Within the context of the European Satellite Navigation Competition (ESNC), a ‘60 Years of EU Special Prize’ focuses on the contribution that Europe’s space programmes make to European integration. The prize will award the very best ideas that use European GNSS to bring Europe closer together. Potential applications could address, for example, such EU political priorities as traffic and transport management for the efficient cross-border transportation of goods, travel platforms that encourage people to travel from one country to another, and so on.
Watch this: Europe for Space, Space for Europe
2017 is a significant year for both the European Union and Europe’s space programmes. This year Europe celebrates the 60th anniversary of the signing of the Treaty of Rome, which, by establishing ‘an ever closer union among the peoples of Europe’, laid the foundation for building the EU. For 60 years, European nations have worked together towards a common goal: a peaceful, united and prosperous Europe. Together, they created something that no single European nation could do on their own, thus strengthening and growing European integration in many important areas – including the EU’s flagship space programmes: Galileo, EGNOS and Copernicus.
All proposals for the Prize must use European GNSS as the primary means of positioning. Moreover, all ideas should be technically operative, innovative, demonstrate market potential and contribute to the adoption of Galileo. Proposals will be evaluated according to the following criteria:
The winners will have the opportunity to develop their idea at a suitable incubation centre of their choice within the EU28 for six months, with the option of a six-month extension based on an evaluation after the first six-month period (a total value of up to EUR 40,000). In addition, the winning idea will benefit from extensive promotion through the GSA’s many marketing channels and at relevant industry events.
The 2016 GSA Special Prize was won by Space Geomatica for the project Drones2GNSS - the Future of Surveying: UAV-assisted GNSS Positioning in Obstructed Environments. This project uses a drone equipped with a highly accurate GNSS receiver and a camera/laser measuring system to overcome obstacles to GNSS positioning accuracy caused by buildings, vegetation and other interference.
You can check out all previous GSA special prize winners here.
Applications for the GSA prize and other ESNC special prizes and regional prizes can be submitted via the ESNC website. To find out what you need to do to take part, please follow the link to How to Participate. For more information about related events, visit the Events section on the site.
The ESNC overall winner is selected from all regional and special prize winners by an international panel of high-ranking experts. All of this year’s winners will be announced at a ceremony held during Estonian Space Week in Tallinn, Estonia, in November.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
Evropská kosmická agentura (ESA) v rámci svého nového programu NAVISP (NAVigation Innovation Support Programme) vyhlásila dlouhodobě otevřenou výzvu (AO8927), která má za úkol podporovat vývoj inovativních a komerčně uplatnitelných produktů z oblasti družicové navigace. Cílem programu NAVISP je zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu v tomto rychle se rozvíjejícím průmyslovém odvětví.
V ArcRevue 1/2017 naleznete články o novém mapovém portálu Středočeského kraje a o velice zajímavé publikaci Atlas životního prostředí v Libereckém kraji. Také se dočtete o novinkách v ArcGIS Pro a na ArcGIS Online, o nové aplikaci Insights for ArcGIS a pro lepší orientaci po aplikacích vám poslouží Průvodce platformou ArcGIS.
Podrobný obsah čísla a odkaz na stažení PDF naleznete na stránkách časopisu.
Šestnáct studentů se rozdělilo do týmů a vyrazili do terénu plnit pečlivě promyšlené úkoly. K dispozici jim samozřejmě byli naši geodeti, kteří studentům pomáhali úkoly řešit a předali jim cenné rady. Pro někoho byly úkoly snazší, pro někoho možná obtížnější. Jejich cílem však nebylo studenty zkoušet a stresovat, ale poznat je a také je něco naučit.... View Article
The post Akce pro studenty SPŠ zeměměřické appeared first on HRDLIČKA spol. s r.o. - komplexní služby v oblasti geodézie.
Akce věnovaná představení aktuálního stavu GeoInfoStrategie se koná ve středu 26. dubna 2017 v budově Českého úřadu zeměměřického a katastrálního v Praze-Kobylisích. Seminář pořádá sdružení Nemoforum. Na programu bude představení aktuálního stavu…
The post Jaký je aktuální stav GeoInfoStrategie? Přijďte na seminář Nemofora appeared first on GeoBusiness.
Akce věnovaná představení aktuálního stavu GeoInfoStrategie se koná ve středu 26. dubna 2017 v budově Českého úřadu zeměměřického a katastrálního v Praze-Kobylisích. Seminář pořádá sdružení Nemoforum. Na programu bude představení aktuálního stavu…
The post Aktuální stav GeoInfoStrategie zhodnotí seminář Nemofora appeared first on GeoBusiness.
Používáte mapy pro podporu rozhodování či jako nástroj pro spolupráci, využíváte živá data nebo prostorové analýzy, vytváříte poutavé mapy s příběhem nebo kartografická díla? S tím vším se můžete pochlubit a inspirovat své kolegy v ČR nebo dokonce na celém světě.
I v letošním roce totiž máte příležitost vidět svoji mapu v úvodní prezentaci Jacka Dangermonda na světové uživatelské konferenci Esri v San Diegu nebo v úvodní prezentaci Petra Seidla na Konferenci GIS Esri v ČR.
Pro nominaci map na světovou uživatelskou konferenci Esri odešlete své obrázky prostřednictvím speciálního formuláře nejpozději do 12. června 2017.
Pro prezentaci výsledků své práce na Konferenci GIS Esri v ČR a v dalších materiálech ARCDATA PRAHA kontaktujte prosím kolegyni Barboru Šebestovou bsebestova@arcdata.cz, a to nejlépe do 30. června 2017.
keď som mal 16 rokov vznikla Charta 77. tento text napísal Jan Patočka 8. marca 1977, päť dní pred svojou smrťou, ako hovorca Charty ´77. po štyridsiatich rokoch sa jeho vyhlásenie zdá stále aktuálne a použiteľné a jednou z príležitostí jeho využitia...
Každý vlastník chce jistě vědět, co vlastní a kde jeho pozemky leží. V případech, kdy např. získáte pozemek v dědickém řízení, to může být mnohdy složité. Zvláště, jedná-li se o zemědělské pozemky. Přinášíme vám proto praktický seznam zdrojů, odkud je to možné zjistit, doplněný o jejich výhody i nevýhody.
K získání informací o vlastněném pozemku slouží katastr nemovitostí (dále “KN”). Ten je určujícím zdrojem informace o tom, které nemovitosti vlastním, protože zápis v katastru je důkazem vlastnického práva k nemovitosti. Kromě obvyklých výstupů, jako je výpis z listu vlastnictví nebo snímek katastrální mapy, je možno vyžádat kompletní přehled vlastnictví pro zadanou osobu.
Pro přesnější představu, kde se pozemek v terénu nachází, ale tyto podklady slouží jen velmi orientačně, v nezastavěné části obce obzvlášť.
KN je veřejný seznam, do kterého je možné nahlížet různými způsoby. V první řadě je samozřejmě možné fyzicky navštívit katastrální úřad. Výhodou je, že pracovníci zde mají zkušenosti, mohou vám poradit a přesně ví, co kde hledat. Nevýhodou je časová náročnost a zpoplatnění některých výstupů. Mnohem pohodlnější a rychlejší je využít jednu z on-line aplikací Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, a to Nahlížení do katastru nemovitostí (dále “Nahlížení do KN”) nebo Dálkový přístup do katastru nemovitostí (dále “Dálkový přístup” nebo “DP”).
Většina vlastníků pravděpodobně využije tuto volně přístupnou webovou aplikaci, která je, na rozdíl od DP, zdarma a nevyžaduje žádnou registraci. Možnosti výstupů jsou však proti Dálkovému přístupu omezené.
V Nahlížení do KN je možno získávat vybrané informace o parcelách, budovách a jednotkách evidovaných v KN, včetně informace o jejich vlastnících.
Velmi užitečnou funkcí je zobrazení mapy. V té lze na podkladu leteckého snímku (tzv. ortofota) zobrazit katastrální mapu a v ní zvýraznit konkrétní pozemek. Jisté omezení nastává u parcel, které ještě nejsou evidovány v digitálních mapách. Parcely katastru nemovitostí jsou alespoň přiblíženy díky definičnímu bodu. U parcel zjednodušené evidence jakákoliv digitální prostorová informace chybí. Je možné si pouze zobrazit rastr mapy pozemkového katastru a konkrétní pozemek podle parcelního čísla dohledat.
Od určitého měřítka mapy se již katastrální mapy nezobrazují a jsou nahrazeny základními mapami (přehledové mapy), ve kterých však nelze vidět některé širší souvislosti. V Nahlížení do KN tak třeba nejde najednou zobrazit větší množství parcel ve více katastrálních územích, nebo situaci, kdy jsou od sebe parcely vzdáleny a leží např. na druhém konci obce.
Nahlížení do katastru dále neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS, což oceníte zejména, když potřebujete zjistit, kdo na vašem pozemku hospodaří a měl by tedy platit pacht.
Výpis všech nemovitostí subjektu zadaného dle příjmení a jména, rodného čísla nebo IČ v příslušném kraji je možno získat i prostřednictvím Dálkového přístupu.
DP je vyhrazen pouze pro uživatele, kteří mají založen zákaznický účet, na němž budou veškeré uživatelem provedené výstupy účtovány. Zákaznické účty jsou určeny především pro právnické a fyzické osoby, které předpokládají trvalé a časté využívání DP.
Výstupy z KN jsou formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem. Nevýhodou DP je, že je tato aplikace zpoplatněna a stejně jako Nahlížení do KN, ani DP neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS.
Tato aplikace umožňuje zobrazení všech vlastních pozemků, včetně parcel zjednodušené evidence, v jednom mapovém okně spolu s půdními bloky. Pozemky je navíc možno zobrazit i ve více katastrálních územích, dokud to umožňuje rozlišení.
Srovnání grafických výstupů z veřejných zdrojů a z aplikace CleverAssets pro vás chystáme v dalším článku.
Tým CleverAssets
Každý vlastník chce jistě vědět, co vlastní a kde jeho pozemky leží. V případech, kdy např. získáte pozemek v dědickém řízení, to může být mnohdy složité. Zvláště, jedná-li se o zemědělské pozemky. Přinášíme vám proto praktický seznam zdrojů, odkud je to možné zjistit, doplněný o jejich výhody i nevýhody.
K získání informací o vlastněném pozemku slouží katastr nemovitostí (dále “KN”). Ten je určujícím zdrojem informace o tom, které nemovitosti vlastním, protože zápis v katastru je důkazem vlastnického práva k nemovitosti. Kromě obvyklých výstupů, jako je výpis z listu vlastnictví nebo snímek katastrální mapy, je možno vyžádat kompletní přehled vlastnictví pro zadanou osobu.
Pro přesnější představu, kde se pozemek v terénu nachází, ale tyto podklady slouží jen velmi orientačně, v nezastavěné části obce obzvlášť.
KN je veřejný seznam, do kterého je možné nahlížet různými způsoby. V první řadě je samozřejmě možné fyzicky navštívit katastrální úřad. Výhodou je, že pracovníci zde mají zkušenosti, mohou vám poradit a přesně ví, co kde hledat. Nevýhodou je časová náročnost a zpoplatnění některých výstupů. Mnohem pohodlnější a rychlejší je využít jednu z on-line aplikací Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, a to Nahlížení do katastru nemovitostí (dále “Nahlížení do KN”) nebo Dálkový přístup do katastru nemovitostí (dále “Dálkový přístup” nebo “DP”).
Většina vlastníků pravděpodobně využije tuto volně přístupnou webovou aplikaci, která je, na rozdíl od DP, zdarma a nevyžaduje žádnou registraci. Možnosti výstupů jsou však proti Dálkovému přístupu omezené.
V Nahlížení do KN je možno získávat vybrané informace o parcelách, budovách a jednotkách evidovaných v KN, včetně informace o jejich vlastnících.
Velmi užitečnou funkcí je zobrazení mapy. V té lze na podkladu leteckého snímku (tzv. ortofota) zobrazit katastrální mapu a v ní zvýraznit konkrétní pozemek. Jisté omezení nastává u parcel, které ještě nejsou evidovány v digitálních mapách. Parcely katastru nemovitostí jsou alespoň přiblíženy díky definičnímu bodu. U parcel zjednodušené evidence jakákoliv digitální prostorová informace chybí. Je možné si pouze zobrazit rastr mapy pozemkového katastru a konkrétní pozemek podle parcelního čísla dohledat.
Od určitého měřítka mapy se již katastrální mapy nezobrazují a jsou nahrazeny základními mapami (přehledové mapy), ve kterých však nelze vidět některé širší souvislosti. V Nahlížení do KN tak třeba nejde najednou zobrazit větší množství parcel ve více katastrálních územích, nebo situaci, kdy jsou od sebe parcely vzdáleny a leží např. na druhém konci obce.
Nahlížení do katastru dále neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS, což oceníte zejména, když potřebujete zjistit, kdo na vašem pozemku hospodaří a měl by tedy platit pacht.
Výpis všech nemovitostí subjektu zadaného dle příjmení a jména, rodného čísla nebo IČ v příslušném kraji je možno získat i prostřednictvím Dálkového přístupu.
DP je vyhrazen pouze pro uživatele, kteří mají založen zákaznický účet, na němž budou veškeré uživatelem provedené výstupy účtovány. Zákaznické účty jsou určeny především pro právnické a fyzické osoby, které předpokládají trvalé a časté využívání DP.
Výstupy z KN jsou formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem. Nevýhodou DP je, že je tato aplikace zpoplatněna a stejně jako Nahlížení do KN, ani DP neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS.
Tato aplikace umožňuje zobrazení všech vlastních pozemků, včetně parcel zjednodušené evidence, v jednom mapovém okně spolu s půdními bloky. Pozemky je navíc možno zobrazit i ve více katastrálních územích, dokud to umožňuje rozlišení.
Srovnání grafických výstupů z veřejných zdrojů a z aplikace CleverAssets pro vás chystáme v dalším článku.
Tým CleverAssets
Každý vlastník chce jistě vědět, co vlastní a kde jeho pozemky leží. V případech, kdy např. získáte pozemek v dědickém řízení, to může být mnohdy složité. Zvláště, jedná-li se o zemědělské pozemky. Přinášíme vám proto praktický seznam zdrojů, odkud je to možné zjistit, doplněný o jejich výhody i nevýhody.
K získání informací o vlastněném pozemku slouží katastr nemovitostí (dále “KN”). Ten je určujícím zdrojem informace o tom, které nemovitosti vlastním, protože zápis v katastru je důkazem vlastnického práva k nemovitosti. Kromě obvyklých výstupů, jako je výpis z listu vlastnictví nebo snímek katastrální mapy, je možno vyžádat kompletní přehled vlastnictví pro zadanou osobu.
Pro přesnější představu, kde se pozemek v terénu nachází, ale tyto podklady slouží jen velmi orientačně, v nezastavěné části obce obzvlášť.
KN je veřejný seznam, do kterého je možné nahlížet různými způsoby. V první řadě je samozřejmě možné fyzicky navštívit katastrální úřad. Výhodou je, že pracovníci zde mají zkušenosti, mohou vám poradit a přesně ví, co kde hledat. Nevýhodou je časová náročnost a zpoplatnění některých výstupů. Mnohem pohodlnější a rychlejší je využít jednu z on-line aplikací Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, a to Nahlížení do katastru nemovitostí (dále “Nahlížení do KN”) nebo Dálkový přístup do katastru nemovitostí (dále “Dálkový přístup” nebo “DP”).
Většina vlastníků pravděpodobně využije tuto volně přístupnou webovou aplikaci, která je, na rozdíl od DP, zdarma a nevyžaduje žádnou registraci. Možnosti výstupů jsou však proti Dálkovému přístupu omezené.
V Nahlížení do KN je možno získávat vybrané informace o parcelách, budovách a jednotkách evidovaných v KN, včetně informace o jejich vlastnících.
Velmi užitečnou funkcí je zobrazení mapy. V té lze na podkladu leteckého snímku (tzv. ortofota) zobrazit katastrální mapu a v ní zvýraznit konkrétní pozemek. Jisté omezení nastává u parcel, které ještě nejsou evidovány v digitálních mapách. Parcely katastru nemovitostí jsou alespoň přiblíženy díky definičnímu bodu. U parcel zjednodušené evidence jakákoliv digitální prostorová informace chybí. Je možné si pouze zobrazit rastr mapy pozemkového katastru a konkrétní pozemek podle parcelního čísla dohledat.
Od určitého měřítka mapy se již katastrální mapy nezobrazují a jsou nahrazeny základními mapami (přehledové mapy), ve kterých však nelze vidět některé širší souvislosti. V Nahlížení do KN tak třeba nejde najednou zobrazit větší množství parcel ve více katastrálních územích, nebo situaci, kdy jsou od sebe parcely vzdáleny a leží např. na druhém konci obce.
Nahlížení do katastru dále neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS, což oceníte zejména, když potřebujete zjistit, kdo na vašem pozemku hospodaří a měl by tedy platit pacht.
Výpis všech nemovitostí subjektu zadaného dle příjmení a jména, rodného čísla nebo IČ v příslušném kraji je možno získat i prostřednictvím Dálkového přístupu.
DP je vyhrazen pouze pro uživatele, kteří mají založen zákaznický účet, na němž budou veškeré uživatelem provedené výstupy účtovány. Zákaznické účty jsou určeny především pro právnické a fyzické osoby, které předpokládají trvalé a časté využívání DP.
Výstupy z KN jsou formálně i věcně naprosto shodné s dokumenty vydanými katastrálním úřadem. Nevýhodou DP je, že je tato aplikace zpoplatněna a stejně jako Nahlížení do KN, ani DP neumožňuje zobrazení pozemků v půdních blocích LPIS.
Tato aplikace umožňuje zobrazení všech vlastních pozemků, včetně parcel zjednodušené evidence, v jednom mapovém okně spolu s půdními bloky. Pozemky je navíc možno zobrazit i ve více katastrálních územích, dokud to umožňuje rozlišení.
Srovnání grafických výstupů z veřejných zdrojů a z aplikace CleverAssets pro vás chystáme v dalším článku.
Tým CleverAssets
Thanks to social media and the power of citizen scientists chasing the northern lights, a new feature was discovered recently. Nobody knew what this strange ribbon of purple light was, so … it was called Steve.
Thanks to social media and the power of citizen scientists chasing the northern lights, a new feature was discovered recently. Nobody knew what this strange ribbon of purple light was, so … it was called Steve.
From 1 April to 30 June 2017, the European Satellite Navigation Competition (known as the ‘Galileo Masters’), the largest international competition for the innovative use of satellite navigation, will be scouting for outstanding ideas and business models to put on the fast track.
The European Satellite Navigation Competition (ESNC) was launched, along with the Copernicus Masters, the leading innovation platform for commercial Earth observation applications, at a joint international kick-off event hosted by the Representation of the Free State of Bavaria to the EU in Brussels, on 5 April 2017.
From now until June 30, ESNC will be searching for the most forward‐thinking applications based on satellite navigation. The winners, which will be announced at a ceremony as part of the Estonian Space Week in Tallinn, Estonia, in November, will share in this year’s prize pool of more than EUR 1 million and will benefit from the ESNC’s unparalleled support network, including the ESA Business Incubation Centres and the brand new E-GNSS Accelerator, co-funded by the European Commission.
GSA Market Development Officer, Reinhard Blasi (right), at the 2017 Satellite Masters opening event panel with Thomas Beer, from the ESA Copernicus Space Office.
Speaking at the kick-off ceremony, Andreas Veispak, Head of the European Commission’s Space Data for Societal Challenges and Growth Unit, noted that the EU had invested a lot of money in satellites, and now stakeholders, including Member States, were looking for a return on this investment. “This can only be yielded through satellite applications that are of use to end users in the public and private sectors,” he said.
This is where the ESNC plays a key role. Since 2004, the Competition has been fast-tracking the most ground-breaking ideas for Galileo-related applications across Europe and beyond and transforming them into market-ready products and new ventures. Each year, the Competition helps promote over 400 business ideas and has already awarded prizes to more than 300 winners over the years, which represent just a fraction of the more than 3,700 innovative concepts submitted by over 11,000 participants.
Also read: KYNEO project moves closer to commercialisation
With an impressive prize pool of over EUR 1 million, the 2017 edition of Competition will give entrepreneurs and start-ups with services, products or business ideas that use satellite navigation in everyday life access to more than 160 space-related stakeholders and allow them to benefit from support from over 40 incubators and the expertise of more than 250 experts.
As a special focus, this year GSA will present a prize for the most promising application idea focussing on how Galileo and EGNOS help support European Integration. Now that Galileo is delivering Initial Services, Reinhard Blasi, Market Development Officer at the European GNSS Agency (GSA), noted at the ceremony, the focus is shifting from not only embracing EGNOS on a European level, but Galileo on a global level. “Since December 2016 we have gone from deployment to delivering services, which means that today users can benefit from Galileo now,” he said. “In light of the 60th anniversary of the EU, and a milestone year when Galileo is operational, following the December 2016 Declaration of Initial Services, we want to raise the awareness of how EU investment in space is concretely benefiting Europeans and will continue to in untold ways for many years to come.”
Watch this: Europe for space, space for Europe
The ESNC winners can also benefit from the new ‘E-GNSS Accelerator’. This programme is a unique opportunity for entrepreneurs and start-ups to boost their business case on a broad scale and bring their products and services to market. The E-GNSS Accelerator will run for three years and will directly support the winners of the ESNC 2017, 2018 and 2019. As a result, the participants will receive even more prizes and services worth an additional EUR 500,000.
For more information on the ESNC, including all relevant information on prizes, partners, and terms of participation, visit the Competition’s official website: www.esnc.eu. Information on the Copernicus Masters can be found here: www.copernicus-masters.com.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
From 1 April to 30 June 2017, the European Satellite Navigation Competition (‘known as the ‘Galileo Masters’), the largest international competition for the innovative use of satellite navigation, will be scouting for outstanding ideas and business models to put on the fast track.
The European Satellite Navigation Competition (ESNC) was launched, along with the Copernicus Masters, the leading innovation platform for commercial Earth observation applications, at a joint international kick-off event hosted by the Representation of the Free State of Bavaria to the EU in Brussels, on 5 April 2017.
From now until June 30, ESNC will be searching for the most forward‐thinking applications based on satellite navigation. The winners, which will be announced at a ceremony as part of the Estonian Space Week in Tallinn, Estonia, in November, will share in this year’s prize pool of more than EUR 1 million and will benefit from the ESNC’s unparalleled support network, including the ESA Business Incubation Centres and the brand new E-GNSS Accelerator, co-funded by the European Commission.
Speaking at the kick-off ceremony, Andreas Veispak, Head of the European Commission’s Space Data for Societal Challenges and Growth Unit, noted that the EU had invested a lot of money in satellites, and now stakeholders, including Member States, were looking for a return on this investment. “This can only be yielded through satellite applications that are of use to end users in the public and private sectors,” he said.
This is where the ESNC plays a key role. Since 2004, the Competition has been fast-tracking the most ground-breaking ideas for Galileo-related applications across Europe and beyond and transforming them into market-ready products and new ventures. Each year, the Competition helps promote over 400 business ideas and has already awarded prizes to more than 300 winners over the years, which represent just a fraction of the more than 3,700 innovative concepts submitted by over 11,000 participants.
Also read: KYNEO project moves closer to commercialisation
With an impressive prize pool of over EUR 1 million, the 2017 edition of Competition will give entrepreneurs and start-ups with services, products or business ideas that use satellite navigation in everyday life access to more than 160 space-related stakeholders and allow them to benefit from support from over 40 incubators and the expertise of more than 250 experts.
As a special focus, this year GSA will present a prize for the most promising application idea focussing on how Galileo and EGNOS help support European Integration. Now that Galileo is delivering Initial Services, Reinhard Blasi, Market Development Officer at the European GNSS Agency (GSA), noted at the ceremony, the focus is shifting from not only embracing EGNOS on a European level, but Galileo on a global level. “Since December 2016 we have gone from deployment to delivering services, which means that today users can benefit from Galileo now,” he said. “In light of the 60th anniversary of the EU, and a milestone year when Galileo is operational, following the December 2016 Declaration of Initial Services, we want to raise the awareness of how EU investment in space is concretely benefiting Europeans and will continue to in untold ways for many years to come.”
Watch this: Europe for space, space for Europe
The ESNC winners can also benefit from the new ‘E-GNSS Accelerator’. This programme is a unique opportunity for entrepreneurs and start-ups to boost their business case on a broad scale and bring their products and services to market. The E-GNSS Accelerator will run for three years and will directly support the winners of the ESNC 2017, 2018 and 2019. As a result, the participants will receive even more prizes and services worth an additional EUR 500,000.
For more information on the ESNC, including all relevant information on prizes, partners, and terms of participation, visit the Competition’s official website: www.esnc.eu. Information on the Copernicus Masters can be found here: www.copernicus-masters.com.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
From 1 April to 30 June 2017, the European Satellite Navigation Competition (known as the ‘Galileo Masters’), the largest international competition for the innovative use of satellite navigation, will be scouting for outstanding ideas and business models to put on the fast track.
The European Satellite Navigation Competition (ESNC) was launched, along with the Copernicus Masters, the leading innovation platform for commercial Earth observation applications, at a joint international kick-off event hosted by the Representation of the Free State of Bavaria to the EU in Brussels, on 5 April 2017.
From now until June 30, ESNC will be searching for the most forward‐thinking applications based on satellite navigation. The winners, which will be announced at a ceremony as part of the Estonian Space Week in Tallinn, Estonia, in November, will share in this year’s prize pool of more than EUR 1 million and will benefit from the ESNC’s unparalleled support network, including the ESA Business Incubation Centres and the brand new E-GNSS Accelerator, co-funded by the European Commission.
GSA Market Development Officer Reinhard Blasi introduces the GSA Prize.
Speaking at the kick-off ceremony, Andreas Veispak, Head of the European Commission’s Space Data for Societal Challenges and Growth Unit, noted that the EU had invested a lot of money in satellites, and now stakeholders, including Member States, were looking for a return on this investment. “This can only be yielded through satellite applications that are of use to end users in the public and private sectors,” he said.
This is where the ESNC plays a key role. Since 2004, the Competition has been fast-tracking the most ground-breaking ideas for Galileo-related applications across Europe and beyond and transforming them into market-ready products and new ventures. Each year, the Competition helps promote over 400 business ideas and has already awarded prizes to more than 300 winners over the years, which represent just a fraction of the more than 3,700 innovative concepts submitted by over 11,000 participants.
Also read: KYNEO project moves closer to commercialisation
With an impressive prize pool of over EUR 1 million, the 2017 edition of Competition will give entrepreneurs and start-ups with services, products or business ideas that use satellite navigation in everyday life access to more than 160 space-related stakeholders and allow them to benefit from support from over 40 incubators and the expertise of more than 250 experts.
As a special focus, this year GSA will present a prize for the most promising application idea focussing on how Galileo and EGNOS help support European Integration. Now that Galileo is delivering Initial Services, Reinhard Blasi, Market Development Officer at the European GNSS Agency (GSA), noted at the ceremony, the focus is shifting from not only embracing EGNOS on a European level, but Galileo on a global level. “Since December 2016 we have gone from deployment to delivering services, which means that today users can benefit from Galileo now,” he said. “In light of the 60th anniversary of the EU, and a milestone year when Galileo is operational, following the December 2016 Declaration of Initial Services, we want to raise the awareness of how EU investment in space is concretely benefiting Europeans and will continue to in untold ways for many years to come.”
Watch this: Europe for space, space for Europe
The ESNC winners can also benefit from the new ‘E-GNSS Accelerator’. This programme is a unique opportunity for entrepreneurs and start-ups to boost their business case on a broad scale and bring their products and services to market. The E-GNSS Accelerator will run for three years and will directly support the winners of the ESNC 2017, 2018 and 2019. As a result, the participants will receive even more prizes and services worth an additional EUR 500,000.
For more information on the ESNC, including all relevant information on prizes, partners, and terms of participation, visit the Competition’s official website: www.esnc.eu. Information on the Copernicus Masters can be found here: www.copernicus-masters.com.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
Nadace Partnerství připravuje třetí ročník konference Mapy jsou pro každého. Svůj referát můžete přihlásit i vy. Akce se bude tentokrát konat 6. a 7. června 2017. Z připravovaného programu Vladimír…
The post Mapy jsou pro každého 2017 appeared first on GeoBusiness.
Nadace Partnerství připravuje třetí ročník konference Mapy jsou pro každého. Svůj referát můžete přihlásit i vy. Akce se bude tentokrát konat 6. a 7. června 2017. Z připravovaného programu Jarmila…
The post Mapy jsou pro každého 2017 appeared first on GeoBusiness.
Nadace Partnerství připravuje třetí ročník konference Mapy jsou pro každého. Svůj referát můžete i vy. Akce se bude tentokrát konat 6. a 7. června 2017. Z připravovaného programu Jarmila Plachá…
The post Mapy jsou pro každého 2017 appeared first on GeoBusiness.
BIM jako nástroj průmyslové revoluce 4.0 v ČR. Takové je téma třetího ročníku odborné konference BIM ve stavebnictví 2017. Přijďte si koncem května poslechnout přednášky na tuto dvoudenní akci v…
The post Od Minecraftu k BIM. Jaký je BIM ve stavebnictví appeared first on GeoBusiness.
Kartografická konference se tentokrát bude konat v Liberci. Na začátek září se na ní sejdou především kartografové, Kartografická společnost ČR však zve i ne-kartografy, kteří mají zájem se dozvědět, co…
The post Přijde i Seznam.cz? Podívejte se na témata kartografické konference appeared first on GeoBusiness.
Kosmická raketa Sojuz provozovaná společností Arianespace byla vybrána k tomu, aby z evropského kosmodromu v Kourou vynesla do vesmíru nejnovější družici ESA určenou ke studiu exoplanet.
Kosmická raketa Sojuz provozovaná společností Arianespace byla vybrána k tomu, aby z evropského kosmodromu v Kourou vynesla do vesmíru nejnovější družici ESA určenou ke studiu exoplanet.
Více než 80 vědeckých pracovišť, firem, vědeckých center i univerzit se ukáže na Veletrhu vědy. Veletrh vědy se uskuteční od 8. do 10. června 2017 na pražském výstavišti PVA EXPO…
The post Největší dron ve střední Evropě v akci. Uvidíte jej v Praze appeared first on GeoBusiness.