On 22 April 2021, on Earth Day, Thomas Pesquet is planned to return to the International Space Station for his second mission, Alpha. Ahead of his launch, the Copernicus Sentinel-2 mission takes us over Cape Canaveral, USA, in a region known as the Space Coast.
On 22 April 2021, on Earth Day, Thomas Pesquet is planned to return to the International Space Station for his second mission, Alpha. Ahead of his launch, the Copernicus Sentinel-2 mission takes us over Cape Canaveral, USA, in a region known as the Space Coast.
Světová konference Esri bude i letos probíhat virtuální formou a bude zdarma přístupná pro všechny uživatele Esri s platnou systémovou podporou (maintenance). Tato konference je největším oborovým setkáním geoinformatiků na světě a je takřka nevyčerpatelným zdrojem inspirace v GIS.
Představte svoji práci uživatelům ArcGIS z celého světa – zasílejte obrázky do Plenary sekce prostřednictvím formuláře do 3. června 2021.
Prostřednictvím tohoto formuláře můžete i vy poslat do soutěžní přehlídky svoji mapu nebo aplikaci. Mapy v přehlídce mohou hodnotit všichni účastníci konference a vítězové získají ocenění People's Choice Award. Termín pro zaslání map do virtuální galerie je stanoven na 4. června 2021. V loňském roce se takto na konferenci prezentovala například Masarykova univerzita nebo Česká geologická služba.
Na konferenci se již můžete hlásit přímo na stránkách Esri UC, kde se stačí zaregistrovat svým účtem Esri.
Vážení zákazníci,
v akční nabídce nyní můžete získat náš nejsilnější program pro navrhování nábytku a interiérů DAEX Professional.
The post DAEX DESIGN Professional v akční nabídce appeared first on ŠPINAR – software.
Vážení zákazníci,
v akční nabídce nyní můžete získat náš nejsilnější program pro navrhování nábytku a interiérů DAEX Professional.
The post DAEX DESIGN Professional v akční nabídce appeared first on ŠPINAR – software.
One of the most comprehensive pictures of our changing planet is now available to the public. Thanks to the close collaboration between Google Earth, ESA, the European Commission, NASA and the US Geological Survey, 24 million satellite photos from the past 37 years have been embedded into a new layer of Google Earth – creating a new, explorable view of time on our planet.
Je tu pravidelná jarní aktualizace prostředí ArcGIS Online. S některými nejvýznamnějšími změnami vás seznámíme v tomto článku.
S touto aktualizací ArcGIS Online přichází velmi očekáváná možnost spolupráce mezi dvěma nebo více organizacemi v rámci ArcGIS Online a doplňuje tak dřívější způsoby spolupráce mezi organizacemi ArcGIS Online a ArcGIS Enterprise, nebo mezi dvěma organizacemi s ArcGIS Enterprise. Podařilo se zefektivnit i správu skupin – koordinátoři ze zastupujících organizací mohou přidávat členy ze své vnitřní organizace do společné skupiny, kde mohou společně vytvářet mapy, aplikace nebo třeba společně sdílet aktualizace.
Aby byl proces sdílení obsahu napříč organizacemi bezpečný, je možné tento sdílený obsah omezit jen pro vybranou skupinu členů ze zastoupených organizací.
Přichází také nová generace mapového prohlížeče, jehož beta verzi jste už určitě zaznamenali v některém z předchozích článků či videí. Novou verzi může nastavit jako výchozí mapový prohlížeč správce dané organizace, případně si jej mohou vybrat sami uživatelé v rámci uživatelského nastavení. Předchozí verze této aplikace bude zatím stále k dispozici pod názvem MapViewer Classic.
Kromě všech stávajících funkcí z beta verze přináší nový mapový prohlížeč další vylepšení v oblasti vizualizace dat (smart mapping), podporu grafů, možnost rychlé publikace aplikací (dashboardů, map s příběhem, šablonových aplikací) a další.
Vedle toho je nyní možné během úprav pohodlně přepínat mezi jednotlivými vrstvami a pro zobrazení mapy využívat režimu celé obrazovky.
ArcGIS Dashboards vycházející z ArcGIS API for JavaScript 4.x také opouštějí označení beta verze a stávají se oficiální. ArcGIS Dashboards dokážou využívat nový mapový prohlížeč včetně víceprvkových pop-up oken. Další významnou novinkou, kterou v nových Dashboards určitě nevynechejte, je podpora jazyka Arcade u vybraných widgetů.
Předchozí verze ArcGIS Dashboards je stále k dispozici, pouze s tím rozdílem, že je přejmenována na ArcGIS Dashboards Classic. Znamená to, že i nadále je možné spustit či upravit již stávající dashboardy ve starší verzi, avšak doporučujeme je zaktualizovat na novou verzi. Starší verze těchto aplikací by však měly fungovat i v této nové verzi ArcGIS Dashboards.
ArcGIS Notebooks je prostředí pro spouštění skriptů v jazyku Python, jehož prostřednictvím můžete provádět jak správu organizace, tak spouštění analytických nástrojů.
Nespornou výhodou ArcGIS Notebooks je možnost psát v nich kód, tento postup dokumentovat a současně jej i spouštět. Vše se odehrává v okně webového prohlížeče, kde se jednotlivé příkazy ukládají, můžeme se k nim vracet, upravovat je a spouštět v libovolném pořadí.
Od dubna 2021 je v rámci ArcGIS Notebooks možné rutinní úlohy i automatizovat. Vedle toho lze nastavit automatizovanou úlohuna stanovený čas anebo nastavit její opakování. Kromě plánování je možné i pořízení snapshotu notebooku – funkce je v nabídce v hlavním toolbaru.
Je však třeba mít na paměti, že pro přesné plánování úloh v ArcGIS Notebooks je třeba disponovat patřičnou rolí v systému.
Vedle možnosti vybrat si jedno z osmi přednastavených barevných schémat domovské stránky organizace, je nyní také možné přizpůsobit si barevné schéma a využívat vlastní nastavení stylů. Díky tomu lze vytvořit unikátní motivy barev tak, aby odpovídaly pravidlům a vizuální identitě dané organizace.
Během dubnové aktualizace přichází i ArcGIS Experience Builder s několika novými funkcemi. Jde především o nabídku widgetů (Query, Coordinate Convertion). Vedle toho je nyní možné exportovat data do formátu CSV.
Na webináři, který se konal v rámci Otevřeného jara, se účastníci seznámili s nejnovějšími výsledky vývoje v dálkovém průzkumu Země pro zemědělství. Autoři se zejména zaměřili na zpracování časových řad z dat evropského vesmírného programu Copernicus. V ukázkách byla použita nejen data z optického senzoru družice Sentinel-2, ale také radarová data z družice Sentinel-1. Pro […]
The post Predikce osetých ploch mezi novými analýzami dat DPZ pro zemědělství s ohledem na využití časových řad appeared first on GeoBusiness.
V pondělí 19. dubna 2021 od 13.30 se koná veřejně přístupná rigorózní zkouška Mgr. Rostislava Nétka, Ph.D., v oboru Geoinformatika s obhajobou rigorózní práce „Webová kartografie – specifika tvorby interaktivních map na webu“. Zkouška se koná online prostřednictvím https://cesnet.zoom.us/j/97914381896
The post Pozvánka na rigorózní zkoušku dr. Nétka appeared first on Katedra geoinformatiky.
Zeměměřický úřad Praha bude na svém odboru v Pardubicích nabízet na začátku roku 2022 pracovní pozici Správce geografické databáze Základní topografické mapy 1 : 5 000 (dále ZTM 5). Naší snahou je zajistit za odcházejícího pracovníka odpovědného za geografickou databázi ZTM 5 kvalifikovaného nástupce. V tomto roce plánujeme zahájit určitou formu spolupráce s případným uchazečem […]
The post Pracovní nabídka na zeměměřickém úřadě appeared first on Katedra geoinformatiky.
The Galileo programme has reached an important milestone, with an estimated 2 billion Galileo-enabled smartphones sold until today. This is an incredible achievement, when we think that the first Galileo-enabled smartphone only hit the market in 2016, and shows that the market has been quick to trust and embrace the advantages that Galileo offers.
Galileo has come a long way since its first entry in the world of smartphones with the launch, in July 2016, of the Aquaris X5 Plus by BQ. Since then the market has expanded rapidly and there are currently over 600 smartphone / tablet models available to users.
“2 billion smartphones sold is a remarkable achievement, and bears testimony to the fact that the market understands and appreciates the added value that Galileo brings in terms of availability, robustness and reliability,” said GSA Guerric Pont, Acting Head of Galileo Services Department. “By providing a highly performing and secure European Global Navigation Satellite System such as Galileo in a multi-constellation world, users of smartphones and wearables can rely on a more accurate and reliable positioning information, especially in urban environments”, he continued , “we are very proud that 40 global smartphone brands are putting their trust in Galileo and its team”.
Watch this: Does my phone #UseGalileo?
The smartphone segment is a major GNSS market. According to the most recent GSA GNSS Market Report, the global installed base of GNSS devices in use is forecast to increase from 6.4 billion in 2019 to 9.6 billion in 2029, with shipments of smartphones outnumbering all other devices.
“At the GSA, we have been working consistently with user communities and industry to understand their needs and meet their requirements, while at the same time increasing awareness of Galileo’s benefits. Having these large number of Galileo devices in the users’ hands, open also a great potential for downstream entrepreneurs that can now quickly bring their innovative applications to the market. The GSA is supporting European start-ups and SMEs to fully benefit of these opportunities.” said GSA Head of Market Development Fiammetta Diani.
Are you benefitting from Galileo’s added accuracy? To see if your smartphone, or other device, is on the list of Galileo-enabled devices, visit UseGalileo.eu.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
The Galileo programme has reached an important milestone, with an estimated 2 billion Galileo-enabled smartphones sold until today. This is an incredible achievement, when we think that the first Galileo-enabled smartphone only hit the market in 2016, and shows that the market has been quick to trust and embrace the advantages that Galileo offers.
Galileo has come a long way since its first entry in the world of smartphones with the launch, in July 2016, of the Aquaris X5 Plus by BQ. Since then the market has expanded rapidly and there are currently over 600 smartphone / tablet models available to users.
“2 billion smartphones sold is a remarkable achievement, and bears testimony to the fact that the market understands and appreciates the added value that Galileo brings in terms of availability, robustness and reliability,” said GSA Guerric Pont, Acting Head of Galileo Services Department. “By providing a highly performing and secure European Global Navigation Satellite System such as Galileo in a multi-constellation world, users of smartphones and wearables can rely on a more accurate and reliable positioning information, especially in urban environments”, he continued , “we are very proud that 40 global smartphone brands are putting their trust in Galileo and its team”.
Watch this: Does my phone #UseGalileo?
The smartphone segment is a major GNSS market. According to the most recent GSA GNSS Market Report, the global installed base of GNSS devices in use is forecast to increase from 6.4 billion in 2019 to 9.6 billion in 2029, with shipments of smartphones outnumbering all other devices.
“At the GSA, we have been working consistently with user communities and industry to understand their needs and meet their requirements, while at the same time increasing awareness of Galileo’s benefits. Having these large number of Galileo devices in the users’ hands, open also a great potential for downstream entrepreneurs that can now quickly bring their innovative applications to the market. The GSA is supporting European start-ups and SMEs to fully benefit of these opportunities.” said GSA Head of Market Development Fiammetta Diani.
Are you benefitting from Galileo’s added accuracy? To see if your smartphone, or other device, is on the list of Galileo-enabled devices, visit UseGalileo.eu.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
The Galileo programme has reached an important milestone, with an estimated 2 billion Galileo-enabled smartphones sold until today. This is an incredible achievement, when we think that the first Galileo-enabled smartphone only hit the market in 2016, and shows that the market has been quick to trust and embrace the advantages that Galileo offers.
Galileo has come a long way since its first entry in the world of smartphones with the launch, in July 2016, of the Aquaris X5 Plus by BQ. Since then the market has expanded rapidly and there are currently over 600 smartphone / tablet models available to users.
“2 billion smartphones sold is a remarkable achievement, and bears testimony to the fact that the market understands and appreciates the added value that Galileo brings in terms of availability, robustness and reliability,” said GSA Guerric Pont, Acting Head of Galileo Services Department. “By providing a highly performing and secure European Global Navigation Satellite System such as Galileo in a multi-constellation world, users of smartphones and wearables can rely on a more accurate and reliable positioning information, especially in urban environments”, he continued , “we are very proud that 40 global smartphone brands are putting their trust in Galileo and its team”.
Watch this: Does my phone #UseGalileo?
The smartphone segment is a major GNSS market. According to the most recent GSA GNSS Market Report, the global installed base of GNSS devices in use is forecast to increase from 6.4 billion in 2019 to 9.6 billion in 2029, with shipments of smartphones outnumbering all other devices.
“At the GSA, we have been working consistently with user communities and industry to understand their needs and meet their requirements, while at the same time increasing awareness of Galileo’s benefits. Having this large number of Galileo devices in the users’ hands, open also a great potential for downstream entrepreneurs that can now quickly bring their innovative applications to the market. The GSA is supporting European start-ups and SMEs to fully benefit of these opportunities.” said GSA Head of Market Development Fiammetta Diani.
Are you benefitting from Galileo’s added accuracy? To see if your smartphone, or other device, is on the list of Galileo-enabled devices, visit UseGalileo.eu.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
The Galileo programme has reached an important milestone, with an estimated 2 billion Galileo-enabled smartphones sold until today. This is an incredible achievement, when we think that the first Galileo-enabled smartphone only hit the market in 2016, and shows that the market has been quick to trust and embrace the advantages that Galileo offers.
Galileo has come a long way since its first entry in the world of smartphones with the launch, in July 2016, of the Aquaris X5 Plus by BQ. Since then the market has expanded rapidly and there are currently over 600 smartphone / tablet models available to users.
“2 billion smartphones sold is a remarkable achievement, and bears testimony to the fact that the market understands and appreciates the added value that Galileo brings in terms of availability, robustness and reliability,” said GSA Guerric Pont, Acting Head of Galileo Services Department. “By providing a highly performing and secure European Global Navigation Satellite System such as Galileo in a multi-constellation world, users of smartphones and wearables can rely on a more accurate and reliable positioning information, especially in urban environments”, he continued , “we are very proud that 40 global smartphone brands are putting their trust in Galileo and its team”.
Watch this: Does my phone #UseGalileo?
The smartphone segment is a major GNSS market. According to the most recent GSA GNSS Market Report, the global installed base of GNSS devices in use is forecast to increase from 6.4 billion in 2019 to 9.6 billion in 2029, with shipments of smartphones outnumbering all other devices.
“At the GSA, we have been working consistently with user communities and industry to understand their needs and meet their requirements, while at the same time increasing awareness of Galileo’s benefits. Having these large number of Galileo devices in the users’ hands, open also a great potential for downstream entrepreneurs that can now quickly bring their innovative applications to the market. The GSA is supporting European start-ups and SMEs to fully benefit of these opportunities.” said GSA Head of Market Development Fiammetta Diani.
Are you benefitting from Galileo’s added accuracy? To see if your smartphone, or other device, is on the list of Galileo-enabled devices, visit UseGalileo.eu.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
The Galileo programme has reached an important milestone, with an estimated 2 billion Galileo-enabled smartphones sold until today. This is an incredible achievement, when we think that the first Galileo-enabled smartphone only hit the market in 2016, and shows that the market has been quick to trust and embrace the advantages that Galileo offers.
Galileo has come a long way since its first entry in the world of smartphones with the launch, in July 2016, of the Aquaris X5 Plus by BQ. Since then the market has expanded rapidly and there are currently over 600 smartphone / tablet models available to users.
“2 billion smartphones sold is a remarkable achievement, and bears testimony to the fact that the market understands and appreciates the added value that Galileo brings in terms of availability, robustness and reliability,” said GSA Guerric Pont, Acting Head of Galileo Services Department. “By providing a highly performing and secure European Global Navigation Satellite System such as Galileo in a multi-constellation world, users of smartphones and wearables can rely on a more accurate and reliable positioning information, especially in urban environments”, he continued , “we are very proud that 40 global smartphone brands are putting their trust in Galileo and its team”.
Watch this: Does my phone #UseGalileo?
The smartphone segment is a major GNSS market. According to the most recent GSA GNSS Market Report, the global installed base of GNSS devices in use is forecast to increase from 6.4 billion in 2019 to 9.6 billion in 2029, with shipments of smartphones outnumbering all other devices.
“At the GSA, we have been working consistently with user communities and industry to understand their needs and meet their requirements, while at the same time increasing awareness of Galileo’s benefits. Having this large number of Galileo devices in the users’ hands, open also a great potential for downstream entrepreneurs that can now quickly bring their innovative applications to the market. The GSA is supporting European start-ups and SMEs to fully benefit of these opportunities.” said GSA Head of Market Development Fiammetta Diani.
Are you benefitting from Galileo’s added accuracy? To see if your smartphone, or other device, is on the list of Galileo-enabled devices, visit UseGalileo.eu.
Media note: This feature can be republished without charge provided the European GNSS Agency (GSA) is acknowledged as the source at the top or the bottom of the story. You must request permission before you use any of the photographs on the site. If you republish, we would be grateful if you could link back to the GSA website (http://www.gsa.europa.eu).
Chcete získat nové zkušenosti v oboru inženýrské geodézie a pracovat s moderním geodetickým vybavením? Zajímá Vás laserové skenování nebo UAV a rozličné způsoby zpracování dat z těchto metod sběru dat? Zajímá Vás ražba tunelů, případně budování technologického zázemí v moderním a největším dole na železnou rudu v Evropě? Chcete se podílet na budování kompletně nového městského centra v Kiruně? Připojte se k nám. Naši kolegové Vám vše ukáží, se vším Vás seznámí a zaučí Vás.
Nabízíme:
- trvalý pracovní poměr na dobu neurčitou
- švédskou mzdu s možností platového růstu
- placené ubytování, pracovní vybavení (auta, oblečení, geodetické přístroje, PC, telefon,
SW)
- příspěvky na cestování
- práci ve zkušeném týmu
- školení v geodetických softwarech SBG Geo, Geomagic, Cyclone aj.
- nástup ihned
Od Vás bychom potřebovali:
- vysokoškolské vzdělání v oboru a základní praxi v oblasti inženýrské geodézie nebo středoškolské vzdělání v oboru s několikaletou praxí v této oblasti
- angličtinu na komunikativní úrovni podmínkou
- zkušenosti s ovládáním geodetických přístrojů a programů CAD
- samostatnost, pracovitost
- ŘP skupiny B
Práci povětšinou koncipujeme jako směnný provoz s turnusy 14 dní práce / 14 dní volno.
Při současných omezených možnostech cestování však doporučujeme turnusy delší, např.
3 týdny práce / 3 týdny volno. Máte obavy z povinných covid testů? I s tím Vám pomůžeme a testy proplatíme.
Chtěli byste zkusit jaké to je žít za polárním kruhem trvale a ve svém volnu prozkoumávat krásy Laplandu na sněžném skůtru či skialpech, zkusit rybařit v norských fjordech či divokých řekách severu, podívat se na Lofoty či Nordkapp? Toto je příležitost pro Vás.
Máte partnerku/partnera? Vemte ji/ho sebou, zajistíme ubytování pro oba. Můžeme pomoci i se sháněním pracovním kontaktů pro ni/něj.
Kontaktní osoba: David Žďánský, tel.:+420 603 715 076, email: david.zdansky@trigorn.com
Informace o firmě Trigorn: https://www.trigorn.com/cs
Společnost Bentley Systems navýšila ceny svých softwarových produktů a poplatků za jejich podporu (službu Bentley SELECT) o cca. 6 %. Změna cen softwarových produktů je platná od tohoto měsíce, změna poplatků za službu Bentley SELECT se uživatelům projeví k datu prodloužení jejich smlouvy v poplatcích na následující období. Nové ceny naleznete v našem ceníku.
Spole�nost Bentley Systems nav��ila ceny sv�ch softwarov�ch produkt� a poplatk� za jejich podporu (slu�bu Bentley SELECT) o cca. 6 %. Zm�na cen softwarov�ch produkt� je platn� od tohoto m�s�ce, zm�na poplatk� za slu�bu Bentley SELECT se u�ivatel�m projev� k datu prodlou�en� jejich smlouvy v poplatc�ch na n�sleduj�c� obdob�. Nov� ceny naleznete v na�em cen�ku.
Katedra geoinformatiky PřF UP Olomouc ve spolupráci s partnery (CzechInvest, Czechitas, Město Olomouc, aj.) pořádá 12hodinový hackathon // Adaptation Idea Sprint zaměřený především na data a jejich vizualizaci v kontextu současných globálních výzev – klimatickou změnu a pandemii (ať už covid-19, nebo nemocí obecně, kterým je potřeba předcházet). Účastníci se seznámí s pravidly, tematickými oblastmi […]
The post Adaptation Idea Sprint v Olomouci (pozvánka) appeared first on GISportal.cz.