4.1.2016 12:00 Plzeňský kraj
V části Zajímavé stránky byl uveřejněn odkaz na aplikaci Výmoly.cz, která pomáhá celoročně monitorovat aktuální stav silnic.
4.1.2016 12:00 Plzeňský kraj
V části Zajímavé stránky (http://geoportal.plzensky-kraj.cz/gs/zajimave-stranky/) byl uveřejněn odkaz na aplikaci Výmoly.cz (http://www.vymoly.cz), která pomáhá celoročně monitorovat aktuální stav silnic.
4.1.2016 12:00 Plzeňský kraj
Od 1. 1. 2016 se mění na základě zákona č. 15/2015 správní hranice Plzeňského kraje. V souvislosti se zrušením vojenského újezdu Brdy dochází k rozšíření správního území následujících obcí: Borovno, Dobřív, Spálené Poříčí, Mirošov, Míšov, Strašice, Skořice, Štítov, Trokavec a Těně. Každé z těchto obcí přibyde jedno nové katastrální území a jejich hranice si lze zapínat v mapových službách. V mapových službách jsou postupně doplňována data za nové území. Už nyní je území zobrazováno na leteckých snímcích. Také kresba vektorové katastrální mapy je již zobrazována za daná katastrální území. Bylo provedeno kompletní doplnění a změna podkladových topografických map s platností k 1. 1. 2016. Byla provedena i aktualizace příslušných map dostupných ve složce Ke stažení - Základní a tématické mapy a Ke stažení - Mapy správního členění. Mapa změn správních hranic Plzeňského kraje od 1. 1. 2016 je k dispozici zde.
4.1.2016 12:00 Plzeňský kraj
Od 1. 1. 2016 se mění na základě zákona č. 15/2015 (http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/15-015.htm) správní hranice Plzeňského kraje. V souvislosti se zrušením vojenského újezdu Brdy dochází k rozšíření správního území následujících obcí: Borovno, Dobřív, Spálené Poříčí, Mirošov, Míšov, Strašice, Skořice, Štítov, Trokavec a Těně. Každé z těchto obcí přibyde jedno nové katastrální území a jejich hranice si lze zapínat v mapových službách. V mapových službách jsou postupně doplňována data za nové území. Už nyní je území zobrazováno na leteckých snímcích. Také kresba vektorové katastrální mapy je již zobrazována za daná katastrální území. Bylo provedeno kompletní doplnění a změna podkladových topografických map s platností k 1. 1. 2016. Byla provedena i aktualizace příslušných map dostupných ve složce Ke stažení - Základní a tématické mapy (http://geoportal.plzensky-kraj.cz/gs/zakladni-a-tematicke-mapy/) a Ke stažení - Mapy správního členění (http://geoportal.plzensky-kraj.cz/gs/mapy-spravniho-cleneni/). Mapa změn správních hranic Plzeňského kraje od 1. 1. 2016 je k dispozici zde (http://mapy.kr-plzensky.cz/dokumenty/zmena_hranic.png).
4.1.2016 9:23 UpVision
Přes svátky jsme jen neodpočívali, ale opět posunuli hranice leteckého snímkování. Během 24 hodin jsme schopní provést nálet pro zmapování lokality, vytvořit aktuální ortofotomapu a vypočítat kubatury určených skládek a hromad do výsledného protokolu. To vše za 24 hodin, jako jsme to provedli na přelomu roku pro 21 venkovních skládek v rámci inventur v cementárně.
Několik fotek zde:
https://plus.google.com/+UpvisionCz1/posts/LLtAwGE1gLW
4.1.2016 7:54 ČÚZK - předpisy a opatření
Zeměměřický a katastrální inspektorát v Českých Budějovicích
Zverejnení obsahu informací poskytnutých na žádost dle zákona c. 106/1999 Sb.
4.1.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
Data odpovídají směrnici INSPIRE pro téma katastrální parcely (CP). Vychází z katastrální mapy, která je závazným státním mapovým dílem velkého měřítka, obsahuje body polohového bodového pole, polohopis a popis a může mít formu digitální mapy, analogové mapy nebo digitalizované mapy. Data publikovaná v rámci INSPIRE obsahují pouze katastrální území (pro celou Českou Republiku) a parcely a jejich hranice z území, kde je digitální mapa (k 28. 12. 2015 je to 81,50% území České republiky, t.j. 64 273,07km2). Více katastrální zákon 256/2013 Sb., katastrální vyhláška č.357/2013 Sb. v platném znění a INSPIRE Data Specification on Cadastral Parcels v 3.0.1.
4.1.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
Data odpovídají směrnici INSPIRE pro téma adresy (AD). Vychází především z projektu RÚIAN (Registr územní identifikace, adres a nemovitostí), který je součástí základních registrů České Republiky a obsahuje informace o územní identifikaci, adresách a nemovitostech. Data publikovaná v rámci INSPIRE obsahují pouze adresní místa a jejich komponenty, kterými jsou stát, obec, část obce, městský obvod v Praze (MOP), městký obvod/městská část (MO/MČ), ulice a pošta a to na území celé České Republiky. Obsahují rozvněž geometrii, která určuje definiční bod adresního místa. V datové sadě nění uvedeno 3,15%, t.j. 91269 adresních míst (k 28. 12. 2015), protože neobsahují definiční bod, podle kterého by je bylo možné prostorově určit. Více v zákoně č. 111/2009 Sb., o základních registrech a ve vyhlášce č. 359/2011 Sb., o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí v platných zněních a INSPIRE Data Specification on Addresses v 3.0.1 z 26.4.2010.
4.1.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
WFS-SPRAVHRAN je neveřejná služba pro poskytování Souboru správních hranic a hranic katastrálních území ČR, umožňující registrovaným uživatelům opakované stahování těchto dat z periodicky (čtvrtletně) aktualizované publikační databáze ve formátu GML ve verzích 2.1.2, 3.0.0, 3.1.1 a 3.2. Služba splňuje standard OGC WFS 1.1.0 a 2.0.0.
4.1.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
Data odpovídají směrnici INSPIRE pro téma budovy (BU). Data pochází částečně z projektu RÚIAN (Registr územní identifikace, adres a nemovitostí), který je součástí základních registrů České Republiky a obsahuje informace o územní identifikaci, adresách a nemovitostech, a částečně z ISKN (Informační systém katastru nemovistostí). Zdrojem informací o budovách v ISKN je objekt Stavba, v RÚIAN je to Stavební objekt. Většina Staveb je zároveň Stavebními objekty, ale jsou případy, kdy tomu tak není. Kromě Budov datová sada obsahuje i části budov, které jsou pro potřeby INSPIRE vyjádřeny vchody z RÚIAN. Vchody obsahují informace o počtu podlaží, technickoekonomických atributech apod. Datová sada pokrývá celé území české republiky. V datové sadě není uvedeno 7,41%, t.j. 320759 budov (k 28. 12. 2015), protože neobsahují definiční bod ani polygon. Více v zákoně č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve vyhlášce č. 359/2011 Sb., o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí v platných zněních, v zákoně 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí, v katastrální vyhlášce č. 357/2013 Sb. v platném znění a INSPIRE Data Specification on Buildings v 3.0 z 13.12.2013.
2.1.2016 7:00 Česká asociace pro geoinformace
Muzeum MU a Geografický ústav PřF MU vás zvou na výstavu KDYŽ MAPA SLAVÍ NAROZENINY - 300 LET OD VYDÁNÍ MÜLLEROVY MAPY MORAVY, kterou pořádají u příležitosti 300. výročí vydání stavovské mapy Moravy (1716) Johanna Christopha Müllera.
Výstava bude probíhat ve dnech 16. listopadu 2016 - 28. února 2017 v Muzeu Masarykovy univerzity (vstup za Bazilikou Nanebevzetí Pany
Jednoznačnou první příčku obsadilo město Prešov. S velkým odstupem následuje Nitra a Michalovce. Bratislava obsadila až 24. místo z celkových 28 hodnocených měst.
Města mohou být tzv. datově “tupá” anebo inteligentní. Žebříček datové otevřenosti de facto porovnává úroveň inteligence jednotlivých měst z pohledu otevřenosti veřejně dostupných dat. Čím více je město datové otevřené a tím pádem inteligentnější, tím větší možnosti a příležitosti nabízí svým obyvatelům a podnikatelům. Například obyvatelé měst, které dalo veřejně k dispozici ve strojově čitelném formátu svá data o jízdních řádech městské dopravy, mohou dnes využívat velké množství mobilních aplikací pro jednoduché naplánování trasy. Města, která dají veřejně k dispozici aktuální data ze senzorů o dopravní situaci, mají vesměs online aplikace, které aktivně upozorňují řidiče na dopravní zácpy.
“Datová otevřenost je v našich zeměpisných šířkách stále velmi špatná. Čím dříve dojde k masivnímu otevření veřejných dat, tím dříve budou obyvatelé těchto měst benefitovat. Bude to pozitivní signál pro zaměstnanost, zvýšení investic a zlepšení kvality života,” říká Jan Sirotek, spoluzakladatel společnost CleverMaps.
CleverMaps ve spolupráci s Centrem dopravného výzkumu vyvinul unikátní metodiku jak otevřenost jednotlivých měst porovnávat a to i v mezinárodním měřítku. Na jaře letošního roku byl zveřejněn žebříček otevřenosti Českých měst a nyní vznikl obdobný žebříček i pro Slovensko.
Společnost CleverMaps je zároveň aktivním signatářem manifestu Náš stát, naše data. Jejím smyslem je poukázat na to, že český stát disponuje obrovským množstvím dat, která nikdo aktivně nevyužívá ve prospěch zlepšení života občanů. Více o manifestu je ZDE.
Detaily průzkumu slovenských měst
Již dnes je na Slovensku možné na základě zákona č. 211/2000 žádat o informace a data vytvářená státní správou či samosprávou. Koncept inteligentního města však usiluje o výraznější posun. Totiž, aby takové město umožnilo svým občanům, svobodně a bezplatně přistupovat k datům, která v něm vznikají, využívat je a budovat nad nimi vizualizace, analýzy nebo mapy.
Samosprávy nenakládají pouze s tabulkovými daty, jako jsou rozpočty nebo smlouvy, ale také s daty o prostoru; ať už jde o katastr nemovitostí, veřejnou zeleň nebo evidenci psů. Oba typy dat je možné uživatelům poskytnout v mnoha různých formátech. Cílem, je aby tato data byla poskytována ve formátech otevřených, strojově čitelných, ideálně přes tzv. rozhraní API.
Zároveň by měla být kvalitní veřejná data doplněna tzv. metadaty. Tedy informacemi o jejich vzniku, autorovi, aktuálnosti, licenčních podmínkách. Mnohé datové sady bez metadat prakticky ztrácejí svou hodnotu, neboť z nich lze jen obtížně odvodit, jaké informace vlastně obsahují.
Hlavní snahou žebříčku otevřenosti Slovenských měst bylo zhodnotit nejen fyzickou dostupnost dat, ale také kvalitu jejich poskytování, tzn. jejich popis či možnosti dalšího využití. K tomuto hodnocení jsme využili metodiku založenou na bodovém hodnocení sledovaných kvantitativních a kvalitativních charakteristik, které dokážou městská data popsat.
Hodnocení
Předmětem průzkumu CleverMaps bylo 28 největších slovenských měst, která k poskytování dat přistupují jedním z těchto způsobů:
data poskytují na svém portálu
data poskytují na portálu třetí strany, případně prostřednictvím technologie třetí strany
Všechna města poskytují alespoň některou z datových sad týkajících se rozpočtu, smluv, objednávek či faktur. Velmi často se mezi publikovanými sadami nacházejí informace o evidovaných psech lokalizované až na úroveň adresních bodů. Bohužel je však poskytují buď ve formátu PDF, nebo je formou tabulkových výpisů zobrazují přímo na webových stránkách, čímž znemožňují jakékoliv automatizované využití těchto dat. Světlou výjimkou je Prešov, který jako jediný provozuje OpenData katalog.
Jakýmsi standardem pro města využívající technologie třetí strany se stal POMOSAM - Portál modernej samosprávy společnosti CORA GEO. Jedná se o jednoduchou webovou aplikaci, která zobrazuje tabulková data. Zároveň obsahuje GIS modul, který však využívá pouze několik měst (např. Levice). Konkurenční aplikací je Digitálne mesto společnosti DATALAN, a.s., které využívají Nové Zámky nebo Spišská Nová Ves. Rozšířené jsou také aplikace určené k reportingu - Odkazprestarostu.sk a City Monitor (citymonitor.sk).
Množství publikovaných dat silně závisí na zvoleném řešení. Města, která dosud nepoužívají výše zmíněné aplikace, publikují menší množství dat. Prešov zůstává jediným městem, které poskytuje přístup k datům přes veřejně dostupné API, a umožňuje tak jejich strojové zpracování.
Zatímco tabulková data v různém množství publikují všechna města, prostorová data na svých mapových portálech zobrazuje jen dvanáct z nich. Některá města (Liptovský Mikuláš) nahrazují chybějící mapový portál interaktivní mapou Google Maps, která však neobsahuje žádné tematické vrstvy a neposkytuje občanům oproti portálu Google Maps žádnou přidanou hodnotu.
Města, která mapové portály provozují, na nich nejčastěji zobrazují uliční síť, katastr nemovitostí, případně územní plán. Portály většinou provozují na technologiích CORA GEO. Některá města používají řešení od T-MAPY. V závislosti na technologii pak ke zobrazení dat používají buď standardizované OGC služby, nebo proprietární řešení. Metadata ke zobrazeným datům nejsou k dispozici, pokud navíc portál nevyužívá OGC služby, je v podstatě nemožné se k metadatům, pokud existují, dostat. Žádné z měst nenabízí zdrojová data ke stažení.
Závěr
Zásadní překážkou v přístupu k datům jsou v mnoha případech nepřehledné webové stránky, na nichž se uživatel lehce ztratí. Bannery ve spodní části stránky považujeme pro tyto účely za nevhodný způsob prezentace. Na druhou stranu většina měst používá rozdělení stránek na čtyři sekce - Město, Občan, Podnikatel, Návštěvník. Díky tomu si může uživatel rychleji osvojit práci se stránkami různých měst. Je potřeba vyzdvihnout, že snad všechna města na svých stránkách rovněž uvádějí, jakým způsobem mohou občané žádat o poskytnutí dat.
Veřejně dostupná tabulková data bohužel (s výjimkou Prešova) publikují ve formátech nevhodných ke strojovému zpracování, navíc bez možnosti stažení. Prostorová data jsou poskytována v rastrových formátech, které lze zobrazovat v jiných aplikacích, sofistikovanější využití však možné není. Data navíc nejsou doplněna metadaty. Stažení zdrojových dat nenabízí žádný mapový portál.
Naprosto tristní je překvapivě situace v Bratislavě. Na stránkách města se podařilo dohledat pouze několik datových sad, publikovaných ve formátu PDF, bez možnosti hledání či filtrace. Mapový portál město nahradilo interaktivním výřezem mapy ze serveru Google Maps.
29.12.2015 10:24 UpVision
Naše úzká spolupráce s Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje pokračovala pondělním dálkovým průzkumem rozsáhlého požářiště bývalého mlýna v Krnsku nedaleko Mladé Boleslavi. Vzhledem k nestabilitě vyhořelé budovy a k riziku jejího zhroucení byla inspekce pro účely vyšetřování HZS a Policie ČR pomocí našeho bezpilotního vrtulníku jedinou možností. Pilot i operátor kamery ovládali dron z 20 metrů vysoké požární plošiny a díky tomu mohli s vrtulníkem manévrovat i hluboko uvnitř objektu.
Právě před deseti lety se do vesmíru vydala první evropská navigační družice. Od té doby uplynula celá dekáda a díky nesmírně tvrdé práci je dnes na oběžné dráze třetina navigačního systému Galileo. Prakticky dokončená je pak pozemní síť stanic, které zpřesňují přesnost družicové navigace na celé zeměkouli.
Právě před deseti lety se do vesmíru vydala první evropská navigační družice. Od té doby uplynula celá dekáda a díky nesmírně tvrdé práci je dnes na oběžné dráze třetina navigačního systému Galileo. Prakticky dokončená je pak pozemní síť stanic, které zpřesňují přesnost družicové navigace na celé zeměkouli.
Ten years ago today saw the launch of Europe’s very first navigation satellite. A decade of hard work later, more than a third of the Galileo constellation has followed it into orbit and a ground network sharpening the satnav system’s accuracy encompasses the globe.
28.12.2015 7:00 Česká asociace pro geoinformace
Jako každý rok proběhnou i letos v listopadu na různých místech v Česku Dny geografie. Dny geografie je název popularizační akce, která zájemcům přiblíží, čím se dnes zabývají geografové na vysokých školách, ve vědeckých ústavech a v praxi a také co studují studenti a na hodinách zeměpisu se učí žáci na základních a středních školách.
Seznam akcí,
24.12.2015 10:12 Zeměměřič
ČÚZK oznamuje, e od 1.1.2016 bude aplikace Dálkový přístup rozířena o sestavy s cenovými údaji a o digitální podobu nabývacích titulů a dalích dokumentů ze sbírky listin katastru nemovitostí (listiny)...
24.12.2015 7:00 Česká asociace pro geoinformace
Kompletní program konference GIS Esri v ČR 2016 včetně doprovodných akcí zveřejnili organizátoři na webu akce. Konference se uskuteční ve dnech 2. a 3. listopadu 2016 v Kongesovém centru
23.12.2015 12:00 Jihočeský kraj
Dne 17. 12. 2015 rozhodlo Zastupitelstvo Jihočeského kraje o vydání 2. a 3. aktualizace Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje. Více informací naleznete v sekci Územní plánování - Zásady územního rozvoje. (http://geoportal.kraj-jihocesky.gov.cz/gs/zasady-uzemniho-rozvoje)
23.12.2015 12:00 Jihočeský kraj
Dne 17. 12. 2015 rozhodlo Zastupitelstvo Jihočeského kraje o vydání 2. a 3. aktualizace Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje. Více informací naleznete v sekci Územní plánování - Zásady územního rozvoje.
22.12.2015 20:12 GeoBusiness
Otevřená data jako příležitost pro komerční sektor – tak se jmenuje pracovní seminář, který se bude konat 18. ledna 2016 v Praze (Novotného lávka 5, místnost č. 217). Registrace na http://bit.ly/1O36rfJ Hlavním tématem workshopu je prezentace datových sad a nastavení spolupráce mezi uživateli, výzkumníky a vývojáři zabývajícími se využitím otevřených dat (open data) pro nejrůznější komerční aplikace v oblasti dopravy, vzdělávání, životního prostředí, územního plánování, cestovního ruchu, turistiky, zemědělství a podpory obchodu s realitami. V rámci workshopu se účastníci seznámí s možnostmi, jak využít vzniklá otevřená data pro jejich aktivity a aplikace. Cílem workshopu je především podpořit aktivity vedoucí k lepší
Na začátku září odstartovala evropská soutěž Odysseus, jejímž regionálním organizátorem je Česká kosmická kancelář. Žáci a studenti ve věku od 7 do 22 let se mohou do soutěže přihlásit do poloviny ledna, resp. března 2016. Na vítěze čeká mimo mnoha věcný odměn také cesta na kosmodrom Kourou či stáž v ESA.
Na začátku září odstartovala evropská soutěž Odysseus, jejímž regionálním organizátorem je Česká kosmická kancelář. Žáci a studenti ve věku od 7 do 22 let se mohou do soutěže přihlásit do konce ledna, resp. března 2016. Na vítěze čeká mimo mnoha věcný odměn také cesta na kosmodrom Kourou či stáž v ESA.