihlásit nám takto můžete přednášku, poster nebo svoji online aplikaci.
Těšíme se na setkání s vámi.
Jako součást podpory uživatelů v době, kdy mnohé společnosti omezily nebo přerušily svůj provoz, zpřístupnila Esri kurzy na stránkách Learn ArcGIS zdarma. Uživatelé tak mohou využívat ArcGIS Online, ArcGIS Pro a přes 20 dalších aplikací pro účely svého vzdělávání.
Zájemci, kteří se přihlásí mezi 1. květnem a 30. červnem, získají licenci na software a kurzy do 31. srpna 2020.
Na stránkách Learn ArcGIS je tímto způsobem zpřístupněno na 200 lekcí.
Do programu se lze přihlásit na stránce Learn ArcGIS.
Světová konference Esri se letos koná virtuálně a je zdarma otevřena pro všechny uživatele Esri s platnou systémovou podporou (maintenance). Nyní můžete zasílat své mapy a aplikace na soutěžní přehlídku v Galerii map (Map Gallery), případně obrázky pro použití v prezentaci Jacka Dangermonda.
Pokud pomocí geodat sledujete pohyb osob či vozidel, můžete použít nový nástroj Proximity Tool pro analýzu zda, kde a na jak dlouho se k sobě přiblížily. Využití se nabízí nejen v této době, kdy se vzájemné kontakty řeší v souvislosti s nákazou COVID-19, ale i při analýze a optimalizaci činnosti pracovních čet, analýze pohybu zvířat a při dalších úlohách.
Nástroj pracuje v ArcGIS Pro 2.5 a lze jej spustit i na GeoAnalytics Serveru ArcGIS Enterprise.
Podrobnosti o nástroji a jeho použití naleznete v článku na blogu Esri Use Proximity Tracing to Identify Possible Contact Events.
ArcGIS Dashboards je prostředí pro tvorbu webových aplikací, které se mohou skládat z komponent, jako je mapa, grafy, seznamy a další. Toto prostředí je tu s námi již velmi dlouho, ale stále jako by bylo ve stínu šablonových aplikací či nástroje Web AppBuilder for ArcGIS. Nutno říci, že neprávem, a proto jsme se rozhodli představit vám ArcGIS Dashboards v rámci historicky prvního webináře z ARCDATA PRAHA.
Na semináři se naučíte vytvořit svůj první Dashboard a poté se seznámíte s dalšími technikami, jako je propojování dat, díky kterému okolní grafy oživíte, dozvíte se o možnostech filtrace dat, abyste se ve svých datových vrstvách neztratili, naučíte se nastavit interaktivní události a dozvíte se také, jak zpracovávat časová data.
Webinář se uskuteční v úterý 5. 5. 2020 od 10.00 a pro účast není potřeba instalovat žádný software, ani doplněk prohlížeče. Registrace i účast na semináři jsou zdarma.
Zaregistrovat se můžete na stránce webináře.
S ohledem na celosvětový výjimečný stav bude letošní ročník uživatelské konference Esri uspořádán virtuálně. Prostřednictvím videopřenosů, interaktivních výstav a celé řady dalších aktivit, díky kterým se mezi sebou budou moci návštěvníci zkontaktovat, se tak organizátoři pokusí zachovat co možná nejautentičtější zážitek ze setkání největší GIS komunity na světě. Pro všechny uživatele z organizací, které mají platnou systémovou podporu (maintenance) či aktivní placený plán, je přitom registrace na konferenci zdarma.
Konference se bude konat 13.–15. července 2020.
Jak se registrovat?
Pokud jste se již na konferenci registrovali, vaše registrace je automaticky platná i pro virtuální konferenci. Zaplacené registrační poplatky budou vráceny.
Více informací na stránkách Esri
Podrobnější informace o konferenci, odkaz na registrační formulář a mnoho dalšího naleznete na stránce věnované konferenci na webu Esri.
Včerejší reportáž Událostí ČT zavedla diváky do Centrálního řídícího týmu Covid-19, který má na starosti projekt Chytré karantény. První část reportáže zachycuje použití aplikací na mapovém portálu a sami tak můžete vidět, jak technologie ArcGIS pomáhají při sledování dostupných prostředků, koordinaci vytížení jednotlivých odběrných míst a laboratoří a celou řadou dalších úloh zajišťujících správný průběh tohoto důležitého projektu.
Konzultace a pomoc s tímto projektem jsou pro nás úžasnou výzvou a zkušeností.
Přeložili jsme do češtiny dokument Klávesové zkratky v ArcGIS Pro, který obsahuje zkratky týkající se například navigace v mapě, tabulek, panelu obsah, práce s rastrovými a časovými daty a samozřejmě také editace.
Dokument Klávesové zkratky v ArcGIS Pro ve formátu PDF.
Pokud byste si chtěli stáhnout spíš anglický originál, naleznete jej na adrese http://links.esri.com/arcgis-pro-shortcuts
Společnost Microsoft se dlouhodobě zajímá o dopad svých aktivit na ekologii planety. V rámci snahy o minimalizaci uhlíkové stopy a dosažení uhlíkové neutrality se zaměřuje také na ochranu biodiverzity a světových ekosystémů.
Brad Smith, prezident Microsoftu, píše na svém blogu o projektech AI for Earth a Planetary Computer a také o důvodech, proč si jako partnera pro tyto projekty vybrali společnost Esri.
Chcete si zlepšit svoje dovednosti při tvorbě map, dozvědět se praktické tipy a návody a vyzkoušet si, co jste se naučili, při několika zajímavých úlohách? Společnost Esri znovu pořádá online kurz Cartography., kterým vás provedou kartografové Kenneth Field, John Nelson, Wesley Jones a Edie Punt.
Po dobu trvání kurzu budou mít účastníci přístup k ArcGIS Pro a na ArcGIS Online. Jedna lekce se skládá z videa s výkladem a z několika samostatných cvičení, jejichž výsledky mohou studenti sdílet s lektory, případně se na cokoliv zeptat v diskuzi.
Do kurzu je možné hlásit se již nyní. První lekce začíná 22. dubna a konec kurzu je naplánovaný na 3. června. Jednotlivé lekce jsou postupně zpřístupňovány a úkoly není nutné plnit hned po jejich zveřejnění – do kurzu lze proto „naskočit“ až do 7. května.
Přihlásit se na kurz můžete na stránkách Esri.
Poznámka: K přístupu na kurz bude pravděpodobně potřeba mít správcem organizace zpřístupněnou možnost „Povolit přístup k Esri“. Návod, jak to provést, naleznete v článku Hromadné povolení přístupu k Esri uživatelům ArcGIS Online.
Metody strojového učení nám usnadnily práci s obrazovými daty. Urychlily čas, který počítače potřebují k identifikaci objektů na snímku i ke klasifikaci pixelů. Využití nacházejí v mnoha oborech – při automatizované tvorbě map, mapování následků přírodních katastrof, sčítání stromů v lese, sledování změny land-use či při identifikaci prvků na snímcích a full-motion videu z dronu.
Webový seminář Esri Imagery Deep Learning Made Easy vás provede nástroji pro strojové a hloubkové učení (machine learning, deep learning), které naleznete v systému ArcGIS. Proběhne v úterý 21. dubna od 18.00.
Obsahem tohoto semináře bude:
Seminář bude veden v anglickém jazyce. Nezávazně se na něj můžete registrovat na stránce https://register.gotowebinar.com/register/586502998004657932
Aktualizace: Seminář je již plně obsazený. Situaci budeme sledovat, a pokud se zvýší kapacita nebo se vypíše nový termín, budeme informovat.
Metody strojového učení nám usnadnily práci s obrazovými daty. Urychlily čas, který počítače potřebují k identifikaci objektů na snímku i ke klasifikaci pixelů. Využití nacházejí v mnoha oborech – při automatizované tvorbě map, mapování následků přírodních katastrof, sčítání stromů v lese, sledování změny land-use či při identifikaci prvků na snímcích a full-motion videu z dronu.
Webový seminář Esri Imagery Deep Learning Made Easy vás provede nástroji pro strojové a hloubkové učení (machine learning, deep learning), které naleznete v systému ArcGIS. Proběhne v úterý 21. dubna od 18.00.
Obsahem tohoto semináře bude:
Seminář bude veden v anglickém jazyce. Nezávazně se na něj můžete registrovat na stránce https://register.gotowebinar.com/register/586502998004657932
Od čtvrtka 9. dubna je k dispozici nová verze Map s příběhem, která s sebou přináší celou řadu dílčích vylepšení i úplně nových funkcí, které se vám v následujícím přehledu pokusíme krátce představit.
Vytvořením navigační lišty, nebo chcete-li „panelu záložek“, se ke všem blokům formátovaným jako nadpis automaticky vytvoří odkazy, jejichž prostřednictvím může čtenář přejít na konkrétní místo v příběhu.
Tuto funkci zapnete v panelu Návrh:
Z nadpisů se pak vytvoří navigační lišta.
Je-li panel záložek širší, než se vejde na obrazovku, lze se v něm posouvat pomocí šipek.
Maximum zobrazených nadpisů je 10. Pokud je název delší než 30 znaků, je automaticky zkrácen použitím výpustky „…“. Navigační lišta se zobrazuje stále nahoře, tedy i během rolování.
Lištu je dále možné upravovat. Zobrazit můžete například jen vybrané záložky (nadpisy), nebo upravit texty záložek. Tato nastavení můžete provést v nástrojích lišty na kartě Nastavení.
Při použití panelu „boční blok“ si můžete vybrat mezi dvěma typy zobrazení textové části: ukotveným a plovoucím, který se pohybuje zároveň s rolováním stránky.
Stejně jako do ukotveného verze, i do plovoucí je kromě textu možné přidávat i mapy, fotografie či jiný multimédiální obsah, oddělovače a tlačítka. Můžete si nastavit také jeho velikost a umístění.
Rozvržení bočního bloku snadno změníte v nastavení. Po změně panelu na ukotvenou verzi se tyto dílčí úpravy plovoucího bloku vrátí na výchozí nastavení.
Sbírky (aktuálně v beta verzi) byly na základě zpětné vazby od autorů přepracovány. Úpravy se dotkly jak vlastního nástroje pro tvorbu sbírek, tak i stránky s přehledem sbírek. V náhledovém okně můžete zkontrolovat, jak budou vaše sbírky vypadat na počítači, telefonu či tabletu.
Na přehled sbírky se dostanete pomocí postranní lišty na úvodní stránce vpravo. Je na ní uveden název sbírky a položky, kterou si právě prohlížíte. Dále jsou k dispozici tlačítka, kterými se dostanete na předchozí či následující obrázek. Kliknutím na název sbírky se pak dostanete do jejího přehledu.
V předchozí verzi bylo možné v bočním bloku či prezentaci duplikovat snímky, které obsahovaly obrázky, videa, webové mapy či scény. Nová verze podporuje i duplikování expresních map. Duplikovanou mapu je možné dále upravovat na panelu nástrojů v kartě úprav.
V editoru mapy se dá přepínat viditelnost různých vrstev mapy, uložit aktuální přiblížení a zobrazovanou oblast mapy. Tyto změny se vážou k aktuálnímu snímku. Pro úpravy zdrojové expresní mapy (jako je změna podkladové mapy, zákres nových prvků a podobně) použijte tlačítko Upravit mapu.
Přibyly dva nové motivy: Tidal (modrý) a Slate (šedý). Přibyly také dvě dvojice fontů: Pax + Neue Swift a Ocean Sans + Mahsuri Sans.
V nových motivech jsou pro expresní mapy k dispozici tyto podkladové mapy:
Slate
Tidal
A pro oba ještě také družicové snímky.
Nová verze sjednotila nástroje pro přidávání obrázků a videí. Soubor nyní můžete buď nahrát přímo z počítače, nebo jej vložit pomocí URL (kromě úvodního obrázku).
Uživatelé mohou snímky nejen duplikovat, ale také skrývat, a to jak v bočním bloku, v prezentaci, tak i v prohlídce s průvodcem.
Skrytý snímek je automaticky přeskakován a při rolování stránkou se nezobrazuje. Skrytím snímku dojde také ke skrytí bodu na mapě, ke kterému snímek odkazoval. Další snímky v pořadí budou automaticky přečíslovány tak, aby na sebe navazovaly.
Do okna lze přidat video nebo obrázek pomocí URL.
Ke každému bodu mohou uživatelé i nadále přidat až 5 obrázků či videí. Jejich pořadí je možné měnit přímo v panelu médií.
Uživatelé si mohou vybrat z následujících volitelných doplňků pro expresní či webové mapy a scény:
Panel nástrojů pro úpravu expresních map nabízí možnosti úprav vzhledu anotací a šipek.
Nová generace aplikace Collector for ArcGIS pro Android přešla z beta verze do oficiálního vydání. Proti své předchozí verzi přináší podporu nových webových map, upravené uživatelské prostředí, vylepšenou editaci formulářů, usnadnění offline práce, nové nástroje a podporu pro sběr 3D dat.
Collector for ArcGIS umí pracovat s vektorovými podkladovými mapami, což ocení zejména uživatelé s tablety a telefony s vysokým rozlišením. Znamená to také, že s mapou lze např. otáčet. Aplikace také umí pracovat se složitější symbolikou včetně grafických efektů a dokáže zobrazovat i popisky vytvořené pomocí jazyka Arcade.
Na základě návrhů od uživatelů starší verze byly přepracovány některé části aplikace. Při editaci atributů prvku se využívá vysouvacího panelu a mapa tak může být stále viditelná. Upraveno je také samotné zadávání bodu – nový zaměřovací kříž umožní lépe určit přesnou polohu sbíraného prvku. Zrychlil se i přístup ke kameře a uživatelé ocení novou nástrojovou lištu.
Collector dokáže pracovat nejen s jednou offline oblastí (podobně jako jeho předchůdce), ale také existuje možnost vytvořit několik offline oblastí v jedné webové mapě a uživatelé si mohou stáhnout pouze některé z nich. Synchronizaci je možné provádět přímo z prostředí mapy.
V aplikaci lze zobrazit legendu mapy. Nástroj Compass pomůže uživateli s navigací k prvku, který je poblíž, a nástroj Directions mu k němu najde cestu prostřednictvím Google Maps nebo Navigator for ArcGIS.
Nový Collector for ArcGIS podporuje sběr souřadnice z z GPS přijímačů, včetně možnosti úpravy o parametr MSL.
Stará verze aplikace Collector se v obchodě Google Play přejmenovala na Collector Classic a je možné mít obě aplikace v zařízení nainstalované najednou. Postupný přechod z jedné aplikace na druhou by tak pro pracovníky neměl být problém.
Společnost Esri vydala nový bezpečnostní patch pro ArcGIS Server – ArcGIS Server Security 2020 Update 1 Patch. Tento patch řeší zranitelnost ArcGIS Enterprise, konkrétně komponenty ArcGIS Server útokem Server Side Request Forgery (SSRF). Uživatelé ArcGIS Serveru tak mohou být vystaveni riziku získání interních informací neautorizovanou osobou v závislosti na konfiguraci systému. V některých případech mohou útočníci nahlédnout do infrastruktury, nebo nad ní získat administrativní kontrolu.
Toto bezpečností riziko se týká všech verzí před ArcGIS Server 10.8 na operačních systémech Windows a Linux. Z tohoto důvodu společnost Esri všem důrazně doporučuje instalovat tento bezpečnostní patch, který je k dispozici pro verze ArcGIS Serveru 10.4 až 10.7.1.
Úplný seznam chyb, které nový ArcGIS Server Security 2020 Update 1 Patch řeší, a instalační soubor patche můžete najít na stránce opravy: https://support.esri.com/en/download/7775.
Je tu jaro, a to znamená pravidelnou aktualizaci prostředí ArcGIS Online. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších změn, které již nyní můžete na ArcGIS Online nalézt a pracovat s nimi.
Uživatelský profil: Stránka uživatelského profilu byla přepracována. Kromě základních nastavení můžete nyní v rámci profilu vidět i přehled obsahu daného uživatele, členství ve skupinách nebo přehled licencí a stav kreditů. A máte-li licenci ArcGIS Pro, můžete si ho odtud rovnou i stáhnout.
HTTPS readiness: Organizace aktivované před zářím 2018 stále ještě dovolují využívat nešifrovaného protokolu HTTP. Protože bude v prosinci 2020 podpora HTTP ukončena, přidává tento update varování, pokud by někdo z vaší organizace odkaz pomocí protokolu HTTP použil.
Aplikace ArcGIS Online Security Advisor dostupná na odkazu https://s3.amazonaws.com/ago-security-advisor/index.html ukazuje kompletní přehled zabezpečení vaší organizace ArcGIS Online a zároveň poskytuje doporučení, jak organizaci ještě lépe zabezpečit. Součástí jsou i logy, kde můžete sledovat aktivitu členů organizace a IP adresy, odkud k organizaci přistupují.
ArcGIS Notebooks, dobře známé z ArcGIS Enterprise či ArcGIS Pro, si konečně našly cestu i do prostředí ArcGIS Online, i když prozatím jen v beta verzi. ArcGIS Notebooks jsou výborné prostředí pro správu a analýzu v jazyce Python založeném na Jupyter notebooks. Administrátoři organizace uvidí přístup k ArcGIS Notebooks v rámci hlavního panelu. Ostatním členům je pro jejich zpřístupnění nutné přiřadit oprávnění.
Pár drobností na závěr. Pokud si nyní v ArcGIS Online zakládáte novou organizaci, můžete si zvolit, v jakém regionu budou data hostována – zda v USA, nebo v Evropě. U stávajících předplatných přímý přesun z USA není možný. Dalšími novinkami je například možnost aktualizace obsahu webové scény publikované ze Scene Layer package nebo navýšení maximální hodnoty pro velikost nahrávaného souboru z 200 GB na 500 GB.
Úplný přehled všech změn a novinek si můžete přečíst na stránkách Esri.
Vytvořili jsme český prostor GeoCzech na fóru GeoNet. Přijďte se přidat i vy!
GeoNet je rozsáhlé internetové fórum, které založila a spravuje společnost Esri. Naleznete na něm informace a blogy k jednotlivým produktům a aplikacím, uživatelé zde sdílejí svoje zkušenosti a řeší otázky, se kterými jim pomáhají ostatní uživatelé i odborníci z Esri.
Na fóru GeoNet jsme vytvořili stránku, kde se mohou potkávat čeští uživatelé. Můžete na ní komunikovat v češtině, probírat zde specificky českou GIS problematiku nebo se prostě jen na něco zeptat a podělit se o novinku či zajímavost.
Na fórum GeoNet se přihlásíte prostřednictvím svého uživatelského účtu ArcGIS.
Těšíme se s vámi na viděnou.
Vytvořili jsme český prostor Czech GIS na fóru GeoNet. Přijďte se přidat i vy!
GeoNet je rozsáhlé internetové fórum, které založila a spravuje společnost Esri. Naleznete na něm informace a blogy k jednotlivým produktům a aplikacím, uživatelé zde sdílejí svoje zkušenosti a řeší otázky, se kterými jim pomáhají ostatní uživatelé i odborníci z Esri.
Na fóru GeoNet jsme vytvořili stránku, kde se mohou potkávat čeští uživatelé. Můžete na ní komunikovat v češtině, probírat zde specificky českou GIS problematiku nebo se prostě jen na něco zeptat a podělit se o novinku či zajímavost.
Na fórum GeoNet se přihlásíte prostřednictvím svého uživatelského účtu ArcGIS.
Těšíme se s vámi na viděnou.
Společnost Esri nabízí šablony a aplikace pro řešení úkolů, kterým veřejné instituce čelí ve spojitosti s nákazou COVID-19. V rámci tohoto výjimečného stavu nabízí Esri také půlroční licenci ArcGIS Online a ArcGIS Pro Advanced zdarma. V tomto článku shrneme možnosti, které můžete využít, pokud chcete pro tyto účely nasadit GIS Esri.
Součástí ArcGIS Online je prostředí ArcGIS Hub pro sdílení dat a tvorbu tematických webových stránek. Při zakládání nového projektu můžete využít šablonu Coronavirus Response template, která obsahuje nástroje pro informování veřejnosti aktuálními daty, aplikacemi, infografikou a příspěvky ze sociálních sítí.
Šablona je k dispozici v každé organizaci na ArcGIS Online. Při jejím spuštění můžete postupovat podle podrobného návodu Esri.
Na stránce Coronavirus Response naleznete zdroje pro mapy a aplikace, jako jsou například aplikace ukazující stav zdravotnických zařízení, mapy odběrných míst, změny provozní doby úřadů a obchodů, uzávěry veřejných prostranství a podobně. Řešení obsahuje šablony pro Web AppBuilder for ArcGIS, Survey123 for ArcGIS, Operations Dashboard for ArcGIS a Crowdsource Manager. Jejich nasazení probíhá prostřednictvím ArcGIS Pro a ArcGIS Online.
Stránka Coronavirus Response obsahuje kromě souborů pro stažení také podrobný návod, jak šablony a nové nástroje používat. S rychlým zorientováním v nabídce možností může pomoci také webový seminář Esri. Další rady, prostor pro diskuzi a pomoc naleznete ve specializované skupině na stránkách GeoNet.
Esri nabízí všem zájemcům půlroční licenci ArcGIS Online a ArcGIS Pro Advanced zdarma na základě vyplnění dotazníku na této stránce.
Na stránce COVID-19 GIS Hub naleznete rozcestník na všechny zde jmenované stránky, na další nástroje a také na různé datové zdroje a aplikace z celého světa. Budete-li tuto stránku sledovat, budete mít přehled o nových nástrojích a funkcích, které bude Esri v této souvislosti publikovat.
V případě, že se výše uvedenou nabídku rozhodnete využít, jsme připraveni vám s nastavením všeho potřebného pomoci. Napište nám na adresu covid19@arcdata.cz.
Společnost Esri vydala nový patch pro Portal for ArcGIS 10.7.1 – High Availability Licensing Patch. Kromě toho, že nový patch řeší problémy s licencováním v Portálech, které musí zajišťovat vysokou uživatelskou dostupnost, slouží také jako náhrada za již dříve vydaný Portal for ArcGIS 10.7.1 Security Patch 2019 Update 2 Patch, u kterého bylo zjištěno, že v některých případech může způsobit nesprávnou instalaci následných patchů.
Důrazně doporučujeme všem, kteří si nainstalovali patch Portal for ArcGIS 10.7.1 Security Patch 2019 Update 2 Patch, aby si co nejdříve stáhli a nainstalovali patch nový Portal for ArcGIS 10.7.1 High Availability Licensing Patch a vyhnuli se tak případným problémům, které mohou souviset s nesprávnou instalací následně nově vydaných oprav (patche, hot-fixy). U klientů s operačním systémem Windows může instalace této opravy trvat déle, jelikož musí nejprve dojít k odinstalování staršího patche. Uživatelů s operačním systémem Linux se toto omezení netýká. Nový patch zároveň obsahuje veškeré opravy, které byly součástí původní opravy Portal for ArcGIS 10.7.1 Security Patch 2019 Update 2 Patch.
Úplný seznam chyb, které nový Portal for ArcGIS 10.7.1 High Availability Licensing Patch řeší, a instalační soubor patche můžete najít na stránce opravy.
S plným respektem k aktuální situaci a veškerým nařízením směřujícím k omezení šíření nákazy koronavirem jsme přijali taková opatření, abychom vám mohli i nadále poskytovat naše služby bez dopadu na jejich kvalitu. Výjimkou jsou plánovaná školení, která jsme byli nuceni zrušit až do 19. 4. 2020. Na školení po tomto termínu je prozatím možné se hlásit.
Technická podpora uživatelů je beze změny přístupná prostřednictvím formuláře na portálu My Esri nebo na telefonu +420 224 190 515. (Více informací na této webové stránce.)
Kontaktní údaje na jednotlivá oddělení či konkrétní kolegy zůstávají také beze změny a jejich přehled je dostupný na https://www.arcdata.cz/zpravy-a-akce/o-spolecnosti/kontaktni-informace/kontakt
Česká verze ArcGIS Pro 2.5 je k dispozici ke stažení na portálu My Esri.
Pokud ArcGIS Pro 2.5 již používáte v angličtině, můžete si na My Esri stáhnout jen lokalizační balíček. (Moje organizace – Stahování – ArcGIS Pro – Zobrazit stahování – sekce jazykových balíčků je na konci seznamu.)
Koronavirus se rozšířil do více než 50 států světa a jednotlivé vlády se snaží na situaci rychle reagovat. Pro správná rozhodnutí jsou nezbytná co nejaktuálnější data, proto tým z Esri Disaster Program připravil stránku, kde shromažďuje k viru COVID–19 nejrůznější zdroje dat a mapové aplikace, včetně těch od WHO.
Na stránce si můžete prohlédnout aplikace, které se zabývají globálním pohledem nebo jen určitými regiony. Také se můžete podívat, co o koronaviru napsaly organizace jako WHO nebo centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDCP a ECDCP).
Město Vsetín využívá GIS v každodenních agendách. Nyní své webové stránky rozšířili o zajímavou aplikaci, která ukazuje investiční projekty města. Jejím účelem je informovat občany o aktuálních rekonstrukcích a plánovaných nových výstavbách, které město financuje.
O aplikaci si můžete přečíst také ve článku Ve Vsetíně zveřejnili mapu investic, lidé vidí, kde a co se bude stavět na portálu iDnes.cz.
ArcGIS Enterprise 10.8 přináší řadu novinek, jejichž přehled naleznete v článku What's new in ArcGIS Enterprise 10.8. Vybrali jsme pro vás pět z nich, které by vám neměly uniknout.
Na portálu máte možnost využívat informační banner – krátké oznámení, které se uživatelům ukáže na úvodní stránce i na dalších stránkách, jako je galerie, mapový prohlížeč, skupiny, obsah nebo scéna. Postup, jak takové upozornění nastavit.
Data v prostředí ArcGIS Enterprise se mohou velmi rychle měnit. Chcete-li provádět konzistentní zálohy systému, může se vám hodit nová funkce pro administrátory, a sice přepnutí ArcGIS Enterprise do režimu jen pro čtení. Po dobu, kdy budete využívat režimu jen pro čtení, zůstane obsah viditelný a dostupný pro všechny uživatele, jen nebudou moci upravovat a vytvářet prvky.
Potřebujete-li nahradit obsah jedné vrstvy vektorových dlaždic obsahem druhé, můžete využít funkce Replace layer (Nahradit vrstvu). Obsah jedné vrstvy lze nahradit jiným za podmínky, že obě vrstvy vlastní stejný člen portálu. URL a ID položky zůstávají stejné, proto není po nahrazení potřeba upravovat mapy a aplikace, které danou vrstvu používají.
Chcete, aby vektorové dlaždice lépe ladily s mapou nebo aplikací? Stačí jednoduše změnit jejich styl. I v ArcGIS Enterprise můžete měnit jejich vzhled z mapového prohlížeče. Platí, že musíte být přihlášení a mít oprávnění vytvářet obsah na portálu ArcGIS Enterprise
ArcGIS Enterprise Sites přináší celou řadu novinek:
Zajímáte se nejen o mapy, ale také o historii naší republiky? Pak se určitě ve vašem knihkupectví podívejte po nové publikaci Český historický atlas. Kapitoly z dějin 20. století, která vznikla na základě dlouholeté spolupráce Historického ústavu AV ČR, katedry geomatiky Fakulty stavební ČVUT a katedry sociální geografie a regionálního rozvoje Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Stejný tým stál například za vznikem úspěšného Akademického atlasu českých dějin.
Tento nový atlas se zabývá historií 20. století, sociálním a demografickým prostředím i geografickými souvislostmi. Jeho obsah není přitom řazen chronologicky, ale člení se na tři oddíly: Prostor, zabývající se hranicemi a správou země, ale i krajinou a přírodou; Čas, popisující historické mezníky, konflikty a události,a Společnost, ve kterém jsou jedněmi z nejdůležitějších témat přesuny obyvatelstva a národní, náboženská a vzdělanostní diverzita. Podobně jako jeho předchůdce, i tento atlas nabízí témata jak dosud nezpracovaná, tak i ta, která stále oslovují odbornou i laickou veřejnost.
V rámci GISchatu dostanete příležitost probrat své projekty se zkušenými konzultanty a studenty z jiných škol a univerzit. Díky tomu objevíte třeba nové nástroje, které můžete použít, necháte se inspirovat, jak výsledky své práce prezentovat, nebo vyřešíte GISový oříšek, který vás zrovna trápí.
GISchat je určen všem studentům českých vysokých škol a univerzit, kteří pracují na nějakém projektu v GIS. Přineste ho k nám a společně se na něj podíváme.
Svou vyplněnou přihlášku nám posílejte na adresu marketing@arcdata.cz.
Kompletní informace o akci naleznete na stránkách GISchat.
Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) vytvořila sérii map Climate change impacts in Europe, v nichž čtenářům přibližuje scénáře, které v Evropě mohou do konce 21. století nastat. Vedle zvýšení hladiny oceánů, a tím pádem zaplavení přímořských oblastí, bude největším problémem sucho a nedostatek vody.
Na portálu iDnes.cz si můžete o těchto závěrech přečíst článek, který upozorňuje na kritickou situaci a varuje před dopady klimatické změny. Na tento problém dlouhodobě upozorňují také odborníci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR v.v.i., CzechGlobe. V článku tak můžete najít i zasvěcené komentáře Pavla Zahradníčka z tohoto pracoviště.
EEA na situaci upozorňuje již několik let, tentokrát se snaží oslovit odbornou i širokou veřejnost prostřednictvím mapové aplikace Climate change impacts in Europe, která byla vytvořena v novém prostředí pro tvorbu webových aplikací ArcGIS Experience Builder.
Ode dneška můžete aktualizovat svou aplikaci ArcGIS Pro na verzi 2.5. Ta je nyní dostupná v anglické verzi – pokud používáte v ArcGIS Pro angličtinu, při spuštění vás aplikace na novou verzi upozorní sama. Pokud používáte českou lokalizaci a chtěli byste si nainstalovat novou verzi v angličtině, stáhněte si instalační soubory z portálu My Esri (záložka Organizace – Stahování) nebo si prostřednictvím Windows odinstalujte program ArcGIS Pro – jazyková sada pro češtinu. ArcGIS Pro by pak mělo nabídnout aktualizaci samo. Pokud však hodláte počkat na českou lokalizaci, očekávat ji můžete na začátku března.
Notebooky jsou nyní dostupné přímo v ArcGIS Pro. Můžete psát kód Python, provádět analýzu dat a hned vidět výsledky. K dispozici máte standardní knihovny, ArcPy, ArcGIS API for Python, ale také například NumPy a pandas. Prostřednictvím notebooků můžete automatizovat své procesy a notebooky s ostatními sdílet na portálu.
ArcGIS Pro obsahuje nástroje pro práci s distribuovanými geodatabázemi. Je možné vytvářet repliky, spravovat je a synchronizovat změny. K dispozici je také okno Správa replik a kontextová nabídka na geodatabázi.
V ArcGIS Pro je možné zapnout správu barev s využitím barevných profilů ICC, což pomáhá například při práci s barvami v režimu CMYK. Je také možné definovat přímé barvy a nastavit přetisk symbolů.
Pro bodové, liniové i polygonové prvky lze zapnout reprezentaci atributových dat formou grafu. K dispozici jsou koláčové, sloupcové a skládané grafy.
V této verzi ArcGIS Pro naleznete více než 80 nových nástrojů. Mezi ty nejzajímavější patří například Create Space Time Cube from Multidimensional Raster Layer nebo Colocation Analysis.
Spuštění geoprocessingových nástrojů lze naplánovat na určitý čas, nebo dokonce je spouštět pravidelně v požadovaných intervalech. Export modelů do kódu Python je také vylepšen.
V grafech v ArcGIS Pro (s osami) je možné se přiblížit na libovolný výřez a v grafu s ním posouvat.
Podrobný seznam novinek naleznete v nápovědě k ArcGIS Pro: What's New in ArcGIS Pro.
Koronavirus 2019-nCoV se z města Wuhan rozšířil již téměř do všech čínských provincií a překročil i čínské hranice. Byl identifikován u nemocných nejen v Jihovýchodní Asii, ale několik případů je již také v Evropě nebo Severní Americe.
Aktuální situaci mapuje aplikace vytvořená v prostředí Operations Dashboard for ArcGIS, kterou připravilo Centrum pro systémové vědy a inženýrství (CSSE) na univerzitě Johnse Hopkinse. Data aplikace čerpá hned z několika zdrojů a jsou pravidelně aktualizována. Více informací o aplikaci a zdrojích dat naleznete v této tiskové zprávě.
V pravidelných vydáních časopisů Esri najdete novinky z oblasti technologie, uživatelské články či praktická cvičení. Můžete se tak inspirovat úspěšnými projekty ze světa nebo si díky nejrůznějším technickým tipům usnadnit svou každodenní práci.
Proto jsme pro vás opět připravili přehled zajímavých článků z časopisů ArcUser a ArcNews.
Společnost Esri a Evropská komise uzavřely čtyřletou smlouvu, díky níž získají organizace spadající pod komisi i další instituce EU možnost pracovat s produkty ArcGIS.
Jak majitel a zakladatel společnosti Esri, Jack Dangermond, říká:
„Je pro nás prioritou poskytnout Evropské komisi naše nejnovější technologie.“ Jen tak budou moci Evropská komise a jí podřízené organizace činit informovanější a na aktuálních datech postavená rozhodnutí.
Přečtěte si o této události krátkou tiskovou zprávu, kterou naleznete na portálu Business Wire.
Zajímáte se o vše ze světa geografie a geoinformatiky? Rádi píšete a rozvíjíte kreativního ducha? Pak hledáme právě Vás.
Rádi bychom náš tým posílili o marketingového specialistu. Uvítáme, pokud již budete mít s marketingem nějakou zkušenost, ale pozice je vhodná i pro absolventy.
Na různorodou a kreativní práci, jako je správa sociálních sítí, psaní textů pro firemní web a časopis či organizace menších akcí.
V první řadě je to pro Vás příležitost získávat GIS novinky hned z první ruky a skvěle se také seznámíte s využitím GIS v nejrůznějších odvětvích. Budete se učit od nejlepších lidí v oboru a dlouhodobá pracovní perspektiva v přátelském kolektivu k tomu patří samo sebou.
Pokud Vás nabídka zaujala, tak se nám neváhejte ozvat na adresu jobs@arcdata.cz.
Podrobný popis pozice naleznete na stránkách Kariéra.
Máte rádi mapy, moderní mapové aplikace a máte chuť se podílet na rozvoji softwaru, který je vytváří? Chcete pracovat pro leadera na českém i světovém trhu v oblasti geoinformatiky? Chcete být členem dobře fungujícího týmu? Pak Vás rádi poznáme. Právě hledáme posilu do našeho týmu konzultantů a developerů.
Protože chceme náš tým rozšířit o další konzultanty a vývojáře webového GIS, hledáme někoho, kdo má alespoň základní znalosti a schopnosti vývoje ve webovém prostředí – primárně vývoje klientských aplikací v JavaScript (ES6, TypeScript, HTML5, CSS3) a ideálně i serverových aplikací nad platformou .NET či Java.
Na práci v menších týmech, kde táhneme za jeden provaz a učíme se jeden od druhého navzájem. Na projekty plné inovativních a technologicky progresivních řešení. Na moderní IT a software opravdového leadera na trhu GIS. Na další vzdělávání, a to nejen formou různých externích školení, ale také interních kurzů v ARCDATA nebo přímo v Esri.
Uvítáme, pokud se na svět díváte jako geograf a k tomu umíte příjemně vystupovat a dobře komunikovat nejen v českém, ale i anglickém jazyce. Výhodou pochopitelně bude i to, zda se navíc dovedete orientovat v produktech Esri nebo v jiných geografických informačních systémech.
Pokud Vás nabídka zaujala, tak neváhejte a pošlete nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz. Pokud webový vývoj není zrovna Vaše parketa, ale chtěli byste se i tak stát součástí našeho týmu, podívejte se na další nabízené pozice na stránkách Kariéry.
V naší nabídce naleznete celou řadu kurzů pro desktopové i webové aplikace ArcGIS. Mezi nejoblíbenější patří například Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro nebo ArcGIS Pro: základy a pracovní postupy. Spravujete-li GIS v rámci organizace, můžete využít třeba i na školení ArcGIS Enterprise: nasazení a konfigurace nebo Administrace ArcGIS Enterprise.
V kompletní nabídce školení nyní naleznete termíny až do poloviny roku 2020.
Máte neotřelé nápady, zajímáte se o geografii a GIS a chcete být u těch nejčerstvějších novinek ze světa Esri? Potom neváhejte a pošlete nám svůj životopis. Právě totiž hledáme posilu na pozici Marketingový specialista – junior.
Pokud Vás nabídka zaujala, tak neváhejte a pošlete nám svůj životopis na adresu jobs@arcdata.cz.
Více o nabízené pozici se dozvíte na stránkách Kariéra.
Nejnovější číslo časopisu ArcRevue je ke stažení ve formátu PDF. Naleznete v něm rozhovor s odborníkem z Esri o technologii ArcGIS, podrobné seznámení s projektem Digitální technické mapy ČR, návod, jak pracovat s daty z družic Sentinel, představení nové aplikace ArcGIS QuickCapture a mnoho dalšího.
Podrobný obsah čísla si můžete přečíst na stránce časopisu, kde si stáhnete i PDF ArcRevue.
Největší setkáních GIS odborníkův ČR je za námi a my vám nyní přinášíme přehledný souhrn všechno, co zde bylo vidění. Na stránkách konference aktuálně naleznete například:
Na sociálních sítích si dále můžete prohlédnout:
Hlavním tématem letošní konference byla voda a klima. Voda, její rozmístění, její dostatek nebo naopak nedostatek ovlivňoval již celou řadu civilizací před námi – to zaznělo v přednášce prof. Mgr. Miroslava Bárty, Dr. Změna klimatu byla obsahem přednášek i dalších hlavních řečníků. RNDr. Radim Tolasz, Ph.D., se věnoval změně klimatu a událostem, které přinesl rok 2019. Sucho a klima nejen v naší české kotlině bylo skloňováno i v přednášce prof. Ing. Mgr. Miroslava Trnky, Ph.D.
A témata vody a klimatu se protnula také s doprovodným programem. V konferenčním foyer je k vidění rozsáhlá výstava Voda a civilizace, která doplnila stejnojmennou přednášku Miroslava Bárty, a také interaktivní vizualizace klimatických datI v Česku se mění klima.
Ještě dopoledne bylo možné poslechnout si přednášku Rolanda Schenkela z Esri Schweiz o dodavatelském řetězci v největší švýcarské maloobchodní společnosti Migros. Odpoledne zahájil svou přednášku Ismael Chivite, který představil nejnovější trendy ze světa Esri.
Problematika Digitální technické mapy ČR je nyní aktuální, a proto se objevila v prvním bloku uživatelských přednášek z oblasti veřejné správy. O své poznatky se podělili zástupci Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Kraje Vysočina.
Podvečerní přednášky se nesly také v duchu rastrových dat a jejich zpracování, spolupráce softwarů Esri a ENVI i využití snímků v zemědělství. Došlo i na národní databázi dat Sentinel a na leteckou kampaň FLEXSense.
Střípky z prvního dne můžete vidět už dnes na facebookové stránce konference.
Chcete vědět jaký bude časový harmonogram letošní konference abyste si již mohli začít plánovat svůj program? Pak pro vás máme dobrou zprávu – již nyní naleznete v přehledu přednášek i časový rozvrh všech sekcí a konečné řazení jednotlivých přednášek.
Dostupný je samozřejmě také rozvrh workshopů a tematických miniseminářů.
Kapacita letošní Konference GIS Esri v ČR byla naplněna, proto již byla uzavřena registrace a ukončili jsme příjem dalších přihlášek.
Děkujeme za pochopení.
Pokud jste se ještě nepřihlásili na letošní Konferenci GIS Esri v ČR, neměli byste svoji registraci příliš odkládat – slevu na vstupném lze totiž uplatnit pouze do konce tohoto týdne.
Konference opět nabídne bohatý program, ve kterém nebudou chybět novinky ze světa GIS, workshopy ani uživatelské přednášky. Mimo to se můžete těšit na:
Přihlášku se slevou z registračního poplatku a přihlášku na předkonferenční seminář můžete poslat nejpozději do pátku 11. října 2019.
V nabídce našich školení do konce roku naleznete ještě celou řadu oblíbených kurzů, jejichž absolvováním můžete získat nové znalosti pro desktopové, webové i serverové aplikace.
Navštivte třeba kurz Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro, který vám pomůže převést vaše stávající projekty do nového desktopového prostředí, přijďte zjistit více o Tvorbě a editaci dat v ArcGIS Pro nebo ovládněte nasazení a konfiguraci ArcGIS Enterprise.
Úplnou nabídku včetně veškerých informací naleznete na stránkách Školení.
V programu Konference GIS Esri v ČR naleznete přednášky o technologii, odborné workshopy i bloky uživatelských příspěvků zaměřujících se na aktuální témata z veřejné správy, dálkového průzkumu Země, správy inženýrských sítí či managementu životního prostředí.
Těšit se opět můžete i na bohatý doprovodný program, jako jsou tematické minisemináře, družicová soutěž nebo povídání o Rhätské dráze od cestovatele Petra Čermáka.
Přihlásit se můžete také na druhý předkonferenční seminářSupporting Field Operations with ArcGIS, který povede Ismael Chivite, vedoucí vývoje mobilních aplikací ArcGIS.
Hlavním posláním Dne GIS je šíření povědomí o geografických informačních systémech. K této akci, která letos připadá na středu 13. listopadu 2019, se každoročně připojí na tisíce organizátorů a odborníci na GIS zde přibližují svoji práci žákům, studentům, kolegům, ale i široké veřejnosti.
Chcete uspořádat výstavu, workshop nebo přednášku? Inspiraci pro svou vlastní akci můžete najít na webových stránkách Dne GIS. Na oficiálních stránkách gisday.com pak naleznete nejen registrační formulář, ale také další zdroje, které vám mohou pomoci při sestavování programu.
Vydavatelství Esri Press každým rokem vydává sbírku Map Book, kde naleznete inspirativní mapy z celého světa napříč obory.
Ani v letošním vydání nechybí čeští uživatelé. K vidění je ukázka aplikace ze společnosti ČEZ Distribuce, kterou připravila společnost HSI, spol. s r. o., člen skupiny Unicorn, a výstupy projektu dokumentujícího zříceninu hradu Rýzmburk z Fakulty životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Sdílejte své projekty nejpozději do konce října prostřednictvím webového portálu. Na stránkách Esri Map Book, volume 35, pak naleznete veškeré informace týkající se formuláře.
Na letošní Konferenci GIS Esri v ČR se můžete opět těšit na nabitý program. V úvodním bloku přednášek vystoupí:
Mimo to na vás bude čekat na plno uživatelských přednášek z oblasti veřejné správy, inženýrských sítí, životního prostředí a DPZ. Nebude však chybět ani stánek technické podpory, postery, soutěž v poznávání družicových snímků, tematické minisemináře a mnoho dalšího.
Chcete si zdokonalit své dovednosti v prostorových analýzách v prostředí ArcGIS Online? Pak se nezapomeňte zúčastnit on-line kurzu Going Places with Spatial Analysis.
Kurz je zcela zdarma, stačí se pouze registrovat. Výuka začíná již ve středu 4. září 2019, ale přidat se můžete i později.
Po registraci získáte přístup do účtu organizace ArcGIS Online a v následující šesti týdnech se naučíte pracovat s nejrůznějšími analýzami, které jsou na ArcGIS Online dostupné.
Připravili jsme pro vás výběr zajímavých článků z časopisů ArcUser a ArcNews. V letních číslech se můžete inspirovat tématy, jako je optimalizace terénních činností, národní bezpečnost nebo snižování rizik při přepravě nebezpečných látek po železnici. Mimo to si můžete přečíst třeba o tom, co zaznělo na letošní konferenci Esri v San Diegu, na jaké technologické novinky se můžete těšit nebo jaká je budoucnost umělé inteligence a GIS.
V mapách s příběhem (Story Maps) můžete kombinovat mapy a multimediální obsah. Dokážete tak poutavě prezentovat výsledky své práce, můžete však jejich formou také edukovat veřejnost nebo třeba vyprávět svůj příběh z dovolené. A teď díky nim můžete vyhrát i zajímavou cenu – to když svou mapu přihlásíte do soutěže StoryMapper of the Year.
Autor nejlepší mapy vyhraje 5000 $. Další čtyři finalisté získají 1000 $.
Vytvořte svou aplikaci na stránkách https://storymaps.arcgis.com/. (Aplikace musí být vytvořena právě v tomto novém editoru ArcGIS StoryMaps.) Přihlaste ji do soutěže nejpozději do 30. září 2019.
V pondělí 21. října bude vybráno pět finalistů a vítěz bude vyhlášen ve středu 13. listopadu.
Na stránkách soutěže StoryMapper of the Year naleznete vedle důležitých termínů a podmínek soutěže také mnoho inspirace pro tvorbu map s příběhem.
Na YouTube kanálu Esri Events nyní naleznete mimo jiné také záznamy z vybraných letošních technologických workshopů. Můžete vybírat z padesáti témat týkajících se nejrůznějších aplikací ArcGIS – od možnosti vizualizace na ArcGIS Online přes Utility Network po integraci BIM a GIS.
Na tomtéž kanálu naleznete i videa z doprovodných konferencí, a sice z Esri Education Summit, která se věnuje vzdělávání, a ze setkání strategických vedoucích pracovníků Senior Executive Summit.
Na YouTube kanálu Esri Events nyní naleznete mimo jiné také záznamy z vybraných letošních technologických workshopů. Můžete vybírat z padesáti témat týkajících se nejrůznějších aplikací ArcGIS – od možnosti vizualizace na ArcGIS Online přes Utility Network po integraci BIM a GIS.
Na tomtéž kanálu naleznete i videa z doprovodných konferencí, a sice z Esri Education Summit, která se věnuje vzdělávání, a ze setkání strategických vedoucích pracovníků Senior Executive Summit.
V době letních prázdnin máte možnost absolvovat všechna naše školení se slevou 30 %. Pro velký zájem o kurz Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro jsme se rozhodli slevu rozšířiti na prvnízářijový termín tohoto školení, tedy 17.–18. září.
Přijďte se seznámit se současnou desktopovou aplikací ArcGIS Pro a naučte se, jak v ní provádět vše, k čemu jste doposud používali aplikaci ArcMap. Navíc se také dozvíte, co v ArcGIS Pro dokážete navíc.
Podrobné informace a přihlášku naleznete v popisu kurzu Migrace z ArcMap do ArcGIS Pro.
Česká kartografická společnost vás ve spolupráci s katedrou aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK a katedrou geomatiky ČVUT zvou na 23. kartografickou konferenci. Ta se uskuteční 18.–20. září 2019 v Kutné Hoře. Program letošního ročníku se zaměří především na následující témata:
Zajímáte se o kartografii? Pak určitě neváhejte a registrujte sena stránkách konference. Termín pro přihlášení je 18. srpna 2019.
Reportáž z konference naleznete i v příštím vydání časopisu ArcRevue, který je mediálním partnerem této konference.
Letošní ocenění Special Achievement in GIS Award získalo Statutární město Jihlava, a to za komplexní nasazení GIS ve svých agendách. Ocenění z rukou Jacka Dangermonda na UC Esri v San Diegu převzali Jaroslav Škrobák a Jana Košábková. Více informací o projektu můžete nalézt na webových stránkách Esri.
V San Diegu je konference v plném proudu a Esri již zveřejnila první videa z letošních přednášek. Všechna dostupná videa nyní najdete na stránkách Esri Video E360 a YouTube kanálu Esri Events.
Na stránkách My Esri je ke stažení nová verze ArcGIS Pro, a my proto přinášíme přehled těch nejzajímavějších novinek.
U bodové třídy prvků, uložené v relační databázi, můžeme nástrojem Enable Feature Binning umožnit automatické shlukování do šestiúhelníků či čtverců. Při oddálení mapy se tak zobrazení prvků změní na pravidelnou síť, jejíž symboliku lze nastavit podle souhrnných statistik v jednotlivých buňkách.
Nástroje GeoAnalytics Desktop, dostupné v licenci Advanced, dokážou díky technologii Apache Spark využívat paralelní geoprocessing na více procesorech. Usnadní tak analýzu a zpracování objemných dat.
Součástí nadstavby Image Analyst je nově i editor rastrových dat. Jeho prostřednictvím je možné upravovat jednotlivé hodnoty pixelů (např. multispektrálních nebo výškových dat); vyhlazovat hodnoty pomocí speciálních filtrů; ponechat pouze pixely, které reprezentují povrch, a vzniklé díry (např. po budovách) dopočítat a vyplnit; klonovat určitou oblast snímku a vložit ji na místo zastíněné oblačností či do oblasti, která podléhá utajení.
Pro editaci 3D prvků typu multipatch jsou k dispozici nové nástroje: Explode, Merge a Slice Multipatch.
ModelBuilder má dva nové nástroje pro export modelu: Export To Python File a Send To Python Window.
Z okna geoprocessingové historie je možné přetáhnout použité nástroje do prostředí ModelBuilder, kde se z nich automaticky vytvoří model podle posloupnosti, v jaké byly použity.
Při práci se scénou je možné zobrazit profil v interaktivně zadaném řezu – což je vhodné například při prohlížení budov nebo při práci s daty ve formátu LAS.
Vykreslení světla ve 3D nyní bere v úvahu i zastínění okolím. Při vykreslování bodových prvků se navíc používá metoda Eye-dome lighting, díky které je snazší od sebe rozeznat jednotlivé symboly.
Novinkou je také styl Voda, který je určen pro polygony vodních ploch. Ty jsou pak vykresleny jako fotorealistická vodní hladina s animovanými vlnkami, na které se odráží slunce.
Pokud je zapnuto vykreslování po jednotlivých vrstvách symbolu, je možné aplikovat masku pouze na vybrané vrstvy.
Formátovací tag <BGD> umožňuje nastavit pozadí popisku (nebo anotace), což je vhodné například pro napodobení informačních tabulí nebo dopravních značek.
Použít můžeme i nový typ grafu, calendar heat chart, který zobrazuje četnost výskytu v jednotlivých měsících v roce, dnech v týdnu, hodinách apod.
Novinek a změn je ve verzi 2.4 velké množství a jejich podrobný seznam naleznete v nápovědě k ArcGIS Pro: What's New in ArcGIS Pro nebo se můžete podívat na video, které vám mnoho z nich v rychlém sledu představí.
ArcGIS Pro 2.4 si můžete stáhnout na stránkách My Esri, na záložce Organizace – Stahování.
Chcete vidět, co se bude dít na uživatelské konferenci Esri v San Diegu, ale nemůžete tam být osobně? Nevadí, podívejte se na přímý přenos z konference.
Přenos bude rozdělen do tří sekcí – ranní, dopolední, odpolední, a pro jeho sledování se stačí zaregistrovat. Hlavní blok přednášek začne v pondělí 8. července v 17.30 středoevropského letního času.
Představujeme vám výběr novinek z červnové aktualizace ArcGIS Online. Úplný přehled naleznete v dokumentaci na stránce What’s New – ArcGIS Online Help.
Mnoho nového se událo v oblasti vektorových podkladových map. Stávají se preferovaným podkladem, a tak nové účty organizace na ArcGIS Online mají vektorové mapy jako výchozí nabídku podkladových map. (Chcete-li je zpřístupnit i ve své organizaci, v nastavení organizace na záložce Mapa je třeba zaškrtnout volbu Používejte vektorové podkladové mapy v podporovaných aplikacích ArcGIS.)
Zlepšila se provázanost vektorových dlaždic s Mapovým prohlížečem ArcGIS Online. Kliknutím na ikonku Styl u vrstvy vektorových dlaždic v tabulce obsahu se automaticky spustí editor stylu, kde je možné vzhled vrstvy dlaždic zcela předefinovat. (Před samotným spuštěním editoru nás prohlížeč nejprve požádá o vytvoření kopie definice vrstvy v našem obsahu ArcGIS Online.)
K dispozici jsou nové vektorové mapy: Navigation (Dark Mode) je vhodná pro noční použití, Community Map je přizpůsobená k zakreslování sportovišť, kampusů a parků v rámci crowdsourcingového programu Community Maps, do vektorové podoby je přepracovaný styl National Geographic a nový je styl Watercolour, napodobující malbu vodovými barvami.
Novou rastrovou podkladovou vrstvou je World Hillshade (Dark), s níž je možné vylepšit mapy vytvořené na tmavém pozadí.
V nabídce symbolů jsou nově univerzální značky z okruhů Inženýrské sítě: kanalizace, voda a dešťová voda.
Usnadnila se tvorba nového uživatele. Správce může předem nastavit soubor práv, rolí, alokovaných kreditů a dalších vlastností, které budou noví uživatelé automaticky získávat. K dispozici jsou také nové filtry pro snazší vyhledávání mezi uživateli a pro identifikaci položek, které jsou sdíleny v rámci distribuované spolupráce portálů.
Správce může znepřístupnit veřejně přístupný seznam členů veřejných skupin, a tím chránit jejich soukromí. Také má možnost zakázat uživatelům opouštět skupinu (odebrat je tak může pouze správce skupiny).
Zlepšily se možnosti vizualizace dat ve 3D. V prostředí Prohlížeče scén je nyní možné definovat 3D vytažení polygonu podle hodnoty atributuprvku. Nové styly pro vizualizaci liniových prvků také umožňují zobrazovat např. potrubí a stěny.
Pro přehledné prohlížení 3D dat budov je určeno okno Building Explorer, které usnadňuje výběr kategorií jednotlivých prvků a výběr zobrazeného podlaží.
Nový styl Voda je určen pro polygony řek, moří a jezer. Prvky jsou pak vykresleny jako fotorealistická vodní hladina s animovanými vlnkami, na které se odráží slunce.
Nová webová aplikace Attachment Viewer je určená pro snazší prohlížení příloh ve vrstvě prvků. Lze v ní snadno procházet přílohy například ve vrstvách z Collector for ArcGIS nebo Survey123 for ArcGIS.
Optické snímky z družic Sentinel 2 jsou díky 13 spektrálním pásmům vhodné pro sledování zdravotního stavu vegetace, klasifikaci lesních porostů, sledování prostředí ve městech či management rozvoje regionů. Pro snazší prohlížení a analýzu těchto dat vytvořilo Ministerstvo dopravy ČR v rámci rozvoje spolupracujícího pozemního segmentu Sentinel v ČR (jako garant spolupráce s ESA) veřejně dostupnou webovou službu a aplikaci.
Novou aplikační nadstavbou datového skladu CollGS pro snímky Sentinel 2 je webová služba ve formátu OGC. Ta umožňuje zobrazení i analýzu snímků bez nutnosti jejich fyzického stažení do počítače, a to v jakémkoli typu klienta. Prostřednictvím URL https://arcgis.cesnet.cz/server/rest/services/Sentinel/Sentinel2_CR/ImageServer ji stačí připojit do svého GIS.
Pro snadnější a rychlejší prohlížení služby byla vytvořena webová aplikace. Ta nabízí například možnost výběru snímku podle data, nastavení vykreslení snímku, porovnávání různých snímků či jednoduchou pixelovou analýzu. Se snímky je možné pracovat on-the-fly nebo si vybraný výřez snímku exportovat ve formátu GeoTIFF.
Co znamená termín Geospatial Cloud, jak využívá webový GIS společnost ČEZ a jak pomáhá ArcGIS Online při správě veřejného osvětlení v Praze? To jsou jen některá z témat nového čísla časopisu ArcRevue. Dále si v něm můžete přečíst řadu technologických článků o ArcGIS Enterprise, ArcGIS Notebook Serveru, prostředí ArcGIS Hub, aplikaci ArcGIS Excalibur, nové verzi ENVI a nadstavbě ArcGIS LocateXT. K tomu zajímavé tipy a triky a první náhled do nástrojů využívajících strojové učení a deep learning.
Časopis si můžete stáhnout ve formátu PDF.
Rádi bychom našli do našeho týmu posilu na pozici obchodně technický zástupce. Tato pozice je ideální pro ty, co mají chuť lidem přinášet něco smysluplného, umí naslouchat potřebám ostatních a dokážou rychle nastínit funkční řešení.
Pošlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:
A pokud vás tato pozice nezaujala, podívejte se i na další možnosti na stránkách kariéry. Případně nás neváhejte oslovit i když zrovna nenajdete vypsanou pozici, kterou hledáte.
Rádi bychom našli do našeho týmu posilu na pozici obchodně technický zástupce. Tato pozice je ideální pro ty, co mají chuť lidem přinášet něco smysluplného, umí naslouchat potřebám ostatních a dokážou rychle nastínit funkční řešení.
Pošlete nám svůj životopis na jobs@arcdata.cz pokud máte:
A pokud vás tato pozice nezaujala, podívejte se i na další možnosti na stránkách kariéry. Případně nás neváhejte oslovit i když zrovna nenajdete vypsanou pozici, kterou hledáte.
Máte zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly někomu zjednodušit práci nebo poskytnout inspiraci? Pak neváhejte a prezentujte se na Konferenci GIS Esri v ČR.
Své zkušenosti přitom můžete sdílet hned několika způsoby:
Přednášku na konferenci je možné přihlásit do 30. 6. 2019. Vzor pro zaslání abstraktu a informace o dalších možnostech prezentace naleznete na webových stránkách akce.
Poster je možné přihlásit do 11. 10. 2019 a podrobnější informace naleznete rovněž na stránkách akce.
Zaslané webové aplikace, mapy a obrázky budou návštěvníkům prezentovány jako součást doprovodného programu a úvodní prezentace.
Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:
Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.
Prohlédnotu si můžete i tabulku se všemi našimi kurzy a jejich termíny.
Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:
Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.
Prohlédnout si můžete i tabulku se všemi našimi kurzy a jejich termíny.
Chcete-li si osvojit nové znalosti a dovednosti, využijte naší prázdninové nabídky. Všechna školení v termínu od 1. 7. do 31. 8. 2019 nabízíme s 30% slevou. V tomto termínu můžete vybírat z následujících kurzů:
Dále si vás dovolujeme upozornit na tři nové kurzy, které v naší nabídce nyní naleznete: Tvorba a editace dat v ArcGIS Pro, Administrace ArcGIS EnterpriseaÚvod do tvorby webových aplikací pomocí ArcGIS API for JavaScript.
Jedním z nejzávažnějších témat současnosti je určitě voda. Její dostatek a nedostatek, změny v její distribuci, naše hospodaření s touto klíčovou surovinou a známé i méně známé jevy, které voda ovlivňuje – to vše (a ještě mnohem více) je předmětem rozsáhlé výstavy Voda & civilizace, kterou můžete po celý květen navštívit na pražské Kampě.
Autorem koncepce výstavy a mnoha odborných textů je profesor Miroslav Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu. Na jednotlivých tématech pak pracovali odborníci z několika desítek českých vědeckých institucí (za všechny například Česká geologická služba, Český hydrometeorologický ústav, Povodí Vltavy), ale také třeba Scrippsův institut pro oceánografii a univerzita v San Diegu v Kalifornii. Společnost ARCDATA PRAHA k výstavě přispěla mapami a vizualizacemi.
Výstava je do 28. května umístěna na náměstí Na Kampě hned u Karlova mostu a je veřejně přístupná. Vstup je volný.
Reportáž o zahájení výstavy si můžete prohlédnout například na stránkách PRAHA TV.
Právě jsme spustili online přihlášku na letošní Konferenci GIS Esri v ČR a na předkonferenční seminář, který se pro tentokrát zaměří na desktopovou aplikaci ArcGIS Pro.
Přijměte naše pozvání na letošní ročník Konference GIS Esri v ČR, která se uskuteční ve dnech 6. a 7. listopadu 2019 v Kongresovém centru Praha.
Konference GIS Esri v ČR je tradičně určena zejména těm, kdo se chtějí zorientovat v technologických novinkách a vyslechnout si zajímavé a inspirativní přednášky o aktuálních projektech v oboru. Pokud tedy máte zajímavý projekt a myslíte si, že by vaše zkušenosti mohly někomu zjednodušit práci či poskytnout inspiraci, neváhejte a přihlaste se s přednáškou nebo s posterem.
Vedle nabitého programu konference připravujeme i tradiční předkonferenční seminář, kde si tentokrát posvítíme na ArcGIS Pro.
Více informací o konferenci a online přihlášku naleznete na samostatné stránce.
Na stránkách aplikace ISKN Studio pro ArcGIS naleznete novou verzi tohoto softwaru označenou jako 10.x.2. Tato verze je k dispozici pro ArcGIS Deskop 10.7 a zpětně až do verze 10.2.
V aktuálním vydání ISKN Studia můžete nově převádět pseudonymizovaná data VFK verze 5.3 na VFK s osobními údaji (deanonymizace). Stejně lze provést i import původního formátu dat s osobními údaji nebo deanonymizovaných VFK dat pomocí šablony template5.3.vfk, která je součástí instalačního balíčku.
Právě jsme publikovali aktuální vydání – dvojčíslo časopisu ArcRevue – ve formátu PDF. Naleznete v něm uživatelské články týkající se služeb DMR a RÚIAN dostupných na geoportálu ČÚZK, o hlukovém mapování, digitální mapě Opavy nebo třeba o záchraně tropických želv. Technologické články se věnují novinkám v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online, nástrojům pro práci s daty katastru nemovitostí, aplikaci pro sledování stavu systému ArcGIS Monitor a mnoha dalším tématům.
Svůj názor na ArcRevue nám pak můžete zaslat prostřednictvím on-line dotazníku. Zajímá nás, co si o časopisu myslíte a co by se dalo zlepšit. Budeme proto moc rádi, pokud nám zanecháte jakoukoliv zpětnou vazbu.
Připomínáme, že od 16. dubna 2019 bude aktualizován protokol, kterým se přistupuje k obsahu a službám ArcGIS Online (Transport Layer Security, TLS), na verzi 1.2. Tato změna se dotkne produktů Esri, které využívají služby ArcGIS Online, kam patří například podkladové mapy, hostované vrstvy prvků, geoprocessingové služby nebo položky ArcGIS Living Atlas. Zejména se jedná o produkty ArcGIS Desktop, ArcGIS Enterprise, aplikace postavené na ArcGIS Engine (ArcObjects), ArcGIS Runtime SDK a mobilní aplikace.
Ověřte si, zda vaše aplikace protokol TLS 1.2 podporují, nebo zda bude pro zajištění funkčnosti služeb ArcGIS Online v těchto aplikacích potřeba učinit nějaké kroky (např. instalaci patche). Přehled všech verzí produktů Esri s informací o podpoře TLS 1.2 naleznete na stránce technické podpory Esri. V případě, že není daná verze na TLS 1.2 připravena, naleznete tam také kroky k nápravě.
ArcGIS Pro: bez problémů od verze 2.0, dřívější vyžadují patch.
ArcMap: bez problémů od verze 10.7, dřívější vyžadují patch.
ArcGIS Enterprise: bez problémů od verze 10.5.
Kompletní informace o problematice TLS nabízí také článek zabezpečení ArcGIS Online služeb pomocí protokolu Transport Layer Security (TLS). Jelikož jsou informace na této stránce průběžně doplňovány a aktualizovány, doporučujeme sledovat aktualizace této stránky kliknutím na tlačítko Subscribe.
V dalším technickém článku Esri naleznete také odpovědi na často kladené otázky k TLS 1.2.
Postup pro otestování funkčnosti služeb ArcGIS Online se zabezpečením TLS 1.2 před 16. dubnem 2019 naleznete v článku na našich stránkách v sekci Tipy a Triky.
Na konferenci budete mít možnost seznámit se s aktuálními projekty v oboru GIS, příležitost inspirovat se prací kolegů z celé České republiky a v neposlední řadě také uvidíte spoustu technologických novinek, o kterých si budete moci na místě pohovořit s našimi konzultanty, nebo si je dokonce rovnou i vyzkoušet.
Rezervujete si proto čas a připojte se k bezmála tisícovce odborníků, kteří se na této konferenci pravidelně scházejí. Více informací naleznete na webové stránce konference.
Z portálu My Esri si již můžete stáhnout nejnovější verzi softwaru ArcGIS 10.7, a proto vám přinášíme přehled nejdůležitějších novinek.
V aplikaci ArcMap proběhly opravy různých drobných chyb a do některých geoprocessingových nástrojů přibyly i nové parametry. Nové nastavení geoprocessingového prostředí Cell Size Projection Method například určuje, jakým způsobem se bude určovat velikost pixelu při přepočtu rastru do jiného kartografického zobrazení.
O novinkách ArcGIS Pro 2.3 jsme vás informovali v samostatném článku. Rádi bychom však upozornili, že aplikaci si můžete aktualizovat prostřednictvím opravného balíčku ArcGIS Pro 2.3.2.
ArcGIS Enterprise 10.7 přináší vylepšení ve správě dat, publikování služeb, spolupráci portálů, webovém mapování, správě obsahu a uživatelů a mnoho dalšího. Výkon serveru (zejména po stránce využité operační paměti) zlepší sdílené instance, které může využívat několik služeb zároveň – ne pouze jediná jako doposud. Mezi novinky ve správě dat paří například zpřístupnění domén s kódovanými hodnotami v hostovaných feature vrstvách. Na webových mapách mohou být definovány oblasti pro stažení do offline aplikací. Pro vizualizaci jsou k dispozici nové styly umožňující zobrazit vztah mezi dvěma proměnnými, vektorové dlaždice podporují optimalizovaný formát TPKX a technologie webhooks zajišťuje odeslání notifikací (zpráv, e-mailů), pokud se stane něco specifického.
Nesmíme zapomenout ani na důležitou změnu v licencování (podobně jako na ArcGIS Online), která umožňuje lépe přizpůsobit uživatelské licence skutečnému využití ArcGIS Enterprise.
Novinkou je i prostředí pro spouštění skriptů v jazyku Python – ArcGIS Notebook Server. K dispozici jsou například knihovny ArcGIS API for Python, ArcPy a open source knihovny pro statistické výpočty a strojové učení. Pro snadný začátek mohou uživatelé navíc využít širokou nabídku ukázkových skriptů.
Celý soupis novinek naleznete na stránkách Esri:
Pokud máte v plánu návštěvu tradičních jarních konferencí ISSS a GIVS, tak vězte, že my také a že vás na nich rádi uvidíme.
Těšit se můžete zejména na informace o novinkách v technologiích ArcGIS (webový GIS, moderní analytický nástroj Insights for ArcGIS a další) i na aktuální témata veřejné správy, kam patří využití dat katastru nemovitostí a RÚIAN, integrace GIS a BIM a ty nejčerstvější novinky ohledně projektu Digitální technické mapy ČR.
Více se o naší plánované účasti můžete dočíst na samostatných stránkách:
Těšíme se na viděnou.