Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.
Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.
Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.
Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.
Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.
Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.
Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field Maps a ArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.
Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.
Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.
ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.
GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.
Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.
Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.
Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.
Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.
Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Kateřina Bezděkovská, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.
Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“
Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.
Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.
Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.
Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.
Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.
Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.
Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!
Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.
Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.
Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.
Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.
Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.
Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.
Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field Maps a ArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.
Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.
Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.
ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.
GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.
Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.
Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.
Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.
Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.
Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Monika Jílková, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.
Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“
Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.
Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.
Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.
Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.
Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.
Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.
Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!
Konference GIS Esri v ČR se konala ve dnech 1. a 2. listopadu 2022 v Cubex Centru Praha. Konference je tradičním setkáním geoinformatiků a uživatelů systému ArcGIS, které se v předchozích dvou letech bohužel muselo pořádat pouze virtuálně. Letos se však konečně podařilo uspořádat setkání tradičním způsobem.
Konferenci svým vystoupením zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl, který účastníky přivítal a promluvil o možnostech, které technologie GIS poskytuje v nejrůznějších odvětvích – zmínil například, že v České republice používá systém ArcGIS přes 1400 organizací ze 44 oborů. Jedním z hlavních témat úvodní řeči byla také charakteristika moderního GIS, který tím, že je založen na webových službách, lépe pomáhá vzájemné spolupráci než ve své předchozí, převážně desktopové podobě.
Úvodní blok konference ale již tradičně stojí na zajímavých, mezioborových přednáškách. Po svém úvodu proto Petr Seidl pozval na pódium ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a ředitele sekce prostorových informací IPR Jiřího Čtyrokého, kteří v létě, na světové konferenci Esri, převzali za Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy od společnosti Esri ocenění Presidents Award. Jedná se o nejvyšší ocenění udělované pouze jednou ročně a IPR se jejím převzetím zařadil mezi takové společnosti, jakými jsou například UPS, americký Červený kříž nebo agentura ochrany životního prostředí USA (EPA). Oba zástupci seznámili posluchače se zajímavými projekty, které IPR v současnosti řeší.
Významnými uživateli GIS jsou také správci inženýrských sítí. Program se proto dále věnoval společnosti ČEVAK a.s., kterou Petr Seidl ocenil za komplexní nasazení GIS. Cenu si z jeho rukou převzali Jiří Lipold, technický ředitel ČEVAK a.s., a Petr Kestler, vedoucí oddělení vyjadřovací činnosti.
Jedním z hlavních řečníků konference byl Václav Cílek, který v přednášce „Energetika jako sociální síla“ poukázal na to, že využívání různých nerostných a energetických zdrojů podněcuje konkrétní změny ve společnosti. Například bez stříbra by tak brzy nevznikla fotografie a naše vizuální kultura a způsoby zachycování vzpomínek by byly odlišné. I u energetiky a při využívání různých zdrojů lze vystopovat podobné vazby.
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a přední český klimatolog Radim Tolasz se na jevišti „setkali v kavárně“, kde spolu vedli zajímavý rozhovor o současném stavu energetiky, ale také o dlouhodobých vyhlídkách v energetické oblasti a o probíhající klimatické změně.
Svět se mění a lidská společnost nyní čelí úkolu, jakým způsobem probíhající změny zastavit, zpomalit či jak se jim přizpůsobit. Technologie budou v tomto procesu hrát klíčovou roli. Petr Seidl tak v závěru své řeči apeloval na posluchače, že GIS je díky své schopnosti nacházet nové souvislosti jednou z technologií, které mohou mít zásadní vliv, a je na každém z nás, abychom se tuto výzvu, kterou před nás svět staví, pokusili přijmout a překonat.
Technologický blok začal Radek Kuttelwascher ukázkou několika zajímavých tipů pro desktopovou aplikaci ArcGIS Pro. Pak následovala ukázka principu webového GIS, který má každý uživatel prostřednictvím nástrojů a aplikací na ArcGIS Online k dispozici. Cyril Dynka Mrva si přinesl tablet a ukázal, jak prostřednictvím některé z mobilních aplikací (ArcGIS QuickCapture, ArcGIS Field Maps a ArcGIS Survey123) vytvořit data v terénu a jak je také případně editovat. Slovo si od něj vzal Prokop Kuranda a ukázal, jak z těchto dat vytvořit webovou mapu a z ní pak interaktivní aplikaci, kterou mohou používat kolegové v organizaci –nebo třeba i veřejnost. Markéta Braunová pak použila stejná data, prostřednictvím ArcGISDashboards vytvořila přehledový panel, a nakonec i prezentaci formou webové stránky ArcGIS StoryMap. Celá ukázka netrvala déle než několik minut a předvedla, jak rychle lze s dnešními technologiemi vytvořit specializované aplikace, které pracují s živými daty.
Následovaly ukázky konkrétnějších technologií. Inka Tesařová seznámila s možnostmi práce s družicovými a leteckými snímky v prostředí ArcGIS Online – ArcGIS Image for ArcGIS Online. Další ukázka se týkala možností automatizace systému ArcGIS prostřednictvím notebooků programovacího jazyka Python, které jsou do prostředí ArcGIS těsně integrovány. Matej Vrtich ukázal, jak s nimi pracovat v ArcGIS Pro a ArcGIS Enterprise.
Dále se přednášky věnovaly datům. Součástí databáze ArcČR 4.1 je i ukázková geodatabáze ArcTRN, ve které jsou prezentovány některé zajímavé typy dat, které geodatabáze podporuje. Lucie Patková ukázala, jak se dá k prostorovým datům udržovat topologie a pro jaké účely je topologie dobrá. V 3D datech se skrývá budoucnost GIS, proto byly představeny i některé postupy, jak 3D data pro GIS připravit a jak s nimi pracovat. Vladimír Holubec například ukázal, jak pomocí dat a služeb ČÚZK vytvořit 3D budovy a jak do GIS zahrnout i data ze systémů BIM – Building Information Model, a to prostřednictvím aplikace ArcGIS GeoBIM.
ArcGIS Urban slouží k usnadnění úloh územního plánování a o svoje poznatky při práci s touto aplikací se podělil Jan Kabrhel. Lucie Patková pak předvedla připravovanou aplikaci SURE for ArcGIS, která slouží ke zpracování leteckých snímků a snímků z dronů.
GIS je ale možné používat i z Excelu, což ukázal Radek Kuttelwascher s pomocí nástroje ArcGIS for Office. Následovalo představení ArcGIS Indoors, aplikace sloužící k navigaci, orientaci a práci v interiérech. Lucie Patková ukázala, jak ArcGIS Indoors funguje v sídle firmy ARCDATA PRAHA.
Že lze data editovat na podkladu ortofota ví již asi každý. Že je to ale možné i přímo z videa? To předvedl Vladimír Holubec pomocí funkcionality Full Motion Video. Video z dronu je zde možné georeferencovat a propojit jej s existujícími geodaty. Vladimír Holubec pak ještě předvedl nástroj pro monitoring činnosti GIS serverů – ArcGIS Monitor.
Grafové databáze obsahují entity a definují vztahy mezi nimi. I ty lze ale prostřednictvím modulu ArcGIS Knowledge pro ArcGIS Pro zobrazit v mapě.
Ondřej Boháč hovořil o problematice standardu pro digitální územní plán a představil návrh CityDeal. Petr Kestler, Vladimír Plachý a Ondřej Tenkl navázali na své vystoupení v hlavním bloku přednášek a hovořili o procesu nasazení ArcGIS ve správě společnosti ČEVAK a.s. Petr Klauda představil projekt statistického geoportálu, který bude zejména prostorem pro sdílení a využití dat ze Sčítání lidu, domů a bytů 2021 – ale nejen to. Poté Tomáš Merta a Tomáš Slezák představili datový portál Data KHK a Katalog otevřených dat Královéhradeckého kraje v přednášce nabité informacemi.
Celý blok uzavřela debata o využití Digitální technické mapy z pohledu měst. O své zkušenosti a očekávání se v ní podělili Lenka Hrčková z města Brna, Jaroslav Škrobák z Jihlavy a Marek Drozdek z Opavy.
Ve středu již měli návštěvníci k dispozici dva souběžné bloky přednášek. Ten první se týkal veřejné správy a zahájila jej Jitka Coufalová z odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra a hovořila o aktuálním stavu implementace GeoInfoStrategie2020+. Stanislav Štangl hovořil o implementaci systému ArcGIS pro město Plzeň. O rozsáhlém projektu hodnocení priorit pro územní rozvoj Jihlavy hovořili zástupci města, Vít Zeman a Monika Jílková, a Jaroslav Burian ze společnosti Urban Planner, která zajistila metodiku a zajištění projektu z pohledu GIS. Že 3 je víc než 2 dobře ví i představitelé statutárního města Ostravy, kteří připravili prezentaci rozvojových zón pro potenciální investory ve 3D. Denisa Poskerová ukázala, jak aplikace vypadá a co se v ní zájemci o investování v Ostravě dozví. Jan Rucký ve své přednášce probral mnoho faktorů využití 3D dat v územním plánování. A nakonec Jaroslav Ambróz ze společnosti Zymestic Solutions představil aplikace, které využívá ZBGIS slovenského katastru nemovitostí.
Sekci o správě infrastruktury zahájil videopřednáškou Matt Piper ze společnosti Esri. Týkala se současných trendů ve využití GIS při správě inženýrských sítí. S velkým zájmem se setkala také přednáška Romana Janečka z Letiště Praha o jejich systému GIS. Spolu s ním úlohu ArcGIS na letišti představil i Václav Wiesner ze společnosti Unicorn Systems. Petr Sýkora z Pražských vodovodů a kanalizací seznámil posluchače se svými zkušenostmi s propojením GIS a BIM a Jiří Buneš z Pragoprojektu přednášel o BIM a GIS v silničních stavbách. David Bargel a Jan Tajovský z Masarykovy univerzity mají mnoho zkušeností s využitím GIS pro facility management. Ve své přednášce se zaměřili zejména na data ze senzorů v inteligentních budovách. Petr Panec ze společnosti Cyclomedia utilitní sekci zakončil přednáškou „Jak si vyrobit fotorealistický 3D GIS snadno a rychle?“
Prof. Lena Halounová, prezidentka ISPRS –International Society for Photogrammetry and Remote Sensing, pronesla úvodní přednášku „rastrového bloku“, charakterizovala různé typy dat, které zahrnujeme pod anglický pojem „imagery“ a upozornila na důležité otázky, které si musí uživatelé zodpovědět, než s těmito daty začnou pracovat. Na to s praktickými ukázkami ve svém workshopu plynule navázala Inka Tesařová. Zdeněk Klusoň ze společnosti PRIMIS se podělil o zkušenosti z leteckého snímkování a leteckého laserového skenování pro potřeby Digitální technické mapy ČR. Nikola Strah ze společnosti PLANET LABS představil nabídku družicových dat, která jeho společnost vytváří a distribuuje.
Odpolední blok uživatelských přednášek začal Radovan Prokeš ze společnosti CEDA. Hovořil o problematice grafu komunikací a autonomních vozidel a představil možnosti ultra HD mobilního mapování. Miroslav Kučera a Kamil Zimmermann hovořili o využití mobilní aplikace ArcGIS Field Maps při správě managementů chráněných území, Zdeněk Kučera přiblížil nasazení a využití aplikací do terénu v Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR a Dalibor Fanta ze Státní plavební správy měl přednášku Prostorová data ve světě Říčních informačních služeb.
Odborníci z ARCDATA PRAHA si připravili několik workshopů, na kterých posluchače seznámili s novinkami v technologiích, případně jim poradili s některými postupy a představili zajímavé nástroje. Workshop Mateje Vrticha se zaměřil na možnosti, které správcům i uživatelům přináší nejnovější verze serverového systému ArcGIS Enterprise, a jak na tuto verzi co nejlépe provést upgrade. Mezi nejoblíbenější přednášky tradičně patří workshop Tipy a triky k ArcGIS, který byl letos pod vedením dvou Davidů Nováků z oddělení technické podpory. A o workshopu Inky Tesařové o rastrových datech jsme se již v sekci přednášek zmiňovali.
Vedle toho měli účastníci možnost získat další informace také na šesti čtvrthodinových „miniseminářích“ na témata, jako jsou nástroje pro práci s daty ISKN a RÚIAN, možnosti aplikace ArcGIS Field Maps při tvorbě formulářů pro sběr dat, pokročilé využití tzv. domén v geodatabázi a další.
Součástí konference byla také online přehlídka, na kterou se přihlásilo 27 webových aplikací a map. Doplnily je ještě i mapy od studentů z pražské SPŠ stavební Josefa Gočára a ze středních škol z Kraje Vysočina, které ukázaly, že pěkné mapové aplikace na ArcGIS Online vytváří také šikovní studenti.
Na závěr se s účastníky rozloučil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. Shrnul průběh konference a podělil se o několik čísel. Konferenci fyzicky navštívilo téměř 700 účastníků, kteří si poslechli 10 hodin uživatelských přednášek, 5,5 hodin přednášek o technologii a 1,5 hodiny miniseminářů.
Těšíme se na našich dalších akcích na viděnou!
Připomeňte si 21sLET na fotografiích od Davida Motlíčka https://eu.zonerama.com/dejfix/Album/9055110
The post 21sLET appeared first on Katedra geoinformatiky.
Prvního listopadu 2022, přesně v 10:00 zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl již 31. konferenci GIS Esri v ČR. Jak sám ředitel v úvodním slově připomněl, jednalo se, po dlouhých dvou covidových letech, konečně o prezenční konferenci, která nahradila ty ve virtuální formě. Další novinkou byla lokalita, kterou vyjímečně nebylo Kongresovém centrum, které si po […]
The post Konference GIS Esri v ČR (reportáž) appeared first on GISportal.cz.
Přinášíme třetí letošní číslo Zpravodaje. Součástí je zajímavý rozhovor s doc. Mikšovským, reportáž z konference EuroCarto 2022, pozvánka na Kartovýročí 2022 a mnoho dalšího. Přejeme příjemné čtení!
The post Zpravodaj ČKS 3/2022 first appeared on Česká kartografická společnost.
TurboCAD Platinum roční licence 28 V akční ceně do 12. 11. 2022,
The post TurboCAD Platinum roční licence! appeared first on ŠPINAR – software.
Nestihli jste si během sletu projít všechna zákoutí katedry? Stýská se vám při sobotě po učebnách a kancelářích? 🙂 Nezoufejte, máme pro vás řešení – virtuální prohlídku katedry, kterou vytvořil nás absolvent Svaťa Místecký (https://www.vasevr.cz/) pomocí technologie Matterport. Mrkejte zde https://my.matterport.com/show/?m=SFPx8P6zhrq.
The post Virtuální prohlídka katedry appeared first on Katedra geoinformatiky.
Secure and robust satellite communications that can be rapidly deployed are key for governmental actors, especially when terrestrial network is compromised, there is lack of service coverage (e.g. in open-seas or Arctic regions) as well as to support humanitarian missions in hostile territories. To address this kind of challenges and shield its space autonomy, the European Union is ramping up preparations for the GOVSATCOM component. It is set to provide authorised governmental users with secure and cost-efficient communications capabilities.
‘’GOVSATCOM is a crucial pillar of the EU Space Programme. While Copernicus and EGNSS provide the necessary data, services and products, growing security threats require means of communication that is robustly protected against interference, interception, intrusion, and other risks,’’ adds EUSPA Executive Director, Rodrigo da Costa. ‘’With GOVSATCOM the European Union will make another step into securing its strategic autonomy in space’’ he concludes.
In late 2020, the H2020-funded ENTRUSTED project was established to provide, inter alia, a concrete set of governmental user requirements for the upcoming GOVSATCOM services. With over 25 participating entities including EU Member States and agencies, the consortium's partners joined forces to also assess the currently available state-of-the-art for SatCom technologies, analyse the future trends and identify key technological gaps and opportunities, including aspects such as standardisation and interoperability. Given its vast expertise in user-related aspects and market intelligence, EUSPA acts as the project coordinator of ENTRUSTED.
Check this out: GOVSATCOM adds secure governmental communications to the EU Space Programme
‘’EU Member State representatives and agencies met at the EUSPA headquarters for the first time after the pandemic to reflect on the progress made since the establishment of ENTRUSTED and to plan the steps necessary to conclude this strategic undertaking. As the project is slowly reaching the end of its lifecycle, I can say with confidence that we have successfully reached our main goal which is to define a solid user perspective baseline to be now translated into actual services’’ highlights Flavio Sbardellati, project manager for ENTRUSTED at EUSPA.
Throughout its lifetime, ENTRUSTED yielded excellent results. It is currently being used by DG DEFIS and EUSPA to shape the mission and the services offered by the fourth component of the EU Space Programme, GOVSATCOM. The outcomes generated helped EUSPA qualify and quantify the forecasted capacity demand by governmental users. Areas of great interest where secure communications capabilities will be key include critical infrastructures, land border and maritime surveillance as well as crisis management operations, including within the Common Security and Defence Policy.
A live demonstration is scheduled for the first quarter of 2023, which will take place in the Italian Space Agency (ASI) premises. The demonstration will consist of a live event complemented by a set of recorded scenarios produced by several ENTRUSTED partners. It will serve to showcase the benefit of accessing secure telecommunication services in remote areas and in crisis situations as well as the functioning of the pooling and sharing service provision model for a number of use cases.
The second Horizon Europe Call includes a specific topic looking to deliver SatCom use cases linked to the forthcoming GOVSATCOM system. This call is a unique opportunity for the European space downstream industry including SMEs and academia, but also public actors (e.g. regional and/or local authorities, infrastructure providers, civil protection organizations, etc.) to develop new EU space-based innovative applications, delivering commercial and social benefits.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European Union Agency for the Space Programme (EUSPA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the EUSPA website (http://www.euspa.europa.eu).
V mapové aplikaci Územně plánovací dokumentace obcí byla aktualizována ÚPD obcí ORP České Budějovice – Heřmaneč, Včelná, Kamenný Újezd, Libníč, Litvínovice, Dubičné, Hradce, Hluboká nad Vltavou, Štěpánovice.
Nyní nabízíme mnoho různých školení, webináře i pokročilejší BIM akademii. Neváhejte a přihlaste se včas.
Zpráva Využijte nové bohaté nabídky školicích akcí – stavebnictví pochází z arkance-systems.cz.
The complex and diverse landscape that surrounds Nushagak Bay in Alaska is featured in this true-colour image captured by the Copernicus Sentinel-2 mission.
Odborníci z katedry se podíleli na tvorbě koncepce řešící problematiku (open) datové politiky Olomouckého kraje. Její zpracování by mělo zlepšit výhledy ke zřízení datového portálu a rozvoji šíření open dat v rámci kraje. Samotná metodika je volně dostupná https://www.olkraj.cz/koncepce-open-datoveho-portalu-olomouckeho-kraje-aktuality-11682.html
The post Koncepce (open)datového portálu Olomouckého kraje appeared first on Katedra geoinformatiky.
Galileo has grown to become Europe’s single largest satellite constellation, and the world’s most accurate satellite navigation system, delivering metre-level positioning to more than 3.5 billion users around the globe.
It all began at ESTEC’s Test Centre, Europe’s largest satellite testing facility. This is where the very first positioning fix took place in March 2013, after the launch into orbit of the initial four IOV satellites. Following that, all 34 Galileo Full Operational Capability satellites also passed by ESTEC for their pre-flight testing.
This 3000 sq. m environmentally-controlled complex, operated and managed by European Test Services for ESA, hosts an array of test equipment able to simulate all aspects of spaceflight, from the noise and vibration of launch to the vacuum and temperature extremes of Earth orbit.
The production line at manufacturer OHB in Germany completed one new satellite every six weeks. After integration each satellite was then shipped to the ESTEC Test Centre for a three-month test campaign, after which it would be accepted by the Agency and declared ready for flight. Some facilities have had to be adapted specifically for Galileo, and the ESTEC Test Centre had to institute new security protocols because this was the first time that satellites with security restrictions were being tested at the site.
Today there are 28 of these Galileo First Generation satellites in service, with 10 more due to be launched in the next years. Upgraded Galileo Second Generation satellites are under development and will follow them into orbit later this decade.
Members of ESA’s Galileo team and ETS look back on this massive testing effort that established Galileo was ready for space.
About Galileo
Galileo is managed and funded by the European Union. The European Commission, ESA and EUSPA (the EU Agency for the Space Programme) have signed an agreement by which ESA acts as design authority and system development prime on behalf of the Commission and EUSPA as the exploitation and operation manager of Galileo/EGNOS.
While biodiversity loss is happening across all ecosystems, it is particularly pronounced in coastal regions. Not only are these areas some of the most biodiverse on Earth, they also host large human populations (40% of the population globally lives within 100km from the coastline) and substantial economic activity. But, as the human factor increases, these unique ecosystems are experiencing rapid habitat loss, overexploitation of natural resources, pollution and climate change – all of which contribute to biodiversity loss.
According to a recent online workshop entitled ‘Copernicus Biodiversity in Coastal Ecosystems’, the answer to maintaining a healthy balance between environmental protection and economic activity could be found in space.
“Long used to monitor land and marine ecosystems, Earth Observation is well-positioned to be a key tool in the fight against the biodiversity loss happening in Europe’s coastal regions,” said Directorate-General for Defence Industry and Space (DG DEFIS), European Commission representative.
The workshop, under the Copernicus programme umbrella, was jointly organised by DG DEFIS and EUSPA.
Copernicus, the European Earth Observation programme, offers numerous products and services for protecting, even restoring, coastal plant and animal life:
During the workshop, various organisations and end users shared how they use Copernicus services and data to address biodiversity loss in coastal areas. For example, in Finland, researchers are using Earth Observation to monitor coastal algae blooms and the impact these blooms have on the Finnish economy, while in the Galapagos Islands it is being used to track whale shark migration.
Another company is using satellite-based monitoring tools to help predict jellyfish swarms. “Jellyfish can have a huge impact on the Blue Economy, causing fisheries to collapse and clogging hydropower plants,” said Federica Colombo, a marine scientist at ColomboSky, a company that specialises in innovative satellite-based solutions for improving water quality monitoring and ensuring a sustainable use of marine resources.
Marine scientists and policymakers also use Earth Observation to fight the effects of climate change – one of the major drivers of biodiversity loss. Take for example extreme weather events, a consequence of climate change that can have a big impact on coastal biodiversity. The European Marine Board shared how it uses Copernicus data to help researchers understand how these events impact coastal habitats and marine species. This same data is also used by policymakers to forecast extreme weather events and increase resilience in coastal areas accordingly.
Another consequence of climate change is the warming of the world’s oceans, a warming that can cause coral bleaching. Researchers from the Council for Scientific and Industrial Research (CSIR) in South Africa, use Copernicus data to monitor sea surface temperatures in the western Indian Ocean. “Having accurate data allows us to better predict bleaching events and how such events could impact food security and ecosystem stability,” said CSIR Senior Researcher Marie Smith.
While all this work is beneficial, the problem is that it tends to happen in silos. “The vast majority of biodiversity monitoring programmes take place at the national or even subnational level,” said Joana Soares, Executive Secretary at the Marine Biodiversity and Observation Network.
To have a true impact, these individual projects need to be connected – and that requires harmonised policy. “Harmonisation starts with Earth Observation, as access to accurate data can help tie the many different projects, goals, and policies targeting biodiversity loss together,” said DG MARE representative.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European Union Agency for the Space Programme (EUSPA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the EUSPA website (http://www.euspa.europa.eu).
The release takes place as buildingSMART International begins development of its Asset Operations Handover project (WASHINGTON, DC, November 2, 2022) – The National Institute of Building Sciences (NIBS) Building Information Management Council…
The post National Institute of Building Sciences Announces Upcoming Release of COBie v3.0 appeared first on buildingSMART International.
In a little over a month, the window of opportunity for nominating deserving scientists for the prestigious ESA-EGU Earth Observation Excellence Award will close. With the period for lodging nominations closing on 7 December, past nominators and winners reflect on how this award has increased the visibility of their scientific research and opened new avenues to working partnerships.
Společnost 3GON zve na festival technologií pro Geodézii, BIM, stavebnictví a Geomatiku obecně.
The post 3GON TOUR 2022 (pozvánka) appeared first on GISportal.cz.
Pozvánka na seminář Rádi bychom vás pozvali na seminář, kde finští kolegové představí své zkušenosti s BIM v oblasti nemocnic a zdravotnictví. Prezentovat se budou témata: Národní...
Článek Finské zkušenosti: BIM a zdravotnictví se nejdříve objevil na czBIM.
In this autumn, INTERGEO 2022, the international event for the geospatial community, was successfully held from 18 - 20 October in Essen, Germany.
The post A Successful Come Back – SatLab Celebrated an Outstanding Achievement at INTERGEO 2022 appeared first on Global Satellite Positioning Solutions | SatLab Geosolutions AB.
I letošní ročník konference zahájil tradičně Petr Seidl, ředitel ARCDATA PRAHA. Tentokrát se k němu ale přidal i Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), a Jiří Čtyroký, ředitel sekce prostorových informací IPR. Řeč byla totiž o jejich práci s prostorovými daty, která zaujala i v zámoří, kde na letošní uživatelské konferenci Esri získali hned dvě ocenění.
Ceny se ale předávaly i v Praze – letošní ocenění ARCDATA PRAHA za komplexní nasazení GIS si z rukou Petra Seidla převzali zástupci společnosti ČEVAK a.s.
Energie a společnost
Následovalo zamyšlení geologa a esejisty Václava Cílka, který hovořil o sociálních aspektech využívání energie, jejich vlivu na vývoj lidské společnosti a o souvislosti využívání energie se změnou klimatu, a tím skvěle uvedl posluchače do tématu posledního dopoledního vystoupení. Tím byla debata předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové a našeho předního klimatologa a českého zástupce v Mezivládním panelu pro změnu klimatu při Světové meteorologické organizaci Radima Tolazse.
Novinky v technologii ArcGIS
Po obědové přestávce přišla na řadu technologická sekce, během které specialisté z ARCDATA představili účastníkům novinky v ArcGIS Pro, mobilních aplikacích či ArcGIS Online. Tématem ale byly i nové trendy v GIS, jako jsou například práce s daty BIM (ArcGIS GeoBIM), integrace GIS do běžných kancelářských aplikací (ArcGIS for Office), pronikání geoinformatiky do světa budov a vnitřních prostor (ArcGIS Indoors) či grafové databáze (ArcGIS Knowledge).
Přednášky uživatelů
Pozdní odpoledne se již neslo ve znamení uživatelských přednášek. O různých aspektech standardu digitálního plánu promluvil ředitel IPR, dopoledne oceněný projekt nasazení ArcGIS v utilitním prostředí podrobněji představili zástupci společnost ČEVAK a.s., o svých datových portálech pohovořili řečníci z Českého statistického úřadu a Královehradeckého kraje a zástupci tří statutárních měst (Brna, Jihlavy a Opavy) celý blok zakončili zamyšlením nad možnostmi využití Digitální technické mapy ČR právě z pohledu municipalit.
Prohlédněte si fotogalerii
Fotografie a další střípky z konference si můžete prohlédnout na facebookové stránce akce.