18.3.2016 2:48 Carlson Software
Carlson RoadNETwork to the rescue… “The less dirt you have to move to build a road, the better.” That statement by Christian Smith, PE, principal of Beals Associates of Stratham, N.H., could be the single most reason the company is happy with their switch from Land Desktop to the Carlson Civil Suite. “My favorite is […]
18.3.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
O všechny lesy ve vlastnictví státu je podle zákona o lesích č. 289/1995 Sb. pečováno na základě lesních hospodářských plánů nebo-li LHP. LHP jsou zákonným nástrojem pro vlastníka nebo správce státního majetku, který umožňuje efektivní péči o lesní majetek.LHP jsou vyhotoveny v souladu s § 24 a s využitím § 36 zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o lesích“), dle vyhlášky MZe č. 84/1996 Sb. o lesním hospodářském plánování. Obsahují náležitosti uvedené ve výše uvedených zákonných předpisech a předepsané přílohy. LHP jsou schvalována MŽP. Data LHP v datovém formátu XML jsou předávána do datového skladu ÚHÚL se sídlem v Brandýse nad Labem."Výsledkem je z hlediska digitálních GIS dat zejména - hospodářská kniha, grafická část LHPHospodářská kniha - popisuje stav lesa v jednotkách prostorového rozdělení lesa (JPRL) (tabulka s jednotlivými atributy)Grafická část - geografické znázornění JPRL v rastrové podobě (lesnická obrysová mapa porostní, lesnická mapa porostní - měřítko 1:10000)Rastrové podobě předchází vektorizace JPRL (porostní detail ve vektorové podobě s atributy vyjadřujcími zejména označení JPRL)Propojení hospodářské knihy s grafickou částí LHP je umožněno relačním způsobem.
17.3.2016 14:44 Zeměměřický úřad
/Urady/Zememericky-urad/Uredni-deska/Oznameni-a-jina-uredni-sdeleni/Volna-mista/Referent-zememerictvi-a-katastru-nemovitosti-(1)
17.3.2016 14:25 ESA Observing the Earth
Earth observation image of the week: a Sentinel-2A image of Yuma in the US, also featured on the Earth from Space video programme
17.3.2016 13:10 Katedra geografie UP Olomouc
Zveme Vás na přednášku v rámci Bloku expertů MRS
Férové zdanění
která se uskuteční ve středu 23. března 2016 od 15.00 do 16.30 na učebně LP 5007 Přírodovědecké fakulty UP. Přednáší Jonáš Vnouček a Ondřej Kopečný (pozvánka).
ESA a družicový operátor Inmarsat z Velké Británie pokračují ve vývoji komunikace vzduch-země skrze družice. Jde o součást evropského plánu zajistit bezpečnost letecké dopravy navzdory narůstajícímu provozu.
17.3.2016 12:00 Plzeňský kraj
V části Zajímavé stránky (http://geoportal.plzensky-kraj.cz/gs/zajimave-stranky/) byl doplněn odkaz na Veřejný registr půdy - LPIS (http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny/), kterým Ministerstvo zemědělství zveřejňuje v elektronické podobě způsobem umožňujícím dálkový a nepřetržitý přístup základní údaje z veřejné části evidence využití půdy.
17.3.2016 12:00 Plzeňský kraj
V části Zajímavé stránky byl doplněn odkaz na Veřejný registr půdy - LPIS, kterým Ministerstvo zemědělství zveřejňuje v elektronické podobě způsobem umožňujícím dálkový a nepřetržitý přístup základní údaje z veřejné části evidence využití půdy.
17.3.2016 11:48 ESA Observing the Earth
Join us Friday, 18 March, at 10:00 CET for the ‘Earth from Space’ video programme. This week features a Sentinel-2A image of Yuma in the US
Nová verze mapového klienta pro zobrazování dat v prostředí Microsoft Excel a Microsoft PowerPoint s sebou nejen řadu změn a vylepšení, ale i nové jméno – ArcGIS Maps for Office.
Smart mapping
Nástroje smart mapping vyhodnocují charakter dat, se kterými právě pracujete, a nabízejí nejvhodnější styl jejich vykreslování. Funkce smart mapping jsou v této verzi rozšířené a zjednodušena je také manuální klasifikace dat.
Využijte datum a čas
Pokud data obsahují datum a čas, je možné je využít v animaci, která zobrazí změny v průběhu časového období. Navíc je možné data porovnávat s jinými časovými vrstvami, které vznikly v prostředí ArcGIS.
Filtrujte data
Data v tabulkách je možné filtrovat standardním způsobem, nově však můžeme nastavovat filtr i výběrem z mapy.
Vždy aktuální mapa
Další důležité vylepšení přichází v podobě nastavení obnovovacích intervalů, které určují, za jak dlouho se načte aktuální verze vrstvy z portálu. Díky tomu je tedy možné sledovat, jak se dané jevy vyvíjí.
Prezentujte mapy interaktivně
Prostředí pro práci s mapami v aplikaci Microsoft PowerPoint je zcela přepracováno.
Chcete se o novinkách dozvědět více? Stáhněte si ArcGIS Maps for Office na stránkách Esri.
17.3.2016 9:56 GISportal.cz
Včera (16. 3. 2016) se na půdě VŠB-TUO konal již 19. ročník studentské konference GISáček. Konference GISáček je každoroční součást univerzitního života, která je určená studentům vysokých škol, kteří zde mají možnost prezentovat výsledky svých odborných studentských prací. Tradičně ...
17.3.2016 8:56 Česká kartografická společnost
Výbor děkuje všem členům společnosti, kteří vyjádřili svůj postoj k návrhům nového loga ČKS. Z procesních důvodů výbor však zatím nerozhodl o konečném návrhu. Jakmile bude návrh nového loga uzavřen, budou všichni členové společnosti informováni. Předseda výboru ČKS V. Talhofer
17.3.2016 7:03 Zeměměřič
Ústřední ředitelka SPÚ Svatava Maradová spolu s předsedou Sdruení místních samospráv ČR a poslancem EP Stanislavem Polčákem slavnostně podepsali 15. března...
17.3.2016 7:00 Česká asociace pro geoinformace
Organizátoři 8. ročníku mezinárodní studentské konference NEW WAVE v Praze, pořádané ve dnech 19. – 20. května 2016, prodloužili termín pro podání abstraktů na 31. března 2016.
Mezinárodní geografická konference pro doktorandy a mladé výzkumníky New Wave se na Přírodovědecké fakultě UK koná již od roku 2009.
Veškeré informace o konferenci naleznete na jejích
17.3.2016 1:00 Cenia - Katalog metadat ČR - INSPIRE
Urban Atlas je součástí služby Copernicus pro monitorování území. Obsahuje podrobné informace o využití území ve městech a jejich okolí a jeho změnách. Jedná se o vektorová data v měřítku cca 1 : 10 000, která jsou vytvářena nad družicovými snímky každých 6 let; aktuálně jsou k dispozici data za roky 2006 a 2012 včetně změnové vrstvy. Mapována jsou evropská města s více než 50 000 obyvateli (od r. 2012, pro předchozí roky města s více než 100 000 obyvateli). Technické specifikace k jednotlivým vrstvám HRL jsou k dispozici na http://land.copernicus.eu/user-corner/technical-library, obecné informace na http://land.copernicus.eu.
16.3.2016 23:27 Katedra geografie UP Olomouc
Nová témata bakalářských prací z geografie, s předpokládaným odevzdáním v dubnu 2017, jsou zveřejněna prostřednictvím tohoto seznamu (PDF) – část témat je již předjednána, ostatní témata jsou nabídnuta potenciálním zájemcům (výběr probíhá dohodou s příslušným vyučujícím).
K tématu práce se studenti musí přihlásit přes STAG nejpozději do 15. dubna 2016 – týká se to všech studentů 2. ročníku bakalářského studia Regionální geografie a také těch studentů 2. ročníku bakalářského studia Geografie (uč.), kteří se rozhodli napsat svou bakalářskou práci z geografie.
Postup zadání tématu práce je následující: student ve spolupráci s vedoucím práce vyplní ve STAGu přihlášku Podklad pro zadání kvalifikační práce a podepsaný výtisk této přihlášky odevzdá na sekretariátě katedry, kde mu bude vystaveno oficiální zadání práce.
16.3.2016 20:45 Asociace poskytovatelů služeb v pozemkových úpravách
Předmět technických podmínek TP 58 – 02/2016 Předmětem těchto technických podmínek (dále TP) jsou zásady pro používání směrových sloupků a odrazek. TP obsahují rozdělení směrových sloupků a odrazek a zásady pro jejich umístění, osazování a používání na pozemních komunikacích. Ke stažení zde
Zemědělské půdě se věnujeme v CleverMaps dlouhodobě. Rozhodli jsme se proto o svoje zkušenosti podělit s těmi, kteří se evidenci půdy dlouhodobě zaobírají. Ve spolupráci s Institutem vzdělávání v zemědělství se uskutečnil v pátek 11. března 2016 v Klatovech seminář, jehož lektoři byli naši kolegové Oldřich Kahoun a Daniel Vráblík. Přítomné posluchače informovali o katastru nemovitostí, pozemkových úpravách, dani z nemovitých věcí a dalších zajímavostech týkajících se správy půdy. V příštím měsíci budou kolegové pokračovat v této činnosti i v dalších okresech ČR.
16.3.2016 18:09 Katedra geografie UP Olomouc
Z důvodu pracovní cesty vyučujícího neproběhne ve čtvrtek 17. března 2016 přednáška z předmětu KGG/GCR2 Regionální geografie ČR 2 (doc. Szczyrba). Způsob náhrady bude domluven se studenty v následující hodině výuky.
16.3.2016 17:17 Zeměměřič
Krátký film z prostředí Divokého západu reiséra Scotta Blake vyprávý příběh vládního inspektora někdy kolem roku 1848 při vytyčování pozemků na západní hranici.
16.3.2016 15:37 Katedra geografie UP Olomouc
Zveme Vás na přednášku v cyklu Cestovatelské úterky
Japonsko: Vlakem po Kjúšú a Honšú
která se uskuteční v úterý 22. března 2016 od 18.30 do 20.00 na učebně LP 2005. Přednáší Michal Lehnert (pozvánka).
Dne 3. března 2016 byl v prostorách pražského paláce Adria slavnostně otevřen nový inkubátor Prague Startup Centre. Více než 100 hostů uvítali v rámci slavnostního otevření Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Prahy a Andrej Babiš, místopředseda vlády a ministr financí. V prostorách inkubátoru Prague Startup Centre bude sídlit také nově zřizovaný inkubátor ESA BIC Prague, jehož cílem je zejména podpora činnosti začínajících podniků v jejich rozvoji a usnadnění jejich zapojení do oblasti kosmických aktivit.
ESA podepsala dohodu s NASA, NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a USGS (US Geological Survey), díky nimž získají tito partneři přístup k datům z evropských družic Sentinel.
16.3.2016 12:12 Zeměměřič
V úterý 15. března 2016 se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo vyhláení výsledků 9. ročníku soutěe Společné zařízení roku, kterou pořádá Státní pozemkový úřad (SPÚ) ve spolupráci s Českomoravskou komorou pro pozemkové úpravy. Zátitu nad letoním vyhlaováním převzal ministr zemědělství Marian Jurečka.
16.3.2016 11:52 GISportal.cz
Před pěti lety vyšel první článek na serveru GISportal.cz. Ondra Růžička napsal zamyšlení na téma Crowdsourcing: síla davu. Od té doby jsme vydali dalších 1384 článků (včetně tohoto) a GISportal.cz zaznamenal přes 1 milion zobrazených stránek.
Jménem ...
Ve dnech 16. 3. - 18. 3. 2016 probíhá v prostorách VŠB-TUO Ostrava sympozium GIS Ostrava 2016. Program sympozia se mimo jiné zaměřuje na využití geoinformatiky ve veřejné správě, dopravním plánování a modelování, zemědělství či lesnictví.
Clever°Maps’ je zlatým sponzorem celé akce. Honza Sirotek bude ve středu kolem půl šesté prezentovat naše řešení automatizovaného majetkoprávního vypořádání staveb. Tak se přijďte podívat.
Uvádíme webovou mapovou aplikaci twiGIS, která nahrazuje či doplňuje příliš složité, pomalé a provozně náročné mapové portály a webové GIS klienty, často nepoužitelné na moderních dotykových zařízeních. Nové řešení se již stihlo osvědčit v pilotním provozu u několika významných českých společností.
Aplikace twiGIS přináší základní i pokročilé funkce v intuitivním a přívětivém prostředí, které oceňují jak zkušení, tak i začínající uživatelé. Využívá přitom standardních webových technologií, takže je možné ji využívat nejen ve všech moderních webových prohlížečích, ale i v terénu na mobilních zařízeních s dotykovým ovládáním.
Hlavními výhodami aplikace twiGIS jsou rychlé a intuitivní ovládání, využití na mobilních dotykových zařízeních, přehledné zobrazení grafických i popisných údajů, nezávislost na podnikovém GIS systému, nízké nároky na infrastrukturu i schopnost zpracovat široké spektrum vstupních dat a jejich kombinací. Výborně se hodí pro zobrazení pasportů budov, plánů podlaží, inženýrských sítí, plánů areálů (od ploch a zeleně až po zařízení), dat z katastru nemovitostí, ortofotomap a podobně.
„CAD Studio se s aplikací twiGIS vydalo správným směrem a vytvořilo moderní, rychlou a uživatelsky příjemnou aplikaci. Už v pilotním provozu se twiGIS osvědčuje pro efektivní publikaci všech dat GIS – o osobách, budovách a majetku, inženýrských sítích i bezpečnostních systémech,“ říká Jiří Hautke, vedoucí oddělení OES ve společnosti Řízení letového provozu ČR, s.p.
„Stále častěji se setkáváme s uživateli a zaměstnanci firem doslova zavalenými zvyšujícím se počtem podnikových systémů, včetně těch geoinformačních. Tato řešení sice nabízejí spoustu užitečných funkcí, ale uživatelé se jim často vyhýbají pro jejich složitost či celkovou nepřívětivost,“ připomíná obvyklý problém Jakub Bican, vedoucí divize GIS akciové společnosti CAD Studio. „Vytvořili jsme proto aplikaci, kterou bez problémů ovládne i nezaškolený uživatel na prakticky jakémkoli zařízení. twiGIS je napojen na vlastní data GIS, která zobrazuje a vyhledává – jak v mapě, tak v databázových hodnotách a atributech. Zásadní pro nás byla rychlost náběhu aplikace i každého úkonu, který uživatel provádí. twiGIS je často zvládá ve zlomcích sekund.“
Uživatelé si na nové aplikaci pochvalují mj. možnost rychle hledat adresy a parcely (RÚIAN), fulltextově prohledávat vlastní data podle kategorií, intuitivně vybírat prvky na mapě a zobrazovat jejich popisné údaje, tisknout mapy či provádět rychlá měření. twiGIS umožňuje kombinovat různé typy mapových dat – od rastrových WMS, WMTS a rychlých dlaždicových vrstev přes vektorová data z WFS, GeoJSON a dalších zdrojů až po data z tradičních výkresových a GIS formátů (DWG, DGN, SHP, relační geodatabáze). Všechny vrstvy se přitom kombinují v prohlížeči klienta a mohou pocházet z vnitřních i vnějších zdrojů.
The 13th Satellite Navigation Summit’s systems update sessions were once again an opportunity for GNSS stakeholders to review the world’s systems, with the GSA providing updates on Galileo and EGNOS.
Speaking at a recent system update session during the Munich Satellite Navigation Summit, the Head of Galileo and EGNOS Programme Management at the Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs (DG GROWTH), Paul Flament, noted his excitement about the major progress Galileo will show this year. According to Flament, the ground segment for Galileo is in place and working well, and all satellite launches are now ensured, with an anticipated six satellites joining the constellation of 12 during the course of the year.
Furthermore, 2016 will see the first quadruple satellite launch using the new Ariane 5 launcher. He says all currently contracted satellites will be launched by the end of 2018, creating a constellation of 26. A tender for the provision of an additional eight satellites by the end of 2020 is currently under way.
The two Galileo satellites that had been launched into incorrect orbits have been moved into more useful positions and can now be used for the search and rescue (SAR) functions, and perhaps also the Open Service. Flament said some testing with receiver manufacturers has shown that their signals are compatible with the service.
Flament further noted that a Galileo Service Definition document is under development, with a public version being released when Galileo Initial Services are launched later in the year. “Initial Services will be launched using the 12 satellites currently in orbit, following a thorough characterisation and observation of the system over the next 4 to 6 months,” he said.
A multi-constellation world
Galileo will soon be joining several other national and regional systems, including GPS, GLONASS and BeiDou, creating a truly multi-constellation environment. Providing an update on the status and modernisation of Global Positioning Systems (GPSs), Harold ‘Stormy’ Martin, Director of the National Coordination Office for Space-based Positioning, Navigation and Timing (PNT), noted there are now 31 operational satellites in orbit – the most there has ever been. He also praised the engineering team who successfully extended satellite battery life by up to 2 years, and noted that the system is gradually decreasing range errors and increasing accuracy year-on-year.
Looking to the future, the GPS III, currently in development, recently saw its first satellite complete thermal vacuum testing. Various upgrades to the ground segment are also planned to enhance cyber security and prepare for the next generation of satellites. Martin concluded by reiterating the USA’s commitment to the free access of civil GNSS signals as a critical element of the global information infrastructure and, in support of this objective, that GPS will show continuous improvement with reliable and predictable performance.
For the Russian point of view, the GLONASS update was provided by Tatiana Mirgorodskaya of the Roscosmos Space Agency. According to her, the 2012 Russian federal budget had secured funding for the programme for 9 years. As a result, performance is improving in terms of accuracy and integrity, and in difficult signal conditions. She also highlighted that the GLONASS-based state emergency system for automobile transport (ERA-GLONASS) is now in service and has proved very effective.
The status of the Chinese BeiDou system (BDS) was outlined by Jun Shen from the China Satellite Navigation Office in Beijing. According to his report, stable operation is being maintained, with accuracy better than 10 metres in some areas. Furthermore, new BDS satellites have an updated signal structure and more accurate clocks. The performance of the system is also gradually improving, and compatibility with other GNSSs is also better. He noted that China is currently working on a BDS SBAS augmentation for aviation, along with a ground-based augmentation system for centimetre-level accuracy.
SBAS too
Space-based Augmentation Systems (SBASs) such as EGNOS were the subject of their own session. The status of the European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS) was presented by GSA EGNOS Operations and Maintenance Manager, Vincent Brison. According to Brison, EGNOS now offers complete European coverage for the safety of life (SoL) service. He also noted that EGNOS has maintained an accurate service for users during the recent GPS timing glitch of 26 January. “More so, new LPV-200 procedures at European airports are now running at one per week and increasing,” he concluded.
From the US side, according to Jason Burns of the Federal Aviation Administration (FAA), the next satellite launch for the USA’s Wide Area Augmentation System (WAAS) had been delayed by the SpaceX Falcon 9 launcher failures. However, the FAA has a schedule for future releases of WAAS up to 2020.
Dr Takeyasu Sakai from Japan’s Electronic Navigation Research Institute in Tokyo talked about the status of the Japanese QZSS SBAS. He anticipates four satellite operations in 2018, and a seven-satellite configuration by 2023. QZSS SBAS will take over from other systems for sub-metre augmentation in 2020.
EGNOS in Africa?
An insight into the possible expansion of EGNOS over Africa was given by Julien Lapie from the Agency for Aerial Navigation Safety in Africa and Madagascar (ASECNA). “ASECNA is looking to facilitate the cooperative management of a single African sky of 16.1 million square miles,” he said. “This is important because 87 % of Africa is 250 kilometres from a main or regional airport.”
A roadmap for achieving this pan-African SBAS envisions early EGNOS-based services by 2019 or 2020, with provision of full services from 2023 onwards. Although there is a need for more information on ionospheric studies to characterise and optimise the EGNOS model over Africa, results are encouraging. Lapie said he hopes for an ASECNA-EU international agreement in the near future.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
16.3.2016 6:07 Zeměměřič
Vynikající československý geodet a pedagog, profesor geodézie na praské technice a rektor ČVUT se významně se podílel na budování geodetického a kartografického studia. Stal se také zakladatelem oboru Pozemkové úpravy. Byl také 1. předsedou ČS. fotogrammetrické společnosti.
15.3.2016 14:04 Katedra geografie UP Olomouc
V pátek 18. března 2016 proběhne bloková výuka předmětu KGG/MYS Vývoj geografického myšlení s prof. Irou, a to v čase 9.00–14.00 na učebně LP 5006.
ESA has agreed with NASA, the National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) and the US Geological Survey (USGS) to make data available to them from the European Sentinel satellites.
15.3.2016 12:57 Blogující geomatici - FAV ZČU
Dnes byl vyhlášen další ročník akce Google Summer of Code pro studenty, kteří se nebojí programovat. V rámci akce se vyskytuje řada projektů se zaměřením na GIS a studenti Geomatiky ZČU se akce v minulosti úspěšně účastnili. Akce je zaměřena na období letních prázdnin a úspěšní studenti si mohou vydělat 4500 USD za práci na vybraném Open Source projektu. Více viz https://summerofcode.withgoogle.com/.